Zaterdag 19 November. A0. 1332. <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Feuilleton. Geld alleen maakt niet gelukkig. N°. 1004-5. PRIJS DEZER COURANT: To*r Leidon per 8 maAndea1.10. freooo per poet1.40. Aleonderltfke Nommors,0.05. PKIJS DER AD VERTENTIÊN Ven 16 regels ƒ1.05. Iedere rogel meor ƒ0.171. Grootero letters near plaatsnam to. Voor het incessooren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Bit nomuicr bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 18 November. Heden is aan de universiteit alhier bevor derd tot doctor in de geneeskunde de heer C. L. Rümko, geboren te Monnikendam, met academisch proefschrift, get.: „Over de wer king van carpaïne op het hart." - De Zondagsschool van de Afd. Waddings veen van den Protestantenbond mag zich reeds in een grooten bloei verheugen. Tal van kin deren volgen het «nderwys, dat door enkele dames wordt gegeven. Het plan bestaat, in de volgende maand een Kerstboom op te richten. - In eene huishoudelijke vergadering van leden der Kiesvereeniging „de Grondwet," te 's-Hage, bijeengeroepen ter behandeling van het praeadvies der „Liberale Unie," in zake het Kiesrecht-ontwerp, is eene motie aange nomen, waarbij werd uitgesproken, dat het niet wenschelijk is dat de „Liberale Unie" op dit oogenblik zich uito. Dientengevolge is aan de afgevaardigden opgedragen zich tegen het uitspreken van een advies te verzetten. Bij koninklijk besluit is aan het bestuur der afdeeling Aalsmeer der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, ten behoeve van den op te richten winter cursus in land- en tuin bouw, over het jaar 1892 eene rijkssubsidie verleend van ƒ150. Het bestuur heeft nu een programma en leerplan voor dit onderwijs vastgesteld, waarbij bepaald wordt, dat er wekelijks 6 uren les zal worden gegeven in land- en tuinbouw kunde en in de natuurkennis aan leerlingen, die lager onderwijs met herhalings-onderwijs hebben genoten. Leergeld wordt niet geheven, terwijl boeken en leermiddelen kosteloos wor den verstrekt. Graaf C. H. Van Bylandt, sedert eenigen tjjd waarnemend hofmaarschalk van het huis van den prins Von Wied, is thans definitief tot die waardigheid benoemd. De minister van w., h. en n. maakt be kend, dat de directie van het post- en tele graafkantoor te Doesburg vacant is, waaraan is verbonden eene jaarwedde van 1900, be novens het genot van vrije woning. Sollicitatiön moeten uiterlijk vóór 10 Dec. a. s. zijn in gediend. - Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht den 17den dezer te Sierra Leona aangenomen is Hr. Ms. schroef- stoomschip 3de kl. „Alkmaar", onder bevel van den kapitein-luit. ter zee A. J. Krabbe, te Monrovia (Liberia) aangekomen. Naar het „D. v. Z.-H." verneemt, heeft het wetsontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht by het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer, dat nog niet is afge- loopen, in alle sectien ernstige bedenkingen uitgelokt. De dichter Hasebroek, wien verleden week op zyn 80sten verjaardag door de Hol landsche Maatschappij van fraaie Kunsten en Wetenschappen de keuze werd gelaten tu6- schen zijn geschilderd portret en zijne mar meren buste, heeft thans de buste gekozen. De geneesheeren van het gesticht „Meerenberg" hebben, op initiatief van den eersten geneesheer-directeur dr. Van Deventer, besloten tot het geven van een cursus in ziekenverpleging in het algemeen en krank- zinnigen-verpleging in het bijzonder. In zijn inleidend woord, namens de ge neesheeren gesproken, heeft dr. Van Deventer er op gewezen, dat het hoofddoel der leeraren zal zijn, het opleiden van verpleegsters en verplegers voor hunne taak: het verplegen der aan hunne zorgen toevertrouwde zieken, doch dat zij daarbij tevens volgaarne bereid zijn, hunne leerlingen te bekwamen voor het afleggon van examen, ter verkrijging van het diploma voor ziekenverpleegster of -verpleger, te geven voor de Vereeniging het „Witte Kruis", en dat van krankzinnigen-verpleeg ster en -verpleger, af te geven namens de Nederlandsche Vereeniging van Psychiatrie. Zooals te verwachten was, heeft do uit voering van dit voornemen algemeen© sym pathie verwekt by de belanghebbenden. Bij de gehouden herstemming voor een lid van den Raad te Haarlem waren 1188 stemmen uitgebracht. Gekozen werd de heer J. Leupen, met 683 st. De heer D.Andréde la Porte, candidaat der liberalen, kreeg 478 stemmen. Kerkvoogden der Ned.