de vereiscbte voorbereidende maatregelen. Voor de oproeping is afkondiging by open bare kennisgeving rechtens voldoende. Ofschoon derhalve de openbare kennis geving den verlofganger by niet-opkomst in verzuim stelt, en deze kennisgeving dient als uitsluitend recbtsgoldig bewijs, dat de oproe ping behoorlek is geschied, wordt den burge meesters niettemin dringend aanbevolen, alle zoodanige maatregelen te nemen, waardoor de oproeping op de snelste en zekerste wjjze ter kennis komt van den opgeroepene, bijvoor beeld a. door het alarmeeren van de bevolking door het doen luiden der klokken van alle torens; b. door omroeping in do kom der gemeente c. door waarschuwing van do op te roepen verlofgangers door boden, die te voet gaan. te paard zijn gezeten of wel gebruik maken van rijtuigen of andere middelen van versneld vervoer- Het verdient daarbij aanbeveling het uur van oproeping schriftelijk aan de boden op te geven, ten einde vergissing te voor komen. Ten gevolge van het op aanvrage ver* leond eervol ontslag aan mej. Smit als onder wijzeres aan de Cornélie Jeanne Naai- en breischool te Koudekerk, is in hare plaats benoemd mej. B. J. Klare, uit Gouda, die te Koudekerk hare lessen hoopt te openen op 5 December a. s. Het was Zaterdag 25 jaren geleden dat het weeshuis der Ned.-Herv. gem. aan de Hooftskade, to 's-Hage, door de toenmalige verpleegden werd betrokken. Togen halfelf was de groote vergaderzaal van het „huis" geheel gevuld met belang stellenden en genoodigden, terwijl de verdere zitplaatsen waren ingenomen door de weezen, zoowel jongens als meisjes. Onder hen, die getuigen waren van het herdenken door ds. Oorthuy8 in eene korte, doch veelzeg gende rede van het feit, dat tot feestviering had aanleiding gegeven, werden opgemerkt de burgemeester Roest en vele belangstel lenden in de feestvierende stichting. Nadat door de kinderen een welkomstlied was gezongen, riep de feestredenaar, ds. Oort- liuys, allen aanwezigen, oud en jong, die in eenigerlei betrekking hadden gestaan of vroeger stonden tot het Weeshuis, een hartelijk welkom toe. Vervolgens werd Psalm 103:1 „Loof, loof den Heer, mjjn ziel met allo krachten", gezongen, waarna ds. Oorthuys zijne rede begon, waartoe h(j tot tekst had gekozen Kronieken I, hoofdstuk 29: 15: „Onze dagen op aarde zijn als eene schaduw en er is geene verwachting." De rede van den predikant, waarin ook zy herdacht werden, die tal van jaren dat huis hielpen besturen, werd door het zingen van Psalm 72: 11 en gebed gesloten, waarna de aanwezigen, door den directeur rondgeleid, eene wandeling maakten door het gebouw, na allereerst nog eenigo oogenblikken te hebben vertoefd in de ontvangzaal, waar de verschillende geschenken lagen tentoongesteld. Het huis was prachtig versierd. De kinderen worden heden, Maandag, op een extra-maal onthaald, terwijl des avonds de heer Ockhuyzen, van Rotterdam, den kleinen eenige aangename uurtjes zal verschaffen. Te Rotterdam verscheen Zaterdag-avond het door B. en Ws. toegezegde praeadvies op de wetsontwerpen betreffende do uitbrei ding der gemeente. De beide ontwerpen be treffende de wijziging der grenzen aan do zfjde van Ouwerschie en aan die van IJsel- monde, alsook dat tot aanhechting van Charlois, beantwoorden in allen deole aan het geen B. en Ws. ter uitvoering van het raads besluit van 19 Maart 1891 aan Qed. Staten hebben verzocht, doch ten aanzien van Kra lingen wordt meer voorgesteld dan destijds in de bedooling van den Raad lag. Terwyi toch dezorzyds slechts de wenschelykheid werd erkend van de aanhechting der weste lijke helft van Kralingen, benevens van hot Kralingscheveer met de strook t.usschen de spoorbaan naar Utrecht en de rivier, beoogt het thans aan het oordeel van den Raad onderworpen wetsontwerp do vereeniging van geheel Kralingen met Rotterdam. Het stoomschip Kaiser," van de Oost kust van Afrika naar Rottordam en Hamburg, is 3 Nov. Aden gepasseerd; de „Spaarndain" arriveerde -.4 Nov. van Rotterdam te Niouw- York; de „Voorwaarts," van Amsterdam naar Java, arriveerde 4 Nov. te Adende „Edam" vertrok 3 Nov. van Baltimore naar Rotter dam de „Prins Willem I," van West-Indië •jam Amsterdam, vertrok 3 Nov. van Havre; do „Soerabaia," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 3 Nov. van Colombo; de „Bromo," van Batavia naar Rottordam, vertrok 4 Nov. van Port-Said; de „Drente," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 5 Nov. te Marseille. By koninklijk besluit is F. M. A. Mathon benoemd tot burgemeester der gemeente Bergen- op Zoom. De heer A. Tückermann, arts, met den 6den d. a. v. benoemd tot officier van gez. der 2de kl. bjj de zeemacht. Met ingang van 15 Oct. aan J. Kuyper, gewezen ontvanger der directe belastingen te 's Gravenhage, een pensioen verleend van 3000 's jaars. Aan de eervol ontslagen commiezen by het d«-p. van marine F. J. Yernèda en C. Kühl- man, met ingang van 1 Oct. jl. een pensioen toegekend van 1410 en ƒ108? 's jaars. Gemengd Nieuws. In den morgen van den 2 5 s t e n October jl. ontdekte de dienstbode van wijlen de weduwe St., dat in het nu onbewoond huis aan de Breestraat alhier, alwaar zy moest gaan werken, een haar onbekend persoon in de gang nabij de vestibule stond. Op barschen toon vroeg hy haar: „Wat kom je hier doen?" waarop zy verschrikt dat huis heeft verlaten, gaande door de keukendeur in do Mooi-Japik- steog uitkomende, en met haast de familie St. aan den Nieuwen R\jn van hare ontdekking ging kennisgeven. Onmiddellijk met een bediende terug komende, bleek hot dat de onbekende intus- schen verdwenen was, maar tevens, dat eenig servetgoed en de sleutel der plaatsdeur vermist worden. Op het door de 16 jarige dienstbode opge geven signalement van don onbekende afgaande, mocht het der recherche eenige dagen daarna gelukken don vermoodeiyken dader aan te houden. By fouilleering werd tusschen zijne kleederen verborgen gevonden een z g. looper, daartoe opzettelijk doorhem vervaardigd, en een gewone sleutel, welke bleek te z\jn de vermiste sleutel der plaats deur. Hij verklaarde beide sleutels pas twee dagen in zijn bezit te hebben, terwijl ze van eene te 's-Gravenhage wonende tante afkom stig zouden zijn. Hoewel dit laatste bij onderzoek gelogen bleek, ontkende de aangehoudene in boven- bodoeld pand te zijn geweest, niettegenstaande do dienstbode hem als den man aanwees. Drie dagen bleef hy ontkennen, maar moest toen voor de aangebrachto bewijzen zwichten. Hy bekende, met den op hem bevonden looper de keukendeur te hebben geopend en, den sleutel der plaatsdeur in de hand heb bende, verontrust werd door de komst der dienstbode, waarop hy door de straatdeur was ontvlucht. Ondertusschen bleek nog dat hy ook schuldig was aan diefstal van een paar pantoffels en een kiel, ten nadeele van een koetsiersknecht uit den stal van den stalhouder B. ontvreemd. Tovens wordt hy verdacht van diefstal van schakels, te Oegstgeest gepleegd. De aangehoudene, M. A. C. Zuiderhoek, oud 27 jaar, is heden naar de govangenis te 's-Gra venhage overgebracht. In don afgeloopen nacht had op de Haarlemmerstraat alhier eene vechtparty plaats tusschen halfbeschonken militairen en burgers, waarby een der burgers, vermoedeiyk met de sabel van een artillerist of cavalerist, eene niet ernstige verwonding bekwam. De verwonde burger is aan het politiebureel ver bonden, terwyi een der militairen door de patrouille is aangehouden en naar de hoofd wacht is overgebracht. By den gehouden corpskegel- wedstryd, uitgeschreven door de club „Haar lem", gevestigd te Haarlem, op 30 October en 6 dezer, is de consolatieprijs, zynde eene zilveren medaille, en bestemd voor hem, die in dit concours het minst aantal houten werpt zonder poedel, behaald door een afge vaardigde van de vereeniging „Uitspanning door Inspanning" alhier, met 53 punten in 10 worpen. Toen gistermorgen tusschen Po3tbrug en den wissel voorby de kerk te Oegstgeest de stoomtram aankwam, wierp zich onverwachts oen Leidenaar tusschen de rails. Doordien do machinist nog bytyds kon remmen, werd de roekelooze slechts vier meter vooruit geduwd, daardoor een grooter ongeluk voorkomen en kwam hy er met eene lichte kneuzing af. Per tram naar Leiden meegereden, werd hy met een rytuig naar zyne woning