Gemengd Nieuws. Gisteren is gevankeiyk in Den Haag binnengebracht do persoon van Ockeloen, door de rechtbank te Rotterdam onlangs tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens doodslag op oen agent van politie aldaar. Genoemde veroordeelde is van dit vonnis in liooger beroep gekomen. Oisternamiddag is naar het Ziekenhuis te Rotterdam gebracht de timmer man W. Snijders, die op de fabriek van den heer Hoos, aan den Oostzeedijk, door liet springen van eene stoompijp, over het gehoele lichaam ernstige brandwonden heeft bekomen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Een machinist van de fabriek, die aan beide handen brand wonden bekwam, is per rijtuig naar zijne woning te Kralingen gebracht. Men schrijft uit Helmond van 11 dezer: Uit nadere inlichtingen blijkt, dat do on lusten alhier op Donderdag-avond veel ernsti ger waren dan men aanvankelijk meeDdo. In de buitenwijk „liet Haagje" stond de politie aan kortdurend steenworpen bloot. Byna al de daar staande lantaarns der gemeente werden vernield, terwijl ook bij een fabrikant eene grooto vensterruit werd ingeworpen. Verschil lende arrestatiën hadden plaats en verschei dene processen-verbaal werden opgemaakt. De burgemeester van Helmond heeft met het oog op de onlusten den winkeliers ver zocht op Vrijdag on Zaterdag om 8 uren hunne winkels te sluiten, en voorts bevolen dat herbergen en andere voor het publiek openstaande plaatsen op die dagen om 9 uron zullen moeten zijn gesloten. NR. C.) De naamdag van don schutspa troon der stad Groningen, St.-Maarten, is gisteravond „op de gebruikelijke wijze", door een deel der kinderwereld althans, herdacht. Er liepen heel wat kinderen zingende en met lichtjes langs de straten. Het was juist weer om der oude traditie recht te doen wedervaren. Over 't geheel blijven die tradities het langst waar wat by te verdienen valt. (JV. Gr. Ct.) Eene komeet is ontdekt in het sterrenbeeld „Audromeda," dicht by de be roemde nevelvlek. De komeet, die geen staart heeft, neemt too in helderheid en schynt weldra zichtbaar te zullen worden voor het ongewapend oog. Uit Nieuw-York wordt gemeld dat byna de geheele arbeiderswijk van Camden (Maine) is afgebrand. De schade bedraagt e6n half millioen dollar. Te Curatlea, in het Ierscho graafschap Kerry, is een koddebeier, die twee stroopers wilde aanhouden, door bon doodgeschoten. Wederom heeft de rechter van politie te Londen de zaak van den anarchist Francois of Francis behandeld. Twee Fransche agenten van de goheimo politie verklaarden, dat zekere Buccaut, thans te Parys gevangen, onthullingen had gedaan nopens eene geheime bewaarplaats van dynamiet, en daarby Francois had genoomd als Ravachols medeplichtige. Ook zou, volgens de detectives, Frangois' medeplichtigheid zyn gebleken uit den loop van het proces togen Ravachol. Namens Francois werd betoogd, dat Buccauts uitlatingen geen geloof verdienden, dewyi ze gedaan zyn in de hoop gratie te verkrygen. Intusschen werd de zaak alweder verdaagd, nu tot Zaterdag a. s. Een student, die meer vanuitgaan dan van studeeren hield, verscheen op de afscheidsreceptie van een der professoren, die de academie ging verlaten, en begon met grooten pathos: „Professor, aan u ben ik verschuldigd al wat ik weet." „Spreek er niet van, mynheer," viel do professor hem in de rede, „zoo'n kleinigheid is het vermelden niet waard." KOLONIËN. BATAYIA, 11 October. Van den resident van Palembang