N°. 10031. Donderdag 3 November. A'. 1892. feze <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Premie LOUWERSE. De Orgelmaker van Amsterdam. 25 Cents Surprises. Zes nikkelen horloges met ketting, Leiden, 2 November. Feuilleton. Geld alleen maakt niet gelukkig. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Vranco per post1.40. Aiionderlgke Nommers0.05. PRIJS DER ADVEBTENTEÈN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren baiten de etad wordt ƒ0.05 berekend. De Uitgever van het Leldsch Dagblad wenacht weder eens een boekwerk aan te bieden aan de Abonnés. De keuze is gevallen op een werk van bovengenoemden schryver, daar het vorig jaar door het groot aantal afgehaalde exemplaren voldoende gebleken is, dat Loüwskse by onze jeugd nog steeds de geliefkoosde schrijver is. De titel van het boek luidt: In zg'n voorbericht zegt de schrijver: „Oud- on Jong-Nederland ontvangt in dit verhaal een paar bladzijden uit het levensboek van een beroemd Nederlander, die, helaas, zoo goed als onbekend onder ons is. Die beroemde Nederlander was een organist te Amsterdam en heette Jan Pietersz. .Swee- linck. Het is om van schaamte te blozen, dat Nederland zulk een zoon vergeten kon en dit deed mij besluiten om dien Nederlander aan mijne jeugdige lezers voor te stellen, in do hoop, dat zy, als een vraagt: „Wie was toch ■die Jan Pietersz. Sweelinck?" niet langer be hoeven te antwoorden: „Ik weet het nietl" De onderhoudende wijze, waarop Louwerse zijne verhalen weet in te kleeden, is bekend en de Uitgever vertrouwt dat dit boek togen •eene vergoeding van slechts velen welkom zal zijn. De tijd van St.-Nicolaas nadert echter met rassche schreden en daarmede de gulden tijd van Welnu, de Uitgever besloot daarom alle af te halen Premies te nummeren en als surprise aan te bieden: uit het magazijn van den heer A. F. Faddegon, Hoogewoerd, alhier. De verloting geschiedt door eenvoudig een ■zelfde aantal nummers te nemen als het getal afgehaalde exemplaren en daaruit, na goed dooreengeschud te zijn, 6 nummers te trekken, die, den dag na de uitgifte der Premie, in het Dagblad zullen worden opgeroepen om het horloge in ontvangst te nemen. De namen der winners worden den daarop- volgenden dag meegedeeld. Voor de Abonnés buiten Leiden zal de bon reeds een dag vroeger in ons blad worden afgedrukt. In do alhier gehouden zesde jaarlyksche vergadering van de Evangelische Waalsche Vereeniging werd ook het woord gevoerd door ds. E. Lacheret, zoo juist uit Duinker ken teruggekeerd, waar hy de afdeeling, opgericht ton bate der Nederlandsche zee lieden en der Vlaamsche werklieden, welke in die gemeente en hare omstreken talrijk vertegenwoordigd zijn, had bezocht De afdee ling, onder het patronaat der Vereeniging, heeft een christelijk en een vaderlandsch karakter te gader, en vindt levendige sym pathie in Nederland. Die sympathie is ver diend, want de resultaten van haren arbeid zijn zeer verblijdend Onverbeterlijke dronkaards werden er toe gebracht hunnen lust tot drank er aan to geven en ijverige christenen te worden. De leden dezer jeugdige Kerk waren in groote meerderheid het katholicisme toe gedaan en hebben zich nu verbonden bet evangelie te belijden. Zy toonen hun geloof door de offers, welke zij zich getroostenhet vorige jaar hebben zi) meer dan fr. 150 ge schonken voor verschillende doeleinden; die arme werklieden hebben de Nederlandsche missiën niet vergeten. De afdeeling wordt gedekt door de Nederlandsche vlag, die in Frankrijk algemeen wordt geëerbiedigd en geliefd. En het lokaal „Zeemanshuis" staat op de „quai des Hollandais". Examens vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. 's-Hago, 1 Nov. Toegelaten de heeren F. L. Th. Moene, van Leiden; en W. B. Maas, van Naaldwijk. Gedurende de maand October is ten postkantore te Warmond ingelegd tot een bedrag van ƒ1282.80, verdeeld over 31 in lagen; en terugbetaald 522.70, verdeeld over 6 terugbetalingen. B\j de Herv. gemeente te Leimuidon is beroepen ds. Y. Bootsma, te Zoetermeer. Met belangstelling zien sommigen te gemoet of na vele vruchtelooze beroepen eindeiyk de vacature vervuld zal worden, welke reeds sedert 1890 bestaat. Door den raad der gemeente Heemstede is besloten eene geldleening aan te gaan, groot ƒ14,000 a 3 a 3'/4 pCt., met eene jaar- ïyksche aflossing van minstens 1000, als mede den weg van den Koediefstol af door den Haarlemmerhout tot aan de grens van Haarlem te bestraten. Men meldt uit BennebroekDoor