Premie Gulden Kinderboek. versierd© kantoor namens de directie geluk wenschen en met eene hartelijke toespraak e0n stoffelijk blijk van hare erkentelijkheid aanbieden, bestaande in een étui, bevattende een stel zwaar zilveren lepels, vorken en messen, rechtstreeks geleverd coor de fabriek der heeren J. M. Van Kempen en Zonen, te Voorschoten. Onder betuiging van waardeering, werd bet geschenk door den heer Brussee met dankbaarheid aanvaard. Daarop volgde de heer W. C. J. DeBruyn, stationschef, met het gezamenlijk ambtenaars- personeel, om den jubilaris eveneens een blijk van hunne sympathie aan te bieden, waarbij ook aanwezig waren de echtgenoote en de kinderen van den heer Brussee, alsmede de echt genoote van den chef en van den restaurateur. Behalve dat de heer De Bruyn voor zich- zeiven den jubilaris gelukwenschte, was hij ook de tolk van al do ambtenaren, die hem een blijk van genegenheid wilden vereeren, tevens herinnerende aan de aangename, harte lijke wijze, waardoor zich de dagelijksche omgang kenmerkte. Namens allen bood hij hem een keurigen bonkeur du jour aan, welke eveneens met dankbaarheid in ontvangst werd genomen. Dit geschenk ging mede vergezeld van een album, bevattende de namen der deel nemers, welk album zeer verdienstelijk is vervaardigd door den heer H. J. Smits, chef van de Rynlandsche stoomtTam, te Katwijk. Nadat de eerewyn was aangeboden, ont ving de jubilaris verder nog aller persoon lijke gelukwenschen. Maar ook de arbeiders en de andere beambten bleven niet achterwege. Ook zij maakten in het kantoor hunne opwachting en boden hem een geschenk aan. Namens hen voerde de besteller W. Brune, als oudste van het personeel en tevens van het station, ongeveer volgenderwijze het woord: „Geachte Jubilaris 1 Mochten wij nauwe lijks een paar jaren geleden het genoegen hebben hier onzen geachton chef met het feest van zijne 25-jarige ambtsvervulling ge luk te wenschen, thans smaken wij weder het voorrecht ook U, Mijnheer Brussóe, onze beste wenschen te kunnen aanbieden. „Voorzeker, een dag als heden, de dag, dat Gy 25 jaar eene zoo schoone als moeilijke taak vervult, die dag is de schoonste gele genheid, om U onze sympathie te toonen. „En dat Gij die ten volle bezit, daarvan, geachte Jubilaris I kunt Ge overtuigd zijn. „Wij hopen dat het U nog vele jaren ge geven zy, gesteund door de liefde Uwer vrouw en kinderen, Uwe betrekking te mogen en te kunnen waarnemen, zooals tot heden. rTen einde ook van onzen kant iets bij te brengen om U dezen dag tot een feestelijken te maken, bied ik U, namens het arbeidend personeel, wier namen in dit album vermeld zyn, deze sofa aan." Het in deze toespraak bedoelde, bij het ge schenk behoorende album is calligraphisch keurig en eigenaardig bewerkt door J. M. Petri, die zelf ook tot de aanbieders behoorde. Dat ook dit blijk van hoogachtting, evenalö het vorige, door den jubilaris zeer werd op prjjs gesteld, behoeft nauwelijks vermelding. Ook nu ging de aanbieding vergezeld van den eerewijn. Des namiddags te twee uren vervoegde zich aan de woning van den heer Brussee bovendien eene commissie, bestaande uit de beeren P. Alma Lz., K. T. Caron, F. A. Wil helm Schüdel en A. L. De Sturler, om hem namens eenige Leidsche burgers to komen gelukwenschen. De hoer De Sturler, wethouder, wees er in eene korte, maar kernachtige toespraak op, hoe die Leidsche burgers, welke