N®. 10032. s>\ Vrijdag 4 November. A®. 1822. %Sk3. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. |jit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 3 November. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: I Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. ikonderiyko Nommers0.05. PRIJS DIB AD VER TENT TËN: Tan 1—6 regelt 1.05. Ieder* regel meer ƒ0.17}. Grootore lettere naar pleataruimW. Voor het incaseeeren buiten de ttad wordt ƒ0.05 berekend. Offloiëele Kennlsgeylngen. Burgemeeeter en Wethouders der gemeente Leiden Itrngen t«r algemeens kennis dat de gemee*te- Ijrchitect op eiken werkdag, mot uitzondering |n; dcD Vrijdag, ten Raadbuize ia te spreken dee |t;jrmi3dags van elf tot twaalf uren. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. IjÜor. 1892. E. KIST, Secretaris. Het eerste samenzijn vanwege de Commissie Ifoor de Volksbijeenkomsten, dat gisteravond de Stadszaal alhier plaats vond en ge- lopend werd mot een welkomstwoord van den Leer G. Japikse, die tevens een korten terug blik op de vroegere bijeenkomsten sloeg en óe opnieuw betoonde welwillendheid van den gemeenteraad wat bot gebruik van den foyer betreft in herinnering bracht, werd door zeer veld houders van kaarten —alle houders zeer :eker bijgewoond. Groote zaal zoowel als plerfi of balkon waren geheel bezet. Van de jenheid tot het bespreken van plaatsen voor een stuiver bleek eveneens een vrjj groot gebruik te zijn gemaakt. De velen, die hun avond gisteren in de aal doorbrachten, ztillen er geen berouw over gehad hebben. Zij konden aandachtig klateren naar de muziek van onze schutterij, iralke een. zeer passend programma ten ge hore bracht op tot tevredenheid aanleiding jrwende wijze, alsmede met niet minder op- Itctendneld hooren naar den lievon zang van w jonge zaDgeres mejuffrouw HOlèneChatelaiD, van Den Haag, die met hare vijf zangnum mers: .Recitative und Arie" uit Figaro's Hochzeit, van Mozart; „laFeuilledePeuplier," van Saint-Saéns; „Oü voulez-vous aller?" van Gounod; „een Liedje," van Mann, en „Sere nade," van S. De Lange, uitstekend voldeed en grooten bijval inoogstte. Vooral de beide laatste zangnummers ver schaften veel genoegen; zij hadden dit ten opzichte van het publiek op de andere voor, dat ze in onze taal en dus niet in Italiaansch of Fransch gezongen werden en op de pro gramma's gedrukt stonden. Bfi samenkomsten als deze geniete vooral het Nederlandsch den voorrang Druk bezocht en welgeslaagd was dus deze eerste bijeenkomst. Het zal, naar we ver trouwen, ook van de volgende getuigd kunnen worden, al zullen dan in den foyer muziek en zang niet de lokmiddelen zijn. - Donderdag, 11 Nov. a. s., zal de Raad dezer gemeente eene vergadering houden. - Het personeel bij de aclit spuiten der brandweer alhier is door B. en Ws. opnieuw vastgesteld naar aanleiding van art. 1 in ver band met art. 66 der verordening op het brandwezen van den 15den Juni/24 Augustus 1S71 en op voordracht van den voorzitter der commissie van fabricage. Het personeel van de handspuiten Nos. 1 en 8 is slechts tijdelijk benoemd. - De Vereeniging voor Noord-Nederlands Muziekgeschiedenis, in 1869 op initiatief van wylen dr. J. P. Heije als filiaal van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst op gericht en aanvankelijk door deze finantièel gesteund, heelt al sedert eene reeks van jaren baron werkkring geheel zelfstandig en zonder geldelijke liulp van buiten vervuld. Die werkkring omvat het nasporen en bo tend maken van de geschiedenis der muziek in Noord Nederland, hot vormen van