Donderdag-morgen is te 4 a r- denburg een hevige brand uitgebeten by den landbouwer P. B. Wijffels* t)e schuur en al het zich daarin bevindende graan, 2 paarden, 1 veulen, 2 koeien en 8 kalveren zjjn eene prooi der vlammen geworden. Da brandweer uit A&rdenburg en die uit St.- Kruis waren bijna tegelijk op de hofstede aanwozig om den vuurpoel to blusschen. Enkele paarden en koeien zyn gered, doch bevinden zich in een deerniswaardigen toostand. Alles was verzekerd. Naar vermoed wordt, is hier kwaadwilligheid in hot spel. [M. Ct.) Te Leeuwarden speelde gisteren een jongen met een geladen pistool. Onver wacht ging hot af, met het gevolg, dat drie zich in de nabijheid bevindende knapen door verscheidene hagelkorrels in de dybeenen werden getroffen. Tegen den roekelooze is proces-verbaal opgemaakt. In verschillende weilanden on der Roon heeft men de staarten der paarden afgesneden. De Rotterdamsche rochtbank veroordeelde gisteren den Antwerpschon her bergier J., die naar Rotterdam was gekomon om van zijn vrocgoren vriend Jochems geld te eischen, doch toen hy dat niet kreeg hem met een revolverschot kwetste, tot driejaren gevangenis. De eisch was 5 jaren. Naar men meldt, zal een aantal werklieden, werkzaam op rijks-établissementen, die den 60 jarigen leeftijd hebben bereikt, 1 Januari 1893 worden gepensionneerd. Door de socialistische arbeiders in Friesland zal eene verloting op touw gezet worden van 1000 gewerenEen groothandelaar moet deze geweren (afgekeurde Beaumonts) aangekocht hebben. Gistermorgen is te Breda uit don Singel by de Melkinrichting het ïyk op- gevischt van een handelsreiziger uit Rotterdam, die sedert eenigo dagen vermist werd. De Panama-zaak. Zaterdag was in do Fransche Kamer by de behandeling van de wijziging der rechtsvordering betoogd, dat deze geene terugwerkende kracht kan hebben. Thans is men echter van meening, dat het wel geoorloofd is, oude vergrijpen onder nieuwe rechtsvormen te behandelen. De „Gazette des Tribunaux" bevat een aan tal adviezen van deskundigen en deelt verder eene reeks voorbeelden mode, welke alle de latere opvatting bevestigen. De vraag is slechts of de procureur-generaal zal wachten tot de Senaat de nieuwe wet heeft goedgekeurd. De bekende rechtsgeleerde medewerker van de „Figaro", Albert Bataillo, meent, dat hy uit oen zedoiyk oogpunt wol niet anders kan handelen. Het Parljsche blad „La Libre Parole" ver klaart de maatschappij van het Panama-kanaal met alle wettelyke middelen te willen ver volgen. Het blad noodigt allo aandeelhouders uit geld by oen ;o brengen, ten einde de kosten van het procos te bestreden. De meeste Engelsche bladen wydoi hoofd artikelen aan de zaak. De „Daily News" zegt: „Het publiek is be roofd, er. hot is begrypeiyk dat het verlangt een paar van de roovers te kennen. Toch is dit niet zonder gevaar. Eono vervolging in het tegenwoordig stadium zou het laatsto vertrouwen in de zaak doen verdwijnen en bygevolg de pogingen doen mislukken nog goed geld te vinden, om het, tor voortzetting van het work, het kwade geld achterna te werpen." Verder zegt hot blad dat er geene reden is aan te nemen, dat De Lesseps zyn persoonlyk voordeel heeft nagejaagd by de knoeieryen. Hy toch streefde aanvankeiyk naar eene eer- lyke inschrijving, zonder hulp der pers. De „Times" noemt De Lesseps ondanks al zyne fouton den merkwaardigste, men kan wel zeggen den beroemdste van alle levende Franscbon. Het blad gelooft ©iet, dat hy aan iets anders schuldig is dan aan een roekeloos voorbyzien van allerlei mooilykheden. In de Franscho bladon vindt men de mee ning uitgosprokon, dat het Kabinet door de Panama-zaak reeds ontbonden is, door het optreden van Ricard. De „Figaro" noemt Ricard het werkelyke hoofd van het Kabinet. De „Justice" geeft oen hoofdartikel „Cherchez le gouvernement," waarin er o. a. op gewezen wordt, dat by de stemming over het voorstel tot opheffing van het voorrecht der bouilleurs de cru zovon ministers zich onthielden, één tegen en één vóór stemde. „Maak nu eens op hoe zulk oene Rogeering oordeelt over eeno der belangrijkste Lor vorm in gen op belasting gebied," zogt het blad. Ïmt/vS"mm» BÜ1TENLAND, Frankrfik. De