Premie LOUWERSF De Orgelmaker van Amsterdam. 23 Cents Sui^prises. 5 nikkelen reinontoir-horloges met ket ting, ADVERTENTIE N. buitenland. Frankrijk. Sen door de gendarmerie te Carmaux in gesteld onderzoek naar het doorsnijden der telegraafdraden heeft aan het licht gebracht, dat de eene draad door den hovigen storm is gebroken. Het breken van den draad tusschen bet station en de -werkplaatsen der maat schappij had eene andere, eveneens toevallige oorzaak, zoodat geen moedwil in het spel was. Het werkstakingscomité heeft besloten, dat de arbeid hedenochtend zal worden hervat. De werkstaking begon 15 Augustus en beeft dus 80 dagen geduurd. - Het volgende is een uittreksel van een brief, op 5 October uit Dahomoy verzonden. De kanonneerboot „Opale" is beden onver wacht by Dolkoli door 600 Dahomeyanen overvallen. Drie matrozen werden gedood en velen gewond. Den volgenden ochtend overviel de com mandant Andeoud den vijand. Deze sloeg op de vlucht en liet vele dooden achter. Tal van zieken en gewonden komen dage lijks aan. Een Italiaansch oorlogsschip op de reede doet dienst als hospitaal. - De Ministerraad besloot gisteren aan den president Camot het besluit voor tj dragen tot gratie aan de door de rechtbank van Albi veroordeelde mijnwerkers. Het besluit zal geteekend worden onmiddellijk na de hervat- tiag van den arbeid. Duitschlaud Het lijk van koningin Olga is gisteren van 'riedrichshafen naar Stuttgart overgebracht, waar het heden op het praalbed in de Marmer- ^al van het Koninklijk slot tentoongesteld wordt. Vrijdag heeft de bijzetting in de slot kapel plaats. Keizer Wilhelm gaat heden naar Stuttgart, tea einde deel te nemen aan de begrafenis. Ook do erfprins Frederik van Waldeck-Pyr- mont zal daarbij tegenwoordig zijn. - Eenige katholieke leden van den Ryks- oag zyn voornemens te protesteeren tegen de onthulling van een borstbeeld van Luther in ie nieuwe zaal van den Rijksdag. België. De commissie der 21 Kamerleden, belast m het onderzoek van de voorstellen tot herziening der Grondwet, is gisteren tot remming overgegaan. Een voorstel van den Brusselschen afge vaardigde Janson tot invoering van het alge- ffleen kiesrecht is met 17 tegen 4 stemmen verworpen. Een voorstel van het Kamerlid Hans6ens, tot invoering van het algemeen kiesrecht, «■perkt door een census, werd met al ge- nee ne stemmen verworpen. Het voorstel van den katholieken afgevaar- :.gde Nothomb, om het kiesrecht toe te kennen c^n alle burgers, die 25 jaar oud zijn en drie jaar in dezelfde plaats hebben gewoond, is verworpen met 20 stemmen en één onthouding. Het voorstel-Sabatier, algemeen kiesrecht, beperkt door talrijke uitsluitingen, is verwor- ;-eo met 18 tegen 3 stemmen. Het voorstel-Helleputte, samenstelling der Kamer op den grondslag van vertegenwoordi ging der verschillende belangen, is verworpen met 15 tegen 6 stemmen. De stemming over het voorstel van den heer Je Smedt de Naeyer, tot aanneming van een zoning-census, werd tot heden verdaagd. De Brussolsche afgevaardigden Féron en 'anson hebben een voorstel ingediend, dat ot doel heeft in de grondwet het algemeen ■lesrecht niet uit te sluiten, maar dit alleen 3 de kieswet te doen. Een telegram van heden uit Brussel meldt aansluiting op het bovenstaande het •olgende: Ten gevolge van de verwerping fan het algemeen stemrecht door de parle mentscommissie voor de grondwetsherziening, ■eerscht algemeene ontevredenheid bü de ^ericliedenparty. Men vreest dat ongeregeld heden zullen worden gepleegd voor hot „Palais 10 k Nation", waar de commissie heden zal 'temmen over het voorstel-Sraet De Naeyer ■°t aanneming van een woningcensus. - Het hof van assises van Brabant heeft iisteren den directeur van het dagblad „La Misère zich noemende Villeval, veroordeeld p't 2 jaren gevangenisstraf voor anarchis- artikelen. Terwjjl de gerechtszitting geschorst werd, de gedaagde op den loop gegaan. Het werd door