■i Gemeurd IViQawiB. Te Rotterdam is gisteravond. *>en gezelschap, bestaande uit juffrouw E., wenende aan de Rechter Rotbskade 7, hare dochter, haren zoon en diens meisje, op de Rechter Rott», ter hoogte van de Rottestraat, door een driotal kerels aangesproken, een van wcSke den zoon vroeg hoe laat het was. Deze, beducht -dat het om zijn horloge te doen was, gaf, zonder daarop te zien, naar ■gis een antwoord, waarop twee der aan randers, hun voornemen verydeld ziende, het gezelschap te lyf gingen en moeder en zoon mishandelden. Op hun hulpgeroep scho ten eenige burgers toe, die hen ontzetten, waarop de aanranders do vlucht namen. Met het gebeurde is de politie in de Meerman straat in kennis gesteld. UV. R. Cl.) Gisteren is te Utrecht aange geven dat een meisje van 4 jaren op den "Westerdyk aldaar aan Aziatische cholera is overledon. Te Huisen heeft zich gisteren in betzelfde huis by een kind een tweede geval van Azia lische cholera voorgedaan, dat zich ernstig iaat aanzien. Het andere kind is overleden. Hee ondoordacht men soms handelt met de uitwerpselen van choleraiyders, kan, volgens de „Arnh. Crt.", biyken uit het volgende: Toen de geoeosheer aldaar jl. Zaterdag cholera had geconstateerd, gaf hy den huisgenooten den raad een gat te graven op hun land, ten einde daarin de uitwerpselen der ïyders te werpen, om die vervolgens te ontsmetten. Aanvankeiyk volgde men dien raad op, maar de laatste twee potten met uitwerpselen, welke veel op water geleken, werden, in hooge mate onvoorzichtig en ondoordacht, in de langs het huis loopende wetering geworpen. Deze staat mot do Linge in verbinding, zoo dat nu waarschyniyk ook het Lingewater zal worden besmet. Te Maartensdyk hoeft een droevig ongeval plaats gehad. Terwyl zekere D. v. B., meenende dat het ongeladen was, een geweer wilde beproeven door daarop een slaghoedje te zetten, ging onverwacht het zich daarop bevindende schot af, waardoor twee in de on- middellyke nabyheid staande jongens van 15 en 9 jaren werden getroffen. De jongste van hen werd slechts licht gewond, doch de oudste kreeg een twintigtal hagelkorrelsin zyn lichaam, die zóó diep zyn ingedrongen, dat de ontboden plaatselyke geneesheer ze Dog niet heeft kun nen verwyderen. Hoezeer de jongen hevige pynen heeft, is zyn toestand op ditoogenblik niet levensgevaarlyk. Peniche, in de nabyheid waarvan, zooals we reeds meldden, de „Rournania" verging, is eene sterke zeehaven der Portu- geosche provincie Estremadura. Honderden uit de plaats liepen op het strand te hoop om wat mocht aanspoelen buit te maken. Zaterdag-ochtend waagden twee mannen zich daartoe in do branding, maar eene ontzaglyke golf stortte over hon en sleurde hen mee do zee in. Kapitein Hamilton, luitenant Roake en zeven Lascaarsche matrozen, de eenige over levenden der schipbreukelingen van het by Gronho verongelukte schip „Rournania," zyn Zaterdag te Peniche aangekomen. Zy hadden 12 uren met de zee geworsteld vóór zy er in slaagden den wal le bereiken en door tegen de klippen te slaan in de hooge zee, waren zy zwaar verwond en ternauwernood in staat bohoorlyk te ioopen. Zy werden in door ossen getrokken wagens van de strandingsplaats naar Peniche vervoerd, waar hun alle moge- ïyke hulp werd verleend. Zy rapporteeren dat het stoomschip den 27sten October, des nachts te 11 uren,tydens mistig weder by eon gehucht, Gronho ge naamd, gelegen tus6chen Peniche en Foz d'Arelho, op het strand liep en dadelyk dwars van de zee lag. De stuurlieden, die op de brug waren, worden onmiddellyk door de zee weggeslagen. De Lascaarsche equipage van het stoomschip verloor alle bozinning, doch of het mogeiyk ware geweest van de booten gebruik te maken, is niet vast te stel len, doch deze sloegen spoedig vol water en overboord. De passagiers, die op het dek kwamen, werden byna onmiddellyk overboord geslagen en de overigen waren meest door de zeeziekte buiten staat iets tot hunne redding te be proeven en zyn vermoodelyk in hunne hutten verdronken. Kapitein Hamilton trachtte nog