-Herv. gemeente te Alkmaar hebben thans toegestaan dat het bekende a capella-koor in de Groote Kerk aldaar eene uitvoering zal geven. Deze is be paald op 30 November e. k. Door den heer Tjeenk Willink, lid van den Raad te Haarlem, is aan dat college een voorstel ingezonden, waarbij het wordt uit- genoodigd, met het oog op de stijgende cijfers van de uitgaven der jaarlyksche bogrooting, waarmede de vermeerdering der inkomsten geen geleken tred houdt, B. en Ws. te ver zoeken, in den loop van het volgende jaar de herziening der gemeente-belasting ter hand te nemen in dien geest, dat de verterings belasting worde vervangen door eene op het inkomen. Bjj Kon. besluit is vergund aan A. A. Brrvoeta, geb. te Brussel, mits hy overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde eischen voldoet, het geven van lager onderwijs. Aan P. De Zwaan, burgemeester en secre taris van W\jk aan Zee en Duin, toestemming verleend om te Beverwijk te wonen tot 24 October 1898, en aan J. Pot, burg. van Hei en Boeicop, om te Leksmond te wonen. De 1ste luit. op non-activiteit J. H. A. Quey- sen, van het wapen der inf., op pensioen gesteld, het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1080 'sjaars en dien officier, te rekenen van den dag, waarop zijn pensioen ingaat, den rang verleend van kapitein. Gomengd Nïeu>vs Het gerechtshof te 's-Graven- hage heeft bevestigd het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank, veroordeelende A. v. V., dienstbode te Zevenhuizen, tot 3 maanden gevangenisstraf wegens diefstal van oen gouden halsketting. Door Johannes Huss, jager van H. M. de Koningin, werd verleden Donderdag, 10 November, een zee-arend geschoten niet ver van het Pompstation ten noorden van Scheveningon. De vogel had 2.40 M. (acht voet) vlucht. Het exemplaar werd door den Haagschon Dierentuin aangekocht, zal door den heer H. H. Ter Meer, te Leiden, worden opgezet en eerlang in het Museum van den Tuin prijken. De gemeente- en garnizoens zwemschool aan het Kanaal te's-Gravenhage is ten gevolge van toenemende onbruikbaar heid opgeheven. De feestavond in de sociéteit „Vredebest", te Waddingsveen, is bepaald op 13 Dec. a. s. Vermoedelijk zal een café- chantant de leden amuseeren. Nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer zijn te Zoetermeer geconstateerd bij vee van de landbouwers H. Koessier en A. Bos Mz. Onder het vee van den landbouwer De Groot, te Pijnakker, geweid wordende in het Yoorhoekje onder de gemeente Zegwaard, is ook mond- en klauwzeer uitgebroken. Naar men verneemt, is eveneens onder het vee van don landbouwer N. Van Leeuwen, Hoofdweg by Lissörweg tc Haarlemmermeer, de tongblaar uitgebroken. Gisteren verschenen te Katwijk aan den Rijn 1 sergeant en 4 man ter bewaking wegens de veeziekte. De 19-jarige dochter van C. K., te Haarlemmermeer, is Woensdag-avond van uit Haarlem van post tot post naar de ouderlijke woning gebracht. Bij den landbouwer C. Bulk, bjj Burgerveen te Haarlemmermeer zijn in den nacht van 16 op 17 dezer 24 eenden gestolen. In eene keet aan den IJ weg by de genie- werken te Haarlemmermeer, is uit een bakje 3 ontvreemd. Vóór de dienstbode het een en ander in orde bracht, was het geld nog aanwezig. Na haar vertrek was het verdwenen. Maandag namiddag hoeft te Ouder kerk aan den Amstel een moordaanslag op den openbaren weg plaats gehad. De heer H. G. De K., opzichter der gemeentewerken, die met zyn neef S. J. De K. met de boot van Amsterdam was gekomen, werd door dien neef om geld gevraagd, welk verzoek echter door den heer De K. werd afgeslagen. S. J. De K., door het gebruik van sterken drank roeds in opgewonden toestand verhoe rende, ontstak over die weigering zoodanig in drift, dat hy zijn mes trok en trachtte daarmede zijn neef den hals af te snijden. Het mes stootte gelukkig op den halsboord af, zoodat de toegebrachte verwonding niet van emstigen aard was. Door omstanders gegrepen, weid De K. aan den gemeente-veldwachter overgeleverd, die hem in arrest bracht. B(j hot eerste verhoor, Dinsdag middag door den burgemeester, als hulp officier van justitie, afgenomen, bekende S. J. De K. zijne daad, onder bijvoeging dat het zijn voornemen ge weest was zijn neef van het leven te beroo- von. Den volgenden morgen ontkende hy niet alleen dat voornemen te hebben gehad, doch deed het bovendien voorkomen als wist hy zich niets van het voorgevallene te herinneren. Hy is geboeid per boot, onder geleide van den gemeente-veldwachter De Haas, naar Am sterdam overgebracht. (ff. Ct.) Volgens professor Oudemans te Utrecht is het meer dan waarschijnlijk, dat we den 27sten dezer maand weer een regen van vallende sterren zullen kunnen bewon deren. Het kan echter ook zijn, dat het verschijnsel één of meer dagen vroeger of later plaats zal hebben. 