is hot volgende telegram ontvangen, gedagteekend 5 dezer: „Van assistent resident van Tebing Tinggi is gisteren telegraphisch bericht ontvangen omtrent den grooten brand to Kepahiang. Volgens nader bericht heden op enkele huizen na geheele passer afgebrand, benevens pasan- grahan, kazerne gewapende politiedienaren en gevangenis. Brand vermoedeiyk aangestoken door een kwaadwillige." Door den gouverneur-generaal van ftecL-lndlè zyn do volgende beschikkingen genomen: Civiel Oepartoment. Ontslagen: Eervol uit zijne betrekking, wegens ziokto, de commies 2de kl. bij deu poet- on tel.-dienst "W. Drijsdalo; op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, de commiee Sde kl. bjj dezen dienet J. O. Eotzigor. Benoemd: Tot lseraar in do Duit ehe taal- en letterkunde aan de H. B.-S. met vijfjarigen cureusto Bemarang, E. Van der Maaten; tot voorzitter: van van de landraden te Banjoomae eu Tjilaijap, mr, J. Brunger; van don lanaraad te Bangkalsu (Madoera), mr. L. G. Brodie; tot aee.-roeldent van Ponorogo(Ma- dioon), tevene vendumeester aldaar, G. A. Bogen- raad; van Ngawi, J. 1\ Bwaab; vau Öoekapo^ra kolot, tevene vendumeester aldaar, W. A. Pattyj. Geplaatst: aan het hoofd van hot paro-vacci- nogèue te Weltevrodon, do off. van gez. 2e kl. dr. L. J. Eilerta de Haan. Gestold: voor den tijd van één jaar of korter ter beschikking van den resident der Oo tkust van Sumatra om to werden belast met griffi era werk zaamheden bij don landraad te Tandjong iaiei (Oostkust van Bnmatra), P. J. Bloem. Maohtiging verleend: tot uitreiking aan W. Anker Oz. eener akto van toelating tot uitoefening als apothekersbediende der artaenijhereidknuBt Onthoven: op verzoek eervol, van hare tijdo- lijke weikzaamstolling als halpoudcrw. te bidoaidjo (Öoorabaja) mej. G. J. M. Pill&rd. Geplaatst: Aan do O. lsto L. 8. (pupillen school J to Gombong (Uagelen), als hul pond. C. Van der B>e; aan do O. L. S. te Öidoaidjo (SoerabHia), mej. J. B. Walbeehm aan do O. L. gemengde 8. to Meuado, mej. M. A. Kdoop aan do O. L. ge mengde 8. te Bandong (Preangei-Begontschappen), mej. A. M. Yan dor Meer. Overgeplaatst: Van de O. lsto L. 8. (pu pillenschool) to Gombong (Bagelon) naar do O. L. 3. to Ngaodjock (Kediri), als hoofdonderwijzer 8. De Ruijter. Benoemd: Tot hoofdingenieur lsto kl. J. Bchalytot opz. let-e klasse B. A. Hildobraud. Geplaatst: Bij de directie, der B. O. W. de hoofding. 2de kl. J. E. De Meyer; in de roe. Peka- loDgan, de benoemde opz. lsto kl. B. A. Bildebrand. Aangowezon: Als chef der 1ste waterstaats-, afdoeling, de benoemde noofdiDg, 2de kl. A. Mijer. Üvorgeplaatat: Yan de res. Boerabaia naar do res. Batavia, de benoemde iug. lsto kl. J. F. De Gij«elaar; van do res. Pekalongau naar de ree. Soorabaia, do ing. 2de kl. J. Scheffur. Bepaald: Dat de benoemde ing. late kl. W. B. Van Goor, als chof der irrigatieafd. Brantas is aan gewezen en bij zijn corps a la aujto gevoerd blijft. Oeparloment van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan don 1 ton luit. der inf. J. M. A. Ter Boek. Overgeplaatst: Bij den gen.-staf, do kapt. der inf. A. Ernste, adj. vau den commandant van hot leger en chef van het dop. van oorlog in Ned.- Indiö; mot bepaling dat hij in Kate genoemde be trekking gecontinueerd en mitsdien gevoerd wordt „a la Buito" van den genoralen staf. Toogekend: Do titulaire rang van majoor aan den op verzoek, wegons volbrachten diensttijd, eervol ontslagen kap. der inf. A. F. B&labróga. Bevorderd: by hot wapen dor infanterio: tot luit.