Donderdag 3 November. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. w. 10031 A°. 1892. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. ))it liommcr bestaat uit TWLE Bladen. Offlciëelo Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leidon; Gezien de adressen van J. H. TESKE en J. RUS- BERGEN, houdende verzoek om vergunning tot het houden en mesten van varkens, respectievelijk in de porceelen Molensteeg No. 9 en 8pilsteeg No. 7 Gelet op art. J52 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat op Maandag dtn 7den Nov. a. s., des voormiddags te ell' uren, in een der vertrekken )op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven tot hot inbrengen van bozvraron tegen die verzoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Nov. 1892. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 November. De Vereeniging tot ondersteuning van be hoeftige oud-onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger, die vóór de wet van 1877 gepensionneerd zijn, heeft reeds veel goeds gedaan. Velen van die gepensionneerden ver- Leeren in allesbehalve gunstige omstandig heden. Met hen echter, die volgens de wet van genoemd jaar gepensioneerd werden, is dat eenigszins anders. Die wet toch is billijker voor hen, die het vaderland trouw gediend hebben, maar heeft geene terugwerkende kracht verkregen, zoodat de vroeger gepen sionneerden niet van de mildere bepalingen profiteeren. Bovenvermelde Vereeniging is daarom opgetreden om hen, en zoo noodig ook hunne weduwen en weezen, in hun nood by te staan. Tweemaal in het jaar, in Novem ber en Februari, dus in den winter, wordt hun eene ondersteuning verstrekt, gewoonlijk te zamen ten bedrage van v|jf en twintig gulden. Die bydrage was by hen, voor wie ze bestemd werd, nooit misplaatst, want naar een der bestuurderen ons mededeelt, is de toestand van hen, wier lot de Vereoniging zich heeft aangetrokken, hoogst treurig. Er zijn ook blinden onder, die dus niet tot wer ken in staat zijn. Het aantal donateurs en andere bedragenden is echter gaandeweg door overlijden of door vertrek verminderd. Daarom doet de Vereeniging nu eene inteekenlijst rondgaan en met het oog op het goede dool vertrouwt zij niet ten onrechte Jat hare werkzaamheid den gewenschten steun bij onze medeburgers zal ondervinden. - Met deelneming zullen velen onzer stad- gerooten het overlijden vernemen van een onzer vroegere waardige stadgenooten, den heer Francois Corneille Jean Van Goens, sedert vele jaren predikant by de Waalsche gemeente alhier. Gedurende den tyd dat hy te dezer stede het leeraarsambt beklooddo, had hy zich een groot aantal vrienden en vereerders verworven. Zware slagen heb ben hem en zyne hem dierbare gade in den huiselyken kring getroffen. Negen van de elf kinderen werden hun in ons land van hunne zyde door den dood ontnomen. Hy verliet onze gemeente en ons land om in Lausanne na de vele beproevingen rust te vinden. De tyding van zyn afsterven ontvin gen wy heden uit Parys. Hy bereikte den leefiyd van 77 jaren en heeft alhier zeer dier bare herinneringen achtergelaten. Dr. J. H. Gunning JHz., predikant alhier, zal op verzoek van H. M. de Koningin-Regentes, voor Hare Majesteiten de Koninginnen aan staanden Zondag-morgen eene godsdienst oefening op het Loo houden, in de Kapel van het Paleis. Heden slaagde aan de universiteit te Utrecht de heer P. A. Boorsma voor het doctoraal examen in de pharmacie. Woensdag 9 Nov. zal het 60 jaren ge leden zyn, dat dr. A. Romeyn,, te Goiida, zyne loopbaan als geneesheer begon. Van 1840 af is dr. Romeyn te Gouda werkzaam. De heer L. C. P. Van Lingen, directeur van het gymnasium te Zetten, heeft als zoo danig ontslag aangevraagd, met ingang van 1 Jan. a. s. De stichting „Bloemendaal", te Loos- duinen, is plechtig geopend met eene rede voering van ds. Lindeboom over doel en werking der Christeiyke Vereeniging tot ver zorging van krankzinnigen en zenuwlyders. De nieuwbenoemde rechter in de recht bank te 's-Gravenhage, mr. A. E- Croockewit, zal Woensdag 9 November a. s. worden ge ïnstalleerd, na op Maandag 7 Nov. voor het gerechtshof aldaar den vereischten eed te hebben afgelegd. Maandag 14 Nov., te één uur, zal in het Ryksmuseum te Amsterdam onthuld worden het borstbeeld, als hulde gewyd aan wylen den Nederlandschen toondichter Verhulst en het welk in deze ryksinstelling eene plaats zal bekomen. De plechtigheid zal worden opgeluisterd door een zangkoor onder leiding van den heer Danièl De Lange. Tot dusverre zyn