ïtamer heeft de beraadslaging over het ontwerp tot wyziging der perswet gisteren voortgezet. Ernest Rocho verdedigde hot socialisme tegen de aanvallen, waaraan hot ton doel staat. De socialisten willen handhaving der orde en groepeering in vorcenigingen, iets, waar tegen de anarchisten zich verzetten. Erheerscht groote ellende onder het volk en daardoor laat het zich verklaren dat de anarchie vorderingen maakt. Hy beschuldigde de regeering, datzy er „agents provocateurs" op nahoudt. Ten slotte trad hij in eene toelichting van het socialistisch program. Aynard beantwoordde de redevoering, den vorigen dag gehouden door De Mun, wiens socialisme, naar hy zeide, niet van dat van Ernest Roche verschilde. Aynard betoogde dat er geene „bourgeoisie" bestaat; wel zyn er directeuren, die den arbeid leiden en wier doel is, arbeid aan de werklieden te verzekeren. In tegenstelling met Ernest Roche zeide hy, dat de toestand der werklieden begint te ver beteren; daarentegen wordt die dor patroons steeds ongunstiger. Socialisme, collectivisme en anarchie stonden naar zyn inzien gelyk, want allo strekken tot omverwerping der maat- schappeiyke instellingen. (Hy werd herhaal- delyk in de rede gevallen door de leden der socialistische party.) Do minister-president Loubet beantwoordde de verschillende sprekers. Hy verklaarde dat het thans aangeboden voorstel volstrekt nood- zakelyk was, omdat de rogeering ongewapend stond tegen de anarchie en de openbaar making van geschriften, welke de omverwer ping der maatschappelyke orde ten doel hebben. Do Regeering zal van de wet geen misbruik maken. Hy vroeg ten slotte een votum van vertrouwen. De minister trachtte vooral do beschuldi gingen te weerleggen van de socialisten, die beweren dat de Republiek de beloften, aan de werkende klasse gedaan, niet heeft ge houden. Om de onjuistheid van dit verwyt aan te toonen, woes hy op hot aantal wetten, welke aangeboden en goedgekeurd waren, en op de verbeteringen, welko tot stand waren gebracht. Dank zy dor Republiek, voegde hy er by, geniet Frankryk sedert 20 jaren eeno vryheid als in weinig andere Staten. Die wetgevende arbeid is nog niet afgedaan, maar de rogeering gaat op den ingeslagen weg onverpoosd voort. Hy las eonige dagblad artikelen voor, o. a. van Paul De Cassagnac in de „Gaulois", waarin der regeering wordt verweten, dat zy den anarchist Martinet ongemoeid laat, hoewel hy 12 veroordeelingen ten zynen laste heeft. „By do behandeling der artikelen", dus besloot hy, „zult gy in do gelegenheid zijn te toonen, of gy aan ons streven uwe goedkeuring schenkt. Gy weet welke beteekenis wy aan die goedkeuring hechten." Zyne rede werd door de linkerzyde en hot centrum toegejuicht. De zitting werd daarop geschorst. In de couloirs werd verhaald, dat het kabi net van eene meerderheid van 30 stemmen verzekerd was. By do hervatting der zitting vroeg Derarael aan de regeering of zy de wet gedurende hot verkiezingstydperk denkt toe te passen en of zy zich vereenigt met terugzending van het ontwerp naar de commissie. Is dit niet het geval, dan zou hy haar zyn vertrouwen niet kunnen schenken. Hy verklaarde zich meer bepaald tegen de artt. 2d en 25, waarby de politic-agent wordt gemachtigd een redenaar in hechtenis te nemen in eene openbare vergadering, wanneer het hem voorkomt dat de gebezigde woorden onder de toepassing der nieuwe wet vallen. Indien de agent de rede verkeerd heeft opgevat, zou de beschuldigde voorloopige hechtenis hebben te ondergaan. Hy was voor verwerping. Het voorstel lot sluiting der algemeone beraadslagingen werd met 285 tegen 247 stemmen verworpen. De regeering zal zich vereenigen met hot amendement-Deramel, houdende dat de in hech tenis genomen persoon binnen 24 uren naar het gerechtshof van het arrondissement wordt verwezen, krachtens de wyzigingen, in art. 49 van het ontwerp gebracht. Pichon voerde ten slotte het woord om de terugzending naar de commissie aan te raden. Daartoe werd door de Kamer besloten met 317 tegen 203 stemmen. De voortzetting der discussie werd op heden bepaald. Gfturaux heeft Verlof gevraagd om, vóórdat quaestie van vertrouwen over de perswet wordt behandeld, de