Men schrijft ons uit Koudekerk: "Wanneer men het in verschillende bladen voorkomend bericht uit Koudekerk leest wat aangaat het aantal overledenen aan cholera en daarmede vergelijkt do officieels opgaven in de Staatscourant, dan is het verschil in die opgave niet meer of minder dan 00 pet. Volgens information welke onze correspon dent bi) den burgemeester genomen heeft blykt, dat werkelijk tweo overledenen zijn aangegeven: dat de man, die een dag of tien geleden overleden is, niet is gestorven aan cholera nostras, maar wel aan marasmus, en eindelijk dat van het onderzoek in zake het jongske van drie jaar in het geheel mets is bekend, noch dat hjj overleed aan cholera noch dat zulks geschiedde door vergiftiging, tenzij de inzender van het bericht beter met justitie enz. bekend zij dan onze gewone berichtgever. Onze gewone berichtgever heeft met voor bedachten rade nog geene melding gemaakt van het aantal cholera gevallen, omdat dit in verband stond met justitiezaken en daar omtrent officieel nog niets bekend is. Men schrijft ons uit Zegwaard: Vrouwen T. en H., uit deze gemeente, die uit Leiden kwamen kuieren, hadden het geluk van eon voorbijrijdend landbouwer veripf te krijgen om mee te rijden. Tusschen Zoeterwoude en „het Blessche paard" schrikte het paard van eeno véiocipède, waardoor het voertuig en de passagiers in de Stompwyksche Vaart terechtkwamen. Een en ander was spoedig weder op het droge, zoodat de dames met een nat pak er afkwamen. Een rund va* den landbouwer J. Vollebregt Jz. aan den Zegwaardschen wog, is aangegeven als vermoedelijk lijdende aan mond- en klauw zeer. Onder de runderen van den landbouwer J. Kalievaart te Zoetermeer, welke geweid worden onder deze gemeente, is het mond- en klauw zeer uitgebroken. Dinsdag-middag is de trein, welke te 2.02 van Nijmegen te Amersfoort aan komt, bij het binnenkomen van het station Staatsspoor aldaar ontspoord, wijl de wissel teruggeslagen was. Alle wagens waren uit het spoor geraakt. Persoonlijke ongelukken bobben niet plaats gehad. De matoritele schade is vr(j groot. Woensdag-morgon te acht uren was de weg weder vrij. By eene gasontploffing, welke gisteravond ten huize van den heer Stejjns, directeur derR. H. B.-sohool, te Venloo plaats had, werd een gedeelte van huis en inboedel erg beschadigd. De heer Steijns en echtge- noote kregen ook eenige brandwonden. Gisteren heeft zich te Breda het eerste cholera geval voorgedaan bij een verver, wonende in de Rozemarijnstraat. Latei- op den dag is ook een zijner kindoren door de ziekte aangetast. Do patient is met zyn geheele gezin naar het ziekenhuis gebracht. Te Pnnsenhage en te Beek, onder Breda, zyn Dinsdag 3 cholera gevallen voorgekomen, het eerste by een metselaar, de twee andere by werklieden aan de suikerfabriek te Breda. Twee hunner zyn reeds overleden. De gezond heids commissie vergaderde gisteravond mot den inspecteur van het geneeskundig staats toezicht, om te beraadslagen wat in de gegeven omstandigheden gedaan moet worden. Te Jutfaas is weder een geval van cholera asiatica voorgekomen. Naar wordt medegedeeld, is het te Scheve- rungen voorgekomen geval van cholera, uit het ingesteld bacteriologisch onderzeek van prof. Spronck, gebleken Aziatische cholera te zyn. Een geval van Aziatische cholera met doodelyken afloop heeft zich Dinsdag-middag te Sneek voorgedaan by een koedry ver. die zich dikwyis schuldig maakte aan misbruik van sterken drank. Daar de goot, waarin de uitwerpselen werden geworpen, uitloopt in 't Groo-zand aldaar, zyn de Sneeker grachten besmet verklaard. Naar men aan hot „Dordr. Nieuws blad" mededeelt, heeft iemand te Dordrecht een nieuw romtoestel voor spoorwegen uitge dacht, waarby als het blad goed is inge licht het beginsel in toepassing is gebracht, dat by dreigend gevaar de wielen in achter- waartscho richting worden bewogen. De uitvinder beeft het plan zyn ontwerp aan het ministerie op te zenden. De werklieden der Turkse h- roodververy van de firma J. A. Carp, te Helmond, hebben gisterochtend eenparig het werk gestaakt. Op deze fabriek wordt al sedort eenigen tijd slechts vier dagen per week gewerkt. Nu