by den rector-magni- ficus der gemeente-universiteit van Amster dam voor de eerste maal ingeschreven 176 studenten, waarvan in de godgeleerdheid 25, rechtsgeleerdheid 34, geneeskunde 63, wis- en natuurkunde 37, letteren 17, terwyi 27 toehoorders voor enkele lessen zich hebben aangegeven. Het jongste nommer der Nederlandsche uitgave van „lTllustration Contemporaine" is geheel aan de inrichtingen gewyd van de hoeren J. C. Van Marken c. s. te Delfr. Eene reeks platon is er in opgenomen, ook omtrent het bezoek der Koninginnen, er den 20ston April jl. gebracht. De heer A. Kosters, te Enschedee, heeft f 1000 geschonken aan het ziekenfonds, om uit de rente daarvan onvermogende ooglyders in de gelegenheid testellen naar Utrecht te gaan. De gemeenteraad van Zwolle heeft f 2500 toegestaan voor aanschaffing van een ontsmet tingsoven met daarby behoorend gebouw. Door den gemeenteraad van Kampen is de gasprys van 7 op 6 cent per stère gebracht. De heer J. C. Van Goudoever, onderwyzer aan de school Achter St.-Pieter, te Utrecht, is benoemd tot onderwyzerteNoordwyk-Binnen. Hot stoomschip „Prins Hendrik" vertrok 2 November van Batavia naar Amsterdam; de „Prins Willem I", van West-Indië naar Amsterdam, is 1 Nov. des avonds to Havre aangekomen; de „Dubbeldam", van Nieuw- York naar Amsterdam, is 1 Nov. Bevezier gepasseerd; de „Prins Alexander", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 1 Nov. te Aden; de „Soenda", van Batavia naar Am sterdam, arriveerde 1 No/, te Adende „Veen- dam", van Nieuw-York naar Rotterdam, arri veerde 1 Nov. te Boulogne. Gemengd Nieuws. Door P. Aalber8berg, aan het Nieuwe meer (gem. Haarlemmermeer) is oen man, die van een vaartuig in het water was gevallen, met levensgevaar gered. Maandag-avond te halfzeven viel ten huize van Kool aan de Nieuwe meer de kachelpyp uit den schoorsteen tegen den wand, waardoor brand ontstond. Met behulp van eenige buren is de brand gebluscht. Er is meer schade door het water dan door den brand veroorzaakt. Naar Zoetermeer Zegwaard en Oudshoorn vertrokken gistermorgen wedorom veeziekte-detachementen der grenadiers. Ook vertrok van Gouda naar Schoonhoven een detachement, sterk 6 man, ter bewaking van een stal, waarin mond- en klauwzeer voorkomt. In navolging der kleine vleosch- houwers, hebben thans ook de groote te Rotter dam den prys van het runavleesch met 10 cents per kilo verlaagd. PRIJS DER ADVERTENTLÈN V»n 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f9.17$. Grootere lettere Dear plaatsruimte. Voor het i&caeeeereD buiten de stad wordt ƒ0.0 fr bereksnd. Ook de slagers te Deventer hebben met 1 November don prys van het rundvleesch met 10 cents per kilogram verlaagd. De te Hilversum bestaande com missie voor een huldebiyk aan Cornel is Van Rheenen en zyne helpers, die a.s. Woensdag een definitief besluit zal nemen mot betrekking tot de bestemming der ingekomen gelden, heeft, naar wy vernemen, in beginsel bepaald, dat voor C. Van Rheenen een stuk grond met een huisje zal worden aangekocht, terwyl aan zyne helpers eene som golds zal worden uitgereikt. Tegen 17 neringdoenden te Delft is door de politio aldaar proces-verbaal op gemaakt in zake de wet op den heryk. Aan een graanhandelaar is op de Beurs te Rotterdam eene portefeuille met ƒ2000 ontstolen. Men schryft ons uit Haarlem mermeer de volgende historie: Twee personen, L. D. en A. v. H., zyn eerst als plaatsvervanger in dienst gegaan; na hunne afrekening te hebben ontvangen, verbonden zy zich als vrywilliger by het koloniaal-werfdepot, alwaar zy handgeld ont vingen en verlof, van welk een en ander zy volgenderwyze hebben gebruik gemaaktieder heeft een meisje genomen en toen zyn ze ge- zamenlyk naar Amerika vertrokken. Van hunne behouden overkomst is by de familie bericht ontvangen. Te Enschedee heeft brand, ge woed in de riet- en kammenmakery van de firma Van Blenkon, in de Venestraat. De brand, welke een dreigend aanzien had, werd spoedig gebluscht. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Te Utrecht is door het omvallen van eene lantaarn, brand ontstaan in een bagagewagen derExploitatie-Maatschappy, ten gevolge waarvan eene baal mantels en een schildery zyn verbrand. Te Hellevoetsluis is overleden de 82-jarige Metalen-Kruisridder H. Van der Linde Sr. Te Maassluis ia door de pokken aangetast een man, die met de ontsmetting der woningen van lyders aan die ziekte be last was. Te Wormerveer, in de buurtschap Westknollendam, is eene onbewoonde boeren plaats, toebehoorende aan den heer J. Koster, te Marken-Binnen, tot den grond afgebrand. Men vermoedt dat hier kwaadwilligheid in 't spel is. De politie stelt een yverig onderzoek in en meent reeds op het spoor der daders (jongens) te zyn. Alles was verzekerd. (Ji'ld allecu maakt niet seliikkig. 