Burgerlijke Stand ran Leiden Examens voor apothekersbediende te 's-ïlertogenbosch. Geëxamineerd van 7 toten met 15 dozer 20 candidaten (10 mannelijke en 10 vrouwelijke). Afgewezen 8. Geslaagd de damesM. Van Guldener te Amsterdam, C. Me\j„r te Delft, J. C. Helderman te Amster dam, K. Schaeffer te Amsterdam, G. De Graaf te Leiden, A. C. Ke(jzer te Doesburg, H. M. Te Wechel te Groningen, R. Ebels te Gronin gen, J. C. Borstel te Rotterdam; de heeren C. Bon te Zaandam, M. Van Ginderen te Rozendaal, J. J. Planjer te Amstordam. B\j het door de Provinciale Staten van Zuid-Holland voortgezet debat over de in ons vorig nommer vermelde voorstellen om aan Gouda b\j het tot stand komen der vaart verbetering eene schadeloosstelling toe te kennen, verdedigde de heer Visser hot stand punt der minderheid van de commissie. liy ging de zaak a fond in bijzonderheden na en kwam daarbij tot het resultaat, dat de billijkheid alleen vordert vergoeding voor het geen Gouda werkeiyk gedaan heeft voor vaart- verbetering, voor datgene waarvan de provincie nu nog profijt zal trekken en voor hetgeen dusver Gouda nog niet vergoed geeft gekregen. En dan meent spr., dat de vergoeding zeer gering zal kunnen zijn. Zijne meening is 't daarbij, dat Gouda geen noodlijdende gemeente is, al moet zij den weg van bezuiniging opgaan. Gouda geeft het beeld van een rijk man, die arm wordt, ornaat hy te ryk leeft. De heer Conrad verklaarde, aan Gouda als schadeloosstelling meer te willen geven dan Gedep. Staten voorstellen, en zou meegaan met het voorstel van de meerderheid der commissie, omdat de provincie, toen zy nog het beheer van de sluis had, verplicht was, de kosten voor de binnenvaart te dragen, die nu echter op de schippers zyn gelegd. De heeren Van Bergen IJzendoorn en Buys verdedigden de billykheid om aan Gouda ver goeding te geven. De heer Blussé verdedigde het standpunt van Gedeputeerde Staten. Na repliek werd het amendement-Vaillant, om 232,000 toe te kennen, aangenomen met 41 tegen 35 stemmen. De uitkeering van 12,000 aan Gouda voor jaariyksch onderhoud werd zonder stemming aangenomen. 7o. Subsidie-aanvrage van hot bestuur van den poldor Duivenwaard voor den aanleg van een grindweg. De meerderheid der commissie stemt in met hot afwyzend preadvies van Ged. Staten. Na uitvoerige verdediging van het verzoek door den heer Breesnee wordt het afwyzend preadvies van Ged. Staten door den heer De la Bassecour Caan verdedigd en, na eenige verdere gedachtenwisseling met den heer Van Dissel, verworpen met 36 tegen 22 stemmen So. "Wyziging van hot byzonder reglement voor den Zuid- en Noordeinderpolder. Goed gekeurd. 9o. Idem voor den Vosse- en Weerlaner- polder. Goedgekeurd. lOo. Adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden om al de bruggen over den verbeterden waterweg tusschen Ryn en Schie beweegbaar te maken. Ged. Staten stellen voor te verklaren dat het verzoek niet in overweging kan worden genomen. Dienovereenkomstig wordt besloten. llo. Voorstel van Ged. Staten om hen te machtigen om, indien het Rykssubsidio ver zekerd is, met de gemeente Brielle eene overeenkomst te treffen, waarby voorloopig voor 12 jaren de bediening van het veer tusschen Rozenburg on Maassluis wordt ver zekerd tegen eene jaariyksche uitkeering van ten hoog6to ƒ5000 door Ryk en Provincie ieder voor de helft. De heer De Bie dringt aan op het weg nemen eener ongelykraatigheid in de heffing van veergeld tusschen de bewoners van Brielle en die van Maassluis. De heer Blussé antwoordt dat die ongeiyk- matigheid reeds eeuwen bestaat en daaraan niets te doen is. Wat het rykssubsidie be treft waarvan deze zaak geheel afhangt daaromtrent hebben Ged. Staten nog geen officiëele inlichtingen ontvangen. Wat de details betreft, deelt spreker nog mede dat eventueel het veer, thans eigendom van Brielle, open baar zal verpacht worden. 12o. Voorstel van Ged. Staten betreffende de bodiening der beweegbare bruggen in den verbeterden waterweg tusschen Ryn en Schie. Zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd. 13o. Wyziging der provinciale begrootingen voor 1892 en 1893. Als voren. 14o. Voorstel tot verkoop eener sloot onder de gemeente Vryenban. Als voren. 