de anarchisten met gefluit Vóór de gezworenen het gebouw -lieten, werden zy uitgescholden en belee- 'ór-, zoodat ze door de politie beschermd worden. De handelsverenigingen van den Congo- staat zijn geenszins tevreden met het besluit van don souvereinen vorst, waarbij de handel in gom-elastiek voor particulieren wordt open gesteld. Zij vragen algeheele vrijheid. De ver gunning om gom-elastiek te mogen uitvoeren, is haar niet voldoende. Het comité tot onderzoek van de plan nen voor eene tentoonstelling Brussel Ant werpen, voorgezeten door den Brusselschen burgemeester Buis, heeft besloten bü het Antwerpsche comité nieuwe pogingen te doen, in het belang ©ener over beide plaatsen ver deelde tentoonstelling. Ingeval van eene nieuwe weigering zal Brus sel eene eigen tentoonstelling met allerlei aan- trekkelükheden inrichten, zoodat men dan in 1894 in België twee tentoonstellingen zal hebben. Italië. Volgens de „Secoio" is oneenigheid ontstaan tusschen Cri6pi en Giolitti. Eerstgenoemde verwüt den minister president, dat de Regee ring zich op onrechtmatige wyze met de verkiezingen bemoeit. Een telegram uit Messina meldt dat te Barcelona di Gotto, Sicilië, in verband met de verhooging van de belasting op het riet, een oproer plaats had. Omstreeks 5000 per sonen vielen het verblijf der douanen aan en vernielden het geheel. Aan het stadhuis wer den de ruiten ingeworpen. Er zün talryke dooden en gekwetsten. De republikeinsche party in Italië heeft een manifest uitgevaardigd, waarin den repu blikeinen wordt aanbevolen zich van deel neming aan de verkiezingen te onthouden. Groot-Britanniö. Ook lord Rosebery, minister van buiten- landsche zaken, heeft verklaard het feest maal van den lord-mayor op 9 dezer niet te kunnen bü wonen. Hü zegt verhinderd te zyn door vroeger aangegane verbintenissen. Op de jongste verg3deringderLondensche werkloozen werd door Lewis Lyons mede gedeeld, dat op eene byeenkomst van het comité van Joodsche werkeloezen, besloten was gedurende drie dagen barrevoets door Londen te trekken. Spanje. De gisteren te Almeria (provincie Granada) gehouden zitting van den gemeenteraad was büzonder onstuimig. De leden werden door het publiek uitgejouwd en uitgefloten. De politie dreef de menigte uiteen, waarbü ver scheidene personen gekwetst werden. Naar uit San-Sebastian wordt gemeld, had te Irun eene botsing plaats tusschen militairen en burgers, waarbü verschillende personen ernstig werden gekwetst. Er hadden 35 arrestatiën plaats. Twee Franschen waren in de zaak betrokken. De Koningin-Regentes heeft 20,000 pe seta's geschonken aan den aartsbisschop van Sevilla en 15,000 peseta's aan den alcade, ten behoeve van de armen. Naar men uit Sevilla meldt, is van het bezoek te Grenada door koningin Christina afgezien, op raad der geneesheeren, die voor eene instorting van den kleinen koning vreesden. In Spanje komen hier en daar weder wanordelijkheden voor, welke misschien ern stiger zün, dan uit de telegrammen is op te maken. Veelal is de druk der belas tingen de oorzaak, maar te Madrid uit zich door straatoploopen tevens de ontevre denheid tegen den burgemeester, die, in weer wil van het ergerlykst wanbeheer, nogaltüd door de regeering wordt gehandhaafd. Bulg-arye. In de Sobranje zün Dinsdag het finantiëel overzicht en het leening-ontwerp rondgedeeld. De leening is gesloten met de Landerbank tot een bedrag van 142,780,000 fr. en is be stemd voor den aanleg van spoorwegen en verbetering der havenwerken van Varna en Bourgas. De eerste storting van 12,500,000 fr. zal plaats hebb8n in de maand, volgende op die, waarin het ontwerp door de Sobranje is goedgekeurd. In de gisteren gehouden zitting der Sobranje is het leening-ontwerp voor de eerste maal gelezen en in beginsel goedgekeurd. Het is daarop naar de commissie teruggezonden. Ook is eenparig de invoering van het tabakmonopolie goedgekeurd. Vereenigtle Staten. Te