DAGBLAD m ONZE MEDEBURGERS "Vrijdag 1® November. A4. 1032. <§oarant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. De raadgeving van liet Dagelijkse,h tetunr der Gemeente Leiden om het duinwater,, dat voor drinkwater dienen zal, te koken (zie het „Leidsch Dag blad" van 12 Nov. '92, Officieel Gedeelte) heeft zeker menigeen bevreemd. Daarom acht de Verceniging tot Verbetering der Volksgezondheid zich verplicht thans openlijk en met nadruk dien raad te herhalen, aangezien haar afdoende gebleken is, dat het water der Leidschc Duinwater-Maatschappij niet is te vertrouwen wanneer het als drinkwater voor denmensch dienst moet doen en wel het allerminst in tijden, dat febris tvphoidea of cholera asiatiea voorkomen. Namens het Bestuur der Verceniging tot Verbetering der Volksgezondheid MAC GILLAVRY, President. J. G. VAN DER SLUIS, Secretaris, leiden, 15 November 1892. Leiden, 17 November. Feuilleton. field alleen maakt niet gelukkig. N«. 10044. LEIDSCH PRIJS DEZER. COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.05. PRUS DER AD VERTENTIÉN Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootero lettere «aar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Dit noiumev bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. - De heer J. Kruyswyk, te Amsterdam, is benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school van den heer J. B. Mejjnen, aan de Haarlemmerstraat alhier. - Daar de gemeenteraad van Waddingsveen op een adres van het Leesgezelschap tot op richting van schoolbibliotheken afwijzend heeft beschikt, heeft laatstgenoemde corporatie het wenscheiyk geacht, dat deze zaak door particu lieren zal worden gesteund. Het Leesgezelschap heeft zich eder geheel aan de zaak onttrokken. - De heer Fournier, onderwijzer aan de openbare school B te Waddingsveen, staat op het drietal ter benoeming als zoodanig aan de school te Uitgeest. By het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van hot wetsontwerp tot ver hooging van het Ilde hoofdstuk der Staats- begrooting voor 1891meenden sommige leden dat dit ontwerp vroeger had kunnen zyn in gediend dan geschied is. Aangedrongen werd op het bekend maken in de Staatscourant van alle benoemingen en bevorderingen in eene der Nederlandsche orden, dus ook van de benoeming en bevordering van buitenlanders. De wensch werd uitgesproken, dat, meer dan wellicht thans geschiedt, aan onbemiddelde verdienstelyke burgers en militairen het broe derschap van den Nederlandse-hen Leeuw zou werden verstrekt. Yan andere zyde waar schuwde men er echter tegen die opneming te doen ontaarden in eene toelage op traktement of pensioen. De meening werd uitgesproken, dat by het toekennen van de versierselen der nieuwe orde het Nederlandsch-Indisch leger stief- moederiyk zou zyn bedeeld, hetwelk op ge noemd'leger den indruk moet maken, dat het by het Nederlandsche achter gesteld wordt. Ook was hot, zoo werd opgemerkt, een zeldzaam verschynsel, dat vertegenwoor digers van den landbouw met deze orde be giftigd werden. Het bestuur van den Nederlandschen Schaatsenrydersbond heeft de medewerking ingeroepen van de besturen der IJsvereenigin- geri in Nederland tot bestryding van de mis bruiken, welke in ons land op het gebied van boroep8harddraveryen op de korte baan voorkomen en die allengs grootere afmetingen aannemen en dezen tak van sport geheel in discrediet dreigen te brengen. Die misbruiken zyn: lo. het zich voor op denzelfden dag te houden harddraveryen op meer dan ééne plaats laten inschryven; 2o. het afspraak maken tusschen de rijders om de pryzen te verdeelen. Om deze misbruiken tegen te gaan, zyn eenige bepalingen ontworpen, om opgenomen te worden in de wedstryd-reglementen der verschillende vereenigingen. Ten einde de toe passing te verzekeren van deze bepalingen, is het bestuur van den Schaatsenrydersbond bereid als centraal bestuur werkzaam te zyn, aan hetwelk de besturen der verschillende IJsvereenigingen de feiten van overtreding kunnen mededeelen, terwyl dat bestuur alsdan zal hebben te zorgen, dat al de andere toe getreden vereenigingen daarvan ten spoedigste in kennis worden gesteld. Met 17 dezer wordt op non-activiteit gesteld de off. van gez. lste kl. by de zee macht K. A. E. Seipgens, bohoorende tot de rol van meergemeld wachtschip en gede tacheerd aan boord van Hr. Ms. stoomrivier- vaartuig „Merva." Voor een te Groningen te stichten museum van oudheden is de inschryving opengesteld op eene premieleening van f 100,000, in loten ad f 60. Aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gra- venhage, Dordrecht, Schiedam, Leiden, Middel burg, Vlissingen, Zaandam, Harlingen en Groningen en aan de Twentsche Yereeniging tot bevordering van nyverheid en handel is door den minister van w., h. en n. een exem plaar toegezonden van de tAccounts rela'ing to trade and navigation of the United King dom", nopens de maand October 1892. Naar het „D. v. Z.