15o. Voorstel tot het verleenen eener grati ficatie voor een6 aan de heeren C. H. Hattinga Raven en Ph. H. C. Burgersdyk. Als voren. De adressen van Alfon en Boskoop worden voor kennisgeving aangenomen, terwyi do adressen betreffende de subsidie-aanvrage van het bestuur van den polder Duivenwaard voor den aanleg van eei grindweg worden geren- voyeerd aan Ged. Staten, nadat uit eene gedachtenwisseling tusschen den heer Bree snee, die meende dat de verwerping van het afwyzend voorstel van Ged. Staten de toe stemming van een subsidie insloot, en den voorzitter, was gebleken dat deze, daar geen araendement was voorgesteld, van oordeel was dat geene beslissing omtrent de subsidie was genomen. Het renvooi naar Ged. Staten had ten doel op de zaak nader terug te komen. De vergadering is daarna gescheiden. Uit Het Loo wordt gemeld dat gisteren aldaar eene eerste jacht werd georganiseerd op grof wild, waaraan als gasten deelnamen baron Van Pallandt, opperjagermeester, en baron Van Hardenbroek, opperschenker. Er worden zes stuks geschoten. Heden is er weder jacht op grof wild. Het stoomschip Conrad" vertrok 16 Nov. van Batavia naar Amsterdam; de „Mor- curius" vertrok 16 Nov. van Stettin naar Amsterdamde „Prinses Amalia", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 15 Nov. te Genua. 8aiuenstelllng der landmacht* Het thans by de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp tot regeling van de samenstelling der landmacht is het uitvloeisel van de over tuiging der Regeering, dat men by eene wettelyke regeling van den dienstplicht in den blinde tast, zoolang do organisatie van de levende strydkrachten niet wettelyk vast- staaf. Dit oordeel werd ook verdedigd door wylen den heer De Roo. Het tegenwoordig wetsontwerp zal worden gevolgd door wetsvoorstellen tot regeling van den dienst by do militie, by de schut- tery, tot regeling van de dienstplichtigheid by militie of schuttery, drie ontwerpen, welke by elkander behooren, en eindeiyk tot rege ling van de dienstplichtigheid en van den dienst by den landstorm. Het nu ingediende ontwerp staat op zich zelf, maar houdt verband met de zooeven genoemde, in zooverre hierby het bestaan is aangenomen van de militie, van de schuttery en van den landstorm. De minister gaat uit van de stelling, dat do inrichting van ons krygswezen moet ge grondvest zyn op de weerbaarheid van gansch het volk, gepaard aan de natuur- lyke sterkte van ons geconcentreerd ver dedigingsstelsel. Algemeene dienstplicht moet de grondslag zyn van de inrichting der lovende strydkrachten. Deze kan verkregen worden door voor alle dienstplichtigen denzelfden vereischten diensttyd te eischen. Dit stelsel mag wellicht het ideale stelsel der toekomst zyn, het is op dit oogenblik niet te bereiken. Daarom wenscht do minister een anderen weg te volgen, door do dienstplichtigen in twee categorieën te splitsen door loting aan te wyzen voor zoover geene andere gegevens tot de splitsing leiden waarvan, in tyd van vrede, die der eerste categorie een langeren werkeiyken diensttyd hebben en tot het eigenlyke leger behooren, terwyi die der tweede categorie een korteren werke iyken diensttyd en oen meer beperkten werkkring hebben. Voor deze laatsten kan het beginsel van plaatseiyke oefeningen in hoofd zaak worden toegepast, om een z. g. territori aal leger te kunnen vormen. Een gedeelte der dienstplichtigen, zy, die zyn aangewezen voor de militie, worden ingedeeld by het leger in eerste linie, dat verder uit vrywillig dienenden is samengesteld; de overige dienst plichtigen, die voor de schuttery zijn aange wezen, vormen het leger in tweede linie, de territoriale wapenmacht, waarby ook vrywillig- dienenden worden toegelaten. Behalve deze mobiele troepen, zyn er bezettingstroepen noodig der verschillende wapens, die tot het eigenlyke leger Moeten behooren. Voorts rekent de minister op eene reserve in de depots als eerste aanvulling, samengesteld uit hen, die behooren tot de lichting, welke pas uit het militie- of schuttery-verband is ontslagen, en op eene aanvullings reserve, waartoe moeten worden aangewezen de oudere lichtingen der militie en schuttery, volgende op die, welke voor de reserve in de depots is bestemd. Eindelyk, als de nood zeer hoog stygt, moet