eene Bibliotheek van gedrukte en ongedrukto ge schriften en muziekwerken en, zoo mogelijk, mettertijd van eene verzameling van muziek instrumenten, op die geschiedenis betrekking hebbende; voorts het uitgeven van belangrijke muziekwerken van Noord-Nederlandsche toon kunstenaars, eindelijk het ten gehoore bren gen van oudere muziekwerken. De geleidelijke aanwas der Bibliotheek, die vele zeldzame en kostbare werken, gedrukt en in afschrift, bevat, is de hoofdreden geweest, waarom het bestuur gemeend heeft het bestaan der Vereeniging te moeten verzekeren, door rechtspersoonlijkheid aan te vragen. Dienten gevolge zijn de statuten bij Koninklijk besluit goedgekeurd. Het aantal leden, beschermers en donateurs der Vereeniging is in de laatste tien jaren aanzienlijk gedaald. Dit verschijnsel verraadt bij de leden geenszins eene sterk verminderen4e belangstelling in het doel van het streven der Vereeniging. De meesten, wier namen thans op de lijst gemist worden, heeft zij door den dood verloren, maar hunne plaatsen werden slechts door enkelen weder aangevuld. Terwijl de Vereeniging voortging met te verzamelen en de laatste jaren telkens oude muziekwerken uitgaf, welke wel verdienden aan de vergetel heid ontrukt te worden, maar voorloopig wer den weggelegd, verloor men haar meer en meer uit het oog. Sedert echter die werken, voor zooverre het meerstemmige liederen waren, welke door geoefende zangkoren onder goede leiding moesten worden uitgevoerd, in het openbaar ten gehoore werden gebracht, en men tot de ontdekking kwam van de ver hoven kunst, waardoor die oud-Nederlandsche toondichten zich onderscheidden, begon men opnieuw aan het doel van het streven der Vereeniging de aandacht te schenken. Zulke uitvoeringen hadde* tot dusverre alleen geregeld plaats te Utrecht en te Amster dam, waar de a-capella-koren van de heeren jhr. mr. J. C. "M. Van Riemsdijk en Ant. Averkamp het kunstminnend publiek in de gelegenheid stelden de door de Vereeniging uitgegeven meesterwerken te waardeeren. Elders werd van die werken slechts eene enkele maal iets ten gehoore gebracht. Nu echter de heer Dan. De Lange met zijn zang koor op verschillende plaatsen hier te lande is opgetreden, en or, niet enkel in hot buiten land, maar ook onder ons slechts éóne stem is gehoord over de heerlijke scheppingen dier oude Nederiandsche componisten, mag men aannemen, dat de Vereeniging, welke door haar rusteloos streven zulke uitvoeringen mogelijk heeft gemaakt, een geopend o*r zal vinden, wanneer zij de hulp inroept van alle beschermers en voorstanders der muziek, om door eene geringe geldelijke bijdrage op den ingeslagen weg voort te gaan. Die hulp behoeft zfi, omdat het cijfer der contribution niet in staat is de kosten der uitgaven te blijven dekkeo, en het slinken van het kleine kapitaal, waarover zjj nog te beschikken heeft, haar doet vroezen, dat die uitgaven weldra zeldzamer zullen worden. Bestuurderen vragen die hulp met des te meer vrijmoedigheid, omdat het hun eindelijk gelukt is, met groote opofferingen, al de werken van den grooten SweelincK bijeen te brengen, welke dan alleen het lioht kunnen zien, wanneer er krachtig wordt gesteund. Het geldt hier inderdaad onze nationale roem op dit gebied. Nu ook in het buitenland de oogen geopend zfin voor de groote beteekenis van dien eenigen toondichter, verwacht men van ons, dat wij hem een onvergankelijk gedenkteeken zullen stichten in de uitgave zijner werken. Bestuurderen vertrouwen dat, waar H. M. de Koningin-Regentes is voorgegaan met hun te vergunnen haren