S. VLES, Hooigracht 26, Spaarkas. SlijterijHartesteeg 2. Solide Behandeling! Lage Prijzen! Eene uitgebreide, élégante Collectie: De Graciense, Prys per kwartaal fU1\ N°. 10029. Dinsdag 1 November. A0. 1892. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. NIEUWE Erwten en Boonen C. SEGAAR Wz, BERICHT dat in zijn Magazijn voorradig is: LEIDSCH DAGBLAD. PEU8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franoo per poet1.40. Aloonderlgke Nommera0.06. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels f 1.06. Iedere regel meer Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f0.05 berekend. Gemeugd Nieuws, Vanwege de brandwaarborg- maatschappij der heeren De Jong Co., te Amsterdam, waarvan correspondenten zijn de beeren Klaverwyden en Van Ryn, is als premie aan de brandweer van Zoeterwoude toegekend de som van vyf en twintig gulden, en van wege de brandwaarborg-maatschappij te Loenen a/d. Vecht, waarvan correspondent is de heer J. A. Endtz, de som van twintig gulden, voor betoonde vlyt by den plaats gehad heb benden brand in den avond van 22 October van den molen der heeren Gebr Van Mannekus, wegens het beveiligen van de panden, aan den Mieningwog staande. De aan de vleeschhalopdeGe- dempte Botersloot te Rotterdam aangekondigde prys verlaging van hot rundvleesch veroor zaakte Zaterdag een schier ongekenden toeloop van koopers uit allerlei stand naar die hal. Een flinke omzet en levendige handel, zooals maar zelden ter plaatse te aanschouwen was, was hiervan het gevolg, terwijl er, niettegenstaande den lagen prijs van 25 ets. per '/i kg-, goede zaken worden gemaakt. Van bedrog als anderszins kan hier geen sprake zijn, daar toch, krachtens besluit van burgemeester en wethouders, geen ander vleesch in de hal mag worden verkocht als dat, hetwelk op het abattoir geslacht en ge keurd is. Bovendien is den geheelen dag een keurmeester van dieren en vleeoch aldaar speciaal met het toezicht belast. De lage prijzen moeten worden toegeschreven aan het heerschen van mond- en klauwzeer, waardoor de uitvoer belemmerd wordt. (N. R. C.) Een treurig familie-drama. Zaterdag werd voor de rechtbank te Amster dam eene hoogst treurige zaak behandeld. In het begin der vorige maand had een 20-jarig diamantslijper, zooals destijds omstandig werd medegedeeld, by eene poging, om zyne moeder tegen mishandeling door zyn dronken vader te vrywaren, dezen laatste met een mes eene zeer ernstige wonde toegebracht, waaraan de gekwetste nog denzelfden nacht overleed. Uit het verhoor der deskundigen bleek dat de wonde gevaarlijk, maar niet bepaald doo- delyk was. Verschillende getuigen legden over den ver- slagene zeer ongunstige verklaringen af, ter- wyl zy den beklaagde een uiterst oppassend, gunstig bekend jongmensch noemden. Het O. M. eischle, wegens mishandeling, welke den dood ten gevolge had, eene gevan genisstraf van vjjf jaar, terwjjl de verdediger, mr. Simons, vryspraak, althans eene veel lich tere straf vroeg. Uitspraak over acht dagen. De openingsvoorstelling in den circus van den heer Oscar Carré te Amster dam zal plaats hebben op 12 November a. s. Door wyien mevr. de wed. M. P. J. Scharff Smits Van der Goes is aan de Sophia Vereeniging tot bescherming van dieren te Amsterdam ƒ12,000 vermaakt. Van den Stadsschouwburg, te Amsterdam in aanbouw, waait de vlag. Boven het tooneel is de yzeren kapspant gesteld. Zy is vijf en twintig meter lang en weegt zeven duizend kilogram. Nog zes dergelyke spanten, welke elk ongeveer vyf uren arbeid eischen van stellen, en dat gedeelte van het gebouw kan afgedekt worden. Indien het weer slechts een weinig