Maandag 14 November. A0. 1892. feze ((Jourent wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Pit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. UZikeriki. Voor de Kinderen Het Gulden Kinderboek, H. F. Eoosemans Feuilleton. U«, 10040. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden per 8 maandenf 1.10. Franoo per poet1.40. A/zooderiyk* Nommers0.06. PRIJS DER AD VERTEN TIÉN Van l6 repel» f 1.05. Iedere repel moor ƒ0.17$. Qrootore lettere naar plaatsruimte. Voor het inea««se<*ren buiten de stad wordt fQ.QÜ lv^rnkend. Aan do Abonné's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 8 van Kikeriki. I <mzcr Abonnós bobben wy thans iets be dacht, dat, naar wij hopen, algemeen in den smaak zal vallen. Het aanbieden van de horloges heeft ons genoegen verschaft. Men had die jongens maar eens moetGn zien, die, bü het verlaten van ons Bureel, met het boek van Louwerso in de hand, met een vragenden blik naar de horloges zagen of één er van hun doel 20U worden! 't Was oen pleizier hen gade te slaan. Thans hebben wy een ander plan. Wy wilden do jongere kinderen onzer Abonnés tegen St.-Nicolaas ook eens bedenken en vonden daarvoor uitnemende boekjes van den kinder vriend <J. A. Goeverueur, getiteld: bestaande uit 15 verschillende stukjes, allen met oen alleraardigst omslag en met twee plaatjes voorzien. Meer behoeven wy er niet van te zeggen. Wie ze ziet en hieronder zal men lezen, dat ieder daartoe in de gelegen heid wordt gesteld zal zeggen: allerliefstI Maar ook den kleinen, voor wie deze boekjes bestemd zyn, zullen wy eene verrassing be reiden Zjj, die heden de Brecstrai*t zyn gepas seerd, zullen by don Heer ee.iige groots stukken speelgoed hebben gezien, met bet opschrift: „Leidsch Dagblad". „Prjjzen voor de a. s. verloting." Uit het goed voor ziene magazijn van den Heer Hoosemans hebben wg namelyk eene keuze gedaan om onder de kleinen te verloten, en aangeschaft Hooi tip ï-i.j zen Een keuken ter waarde van f 30.— Een pop, idem 10.— Een vesting, idem 9.— Een stal, idem 8.— Een pakhuis, idem 7.— Een servies (compleet), id. 6.50 voorts een tooverlantaarneen vélocipède met mechaniek; een biljardspol; een doos met diverse spelen; een legdoos; een dito; een tooverdooseen belegeringsspeleen verfdoos; een dito, dus in het geheel 16 pry zen. Evenals de vorige maat zullen wy alle boekfes met een nummer voorzien en aan de verloting laten deelnemen. De prijs per boekje is gesteld op lO Ooüts. AaDgezien Het Gulden Kinderboek bestaat uit 15 vorschillonde deeltjes, kan ieder Abonnó hetzij £én of meer boekjes of het gcïïceSe stel jran 15 stukjes aanvragen, zoolang de voorraad strekt. Deze zyn ook by den Heer Hoosemans te zien, zoodat wy ieder aanraden daar eens heen te gaan. In het einde der volgende week zal de uitreiking plaats hebben. DE UITGEVER. Het vyfde horloge is ten deel ge vallen aan den heer J. G. Egeter, te Bodegrave. Indien het zesde vóór Maandag-avond niet wordt afgehaald, wordt het by bovenstaande verloting gevoegd. Leiden, 12 November. Aan de universiteit alhier is met goed ge volg het doctoraal examen in de klassieke letteren afgelegd door den heer C. R. Vermaas. Het examen handteekenen (het practisch gedeelte te Amsterdam en het theoretisch te 's-Gravenhage) is met goed gevolg afgelegd door den heer A. Stafleu, leerling van den heer G. M. Kosters, looraar aan de H. B.-S. en aan de Kweekschool voor onderwyzers on onderwyzeressen alhior. De beer B. Van der Kaa, de bekende oud-ólöve van het Blinden-instituut te Am sterdam, zal hier ter stede weder eene orgel bespeling komen houden. Men weet reeds bij orvaring dat zyn spel geenszins onverdienstelyk is. Het is een ge- noogen er naar to luisteren. Ook thans heeft hy een goed programma samengesteld, waarop tevens eenige eigen composities van den blinden musicus voorkomen. Het is te hopen dat hy wederom zal ondervinden dat men belang in hem stelt. Do orgelbespeling zal plaats hebben a. s. Maandag-namiddag te twee uren in de Doops gezinde kerk. In het artikel over „Gemeentelyke Schulden", van mr. A. D. Van Assendelft de Coningh, (elders in dit nommer voorko mende), gelieve de lezer nog een paar aanvul lingen te willen inlasschen, en wel: lo. by de opnoeming der activa van Leiden achter de woorden„oon aandcol in do winsten der Duinwatermaatschappy" nog to voegen „onkele bunders weideland en een paar aan het Rijk verhuurde gebouwen"; 2o. even verder achter