N». 10041. Dinsdag; 15 November. A°. 1832. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Voer do Kinderen Het Gulden Kinderboek, H. F. Eoosemans XO Cents. Leiden, 14 November. Feuilleton. Geld alleen maakt niet gelukkig. LEIDSCÏÏ DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenƒ1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PBUfl DES ADVERTENTIËN Van 16 rogels 1.05. Iedere regel meer fO.Yl\. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. onzer Abonnés hebben wy thans iets be dacht, dat, naar wy hopen, algemeen in den smaak zal vallen. Het aanbieden van de horloges heeft ons genoegen verschaft. Men had die jongens maar eens moeten zien, die, by het verlaten van ons Bureel, met het boek van Louwerse in de hand, met een vragenden blik naar de horloges zagen of éón er van bun deel zou worden! 't "Was een pleizier hen gade te slaan. 'L'hans hebben wy oen ander plan. Wy wilden de jongere kinderen onzer Abonnés tegen St.-Nicolaas ook eens bedenken en vonden daarvoor uitnemende boekjes van den kinder vriend «f. «I. A. ®oeverneur, getiteld: bestaande uit 15 verschillende stukjes, allen met. een alleraardigst omslag en met twee plaatjes voorzien. Meer behoeven wij er niet van te zeggen. Wie ze ziet en hieronder zal men lezen, dat ieder daartoe in de gelegen heid wordt gesteld zal zeggen: allerliefst! Maar ook den kleinen, voor wie deze boekjes bestemd zyn, zullen wy eene verrassing be reiden Z\j, die heden de Breestrant zyn gepas seerd, zullen by den Heer eemge groote stukkon speelgoed hebben gezien, mot het opschrift: „Leidsch Dagblad. Prijzen voor de a. s. verloting." Uit het goed voor ziene raagazyn van den Heer Hoosemans hebben wy namelyk eene keuze gedaan om onder de kleinen te verloten, en aangeschaft Hoofdprijzen s Een keuken ter waarde van f 30. Een pop, idem 13.— Een vesting, idem 9.— Een stal, idem 8.— Een pakhuis, idem 7.— Een servies (compleet), id. 6.-50 Een nikkelen remontoir-hor loge met ketting7.30 voorts een tooverlantaarn§en velocipede met mechaniekeen biljartspeleen doos met diverse spelen; een legdoos; een dito; een tooverdooseen belegeringsspeleen verfdoos een dito, acht diverse prentenboeken, dus in het geheel 25 pryzen. Evenals do vorige maal zullen wy alle boekjes met een nummer voorzien en aan de verloting laten deelnomen. De prys per boekje is gesteld op Aangezien Het Galden Kinderboek bestaat nit 15 vorschillende deoltjes, kan iedor Abonné hetzy één of meer boekjes of bet gebeele stel van 15 stokjes aanvragen, zoolang de voorraad strekt. Dezb zyn ook by den Heer Hoosemans te zien, zoodat wy ieder aanraden daar eens heen te gaan. In het einde dezer week zal de Bon gegeven worden. DE UITGEVER. Het oude drama „Gaston van Frankryk of de man mot het yzeren masker" had gis teravond een buitengewoon talryk publiek naar den schouwburg gelokt. Er bleef niet alleen op eiken rang geene plaats onbezet, maar v9lon moesten zelfs onverrichter zake terugkeeren, daar alle kaarten waren uitver kocht. De directie van de vereenigde Rotterdamsche looneelisten der heeren Le Gras en Haspels kon dus met deze eerste buitengewone (Zondag- avond-)voorstelling niet meer wenschen. Of echter aan aller verwachtingen van het publiek Ï6 voldaan, is eene andere vraag. De geschiedenis van den man met het yzeren masker is vry algemeen bekend; op vele wyzen, en meer of minder uitvoerig, is deze geheimzinnige bladzyde uit de Fransche historie beschreven geworden. Wat gisteravond te zien werd gegeven, waren echter slechts brokstukken. Zy, dio ten tyde van het Haagscho tooneel- gezelschap van Yalois de voorstolling er van zagen, herinneren zich nog dat ze duurde van zeven uren tot omstreeks halftwaalf. Nu begon de vertooning te lialfacht, om reeds te kwart over tienen to eindigen. Dat zegt meer dan vele redeneeringen. Er waren natuurlyk wederom tal van too- neolen. welke sterk op het gemoed werkten. Nu en dan was zelfs op te merken dat som- miger oogen niet droog bleven, wat vooral by Gastons sterf scène het geval was. De optredenden werden herhaaldely'k terug geroepen terwyl de zaal daverde van het applaus. Dat de geest van dezen tyd tot besnoeiing ook in zoo groote mate in dit stuk gevaren was, baarde ovenwei men kon er by het uitgaan van den schouwburg hoorbare getuige van zyn veel teleurstelling. Op het Invitatie-concert van „Sempre Crescendo" (13 December) zullen als solisten