mee werkt, hopen dé aannemers, de heeren Cerlyn en De Haan, het geheele gebouw nog dit jaar jaar onder de kap te krygen. Reeds zyn vyf millioen steenen van de onge veer zes en-een half millioen verwerkt, (hbl.) Op de werf „Concordia", te Am sterdam, zou Zaterdagmiddag van stapel loopen het stalen barkschip „Amsterdam", groot ongeveer 1700 ton, gebouwd voor eene ree- dery onder directie van den heer W. A. Huy- gens en gevoerd zullende worden door kapt. F. T. Schneyder. De plechtigheid, waarvoor een talryk publiek was opgekomen, onder wie de minister van marine en de vice-admiraal Mac Leod, had evenwel niet plaats. Na het wegvallen van de laatste klink, bleef het schip onbeweegiyk zitten. Met groote krachtsinspanning kwam het gevaarte na een half uur in beweging. Plotseling vertraagde echter de gang, en zat het schip, oven nadat de achtersteven het water had bereikt, we derom vast. Donderdag-avond omstreeks half- elf is brand uitgebroken op het hofsteedje, genaamd het „Olie Kot," eene herinnering zeker aan eene daar in de 17de eeuw gestaan hebbende traanbrandery, gelegen op het eind van den Westdyk der Oude Haven te Middel burg. Een driejarig paard, een veulen, drie koeien, twee ossen en eene geit verbrandden, terwyl ook een partytje ongedorscht graan eene prooi der vlammen werd. De justitie uit Middelburg kwam, om op de plaats zelve de noodige inlichtingen in te winnen, daar ernstige vermoedens bestaan dat de brand aan kwaadwilligheid is te wyten. De Oosterstoomtram, welke 7.16 te Zeist—Driebergen moet aankomen, is Zater dag-ochtend op eenigen afstand van het station ontspoord door het breken van eene as van den passagierswagen. Met een paar kleine kneuzingen en den schrik kwamen de reizigers er af. De weg is versperd. Een jongeling te Zevenbergen had het ongeluk van een boerenwagen te vallen, doordat het paard schrikte en aan het hollen sloeg. Een der wielen ging over zyn been en hyzelf werd tegen een boom gedrukt, zoodat twee ribben gebroken werden. Uit het Oldambt schryft men aan de „N. R. C."By gelegenheid der loting voor de nationale militie kwamen uit Finster- wolde en Beerta vele lotelingen met roode linten om de petten, roode sjerpen om en voor de petten het opschrift: „slachtoffers van de bloedwet". De autoriteiten deden of zy niets merkten en lieten de jongens stil begaan. "Wederom zyn 44 werklieden der Koninklyke Maatschappy „De Schelde", te Vlissingen, wegens slapte in de werk zaamheden ontslagen. Het l'/j-jarig kind van den land bouwer P., te Nieuw-Leusen, geraakte in een onbewaakt oogenblik, te water, en werd levenloos opgehaald. Lubbert De Vries heeft hoogor beroep aangeteekend tegen het vonnis der .„chtbank te "Winschoten, waarby hy is ver oordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf, omdat hy den 13den Augustus 11. te Mun tendam den burgemeester heeft bedreigd hem den nek te zullen breken, in de sloot te zullen werpen en te verdrinken, en 2o. dienzelfden dag, 's morgens te tien uren, op den trekweg van Scheemda naar Zuidbroek, een hond den staart heeft afgesneden. De Duitse he spoorwegen he fa- ben in September van dit jaar byna 8 mil lioen mark of 21 pet. aan personenvervoer minder ontvangen dan het vorig jaar;het goederenvervoer is 2 pet. per kilometer ge daald. Sedert het begin van het jaar zyn de ontvangsten in beide opzichten belangryk lager geweest dan in 1891. De „Voss. Ztg." ziet daarin een nieuw bewys, dat de staats exploitatie geenszins voordeelig is geweest. Ingrypende verbeteringen zyn uitgebleven; van lagere tarieven en eenheid van beheer is weinig te bemerken. In goede jaren hooft