de woordenstad huis, scholen", nog te voegen „gasthuis"; en 3o. in de laatste kolom achter de woor den „overschryding van toegestane credieten" nog te voegen „(tenzjj 'in enkele bui tengewone spoedeisc bende ge- va 11 en)." Yoor een paar weken deed in de dag bladen het bericht de ronde, dat het gemeente bestuur van Slochteren by de vacature van hoofd oener school o. a. schriftelyk geïnfor meerd had, of de sollicitanten ook overhelden tot radicale of socialistische gevoelens. Naar aanleiding hiervan heeft de afd. Leiden van den Bond van Noderlandsche Onderwyzers met algemeene stemmen de volgende motie aan genomen „De afd. Leidon van don B. v. N. O., ver nomen hebbende dat by de jongste vacature voor hoofd eener school te Helium, door het gemeentebestuur van Slochteren onderzoek is gedaan, of de sollicitanten tot radicale of socialistische gevoelens overhellen, „protesteert ten sterkste tegen deze handel- wyze van 't gemeentebestuur van Slochteren, als zynde eene aanranding van de politieke vryheid der onderwyzers, „besluit, den gemeenteraad van Slochteren in kennis te stellen met dit protest." Gedurende do tweede helft der maand Oct. zyn aan hot postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: Martens, AmerongenL. J. Zuystra, B. De Groot, Jhr. Mr. A. T. Prins, Amsterdam; T. Vervoort, Abrahams, L. C. Middendorp, Mathlener, Den Haag; A. Verhuell,Haarlem Taal, Nymegen; A. Bavolaar, M. Schuys, Rotterdam; C. De Haze, Tilburg. Brief kaarten: Mevr. Honoret Gordon, Arnhem; J. Waller Reeper, Hansweert; L. v. Meelis, Loon-op-Zand. Brieren, verzonden geweest naar Amerika: J. Smit, Bella; W. D. v. Sleck, Nieuw York. In de deze week gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravonhage, is besloten om het adres dei- Kamer te Leiden aan Provinciale Staten in zake het beweegbaar maken der bruggen, welke in de vaartverbetering begrepen zyn, 1 te ondersteunen. Naar aanleiding van klachten, by de Kamer ingekomen ton opzichte van de voor den veehandel zoo sterk belemmerende bepalingen, welke genomen worden om de mond- en klauwzeer-ziekte te beteugelen, werd eene uitvoerige discussie gehouden, waaruit bleek, dat daar ter stede, en wel in den Zusterpolder, bedoelde ziekte was uitgebroken, maar daaraan geone ruchtbaarheid is gegeven. Was de wet toegepast, dan had Don Haag onder de be smette plaatsen moeten worden opgenomen. Ook werd er op gewezen, dat de genomen maatregelen geen doel treffen. Word het verboden het vee per vaartuig door Delft naar Den Haag te vervoeren, langs de wegen naast de vaart was zulks wel ge oorloofd. Werden aan de óéne zyde de land bouwers, die hun erf wilden verlaten, ontsmet, de tot afsluiting aangewezen militairen werden het niet. Zeer ernstig werd getwyfold aan de mogelykheid der beteugeling, omdat de slooten, welke door de landeryen loopen, de besmetting veroorzaken, waaraan niets is te verhelpen, wyi de aangetaste beesten in het by zonder behoefte aan water hebben. Ook werd opgemerkt, dat de ziekte geen kwaadaardig karakter hoeft en er op de 2- a 300 beesten slechts één enkele sterft. De enorm groote kosten, welke door het Rijk worden besteed om de ziekte te beteugelen, treffen geen doel, terwyi door de overdreven belommering in den handel zeer groote schade wordt goloden. Er werd besloten een en ander ter kenDis van den minister van binnenlandsche zaken te brengen, met verzoek het daarheen te willen leiden, dat de landbouwers of veehouders minder last worde aangedaan. Wy vestigen do aandacht van onze lezers in Leiden, Leiderdorp en omstreken op de advertentie betreffende de Openbare Jaarver gadering van de afdeeling Leiden der Natio nale Christen-Geheel-onthouders-Vereeniging- op Dinsdag 15 November a. s. De sprekers, dien avond optredende, zoomede de welwil lende medewerking der zangvereeniging „Zingt den Heer," geven de gegronde ver wachting van een feestelijk samenzyn. Examens vryo en orde oefeningen der gymnastiek. 's-Hage, 11 Nov. Toege- I latende heer H. Odendaal, van Oegstgeest, en mejuffrouw M. H. Vossmberg, van Yeur. Het stoomschip „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 11 N.ov. I Kaap Carvoeiro; de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 11 Nov. te Suez; de „P. Caland", van Amsterdam naar Baltimore, vertr. 12 Nov. v. Boulogne-s.M. (!eld alleen maakt niet gelukkig. 