Maandag 21 November. A°. 1892. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van t§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. HUkerikii. Leiden, 19 November. Feuilleton. Md alleen uiaakt niet gelukkig. LEIDSCÏÏ DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden1.10. franco per post1.40. Afzonderlijk© Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootero lettere naar plaatsruimte. Voor hot incaaseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Aan de Abonnó's daarop, wordt bü dit uomaer verzonden No. 9 van Kikeriki. Van de drie Beethoven avonden, uitslui tend gewijd aan de uitvoering van den volle- digen Cyclus der tien sonaten voor p.ano en viool van L. Van Beethoven, had gisteren de ie uitvoering plaats. De boven-achterzaal der Stadszaal was, naar het ons voorkwam, nog beter bezet dan den eersten avond, toen do opkomst, in ver gelijking met die in enkele andere den van giooter ziolontal dan Leidc-n, reeds roden tot tevredenheid gaf. Uitgevoerd werden nu de sonaten 1, 2, 10 en 3. Ka hetgeen wij over den eersten Beet hoven avond schreven, behoeven we over den tweeden niet meer uit te weiden. "Wy kun- jen thans kort z\jn. Ook nu deden de heeren Chr. Timmner (viool) en C. L. W. "Wirtz (planio) zich als ware meesters kennen, wien het niet aan eene welverdiende, warme waar deering, welke met bewondering gelijk staaf, ontbrak. Vooral de tiende sonate was ver rukkelijk schoon. - De alhier tot arts bevorderde cand.-arts L. L. Van Praag heeft oeno verbintenis aan gegaan voor officier van gezondheid 2de klasse bil het O.-I leger. - Het hoofdkwartier voor Nederland van het Leger des Heils" deelt ons het volgende mede De commissie, die op voorstel van Generaal Booth is gevormd, om de verschillende be schuldigingen, tegen het maatschappelijk werk van hot Leger des Heils in Engeland inge bracht, te overwegen en te onderzoeken en daarvan verslag uit te brengen, vordert flink met hare werkzaamheden. Een der voornaamste beschuldigingen, welke ingebracht waren, nl. dat de Gen»: "aal zekere sommen tot zijn persoonlijk gebruik zou hebben aangewend, is door de commissie voorbijge gaan als totaal onwaardig er een oogenblik hare aandacht aan te schenken. - De minister van binnenlandsGhe zaken heeft bepaald dat, wanneer bijzondere redenen wne afwijking van het verbod van uitvoer van herkauwende dieren en varkens uit den afgesloten kring, in de gemeenten Delft, Hof van Delft, Vrijenban, Ouwerschie, Berkel, Pijnakker, Zoetermeer, Stompwijk en Rijswijk en in de gemeenten Vaals, "Wittem, Slenaken, Gulpen, Noorbeek, Mheer en Mesch nood zakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den burgemeester, na advios van den districtsveearts. Dezelfde minister heeft met ingang van 20 dezor opgeheven het verbod van vervoer van herkauwende dieren en varkens uit den in zijne beschikking van 21 Sept. jl. aange geven kring te Veur. In de vrijzinnige kiesvereeniging „'s-Gra- venhage" werd over het praeadvies van het hoofdbestuur der Liberale Unie in zake het kiesrecht, wat de algemeene strekking van die wet betreft, geone afzonderlijke stemming verlangd. Enkelo hoofdpunten van het regeer ringsontwerp werden e«hter besproken, waarbij o. a. do wensch werd te kennen gegeven, dat slechts van de nieuwe kiezers het „capacitoits"-examen zou worden afgenomen, terwijl eenige scherper kenmerken van wel stand werden verlangd. Te 's Gravenhago had in de lokalen van den Christeiyken Volksbond gisteren de tweede cursus voor ontsmetting plaats, welke door oen twintigtal personen, waaronder ook enkele burgemeesters en dames-verpleegsters, werd bijgewoond. Nadat een overzicht was gegeven van het geen onder smetstoffen en ontsmetting moet worden verstaan, werd tot de behandeling en de bereiding dor ontsmettingsmiddelen over gegaan en aan het stads-ont^mettingsstation, waar de ovens in werking waren, een bezoek gebracht, zoomede aan de cholerabarakken en het volksbadhuis. Gisteravond werden de regelen besproken, waarnaar de ontsmetting van woningen, voor werpen, vaar- en voertuigen moet plaats hebben, en heden te 10 uren werden de werkzaamheden voortgezet. Men schrijft ons beden uit 's-Gravenhage Do Arbeidsraad voor de bouwvakkon heeft in Mei jl. de wenscholykheid aangetoond, dat het loon der werklieden moest worden ver hoogd, het volle loon voor een timmerman moest worden gesteld op 20 cents per uur en voor de overige bouwvakken geregeld in verhouding naar het bestaande gebruik, ter wijl stukwerk in beginsel werd toegelaten, mits de tarieven