jt i \:n< inwwWWPwvyr :laow!«SSS=r--- Do begrooting voor 1S93 van do gemeente Amsterdam is door don Daad met 34 tegen 2 stemmen goedgekeurd, die van de heeren Treub en Gerritsen. Er is 84,394 bezuinigd, zoodat de voorgestelde 100 opcenten op het personeel tot 94 kunnen teruggebracht worden. De onvoorziene uitgaven z(jn op f 204,438 geraamd. Met het oog op esno spoedige in diening der wijziging van de inkomsten-be lasting is de percentage daarvoor nog niet voor 1S93 vastgesteld, doch het begrotings cijfer ƒ2,914,000 blijft. Do gebeele begrooting in ontvangst en uit gaaf bedraagt 13,226,089. De heer Wüste had bp den post „Univer siteit", begroot op 368,600, als motie voor gesteld om B. en Ws. uit te noodigen. vooiloopige stappen te doen, welke er toe kunnen leidon, dat de gemeentelijke Univer siteit eenmaal geheel door het Rijk worde overgenomen. Deze motie toelichtende, zeide do heer Wüste, dat, nu de stad Amsterdam in zulk een finantiëelen nood verkeert, het voor de hand ligt dat zy beproeft deze parel in hare kroon te gelde te maken. Spreker schat de indirecte voordooien, welke de universiteit afwerpt, niet gering, maar meent toch dat die niet in verhouding staan tot de finantiëele lasten, welke de universiteit op de burgerij legt. Van het vragen van subsidie aan de Regeering voor eone medische faculteit is spr. geen voorstander. De Regeering neme de geheele universiteit over; dan kan de ge meente desnoods subsidie aanbieden aan liet Rpk. De voorzitter stelde voor, de motie naar de afdeelingen te verzenden, om daar te worden onderzocht, en deed opmerken, dat er op dit cogonblik, midden in den cursus, toch geen sprake van zou kunnen zyn om de univer siteit te sluiten. Hiertoe werd besloten. De heer Gerritsen vroeg, of de Hortus Bo tanicus niet overgeplant naar en voreenigd zou kunnen worden met de Linnaeus-Tuin- bouwschool. Men zou dan een zeer groot stuk bouwterrein in ae Plantage vrykrygen, dat eene zeer belangrijke bate voor de ge meentekas zou opleveren. De voorzitter zeide dat B. en "Ws. dit denk beeld zullen overwegen. Men zal evenwel den uitslag van de motie-Wüste dienen af te wachten. De heer Heineken had voorgesteld den post „Traktementen" te verminderen met 5000 en niet over te gaan tot hot be noemen van een opvolger van den hoogleeraar in de godgeleerdheid Van Toorenenbergen. De voorzitter geeft in overweging het cijfer op do begrooting te laten, omdat, als er geone benoeming geschiedt, het geld van zelf niet wordt uitgegeven. Do heer Pijnappel bestreed het voorstel- Heineken, dat door den heer Heemskork werd ondersteund. De heer Heineken wijzigde alsnu zijn voor stel on stelde voor om den post van 5000 te brengen op f 2500. Dit amendement werd aangenomen. Gemengd Nieuws, Het voorbeeld, te Rotterdam met de vleeschpryzen gegeven, vindt ook hier ter stede navolging. De heer Chr. Verhoog, vleeschhouwor, aan de Haven wonende, alsmede de Loidsche Vleeschvereeniging aan deHoog- landsche Kerkgracht, deelen bi) advertentie in dit blad mede, dat zij de pryzen van het vleesch hebben verminderd. Goed voorgaan doe ook in dezen goed volgen! Een voor eene aschkar loopond paard kwam hedenmiddag even over twaalven het Noordeinde alhier uit hollen; het werd aan het begin der Breestraat gegrepen door den heer D., die door zijne beleidvolle daad wellicht groote onheilen voorkomen heeft. Die heer verzocht ons er op te willon wijzen, dat men zich nooit op den weg vóór een hollend paard moot plaatsen, zwaaiende met de armen. Hierdoor wordt zoo'n beest nog wilder en versnelt zyn loop in stede van dezen te temperen. Men doet evenwel het best te trachten naast het dier en in do gelegenheid te komen het van ter zijde zoo -krachtig mogelyk bil den teugel te grijpen. Zoo deed ook nu de hcor D. en met succes: het beest stond dadelijk. Een hollend pa .r<! voor eene aschkar bood overigens geen .illedaagsch schouw- O ui 1 n t do alhier in de M a c h i o 1- echtolieden, wier lijken reeds Zaterdag avond zijn ter aarde besteld, doen vole geruchten de ronde wat do oorzaak van hun dood betreft. By onderzoek is ons echter gebleken dat de oen is overleden aan tering en do ander aan waterzucht. B y vonnis van de arrond.