was besloten om, wegens aanhoudende slapte in het bedryf, den werktyd met één dag per week te verminderen. De arbeiders waren hiermede niet tevreden en weigerden dientengevolge to werken. Te Maastricht werd Dinsdagavond de wisselwachter Lo Clair, van de spoorweg- maatscbappy Grand Central beige, door eene locomotief overreden en gedood. De mazelen heerschen te Ho- kendorp epidemisch. De openbare school aldaar is om die reden tydeiyk gesloten. In de B ar bar a-k azer n e te's-Bosch had gisteren de stafmuzikant van het 2de reg. infanterie, J. Kreevels, 37 jaar oud, het ongeluk van eene trap zyner woning te glyden. De toestand liet zich aanvankelyk niet slecht aanzien, maar de man kreeg later eene flauwte, waarvan hy niet meer bykwam. Hy iaat eene weduwe met zeven jeugdige kinderen na. Gistermiddag is te Zevenhuizen een kind van drie jaren te water gevallen en korten tyd daarna levenloos opgehaald. Gisteravond te ongeveer hal f- tien werd te Rotterdam een losse arbeider der H. IJ.-Spoorwegmaatschappü, genaamd Hollan, door een rangeerenden trein aango grepen, waardoor hem het rechterbeen werd afgesneden. Hy is naar het ziekenhuis vervoerd. Op 4 November zal eene totale raaantclips plaats grypen, welke echter in Nederland slechts godeelteiyk zal kunnen worden waargenomen. Op het oogenblik namelijk, dat de maan opkomt, is de totale verduistering bynajuist afgeloopen, zoodat alleen het laatste gedeelte van het verschynsel by gunstig weder zal kunnen worden waargenomen. De laatste aan raking met de kern-schaduw der aarde is te 5 u. 21 m. (Tyd van Greenwich.) In Oost-Indié zal het verschynsel zeer goed kunnen worden gezien; tydens het midden der éclips staat de maan ongeveer in het zenith voor de Plülippynen. De maan is zoo dicht mogeiyk by de aarde geplaatst op den 4den, en daarentegen op den 18den zoo ver mogeiyk van ons ver- wyderd. Zy passeert den evenaar des hemols op den 2den, don 1 fiden en den 29sten No vember. Volgens de naar sommiger meo- ning niet betrouwbare - beschouwingen van Falb, zyn 4 en 19 November kritieke dagen, en wel 4 November van de eerste en 19 Nov. van de derde orde. Te St. - Johnsbury (Vermont) in de Vereenigde Staten heeft een brand ge woed, waardoor een gedeelte van de meest bevolkte wyk der stad in de asch gelegd werd. De schade wordt op 1,800,000 gulden geschat. Volgens opgave van „Bureau Veritas" zyn in de maand September 1892 verongelukt 44 zeilschepen (waaronder 5 als vermist), als: 7 Amerik., 22 Engelsche, 0 Fransche, 4 Ital-, 3 Noorsche en 2 Zweedscho. In dezelfde maand vergingen 6 stoomschepen, als2 Amerik., 1 Eng., 1 Fransch, 1 Japansch en 1 Noorsch. Volgens berichten uit Nieuw- Orleans is eene algemeene werkstaking in alle bedry ven uitgebroken. Vooral het bouwvak wordt getroffen. Het aantal sterfgevallen aan roodvonk, mazelen en diphtheritis neemt Ie Elblng dagelyks toe. Deze ziekten 6cbynen van epidemischen aard te zullen worden. Te Koningsbergen is de toestand evenzoo. Uit Amerika worden weder twee schouwburgbranden gemeld. Te Cleveland (Ohio) is in 4 dagen voor de derde maal brand in een schouwburg ontstaan, thans in het Star- theater, dat gedeolteiyk verbrandde. Te Nieuw- Orleans is de Grunewald-opera afgebrand. Uit Thirsk wordt geseind dat do sneltrein, welke Dinsdag-avond uit Edin- burg vertrok, op 3 Engelsche myien af stands van Thirsk op een goederentrein is geloopen. De trein raakte in brand en is geheel vernield. Uit latere byzonderhoden blykt dat de sneltrein de geweldige vaart had van 60 Engelsche myien rer uur. De goederentrein, welke met yzer geladen was, was gelukkig in beweging, toen de sneltrein hem achterop reed. Toch was de botsing verschrikkelyk. Een donderend geraas werd gehoord en de ontzetting werd vermeerderd doordat de lichten uitgingen. Het angstgeschrei der reizigers was vreeselyk. De sneltrein ontspoorde, veie wagens wer den tot gruizels geslagen. De botsing had plaats by dichton mist. Volgens de laatste, niet-officiëele mededee- lingen zyn 13 personen gedoodvelen van hen zyn verbrand. Een groot aantal werd gekwetst, van wie velen ernstig. Op 17 Oct. hebben de burge meesters