rekening hielden met don aangenomen loonstandaard. Verschillende patroons hebben dienovor- eenkomstig gehandeld en vele architecten hebben daartoe krachtig medegewerkt. Toch bewijzen vele klachten van patroons en werklieden dat nog lang niet algemeen tot dio verhooging is overgegaan. De werk lieden klagen voortdurend over patroons, die minder betalen, en do patroons, die wel tot den gewenschten maatregel zijn overgegaan, klagen over ongelijke concurrentie bij aan bestedingen en over scheeve verhouding ten aanzien van hunne klanten. Dientengevolge heeft de Arbeidsraad op nieuw by circulaire de patroons uitgenoodigd tot don gewenschten maatregel over te gaan in het belang van alle werklieden en tot regeling van den toestand. Na afloop der op Zaterdag a. s. te Am sterdam te houden algemeene vergadering dor „Liberale Unio" zal het bestuur met afge vaardigden en plaatsvervangende afgevaar digden een gemeenschappelyken maaltyd hou den in het „Hotel Adrian." Door den heer "W. Hovy te Amsterdam wordt in zgno nota aan den Raad omtrent wyzigingen in de verordeningen op het ge- meentoiyk onderwijs de wensch uitgesproken, dat het Burg. en Weths. moge gelukken den minister van dwaling te overtuigen, waar deze in do verhooging van het schoolgeld der leer lingen op de hoogere burgerschool met 5-jari- gen cursus, wier ouders elders wonen, een motief heeft gevonden het rykssubsidie van 10,000 's jaars in te trekken. „Hoogstens" meent de hoer Hovy „had Z.Exc. voor elk der leerlingen van deze categorie het zyn er 10 op do 300 hun aandeel in het subsidie kunnen onthouden, dus in het geheel f 333.33." Do kerkeraad der Ned.-Herv. gem. te Schipluiden heeft van het daarby betrokken kerkeiyk bestuur bericht ontvangen, dat de algem. synodale commissie het beroep, uitge- Iracht op ds. Dermout (vroeger predikant te Scheveningen), niet kan goedkeuren, daar niet alle papieren, door don beroepene in te leveren aanwezig zyn. "Wegens deze beslissing heeft ds. Dermout kennis gegeven aan de algem. synodale com missie, dat hy niet langer lid wenscht te zyn der Ned.-Herv. Kerk. De heer Tom Le Clercq die onlangs een „protest tegen het Leger des Heils" uitgaf en zes anderen, die insgelyks in de gelederen van dat leger hebben gediend, maar het hebben verlaten om redenen, in het ge- noemde vlugschrift vermeld, hebben thans een „Open brief aan de heeren predikanten en leden der Nederlandsch-Hervormde Kerk in Nederland" het licht doen zien by de firma Jacques Dusseau en Co., te Amsterdam» waarin de wenschelykheid wordt betoogd van de oprichting van een Nederlandsch. Heilsleger, nl. een zoodanig leger, waarvan niet alleen de soldaten, maar ook de aanvoer ders Nederlanders zouden zyn. Nader hun plan omschrijvende, zeggen de schrijvers, dat zy verlangen een „Kerk- leger", uitgaande van on bestuurd en onder houden door de N.-H. Kerk, omdat deze niet alleen is „de nationale en oudste, maar, trots haro gebreken en vele zwakheden, gedurende drie eeuwen on meer, door alle stormen heen den toets doorstaan heeft." Hunne eenige drijfveer is: „de liefde voor 't Kruis"; hunne eenige theologie„God lief tt* hobben boven alles en onze naasten als ons- zolven, on practisch op te treden." Hoe zulk een loger georganiseerd kan wor- don, wordt verder in don „Open brief'uiteen gezet. Een voornaam verschil met de inrichting van het „Heilsleger" is wel dit, dat voor alle arbeiders in het „Kerkleger" vaste salarissen worden voorgesteld. Men schryft uit ArnhemNimmer zag men aan de stembus voor de leden van de Kamer van Koophandel zulk oen toevloed van stemgerechtigden als gisteren. Alles kwam op, daartoe opgewekt door de vereeniging „Helpt Elkander", om h3re candidaten te doen zegevieren. Vooral een der oudste leden der K. v. K. moest het ontgelden en zelfs in socialistische clubs werd propaganda gemaakt. Toch slaagde de vereeniging niet geheel» zooals uit den uitslag der stemming bleek. Herkozen werden met 319 stemmen de heer Haentjes, met 278 de boer P. Noppen en met 199 do heer D. J. De Jongh. De heeren Siemens en Evekink Busgors worden gekozen resp. met 200 en 214 stemmen. