Nadat g i 8101' e>. n door de politic dezer gemeente oen onderzoek was ingesteld naar eeno te Voorhout ontvreemde koehuid, deed de koopman H. hedenmorgen op de Beestenmarkt mededeeling aan een daar sur- veilleeronden politie-agent, dat hy van een buitenman eene zoodanige huid had gekocht. De agent nam de huid in beslag en het bleek by onderzook dat de verkooper die had gekocht van oen arbeider, in dienst van den landbouwer v. R., wien de huid was ontvreemd. Ofschoon by elk geval van mond- of klauwzeer onder het vee in de gemeento Alkemade de meest spoedige en gepaste maatregelen worden genomen, komt thans toch weer een nieuw zoodanig geval onder Alkemade voor, en wel bi) den veehouder H. Duivenvoorde, wiens koeien, loopende in don Buurter-Polder, door de tongblaar zyn aangetast. Vermoedelijk doen zich ook gevallen van mond- en klauwzeer voor bi) den bouwman A. Van Schie, te "Warmond aan de Zijl. Voor de arrondissements-rocht- bank te Haarlem stonden gisteren 2 kinderen terecht. H. S. Tames, oud 12, en F. Moer kerk, oud 11 jaren, die te zamen 's nachts om halféén 4 duiven gestolen hadden. Z\) waren daartoe op eene ton geklommen en toen was de jongste over de schutting ge klauterd en had toon aan den ander do dui ven aangegeven, die ze in eon zak had ge daan. Zü hadden ze aan een poelier willen vorkoopen, doch worden te voren door een agent van politie opgepakt, die het vreemd vond dat twee kleine jongens 's nachts op straat waren. De subst.-officier van justitie, mr. J. P. Van Outeren, was van oordeel, dat beiden met oordeel des onderscheids hobben gehandeld, daar zij, de school verzuimd hebbende, niet thuis durfden komen, en zij zich door dien diefstal geld wilden verschaffen om eten te koopen. ZEA. vroeg, in de hoop dat dit do eerste en laatste maal zal zijn, die zij terecht staan: de clemente straf van 2 dagen. Daarna stond terecht Jacobus Johannes Van Nimwegen, oud 46 jaar, beklaagd dat hy den 13den September 11. zijne vrouw met eene bijl aan het hoofd had verwond. Zy leefden gescheiden. Op den 13den kwam de man de vrouw halen en gingen zij samen naar eeno tapperij. Daar had zij hem verwijten godaan en daarop washy drif tig geworden en had haar met eene byi ge slagen, die hy steeds bij zich droeg, hoewel hy die als werktuig niet noodig had. Hy liep er alleen mede, om, als hy ze noodig had, als wapen te gebruiken. De substituut-officier van justitie vermeldde dat de beklaagde zichzelven heeft aangegeven. Het huwelyk van den beklaagde was zeer ongelukkig. De toegebrachte wonden zfin gelukkig niet van ernstigen aard geweest. ZEA. requireerde oene gevangenisstraf van 3 maanden, Na dezen oisch door den president gevraagd zynde of hy nog iets tot zyne verdediging had te zeggen, werd de beklaagde zóó heftig on opgewonden tegen de getuigen, dat hy uit de zaal moest woiden gebracht. De uitspraak werd bepaald op over 8 dagen. Uit het water van den Oudezyds Achterburgwal te Amsterdam is het lyk op gehaald eener vrouw, naar gissing ongeveer 20 jaren. De vrouw werd reeds sedert 3 weken vermist. Op het gehucht Rul, onder Heeze, is afgebrand de boerdery, toebehoorende aan de wed. Kerkhof, bewoond door de wed. v. Gerven. Niets kon worden gered. Huis en stalling waren verzekerd, de inboedel echter niet. Voor de arrondissements-recht- bank te Zutfen is gisteren vonnis gewezen in zake do wed. Bulkley Becking en de directrice