van Nieuw-York en Chicago elkaar voor de eerste maal verstaan, zonder van hun post te gaan. Zy spraken door de toen gereed gekomen telephoon. KOLONIËN. BATAVIA, 24 - 30 September. Vervolg.) Een van den secretaris der residentie Ter- nate ontvangen telegram, gedagteekend 8 dezer, meldt het volgende: „In golf Peling schoener „Djoe Ann" ver gaan opvarenden gered. Te Dongen Bonga! twee Chineezen, zes Gorontaleezen en een Temataan vermoord en alle handelsgoederen geroofd, vermoedelijk door zeeroovers van Boeton. Resident met stoomer „Zeemeeuw" daarheen vertrokken. Verder geen politiek nieuws. Gezondheidstoestand goed." De Gouverneur-Generaal heeft het vol gende besluit genomen: lo. De controleurs Van Dyk en Kroesen zyn in commissie benoemd om een gezet plaatseiyk onderzoek in te stellen naar den toestand in de landschappen Tandjong Kasan, Sianter en Tanah Djawa, ten einde eeno nadere regeling van de rechten en verplich tingen der radja's van die landschappen tegen over het Ned.-Indische gouvernement voor te bereiden. Dat onderzoek zal zich o. m. behooren uit te strekken tot de vraag, in hoever in de tot dusverre onbezocht gebleven gedeelten van ge noemde landschappen de bevolking onder geschikt is aan de betrokken radja's, zoo mede welke vorm van grondbezit in de te bezoeken streken wordt aangetroffen. 2o. Voor dat onderzoek zal de controleur Van Dyk zich van zyne standplaats Lagoeboti, vergezeld van een nader door of op last van den legercommandant aan te wyzen opnemer van den topographischen dienst, begeven over Bandar Foeloe (Asahan) naar de hoofdplaats Laboean Roekoe der afdeeling Batoe Bahra, ten einde dezen tocht dienstbaar te maken aan een onderzoek naar de mogelykheid en wensche- iykheid, om een voor voertuigen geschikten verbindingsweg tot stand te brengen tusschen de uitwatering van het Tobah meer on Bandar Foeloe, zynde het punt, waar de Asahanrivier voor groote vaartuigen bevaarbaar wordt 3o. De tocht zal worden medegemaakt door een ambtenaar van den post- en telegraafdienst, nl. den adjunct-inspecteur A. J. Bakker, ten einde dien te benutten ter verkryging van eene kortere telegraphische verbinding van de Gist- met de Westkust. 4o. Aan den tocht zal ook deel worden ge nomen door den kapitein van den staf van het militair commandement ter Sumatra's West kust, J. W. Stoutjosdyk. 5o. Om te beschikken over eene som van ƒ1000 tot aankoop van kleine geschenken voor de hoofden der te bezoeken landschappen, ook met het doel om voor het vervolg aanra kingen met die landschappen te vergemakke- iyken. Met 1 October a. s. zal de prys van bet gas hier ter stede van 28 op 20 centen wor den gebracht en binnen twee jaren zal de straatverlichting met 160 lantaarns worden uitgebreid, waarvan er in het begin Tan Juli 1893 reeds meer dan 50 zullen branden. Over het trenrig ongeval, dat het Ita- liaansche opera-gezelschap te Soerabaia trof, lezen wy nog het navolgende in de „Soerab. Ct. „Mejuffrouw De Morel, de beminnelijke en begaafde artiste, op welker jeugdige, maar krachtvolle schouders, na de onvermydeiyk geworden eliminatie der Vanoli's, de zware taak van het prima donnaschap en tevens grootendeels de hoop van het geheele gezel schap rustte, is Zaterdag-avond omstreeks 11 uren nog bezweken aan de hevige ziekte, welke ontwy telbaar meer dan iets anders het gevolg was van hare buitengewone zelfver loochening en onbeperkte toewyding aan het belang van hare arme en gedupeerde kame raden. „Zelve slachtoffer van een gewetenioozen i npresario, die haar herwaarts had mede- getroond onder allerlei even leugenachtige als schoone voorspiegelingen haar benefiet te Batavia alleen zou haar achtduizend franken opbrengen, hadden Vanoli en zyne mede plichtigen haar verzekerd! wilde zy, hoe ziek en ellendig zy zich ook den ganschen Vrydag reeds gevoeld had, hoe ontredderd van zenuwen en ten eenenmale krachteloos zy zich al dien Vrydag-avond vóór de voor stelling bevond, hare kameraden niet in den steek laten, wier gansche toekomst hier als 't ware van de réussite afhing dier première van do „Cavalleria Rusticana", zoo zorgvuldig voorbereid en met zoo blijde