nog een beroep kunnen gedaan worden op allen, dio medewerken tot op zekeren leeftydzy vormen den land storm. De mobiele troepen of veldtroepen moeten bestaan uit 3 division, elke van 12 bataljons infanterie, met de noodlge cavalerie, artillerie, genietroepen en de noodige hulp diensten. Met behoud in 't algemeen van de samenstelling der veldtroepen met do thans bestaande organisatie, zyn daarvoor noodig: 44,300 hoofden, en rekenende op ongeveer 9450 vrywilligers, dan moeten by de veldtroe pen 34,850 by de militie worden ingelijfd. De bezettingstroepen zullen vol gens het voorstel bestaan uit: 48 compagnieën infanterie en 46 comp. vesting-artillerie, 4 comp. pantserfortartill., 2 comp. torpedisten en 4 comp. vesting-genietroepen, totaal 21,750 hoofden, waarvan 3900 vrywilligers, zoodat 17,850 ingelyfden by de militie tot do bezet tingstroepen moeten behooren. Do totale sterkte van de corpsen van het leger met de staven en de depots- kaders, thans 19,100 vrywilligers en 44.9S0 dienstplichtigen, zal by aanneming der wet worden 13,400 vrywilligers en 52,700 dienst plichtigen. Dit getal kan worden bereikt door aan te nemen een jaariyksch contingent van 11,000 man en een zesjarigen diensttyd. Het getal zal met hek oog op mogelyk tekort aan vrywilligers by de bereden corpsen op 11,500 moeten worden gesteld. De depots-reserve (dienstplicht 1 jaar) wordt gerekend 8632 personen te zullen opleveren, terwyl de aanvullings-reserve (diensttyd 3 jaar) 7628 personen zou opleveren. Alles by elkander wordt dus de geheele diensttyd in leger en reserve 9 jaar, waarvan 6 als werkelyke militaire diensttyd kunnen worden beschouwd, omdat daarin de tyd valt voor eerste oefening (op den be- staanden voet) en voor herhalings-oefeningen (ten hoogste 3 maal) voor niet langer dan 75 dagen in 't geheel. Ieder, indien by niet vrywillig dient, zou dus na zyn 29ste jaar van alle, zelfs van de minste militaire ver plichtingen zyn ontslagen. Yoor de schuttery wordt de jaariyksche lichting gerekend op 20,700 man, met ge- lyken diensttyd als by de militie. Rekenende op 200 vrystellingen en 1500 aaiwyzingen voor diensten by de zeemacht, blyven er 19,000 voor de schuttery der landmacht over, die in een eerste dienstjaar de eerste oefening krygen en na afloop van het eerste jaar, voor dadelyk gebruik beschikbaar komen ii de schuttery-afdeelingen, waarvan zy de vol gende 5 jaar deel uitmaken. Uit de schutters, wier hoofdtaak zal zijn terrein-verdediging van den vaderlandschen bodem, zullen slechts infanterie en vesting-artillerie worden gevoerd. De depotsreserve der schuttery wordt ge rekend op 15770 man en de aanvullings reserve op 13,970 man. Door de invoering van dit ontwerp zal alleen eene verhooging van de uitgaven voor het leger het gevolg zyn, welke verhooging geraamd wordt op ƒ86,120. De organieke sterkte van het leger op voet van oorlog bedraagt 68,115 man. BUITENLAND. Franltrfik. Volgens berichten uit het binnenland van Dahomey is koning Behanzin in Abomey geheel ingesloten met 1700 soldaten. Hy is bereid tot een wanhopigen tegenstand en zyne soldaten zyn besloten met hem te sterven. Dagelyks beproeft hy met generaal Dodds op minder trotsche voorwaarden te onderhandelen. Volgens de „Liberté" zyn de personen, die wegens de Panama-zaak zullen terecht staan, de baron Cottu, en de heeren Morius Fontanes, Eiffel, Ferdinand en Charles de Lesseps. By de voortzetting van de beraadslaging over de drankvoorstellen heeft de Kamer de paragrafen 2 van het voorstel-Turel (verhoo ging van het invoerrecht op alcohol) en 3 (verhooging van het vergunningsrecht) aan genomen. Het voorstel tot invooring van een belasting op beurszaken werd verworpen. Het geheele voorstel-Turel is daarna aan genomen. Duitschland. In de gisteren gehouden zitting van den sociaal-democratischen party dag te Berlyn werd, behalve door den Nederlandschen afge vaardigde Van Tol, ook door de vertegen woordigers van Oostenryk en Zweden een groet aan de Duitsche socialisten gebracht. Uit de andere landen waren schriftelijke be- wyzen van instemming ontvangen. In het verslag van het bestuur laakte do secretaris het, dat aan de werkkracht van de partyieiders in het belang van de agitatie en aan de partykas