OPRUIMING van MANTELS. L. H. FEENDERS. Tegen de laagste noteeriagen. Beneden alle concurrentie. Uitsluitend Nieuwe Modellen. Openbare Ferkooping» N°. 10040. Maandag 14 November. A". 1892. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad. De dynamiet-aanslag te Parijs. Bovenhuis. Mantelmagazijn ,,DE DUIF1", Van af heden finale OPRUIMING van alleg £5 voorradig zijnde WINTERMANTELS, ea beneden fabrieksprijzen. 0942 26 M.vvHJ.sjKav rvan» vvii \z. LEID8CI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon p«r 8 maandenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlek» Nommer»0.05. PRIJS DER AD VERTENT IÊN Tan 1—8 regel» f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letten naar plaatsruimte. Toor het Inoaeeeeren bulten de a tad wordt ƒ0.06 berekend. Diep was de indruk, weiken de geloovigen, die Dinsdag naar „het Lof" in de kerk van St.-Roch waren opgegaan, ontvingen. Zy vonden het hoogaltaar met zwart bekleed als op dagen van rouw. De geheele geestelijkheid der parochie nam aan den dienst deel. Men vroeg waaruit dit buitengewoon vertoon voortkwam. De hoogbejaarde pastoor Millault sprak den zegen over de kerkgangers uit en plaatste den monstrans met de gewijde hostie weder op 't altaar. Men wilde gaan, maar de grijsaard nam het woord en deelde in eenige woorden, zonder ophef maar diep ont roerd, den aanslag in de Rue des bons Enfants mede. Hij noodigde allen uit met hem een gebed te doen voor de rust dergenen, die zoo onver wacht waren opgeroepen van hun taak, en met hem den kerkzang „De Profundis" aan te heffen. Statig rolden de tonen van het orgel onder de hooge gewelven en diep ge troffen verliet de menigte het kerkgebouw, waar zij aan de broosheid des levens zoo indrukwekkend herinnerd was. Afschuw over de dynamietaanslagen en angst voor herhaling openbaren zich in geheel Frankrijk. Zelfs de gemeenteraad van Parijs, die voor do moordenaars en brandstichters der Commune gedenkteekenen opricht, brengt zijne hulde aan de slachtoffers van den laatsten aanslag en toont zich over de nieuwe misdaad verontwaardigd. Voor de nagelaten betrekkingen der slacht offers wordt geld bijeengebracht, maar in strijd met het Fransche gebruik maken do gevers, uit vrees voor de anarchisten, hunne namen niet bekend. De bewoners van het huis in de Avenue de l'Opéra, waar de Maatschappij van ('arrnaux hare kantoren heeft, hebben vereenigd het verlangen gesteld, dat de Maat schappij zou verhuizen. Deze weigert en de huisheer kan er ook niets aan doen, want de Maatschappij heeft een lang huurcontract. Ook den Par(jschen beul, Deibier, die reeds na de onthoofding van Ravachol had moeten verhuizen, is verzocht elders eene woning te zoeken. Ieder onbekend pakje, dat ergens wordt gezien, wekt eene paniek. Aan het hoofdpost kantoor werden een paar bussen gevonden en in het water gedompeld, welke by onderzoek bleken hot middagmaal van bestellers te be vatten. De reactionnaire pers schreeuwt om preven tieve maatregelen. De „Gaulois" acht eene aderlating noodig en beveelt aan, op goed geluk eenige duizenden anarchisten en revolution- nairen neer te schieten of te deporteeren. In den Fauburg du Temple werd een man, die anarchistische geschriften te koop aanbood, door werklieden halfdood geslagen en in verscheidene socialistische vereenigingen werd besloten tot oprichting van eene knuppel broederschap (confrérie de triqueurs), welker leden, met stevige knuppels gewapend, in alle openbare vergaderingen zullen gaan en ieder spreker afranselen, die anarchistische begin selen verkondigt. De heeren Gtirard, directeur van het ge