van het kinderziekenhuis Mary, te Apeldoorn. De eisch, door de wed. B. ingesteld tot teruggave der goederen, is haar ontzegd. Van de twee bieten vaardors, die te Rozendaal in de kajuit van hun scheepje werden gevonden, is ook C. Bierboom over leden. Eene brandende petroleumlamp, welke in de kleine ruimte haren walm verspreidde, is de oorzaak van dit ongeluk. By eene Donderdag te Steeg ge houden dryfjacht is door eenige dry vers achter het Onzalige bosch, in het zoogenaamde Schaddeveld, gevondon het in verregaande» staat van ontbinding verkeerende lyk van een als hoer gokleed manspersoon. Op het lyk werden gevonden eene portemonnaie, inhou dende f 12.236, benevens een kompas in étui» Daar eene revolver, waarop zich vier scherpe patronen en eene ledige huls bevonden, naast het lyk lag, heeft hier vermoedeiyk zelfmoord plaats gehad. Alles wat eenigszins tot de ontdekking van den persoon aanleiding kon geven, was biykbaar zorgvuldig verwyderd. Na geschouwd to zyn, is het lyk op de plaats zelve onder politietoezicht begraven. Aan de óm ai 1 f a b r i e k d e r f i r m a H. Berk en Zn., te Kampen, was eergister- middag een werkman bezig in de steenkolen, toen hy een blikken doosje ontdekte, dat by onderzoek 10 patronen, in zaagsel verpakt, bleek te bevatten. De kolen waren de vorige week ontvangenhet doosje is zeker met du kolen uit do mynen aangevoerd Men veronder stolt dat het dynamietpatronen zyn. Het doosje is naar het politiebureel overgebracht. Toen de heer B., opzichter aan do margarinefabriek der firma Ant. Jurgens, te Osch, Donderdag-ochtend te ongeveer vier uren, vergezeld van den nachtwacht dier fabriek, zich naar zyn werk wilde begeven, werd hy in de zyde getroffen door een met zware hagels geladen schot, waarvan ver scheidene door zyne dikke jas in zyn lichaam drongen. Hevig bloedende, kon hy, terug- keerende, nog zyne woning bereiken. Ofschoon lang niet buiten levensgevaar, is de toestand voor het oogenblik naar omstandigheden rede lyk en wordt hy vanwege de firma JuTgens in het gasthuis te 06ch verpleegd. Men schrfift de reden van dezen moordaanslag aan laag hartige wraakneming toe. Naar den dader, die zich, begunstigd door de duisternis, schie- lyk. uit de voeten heeft gemaakt, wordt door de marechaussees en de politie yverig gezocht. Van Parys naar Konstantinopel in 15 uren! - De Weenor ingenieur Hugo Kostler heeft een plan bewerkt voor eene electrische spoorweg-verbinding voor interna tionaal verkeerde snelheid daarvan zou 200 kilometers per uur zyn; elke trein zou uit één waggon bestaan, welke 40 personen zou kunnen bevattenelectrische motors van 200 paardekrachten zouden voor elk rytuig noodig zyn; elke tien minuten zou men een trein kunnen doen loopen in beide richtingen van den weg. De afstand van Weenen naar Buda- Pesth, thans 5 uren, zou in 1die van Weenen naar Parys, nu 26, in 7, die van Konstantinopel naar Parys, thans 65, in 15 uren kunnen worden afgelegd. Zoo luidt 't plan op papier. Maar men verwacht spoe dig pogingen om eene proef te nemen. Het bekende medium, sdr." Slade, die ook in Europa wel van zich heeft doen spreken, is onlangs in Sioux City (Iowa) in een krankzinnigengesticht opgenomen. Hy werd doodarm op straat gevondon en was gevaarlyk wegens de aanvallen van waanzin, waaraan hy lydt. De Parysche jury heeft den anar- chistischen journalist Zeracco wegens eene rede, waarin