-recht- bank te 's-Gravenhage werden heden o. a. veroordeeldC. Sarbeider te Zegwaard, wegens beleediging, tot f 3 boete; J. v. E., scheepmaker te Alfen, wegens mishandeling van een ambtenaar, tot 14 dagen; G. H., sjouwer te Aarlanderveen, ter zake van wederapannigheid, tot 7 dagen. De vrijwillige oefeningen in den wapenhandel te Sassenheim, welke tot nu toe plaats vonden op Donderdag en Zaterdag, zullen in het vervolg gehouden worden op Maandag er. Zaterdag. Aan het commissariaat van poiitie Alexanderplein te 's-Gravenhage, is o. a. als gevonden aangegeveneen ver- huisboedel Naar de betrokking van directeur der gemeente-reiniging te Delft, waaraan een sab.ris van ƒ1500 is verbonden, hebben niet minder dan 140 personen gesolliciteerd. Het roodvonk heerscht te Rot terdam epidemisch. Volgens kennisgeving van den burgemeester, werden er van 23 29 October 25 personen door roodvonk aange tast en overleden er 6 aan deze ziekte. De daders van een te Rotterdam gepleogden diefstal van eene kist schoenen uit do gang van het hotel van don hoer Voorzanger aan óe Geldersche kade, zijn door een onder inspecteur van politie opgespoord en aangehouden in een logement aldaar aan de Raamstraat No. 25, en aan het politie- bureel in de Pauwonsteeg in bewaring gesteld. Beiden zjjn stoker van beroep. Na de kist uit do gang gehaald en eenigen tjjd gedragen te hobben, werd hun die te zwaar en namen zy een jongen mot oen i-andwagen aan, om de kist verder te vervoeren naar het logement. Daar werd z\) opengebrokende inhoud bleek te bestaan uit ongeveer 150 stuks schoenen en pantoffels, grootendeels enkel, met uitzon dering van één rechtscho, doch zoodanig, dat zy geen paar vormden. Toen de politie de kist in beslag nam, bleken er twee stuks te ontbreken, welke echter weldra door denzelf den onder-inspecteur opgespoord en n beslag genomen werden by een schoenen handelaar op den Schiedamschen dyk, die ze gekocht had. Slechts één der aangehoudenen heeft tot dusverre bekend den diefstal gepleegd te heb ben, terwyl de ander halsstarrig biyit ont kennen, hetgeen echter niet zal beletten, dat beiden tor beschikking van de justitie gesteld worden. De koffer met inhoud is van een reiziger, die haar vooruitgestuurd had en in dienst is van eene firma te Meppol. To Amsterdam is weder een ge val van cholera asiatica met doodelyken afloop voorgokomen. Te Scheveningen heoft zicb een geval van cholera nostras voorgedaan. Ook te Helder is thans een cholerageval voorgekomen. Het 8 jarig zoontje van den schippersknecht E. De Haan aldaar is aan cholera nostras overleden. De woning, waar het kind stierf is onmiddeliyk van gemeente wege ontsmet. Te Maastricht is een ziektegeval, waarby men aan cholera denkt, voorgekomen by een persoon, werkzaam op een baggerschip in do rivier de Maas. De ïyder en de schipper zyn naar het epidemisch ziekenhuis over gebracht. Te Utrecht zyn weder twee gevallen van cholera aangegeven: een op den Zeedyk 16 en een in do Kromme Rynstraat (vroeger Groene Laan) 3 by eene 45 jarige vrouw, die is overleden. De afsluiting der privaten in de spoorweg- rytuigen is thans door do regeering geheel opgeheven, zoodat van die inrichtingen thans weder ook op Hollandsoh grondgebied gebruik kan gemaakt worden. Te Hamburg zyn Zaterdag officiéél aange geven 4 cholera lyders, geene sterfgevallen. Te Tourcoing is dien dag één cholera geval voorgekomen. De quarantaine is te Gibraltar opgeheven voor aanvoeren uit Kiel. Bremen en Havre. Hot stoomschip „Olga" is, ondanks het qua rantaine-verbod to Bucharest, do Sulina opge varen, doch het aan do monding liggende wachtschip loste vier kanonschoten., waarop de „Olga" terugstoomde. Uit St. Petersburg verneemt de „Times", ntv .r dat dc ziekte voortwoedt in de provinciën. In de provincie Kieff stierven in ééne week 458 menschen op 1200 aangetasten. Ook de „Standard" ontving uit St.