meentelijk laboratorium, en Bertillon, direc teur van den meetkundigen dienst der politie, woonden de opruiming by van het ontplofte commissariaat. De eerste verzamelde al de stukken van den ketel, de ander photogra- eerde de bureelen en de l(jken. Men heeft geene lijken meer gevonden, zooals men in 't begin gevreesd had, maar alleen stukken van de andere Hjken, een voet en twee ooren. In den nacht begon men de gebouwen te schoren. De gevel heoft weerstand geboden. Het gebouw, dat van de 17de eeuw dagtee- kent, is overigens zeer sterk. De muren z(jn 50 centimeters dik. De stoffelijke schade be paalt zich tot de bureelen van het commis sariaat en die van den heer Weill, op het entresol gelegen. De koopwaren van den heer Weill, zijden en satijnen stoffen, zijn gedeeltelijk vernield. De lijken der slachtoffers waren, zooals wjj reeds gemeld hebben, naar het hotel Dieu overgebracht en daar in het amphitheater gelegd tot na de wettelijke lijkschouwing. De inspecteur Troutot, die nog leefde toen men hem opnam, is in het hotel Dieu gestorven, zonder nog by kennis te zyn geweest. Mad. Furtado Heine heeft 5000 fr. gezonden, om aan de families der ongelukkigen uitgedeeld te worden. De stukken van de bom zyn naar het ge- meentelyk laboratorium gebracht. De heer Girard is van oordeel, dat de bom 45 centi meters lang en 15 a 20 centimeters hoog moet geweest zyn. Zy bevatte ongetwyfeld 7 a 8 kilo dynamiet. In de prefectuur van politie denkt men dat de aanslag gepleegd is door een enkelen anarchist, maar die enkele anarchisten kunnen talrijk zyn. Het is sedert het begin dezes jaars de zesde dynamiet- ontploffing, welke in Parys heeft plaats gehad. De aanslagen begonnen met dien voor de woning van prinses De Sagan (29 Februari). Ongeveer 14 dagen later deed men eene poging om de woning van den heer Benoist, rechter aan het hof van appèl, in de lucht te doen springen. Hierop volgde do aanslag tegen de Lobau-kazerne, achter het stadhuis. Den 28aten Maart werd een huis op don hoek van de Rue de Clichy en de Rue de Berlin door eene ontploffing zwaar beschadigd. Er werden vier personen zwaar en 12 licht gewond. Dit was het eerste geval, dat de woede der anarchisten niet alleen gebouwen, maar ook menschen trof. In al deze aanslagen heeft, zegt de Parysche correspondent der „Standard," Ravachol de hand gehad. Ravachol werd een paar weken later in hechtenis genomen en zyne gevangenneming werd gevolgd door den verschrikkelyken aan slag tegen het café-Véry, waarby Hammond en Véry om het leven kwamen. De dader is nog niet ontdekt. Thans, na eenige maanden rust, wordt Parys opgeschrikt door eene nieuwe ontploffing, welke door de onvoorzichtigheid van een politie-agent nog meer slachtoffers heeft gemaakt dan eene der vorige. Een bediende van den Bouillon Duval, zekere Lignolec, is aangehouden, omdat hy geroepen heeft: „Nu ie het de Kamer der Volksvertegenwoordigers, welke men moet laten springen 1" Er zyn reeds vele personen ondervraagd. De politie heeft besloten geene aanhoudingen in massa van anarchisten te doenalleen zy, tegen wie vermoedens zouden opryzen, zullen in hechtenis genomen worden. De door de politie aangehouden Victor Rabé, 24 jaar oud, geboren te Leipzig en drie maanden geleden uit Londen gekomen, schynt in betrekking te staan met een jong Duitscher, die den dag vóór de ontploffing in de bureelen der maatschappy van Carmaux gezien werd. De patroon van Victor Rabé heeft verklaard, dat deze den dag van de ontploffing zyne werkplaats niet heeft ver laten. Daar in zyne woning eene briefwisse ling met vreemde anarchisten is