Raleigh (Noord-Carolina) heeft een bloedig gevecht plaats gehad tusschen repu blikeinsche en democratische kiezers. De leider der republikeinen, Parrott, had gedreigd dat by den leider der democraten, dr. San- derlin, zou dooden en hierop begaf zich San- derlin, gevolgd door eenige van top tot teen gewapende democraten, naar eene vergade ring der republikeinen. Parrott viel werkelük Sanderlin aan en er ontstond tusschen repu blikeinen en democraten een gevecht, waarbü ijverig gebruik werd gemaakt van pistolen en scheermessen. Parrott en vier republikeinen werden gedood, terwül twaalf andere per sonen zeer ernstige wonden bekwamen. Telegrammen, FEZ, 2 November. Naar men verzekert, heeft de Fr&nsche gezant van den Sultan van Marokko verschillende verminderingen ver kregen op de tarieven van in- en uitvoer. LONDEN, 2 November. Sir Herbert Mac Donnell, thans gezant te Kopenhagen, zal sir G. Petre vervangen als Britsch gezant te Lissabon; laatstgenoemde treedt tegen het einde van dit jaar als zoodanig af. Sir Herbert Mac Donnell eal vervangen worden door Ch. Scott, thans gezant te Bern, die op züne beurt zal vervangen worden door F. St. John, thans te Belgrado. Fe tegenwoordige legatie secretaris te Konstantinopel, Fane, zal be noemd worden tot gezant te Belgrado, en te Konstantinopel vervangen worden door sir A. Nicholson, than6 consul-generaal teBuda- Pesth. PARIJS, 2 November. Al de schepen, welke van Marseille vertrekken, zullen van zuivere gezondheidspassen worden voorzien. ST.-PETERSBURG, 2 November. Wegens het overlüden van koningin Olga van Wurtem- burg is een hofrouw van drie maanden be volen. BUDA-PESTH, 2 November. In de heden gehouden zitting der finantiëele commissie uit de Hongaarsche Kamer van Afgevaardigden is door den minister van financiën verklaard, dat de spoorwegopbrengsten aan de ver wachting beantwoorden. LONDEN, 3 November. Sir Henri Lock, gouverneur van de Kaapkolonie, wien door de Kamer van Koophandel alhier gisteren een maaltüd werd aangeboden, hield eene toespraak over de groote welvaart en snel len vooruitgang van Z.-Afrika. Hy voorspelde dat het onderscheid van ras tusschen Engel- schen en Hollanders weldra even volkomen zou worden uitgewischt als tusschen Hol landers en Hugenoten. Het is onmogelük, zeide hij, de groote voordeelen te schatten, die van de jongste uitbreiding van het spoornet te wachten zün. Sir Henry geloofde dat de goudproductie van Johannesburg in 4 jaar verdubbeld zou zün. PARIJS, 3 November. De minister van marine heeft van kolonel Dodds een telegram ontvangen, gedagteekend uit Kotopa op 31 Oct. Kolonel Dodds heeft op 20 en 21 October in het kamp bü Akpa blootgestaan aan hevige aanvallen van Let geheele leger der Daho meyanen, die met kracht werden afgeslagen, zoodat de vüanden groote verflozen leden. Koning Behanzin verzocht te onderhandelen. Dodds stelde al6 voorloopige voorwaarde de ontruiming van Koto. Behanzin weigerde. Bü de expeditie voegde zich op 26 October een detachement, dat van de kust kwam, waarop zy den marsch hervatte en achter eenvolgens 2 versterkingsliniën tusschen Akpa en Kotopa doorbrak. Op 27 October nam zü Kotopa en de sterkste verdedigingsliniën van Koto, die zü nog ont moette. In 't geheel hadden de Franschen 3 dooden en 75 gewonden. Dodds kampeerde op 31 October ten westen van Koto, gereed om vooruit te trekken, zoodra de soldaten opDieuw van levensmiddelen voorzien en uitgerust waren. LEIDEN, 3 November. Thermometers tandgisteravond om 8 uren 6° C. 42.8° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 8.5° C. 47.3° F.; 's middags om 12 uren 12° C. 53.6° F.'s namiddags 4 uren 12° C. 53.6° F. Hedennamiddag werd door den directeur der Kweekschool voor Zeevaart, den heer C. H. De Goejo, in tegenwoordigheid der ge detacheerde equipage, uitgereikt aan den kwartiermeester J. P. De Wolf do zilveren medaille voor 24-jarigen dienst en aan den