hooggewaardeerden naam bovenaan te plaatsen op de lijst hunner dona trices, donateurs en beschermers, velen dit voorbeeld zullen volgen. Het bestuur der Vereeniging bestaat tegen woordig uit de heeren prof. J. P. N. Land, te Leiden, voorzitter; prof. H. C. Rogge, secre taris; mr. J. A. Sillem, penningmeesterprof. A. D. Loman, Frans Coenen en Daniël De Lange, te Amsterdam; jhr. mr. J. C. M. Van Riemsdijk, te Utrecht, D. F. Scheurleer, te 's-Gravenhage, en J. C. Boers, eerelid, te Delft. Wij vertrouwen dat, nu hedenavond ook Leiden de eer te beurt valt eenige werken van onze oud-Nederlandsche componisten te hooren op eene wijze, waaraan elders de hoogste lof werd toegekend, dit er toe zal bijdragen om der Vereeniging hier velen te doen vinden, die haar streven willen steunen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Werkendam," van Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag ochtend om 7.30 (stadstijd 7.50) bezorgd zijn. De wyze van vorzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Voordracht voor twee onderwijzers te Egmond a/Zee: a. J. Raven, te Wognum; P. H. A. De Gooijer, te LeidenP. Bijhouwer, te Koedijkb. P. H. A. De Goofier, te Leiden P. Bfihouwer, te Koedfik; H. C. Weidenaar, te Lonneker. Mej. A. J. Eggink, van Hoofddorp, is benoemd tot klerk 2de klasse ten postkantore te Vlaardingen. Zfi bekwam bfi het in September 11. te 's-Gravenhage gehouden vergelijkend examen, waaraan 140 sollicitanten deelnamen, No. 3 van de ranglfist. Geref. Kerk. Beroepen te Franeker de heer W. Renkema, te Rfinsburg. De reeds aangekondigde huishoudelijke Chrysanten tentoonstelling van het Koninklfik Zoölogisch-Botanisch Genootschap te 's-Hage zal van den 16den tot den 20sten in de groote zaal van het hoofdgebouw gehouden worden. De opening zal nader worden bekend gemaakt, 's Avonds V3n den 16den zal de heer Bolten voor de derde maal met zfin nu gevormd symphonie-orkest een fraai programma uit voeren. De tentoonstelling belooft schitterend te zijn. Onze consul-generaal te Londen,jhr. Mafi, die verleden week zitting had in do commissie, belast met het afnemen van het consulair examen te 's-Hage, is heden naar Londen teruggekeerd. Gisteren is to 's-Gravenhage overleden de heer C. J. Bolten, oud-hoofdingenieur van den waterstaat 1ste kl. van Friesland, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, in den ouderdom van 91 jaar. Het lfik wordt Zaterdag om 12 uren op „Eik-en-Duinen" ter aarde besteld. Naar aanleiding van een deswege gedaan verzoek, zal trein No. 47, te 10 uren des avonds van Amsterdam naar Rotterdam ver trekkende, bfi tfidige kennisgeving te Venen burg stoppen. Door de Koningin-Regentes is aan den commandant der eerewacht bfi het bezoek van Hare Majesteiten te Haarlem, op 23 Septem ber j. 1., eeno zilveren en aan iederen deel nemer eene bronzen medaille vereerd met de beeltenis van H. M. en den datum van het vorstelfik bezoek. Voor Commissaris der Koningin in Overfisel wordt thans weder genoemd jhr. mr. J. Röell, lid der Tweede Kamer. De uitslag voor de verkiezing van een lid van den Raad van Haarlem (vac.-D. De Clercq) is geweest: uitgebracht 1240 st.,van onw. 14. Herstemming tusschen do heeren J. Leupen, die 596, en D. Andró delaPorte, die 266 st. verwierf. Voorts verkregen de hh. A. Van Huizen 171, A. H. Poortman 81 en G. E. L. Hfimans 46 st. In den ouderdom van ruim 79 jaren is te Utrecht overleden de gep. luit.