N°. 10043. Donderdag XT Noyember. A9, 1892. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Feuilleton. Geld alleeu maakt niet gelukkig. LEIDSCH A DAGBLAD. PRUB DEZE^JCOUBJLNT: Toer Leiden per 8 mundn.f 1.10. Tnnoo per poet1.40. AfeonderlQke Nommers0.05. Dit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. Aan onze Medeburgers! De raadgeving van het Dagelijksch Be stuur der Gemeente Leiden om het duinwater, dat voor drinkwater dienon zal, te koken izie het „Leidsch Dagblad" van 12 Nov. '92, Officiéél Gedeelte) heeft zeker menigeen be vreemd. Daarom acht de Vereeniging tot Verbete ring der Volksgezondheid zich verplicht thans openlijk en met nadruk dien raad te herhalen, aangezien haar afdoende gebleken is, dat het water der Leidsche Duinwater-Maatschappij niet is te vertrouwen wanneer het als drink water voor den mcnsch dienst moet doen en wel het allerminst in tijden dat febris typhoidea of cholera asiatica voorkomen. Namens het Bestunr der Vereeniging tot Verbetering der Volksgezondheid MAC GILLA VB Y, President. J. G. VAN DER SLTJIJS, Secretaris. Leiden, 15 November 1892. Leiden, 16 November. Van den cursus van den heer W. J. Lampe, leeraar middelbaar onderwas in handteekenen en perspectief, zyn bij het plaats gehad heb bend akte-examen geslaagd de dames Freule H. iiappard, H. Fraser, J. Bruinier en L. Kievit, alsmede de heer K. Strathman, allen van Leiden. De Sts.-Ct." bevat, gelyk we reeds meldden, het verslag van den directeur van 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden, •dr. F. A. Jentink, omtrent zijne reis naar Moskou en Scandinavië. Genoemde hoer nam, ingevolge opdracht, hem gedaan by kon. besl. van 16 Juni, deel aan het Congres Zoölogique International te Moskou en bezocht de musea in de steden Hamburg, Berlijn, Dresden, Warschau, Mos kou, St.-Petersburg, Helsingfors, Stokholm, Christiania en Kopenhagen, en was gedurende de geheele reis vergezeld van dr. C. L. Reu- vens, conservator aan het museum, aanzyne morgen toevertrouwd. Na eerst verslag te heb ben gegeven van het congres, brengt hy rapport uit omtrent het bezoek aan de ver schillende musea. Aan het emde dier ver slagen wyst hij er op, hoe de gemaakte reis hem in staal gesteld heeft persoonlijk kennis te maken niet alleen met de heeren directeu ren der verschillende musea en andere daar aan verbonden ambtenaren, maar ook met een aantal zoölogen on reizigers, die hem slechts bh naam bekend wareno. a. maakte hij op eene vergadering der Koninklijke Aca demie te Stokholm op alleraangenaamste wijze kennis met den beroemden Nordenskjöld, dien hy weldra ten zijnent hoopt te zien. Het kan niet uitblijven, of deze reis zal goede vruchten afwerpen voor het museum te Lelden reeds zyn den verslaggever een aantal toe zeggingen gedaan van voor ons moeilijk te verkrijgen diervormen. Herhaaldelijk kon wor den opgemerkt, dat het Leidsche Museum bij alle collega's, zeer hoog staat aangeschre ven en allen zich verheugden over het feit, dat er thans in Nederland ernstig over een nieuw gebouw wordt gedacht, om de door velen ons benijdo schatten voor de weten schap te bewaren tegen ondergang. Yan het groote „Woordenboek der Nederlandsche Taal" is heden weer eene aflevering verschenen, nl. de 14de van de 2de reeks, behelzende do woorden Onvast Onzin, bewerkt door dr. A. Kluyver, met medawerking van dr. W. L. De Vreese. Geref. Kerken. Aangenomennaar Nieuw- veen, gecombineerd met Nieuwkoop, door den heer K. B. Yan Diemen, te Bodegrave. Bedankt: voor Zaandam door den heer J. J. Impeta, te Alfen aan den Rijn. Met zekerheid wordt gemeld dat de Regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek voor het op te richten Gymnasium het oog op Nederland gevestigd heeft, om als rector aan die Instelling te verbinden een doctor in de klassieke lettenen van minstens dertig- jarigen leeftijd, van beproefde ervaring en wetenschap en van positief christelijke be ginselen. Een honorarium van 850 pond sterling 'sjaars is voor die betrekking bepaald. Be angstellenden kunnen zich aanmelden tot 28 November a. s. by professor Mansvelt, suporintendant van onderwijs in de Zuid- Afrikaansche Republiek, tijdelijk hier te land te Utrecht (Hotel Ballangóe) en voorts by den gezant, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, te 's Gravenhage. In de gisternamiddag te kwartier voor vieren door de Tweede Kamer gehouden zitting, werd mededeeling gedaan, dat door de afdee- llngen zyn gekozen tot rapporteurs over de Kieswet de heeren Heldt, Goeman Borgesius, Haffmans, Yan der Feltz en JE. Mackay. Op voorstel van den