te groote eischen worden gesteld. In het verslag over den toestaDd van het partyorgaan „Vorw&rts" verdedigde Bebel het door Liebknecht genoten salaris van 360 per maand, o. a. met de opmerking dat Liebknecht kosten van representatie heeft hetgeen de arbeiders misschien niet begrjjpen. In zyne waarschuwing tegen het oprichten van nog meerdere bladen zeide hy, dit men eene strydende party niet tot een9 indus trieels party mag maken, anders breidt de bestuursinrichting zich te veel uit. Voor den stryd, welke aanstaando is, heeft de party het meest behoefte aan klinkende mup.t. Bebel besprak daarna de quaestie der advertentiën en pleitte, op finantiéele over- j wegingen, voor eene niet al te groote be perking in de opneming Yan annonces. In de namiddagzitting deelde de commissie voor de geloofsbrieven mede, dat 231 afge vaardigden aanwezig waren, de meesten met meer dan één mandaat. Enkele geloofsbrieven werden niet goed-1 gekeurd, o. a. die van den gedelegeerde Schu macher, uit Solingen, die wegens geschillen met de partygenooten in zyne woonplaats uit de party zal worden gestooten. Vele sprekers keurden de houding van het partyorgaan af en noemen de „Yorwürts"! een tendenz-blad, omdat het onaangename! zaken verzwygt. Zij verlangen vaststelling! van de redactiekosten door den paitydag. Bebel verklaarde zich daartegenvooral onJ de door Liebknecht bewezen diensten, moe® men hem zyne jaarwedde gunnen. Bebel geefJ Bauer toe, dat de „Yorw&rts" fouten maakt! maar beloofde verbetering. In deze namiddag-zitting waren ook eenigj vrouwelyke afgevaardigden aanwezig. Een voorstel is ingekomen, om do uitslui® ting van de „onafhankelyken", waartoe hetl vorig jaar besloten werd, in te trekken. België. Het Te-Deum, gisteren in de kathodraal van St-Gudula te Brussel gezongen, ter gelegenl heid van het naamfeest des konings, is zonden incidenten afgoloopen. Van 10 uren 's morgen® verdrong zich eene groote menigte nieuws® gierigen by Ter Goelen, maar op den wel van den koninklyken stoet was maar weir.® volk. De koning zelf was niet tegenwoordig. Dl koningin heeft kwart voor tweeën hetpaleil verlaten. In haar rytuig bevonden zich dl graaf en gravin van Vlaanderenin een tweed® rytuig prinses Clementie, prins Albert en dl twee prinsessen. De leden van den adel hadden beslotel bloemen te werpen by den doortocht del koningin, maar om geono aanleiding te gevel aan tegenbetoogingen, heeft men datontweil laten varen. Een der aanwezigen wierp nochtans eel tuiltje viooltjes voor de paarden der koningil en een twaalftal socialisten maakte er zil meester van, om ze te verkoopen ten prof™ der socialistische werken. De koningin I overal met veel geestdrift ontvangen. Slechl hier en daar hoorde men een kreet: «Lel het algemeen kiesrecht"! De terugkeer heel zonder incidenten plaats gehad. Na afloop van het Te-Dejm gaf de ml nister van buitenlandsche zaken het gebril kelyke feestmaal, dat te 10 uren door eel droevig voorval werd verstoord. Een dl gasten, de heer Bayet, eerste voorzitter v® het hof van cassatie, bleef plotseling dodl van 10 Nev. tot en met 16 Nov. BEVALLEN: J. De Fey geb. Boom D. - M. Kooreman geb. v. d. Mark D. C. Kroeaemeijer| De Bruin Z. Y. Ten Haken geb. Reitama M. Brakboven geb. La Rooy Z. C. M. Schrotf| Smit D. M. S. Ober "geb. Goobertua Z. - Wgnandta geb. v. d. Berg Z. H. De Graal g Van Draanen Z. E. Staeeen geb. Van 't Hooi. 1 G. Filippo geb. Van Henzo D. M. Van Ejï Kop D. M. Stavleu geb. De Graaf Z. Hollebeek geb. Imana Z. W. Kejjzer geb. t Walle Z. J. Olof geb. Fortuin Z. A. B. geb. Hillenaar D. M O. Stoute geb. Fakkel D J. H. Smits geb. Kok Z. P. Kluivers geb. Ffl Z. T. Van Poffelen g b. v. d. Woerd Z. - Meijer geb. Ooatveen D- M. v. d. Steen geb. 8.<g' borat D. M. A. De Water geb. Frekman V GEHUWD: J. J. Lezwrjn w.en E. Van der Spie w. W. Banda jm. eu T. Van der Wee* jd. - Strec-fland jm. en A. Koopman jd. D. en C. M. Convée jd. J. Begeer jm. en J. w.PJ huizen jd. J. Golay jm. on M. A. Koremiuj W. F. SUAen jm. on S. H. M. Noordermeer jd H. Land waart jm. en E. Eikerbout jd. Van der Born Jm. en J. Neuteboom jd. Regeer w. en M. E. Bergman w. OVERLEDENM. Kreuger geb. Liget w. 82

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2