mond den heer N. J. Smeulders; tot deken en pastoor van Hoorn den heer "W. A. Van Halen, professor aan het seminarie "Warmondtot professor aan het seminarie Hageveld te Voor hout den heer J. L. Wouterstot kapelaan te Feyenoord den heer F. J. H. Evers, die kape laan was te Uitgeest, en tot assistenten te Rot terdam fAllerh. Hart van Jezus) de paters W. J. Huysmans en L. H. Perquin. Ds. Osinga, van Gouda, heeft bedankt voor het beroep b\j de Ned.-Geref. Kerk te Scheveningen. De uitslag van de verkiezing van een lid van de Provinciale Staten van Utrecht in het kiesdistrict Amerongen is, dat gekozen is jonkheer mr. K. A. Godin de Beaufort, met 778 van de 911 uitgebrachte stemmen. Gemengd Nieuws. Gistermiddag arriveerde alhier de helft van het detachement van het 4de reg. inf., dat te Berk el dienst heeft gedaan bij de besmettelijke veeziekte aldaar, terwijl hedenmorgen weder 2 detachementen voor dergelijke diensten, ieder sterk 1 serg., 1 korporaal en 12 man, zijn vertrokkon, het eene naar Lokkerkerk en het andere naar Oegstgeest. Eenige dagen geleden maakten wü melding van het feit, dat een ingezetene onzer stad een ongeluk met de Haarlemsche tram had gehad. Dit ongeluk moet toege schreven worden, volgens attest van den geneesheer, aan duizelingen, die deze persoon van tijd tot tijd heeft, waardoor hij niet te rechter tijd kon uitwijken. Bij vonnis van de ar rond.-recht bank te 's-Gravenhage werden heden veroor deeld: C. v. V. Jzn., schipper te Korteraar, wegens diefstal, tot 3 dagen gevangenisstraf, en G. L., arbeider te Zoeterwoude, wegens mishandeling en vernieling, tot 4 weken. Voor do arron d.-r echtbank te 's-Gravenhage had zich heden te verant woorden C. H., polderwerker, zonder vaste woonplaats, die te Zoetermeer een bodde- laken en eene parapluie had ontvreemd. De man verklaarde uit armoede den dief stal bedreven te hebben, doch de subst.- off. van justitie, mr. Van Buttingha Wichers, wees op de vele veroordeelingen, welke bekl. reeds had ondergaan, en vorderde 1 jaar on 6 maanden gevangenisstraf. Mede stond heden terecht G. D., schipper uit Noordwyk, die, uit een pakhuis van den koopman P., in de Mosselsteeg te Leiden, gaandeweg 200 zakken ontvreemdde en die ten eigen bate verkocht, om kermis te kunnen houden. Het O. M. vorderde voor dezen bekl. 4 maanden. Voor de 52-jarigo M. J. L., huisvrouw van S. B., te Leiderdorp, die hare tong niet in bedwang kon houden en een rijksveldwachter, die haren zoon eene dagvaarding kwam bo- teekenen, de woorden toevoegde: Je bent een lagen kerel; waar je goed voor bent, is, om een valschen eed te doen; ik zeg je nogmaals dat je een valschen eed hebt gedaan, gemeeno smeerlap", vorderde het O. M ter zake van de eenvoudigo beleediging van een ambtenaar, eene geldboeto van 10 of 3 dagen hechtenis. Uitspraak heden over acht dagen. Men meldt ons heden uit Zoeter- woudo: Het mond- en klauwzeer is uitge broken by do koeien van de landbouwers Jacs. Van Leeuwen, in de Weipoort, J. J. Mooyman, aan den Vliet, wed. Onderwater, in het Westeindo, en wed. Van Noort, in het dorp. Voor de tweede maal heeft het zich vertoond by koeien van den landbouwer J. Van Langeveld, van Leiderdorp, die zich be vinden op een stuk weiland onder deze ge meente. Er zyn in de a f g e 1 o o p e n w e o k in de hofstad eenige feiten voorgekomen, welke ik niet onvermeld mag laten, zegt de Haagsche correspondent der „N. Gron. Ct." Vooreerst hebben we het slottableau beleefd van de Scheveningsche sporttentoonstelling. Ik bedoel niet de overbrenging van den zetel van het comité naar Den Haag en de uit reiking van gouden horloges, als afscheids- cadeaux aan eenige trouwe beambten, maar de faillietverklaring van den restaurateur, een man, die zyn best gedaan hooft om zyne Fran- sche en Hollandsche établissementen netjes en fatsoeniyk te oxploiteoren en die er ten slotte blykt alles wat hy bezat, by te hebben ingeboet. Dat is indordaad een treurig einde. Verder schryft dezelfde berichtgever: Eene onderneming in onze stad gaat, on danks alle tegenwerking en kabaal, steeds