-kolouel, de majoor A. W. K. Ter Beektot majoor, de kapt. P. D. W. Wilkentot kap., de lpto luite. W. N. Wintorshovon, A. W. Q ijs beril Hodenpijl en G. T. Van Erpera Roijturda; tot loten luit., co 2do luita. E. A. A. Van Heokeron, J. C. Do Neve, R. J. A. Raedt van Oldenbarnevelt, P. A. Van Waasdyk en E. K. H. Pluim Mentz. Departement van 'Aarirte. Vergunning ver- Ie o n d om te repatriêeren: off. van gez. Iste kl. dr. C. J. De Bruyn Kops, voor lau.durig verblijf, luit. ter zeo 2de kl. P. A.Bik, voor familie aangelegenheden id. late kl. J. Bollaan, voor lang durig verblijf. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens geruchten, gisteren in de couloirs der Kamer in omloop, zou de rechtorzyde van meening zyn, dat het Kabinet aanstaandon Woensdag de nederlaag zal lyden by eene stemming der coalitie over het wetsontwerp tot wyziging der drukperswet. De budgetcommissie hoeft gisteren in ovorweging genomen de gevolgen, welke het den vorigen dag in de Kamer aangenomen amendement tot opheffing der rechten op wyn en bier zal hebben, en beraadslaagd over de middelen, om in het daardoor ontstaande verlies van 88 millioen te voorzioD. De heer Petral stelde eeno inkomsten belasting voor, doch de rapportour der com missie bestreed dit voorstel. De minister Rouvier stelde ten slotte voor, het wetsontwerp tot wyziging der rechten op sterke dranken te verdagen. De minister Ribot had gisteren een on derhoud met Lardy, den Zwitserschen gezant to Parys, over het ontslaan van don spoorweg beambte Bernard, die in het station van Genèvo de Fransche vlag had neergehaald. Ribot verdedigde den maatregel on verklaarde dat het geenszins de bedoeling der Fransche regeering was om de gevoeligheid van Zwit serland op te wekken. Zondag wordt op het huis Rambouillet eene groote jachtparty gegeven door president Carnot, ter eere van de Russische grootvorsten. Het hof van assises van de Marne te Reims heeft den anarchist Du Pont, die in eene openbare vergadering tot moord en plundering aanzette, veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en 3000 fr. boete. Een ander anarchist, Meunier genaamd, is veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf en 200 fr. boete, omdat hy geroepen had: „leve de anarchie!" en omdat hy de soldaten tot oproer had aangezet. De Kamer-commi8sio van in- en uit voerrechten heeft by het onderzoek van de Fransch-Zwitsersche overeenkomst, met 20 togen 2 6temmen, elke vermindering van het recht op vee verworpen. Do minister van marine heeft gister ochtend van generaal Dodds een bericht ont vangen, waarin by zonderheden worden mode- gedeeld betreffende de laatste gevechten in Dahomey en waarin wordt gezegd, dat de gelederen der Dahomoyanen thans belangryk gedund zyn. Zy hebben zich onder aanvoering van Behanzin met wanhopigen moed ver dedigd. Op 4 November nam de expeditie het dorp Diaxoom en het groote paleis des konings. De verliezen der Fran6chen bedroegen 6 dooden, waarby 6 Europeanen, en 45 gewon den, waarby 18 Europeanen, onderwie4olfi eieren. De Dahomoyanen plaatsen zich in hinderlaag en schieten by voorkeur op den staf van officieren en gegradueerden. De houding en het gedrag der soldaten is onberispelyk en boven allen lof. Dodds seint dat hij nooit bewonderenswaardiger soldaten heeft aangevoerd. Op 5 November kampeerde de expeditie onder de muren van Kana. Op 