zij nu bier vertegenwoordigen, er prijs op stelden den heer Brussee te toonen, hoezeer het door hen werd gewaardeerd dat hy de belangen zijner Maatschappij aan die der burgerij weet te verbinden, waardoor aller belangen worden bevorderd en vele onaangenaamheden voor komen. Als een stoffelijk blijk van die erkente lijkheid bood spr. hem een portefeuille met 111 een dichte enveloppe besloten kostbaren inhoud aan. De heer Brussee door het geschenk by- zooder en aangenaam verrast, gaf de ver zekering dat hy alles in het werk zou blijven stellen om, zijn plicht doende, ook de be langen der burgery to blijven bevorderen. Dankbaar was bij ook voor den wensch dat hem dit nog vele jaren mocht gegeven zijn. -0 dit geschenk was eveneens een album toet de namen der gevers gevoegd. Tot de geschenken, welke den jubilaris en zijne echtgenoote verder nog werden vereerd, behoorden ook nog tal van fraaie bouquetten en andere bloemstukken, terwijl hem den geheelen dag mondeling en schriftelijk, zoo wel van hier als elders, vele gelukwenschen gewerden, alles als evenzoovele blijken dat de heer Brussee zich in zijne vaak moei lijke betrekking de genegenheid van allen, die met hem in aanraking kwamen, heeft weten te verwerven. Het was voor hem en zjjne familie een inderdaad schoone dag. Heden ontvingen wij per Fransche mail de Bataviasche bladen van 15 21 October, alsmede do „Deli-Crt." van 19 October. De Nederlandsche mail met berichten uit Batavia tot 18 Oct. kan hier 20 dezer worden verwacht. Heden wordt door de „'s-Graven- haagsche Ambachtsvereeniging" het bekende adres ter zake van de verversching der openbare wateren aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden. Naar men verneemt, zullen verschillendo werklieden-vereenigingen te 's Hage en elders dit adres met een adres van instemming by de Tweode Kamer der Staten-Generaal onder steunen. Tot voorzitter van het bestuur van den Klinkenbergerpolder, onder de gemeente War mond, is benoemd de heer J. De Vetten, aldaar, in de plaats van den heer mr. A. Nederburgh, die al6 zoodanig bedankt heeft. De Pau6 heeft den heer J. Th. A. Hei ligers, deken van 's-Gravenhago en pastoor der St. Jacobus-parochie aldaar, benoemd tot kanunnik van het kathedraal kapittel van Haarlem. De heer mr. B. Van Royen heeft dedankt voor het hem aangeboden ambt van Commis saris der Koningin in de provincie Groningen. Men schrijft ons uit Roelof-Arendsveen, dd. 11 Nov.: Aan den cursus in de ontsmettingsleer, welke onder leiding van dr. Ruysch, geneesk. adviseur by het ministerie van B. Z., op 11 en 12 dezer in de leeszaal van den Christo- lyken Volksbond te 's-Hago gehouden wordt, nemen uit Alkemade op kosten der gemeente deel P. Du Pau en D. Waasdorp. De collecte, op verzoek der Veroeniging „Trouw aan Koning en Vaderland," ook in Alkemade gehouden ten bate van die be hoeftige oud-stryders, welke gerechtigd zyn tot het dragen van het Metalen Kruis of van de Citadel-medaille, heeft in die gemeente opgebracht 15.80. In het gebouw van den „Christelyken Volksbond" te 's-Gravenhage werd dezer dagen een cursus geopend voor ontsmetters, welke door ongeveer een honderdtal personen, meerendeels politiebeambten, tram- en spoor wegpersoneel en ziekenverplegers, werd byge- woond. Dr. W. P Ruysch, die den cursus leidt, bygestaan door dr. K. Polano, deelde mede dat reeds 160 personen zich hebben