-koi. der inf. J. C. M. baron Van Lfinden. Professor Tilanus herdacht gisteren onder vele blfiken van belangstelling zfin 25-jarig pro fessoraat aan de universiteit van Amsterdam. Onder vele geschenken werd hem vereerd o. a. van oud-assistenten eene schilderfi van Willem Maris. Gisteravond had in het gebouw „Odéon" te Amsterdam eene druk bezochte corpsver gadering van het Amsterdamsch Studenten corps plaats, ter bespreking van het bekende voorstel tot opheffing der Universiteit aldaar. Aan het einde der beraadslagingen werd met algemeens stemmen de volgende motie aangenomen „De vergadering der leden van het Am sterdamsch Studentencorps van 2 Nov. 1892, „kennis genomen hebbende van de motie, door den heer WQste, lid van den Gemeen teraad van Amsterdam, in dien Raad inge diend „overwegende, dat de opleiding aan de Amsterdamsche Universiteit onschatbare voor- deelen oplevert, welke door een Raadsbesluit in den geest van die motie met ondergang worden bedreigd; „spreekt de hoop uit, dat een dergelfik voorstel niet worde aangenomen." Naar aanleiding van het bericht, dat de vorstelfike familie den 3den December van het paleis Het Loo te 's-Hage zal terugkeeren, meldt het „D. v. Z.-H." dat daaromtrent in de eerste weken nog niets zal worden bepaald. Het stoomschip „Belerophon", van Am sterdam via Liverpool naar Java, arriveerde 1 Nov. te Liverpoolde „Bromo", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 3 Nov. te Suezde „Burgemeester Den Tex", V3n Amsterdam naar Batavia, arriveerde 3 Nov. te Genua; de „Oranje Nassau" vertr. 2 Nov. van Nieuw-York naar West-Indië; de „P. Caland", van Balti more naar Amsterdam, passeerde 2 Nov.Lizard do „Pollux" arriveerde 3 Nov. van Genua te Livorno; de „Sumatra" arriveerde 3 Nov. van Amsterdam te Batavia; de „Merapi", van Rotterdam naar Java, passeerde 2 Nov. Port- Said; de „Zuid-Holland", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 2 Nov. Sagrès. Gemengd Nieuws. Opnieuw en wel ten vierden male werd de gekruide Ceylon-kaneel-likeur van de firma Schudel Co. bekroond, thans weder met de gouden medaille, voor eene vaktentoonstelling zeer hooge onderscheiding, op de Exposition Internationale de l'Alcool et des Industries de Fermentation te Parfis, Champ de Mars. Er is, naar onze bescheiden meening, geen artikel aan te wfizen, dat in zulk een kort tfidsbestek zulk een énorm succes heeft en zoo gunstig is ontvangen en beoordeeld, waar door, helaas, tal van personen de likeur trach ten na te maken. Een knaapje van buiten is heden middag op de Papengracht door een rfituig aangereden en werd bfi een geneesheer aan de Breestraat ingebracht om te onderzoeken waar het verwond of gekneusd was. Bfi vonnis van de arron d.-r e c h t- bank te 's Gravenhage werden heden veroor deeld: L. B., tuindersknecht, te Leiderdorp, wegens mishandeling van een ambtenaar, tot 5 dagen; Ch. A. D., te Leiden, wegens mis handeling van een ambtenaar in functie en wederspannigheid, tot 7 dagen; J. H. v. d.B., te Leiden, wegens eenvoudige beleedigingrtot 25 boete; W. v. E., huisvrouw van P.v. S., te Ter-Aar, wegens het doen van valscho aangifte van een misdrfif, wetende dat dit niet gepleegd was, tot 7 dagen; A. v. J., werkman, te Rfinsaterwoude, wegens diefstal, tot 45 dagen, en G. V., arbeider te Hillegom, mede wegens diefstal, tot 1 maand gevange nisstraf. Het mond- en klauwzeer is te Zoeterwoude uitgebroken bfi de koeien van de landbouwers C. J. Kaptein aan den Hoogen Rfindfik, W. Van der Krogt aan den Vliet, J. Schipper in het "West-Einde, C. Lagerberg en J. Van Langeveld, van Leiderdorp, bfi koeien loopende op een stuk weiland te Zoeterwoude.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1