de scheiding dezer gemeente van Heemstede is de bouw van een nieuw raadhuis noodzake- lyk geworden. Op de door den Kaad goed gekeurde begroeting is eene som uitgetrokken voor aankoop van grondhet gemeentebestuur wil trachten zonder leening tot een raadhuis te komen. In de vergadering van ingelanden van den Yereenigden Groot-Henmeer, Klein-Hen- meer- en Hofpolder, onder de gemeente War mond, is benoemd tot voorzitter en secretaris van het bestuur de hoer A. Yan der Zon, aldaar, in de plaats van den lieer mr. A. Nederburgh, die hiervoor heeft bedankt, en tot lid van het bestuur de heer J. Hoogstraaten, jn de plaats van den heer A. Van der Zon. Ged. Staten hebben by de Prov. Staten van Zuid-Holland ingebracht een adres van het bestuur der Dordrechtsche Ambachtsschool, waarby aan de Vergadering der Staten wordt gevraagd het Provinciaal subsidie aan die school voor 1893 te willen verhoogen van 500 op ƒ1500. Naar hunne meening wettigt de voorge nomen uitbreiding der inrichting de verhooging van het Provinciaal subsidie. Ged. Staten stellen, voor, evenals de Raad der gemeente Dordrecht het gemeentelyk subsidie verdub belde, het Provinciaal subsidie van 500 op 1000 te brengen. Dit verhoogd subsidie zal echter zyne rechtvaardiging vinden in de uit breiding der school, en zou dan ook eerst dan worden uitbetaald, indien de uitbreiding tot stand is gekomen. By koninkiyk besluit is de zilveren eeremedaille der orde van Oranje-Nassau, en wel die met de gekruiste zwaarden, verleend aan den adjudant-onderofficier F. Overing, van de Koninkiyke Militaire Academie. Biykens een telegram uit Beriyn heeft keizer Wilhelm aan K. J. G. baron Van Hardenbroek van Bergambacht, opperschenker van H. M. de Koningin en vertegenwoor diger der Koningin-Regentes op het feest te Wittenberg, de Pruisische kroonorde 1ste klasse geschonken. By het dames-comité voor den onlangs te Leeuwarden gehouden bazaar ter aan schaffing van het meubilair van het op te richten nieuw Diakonessenhuis, is ontvangen van H. M. de Koningin 150 en van H. M. de Koningin-Regentes ƒ100. In den boekhandel der firma Greineren Pfeiffer, te Stuttgart, is verschenen: „Der Junker aus dem Laufen", oin Lied vom Rhein- fall, van Albert Westermann. Het boekje ziet er in alle deelen keurig uit; papier en druk laten niets te wonschen over, terwyi het prachtbandje en het mooie goudsnee bet werkje tot een sieraad maken voor het salon, het op een b9st, in het oog loopond plaatsje in de boekenkast doen aanspraak maken. Uit Apeldoorn meldt men: Den 3den December keert de vorstelyke familie van het paleis Het Loo naar de resiJentie terug. Het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, vertrekt 30 Oct. van Boulogne-sur-Mer en passeerde 31 Oct. Lizard; de „Kaiser", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 30 Oct. Adendo „Obdam" vertrok 29 Oct. van Nieuw- York naar Rotterdam; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 31 Oct. van Port-Said; de „Minerva" vertrok 30 Oct. van Stettin naar Amsterdamde „Paramatta", met de mail van Australië, China en Indië, arriveerde 29 Oct. te Brindisi; de „Rotter dam", van Amsterdam naar Nieuw-York, pas seerde 31 Oct. Scillyde „Schiedam", van Bal- timore naar Rotterdam, pass. 30 Oct. Praw- lepoint; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, arriv. 30 Oct. te Padang; de „Voor waarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 Oct. van Suez; do „Veondam", van Nieuw- York naar Rotterdam, pass. 31 Oct. Lizard; do „Pondo", van Amsterdam naar Kaapstad, arriveerde 30 Oct. te Londen; de „Dubbel dam", van Nieuw-York naar Amsterdam, is 31 Oct. Scilly gepasseerd; de „Patroclus" is 29 Oct. van Batavia naar Amsterdam ver trokken; de „Zuid Holland", van Batavia naar Rotterdam, is 31 Oct. Gibraltar gepasseerd; do „Utrecht", Yan Rotterdam naar Java, ver trok 1 Nov. van Southampton. By koninkiyk besluit is benoemd tot bewindvoerder over de stichting van Cornelis Coomans, vroeger berust hebbende ter voor malige weeskamer van Alkmaar, H. J. Vonk aldaar, in plaats van mr. M. A. Kluppel, overleden. Aan den heer Johannes De Ryke, ingenieur to Tokio, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van commandeur der orde van den Heiligen Schat, hem door den Keizer van Japan geschonken. De volgende pensioenen verleend aanM. E. Yan den Berg, zich echryvende Yandenberg, weduwe H. A. Overman, commies 2de klasse by 's Ryks belastingen, ƒ202; N. Gronthoud, zoon van wyion den lynwachter by deRyks- telegraaf J. W. Gronthoud en van wyien A. E. Fries, 38. Jhr. mr. J. C. N. Van Eys, gezantschaps secretaris der eerste klasse by het gezantschap te Beriyn, bevorderd tot gezantschapsraad by dat gezantschap. 