gevonden, zal Rabé toch het land worden uitgezet- De anarchisten gaan voort met het zenden van dreigbrieven. De „Figaro" bevat een onderhoud, „dat een van de vrienden" met een Italiaansch anar chist zou gehad hebben, eenige dagen vóór den aanslag. Deze anarchist zou juist gezegd hebben, dat de tactiek der heeren veranderd is en zy het voortaan op banken, enz. zullen aanleggen en niet meer op bewoonde huizen door de banken wordt het kapitaal, door de mairies de burgerlyke stand vernietigd! By de begrafenis der slachtoffers had gister ochtend een lykdienst plaats in de Notre-Dame. De kathedraal was te klein, om de ontzaglyke menigte te bevatten, die van de plechtigheid getuige wilde zyn. Verschillende redevoerin gen werden by de 5 lykkisten uitgesproken. Langs den af te leggen weg werd groote deelneming betoond. De aartsdeken der Notre-Dame gaf absolutie. Behalve den minister-president Loubet was ook de minister Ricard aanwezig. Alle andere ministers en president Carnot hadden zich doen vertegenwoordigen. Vele afgevaardigden en senaatsleden zonden kransen, waarmede de lykkisten bedekt waren. Ook de prefect van politie Lozé hield eene rede. In zyne toespraak op het kerkhof zeide de minister-president Loubet, dat de bedryvers van den aanslag tot geene staatkundige school behooren. Het zyn gewone boosdoeners; do misdaad is geheimzinnig en onbegrypelyk. INGEZONDEN. Geachte RedactieI De kennisgeving van het Dagelyksch Be stuur in het nommer van gisteravond heeft velen bevreemd. Er schynt geene verhouding te bestaan tusschen het voorkomen van een enkel geval van cholera te Katwyk-Binnen en den raad om het duinwater als gefiltreerd regenwater te koken. Die raad zal onwille keurig voedsel geven aan de verdenking, die nu eenmaal, vooral na het slechte water van dezen zomer, bestaat, dat ons duinwater niet zuiver is. Vergun my de hoop te uiten dat deze zaak tot klaarheid worde gebracht. Is do verdenking ongegrond, dan heeft de Maat schappy er recht op dat hare eer gehand haafd worde; mocht zy daarentegen gegrond zyn, dan moge de raad, dien het Gemeente bestuur gaf als voorloopige voorzorgsmaat regel, toe te juichen zyn, het is echter in dat geval niet de verbruiker, maar de leve rancier, tot wien het zich te richten heeft en tegen wien het krachtige maatregelen moet nemen. In den Raad hobben steeds genoeg juristen zitting gehad, dat wy ver trouwen kunnen dat de concessie der stad wapenen in handen geeft; daarvoor heeft stellig ook de stadsconsulent gezorgd. Maar des te beter, indien de verdenking ongemo tiveerd is. Een los praatje van een enkele, waarom men zich niet behoeft te bekom meren, is zy, u zult dit met my eens zyn, niet, en do besproken raadgeving is juist niet geschikt om de gemoederen tot rust te brengen. Dixi. HELH-AFT'AIRE. Ter overneming aangeboden, om dadeiyk te aanvaardeneene welbeklante, vanouds bekende MELKZAAK, voor uitbreiding vatbaar. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 6936. 6 Met Mei a. s. 1893 komt te hunri een zeer nieuw ingericht DOVKfiJlitCIB, voorzien van alle gemakken. Huurprys f 350 's jaars. Te bevragenHaarlemmerstraat No. 49. 6919 6 V 71 HAARLEMMERSTRAAT. m '«Sin a sa" uCizuBnuiie^uTaw P5 n-3 te LISSE. By de veiling op 10 dezer zyn de perceelen in bod gekomen: No. 1. "WOONHUIS, f 1600, gem. Haarlem mermeer. No. 2. BOLLENHUIS, f 1500. No. 3. WOONHUIS, f 1000. De afslag blyft bepaald op 17 Nov. e. k.; tot en met daags te voren worden verhoo gingen aangenomen ten kantore van Notaris VAN STOCKUM, te Lisse. 6939 13 6931 60

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 13