6 dezer deed zy haren intocht in die stad, welke door de Dahomoyanen ontruimd was. De minister van marine heeft naar aanlei ding daarvan aan den generaal Dodds eene depeche gezonden, waarin hy, ook uit naam van zyn ambtgenoot voor oorlog, den goneraal zyne gelukwenschen aanbiedt voor de behaalde ovorwinningen en de dapperheid der soldaten pryst. Uit Porto-Novo wordt geseind dat men te Kotonou wapenen heeft aangebracht, welke op de Dahomoyanen zyn veroverd en waar onder zich geweren bevinden van de nieuwste constructie: Mauser en Oostenrykscbe. Duitschland. Ergerlyke toestanden zyn betreffende eene doofstommen-inrichting in Duitschland aan het licht gekomen. Dr. Heidsieck heeft in een vlugschrift den directeur van groote wreedheden beschuldigd. Soms werden den leerlingen de handen op den rug gebonden en ten einde hun sommigo klanken te doen uitspreken, plaatsten de leeraren instrumentjes in den mond van een of anderen leerling. Dit ging dikwyis zoo hardhandig, dat menig maal de mond van zulk een leerling bloedde. Druk gebruik werd gemaakt van de roede. Uit een onderzoek bleek dat dr. Heidsieck do waarheid medegedeeld heeft en de eisch wegens laster door den directeur en de leeraren tegen dr. Heidsieck ingediend, is af gewezen. Do rechter verklaarde dat de schry- vor van het vlugschrift algeraeenen dank verdiende. Prof. E. Curtius, te Berlyn, heeft met goed gevolg eene operatie aan oen zyner oogen doorstaan en deze week zyne lessen kunnen hervatten. Volgens te Berlyn ontvangen bericht heeft de Turksche regeering by de fabriek Mauser eenige millioenen patronen besteld voor een bedrag van 12 millioen franken, en by de fabriok-Krupp zware stukken geschut voor de verdediging der Dardanelles België. Het adres der Kamer van Vertegen woordigers in antwoord op de troonrede is een bloote weerklank van deze laatste. Het eindigt met de verklaring, dat de meerderheid vertrouwen stelt in de Regeering. Het comité der „Association libérale" van St.-Gilles heeft besloten een onderhoud te vragen met het comité der „Association libérale" van Brussel, tot het houden eener indrukwekkende betooging in do hoofdstad ten gunste van het algemeen stemrecht. Al de Kamerleden, die vóór het algemeen stem recht zyn, zouden aan het hoofd van den stoet optrekken. Ook zouden leden van Senaat en Kamer, die tot die party behooron, naar bet koninkiyx paleis gaan, om den koning een adres te overhandigen, waarin hem verzocht wordt, te luisteren naar de stem des volks. Tegen Dinsdag worden uitgebreide politie maatregelen genomen, met het oog op eene voorgenomen betooging tydons het Te-Deum tot viering van 's konings verjaardag. Italië. Men verwacht dat by de herstemmingen in Italië, */5 der gekozenen ministerieel zullen zyn en de overigen tot de oppositie zullen be lmoren. Biancheri heeft zich bereid verklaard eene eventueele herbaioeming tot voorzitter der Kamer aan te nemen. Bonghi, die te Caligliano in herstemming komt, heeft eene politieke redevoering ge. houden over het drievoudig verbond. Hy is van oordeel dat hot behoort te worden ge handhaafd tot den termyn van verval, maar dat het dan niet meer moet worden vernieuwd aangezien dit aanleiding zou geven tot eene' vreeselyko ramp voor Italië en voor geheel Europa. Met betrekking tot de korkelyke politiek beveelt Bonghi handhaving van het statu quo aan. Vet petroleum-monopolie keurt hy af en hy wil voorts eenige wijzigingen in de inkom