-H." uit zeer ver trouwbare bron verneemt, zyn door de militaire autoriteit onderhandelingen aangeknoopt tot aankoop van 13 hectaren bouwland, tusschen Halfweg en Sloterdyk gelegen, om daarin gemetselde drinkwateroakken aan te brengen, met het oog op mogelyke afsnyding der buizen van de Amsterdamsche Duinwaterleiding in tyd van oorlog. By koninkiyk besluit is aan A. Schutjes, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Nuenen. Gesteld op pensioenlo. de luit.-kol. prov.- adj. in Utrecht F. C. P. Donnadieu, en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1800 'sjaars, 2o. de ritmeester W. A. P. F. L. Yan Exter, van het 2de reg. huzaren, op zyne aanvrage, en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1300 'sjaars. Benoemd by het wapen der cavalerie: by het 2de reg. huzaren, tot ritmeester, de eerste luit. M. Yan Kuyk, van het lste reg.; by hot 3de reg. huzaren, tot eersten luit., de tweede luit. J. L. Völcker, van het corps. Bevorderd tot commies der posteryen 3de kl. J. Van Nymegen Schonegevel, thans 4de kl. Ocmengd IVieu>vg. Men is dezer dagen op de Hooi- markt, aan de Haven en aan de Oude Heeren gracht wederom druk aan bet meten en boren in verband met de daar te verrichten oravangryke werkzaamheden ter verdere vol tooiing van de vaart verbetering tusschen Ryn en Sc-hie. By G. Bogaard, Spieringweg by den Kruisweg te Haarlemmermeer, is in den nacht van 15 op 16 dezer de wasch welke op de bleek lag en eene waarde heeft van p. m. f 120 gestolen. In hareeerste vergadering van dit seizoen heeft de IJsclub te Waddings veen besloten by goed weer en sterk ys eenige flinke wedstryden te organiseer-n. De wed- stryden om levensmiddelen door kinderen uit den behoeftigen stand blyvon ten spyt van menig lid in de Club bestaan. Te 's-Gravenhage werd gister- namiddag het hofje van Vosveld in de Groote straat in rep en roer gebracht doo; hevig gillen van een paar vrouwen, die bloedend vluchtten, achtervolgd door een in die buurt ongunstig bekend staand persoon. Deze persoon, sedert een drietal jaren als koloniaal uit Indié teruggekeerd, had nl. reeds meermalen by zyne moeder, die in genoemd hofje woont, twist gezocht, doch tot hand- tastelykheden was het tot nou lo© zelden gekomen. Gisteren echter, wetende dat ?.yne zuster en haar vryer voor eenige dagen by zyne moeder waren komen inwonen, had hy een scheermes weten machtig te wop; n en kwam hy onverwachts by zyne moedor aankloppen. Alvorens hy echter zoover gekomen was, vluchtte zyne zuster, die hem zag aankomen en in onmin met hem leefde, het hofje uit,, doch struikelde over een voorworp, dat in den weg stond, zoodat haar broer haar geheel in zyne macht had. De woestaard ontzag zich niet het meisje, dat niet den minsten weer stand kon bieden, eenige diepe sneden aan het hoofd toe te brengen. Nog echter niet voldaan zynde, verwondde hy daarna zyne oude moeder en zyn aanstaanden zwager, waarna hy zich verwyderde, om eenige oogen- blikken later terug te keeren, kenneiyk met even slechte, misschien wel met nog slechtere bedoelingen. Althans, in dien tusschentyd had hy er een borrel op genomen, en moet zich in de herberg, waar hy zulks deed, in dien geest hebben uitgelaten. B(j zyne terug komst in het hofje werd hy echter door een politie-agent gegrepen, die, geholpen door eenige burgers, den woestaard naar het com missariaat overbracht. De drie gewonden werden tegen den avond, na in het ziekenhuis te zyn verbonden, even eens naar hot commissariaat geleid, ten einde een verhoor te ondergaan. Dinsdagavond is, vermoede! ij k door den laatsten trein van het Locaalspoor tusschen Didatn en Zevenaar, een jongen man het hoofd afgereden. 