voorzitter is de Indische begrooting tegen Dinsdag a. s. te 11 uren aan de orde gesteld. De heer Ruys van Beerenbroek heeft verlof gekregen op een nader te bepalen dag den minister van waterstaat te interpelleeren over den toestand van den Staatsspoorweg tus- schen Beek Elsloo en Bunde en de daarmede in verband 6taande afschuiving van den spoor- wegdam. De vergadering is hierop gesloten. De gemengde commissie voor de steno graphic uit de beide Kamers der Staten- Generaal heeft aan den heer Joseph Steger, leerling van den cursus van 1892, de gelegen heid gegeven om zich by de stenographische inrichting der Staten-Generaal, als volontair, verder voor het vak te bekwamen. De cursus van 1893 zal later in de Neder landsche Staats-Courant worden aangekondigd en waarschynlyk in het begin van Maart een aanvang nemen. By de onderteekening van de op 14 Maart 1884 te Parys gesloten internationale over eenkomst tot bescherming van onderzeesche telegraafkabels werd door den Nederlandschen gevolmachtigde de verklaring afgelegd, dat de toetreding van Nederland voorloopig slechts het moederland zou gelden, en dat de geheele of gedooltelyke toetreding voor de Nederland sche koloniën en bezittingen voorbehouden bleef. Thans is Hr. Ms. Regeering ook voor de verschillende Nederlandsche koloniën tot bedoelde internationale overeenkomst toege treden. Eene voor handelsreizigers belangryke beslissing heeft de minister van financiën genomen. Daarby is bepaald dat de monster- koffers van de naar Nederland komende reizigers terstond na aankomst der treinen door de douanen, nadat het onderzoek van andere bagage is afgeloopen, moeten onder zocht worden. Tegen betaling der bepaalde gelden, moeten ook de monsterkoffers van reizigers by nachttyd en op Zondag onderzocht worden, wat vroeger niet het geval was. ACt Door de* Commissaris der Koningin in deze provincie zyn benoemd tot militie-secre tarissen voor 1893 de hh.1stedistrict: J. A. Roynders; 2de mr. H. Yaillant; 3de J. E. S. De Rochemont; 4de W. Van den Berg. De Regeering heeft afgezien van den voorgenomen aankoop der spooriyn Batavia— Buitenzorg door den Staat. By den Raad van State is aanhangig een wetsontwerp tot aanleg van den spoorweg van Probolinggo door het binnenland der residenties Probolinggo en Bezoeki naar Panaroekan. Aan het departement van oorlog worden belangryke voorbereidende maatregelen getrof PEUB DER AJ> VERTEN TIÉN Tu 16 regele f 1.05. Ieder» regel meer f0.17|. Groote re lettere neer plaatsruimte. Voor het inoaeseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. fen, om, te beginnen met 1 Jan. a. s., by enkele corpsen de z.g. Ryksvoeding in te voeren. Naar men verneemt, is het ontwerp van wet op de grondbelasting by den Raad van State ingekomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met intrekking van zyne beschikking van 7 Sept. j. 1., bepaald, dat met ingang van 17 dezer artikel 8 van het kon. besluit van 4 Sept. j. 1. niet meer zal worden toegepast op personen komende uit Rusland, Hamburg, Altona of Havre. Met ingang van denzelfden dag zullen bagages, door reizigers medegebracht, niet meer zyn begrepen onder het verbod van in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleeding- stukken en ongewasschen lyf- en beddegoed uit Duitschland (met inbegrip van Hamburg), België en Frankryk. De minister van binnenlandsche zaken heeft, uit overwoging dat de heer B. R. F. Van Vlymen, ingevolge art. 96 der Grond wet, van rechtswege het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft verloren en dat derhalve eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Vechel, die verkiezing bepaald op Dinsdag 6 Dec. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 20 Dec. a. s. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 14 Nov. Ponta da Guia; de „Maasdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 15 Nov. van Boulogne- sur-Mer; de „Prins Alexander", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 14 Nov. te Padang; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 14 Nov. Dungeness. By koninkiyk besluit is benoemd tot griffier by het kantongerecht te Kampen, mr. F. O. Van der Dusson, thans kantoor, plaatsv adv. en proc. aldaar. Benoemd tot griffier by het kantongerecht te Enschedee, mr. J. H. Heerspink, thans ambt. van het O. M. by de kantongerechten in het arr. Amsterdam, voor de kantons Am sterdam No. 3 en Hilversum, ter standplaats Amsterdam. Benoemd tot subst.-griffier by de arrond.- rechtbank te Amsterdam, mr. P. A. Tichelaar, thans kantonr.