154.) „De oude vereerder zal thans voor de sclioone, genadige vrouw niet meer gevaariyk worden", zeide Egon zachtjes, zyn eigen beeld in den spiegel toeknikkende. „Gy zyt nooit schoon goweestheden ziet ge er echter al byzonder ongelukkig uit. Nu, misschien is het maar goed ook! Het be- wustzyn, dat ge er zoo vreemd uitziet, zal u behoeden voor het koesteren van dwaz# denkbeelden, wanneer de mooie vrouw u vriendelyk ontvangt. Wat dood is en reeds lang in het graf ligt, moet niet meer her leven. Ea do oude herinneringen, zy zfin dooa, zy zyn ten grave gedaald met den ongelukkigen Pechraayer; wjj kunnen haar niet gebruiken voor het nieuwe, aan oen ern^tigen arbeid gewijde leven." Htf. regelde nog het een en ander aan zyne kleeding, streek een paar plooien glad, die zich in zyne jas door hot lange verblyf in den koffer gevormd hadden, en verliet daarna de kamer, om zich naar de galery te bege ven. waarin, gelyk Yon Wangen gezegd had, de schoono huisvrouw den gast zou ontvangen. Op hetzelfde oogenblik, dat hy de kamer verliet, werd de deur van een aan de andere zyde van de gang gelegen vertrek geopend en daaruit trad een jong meisje te voorschyn, een kind, naar het 6cheen nauwelyks veertien jaren oud. Verrast bleef Egon onwillekeurig een oogenblik staan. De kleine, gracieuze gestalte van het lieve kind herinnerde hem aan Lizes fraaie leest. Zyne verbeelding voerde hem plotseling terug naar het kasteel Osternau, in de den gouverneur Pechmayer aange wezen kamer. Hy stond weder, evenals toentertyd, aan het venster en keek in den tuin; hy hoorde het vrooiyke gelach van twee spelende kin deren, waarna beiden uit een boschje te voorschyn kwamen. Hat beeld van Lize, gelyk hy dir toenmaals geeien had, stond weder met betoovorende aanvalligheid vóór hem, maar in het volgende oogenblik was het verdwenen. Do werkeiykheid deed hare rechten gelden Ezon werd zich bewust, dat hij in een vreemd huis vóór een jong meisje stond, dat de hoffeiykheid gebood te groeten. Hy boog gelyk hy dit voor eene volwassen jonge dame zou hebben gedaan, maar tegelyk zag hy het schoone kind met niot geringe belangstelling aan. De kleine gracieuze figuur geleek inder daad op die van Lize en ook het lieve kinder gelaat had, wel niet in de trekken, maar toch in de uitdrukking, iets, dat aan Lize herinnerdezoo nieuwsgierig en schalks vrooiyk en dan weder zoo ernstig onderzoe kend als in dit oogenblik het jonge meisje, had ook Lize hem aangezien, toen hy haar voor de eerste maal zag. Klara sloot, Egon ziende, snel de deur van de zolderkamer, waaruit zy te voorschyn was gekomen; met een hoofdknikje beant woordde zy Egons begroeting en kwam toen naar hem toe. „U is dus de heer Von Ernau, van wien ik zooveel gehoord heb?" zeide zy zachtjes. „Ik had mij u geheel anders voorgesteld!" „Inderdaad? En hoe hadt gy u dan myn nieiig persoontje wel gedacht, mejuffrouw?" „Dat weet ikzelve niet, maar geheel anders. Inderdaad, het verband maakt u niet fraaier en wanneer u van het bloedverlies zult be komen zijn, zult u er wel beter uitzien. Voelt ge u nu wat beter Gevoelt gy u kracht g genoeg om alleen te gaan, of zal ik u geleiden? U aarzelt en denkt dat zoo'n klein., zwak. ding als ik niet van nut kan zyn, maar dan vergist gy u. Ik bon sterker j dan u denkt, steun maar op mij. hebt bepaald nog behoefte aan een steuntje, want u ziet er ontzettend bleek, vermoeid en ziek uit." „Ik dank u voor uw vriendeiyk aan bod, maar „U slaat dit af, natuuriyk; maar ik zal achter u gaan, en indien u wankelt, zal ik u ondersteunen, ook tyjaldien u dit niet mocht willen. Doch daar valt my in, dat u my in het geheel nog niet kent en ik myzelve dus moet voorstellen; ik heet Klara Yon Wangen en ben de zuster van Hugo Von Wangen, die uw bezoek myne schoonzuster heeft aangekondigd. Zeker zyt ge op weg om dat bezoek te gaan brengen." „Juist, genadig* juffrouw „Noem my toch niet „genadige juffrouw" dat klinkt als spot. Ik ben nog geene juf frouw en worö Klara genoemd; slechts de dienstboden zeggenjuffrouw Klara. U kent den weg do<jr het huis nog niet, ik aal u naar do gajhjry brengen, waar u myno schoon zuster vfóden zult, die u zeker met de grootste "belangstelling verwacht. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5