de Staat wel vele millioenen genoten, maar nu de slechte jaren zyn gekomen, kan de zoo hoog geroemde eigen exploitatie der spoorwegen den Staat in groote verlegen- beid brengen. By den Zaterdag vermelden brand te Milwaukee zyn meer dan 800 huizen eene prooi der vlammen geworden. De brand weer gebruikte dynamiet om het vuur binnen een kring van puinhoopen te beperken. Vol gens de laatste depeche was de brand in zyn voortgang gestuit. De gloed was mylen ver zichtbaar. De Amerikaansche consul Ryder, te Kopenhagen, is wegens diefstal, bedrog en valschheid in geschriften tot 18 maanden tuchthuisstraf veroordeeld. KOLONliiN. BATAVIA, 27 September. By besluit van 23 September is aan T. F. Van Vloten, E. F. Van den Broek d'Obrenan en P. Dunlop vergunning verleend voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtram weg in de residentie Japara, loopende van Joana naar Tajoe, met een zytak vanDjetak naar Pati en voorts met zylynen van uit de hoofdiyn naar de suikerfabrieken Trangkil en Pakis. Door den gouveruenr-generasl van Ncd.-Imliè zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Dopartemont. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Enropa, wegens ziekte, aan den control. lBto kl. M. J. A. Kmseman en wegens meer dan 16 Jaren onafgebroken dienst, aan den onderpakbniemeeetcr te Batavia J. H. Mulder. Benoemd: Bjj de Algomocno Bekenkamer: Tot 2den commies do 3den commies J. O. Do Bie: tot 8den comm. do klorken J. H. O. Termijtolon en H. P. M. Kim; bij bot bionenl. bestuur: tot contr. late kl. de contr. 2de kl. O. G. L. Von Froijburg; totoontr. 2de kl. de adepir.-controlenr W. J. H. Van Buck; tot adsp.-contr. do ambtenaar ter beschikking J. L. Kal; bg den waterstaat: tot boofding. 2do kl. de ingeniour 1ste kl. A. Mijor; tot ingoniour letekl.de ingeniours 2do kl. J. F. De Gijeelaar on W. B. Van Goor; tot ingoniour 2de kl. de ingenieur 8de kl. G. L. Dricsaen; tot ingeniour 8do kl. do adsp.-ingonieur E Oh. Lantziue. Tydeljjk ln dienst gesteld: Als kruid kundige, ten beboovo van bet onderzoek der bosob- boomflora op Java, bij den dienst van bet boaebwezen, dr. Th. Valeton. Verplaatst: Van do Lampongsobe districten naar de ree. Oostkust van Sumatra, do contr. 2de kl. A. O. Vc-enbujjzen. Departement van Oorlhg. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, wegous ziekte, aan den kapt. der inf. T. J. Van Dam. Benoomd: Bp den stroomtramdienet in Atjeh tot stationschef to Oleh-lob, de gegagoerdo sergeant der inf. A. Van do Laar. Oepartement van Marine. Bovorderd: Totingo- nieur 2do kl. voor bet vak van scheepsbouw do waar nemende ingenieur 3de kl J. E. Van Cleef. Maandag 31 October laatste zitting. Vrijdag 4L November van halfacht tot negen uren UITBETAMlVCw. Zy, die hunne boekjes nog niet hebben ingeleverd, worden verzocht dit vóór Donderdag a. s. te doen by den Penningmeester, Rapenburg 103. J. A. LOEBÈR, 6667 12 Penningmeester. 0J p van heden af weder in alle soorten q/ voorhanden by 6668 12 cd ZAADHANDEL, n LANGE DIEFSTEEG 8, P Leiden. Per hal ven Per halve Per Deciliter Liter. Flesch. (Maatje). JENEVER0.35 0.30 0.08 Beste0.40 0.34 0.09 Oude0.45 0.37} 0.10 BRANDEWIJN0.35 0.30 0.08 Beste0.40 0.34 0.09 Inl0.45 0.37} 0.10 COGNAC A RIJM0.51 0.43 0.12 Bultenl0.08 0.57} 0,15 Vieux0.85 0.75 0.19 9664 30 KLIKEE. Overjassen. Winterjassen. Wlnter-Kostuums. Wlnter-Broekcn. Winter-Colberts. Winter-Jekkers. Winter-Vesten. Jachtvesten. Pelerine-Jassen. Kinderjasjes. W Eene groote keuze in Stoffen voor Kleeding naar Maat, waarvoor ik mij beleefd blijf aanbevelen. G6G1 50

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5