met reuzenschreden vooruit: de coöperatieve winkelvereeniging van „Eigen Hulp." Thans reeds nomen hare magazynen eene halve straat in en het bestuur heeft opnieuw mach tiging of goedkeuring gevraagd voor den aan koop van drie belendende perceolen. Het is nog onbekend wat men er van maken zal; men spreekt van een magazyn van mode artikelen voor dames; er is zelfs (doch dit komt waarschyniyk voort uit eene naams verwarring) van restauratie gesproken. Hoe het zy de zaak krygt met den daggrooter omvang. Dr. Barnouw, te Amsterdam, heeft zich tot zyne medeloden van de Ver eeniging voor Lykverbranding gericht, om hun mede te deelen, dat z. i. het besluit tot het oprichten van een iy koven o very ld is genomen, wyi art. 1 van de wet op het begraven van ïyken zonder voorbehoud het begraven voor schryft. Ook keurt hy 't niet goed, dat terrein voor het crematorium is aangekocht in de nabyheid van „Heideheuvel," omdat dit z. i. nadeelig zal inwerken op het bezoeken van dit herstellingsoord. Dezer dagen zullen door een 300-tal nakomelingen van een zekeren erflater Brand of Brandt, die in het begin der vorige eeuw te Amsterdam stierf, ernstige pogingen in het werk gesteld worden om de ryke na latenschap van hun voorzaat in banden te krygen. Die nalatenschap, waarop destyds niemand aanspraak maakte, berust thans by verschillende R.-K. inrichtingen hier te lande. De mededingers naar deze erfenis wonen deels in Pommeren en Oldenburg, deels te Amsterdam. Voor hen treedt op de advocaat en procureur v. H., te 's Gravenhage. Eene vermissing. Onlangs werd vanwege de Amsterdarasche politie melding gemaakt van de vermissing van Abraham Santcroos, oud 16 jaren, en diens opsporing verzocht. Twaalf dagen werden door de ouders van dien knaap in hoop en vreeze doorgebracht, toen een toeval tot de ontdekking van den jongeling leidde. Van een ongeluk was geen sprake; integendeel, in het oog der ouders was de jongeling wat al te goed verzorgd geworden. Er schynt te Amsterdam door zeker Kerk genootschap byzonder geyverd te worden, om anders- of in het geheel niet-denkenden over te halen tot dat Genootschap toe te treden, en zoo was ook op dien knaap ingewerkt. Door bemiddeling van den leeraar of herder van dat Genootschap v. O., vond de jongen ondorkomen by de wed. K., op den Overtoom, en daar trof men hem dan ook aan, geheel in een nieuw pak gestoken, en zelfs was hem door die tusschonkomst werk verschaft op eene diamant-workplaats in de Nieuwe Leliestraat. Toen de vader aan de weduwo verwytend vroeg hoe zy er toe kon komen, de ouders zoo lang in de grootste ongerust heid te laten, werd door die vrouw gezegd: wy hebben het kind volgens de wet laten af- en overschryven by den buurtsecretaris, dus daar hadt ge het kunnen te weten komen. De godsdienstige of andore invloed scheen evenwel reeds zóó krachtig gewerkt te heb ben, dat de jongeling, eonmaal, niet zonder hulp der politie, in huis gebracht, do ouder- lyke woning na een paar dagen wederom ontvluchtte. De vader ging toen, vergezeld van een rabbyn, opnieuw naar de woning van de wed. K., waar, naar het heette, de jongen des avonds te 10 uren verwacht werd, en men dus maar moest wachten. Middeler- wyi werd evenwel door de weduwe de leeraar v. O. geroepen, en toen die verscheen, ver klaarde hy den jongen weder tot de ouder- lyke woning te zullen laten terugkeeren, wanneer de rabbyn en de vader zouden zweren, dat, zoodra de jongen de geringste neiging vertoonde om tot het bedoelde geloof over te gaan, men hem onmiddeliyk moest terugzenden. Die eed werd niet gezworen en de jongeling kwam dien avond niet in de woning, in weerwil men tot twaalf uren of later wachtte. De politie, die zich aan de zaak liet gelegen liggen, deed 's nachts nog een inval in de woning, doch tevergeefsde jongen was daar niet meer te vinden. Intusschen wordt yverig onderzoek naar die zaak ingesteld, de verschillende kerkjes van dat Genootschap worden als het ware bewaakt en zoodoende vleit men zich den knaap wel weer spoedig te ontdekken. (N. v. d. D.) Gisteren werd te Eemnos een 