optreden: Frftulein Adela Herrmann, uit Hamburg (zang), en de heer Chr. Timmner, uit Amsterdam, (viool). Het orkestprogramma bestaat uit de ouvertures „Manfred", van Schumann, en „La Vestale", van Spontini, Elegische melodieën voor strykinstrumenten van Edv. Grieg, en „Jeux d'Enfants", suite van G. Bizet (eerste uitvoering alhier). Gottfried Mann's nieuwste werk, een driestemmig vrouwenkoor op Franschen tekst, (een nieuw fragment uit zyne opera „Melaenis") zal voor de eerste maal uitgevoerd worden op den concertavond der Muziekschool alhier op 23 Dec. door de dames der ensemble zangklasse van mej. Wia Dikema. Zaterdag-avond van lialfacht tot halftien had op last van den kolonel-commandant van het 4de reg. inf. alhier in de soldaten- cantine van het regiment eene muziekuitvoering plaats voor de onderofficieren en minderen van den troep. Een twaalftal stafmuzikanten bracht een programma ten gehoore, dat goed voldeeden dat deze uitvoering zeer in den smaak viel bewees het groote getal luisterenden, waardoor de cantine haast te klein was om allen te bevatten. De heeren H. D. Hellema en N. De Jager Meezenbroek, candidaten tot den Heiligen Dienst alhier, stellen zich voorloopig niet beroepbaar. 3y de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen: 42, ƒ21.50, ƒ4.60 en 2.30; de laagste 42, 21.50, ƒ4.50 en ƒ2.25. Aan de universiteit te Freiburg is tot doctor in de genees-, heel- en verloskunde gepromoveerd de heer W. Koster Gz., arts, geboren te Boskoop, met proefschrift„Unter- auchungen uober die Ursache der chronischen Lungentuberculosen beim Menschen." Te 's-Hertogenbosch zyn op 11 en 12 Nor. geéx. voor apothekersbediende 5 vrouwe- ïyke candidaten. Toegelaten de dames: G. De Graaf, te Leiden; A. C. Keyzer, te Does burg; M. Te Wechel en R. C. Ebels, beiden te Groningen; Joh. C. Borstel, te Rotterdam. Uit 27 sollicitanten naar de vacante betrekking van gemeente-ontvanger te Schoon hoven zyn door burgemeester en wethouders ter benoeming voorgedragen de heeren J. G. Doesburg en J. A. Smits, aldaar. Te Vlaardingen is tot directeur der gemeente-reiniging benoemd de heer J.J. Van Heyst, aldaar. By Koninklyk besluit is, ingevolge de wet betreffende de pensioenen derburgeriyke ambtenaren, een pensioen van ƒ478 verleend aan J. N. C. Reyers, gewezen commies 2de kl. by 's Ryks belastingen. Zyn benoemd tot burgemeester der gera. 's-Gravenland en Ankeveen, mr. J. P. Hooft Graafland, en tot burgemeester der gem. Kortenhoef, Ch. J. Van Walchren. De heer P. Tarsoulis erkend en toegelaten als consul, waarnemende het consulaat-gene raal van Griekenland te Amsterdam. Gomeng;d Nieuws. Nu het front van het Höpital "Wallon aan de Papengracht geheel zichtbaar is en waarschynlyk in 't begin van het volgend jaar de geheele nieuwe inrichting van 't Hopital zal zyn geregeld, is 't zeker voor velen van belang enkele byzonderheden betreffende dia inrichting to vernemen. Vóór 5 jaar, in Mei 1887, werd in 't toen pas opgerichte hospitaal de eerste zieke opge nomen, maar het aantal verpleegden nam spoedig belangryk toe. Die toevloed van kranken deed hoe langer zoo meer gevoelen dat de ruimte te beperkt was. Deswege werd tot eene vergrooting besloten, waartoe da gelden door eenige belangstellende personen byeengebracht werden. De hoofdingang, nog altyd aan 't Rapen burg, heeft nu een achterfront gekregen aan de Papengracht, zoodat het hospitaal geheel doorloopt, hetgeen door den aankoop van de daar staande gebouwen is geschied. Dit front nu aan de Papengracht is opgetrokken van rooden baksteen en zandsteen en vermeldt da bestemming van het gebouw in het jaar 1892. De ontwerper is de architect do heer W. C. Mulder en de aannemer de beer J. .Splinter. Uit het oude gedeelte is zooveel mogelijk, wat de huishouding betreft, naar 't nieuwe overgebracht. Als men nu binnenkomt op de Papen gracht, vindt men rechts eene groote keuken met overdekte bijkeuken, een yzeren kast om 't eten warm te honden en daarachter bergplaatsen, links de sectiekamer en daar achter een bergplaats. De nieuwe sectiekamer is geheel ingericht volgens de voorschriften van prof. Siegenbeek van Heukelom. Daarachter ligt een kelder, waarboven twee kamers, en voorts een nieuw aangebrachte gipskamer (voor 't aanleggen van gipsverban den) en een operatiekamer, van beter licht dan de vorige voorzien. Op de eerste verdieping aan de Papengracht 177.) Stortings