-plaatsverv. te Hilversum. De heer B. L. Kroon, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gez. 2de kl. by he personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-lndië. 180) Hugo Yon Vangen lachte over dit laatste op de hem eigen, goedhartige wyze. rWy hebben wel eene minuut achter u -gestaan en naar uw spel geluisterd", zeide hij schertsend. „Ik geloof dat u niet opge keken hadt, al was de geheele wereld over u ingestort, zóó geheel waart gy in uw spel verdiept." Egon wilde zich verontschuldigen, maar Von Wangen liet hem niet uitspreken. „Wy, niet u, hebben verontschuldiging te vragen voor het feit, dat wy zoo geheel zonder vormen uw heiligdom betreden, maar dal moet u maar met myne vrouw vinden, mynheer Yon Ernau, aangezien zy alleen daarvrm de schuld draagt. Ik wilde alleen naar Plagnitz komen rijden, doch myne vrouw stond er op om my met Klara te vergezellen; z\j wilde zelve zien, hoe het met den patiënt gesteld was." Vat kon Egon hierop anders antwoorden dan dat hy de genadige vrouw zeer dankbaar was voor hare belangstelling? Hy moest do schoone, blanke hand. welke hem werd toegestoken, dankbaar kussen en zijne groote tevredenheid te kennen geven, dat hy zoo gelukkig was thans ook mevrouw en mejuffrouw Von Wangen te mogen ontmoeten. Nadat aan den eersten vormendienst vol daan was en de dames op don divan plaats genomen hadden, ontstond spoedig een levendig onderhoud. Bertha toonde eene betooverende beminne- ïykheid; zy vertelde bekooriyk en natuuriyk van de bange zorgen, welke zy gedurende de laatste dagen had uitgestaan over het feit, of de reis van Llnau naar Plagnitz niet te vroeg ondernomen zou zyn en den heer Von Ernau schade had kannen berok kenen, en toonde eene oprechte vreugde by de verzekering van Egon, dat hy byna geeno pyn meer voelde en binnen enkele dagen zeker weder geheel hersteld zou zyn; zy toonde zich zóó hartelyk, eenvoudig en vriendeiyk, dat het onderhoud spoedig zeer gemeenzaam geworden was en door Von Wangen aldra gebracht werd op diens lieve lingsonderwerp den landbouw. Het lag hem zoo na aan het hart, dat Von Wangen zich naar het beheer van bet hem tol dusverre 1 nog weinig bekende landgoed PlagniJrz mfor- j meerde, waarop Egon, die thans ook een geestdriftig landbouwer was geworden, hem zoo uitvoerig mogolyk inlichtingen gaf; alle aangelegenheden betreffende het landgoed werden nu besproken en Egon betreurde liet van harte, dat het hem nog niet mogelyk was zyn welkomen gast persoonlyk een kykje te doen nemen, daar de heer Sieveking ziek was en do heer Storting zich op reis be geven had. Ook Von Wangen, die met de meeste be langstelling naar Egons inlichtingen geluisterd had, betreurde het, dat by de in den omtrek wydvermaarde Pl&gnitzer schaapskooi niet persoonlyk in oogenschouw kon nemen, en kon het niet verzwygen, dat hy zich in die bezichtiging reeds by voorbaat verheugd had. Wat was nu natuuriyker dan dat Egon ver klaarde dat de onderopzichter Hensel gaarne bereid zou zyn don heer Von Wangen naar de beroemde schaapskooi te brengen en de 'heer Von Wangen dit aanbod gaarne aan nam, nadat zyne vrouw, die hy vragend aankeek, hem door een lachje hare toestem ming gogeven had? De heer Hensel werd geroepen; hy ge voelde zich zeer vereerd door de gedane op- dracht en verklaarde zich bereid onnnddellyk j aan het verlangen te voldoon, ja, vroeg zelfs j of misschien ook do dames het niet belang wekkend zouden vinden een kykje in de koestallen te nemen, waarin, op last van den heer Storting, eenige nieuwe maatregelen in toepassing gebracht waren. Mevrouw Von Wangen bedankte voor die uitnoodiging met een vriendeiyk lachje, maar Klara sprong dadeiyk op en verklaarde dat zy haren broeder en den heer Hensel zou vergezellen; zy stelde als een echt kind van het land de hoogste belangstelling in den koe- en schaapsstal. Von Wangen gevoelde zich door Klara's verklaring niet prettig gestemd en trachtte zelfs voor een oogenblik zyne zuster van haar voornemen terug to brengen, daar het hem niet goed voorkwam, dat zyne vrouw met den heer Von Ernau alleen achterble ven het was hem echter niet mogelyk dit ronduit te zeggen, daar Bertha hem alsdan van dwaze jaloezie beschuldigd en de heer Von Ernau hem uitgelachen zou hebben. Het was Von Wangen dan ook recht onaange naam, toen zyne vrouw Klara in haar voor nemen aanmoedigde, door op zoer vriende- ïyken toon te zeggen: „Goed zoo, Klaart je, kykmap;r eens terdege naar de nieuwe verbQteri.ngp'n in den koestal misschien kunnen wij fiie ook te Lin.au ÏR toepassing 'orengen,^ (Wordt- vsrvolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1