15-jarige jongen onverhoeds door een zyner kameraden aangevallen en met een paar mes steken gevaarlijk gewond. Men beschouwt den toestand van den armen jongen als hopeloos. Het vette rundvee is in Fries land tegenwoordig zeer goedkoopde slagers aldaar houden het vleesch evenwel op den prys en vragen per pond van 45 tot 55 ets. Tal van burgers gaan nu zei ven slachtenmet hun vieren koopen zy een vet beest op de markt en krygen dan het vleesch gemiddeld voor 27 a 30 ets. het pond. Daar de aftrok van schapenvleesch aan de Londensche markt ook stil is, is dit vleesch in Friesland mede zeer goedkoopby groote hoeveelheden koopt men het tegen 16 en 17 ets. het pond. Daar de varkens duur biyven, is de prys van varkensvleosch hoog, 376 a 40 ets. het pond. Veel rund- en schapenvleesch wordt thans door de Friesche slagers naar de Hollandsche steden verzonden, omdat Londen zoo weinig trekt. Te Harville, by Nancy, zyn de echtelingen Brul, 92 en 75 jaar, in den slaap met messteken vermoord. De man had 13, de vrouw 7 wonden. De dader is onbekend. Zaterdag-avond keerde eene oude, gebrekkige dame te Brussel met hare dienstbode naar huis terug, toen zy in de „avenue de la Toison d'or" door een man op dreigenden toon om eene aalmoes werden aangesproken. Op hare weigering wilde de man de vrouw te lyf, maar de dienstbode greep hem by de keel en hield hem zoolang vast tot een politie-agent te hulp kwam. Het crimineel gerechtshof te Moskou heeft dezer dagen eene vreeseiyke zaak behandeld; 11 personen uit Snamenskoë stonden terecht wegens het op gruweiyke wyze vermoorden van een 75-jarig vrouwtje, dat, verdacht van heksery, wyi eene andere vrouw, by wie zy had gebedeld en die daarna een paar aanvallen van epilepsie had gekregen, haar als de booze geest had aangewezen. Onder de moordenaars behoorden de oudsto wethouder en de secretaris der gemeente. Vyf der beschuldigden werden tot vier jaren dwangarbeid en verlies van hun burgerrecht veroordeeld, de overigen tot twee maanden gevangenisstraf. BUITENLAND. Frankrfjk. De gemeenteraad van Parys heeft zyne verontwaardiging te kennen gegeven over den misdadigen aanslag, welke aldaar heeft plaats gehad. Hy betuigde zyn diep gevoeld leed wezen, dat daarby slachtoffers zyn gevallen en heeft bepaald, dat do teraardebestelling aanstaanden Zondag op kosten der gemeente zal geschieden. De prefect van politie is uit- genoodigd, voorstellen van dringenden aard te doen tot ondersteuning van de weduwen en weezen. Aan den gemeenteraad zal een krediet worden gevraagd, om de weduwen en weezen der slachtoffers by te staan. De ïykdienst zal Vrydag met groote plech tigheid gehouden worden in Nötre Dame. De ontploffing werd te Carmaux tegen 6 uren 's avonds bekend en bracht eene hevige ontroering teweeg. Er is terstond eene vergadering van myn- werkers gehouden, waarin de volgende motie werd aangenomen: „De mynwerkers van Carmaux, in alge- meene byeenkomst vergaderd, verklaren geen dupe te willen zyn van pogingen, welke slechts kunnen strekkon ten voordeele van do kapi talisten en de reactie. Zy werpen nadrukke- ïyk alle aansprakelykheid wagens de ont ploffing te Parys van zich, verklarende dat die in geenorlei verband staat met de work- staking". België. Te Brussel is gisteravond eene monster- meeting gehouden, door do „Association libé rale" belegd. Niet minder dan 3500 personen waren aanwezig, onder anderen vele leden van den Senaat en de Kamer van Vertegen woordigers. De hoer Furnemont, lid van den Brussol- schen gemeenteraad, verklaarde dat, hoe krach- tiger de protesten van het volk zyn, het des te meer zal kunnen rekenen op zyne radicale aanvoerders. De uittartingen, zeide hy, zullen wy met eeno wettige propaganda beantwoor den, doch, zoo het noodig is, zyn wy bereid ons blood te storten. De heer Janson, afgevaardigde voor Brussel, Doemde de troonrede kleurloos. Het Parle ment, dat aan België eene nieuwe kieswet wil geven, is voortgekomen uit een kiezerscorps, dat thans vervallen is. Men heeft alle maat regelen genomen, om den koninkiyken ètoet ongemoeid te