verwachting door allen tegemoetgezien. Zy zouden het booze noodlot weten meester te worden, zy zouden, thans vereenigd in één geest en tot één ziel, de grillige fortuin dwingen, hen niet geheel en ten einde toe te verlaten. „En zeker, zonder dezen nieuwen, maar verpletterden slag ware het hun gelukt 1 De stemming onder het publiek was blykbaar ten hunnen gunste gekeerd, sedert ieder, die de laatste voorstellingen had bezocht, zelf ervaren had hoe thans alles samenwerkte tot. een ensemble, over hetwelk niemand, die slechts eenigszins redelyk wilde zijn, anders dan tevreden wezen kon en ook wer- kelyk was. „Arme zes-en-twintigjarige! Lachend en schoon ongetwyfeld, opende zich eenmaal voor u oen gansch ander, een veel rooskleu riger uitzicht op het leven! Dochter van een deflig, zelfs adeliyk Russisch geslacht - de na uw dood gevonden documenten laten dienaangaande geen twyfel meer schoon, beminneiyk en rykbegaafd, waart gy zeker de laatste om te vermoeden, dat gy zoudt zyn voorbestemd om eenmaal en op nog zoo jeugdigen leeftyd, onder het eeuwige groen der palmen aan het lachende, doch zoo ver- raderiyk ongezonde Indische strand, verlaten van alles, wat u eens dierbaar was, en onder een aangenomen tooneelnaam, een eenzaam graf te vindendat de onverbiddelyke dood u zoo snel en in den bloei der jaren zou komen weghalen uit eene ellendige om geving, en ondanks de meest liefderyke en toewydende verpleging, uit de trouwe armen eener kunstzuster, die u teeder had loeren beminnen, en van die enkelen onder uwe overige kameraden, zwervers allen ai6 g(j, wier hart gy door uwe vriendeiykheid hadt weten te winnen. „Rust zacht en in vrede, na uw zoo kort stondig, doch stormachtig leven, op het som bere Penelé, werwaarts uwe vrienden gisteren uw stoffeiyk overschot snikkend overbrachten, te midden van de massa's bloemen, overeen komstig uwe laatste wensehen, door die enkele vriendenhanden vol piëteit over uwe iykwade en in uwe laatste woning gestrooid t „Dapperder en kraniger nog dan menig braaf soldaat of schitterend veldheer, zyt gij gevallen op dat andere veld van eer, gesneuveld op de zooveel nederiger, doch niet minder nobele bros van bovenmenscheiyke plichtvervuilmg en zelfverloochening, van toewyding aan uwe arme kameraden 1" Gelyk reeds gemeld werd, zakte mejuffrouw De Morel by de opvoering van de „Cavalleria Rusticana" in do rol van Santuzza aan bet einde van het stuk werkeiyk inéén op bet oogenblik, dat zy by het vernemen van den dood van Turiddu moest neervallen. Uit de „Soer. Cl." viel op te maken, dat zy aan cholera is gestorven. De troep kan nu niet verder spelen en tracht gelden hyeen te brengen om naar Italië te kunnen terugkeeren. Uit Koeto-Ardjo (Bagelen) verneemt men het bericht, dat in den nacht van Donderdag op Vrydag in het district Djenar eene ketjoe- party op groote schaal heeft plaats gehad. Men zegt dat de schurken, 10 man sterk, af komstig waren uit Djokja. 3 a 4 inlanders worden verwond en circa 1000 buitgemaakt. Een veelbelovende zoon, doch helaas van weinig verwachting, is een zekere Kertosemito, zoon van Karjosemito, dessa Kedoewoh (Pen- gasih) in 't Djokdjasche. Deze brave zoon werd eenige dagen geleden door zyr. vader om de eene of andere reden flink onderhanden geno men. Hierover zeer gegriefd, bedreigde hy zyn vader, dat hy >y eene voorkomende gelegenheid diens woning zou in brand steken, hetgeen dan ook plaats gehad. Voor dit feit stond hy voor den landraad lerecht. Van brandstichting met voorbodachten rade beschuldigd, werd hij veroordeeld tot twee jaar dwangarbeid buiten den ketting. De karbouwen hoeder Kasidin werd Vrydag j!., toen hy zyne vier karbouwen op het veld van de dessa "Wodjo-Legie (Wenosarie- Djokdja) hoedde, door drie dieven aangevallen en op eene gruwelyke wyze vermoord, waarna de beesten medegenomen werden. Toen ge noemde jongeling, nauwelyks 16 jaar oud, dts avonds niet terugkwam, werd hy door zijn vader opgezocht en tot dions groote ontstel tenis vond hy het lijk van zyn zoon, met een touw om den hal6 en met verscheidene zware wonden overdekt.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2