Regeering te interpel- leeren orer hare algemeene politiek. De dis cussie daarover zou dan plaats hebben vóórdat tot de behandeling van de artikelen der perswet wordt overgegaan. Loubet daarentegen wenscht dat de artikels- gewyze behandeling der perswet aan de interpellatie-Gauraux voorafga. Do Kamer zal waarschynlyk geroepen worden, in dezo uitspraak te doen. Een telegraphisch bericht, aan do bladen in de departementen gezonden, zegt, dat de bewering van een senator, dat do liquidatie van het Crédit Foncier oen deficit van 300 millioon zal opleveren, het onderwerp van eeno wederlegging zal zyn, die alle belang hebbenden zal geruststellen. Yoor eene derge- lyko bewering is geen grond. Met de mail van Tonkin kwam een be richt, dat do heer Lanessan protesteert togen de beweringen der Fransche bladen. Hy beves tigt de volkomen pacificatie van Annam en der delta-provincién van Tonkin. Te San Feliu do Guixols, by Górone, is voor het huis des vrederechters eene bom gesprongen, waardoor aanmerkelyke schade is aangericht. Duitschland. Zooals reeds is gemeld, is aan de hoofden der sociaal-democraten in Duitschland op de partyvergadering te Beriyn verweten, dat zy zich zoo hooge salarissen laten betalen. Lieb- knecht, die als hoofdredacteur van „Vorwarts" 7000 mark krygt, heeft dit verwyt aldus beantwoord: „Het traktement, dat ik hier heb, komt wellicht aan menigeen hoog voor, maar als ik myn kinderen wil geschikt maken voor den levensstryd, kan ik niet met minder toe. Ik zou daarmede niet eens rondkomen, als ik niet nog andere inkom sten had uit de herdrukken van myne ge schriften. Wy moeten ons niet op het laagste standpunt plaatsen. Gy allen hier (in Beriyn) zyt ware Croesussen, vergeleken met de wevers in Silezië. Ik ben volstrekt niet af- hankelyk van de party en zou buiten haar driemaal zooveel kunnen verdienen. Men mag verstandelykon arbeid niet met denzelfden maatstaf schatten als stoffelyken. Ik zou gelooven tegenover myne kinderen eene mis daad te begaan, als ik voor myne arbeids kracht lagere waarde aannam dan thans." Deze nogal „kapitalistische" verdediging, die blykbaar uit hot hart kwam, toont weder dat de natuur sterker is dan de leer. T^n opzichte der gisteren gehouden zitting van het sociaal-democratisch congres kan het volgende worden medegedeeld: Het betrof de viering van den Meidag. Eenige redenaars verklaarden zich voor de viering op den eersten Zondag in Mei, omdat de werkgevers overmachtig zyn. Anderen wenschten nadrukkelyk, dat open bare optochten aan bot Meifeest zouden ver bonden zyn, om de onverschilligen op te wekken. Adler (uit Weenen) en anderen waren voor eene volkomen werkstaking op 1 Mei, want daardoor alleen wordt op de werkgevers indruk gemaakt. Avondfeesten kan men ook op andere dagen houden. Vollmar waarschuwde voor zulke overyide besluiten. Alleen eene werkstaking op 1 Mei maakt indruk, wanneer zy nameiyk ten volle uitvoerbaar is, en dat is voorloopig onmoge lyk. Een verongelukt Meifeest zou gelyk staan met oene nederlaag der sociaal-demo cratie. Zoolang de oeconomische verhouding en de macht der sociaal-democratie niet ver boteren, wat nog in jaren niot te bereiken is, kan men niet aan het nemen van radicale besluiten denken. Ook Bebol liet zich in dien gematigden geest uit. Eerst dan mag men den stryd tegen de werkgevers opnemen, wanneer men zeker is van de overwinning. Naar hy hoopte, zou do Züricher partydag het to Brussel ge nomen besluit aangaande het Meifeest omver werpen. Met groote meerderheid werd ten slotte het voorstel van het bestuur aangenomen. Volgens dat voorstel zal de 1ste Mei feestelyk worden gevierd. De bepaling of het werk op dien dag zal worden gestaakt, blyft aan de jaar- lyksche partydagen ovorgelaten. Wegens den thans onder do werklieden heerschenden nood, waaromtrent niet spoedig beterschap is te verwachten, zal do viering in het aan staandejaar zonder werkstaking plaats hebben. Te Beriyn en in eenige der voorsteden is gisteren by vele anarchisten eene huis zoeking gehouden, welko de inhechtenis neming van eenigen hunner ten gevolge had. Onder hen behoort de herbergier Rennthaler wiens broeder in het laatsto