laten voorttrekken en de militaire macht gebruikt om den souverein te bescher men, maar tevens om te beletten dat hy de stem des volks vernam. Toch liet het volk zyne stem hooren. De spreker ging daarop aldus voort: „Indien gy geene lafhartigen zyt (kreten: Neenl aanhoudend gejuich), dan zult gy uwen plicht begrypen. Het vraagstuk van het kiesrecht staat boven de partyen. In een vry land moeten alle ingezetenen vryelyk de burgerrechten kunnen uitoefenen. Ik richt tot den Koning en tot de Kamer de bede, niet aan het volk zyne rechten te onthoudon. Toch zou ik aan het volk geene revolutie aanraden." De spreker eindigde met de verklaring, uit naam van de afgevaardigden der uiterste lin- kerzyde, dat do radicale vertegenwoordigers al het mogelyke zullen doen, om de taak der wedergeboorte van het Belgische vader land te volbrengen. Zyne rede vond veel by val. De vergadering nam met algemeene stem men eene motie aan, waarin werd geprotes teerd tegen de handelingen van de commissie voor de grondwetsherziening. Zestig gendarmen waren gistermiddag tot versterking uit de provincie te Brussel aan gekomen. Het garnizoen was voor gisteravond ge consigneerd en de posten waren verdubbeld. By het uiteengaan der meeting werd eene monsterbetooging op touw gezet. Eene bende van 2500 manifestanten verliet het „Alhambra," waar de meeting plaats had, en trok naar het koninkiyk paleis, voorafge gaan door eene roode vlag. In de „Rue Montagne" maakte de bereden gendarmerie eene charge op de menigte. Verscheidene vrouwen geraakten onder den voet. Eene battery artillerie was voor het konink iyk paleis en voor de ministeries opgesteld. Een paar eskadrons cavalerie reden in galop om het plein voor het paleis. De burgerwacht was met spoed in de wapens geroepen. Do gendarmerie scheidde de betooging in twee deelen. Op de „Place Royale" was eene dichte menigte byeen, welke „Leve het algemeen kiesrecht!" riep en de gendarmen uitjouwde. Eene andere bende uitte op „Montagne la Cour" dezelfde kreten. Op den hoek van de „Place Royale" stonden vyf eskadrons gendarmerie opgesteld, gereed om dienst te doen. De burgemeester was ter plaatse gekomen. De straten in den omtrek van het koninkiyk paleis en de ministeries werden door de pompiers, de politie en gendarmerie afgezet, waarna de ryen der betoogers begonnen te dunnen. Omstreeks middernacht waren allen ver dwenen en keerde de kalmte in de stad terug. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft den heer De Landtsheero tot voorzitter her kozen. In eene gisteren door do Kamer-com missie voor de grondwetsherziening gehouden zitting heeft de heer Frère Orban voorgesteld, dat de commissie zou uiteengaan tot na de indiening van de regeeringsvoorstellen. De minister-president Beernaert zeide dat de Regeering die eerst zou overleggen, wan neer beide commissiën, uit Senaat en Kamer, haren arbeid hadden voltooid. Het voorstel Frère Orban werd daarop ver worpen met 16 stemmen tegen 1. Van den heer Adh. Motte, te Gent, ont vingen wy bet verzoek tot plaatsing van het volgende bericht omtrent de feesten der hoogeschool van Gent: De rector laat weten dat op Maandag, 14 dezer, om 2 uren 's namiddags, een banket zal plaats hebben in de zaal Van Eyck. De heeren hoogleeraars, oud studenten en studenten zyn verzocht er te willen aan deelnemen. De inschrijvingsprijs is gesteld aan 3 franken. De heeren oud-studenten zyn verzocht hunne by treding te willen sturen aan het bureel der hoogeschool, Volderstraat. Gr root-Br itan ii i ë- De installatie van den nieuwen Londenschen lord-mayor Stuart Knill had gisteren op plech tige wyze plaats. Reeds lang vóór den middag was een zeer talryk publiek byeen, om den optocht te aanschouwen. Deze was minder prachtig dan vroegere jaren; slechts enkele wagens kwamen er in voor. De stoet, welke op de gewone wyze door de straten trok, werd door velen met gejuich ontvangen. Toch werden ook teekenen van teleurstelling en ontevredenheid gehoord. By het vertrek van Guild-Hall moest de

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2