tot moord werd opgehitst, ver oordeeld tot een half jaar hechtenis en 1500 franken boete. Het hof van beroep te Nieuw- York heeft uitspraak gedaan in het gediDg tusschen do „Transatlantic Pacific"-maat- schappy en de „Cunard"-iyn, betreffende do aanvaring tusschen de stoombooten „Liberia" en „Umbria", waarvan do eerste stoomboot zonk. Het hof achtte de kapiteins van beide booten even schuldig. Uit Dahomey. - De „Indépendance beige" bevat een vry opgewonden Fransch getint verslagje van de jongste gebeurtenissen In Dahomey, waarin o. a. het volgende ge zegd wordt. De inneming van Kaüa door de Fransche troepen is eene beslissende gebeurtenis in den stryd, wolke door hen tegen de Dahomeyanen wordt gevoerd. Kana is de heilige stad van het ryk, het centrum van den fetisjdienst en dat Behanzin die heilige plaats niet heeft kunnen verdedigen, zou wel eens ten gevolge kunnen hebben, dat hy door de priesters wordt weggejaagd. Generaal Dodds wordt nu door de naburige stammen aangezien voor een soort van apostel. De inneming van Kana is niet geschied dan na een wanhopigen weerstand. De Fran- schen hadden 16 dooden, waaronder de luite nant Mercier, en 83 gewonden. De wonden zyn voor het meerendeel echter niet levens- gevaarlyk, hoewel de Dahomeyanen soms met ontplofbare kogels schoten. Inderdaad schynen deze wildon zeer goed gewapend te zyn; zy hebben Gras-geweren, Chassepóts en, althans voor zoover de Ama zonen betreft, repeteergeweren met 8 schoteo. De Amazonen vooral zyn buitengewoon stoutmoedig en komen dikwyis tot vlak voor de posten, om zich als hazen te laten dood schieten. Zy schieten bovendien zeer juist, hetgeen met de mannen niet altyd het geval is, doordien dezen de geweren niet schou deren, maar ze, op een of ander voorwerp steunend, knielende afschieten. De Amazonen zyn, behalve met hunne repeteergeweren, ge wapend met eene soort klewang, een kort zwaard en bovendien dragen zy steeds een touw by zich, om gevangenen te binden. De uitwerking van de Lebel-patronen is volgens den berichtgever ontzettend. Niet zelden worden door één schot 4 of 5 vyanden geveld en de Dahomeyanen, die dikwyis op de wyze der guerilla, in kleine afdeelingen, vech tende, zich verscholen in kuilen en achter boomen, waren nergens veilig; de kogels doodden de wilden door de boomen heen Inderdaad is de wond, door een kogel uit het Lebelgeweer veroorzaakt, meestal doodelyk Een der Fransche soldaten heeft eene oude Chassepöt teruggevonden, die hy in den oorlog van '70 had gebruikt en waarop hy een by- zonder toeken had gekrast. Waarschynlyk is dit wapen door Duitsche handen in die der Dahomeyanen gekomen. Generaal Dodds is nu op 10 K. M. van Abomey, by de inneming waarvan men niet veel tegenstand verwacht, nu Kana reeds ge vallen is, hetwelk eene plaats van 12,000 zielen was. Koning Behanzin heeft doen weten dathy nog over verscheiden duizenden soldaten be schikte en dat hy zich zou verdedigen zoo lang hem nog één kryger overbleef. Mocht do stryd evenwel ongelukkig voor hem af loopen, dan zal hy zich het leven benemen. KOLONIE N". BATAYIA, 15—21 October. Aan het verslag der voornaamste gebeur tenissen in het gouvernement Atjeh en Onder- hoorigheden van 10 tot en met 26 September is het volgende ontleend: De posten Boekit Karang, Siroen, Lambaroe, Lamreng, Lamdjamoe, benevens de morgen en dagtreinen daartusschen, werden af en toe