nieuw gedeelte bevindt zich een eet- en ver blijf kamer voor de pleegzusters, twee zieken kamers en een rooksalon, terwyl in het oude gedeelte de conversatiekamer van beneden naar die verdieping is overgebracht, waarvoor beneden een ziekenkamer en wachtkamer in de plaats zyn gekomen. Op de derde verdieping bevinden zich alleen ziekenkamers en de verbiyfkamers voor de zusters. De overige kamers zyn meest allen zieken kamers, zoodat tegelijkertijd een 32 a 34 patiënten hier verpleging kunnen ontvangen. Het gebouw is voorzien van een voldoend aantal badkamers. Naar men ons meldt, liet oen bakkersknecht op den Nieuwen Rjjn zijn met brood beladen wagen even onbeheerd op straat staan, ten einde een zijner klanten te bedienen. Toen hij terugkwam, was de wagen verdwenen, weiken men, na eenig zoeken, terugvond op de Nieuwstraat, doch met ver broken slot en verdwenen inhoud. In de verte zag men iemand zich met een pak verwijderen, maar zóó haastig dat men ztfn spoor byster werd. Hy werd niet meer terug gevonden en was den zoekenden te vlug af De eerste afstandsrit in Neder land werd gehouden op 12 November, van Paterswolde naar Assen en terug. De afstand bedroeg 42 K.M. en werd gereden in 1 uur, 48 min. 30 sec. Er waren 22 deelnemers inge schreven en opgekomen 19. Overwinnaar is het paard „Napoleon", eigenaar de heer J. H. H. Borgerding, te Leiden, pikeur A. Van den Akker. Deze verwierf den lsten prijs van 500. De tweede prijs, 100, viel ten deel aan „Jan," van den heer A. Van den Berg, te Haarlem, welk paard den rit deed in 1 uur 53 min. en 30 sec. Dezelfde heer behaalde ook den derden prijs, 75, met „Zonder naam", welk paard 1 uur en 54 min. werk had. Den vierden prijs, f50, verwierf de hoer Ockhorst, te Rotterdam, wiens paard den weg in 2 uur en 1 min. aflegde. Te Haarlemmermeer heeft zich weder een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan onder bet vee van den landbouwer D. Krom, aan den IJweg, by den Venneper- weg, en vormoedelljk ook by den landbouwer G. Van Tol, te Abones. Ook te Katwyk heeft zich een geval van mond- en klauwzeer voorgedaan, en wel onder het vee van Üien landbouwer J. Schippers, te Katwyk aan den Rijn. Zaterdag-avond, te ongeveer zes uren, is te Haarlemmermeer aan den Kruis weg, terwijl dè bewoners afwezig waren, af gebrand het woonhuis van J. Boon. De oorzaak is onbekend. Het huis was voor 500, de inboedel voor f 800 verzekerd. Voor de rechtbank te Haarlem hebben terecht gestaan de beklaagden Nobelen en Van der Aar, die beschuldigd werden op den 4den Mei 11. uit een boschje langs den openbaren weg onder Hillegom in het wild groeiende bolletjes, zoogenaamde vastenavond- zotjes, te hebben ontvreemd. De beklaagden waren uit anderen hoofde in preventieve hech tenis. De subst.-offlcier van justitie, mr. J. P. Van Outoren, betoogde dat het zich toe- eigenen van in het wild groeiende planten diefstal was en requireerde de veroordeoling der beklaagden tot 1 maand gevangenisstraf. De beklaagden erkenden, dat zij de planten zich hadden toegeëigend; zy hadden ze echter in het boschje „gevonden." De verdediger mr. H. J. D. D. Enschedé betoogde, dat hier geen sprake kon zyn van oogmerk tot wodorrechtolljke toe- eigening, daar het in de volksovertuiging on wrikbaar vaststaat, dat men zich in het wild groeiende planten mag toeèigenen. Uitspraak over 8 dagen. Zaterdag-nacht heeft te Rot- terdain oone botsing plaats gehad tusschen een rangeertrein en eon goederentrein. Door de p o 1 i t i e t o B u s s u m z Ij n eenige bedelaars in hechtenis genomen en daaronder één, die minstens vier kooien op stal heeft en onlangs nog twee vette varkens, elk van 300 halve kilo's, heeft verkocht. Te Deventer is gisternacht in een handelskantoor ingebroken. Van eene tafel is een kistje, inhoudende ongeveer ƒ16 aan centen, weggenomen. De lessenaar werd opengebroken en daaruit ruim 6 aan zilver geld ontvreemd. De brandkast bleef onaan geroerd. Vrijdag-middag viel te Naaldwijk een 16 jarig jongeling, die dikwijls aan toeval len leed, in het water en verdronk, eer me* hem te hulp kon komen. Te Wouterswoude weigert een ouderpaar een ziek zoontje van den vader uit