176.) Mevrouw Yon Osternau verarmd, het slachtoffer van de daad eens ellendelings en strijdende met bittere armoede! Lize ge dwongen tot harden arbeid, waardoor zy hare moeder slechts het noodige kon verschaffen! Het was niet mogelyk. Egon kon het niet gelooven en toch: het moest, wanneer hy Storting in het ernstige gelaat zag, een gelaat, waarop de goede trouw als het ware lag tentoongespreid. Storting zelf scheen diep ingedaan by het verhaal van al de onaange naamheden, welke hy beleefd had. Onweder- staanbaar moest zich by Egon de gedachte baan breken, dat hetgeen hij als onmogelyk beschouwd had, toch mogelyk geworden was. En uit dit geloof ontstond by hem den vuiige wensch troostende en helpende op te treden voor haar, die eenzaam en verlaten 'n e,ene groote stad treurden om ver dwenen geluk. Eron had in de laatste jaren wel meer dan eons het verlangen voelen opkomen de ge liefden weder te zien, aan wie, meer dan hijzelf wist, zijn hart hing, maar hy had krachtig de begeeite weten te onderdrukken, om naar Osternau terug te keeren, al ware het dan ook maar voor een zeer korten tyd geweest. Om een nieuw leven goed te leiden, had hy vermeend met het verleden geheel en al te moeten breken. Volkomen denkende dat hy geslaagd was in zyn voornemen een nieuw leven te gaan leiden, moest hy thans zyne dwaling erken nen; met onweerstaanbaar geweld gevoelde hy zich naar het verleden teruggetrokken. De gedachte, dat hy ver van de geliefde in overvloed leefde, terwyl zy den treurigen stryd streed om te zyn of niet te zyn, was voor Egon onverdraaglyk. Hy sprong woest op, toen eene verschrikkelyke pyn in het hoofd or hem aan herinnerde, dat hem door den geneesheer de grootste kalmte was aan bevolen, dat hy buiten staat was zijn innigen wensch te vervullen, welke daarin bestond, naar Lize te snellen, om haar als een waar vriend in den nood ter zyde te staan. Ver moeid liet hy zich terugvallen in den stoel, waaruit hy even te voren was opgestaan. „O, die ellendige zwakte!" riep hy, boos wordende. „Zy houdt my aan dezen onge- lukkigen stoel gebonden, en toch is voor rr.y iedere minuut, welke ik verlies, eeno naam- looze kwelling. Geen dag langer mag me vrouw Von Osternau in zoo ellendige om standigheid verkeeren! Mynheer Storting, u moet my een vriendschapsdienst bewyzen! Morgen, neen, nog heden moet ge met den nachttrein naar Boriyn vertrekken; ik kan het tot myn diep leedwezen zelf niet doen, en misschien is het ook beter, dat gy, de oude vriend van mevrouw Yon Osternau, handelend voor my optreedt. Ik geef u eene aanwyzing op onze kas mode, u kunt be schikken over iedere som, welke gy noodig acht om mevrouw Von Osternau een harer waardig bestaan te verschaffen en te voor komen dat Lize zich vernedert een betaalde, gedienstige goest te worden. Nooit zou ik zoo iets duldenMaak zooveel mogelyk spoed, mynheer Storting 1 Terwyl ik een brief en een wissel voor onzen kassier schryf, kunt gy uwe toebereidselen voor de reis maken. Morgen vroeg moet gy te Beriyn zyn." Een glimlach spoelde om Stortings lippen, een glimlach, welke getuigenis gaf van de edele gevoelens, welke hem bezielden, maar toch schudde hy het hoofd en scheen het met Egons aandrang tot het maken van spoed niet eens te zyn. „Uwe edelmoedige aanbieding is uwer vol komen waardig, mynheer Von Ernau", zeide Storting op hartelyken toon; maar ik wed dat zy niet zal worden aangenomen. Myne reis naar Beriyn, waar, volgens haron kaat sten brief, mevrouw Von Osternau zich niet meer zal ophouden, zou geheel tevergeefs zyn, ook zelfs indien ik haar daar nog kon vinden. Mevrouw Von Osternau zou u har- telyk bedanken voor uwe grootmoedigheid, maar zy zou uw aanbod van do hand wyzen, evenals zy iedere ondersteuning van de hand heeft gewezen, welke de hoer Von Gastrow en andere bloedverwanten haar hebben aan geboden. „Zoolang ik werken kan, zullen wij geene aalmoezen aannemen", heeft juffrouw Lize gezegd. Ik heb dit zelf gehoord on zie haar nog voor my, hoe zy, dit zeggende, trotsch het hoofd oprichtte, hoe hare schoone oogen stralen schoten, toen zy op die wyze, daartoe aangedreven door edel zelfbewustzijn, sprak. Zij heeft geworkt en zal blyven wer ken, zelfs mot inspanning van hare laatste krachten, maar eene ondersteuning zal zy niet aannemen en ook niet dulden dat me vrouw Von Osternau zulks deed." Hoe had Egon op de gedachte kunnen komen mevrouw Von Osternau eene gelde- ïyke ondersteuning aan te bieden? 0 Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1