155.) Zy was zeer verwonderd, toen zy hoorde dat onze gast de heer Von Emau was. Nu, zy heeft daartoe wel reden. Ontken maar niet, mynheer Von Ernau! Eene nicht van my, die, terwyi myn vader nog leefde, langen tyd by ons op Linau gelogeerd is geweest, heeft my de geheele zonderlinge geschiedenis verhaald, namelyk, dat u eens met Bertba verloofd zyt geweest, dat men u daarna voor dood hield en Bertha zich toen met myn broeder verloofde. Het is misschien niet prettig, dat ik dit maar zoo openlyk zeg. U is er toch niet boos over, mynheer Von Ernau?" „Zeker niet. Ik ben u integendeel zeer dankbaar voor uwe openhartigheid." „Nu, dan wil ik u nog meer zeggen. Neem u voor Bertha in acht! Zy heeft een valsch hart! Ik weet niet wat zy voornemens is, maar dat zy ten uwen opzichte byzondere plannen koestelt, heb ik in hare oogen ge lezen. Geloof haar 'niet! Nu echter heb ik u reeds meer dan genoeg gezegdwy mogen niet langer samen praten. Volg my ik wil u naar de galery brengen! Ziezoo, gaat u maar vóór, de trappen op, ik biyf achter u." Egon voldeed aan hetgeen gezegd werd. Gaarne had hy het gesprek nog voortgezet, maar het kwam hem onoprecht voor een onschuldig, spraakzaam kind uit te hooren en hy weerstond derhalve de verzoeking nog meer omtrent Bertha te vernemen. Hy ging langzaam de trappen af; eenmaal moest hy biyven staan en zich aan de leuning vast houden, daar hy duizelig werd. Klara stond hem onmiddellyk ter zyde en pakte hem stevig by den arm. „U zyt nog zwak", zeide zy deelnemend. Egon was echter spoedig weer in orde en kon, het meisje bedankende, zyn weg voort zetten. Beneden in de voorzaal bleef Klara staan. „Nu kunt u niet dwalen", zeide zy; „deze deur voert naar het tuin-salon en daardoor komt u in de galery. Wilt u my een genoegen doen, mynheer Von Ernau?" „Gaarne! Op welke wijze is my zulks mogelyk?" „Zegt u noch aan myn broeder, noch aan myne schoonzuster, dat u my gezien en ge sproken hebt." „Waarom zou ik daarvan een gehoim maken -Dat zal ik u later wel eens vertellen! Heden reken ik echter op uwe stilzvvygend- j beid. Adieu, mynheer Von Ernau!" Zy wachtte geen antwoord af en huppelde de trappen weder op, welke naar het ver trek voerden, waaruit zy gekomen was. „Neem u voor Bertha in acht", had het kleine meisje gezegd. Welk eene zeldzame waarschuwing Kon dan dit kind vermoeden, wat Bertha vroeger voor Egon geweest was, welk eene smart en hoeveel inspanning het hem eens gekost had zich te ontrukken aan de be- toovering, welke zy op hem had uitgeoefend? Hy was niet in staat een antwoord te geven op deze zich aan zyn geest opdrin gende vraag, daar hy reeds in bet tuinsalon stond en Bertha, die zyne voetstappen ge hoord had, hem in de deur der galery tege moetkwam. Hoe schoon, hoe verrukkend schoon was zyVeel mooier dan vroeger en toch was zy hem toen reeds, in den tyd van storm en drang, voorgekomen als het ideaal van menscheiyke schoonheid. De fijne gestalte was wel niet meer zoo slank, maar had aan omvang gewonnen, zonder aan gratie te verliezen. De donkere, zwarte 'oogen, welke hem aanschouwden met een vergenoegden blik, kwamen hem voor nog meer uitdrukking te hebben gekregen, nog schitterender te z\jn geworden. Het lieve, gelukkige lachje, dat om haren rozenmond speelde, toen zy hem begroette, was verruk kend. Zy stak hem de beide bandon tot het brengen van een harteiyken groet toe. „Hoe gelukkig, hoe onuitsprokeiyk gelukkig ben ik, dat de zware zorg omtrent u, die ens dezen nacht van den slaap beroofd heeft, opgeheven is en dat ik u zóó weeazie! Wees welkom, hartelyk wolkom, mftsheer Von Ernau!" „Neem u voor Bertha in acht!" Kon de kleine waarschuwster veimoedon hoe stormachtig het bloed Egon nacu het hart joeg, toen hy de hem aangeboden fijne,, zachte, witte hand greep, deze ki\3to en den zachten druk daarvan gevoelde? Kon z\j veimoedon, dat een enkele blik uit deze gloeiende, donkere oogen voldoende was om den zielevrede te verstoren, dien Egon zich na een vieijaiigen, zwaren stryd eindelyk verworven had? Maar de waarschuwing was toch niet tever geefs gedaan. Egon hacht er aan en ook aan de woorden „Zij hoeft een valsch h?.rt!" 1 Wordt vervolgd.) v

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1