diens eerste huweiyk in huis op te nemen. Toen het jongetje het waagde binnen te treden, werd het door den vader met stok slagen teruggejaagd. Do politie bemoeide zich wel met het geval, maar het paar bleek totaal onhandelbaar. De justitie heeft zich nu de zaak aangetrokken. Aan de Goorn, onder de gemeente Hoorn, brandde Vrydag-avond het huis van de weduwe Koppes, die eenige dagen te voren overleden was, af. Het lijk stond gekist in de woning, om den volgenden morgen begraven te worden. Daar de vlammen spoedig het geheele huis aangetast hadden, kon er niets gered worden en is ook het lyk mede ver brand. Eene oppasseres, die by het lyk de wacht zou houden, schijnt ingeslapen te zijn en kon met moeite zichzelven redden. Naby Eede is een inwoner uit Lunteren, toen hy 's avonds naby het dorp op een zwaar beladen wagen wilde springen, gevallen vóór het rad van den wagen. Het wiel ging hem over de borst; onmiddellijk werd een geneesheer ontboden, die echter slechts den dood kon constateeren. De onge lukkige laat eene weduwe met zes kinderen achter. In de gemeente Weststellingwerf heerscht in erge mate diphtheritis. Deziekta is zeer kwaadaardig en eischt menig offer. In één gezin te Vinkega bezweken twee doch ters, eene van ruim 20 er. eene van 12 jaar. Het cholera-hospitaal teSche- veningen, aan den nieuwen weg, welke van de Duinstraat naar het waterververschings- kanaal leidt, is thans gereed. Het is groofeen- deels van hout opgetrokken. Vanwege het gemeentebestuur is by publicatie den ingeze tenen bekend gemaakt, dat gedurende eenige dagen het hospitaal votr belangstellenden is te bezichtigen zeker eene gelukkige gedachte, wanneer men weet hoeveel afkeer de Scheveningers, vooral die uit de lagere volksklasse, nog altyd koesteren voor eene dergelyke inrichting. Het gebouw bevat twee grooto vertrekken één voor mannen en één voor vrouwen; in elk dier vertrekken zijn tien ledikanten mot toebehooren, waschtafels en nachttafels ge plaatst. Dat die vertrekken goed verlicht, goed geventileerd en goed verwarmd kunnen worden, spreekt vanzelf. Aan de beide einden van het gebouw zyn nog een paar kleinere ver trekken, welke tot badkamers en tot ver blijf voor do geneesheeren zyn bestemd. Wanneer het onverhoopt noodig mocht zijn, kan bót aantal bedden in elk vertrek nog met enkele vermeerderd worden. De arbeider J. v. H. aan de Blauwe Sluis, te Steenbergen, is aan cholera nostras over leden. Woning en kleederen zyn aanstonds ontsmet, terwyl de overige huisgenooten ter ontsmetting in de ziekenbarak te Steenbergen zyn opgenomen. Dit is het eerste geval, dat zich aldaar dit jaar voordoet. De politiepost, gedurende eenige weken aan den Ketelmond, by Kampen, gestationneerd met het oog op de cholera, is opgeheven. De te Boskoop door cholera asiatica aan getaste vrouw van W. d. B. is herstellende. Uit Woerden wordt gemeld dat de moeder van het kind, hetwelk Donderdag j. 1. aan cholera asiatica is overleden, later ook door die ziekte is aangetast en gestorven. De 3 sterfgevallen in de vorige week hebben alle een zeer snel verloop gehad. Uit Leeuwarden wordt gemeld dat een tweede geval van Aziatische cholera is voor gekomen by eene vrouw op het Vliet, nabij do woning, waar het eerste geval optrad. De lyderes is overleden. Te Atrecht zyn aangegeven 5 gevallen, te Etables 9 (waarvan 2 metdoodelykenafloop); te Courteville 1 ziektegeval, te Calais 2 sterf gevallen, te Boulogne 1 ziektegeval, te Avion 5 ziektegevallen. Naar men uit Luik aan do „Indépendance" meldt, zijn daar in de laatste dagen 15 ge vallen van Aziatische cholera voorgekomen, do helft met doodelyken afloop. Hetvergaan der wereld. Omtrent deze gebeurtenis zijn reeds heel wat voor spellingen gedaan, legio van profetieën niet uitgekomen, tal van profeten uitgelachen. En toch, de reeks der bekende voorzeggingen omtrent het verdwijnen van de wereld wordt nog steeds langer gemaakt. Zulk eene profetie staat thans te lezen in do Belgische „Indé pendance" en luidt ongeveer als volgt: „Broederen, gy moet sterven of ten ministe u op don dood voorbereiden tegen den 26sten van Slachtmaand! Inderdaad is weldra het oogenblik gekomen