beschoten. Evenzoo enkoio patrouilles uit Lam baroe, die geene verliezen leden en den vyand met een paar salvo's op de vlucht joegen. Den 12den werd een Maleier, die 200 M. van de ringbaan naby Ketapan Doewa hout op eene grobak laadde, doodelyk gewond. Na den gevallen regen werd buiten de linio werk gemaakt van het bebouwen der sawahs de versterkingen bleven bezet. Toekoe Nja Bintang van Lambattang, waar van vroeger gemeld werd gesneuveld te zyn by den overval van Pak Kroeng Tjoet uit Toengkoep, is niet gedood. Noordkust. Segli werd nu en dan be schoten uit Kotta Triéng. 17 passargangers vielen in hinderlaag ten Z.-O. van kampong Kranot. Een chinees werd gedood, één gewond. Den löden kreeg Segli bezoek van den civ. en mil. Gouverneur. De reis van den radja van Merdoe naar Kotta-Radja is, daar by hem cholera heerscht, uitgesteld. Oostkust. Nja Makam heeft Edi verlaten, daar hy gebrek aan leeftocht en geen succes had. Hy bevindt zich thans te Simpang Olim. Het is mogelyk, dat Toekoe Mohamed Amin Merah van Samalanga, Toekoe Mohamed Saloh van Kroéng Parei en Toekoe Ibrahim van Malang Oebi zich by Tookoe Nja Makam aan sluiten, die van den sultan te Komala brieven gekregen heeft om te Edi, den heiligen oorlog (prang sabil) to voeron. Den löden vertrok van Oleh-leh nog 1 compagnie naar Edi. Westkust. Niets byzonders. Gezondheidstoestand gunstig, gemiddeld 20 a 22 zieken. Het aantal berri-berri lydors bleef 8, tegon vroeger 8. De „Soerabaia Courant" en „Locomotief" behelzen het gerucht der bevordering van den waarnemend assistent-resident v. d. Steen straten. Door den gouverneur-generaal van Nod.«Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontflagon: Eervol nit hunno betrekking do adjunct inepectenr der in- en nitvoerreohten en accijnzen J. A. Oudorp Kortebrant en de commies der 3de klasso by don Post- on Tele graafdienst N. H. Veenstra, laatstgenoemde op verzoek. Benoemd: Tot 2den snbstitant-griffier by den Raad van Justitie te Semarang, de ambtenaar voor do rechtorlyke macht Mr. A. F. Ockerse. Gesteld: Yoor den tyd van zes maanden of zooveel kortor als zal blijken voldoende te zijo, ter beschikking van den voorzitter van den Landraad t8 Amoontai (Zuider- en Ooster afdooling van liorueo), om te worden belast met griffiers-werkzaamheden by die rechtbank E. Lewis, laatstelijk ter beschikking van den buitengewoon voorzitter van den Landraad to Toeban. Bovorderd: Tot kapitein bfi de infantsrU lete lnit. G. H. Jansen. Benoemd: Tot lsten luitenant de gowezeQ hu, luit. van de schuttery to Amboioa A. B C D v F. G. H. I. J. Lans. Benoemd: Tot voorz tter van den landraad te Djoewana (Japara), de ambtenaar op non-activiteit, bnitengewoon voorzitter van de landraden te Beaoeki en Sitoebondo Mr. C. P. Dn Clonx. Ontslagen: Uit zijne betrekking de notaris tevens vendumeester te Bandjermaain (Zuider- Oosterafdeeling van Borneo) J. F. I. M. Miepelfelom Beyer, met bepaling dat Dader zal worden uitge maakt of het ontelag al dan niet eervol wordt verleend" Op verzoek eervol nit zyne betrekking de door- waarder by den roaidentieraad to Djokjakarta J n A. Smitb. Benoemd: By 's lands algemeene pakhuizen U Batavia: tot onderpakhuismeester, de boekhoud- F. W. Teiseeire; tot boekhouder de commies G l Hille; tot commies, de 3de commies F. Yan Clev tot 8den commies, de 1ste klerk H. C. Carels. Tot deurwaarder i ij den Residentieraad te Djokja karta, F. Tophoven, particulier. Departement tan Marino. B en o emd: Tot 3den stuurman bij do gouvornomente-mariae M. L. Et» o man, daartoe door het opperbestuur ter beeohikkii* gesteld van do iodische regeeriDg en geplaatst aan boord van het stoomschip „Albatros." Departement »an Oorlog. Gople.taCTeSoenbti» als beheerder van hot garnizoens-kleedingmagazriB do late luit.