aangemeld om den cursus te volgen. Hy be sprak de aanleiding tot de vorming daarvan en ging daarna dadelyk over tot behandeling der vraag: wat is ontsmetting? Tot beantwoording daarvan ging hy in de eerste plaats na, hoe de ziekte van den eenen mensch op don anderen wordt overgebracht, nl. door kleine, voor het bloote oog veelal onzichtbare deeltjes, die zich by de zieken afscheiden en overgebracht worden op andere menschen en dieren; deeltjes, soms zóó klein, dat zy alleen by eene microscopische vergroo- ting van 8-900 maal waarneembaar worden. De tweede vraag was: hoe bestrydt men den oorsprong en voortgang een er epidemie? Het antwoord op deze vraag werd door den inleider gesplitst in 2 deelen, nl. lo. wat men altyd doen moet; en 2o. wat men doen moet in tyden van epidemieën. Zyn antwoord op die twee vragen kan als volgt worden saamgevat: Altyd moet men zorgen, dat do brandpunten voor eene besmet ting worden opgeruimd mestvaalten, enz. dat in het leven worden geroepen betere toe standen ddar, waar de beschaving nog minder is doorgedrongen, en moet nauwlettend toe zicht worden gehouden op de middelen van vervoer; en men moet zyn eigen land zooveel mogelyk onvatbaar maken door zuiverheid van den bodem, lucht en goed drinkwater. De spreker gaf vervolgens een overzicht van de middelen ter ontsmetting, waarby hy hitte als het beste middel tot het dooden van bacillen aanbeval. Dr. Ruysch zette later zyne rede voort met behandeling der middelen ter beveiliging van de ontsmetters zei-en. De algemoene synodale commissie der Nederlandsche Hervormde Kerk is deze week te'8-Gravenhage samengekomen tothet houden van hare gewone najaarsvergadering. Zy is samengesteld uit de heeren: M. A. Perk, Waalsch predikant te Amsterdam, prosident; G. W. Yan Eerde, predikant te Huizinge, vico-presidontL. Overman, te's-Gravenhage, secretaris en adviseerend lid, en voorts uit do leden: J. C. Verhoeff, dr. H. G. Hagen en R. J. Jungius, predikanten onderscheiden - lyk te Utrecht, Leiden en Dolden, en uit de oud ouderlingen ds. P. L'jndrajer, te Arnhem, mr. W. B. S. Boeles, te Leeuwarden, en mr. H. Ph. De Kanter, te Haarlem. Het nieuwe kon. besluit ter uitvoering der vogelenwet schrapt een aantal vogels van de lyst der beschermde diersoorten. Hoofdzaak is, dat in art. 2 onder de vogels, die geacht worden voor landbouw of houtteelt nuttig te zyn, maar waarvan het dooden tyde- lyk en onder zekere voorwaarden door de Com missarissen der Koningin kan worden toege staan, thans alleen maar genoemd worden verschillende soorten van meeuwen, dus niet meer de wielewaal, de kraaien, roeken en kou wen, spreeuwen en musschen, de gorzen, rietvink, geelvink en haverkneu, welke dieren men voortaan ongestoord kan verdelgen. En in art. 3, bepalende welke vogels ge durende de eerste 9 maanden des jaars geacht worden nuttig te zyn, worden alleen maar genoemd de zwarte ly6ter, meerl ofgieteling, de zanglyster of grauwe lyster en de veld leeuwerik, en dus niet meer de andere soorten van lysters en leeuweriken, de vink en de ortolaan. Op de lyst van art. 1, die de ton allen tyde nuttig geachte vogels opsomt, zyn de karekieten on rietzangers, het blauwborstje, het paapje en enkele minder bekende geschrapt. Het stoomschip „Amsterdam" arriveerde 16 Nov. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Patroclus", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 16 Nov. te Perim; de „Edam", van Baltimore naar Rotterdam, passeerde 17 Nov. Scilly; de „Kaiser", van Oo6t-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 16 Nov. van Napels; de „Semarang", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 17 Nov. van Colombo do „Soerabaia," van Batavia naar Rotterdam, is 17 Nov. Suez gepasseerd; de „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 17 Nov. te Port Said; de „Minerva" arriveerde 17 Nov. van Amsterdam te Stettinde „Oberon" arriveerde 18 Nov. van Civita Vecchia te Livorno; do „Pollux" vertrok 17 Nov. van Messina naar Palermo; de „Prins Alexander" arriveerdo 18 Nov. van Amsterdam te Bataviade „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, ver trok 17 Nov. van Gunea; do „Prinses Wil- helmina,'* van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 18 Nov. te Guneade „Voorwaarts," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 18 Nov. te Atjeh. Hot centraal-bestuur van den „R.-K. Volksbond" bericht thans dat op Maandag en Dinsdag 1 en 2 Mei 1893 te Rotterdam een congres zal plaats hebben van katholieke vakvereenigingen, waaraan ook door niet by den Bond aangesloten vakvereenigingen kan worden deelgenomen op nader te bepalen voorwaarden. By koninklyk besluit van 18 Oct. j. 1. (Stsbl. 234), opgenomen in de Staatscourant van 13/14 dezer, zyn de volgende wyzigingen gebracht in het reglement voor gemeenachap- pelyken militairen en burgerlyken telegraaf dienst in tyden van oorlog en van voorbe reiding tot oorlog, vastgesteld by koninklyk besluit van 10 Aug. 1880. lo. Aan het slot van art. 11 wordt opge nomen de hierna volgende bepaling: Tot het aanbieden van militaire diensttelegrammen, welke als regoeringstelegrammen moeten worden behandeld, ook al zyn zy niet ge schreven op gestempelde formulieren, zyn eveneens gemachtigd: alle commandanten van troopenafdeelingon en patrouilles, onverschillig van welken rang of graad, zoomedo het per soneel van het wapen der koninklyke mare chaussee. 2o. Aan art. 20 wordt een nieuw artikel toegevoegd, luidende als volgt: Reeds in tyd van vrede wordt door den minister van w., h. en n. aan do beambten van telegraafkan toren, aan of naby de grenzen gelegen, eene instructie verstrekt, houdende bepalingen, hoe te handelen wanneer de vyand eventueel de grens heeft overschreden en hoe, wanneer zy alsdan hun post moeten verlaten. Beursbericht. Amsterdam, 18 November. Venezueia was heden willig op ontvangst van remises. LEIDEN, 18 November. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 11.5° C. 52.7° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 11° C. 51.8° F.; 's middags om 12 uren 12.5° C. 54.5° F.'s namiddags 4 uren 10.5° C. 50.9° F. De heer C. L. Rümke verkreeg heden by zyne promotie alhier den hoogsten graad, cum laude. Mr. C. W. Maris tot Sandelingen Ambacht legde heden alhier met goed gevolg het doctoraal-examen in de Staatswetenschap af. Onder het opschrift „Verkochte Belgen", schryft de Brusselsche „Róforme": De af gevaardigden van Turnhout zullen met warmte de zaak bepleiten van onze landge- nooten to Baarle-Hertog, die, niettegenstaande hun protest, door de bureaucraten aan Hol land zyn verkocht. Het is te hopen, dat ook andere afgevaardigden zullen opkomen voor deze Belgen, welke men van hun vaderland wil berooven, en dat de Kamer het werk der bureaucraten kort en