volgens Leonardo Are- tino, Italiaanscli profeet uit de veertiende eeuw dat het einde der wereld ddar zal zyn, en is het reeds verschenen, dat het ver gaan der wereld zal aanvangen. Dit laatste toch zal op 13 November 1892 beginnen. Deze gebeurtenis, waarmede dus eenige dagen zullen gemoeid zyn, zal volgens ge noemden profeet aldus verdeeld worden: lste dagde zee zal de stranden ver zwelgen; 2de: het water zal in den grond doordringen; 3de: dood van alle riviervisch; 4de: dood van alle zeedieren; 5de: dood van al het govogelte; 6de: instorting van allo huizen; 7de: vergruizing van alle ro'sen; 8ste: generale oftewel algemeen©aardbeving; 9de: instorting van alle bergen; 10de: alle menschen zullen stom worden; 11de: val of nederstorting van de maan; de graven gaan open en de dooden beginnen te wan delen; 12de: hot regent sterren; 13de: dood van allo mannen en vrouwen; 14de: ver woesting van hemel on aarde door het vuur; 15de: algemeen opstaan der dooden en laatst oordeel onder engelenbazuingeschal. Een onzer aboDnós," zegt de „Ind.", „die ons op deze schrikbarende profetie wyst, deelt ons mede dat hy de laatste hand aan zjjn testament heeft gelegd en raadt ons aan des gelijks to doen." De lezer oordeele over het bovenstaande naar verkiezing; ook hy, die op 13 November jl. niets bespeurd heeft van het begin en op heden, den 14den, van de voortzetting van het proces van het vergaan der wereld De begrafenis der Par(jsche slachtoffers. De begrafenis der slachtoffers van den anarchistischen aanslag te Parys was somber en indrukwekkend. Er hing een dichte mist, welke de gedrukte stemming nog ver meerderde. Lang vóór tien uren was het plein van de Notre-Dame stampvol, maar do ge heele menigte werd door de troepen in de belendende straten teruggedrongen. De kerk en de kazerne, waar tallooze dra gers van kransen enz. byeenkwamen, waren met zware draperieën behangen. In de vesti bule der kazerne stonden eene menigte plaDten en boven de groote poort, tusschen twee vlaggentropeeën, hingen 5 schilden, waarop de naamletters der slachtoffers. In de kerk waren de vyf kisten van deze letters voorzien. Behalve Loubet waren o. a. nog tegen woordig: kolonel Pistor, vertegenwoordiger van Carnot, de minister van justitie Ricard, vertegenwoordigers der ministers van oorlog en van marine, senatoren en Kamerafgevaar digden. De betrekkingen der slachtoffers waren ge plaatst onmiddellyk achter de ministers en den vertegenwoordiger van den president der Republiek. Nadat eene mis was gecelebreerd en het „Pie Jesu" en het „libera" ten ge- hoore gebracht waren, verliet de stoet in de aangegeven volgorde het kerkgebouw. Op het kerkhof „Montparnasse" voerde Sauton namens den gemeenteraad het woord. Deze spreker deed uitkomen hoe noodzakelijk het is dat thans de overheid krachtdadig optreedt. Lozé wyddo een woord van hulde aan de verdiensten der overledenen als beambten der politie. Daarna voerde Loubet het woord, die als zyne meoning uitsprak, dat er in geen enkel land, in welken tyd ook, iemand zal gevonden worden, die het gedrag zal veront schuldigen, veel minder rechtvaardigen van hen, die de vroeselyko ramp hebben veroor zaakt. Men kan het niet duideiyk genoeg zeggen, zeide de minister-president, dat er hier geen sprake is van mannen, die tot eene of andere politieke school behooren en die opgewonden zyn en verblind door het vurige verlangen het geneesmiddel toe te dienen aan don Staat, met welks inrichting zy ontevreden zyn. Neen, het betreft hier gewone misdadigers, die door de rechtbanken veroordeeld behooren te worden. Het is geene verbetering der maatschappy, welke zy pogen te bereiken; het is de ver nieling dier maatschappy, welke zy beoogen. Geen eeriyk man zal ooit deze misdaden willen vergoelyken. Van rechtvaardigen kan in het geheel geen sprake wozen. Hy, die dit be proeven zou, gaf zich ongetwyfeld aan de openbare verachting over. De maatschappy heeft den ernstigen plicht zich te verdedigen tegen hen, die haar bedrei gen, en zonder de kalmte te verliezen, die zy thans meer dan ooit behoeft, moet zy zonder medelyden de schuldigen straffen en navolgingen van deze misdaden