182.) Geen band des geestes, geen band des harten vereenigt ons, slechts de niet te ver breken, treurige band der wet is het, welke mij voor altyd aan hem bindt. Myno ziel terzet zich tegen dien brutalen dwang. Ik heb ook, evenals alle andere menschen, recht op geluk. Nu eerst, nu ik u wedergezien heb, nu de sluier, welke over uw verleden was gespreid, is weggevallen, thans eerst weet ik hoe naamloos gelukkig ik had kun nen worden en hoe verschrikkelyk ongelukkig ik integendeel geworden ben!" Z« wendde het gelaat af en hief de hand 0P) niet de rechter-, welke nog steeds met lichten druk op Egons hand rustte, maar de linker-, waarin zy den fijnen, welrie- kenden, witten batisten zakdoek hield; om de hare oogen vullende tranen te verbergen gebruikte zy den zakdoek. Weende z\j inderdaad? Trof niet een snelle, fonkelend ter zyde geworpen blik Egon, een blikwelke trachtte uit te vorschen welken indruk de sombere zelfaanklacht op hem ge maakt had? Egon was diep aangedaan en toch gelukkig. Hy greep de kleine hand en kuste die; met verwarde woorden sprak hy tot Bertha; het geen hy zeide, wist hy zelf niet, zyn voor hoofd gloeide, koortsachtig sloeg zyn pols, zyne geweldige opgewondenheid maakte hem het donken onmogelyk. Hoe het gekomen was, wist hy niet, maar Bertha rustte aan zyne borst; zy had de blanke armen om zyn hals geslagen, zy be antwoordde zyno gloeiende kussen. Zyn schoonste droom was vervuld, in een wilden roes drukte hy kus op kus op hare rozenlippen. Eensklaps echter onttrok zy zich aan Egonzy weerde hem zacht af, toen hy haar weder tot zich wilde trekken. ,Wy mogen in ons geluk niot vergeten", zeide ze, „dat de oogenblikken van ons alleen zijn geteld zyn. Wangen en Klara zullen dra terugkeeren, zy moeten niets kunnen ver moeden. Wat gloeit uw gelaat, wat schitteren uwe oogen 1 Wy mogen ons niet verraden; hoe arm aan geest Wangen ook mag zyn, c-iOti enkele blik in uw opgewonden gelaat zou hem toch alles zeggen. Zet u aan de pianino, Egonwanneer gy u met uwe ge- heele ziel aan de betoovering der muziek j overgeeft en ik, hier stillekens zittende, naar u luister, kan uwe noch rnyne opgewonden heid in het oog vallend zyn." Was deze zoo koel berekenende, dezelfde van liefde gloeiende vrouw, die zooeven nog, als het ware liefdedronken, in Egons armen gerust had? Eene siddering overviel Egonhy was plot seling ontnuchterd. Uit den hemel, waarin hy, zichzelven vergetende, getrokken was, werd hy eensklaps op de prozaïsche aarde teruggeworpen. Niet meer de schoone Bertha, die hy be mind en wier beeld hem thans in al zyne liefiykheid voor de oogen gezweefd had, lachte hem zoo zoet en vertrouweiyk toe; hy zag thans plotseling in haar, die zyne kussen geduld en verdragen had, mevrouw Yon Wangen, de echtgenoote zyns vriends, die zyn gast was en van wiens vertrouwen hy op snoode wijze misbruik had gemaakt. Iedere k«s, dien hy op de zwellende lippen gedrukt had, kwam hem voor als eene schandelyke ontwyding, als een nietswaar- digen roof, als eene eerlooze inbreuk op het i vertrouwen van een zynervrienden. Een diep9 tegenzin in zichzelven en Bertha vervulde j hem, hy sprong wild op, trok zyne hand, welke Bertba nog steeds innig in de hare geklemd hield, los en begaf zich toen, zonder een enkel woord te spreken, naar de pianino. Eerst toen de krachtige akkoorden weder om hem ruischten. bedaarde de siorm, welk© in zyne ziel was ontstaan; toen kort daarna Yon Wangen en Klara van hunne kort© wandeling terugkeerden, klonk hun reeds van verre de pianomuziek te gemoet en hoorden zy eene woeste fantasie spelen, eene fantasie, waarin Egon uitdrukking gaf aan betgeen in zyne ziel omging. Zy vonden Egon aan de pianino, Bertha in gemakkolyke houding op den divan, ge dachteloos spelende met de kwasten van een der kussens en naar het scheen met welbe hagen luisterende naar het schoone spel des heeren Yon Ernau. Toen deze spoedig eindigde en zyne plaats op den divan naast Bertha weder innam, bedankte mevrouw Yon Wangen hem hoogst vriendelyk voor het groote genot, dat hy haar door zyn spel verschaft had; zy deed met een allerliefst lachje het verzoek, dat de hoer Yon Ernau toch zeer spoodig, zoodra zyno gezondheid zulks veroorloofde, naar Linau zou komen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1