stenbelastingen. Ten einde den toestand der schatkist te verbeteren, stelt hij voor, de staatsspoorwegen te verkoopen, nieuwen aanbouw te staken en de tabaksregie te wijzigen. Is aldus het oven wicht hersteld, dan zou de stjjging der Staats fondsen de regoering in staat stellen aan eene conversie te denken van de 5 pets. in i'/t pet. Groot-Brltamiië. Te Londen had gisteren eene vergadering van anarchisten plaats. Prins Krapotkin en Louise Michel waren tegenwoordig. De ver gadering werd gehoudon ter herinnering aan de terechtstelling dor moordenaars van Chicago. Krapotkin zei, dat do zaak der anarchisten zóó staat, dat men beroid moot wezen er zyn loven voor te wagen. Louise Michel beweerde dat de anarchisten van Chicago evenals Ravachol zich opgeofferd hadden voor de vryheid. Het doel der anar chisten is een einde te maken aan de onrecht vaardige maatschappelijke orde, welke thans bestaat, en een toestand van vrede, geluk en menschelijkheid in het leven te roepen. Spnnje. De opening van de zitting der wetgevende macht zal op 5 Dec. plaats hebben. Ver scheidene leden der oppositie vorklaren, dat zy zich met kracht zullen verzetten tegen de voorgestelde spoorwegtarieven en tegen elk leeningsvoorstol. De ongesteldheid van den Spaanschcn koning is niet goheel geweken. De geringste vermoeienis doet de gastrische verschynselen terugkeeren, waarom do knaap geen deel mag nemen aan de feesten ter eere van het Portugeesche vorstenpaar. Telegra mme i). LIËVIN, 11 November. Daar het werk stakerscomité tot de hervatting van den arbeid heeft besloten, zyn heden byna alle mijnwer kers in de putten afgedaald. CARMAUX, 11 November. Vier der ver oordeelden, aan wie kwijtschelding van straf is verleend, zyn dezen morgen in do myn alhier toegelaten. Vyf andere, evenoens van straf vrijgesteld, zyn naar Albi gegaan en hebben daar werk gevonden. PARIJS, 11 November. Aan de beurs was het gerucht in omloop, dat in Chili eene omwenteling was uitgebroken. SANTIAGO, (Chili), 11 November. Op het verzoek van het hoofd van den Staat hebben de ministers hun ontslag ingetrokken. ROME, 11 November. Heden is door den Paus de eersle plechtige audiëntie van zyn jubilé verleend. Negen kardinalen en vele bisschoppen waren tegenwoordig. De Paus hield eene indrukwekkende rede. LONDEN, 11 November. Chileensehe fondsen 2 tot 3 lager, koorson 88 pCt., op het nog niet bevestigde bericht uit Nieuw York, be treffende eene vyandelijke stemming tusschen Argentinië en Chili. KONSTANTINOPEL, 11 November. De onderhandelingen voor eene Turksche leenmg zyn afgebroken. Edgard Vincent heeft, na Maandagavond op het paleis van den sultan te hebben doorgebracht, zyne voorstellen inge trokken. GIBRALTAR, 11 November. De aanvoeren uit Rotterdam, van zuivere gezondheidspassen voorzien, zyn thans tot het vrye verkeer toegelaten. BRUSSEL, 12 Nov. Do „Indépendancebeige" verneemt dat in goed ingelichte Berlynsche kringen een gerucht in omloop is, dat het militair ontwerp zal worden gewyzigd, nadat het der regeering van Duitschland duideiyk is geworden, dat z(j op geene meerderheid voor dat ontwerp in den Ryksdag kan rekenen, nu het Centrum zicli er togen blyft verklaren. Men spreekt zelfs van het aftreden van Caprivi en zyn opvolger zou dan het gewyzigd ont werp by den Ryksdag indienen. LAUSANNE, 12 November. AIIDe hier wonende Franschen hebben b(j de Kamer

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6