korporaal der mariniers G. Looman de bron zen medaille voor 12-jarigen dierst. Mot den wensch, dat zü ieder voor zich, nog een booger eermetaal mochten verwer ver, werd de eenvoudige en diepen indruk makende plechtigheid besloten. Yoor de jongens hopen wü van harte dat dergelyke plechtige uitreikingen niet zonder vrucht zullen blüven. Yoor hen, die aan het begin van hunne loopbaan staan, moge het eene aansporing zün door getrouwe plichtsbetrachting zich de Koninklüke goedkeuring te verwerver.. Door de politie alhier is aangehouden zekere L. P., oud 74 jaar, die zich schuldig maakte aan bedelarü in het openbaar. Daar die man wegens zün vergevorderden leeftyd niet tot werkon in staat was, is hy niet ter beschikking der justitie gesteld, maar naar züne woonplaats voortgeholpen. Door de daarmede speciaal belaste agenten van politie is alhier tegen 45 personen proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der Ü'kwet, n. 1. het in den winkel voorhanden hebben van niet geükte of heqjkte maten en gewichten. Niettegenstaande de waarschuwing der politie, om vooral des avonds portalen en. gangen gesloten te houden, is het toch weder kunnen gebeuren dat eergisteravond aan de Heerengracht eene jas uit een niet gesloten portaal is weggenomen. CORRESPONDENTIE. Een paar ingezon den stukken moesten tot een volgend nom- mer blüven liggen. Delft, 3 November. Granen: Tarwe en Haver met minder kooploet tot iets lagere prgzen afgedaan. Erwten, Bruintboonen en Hennepzaad hooger; overige artikelen onveranderd. Witte Tarwe ƒ6.70 a 7.75, Rood© ƒ6.— a 7.40. Rogge ƒ4.75 a ƒ5.50. Zomergeret ƒ4.a ƒ4.50, Chevalier- ƒ4.76 a ƒ5.70. Haver ƒ3.50 a 4.—. Blanwe Erwten 6.60 a ƒ8.60. Brnineboonen 7.76 a ƒ9.50, Paardenboonen ƒ6.90 a ƒ6.40, Dmvenboonen ƒ4.75 a ƒ7.10 Win ter-Koolzaad ƒ7.76 a ƒ8.60, Zomer- Koolzaad ƒ8.25 a 8.75, Kanariezaad 11.50 a 12.75, Hennepzaad ƒ7.50 a ƒ9.25, allee per HL.- De Uitgever van bet Lcldsch Dagblad wenscht weder eens een boekwerk aan te bieden aan de Abonnés. De keuze is gevallen op een werk van bovengenoemden schrijver, daar het vorig jaar door het groot aantal afgehaalde exemplaren voldoende gebleken is, dat Louwbkse by onze jeugd nog steedB de geliefkoosde schrijver is. De titel van het boek luidt: In zün voorbericht zegt de schrijver: „Oud- en Jong-Nederland ontvangt in dit verhaal een paar bladzüden uit het levensboek van een beroemd Nederlander, die, helaas, zoo goed als onbekend onder ons is. Die beroemde Nederlander was een organist te Amsterdam en heette Jan Pietersz. Swee- linck. Het is om van schaamte te blozen, dat Nederland zulk een zoon vergeten kon en dit deed mij besluiten om dien Nederlander aan müne jeugdige lezers voor te stellen, in de hoop, dat zü, als een vraagt: „Wie was toch die Jan Pietersz. Sweelinck?" niet langer be hoeven te antwoorden: „Ik weet het niet!" De onderhoudende wüze, waarop Louwbrse züne verhalen weet in te kleeden, is bekend en de Uitgever vertrouwt dat dit boek tegen eene vergoeding van slechts velen welkom zal zijn. De tjjd van St.-Nicolaas nadert echter met rassche schreden en daarmede degulden tjjdvan Welnu, de Uitgever besloot daarom alle af te halen Premies te nummeren en als surprise aan te bieden: uit het magazün van den heer A. F. Faddegon> Hoogewoerd, alhier. De verloting geschiedt door eenvoudig een zelfde aantal nummers te nemen als het getal afgehaalde exemplaren en daaruit, na goed dooreengeschud te zün, 6 nummers te trekken, die, den dag na de uitgifte der Premie, in het Dagblad zullen worden opgeroepen om het horloge in ontvangst te nemen. De namen der winners worden den daarop- volgenden dag meegedeeld. Voor de Abonnés buiten Leiden zal de bon reeds een dag vroeger in ons blad worden afgedrukt. Ondertrouwd DAVID TESKE ZN CHRISTINA MARIA COÜVÉE. Leiden, 3 November 1892. 6735 6 (Uitorstegracht 4).

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3