goed zal veroor- deelen. Men verneemt thans, dat de inwoners van Ullicoten Hollanders willen blyven, evenals die van Baarle-Hertog Belgen, en dat zy een verzoekschrift in dezen geest hebben gericht tot de Koningin-Regentes. Zoodat wy in plaats van de Belgen, die wy aan Holland zouden verkoopen, om er tegen hun zin Hollanders van to laten maken, Hollanders zouden krygen, van welken wy, eveneens tegen hun zin, Belgen zouden moeten maken. Zulk een geschacher is in onzen tyd weerzinwekkend. "Welke ook de la6ten mogen zyn, die veel meer zyn toe te schryven aan de dwaze en kwellende instelling der douanen dan aan het bestaan der enclaves, men zou die moeten dragen, veeleer dan zulk eene onrechtvaardigheid goed te keuren en de hand te slaan aan het heiligste aller begin selen: de onschendbaarheid van het vader land, gegrond op den vryen wil zyner bur gers. Do „Róforme" ziet het geneesmiddel in de opheffing der douanen en het sluiten van een tolverbond, dat volgens haar de voorbe reiding zal zyn van eene staatkundige defen sieve alliantie en van eene gemeenschappe- lyke onzijdigheid. Marktberichten. Leiden, 18 November. Ter markt werden beden aaugevoerd: Stieron 18 etuke 60 a ƒ185. Kalf- eo MelkeocieD 800 êtuke ƒ110.a 262.— Varekoeien 106 etuke 90 a ƒ191.—. Vette Oseen on Koeien 290 etuka ƒ131.— ƒ270.Grae- kilveren 192 etuke 12a 47.Kalveren (vette' 50 «tnke 36.a 72.Kalveren (magere) 10 tuke 3.50 a ƒ10.Hamole (vette) etuka a f Hamels (magere) etuke a Schapen (vette) 720 etuke ƒ15.—|a ƒ25.— Schapen (weide) 428 stuks 11.—a 20.Lam mere* i magere) etuke a Lam meren (vette jarige) etuke a Varkece (magere) 90 etuke 14.a 28. Varkena t vette) stuks a Varken® (bisgem 192 stake ƒ5.— ƒ13.—.'Paarden— etuke h Veulens etuke Ter markt aangevoerd: 966 runderen, 60 balveren, 1148 tfchapen, lammeren, 90 varkens en 192 biggen, paarden. Ter wekelrjaooho Kaasmarkt aangevoerd 37 partijen. Besteen werd voor Goudecho kaas van 20 tot 27.50; Derby-kaaB van tot Leidsche kaas de 150 KG. tot fEdammer kaas (2de qnal.) tot Aan de Stadswaag gewogen 27 partyen, 1093 atuko kaae, wependo 5997 KG. Hoofddorp (Haarlemmermeer), 17 November. Witt® tarwe ƒ5.20 a ƒ7.—. Zomer-ristarwo ƒ5.60 a ƒ0. Rogge 5.50. Haver 6.50 a 7.06. Ohevalioi- geret ƒ4.50 a ƒ6.10. W.-gerst ƒ4.40 a 4.85. Z.-gerst 3.70 ƒ4.— Dnivonboonen 6.55 a 6.76. Paarden- boonen ƒ5.90 ƒ6.15. Groene erwten ƒ7.— a ƒ8.75. Grauwe erwten a Capuqjner® a Kanariezaad a Bruine booncn ƒ5--. a ƒ8.-. Hoorn, 17 Nov. Kaas. Aangevoerd 186 etapele, wegende 51,4 50 KG; prijs: kleine 36.oommiswie 85.50, middelbaro 36.Handel ving. Edam, 17 Nov. Boter. Aangovoerd 100 partijen. Pr(je lete qual. ƒ0.68 a 0.70 do 6 HG. Eieren ƒ7.40 a 7.50 de 100 etnke. .Schiedam, 17 Nov. Moutwijn 8.60; Jenever ƒ12.50, id. Amet. proef 14. Delft, 17 Nov. Boter. Eerste keur 66, tweede 56, derde ƒ60. Aanvoer 311/8 en 93/16 v.; eamcu. 7150 KG. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken of mededeelingen, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zyde gelegd. Voor hen, die door de groote drukte er tegen opzagen de boekjes heden af te halen, bestaat daartoe ook morgen nog gelegenheid, aangezien op Zaterdag geen tijd zal zijn voor de verloting, welke Maandag-middag zal plaats hebben, zoodat des avonds de winnende nummers in het l'ag- blad zullen worden vermeld.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3