184.) Dit verzoek te doen heeft zy mij niet verboden en u zyt haar, die in dien nacht u zoo goed verzorgd heeft, wel verschuldigd to komen. Adieu, mynheer Von Ernau, mijne parasol heb ik al. Hugo en Bertha zouden ongeduldig worden, u moet alzoo in ieder geval vóór Zondag komen; adieu!" Klara verwijderde zich snel. Van uit het rÜtuig groette zi), evenals Bertha, nog een maal den heer Von Ernau, door met hare parasol te wuiven. Nog lang6n tyd nadat zyne gasten reeds vertrokken waren, stond Egon aan hot ge opende raam, geheel en al in gedachten ver zonken. "Was het wel mogelyk hetgeen hy zooeven gehoord had? Bertha had Klara ingewijd in het geheim harer liefde en Klara, dat overmoedige, lachende kind, liet zich er toe leenen die liefde aan te moedigen? Het was onmogelijk en toch lieten hare laatste woorden geen twjjfel over. En Bertha? Kon hy aan haar terugdenken zonder dat het schaamrood zyne wangen kleurde? Hjj had Von Wangen niet vry in het ge zicht durven zien. Bertha had dit wèl kunnen doen; zy was met het bewustzijn harer 6chuld zóó eenvoudig natuurlijk geweest, als de beste tooneel- speelster ooit zou kunnen voorstellen, ja, zij had kunnen schertsen door eene toespeling te maken op het geluk, door haar in het jongste uur gesmaakt, en de hoop kunnen uitspreken een langer genot te zullen mogen smaken, en dat alles had zy kunnen doen zonder blikken of blozen. Egon gevoelde af schuw voor zulk eene valschheid. „Vertrouw haar niet; zy heeft een valsch hart", had Klara hem gezegd, en nu diende het meisje hare valsche zuster en noodigde zy herazelve uit zoo spoedig mogelyk naar Linau te komen! Verdwenen was de betoovering, welke vroeger Bertha's buitengewone schoonheid nog in Egons herinnering had doen voort leven. Thans dacht hy aan deze vrouw met een gevoel van afschuw. Maar niettegenstaande dit alles, vermeende hy toch een bezoek aan Linau te moeten brengen. Hy wilde niet als een zwak mensch de verleiding ontvluchtenmoedig wilde hy deze het hoofd bieden; uit zyn mond zou Bertha moeten hooren, dat hy ontwaakt was uit den roes der betoovering, in welke zy hem door hare omarming gebracht had. XI. De zon neigde reeds sterk ten ondergang, toen Von Wangen met zyne vrouw en zuster op Linau terugkeerden van het bezoek, in Plagnitz gebracht. Als hun rijtuig voor de slotpoort stilhield, bemerkte Von Wangen, tot zyne verwondering, dat eene vreemde calèche uitgespannen was op de plaats en een hem onbekende man, die de lang niet meer frissche livrei van koetsier droeg, in den stal tegen een der deurposten geleund stond. „Het schynt alsof wij gedurende onze afwezigheid bezoek hebben ontvangen. Wie mag dat zyn? Ik ken het rytuig niet",zeide Von Wangen verwonderd, maar Klara her kende het, althans den koetsier, die eerst enkele weken geleden tante Gastrow van het station R. naar Linau gereden had. toen zy zoo onverwacht voor acht dagen was komen logeeren. „Alzoo een bezoek, dat per spoortrein is aangekomen. Maar wie mag het wel zijn?" Wellicht neef Albrecht", antwoordde Bertha onverschillig. „Albrecht Von Osternau? Naar ik hoop niet. Wat zou er hem toe kunnen bewegen ons te bezoekon? De man is my steeds onaangenaam geweest, zoolang ik hem ken, en na zijne schandelyke handeling tegenover mevrouw Von Osternau en Lize, haat ik hem uit het diepst myner ziel." „Elize heeft zelve verklaard, dat hare moe der op haar aanraden iedere ondersteuning, behalve het bepaalde pensioen, van de hand heeft gewezen en uitdrukkelijk weigerde haren intrek op het kasteel Osternau te nemen. Welk verwyt kunt gy den noef dus maken? Ik heb hem dit vroeger, toen wy besloten waren Elize in ons huis op te nemen, al eens geschreven en het zou my in het geheel niet verwonderen, wanneer hy thans zelf kwam om Lize te zien en zoo mogelyk met haar vrede te sluiten." „Hebt gy hem weder geschreven? Ik had u toch dringend verzocht de briefwisseling met een zoo onaangenaam mensch eindeiyk geheel en al af te breken. Dat is niet mooi van je, vrouwtje!" Bertha haalde de schouders op, maar gaf geen antwoord. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1