moet zy onmogeiyk maken. Hiertoe is desamenwerking van alle eeriyke lieden noodzakelijk en ik weet, dat weinigen zich aan dezen plicht zullen ont trekken. De slachtoffers hebben den dood'gevon den by het vervullen van hun plicht zooals de soldaat, die op het slagveld sneuvelt by de ver dediging van zyn vaandel. De regeoring en de stad Parys zullen de weduwen en kinderen der slachtoffers niet vergeten. By het voorbytrekken der familieleden langs de lykkisten deden zich soms hartroerende tooneelen voor. De menigte hield zich zeer stil en was blykbaar sterk onder den indruk der plechtigheid. De „Figaro," welk blad nooit lang treurt heeft al een middel gevonden om dynamiot- ontploffingen te voorkomen. Men make de vervaardiging van het gevaarlyke goed tot een staatsmonopolie en de regie, welke nu reeds lucifers levert, die nooit branden zal zeker wel dynamiet vervaardigen, dat nooit ontploft. Achter de voordeur in het bureau van het „Petit Journal" is een voorworp ge. vonden in den vorm van eene dynamietpatrooq en voorzien van een geloiddraad en eene lont. Het voorwerp is door een politie agent naar het commissariaat van politie gebracht. Een jongen, die op straat te Parys roode biljetten verkocht, met het opschrift „Dyna miet" voorzien en de portretten van Ravachol en Simon bevattende, is in de Faubourg Saint-Martin door do voorbygangers gegrepen en in handen van do politie gesteld. De tydingen, welke van verschil lende kanten uit het zuiden van Frankryk komen, melden dat de rivieren overal buiten hare oevers getreden zyn. Yan Prades tot aan de zee heeft do Tet bruggen, velden wyngaarden, hoven en huizen verwoest. De schade is groot, vooral te Perpignan, waar workmanshuizen ingestort zyn. De overstroo ming der wyk Notre-Dame heeft den handelaars dier wyk veel schade toegebracht. De Agly heeft insgelyks veel schade aangericht. Te Estagol heeft men met moeite do inwoners kunnen redden. Men heeft eene familie, die op het dak eener woning geklommen was, geene hulp kunnen brengen. Het water is echter gedaald en men hoopt dat de onge- lukkigen zich hebben kunnen redden. Te Torreilles zyn twee mannen in 't water ge vallen en verdronken. Uit verschillende andere plaatsen komen berichten van dergelyken aard. Eene vreeselijke gebeurtenis wordt uit Jaffa bericht, alwaar een bootje, met 25 personen bemand, behoorende tot de passagiers eener stoomboot van do Duitsche Lloyd, door een rukwind omsloeg; 12 personen vonden den dood in de golven. De paarlvisschory in IVest- Australië is winstgevender dan ooit. Zoo werden o. a. twee paarlen opgevischt, waar van de waarde op 12,000 gulden wordt ge taxeerd. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamerzitting van Zaterdag werd door den heer Pontois voorgesteld het Code pénal in dier voege te herzien, dat de buitengewone rechtspraak voor de grootwaardigheidsbeklee- ders van het Legioen van Eer vervalt. Dit voorstel, kenneiyk doelende op den heer De Lesseps, werd door den heer Ricard als on- noodig bestreden; bovendien wees hij er op, dat het nooit terugwerkende kracht kon hebben. Met 390 tegen 187 stemmen werd bet voorstel dringend verklaard en daarop met 358 tegen 117 stemmen tot onmiddellijke behandeling besloten. De heer Ricard verklaarde dat hy nu geen bezwaar tegen het voorstel heeft. Na het debat nam do Kamer het met byna algemeene stemmen aan. Volgens andere berichten wordt aan deze stemming eene voor het kabinet ongunstige betoekenis gehecht, in verband met do Panama zaak. De Kamer heeft daarna de beraadslaging hervat over het voorstel betreffende de sterke dranken. De heer Poiucaré lae liet rapport der commissie voor ten opzichte van het amendement-Doumerc, om de accynzen op wyn, bier, enz. geheel af te schaffen, en stelde afzonderlijke behandeling voor. De heer Doumerc vroeg verwerping van dat voorstel en zeide dat de Kamer besloten heeft de drankbelasting te hervormen en dit beginsel in de begrooting op te nemen. Het voorstel der commissie werd met 338 tegen 205 stemmen verworpen. De „Temps" zegt ien opzichte van de terdoodbrenging in Danomey van drie Duit-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2