anarchisten- proces tot 6 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld. Eene onlangs te Dresden overleden dame heeft haar geheele vermogen van ruim f 200,000 aan de aldaar bestaande afdeeling der „Gustaaf- Adolf vereeniging" vermaakt. België. De Kamer van Afgevaardigden beraadslaagde gisteren over het adres van antwoord op de troonrede, zooals dat door den heer "Woeste is opgesteld. De heer Janson (radicaal) betreurde het onsamenhangende en onbeteekenende van de troonrede wat het vraagstuk der grondwets herziening betreft. In het adres van antwoord wordt gezegd „dat België het werk der consolidatie zal voortzetten". Hy stelt voor deze zinsnede te \ervangen door eene ver klaring ten gunste van het algemeen stem- recht. De spreker trad in eene uitvoerige j verdediging van dit recht, waarvan hy de invoering onontbeoriyk acht. De lieer Bara (liberaal) verklaarde zich tegen hot algemeen stemrecht, met liet oog o. a. op de socialisten. De heer Woeste uitte de hoop, dat men eene duurzame herziening zou tot stand brengen, met de medewerking van een aan- zienlyk deel der liberale party. Hy zeidenog in antwoord aan den heer Janson, dat men thans het land niet kan stellen tegenover het vraagstuk van hot algemeen stemrecht. Immers, de betrokken commissiën houden zich met de zaak der grondwetsherziening bezig en de quaestie moet derhalve later nog ter sprake komen. De minister-president Beernaert liet zich in denzelfden geest uit. Hy verklaarde dat de Rogeering voorstellen zal doen, zoodra de commissión met haren arbeid gereed zyn. De bekende Belgische vestingbouwkundige generaal De Brialmont is van zyne reis naar Konstantinopel te Brussel teruggekeerd. De generaal is door den sultan met het grootkruis der Osman-orde veroord. De sultan wilde den Belgischen generaal in zyn dienst houden en hem het bestuur der geheele ver dediging van Turkye opdragen. Brialmont be dankte voor deze eer, maar moest toch aan den sultan beloven in het volgende voorjaar terug te zullen komen. Oostenryk-Hong-.-Monarehie. De Oostonryksche Kamer van Afgevaardig- don heeft gisteren de beraadslaging over de staatsbegrooting voortgezet. De afgevaardigden van Dalmatië en Istriê hebben "zich gevormd tot eeno onafhankeiyke Croatisch-Sloveensche groep. Do heer Weckerlé heeft gisternamiddag den keizer verslag gedaan van de samen stelling van het Hongaarsche kabinet. De ministers zullen morgen, Zaterdag, den eed afleggen. De koning en de kroonprins van Rumenië hebben Woensdag afscheid genomen van de leden der keizerlyko familie te Weenen en zyn gisteren naar Bucharest teruggekeerd. Burgerlijke Stand. ALFEN. Bevallen: J. L. Van Dien geb. Goud smit, Z. Wed. D. Van der Zwart geb. L. Eos, Z M. Van 't Wont geb. Van Klaveren, D. M. Van dor Volden geb. Verkerk. D. Overledon A. Van Rijadam, jm. 3 j. M. Van dor Wagt, wed. G. Idenburg, 81 j. BODEGR.WE. Bevallen: J. Koot geb Zijtrreld, D. K. Hoogendxjk geb. Van Doorn, D. Overleden: C. Baelde, 3 m. J. Scheepmaker, 22 j. C. J. Muller 20 j. BOSKOOP. Bevallen: K. Booij geb. v. d. Wal D. H. Groenoveld geb. najema, Z. Overleden: A. Nieuwerf, S m. HA^ERSWOUDE. B e v 11 e nM. J. E. C. Drieseen geb. Albere, D. Overleden. E, Hofdijk, echtgen. van L. Straver, 34 jaar. LEIDERDORP. Bo va 11 en: P. De Groot geb. Graan weiman, D. M. Rijusburger geb. Van der Spree, Z. W. H. Van Ooaterom geb. Van Schie- veen, Z. C. Silveetc-r geb. Kamper, Z. A. Van der Linden geb. Sira, D. lovenl. OvorledoD: A. Opdam, wcdDr. van A. Kallen berg, 72 j. C. De Hras, jm 3 in. OUDSHOORN. Bo villen: J. Vcllckoop geb. Spreij, D. Overladen: L. Visser, d. 1 j. C. Aükcr, eebtgen. van C. De Bruin, 63 j. REEÜWIJK. Bevallen: E. Van Weneveen geb. Schouten, D. M. Van Es geb. Perdijk, Z. Overleden: D. Jongeneel, echtgen. vanK.Van Duiken, 36 J. J. Perdijk, echtgen. van G. Van Dijk, 65 j. TER-AAR. Bevallen: A. Vuijk geb. Nagtegaal. D. C. J. Klejjn geb. Van der Most, Z. M.Van Eijk geb. Pols, Z. WOUBRUGGE. Bevallen: G. F. Vromans, eebt- genoote van E. Do Groot, 67 j. Gehuwd: C Sneeuw, jm. 25 j. en A. Van Luiing, Jd- 22 i- ZWAMMERDAM. Bevallen: N. Verbeek geb. Oliemans, Z.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6