woorden hadden hem overtuigd, dat zulk een aanbod door Lize zou moeten afgeslagen worden. Hij verheugde zich thans, dat zijne wonde hera verhinderde zelf naar Berlijn te gaan. Hoe diep beschaamd zou hy zich govoeld hebben, indien by het gevraagd had mevrouw Von Osternau eene geldelyko ondersteuning aan te bieden en deze alsdan met gerechtvaardigden trots was afgewezen! ön toch kon Egon het niet verdragen, dat Liee in het vervolg nog gedwongen zou zyn door arbeid in haar eigen onderhoud en dat harer moeder te voorzien, ja, misschien haro ▼hjheid zou opofferen, door in den dienst ▼an vreemde menschen te treden. Maar op ▼•'dke wyze zou hy zoo iets kunnen voor komen? Hy dacht er lang en breed over na, eri hy plotseling op eene goede gedachte ?cheen gekomen te zyn. rHebt u my vroeger niet eens verteld", vr°eg hy aan Storting, „dat de overleden heer on Osternau door zyne goedhartigheid groote sommen verloren heeft, dat hy aan iao:;kant voer der. zijner afgebrande fabriek, eene groote som, zonder eenig bewys, geleend heeft en door dezen is bedrogen?" „Ja, dat feit heeft plaats gehadDe zwen delaar, zekere papierfabrikant Simon, is onge veer tien jaren geleden naar Amerika ver trokken en de heer Von Osternau heeft de tien duizend thalers, welke hy dien fabrikant geleend heeft, tot op den laatsten penning verloren." „De man was misschien geen zwendelaar", zeide Egon. „De uiterste nood heeft er hem toenmaals zeker wel toe gedreven naar Amerika te vluchten, en wanneer hy thans te weten kwam, dat mevrouw Von Osternau en hare dochter zich in bitteren nood be vonden, zou hy het zich zeker totzynpiicht rekenen aan de dochter do tien duizend tha lers terug te betalen, welke hy haren vader schuldig is gebleven. Daar hy de woonplaats van mevrouw Von Osternau niet kent, heeft hy zich tot haren vriend, den heer Storting, gewend, dien hy als een getrouw beheerder der tot het kasteel van Osternau behoorende landgoederen heeft leeren kennen en aan wien hy vroeger reeds meermalen gelden ter hand heeft gesteld. Hy heeft den heer Stor ting geschreven, dat in Amerika het geluk hem gunstig is geweest, hy daar een ryk man werd en zich gelukkig gevoelt eindeiyk eene oude schuld te kwyten, waardoor zyn geweten zich sedert lang bezwaard had ge voeld. Mot do renten, berekend tegen vyf procent 'sjaars, had zich het kapitaal, dat hy aan den heer Von Osternau verschuldigd was, in den tyd van tien jaren verhoogd tot vijftien duizend thalers, en deze som nu zond hy aan den heer Storting, met de opdracht haar aan de erfgenamen van den heer Von Osternau ter hand te stellen. Natuurlyk vor derde de heer Simon, dat de erfgenamen hem eene voor een notaris gewaarmerkte quitantie zonden, met de verklaring, dat zij verder van hem geen cent te vorderen hadden. Gy moet u niet verwonderen, vriendStoiting, wanneer gy wellicht nog hedenavond zulk een brief ontvangt, welke tevens eene aan- wyzing op het huis Eraan <fc Co., teBeriyn, groot vyftien duizend thalers, bevat, en natuurlyk zult gy u dan onmiddellyk naar de hoofdstad begeven, om den wissel te ont vangen, het verblyf van mevrouw Von Oster nau op te sporen en haar het geld ter hand te stellen. Nietwaar, vriend Storting, ik be drieg my niet in u gij zult u die moeite gaarne geven?" „Mynheer Von Ernau!" zeide Storting, terwyl hem de tranen langs de wangen liepen, „ik heb steeds veel van u gehoudenthans vereer ik u echter meer dan iemand anders." „Daarvoor hebt gy volstrekt geene reden, myn beste vriend", antwoordde Egon lachend. „Op het oogenblik, dat ik u overhaal tot het plegen van een bedrog, terwyl ikzelf eene valschheid wil begaan, moogt gy van geene vereering spreken. Maar ik vermeen, dat wy dit bedrog beiden voor ons geweten wel zullen kunnen verantwoorden. Ga, vriend Storting, breng alles voor de reis in gereedheid! Binnen een uur zal de brief des heeren Simon in uw bezit zyn; als deze wellicht niet den juisten poststempel draagt, dan moet gy daarop maar niet zoo precies lettengy zult den brief zonder couvert in handen van mevrouw Von Osternau stellen." „Dat zou niet noodig zyn; het zal een volkomen van de echte Amerikaansche post zegels voorzien couvert zyn. Gisteren heb ik een brief ontvangen van een in Nieuw-Orleans wonenden neef, die aan mijne vroegere woon plaats geadresseerd was, maar my hiernaar Plagnilz is opgezonden. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1