vervoerd. In den nacht van 4 op 5 November jl. zyn by den landbouwer J. De Vries te Hoofddorp ontvreemd zestien eenden en acht kippen. To Warmond is het mond- en klauwzeer geconstateerd by een rund van den bouwman J. M. Heemskerk. Hot mond- en klauwzeer is te Zoeterwoude ook uitgebroken onder de koeien van de landbouwers Jacs. v. d. Salm op het Watertje, Th. O vermeer in den Geerpolder, C. Lagerberg Jr. in het Noordeinde en J. Van der Poel in de Weipoortby C. Lagerberg Jr. voor den tweeden keer. Aan den verkoop van hot huis naast do comedio in hot Voorhout, te's-Hage, dar. thans is aangekocht door de Schouwburg maatschappy, ging een eigenaardig incident vooraf. De eigenaar had het pand ter aanvaarding na 1 November jl. verkocht aan een gefortu neerden gewezen aannemer van groote wer ken, maar maakte er den kooper uitdrukkelyk aandachtig op, dat de Scbou wburgmaatschappy nog tot op 1 November een recht van voor keur kon laten gelden om alsnog hot huis in eigendom te bekomen. De kooper scheen dit echter een zoo onmo gelijk geval te achten, dat hy de woning reeds als de zyne beschouwde en daarheen werkvolk zond, om hot huis ter bewoning in te richten. Gedurende eenige dagen zyn de werklieden in allo deelen \an het huis aan den gang geweest, totdat er plotseling bericht kwam, dat de arbeid geschorst moest worden, daar het perceel weer van eigenaar was veranderd. De tydelyke bezitter had eenige honderden guldens laten verdienen voor iets, waarvan hy geen genot zal hebben. TJ i t het krankzinnigengesticht „Voorburg", te Yucht, is ontsnapt een per soon, oud 37 jaar, lengte middelmatig, blond en kaalhoofdig, waarschftnlyk gekleed in bruin geruit colbert-kostuum. Mon vermoedt dat hy zich verborgen houdt in de bosschen van Bokstel, waar hy ook by eene vroegere ge legenheid zich langen tyd schuil wist te houden en als holbewöner leefde. Op zyne terugbezorging aan het gesticht is oono belooning van 25 gesteld. Zaterdagochtend werd te Bleiswyk hot vierjarig zoontje van den watormolonaar C. Rademaker door de wieken van den molen doodgeslagen. Hoewel de kermis te Ou d-B e i e r- land reeds vier jaren is afgeschaft, wordt op den gewonen tyd nog steeds door de boeren feestgevierd. Donderdag waren reeds vroeg in den middag de straten gevuld met zin gende en hossende parenbaldadigheden hadden er niet plaats. Dit duurde tot halftwee in den nacht. Toen op dat uur eene groote volksmenigte op den dyk by het politie bureau verzameld was, werd deze door do politie uit elkander gedreven, waardoor een groot aantal personen werd gewond. Daarna verspreidde zich de menigte en de rust was spoedig teruggekeerd. De commissie tot beheer der gelden, ingekomen voor de redders van A. Tilburgs uit den put te Hilversum, heeft dezer dagen de rekening opgemaakt en is tot besteding der gelden overgegaan. Uit vele oorden «der lands zyn bydragen ingekomen, zoodat de commissie in staat is geweest aan de werklieden G. Van Rheenen en J. Van Asvoldt, die medehelpers aan hot reddings werk geweost zyn, een geschenk in geld to doen toekomen, alsmede aan den werkman Troost, die by het instorten van den put ernstig is verwond geraakt. Wat betreft den hoofdrodder, C. Van Rhee nen, voor hem is een bedrag beschikbaar, voldoende om met hetgeen rechtstreeks werd toegezonden, hem eene solide eigen woning met erfje te verschaffen. Om verschillende redenen heeft de com missie gemeend aan dit plan uitvoering te moeten geven in dezon vorm, nl. dat do grond en het te bouwen huisje komen op naam der minderjarige kinderen van Van Rheenen, met recht voor hem en zyne vrouw om die woning levenslang te bewonen of daarvan het vrucht gebruik te genieten. De firma Gebr. Nieuwen- huizen, onder wier beheer de putgraving ge schiedde, heeft zich tegenover de commissie welwillend bereid verklaard om voor den bouw der woning belangloos te zorgen, en wan neer aan de kosten nog mocht te kort komen, in het ontbrekende te voorzien. (Amst.) Uit K b t w ij k wordt ons mede gedeeld dat het ziektegeval, waarby dr. A, J. Van Walsem meende de diagnose op cholera te moeten stellen, niet is voorgekomen te