-kwartierm. te Ngawi J. H. Bongaerta. Overgeplaatst: Naar Medan de off. vangez 2de kl. te Serocwaij F. A. Earthaus en naar 8eroewah' de off. van gez. 2de kl. te Medan G. 81etemaker. Kerkelijke Berichten. Zoeterwoude: (Ned.-Herv. Kerk). Zon dag-namiddag te twee uren, ds. Bennink Bolt, pred. te Zwammerdam. Leiderdorp: Zondag-voormiddag te 19 uren ds. W. Briét J.Pzn., predikant te Leiden, en 's avonds om halfzeven ds. J. Nieretraez. Voorschoten: Zondag-voormiddag prof. dr. J. H. Gunning, van Leiden. Benthuizen: Zondag-namiddag te 2 uren, ds. C. Woutman. Hoogmade: Zondag-namiddag te twee uren ds. A. Keers, predikant te Hazerswonde. Katwijk aan den R(jn: Ned.-Herv. Kerk, Zondag-voorm. te 10 uren ds. N. De Jonge, predikant te Brussel. Ger. Kerk. Zondag-voorm. halftien en des nam. 6 uren ds. M. J. Van der Hoogt,— terwijl Woensdag te halfzeven ook predikatie zal gehouden worden. Telegrammen. ROME, 17 November. De kardinaal Vanutelli is benoemd tot aartsbisschop van Bologna, Deze benoeming wordt druk besproken. Vanu telli hoopt tot Paus benoemd te worden en zyne candidatuur wordt door Oostenrijk ondersteund. MARSEILLE, 17 November. In een bnef uit Rangoon wordt gemeld, dat de roovers in Oost-Birma talrijker worden en dat de Britsche rogeering troepen naar de bedreigde punten zal zenden. ANTWERPEN, 17 November. De quaran taine is hier voor aanvoeren uit alle streken opgeheven. De schepen zullen alleen nog aan een geneeskundig onderzoek onderworpen zijn. LONDEN, 17 November. Uit Parjjs wordt aan de „Daily News" berichtMen gelooft dat onze plaats zich gereed maakt niet alleen voor eene Russische, maar ook voor de Oosten- r'jksche leening. BRUSSEL, 18 November. Volgens alhier ontvangen berichten hebben, de met de Roth- schildgroep gevoerde onderhandelingen over eene Russische leening thans meer kans van slagen. Het betreft eene goudleening Diet a 3 pCt., maar a 4 pCt. rente. Naar de laatste berichten luiden, zouden de regeering en de groep omtrent den koers niet meer veel ver wijderd zijnde regeering verlangt 94 pCt., terwijl het syndicaat niet boven 92 pCt. wil gaan. Leiden, 18 November. De heeren L. L. Yan Praag en W. Th. M. Weebers werden heden door de alhier zitting houdende geneeskundige staatscommissie tot arts bevorderd. Er is heden een jubilaris in het station der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij alhier en ten teeken daarvan is de vader- landsche driekleur van het gebouw gestoken. De heer J. J. Brussee, chef de bureau (onderchef), viert den dag, waarop hy 25.ïaren by genoemde Maatschappy werkzaam is, waar van de laatste 11 jaren alhier, na vooraf aan de stations te Rotterdam en Den Haag ver bonden te zyn geweest. Van vele zyden mocht hy de ervaring op doen welk belang er in zyn jubileum wordt gesteld. Allereerst kwam de heer J. C. Van Look horst, inspecteur van het vervoer der Maat schappy, hem reeds des morgens te negen uren in het smaakvol met groen en bloemen

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2