om zyne vrouw te redden en toen zy te zamen over boord sloegen, slaagde hy er nog eenigen tyd in cm kmr boven te houden, doch zy werd ten laat ste toen de krachten hem begaven, van hem losgerukt en is verdronken. Hy verloor het bewustzyn en werd zoo op het strand ge stegen. Een Portugeesch oorlogsvaartuig werd naar het wrak gezonden, dat spoedig geheel zal verbryzeld en verdwenen zyn. De masten zyn overboord en do lading dryft langs de kust* welke door tolbeambten bewaakt wordt. Yele lyken zyn aangedreven en door tegen de klippen te slaan moest onkenbaar, waaronder ook oen met twee diamanten ringen aan den vinger, vermoedelyk het lyk van mevrouw Hamilton. Haar echtgenoot is thans in een hotel te Peniche, doch met in staat om het te verlaten. Veertig mylen bezuiden de strandingsplaats te Criceira zijn goederen en wrakstukkon aangedreven, welke zooveel mogelyk worden geborgen. Van de 122 personen, die zich aan boord bevonden, werden slechts bovengemelde negen gered. De correspondent van de „Times" te Lis sabon heeft een bezoek gebracht aan de plek, waar de „Rournania" schipbreuk heeft ge leden. Hy vond de kust bestrooid met arti kelen der lading, van welke de bewoners der naburige dorpen reeds aanzieniyke hoeveel heden hadden weggeroofd, in weerwil van de zoogenaamde bewaking der kust. Men heeft der egeering verzocht troepen te zenden om de dorpen te omsingelen en zoodoende van de bewoners teruggave van het geroofde te verkrygen. De twee geredde Europeanen wyten do ramp aan grove nalatigheid. Er bestond geen behoorlyke uitkykdienst. De „Rournania" strandde zoo, dat niemand een schok gevoelde. Anderhalf uur bleef het stoomschip op het zand schuren, zonder dat tot de toen gemakkelyke redding der vele menschenlevens werd overgegaan; de ver- bysterde bemanning was er onbekwaam toe. Volgens te Rotterdam ontvangen bericht is het Engelscho schip „Lady Gertrude," kapitein Reed, van Jamaica naar Rotterdam, in den Atlantischen Oceaan gezonken. Het volk is gered en in Engeland geland. Een neger, Baker genaamd, die eene katoenfabriek in brand gestoken had, is Zondag te Birmingham, in Alabama, uit de gevangenis gehaald en gelyncht. Behalve de groote brand toMil- waukee haddon in de Vereenigdo Staten nog drie branden van beteekenis plaats. Te Clevo land (Ohio) is de schouwburg verbrand. De schade bedraagt ƒ800,000. Op 20 rnyi van Pittsburg is een geheol mynwerkersdorp verbrand. Eindelyk is brand uitgebroken in den dom van de machinegalery op het tentoonstellings terrein te Chicago. Gelukkig was er weinig hout voor den bouw gebruikt, zoodat de brand binnen het uur werd gebluscht, zonder dat groote schade was aangericht. Het te Nieuw-York van Bremen aangekomen stoomschip „Lahn" heeft op 22 en 23 Oct. een hevigon orkaan door staan, waarin het zwaar werkte en veel water overnam. Een passagier, Fried. Vogel, is van schrik gestorven. Jack the Ripper te Parys? Tot die vraag schynt eenige aanleiding te bestaan na het vinden, door een voddenraper, van een vrouwenlyk, op de bekende wyze in 12 stukken gesneden, op eon terrein der Buttes-Chauraont in de Fransche hoofdstad. Het hoofd en de handen ontbraken, het overige was vry netjes verpakt in zaagsel. Toch schynt de mogeiykheid, dat men hier met overblyfselen van een anatomisch onder zoek te doen heeft, uitgesloten, en moet waarschyniyk aan eene misdaad worden ge dacht. De politie heeft eenige aanwyzingen en stelt natuurlyk een nauwgezet onderzoek in. Een genoesheer, die de stukken van het lyk hoeft onderzocht, heeft verklaard dat do moord niet langer dan 24 uren kon geleden zyn. Het geval heeft natuurlyk voel sensatie veroorzaakt. BUITENLAND. Frankrjjk. In de „Figaro" vraagt Francis Magnard wie in den strijd te Carmaux eigenlijk de overwinnaars en wie de overwonnenen zyn. „In theorie schynen de myn werkers over winnaars, omdat Calvignac hersteld is. Van esn practisch standpunt daarentegen kan de Myiunaatschappy voldaan zyn, omdat, zoolang Calvignac maire is, zy zyne tegenwoordigheid niet heeft