Katwyk aan Zee, maar te Katwyk aan den Ry'n, en dat do patient zoo goed als hersteld is; de uitwerpselen zyn opgezonden naar prof. Spranck, te Utrocht, ten einde eene zekere diagnose to kunnen stellen. Te Woubruggo is gisteren, Zondag, na eene kortstondige ougesteldheid, aan de cholera bezweken de ruim 60-jarige G. F. V. wettelyke voorschriften worden toegepast. In de afgeloopen week werd by den Bur gerlyken Stand te Koudekerk aangifte van óén overledeno aan cholera asiatica gedaan. Te Amsterdam heeft zich weer een geval van cholera voorgedaan, en wel aan boord van een tjalkschip, in de Kostverloren Vaart. Woensdag word de schipper, Snyders geheeten dio met zyn zoon en zyn knecht de beman, rung vormt, ziek, en Vrydag bleek het cholera te zijn. Het vaartuig is naar de voormalige Petroleumhaven gesleept en de patiënt, dio weigerde zich naar do barak to laten brengen werd daar verpleegd, maar is reeds overleden. Do zoon uit het gezin te Breda, waar zich hot eerste cholera geval hoeft voorgedaan en die als soldaat by het 6de reg. inf. aldaar ingedeeld was, is mede ter observatie opge nomen. Ook is het drinken van water aan alle militairen verboden en in de cantines warme thee gratis verkrygbaar gesteld. Een der vier cholera-lyders in de barak te Gravenzando, afkomstig van de Scheve- ningsche bom, is overleden. Nog zyn aan boord zes opvarenden. Ook is te IJselstein een geval van cholera voorgekomen by een meisje van 12 jaar en later werd een meisje van 8 jaar door die ziekte aangetast. Op de Oudo Gracht, Weerdzyde, 182 bis, te Utrecht, is een geval van Aziatische cholera voorgekomen. Te Breda zyn Vry dag-nacht twee nieuwe cholera-gevallen bygekomen. De aangetasten zyn twee vrouwen, de eene woonachtig op den West-Buitensingel, de andere in de Gampelstraat Te Overm9er, gemeente Nederhorst-den- Berg, zyn opnieuw twoegovallen van Aziatische cholera voorgekomen. Het getal is hierdoor reeds tot vyf gestegen. De twee niouw aan getasten zyn gehuwde vrouwen; do eene,uit Breukeion overgekomen om haar moeder en broeder to vorplegen, is in zeer hevige mate aangetast; in dit gezin zyn dus drie lyders. De toestand van de andere, dicht by het besmette perceel woonachtig, is thans nog minder ernstig. Het 4-jarig meisje neemt be paald in betorschap toe, doch moeder en zoon, hoewel een weinig boter, vorkeeren nog in een slechten toestand. Te Brussel zyn in do voorstad Molenbeek- St.-Jean 5 ziekte- en 3 sterfgevallen voor gekomen. Te Luik zyn 3 gevallen aangegeven, waar van 2 met doodelyken afloop. De cholera is in vele plaatsen in Zuid- Rusland opnieuw verschenen. Vooral in de zuid-westelyke gouvernementen breidt de ziekte zich snel uit. De passagiers op oen trein van den „Eastern Minnesota Railroad" zyn Vrij dag, wegens eene zeer bijzondere reden, te laat op de plaats hunner bestemming gekomen. To Duluth moesten allen uitstygen, omdat do geheele trein locomotief, zes gewone wagens, een restauratierytuig en twee bagagewagens wegens schuld in beslag werd genomen, en wel op vordering van een voormalig beambte, wien wegens een ongeluk eene schadeloosstel ling van 15,000 dollars was toegekend. De zeer verontwaardigde passagiers moesten vier uur wachten, tot van eene andere maatschappy een trein geleend was, en zetten toon de reis voort, zeer verbolgen over het geval, dat zelfs een Amerikaan wel wat te kras was. Op verzoek van den advocaat van den Londenschen vrouwenmoordenaar Neill zal een onderzoek naar den geestestoe stand van den veroordeelde plaats hebben. De voltrekking van de doodstraf wordt daarom eene week uitgesteld. De groote werkstaking van katoenspinners in Lancashire is begonnen. De werkstaking om vet 40,000 arbeiders; 13,000,000 spinnewielen staan stil. Generaal Booth is voornemens in den volgenden zomer het Noordwesten van Amerika te bereizen en daar eene kolonie te 6tichten in verband met zyn schema van „Darkest England." Van de twee personen, dio onder do gewonden by het spoorwegongeluk by Tirsk in den meest zorg wek kenden toestand verkeerden, is de eene, de heer Buchanan,

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2