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 18 Nov. Dover; de „Soerabaia", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 18 Nov. van Port-Said; de „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 18 Nov. van Suez; do „Patroclus", van Batavia via Singapore naar Amsterdam, is 17 Nov. Perim gepasseerd; de „Edam", van Baltimore naar Rotterdam, passeerde 18 Nov. Beachy Head; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 18 Nov. van Genua. By koninklijk besluit is benoemd tot ontvanger der directe belast, en accijnzen te Oudenbosch c. a., D. N. Houwing, ontvanger derzelfde middelen te IJselstein c. a. 183.) Meent gy dat ik nog zou kunnen aarzelen o(l van zulk oen juk te ontslaan, nu my de toep toelacht eindelyk liet doel mijner vurigste venschen te zullen bereiken, mijne beerlykste droomen vervuld te zien? De vereld zal aan myne voeten kruipen. Ik zal baar beheerschen door myne schoonheid, myn 1, mijn rykdom. a zwakke band, welke my aan Von Hangen bindt, zal gemakkelyk verbroken "orden, en daarby moet gy my helpen, Albrecbt! Von Vangen is, niettegenstaande zjlce goedmoedigheid, licht prikkelbaar en vaaneer hy heftig wordt, indien zyn toorn overmant, verliest by alle zelfbeheer sing; dan komt zyne innerlyke natuur, z(ii;e brutaliteit te voorscbyn. Hy wordt ge plaagd door jaloezie. Hy was voorheen jaloersch op u, hy vermoedde wat er tus- F" Men ons omging en is misschien nóg jaloersch. In ieder geval, ik heb dit uit zyner blikken, uit iederen trek van zyn ?t:aat gezien - is hy jaloersch op Von Emau; die jaloerschheid moet gy aan vuren door kleine zinspelingen op het feit, dat reeds tydens ons verbii|f op het kistecl do gouverneur Peclimayor my beminde en die liefde wellicht niet onbeantwoord is ge bleven. Die jaloerschheid zal haar toppunt bereiken, wanneer Von Ernau ons dikwerf bezoekt, wanneer hy my aanziot met zyne vurige blikken, wanneer gy, als vriend en neef, Von Vangen waarschuwt en hem aan raadt voor de eer van zyn huis te waken. Hy moet jaloersch worden, zonder dat ik hem daartoe werkelyk aanleiding geef, ik moet voor het oog der wereld het onschul dige slachtoffer van zyn ruw geweld zyn. Hy moet my aanleiding geven, dat ik van hem scheiden kan. Op myne oer mag geen vlekje kleven. Mag ik op uwe hulp rekenen, Albrecht?" Albrecht zeide niets en keek droefgeestig vóór zich. „Uw plan bevalt my niet, Bertha", zeide hy na verloop van enkele oogenblikken. „Het is gevaariyk voor u en my 1" Bertha haalde verachtelyk de schouders op. „Het gevaar, dat my dreigt, zal ik wel weten te voorkomen, maar welk gevaar zou er voor u in gelegen zyn?" „Von Vangens vyandschap. Hy is my al reeds niet erg genegen. Niet u zal in de eerste plaats zyn toorn treffen, maarmy,den ongeroepen waarschuwer, aan wien hy geen geloof zal schenken. Hy zal my uit zyn huis jagen en in plaats van myne voorspraak by I Lize te worden, zal hy den haat, dien zy jegens my koestert, doen toenemen." „Gy zyt voorzichtig geworden, Albrecht", zeide Bertha spottend; „vroeger hebt gy meer durven wagen. Of was het niet een grooter waagstuk in de stilte van den nacht de kamer van uw neef Frits binnen te drin- gon, met een valschen sleutel de geldkist te openen, op gevaar af ontdekt, onteerd en misschien in de gevangenis gezette worden? Toen ik u in den bewusten nacht op de gang ontmoette, toen gy voor my op de knieën vielt en my 6meektet u niet te verraden, ik uit liefde voor u zweeg, ja, zelfs myn mond hield, toen gy den gouverneur Pechmayer valsch beschuldigdet, waagde ik toen niet veel meer dan gy thans wagen kunt? Ik stelde my bloot aan het gevaar voor uwe helpster te worden aangezien, om met u in de gevangenis te worden geworpen. En toch heb ik gezwegen I Wat zou de hoer Von Ernau wel zeggen, indien hy te weten, kwam dat toentertyd de wezenlyko dief hem val- schelyk van diefstal beschuldigd heeft? Wat zou Lize wel zeggen, die, zeer terecht, u onmiddellyk van den diefstal verdacht? Ik heb behoefte aan uwe hulp, Albrecht! Wei gert gy die te verleenen, ïydt door uw toedoen het plan schipbreuk, waardoor ik my het hoogste geluk des levens verschaffen wil, reken er dan niet op, dat ik u ontzion zal." Albrecht werd het bespaard een antwoord op deze bedreiging te geven, daar Von Wan gen, die in de beste luim scheen, terugkwam. „Het is my volstrekt niet zwaar gevallen myn doel te bereiken", zeide hy vroolyk. „Lize is niet zoo eigenzinnig, als gy ver meent, vrouwtje, daar gy nu eenmaal een grooten tegenzin tegen haar koestert. Zy heeft er niet aan gedacht vroeger dan Zondag te vertrekken of gedurende haar nog kort ver- blyf op Linau ons familieloven te bederven door zich in hare kamer op te sluiten, om eeno ontmoeting met neef Albrecht te voor komen zy vreest deze volstrekt nietmaar ontkennen mag ik het niet, neef, dat zy u niet gezind is, en ik heb er bitier weinig hoop op, dat het u zal gelukken haar tot vorzoe- ning te steramen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1