te dulden. „Dit is van weinig beteekenis, maar hoofd zaak is dat men, na eerst hard tegen de uit spraak van Loubet te hebben geschreeuwd, geéindigd is haar aan te nemen. Maar moeilyk is het to begrypen, waarom Clémenceau, Pelletan en Millerand Maandag tot onder werping aanspoorden, na "Woensdag verzette hebben gepredikt. „Do redenen voor onderwerping, welke Clémenceau thans aanvoerde, golden reeds van den aanvang af. En zeker was het niet der moeite waard te protesteeren tegen de uitspraak, welke heden een triomfkreet doet uiten." Dat men dit laatste werkeiyk doet, blykt uit de „Justice", het orgaan van Clémenceau. „Victoirel" zoo betitelt Paul Degouy een in dat blad opgenomen hoofdartikel. „Of is het niet de republiek," zoo vraagt hy, „welke heden zegeviert in den persoon van den nedengen mynwerker, die doof voor bedrei gingen en ophitsingen met bewonderenswaar dig vertrouwen heeft gewacht op den prys voor de zwaarste offers, op de overwinning van het stembiljet?" De feitelyke overwinning blykt te bestaan in de belofte van gratie, welke reeds tyderis de Kamerzitting van Donderdag door de Regeering was gegeven. Eerst Maandag-ochtend echter werd door de afgevaardigden de volgende verklaring afgelegd „Met het oog op hetgeen door de scheids- rochterlyke uitspraak verkregen is, nemen de drie afgevaardigden der mynwerkers te Car maux tegenover het comité voor de werk staking, de volgende verplichtingen op zich „1. Alle veroordeelden van 4 October zullen onmiddellyk gratie bekomen. „2. Alle veroordeelden van 4 October zullen acht dagen werk bekomen. Indien eenigen hunner door de Mynmaatschappy niet hersteld worden, zullen zy elders werk krygen, in afwachting van den dag waarop het ons gelukt hen in de mynen te Carmaux te doen wederkeeren. „Deze verbintenissen zyn afhankelijk van het besluit tot hervatting van den arbeid." Op hetzelfde oogenblik, waarop de vergade ring werd gehouden, welke deze voorwaarden goedkeurde, kreeg Millerand een telegram van den onderchef van het kabinet van den minister van oorlog, dat last was gegeven dat de troepen Carmaux zouden verlaten op den dag, waarop het werk werd hervat. Italië. Men gelooft dat van de 167 radicalen, die zich by de verkiezingen in ItaliÖ candidaat stellen, slechts 60 gekozen zullen worden. Waarschyniyk zullen de voornaamste radi calen, als Canzio, Ettori, Ferraris en Colocci, niet herkozen worden en ook de verkiezing van Carvallotti loopt gevaar. Naar algomeene berekening zal de Kamer van Afgevaardigden zyn samengesteld uit 298 Piemonteezen, Crispinianen en Zanar- dellisten, benevens een dertigtal toegetredenen. Dezen te zamen zullen de regeeringsgroep vormen. De overige 210 afgevaardigden zullen de rechterzyde en de twee uiterste linkerzyden uitmaken. Naar de „N. R. C." verneemt, is prof. Jac. Moleschot sinds eenigen tyd y verig bezig, zyne lovensbescbryving te boek te stellen. Te Milaan dreigt heden eene werksta king van drukkersgezellen uit te breken. De onderhandelingen duurden gisteren nog voort. Reeds was eene weerstandskas van 48,000 L. byeen, en men meende dat dit bedrag door de hulp van andere vereenigingen wel verduobeld zou worden. Spanje. Het letterkundig congres to Madrid heeft gisteren beraadslaagd over de grondslagen eener gemeenschappelyke internationale wet geving voor Spanje, Portugal en de Ameri- kaansche republieken. Silvela vroeg verlenging van den duur der vertalings- en reproductierochten, met uitzon dering van dagbladopstellen. By de Cortes is geenerlei voorstel inge diend tot verpachting der tolrechten op Cuba. Een aantal opgeschoten jongens hebben gisteren de muziektent op het Prado te Madrid in brand gestoken en trokken daarop naar de woning van den burgemeester, maar werden uiteengejaagd. Eenigen hunner zyn gevangen genomen. De orde is nu hersteld. Het hof zal Donderdag te Madrid van Sovilla terugkeeren. De koning is volkomen hersteld. De koningin-regentes heeft ook den autori teiten te Granada officiöel laten weten, dat de toestand van den jeugdigen koning zóózeer verbeterd is, dat zy gedurende twee dagen met de twee infantes daar ter stede zal ver toeven. Men verneemt uit Madrid dat deSpaan- sche regeering, die er aan wanhoopt dat de Fransche regeering aannemelyko voorstellen zal doen betreffende de hernieuwing van het handelsverdrag, weldra onderhandelingen zal aanknoopen met andere Europeesche mogend heden en met Amerika, met het doel markten te vinden voor de Spaansche wynen. By het bezoek van koningin Christina, te Cadix kwam H. M. ook in een gesticht, waar een oude, blinde soldaat, vorwant aan een generaal, verpleegd werd. Toen de man jammerde dat hy nooit zoozeer het gemis zyner oogen gevoeld had, als nu hy zyne koningin niet kon zien, sprak zy hem ver troostend toe en eindigde met hem te vergun nen de hand over haar hoofd en gelaat te. laten gaan. Gr root-Bri tan nlë. Op raad van zyn geneesheer heeft de heer Gladstone besloten hot feestmaal van den nieuwen lord mayor, dat den 9den Nov. a. s. op Guildhall zal gegeven worden, niet by te wonen. Er is te Naas (Ierland) bericht ontvangen, dat de agent van politie Rogan mot z()ne vrouw en kindoren en de agent Pilkington gedood zyn door eene gewapende bende, welke het politie-gebouw to Ballinadrina in het graafschap Kildare gisternacht aanviel. Eene afdeeling politie is naar de plaats van den moord vertrokken. Aldus luidde het eerste bericht. Volgens de laatste berichten echter zyn de agent Rogan, zyne vrouw en twee kinderen niet vermoord door eene gewapende bende, maar door den agent Pilkington, die zich daarop van het leven beroofde. .Stanley heeft gisteravond te Londen eene rede gehouden betreffende de ontdekkingen in Afrika. Hij heeft zich tegen de ontruiming van Uganda verklaard en deed de voordeelen uitkomen, welke een spoorweg naar het Vic toria Nyanzamoer zou opleveren. De Engelsche Bank bracht haar disconto op 27/8 pet. Oostenr|jk-Hoii{j.-Mona rol» ie. Het officiécle blad te Weenen bevat de be- i noeming van Prins "YVindischgr&tz als onder- I voorzitter van het Oostenryksche Heerenhuis en de benoeming van 21 leden voor het loven, j Op graaf Szapary is een aanslag gepleegd terwyl hy zich op reis bevond. Een pistool schot werd gelost op het spoorrytuig enicr- bryzelde hot vensterglas. Men gelooft dat het niet meor was dan eene daad van verregaande baldadigheid. De nuntius mgr. Galimberti wordt te Buda-Pesth verwacht. Hy zal eene bespreking houden met de hooge geestelykheid over de Hongaarsche doopquaestie. De Russische gezant te KonstantinopelJ Nelidoff, zal naar Weenen overgeplaatst worden. Hy zal te Konstantinopel vervangen worden door den tegenwoordigen Russischen gezant te Athene. Rusland. Het „Journal de St.-Pétersbourg" verklaart! tegenover de aanvallen der buitenlandsebejl pers, dat de schatkist en de ryksbank «JenH 24sten October nog te zamen beschikten overM 604'/2 millioen roebels metaal, de schatkistjl alleen over 121/, mill, kredietroebels en 53j millioen roebels goud. De schatkist verkochtJI niet van haren goudvoorraad, maar gaf eenil gedeelte daarvan af aan de ryksbank totfl dekking van uit te geren kredietroebels; uitfl het op deze wyze afgegeven quantum goudïj kan zy nog over 100 millioen kredietroebelsll beschikken. Het blad wyst verder op de in de laatste maanden van het jaar regelmatig vermeerderende ontvangsten der inkomend< rechten, welke ook dit jaar zich zullen ver toonen. Uit deze feiten besluit het blad dat het Russische departement van financiën allen grond heeft de toekomst met vertrouwen te gemoet te gaan en te kunnen bouwen op de kracht van Rusland en zyn toenemend krediet. Argentini Het comité te Londen der houders vafl Obligation Buenos-Ayres en Cedules doet de noodige stappen tot bescherming der respet tieve rechten der houders by de aanstaand! onderhandelingen voor de regeling der provii ciale leeningen. De „Standard" verneemt uit Bue.no Ayres, dat Romero nog steeds bezig is de staatsrekening. De taak blykt moeilijk

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6