-Peters- burg onrustwekkende berichten over het toe nemen van de cholera in Bakoe. Amaïs Dubois, die beschuldigd werd, op 19 Maart 11. in de rue Taitbout te Parijs hare zuster vermoord en vervolgens bestolen te hebben, is veroordeeld tot slechts 15 maanden gevangenisstraf, omdat de rechter den doodslag niet bewezen achtto. Men seint heden uit Lissabon: De storm en de mist duren voort. Er zyn 12 lykon op het strand gevonden, afkomstig van de „Romania", welke op 27 October verging. Twee Engelsche reizigers en 7 Indische matro zen zyn gered, maar 113 personen zyn inde golven omgekomen. Als vervolg op hetgeen omtrent den brand te Milwaukee in ons tweede blad wo) dt medegedeeld, seint men heden van daar nog het volgende: Er zyn 25 personen by den brand omgekomen. De bouwvallen worden bewaakt door afdeelingen soldaten. Er is niemand zonder onderkomen. In de kerken zyn er velen geherbergd. Men heeft de hand ge-icgd op eene bondo brandstichters, die eenige huizen in brand wilden steken, welke op eenigen afstand van het tooneel van den grooten brand lagen, met het dool te kunnen plunderen. Er zyn nog verscheidene andere personen in hec&tenis genomen. De schade wordt op 8 millioen dollars berekend. Er zyn 700 gebouwen verbrand. BUITENLAND, Frankrijk. In de Kamer vroeg de heer Millevoyo in lichtingen aan de Regeering, naar aanleiding van do verklaringen van Liebknecbt op het onlangs te Marseille gehouden Congres. Hy wenschto dat aan de Duitsche socialisten de toegang tot Frankryk verboden werd. De minister-president Loubet antwoordde dat aan het bezoek van Liebknecht geenerlei gewicht behoefde gehecht te worden. De Regoering, voegde by er by, zal nimmer dulden dat vreemdelingen in Frankryk wan orde komen prediken. In behandeling kwam daarna hot wetsont werp betreffende den arbeid van vrouwen en kinderen in fabrieken. Nadat al do artikelen waren goedgekeurd, werd het ontwerp in zyn geheel aangenomen. De leden van het Congres, dat thars to Parys byoon is ter bestrijding van de plaatsingbureelen, begaven zich Zaterdag in op tocht naar do Kamer van Afgevaardigden. Onderweg hield de politie den optocht tegen en vergunde slechts aan tien der congres leden in de vergaderzaal der Kamer te komen. Toen zy weder buiten kwamen, werden de betoogers door de politie uiteengedreven. Sommige bladen zien in deze betooging eerie voortzetting dor beweging, door de werk staking van Carmaux uitgelokt. De Temps" is van oordeel dat, nu de po ging om in de Kamer eene motie van wan trouwen uit te lokken, mislukt is, do quaestie- Carmaux haar staatkundig belang verloren heeft en eene werkstaking wordt als iedere andere en zelfs vrywat minder belangwek kend dan vele andore, omdat hierby niet meer de loon-quaestie in het spel is en alleen do gekwetste ydelheid der werklieden hun belet den arbeid te hervatten. Het blyft nu alleen nog eene woordenwisseling tusschen de maatschappy en de werklieden. Tot deze woordentwist geëindigd zal zyn, is het, zooals de heer Loubet verklaard heeft, de plicht der regeering, de vrykeid van den arbeid te beschermen. Indien morgen een paar honderd of slechts eenige tientalion arbeiders in de myn willen dalen, moet de openbare macht hen beschermen tegen ieder, die hen van dat voornemen willen afhouden. Zoowel de „Temps" als het „Journal des Débats" keuren af, dat met de mynwerkers eene soort van koop werd gesloten door hun te beloven, dat aan de veroordeelde myn werkers gratie zou worden verleend. Indien de mynwerkers zich aan de uitspraak van het scheidsgerecht onderworpen hadden en dadeljjk weder aan den arbeid waren gegaan, had gratie kunnen volgen. Maar deze vooraf te beloven, in de hoop daardoor de werk lied-, n tot het hervatten van het werk te bewegen den dag nadat de uitspraa.k van het scheidsgerecht met minachting was ver worpen, dit was eene zwakheid, welke de „D hats" by de regeering ni:t had verwacht. van ei t miiiUtt i president maakte daartegenover c :n gur.stigen indruk. Met warmte verklaardo hy dat de soldaten to Carmaux zouden blijven tot het einde der werkstaking en dat hy de openbare orde en meer: do vrijheid van arbeid, zou verzekeren Na een onderhoud met den minister Vietto schynt de heer Clómenceau geneigd te zyn om den werkliedon de hervatting van den arbeid aan te raden. Ook deze minister gaf do verzekering, dat, zoodra de arbeid is horvat aan de veroordeelden kwijtschelding van straf zal verleend worden en de Mynmaatschappii hen weder in dienst zal nemen. Daarvan zouden echter buitengesloten zyn verschillende personen, die reeds vroeger wegens vergrijpen tegen het gemeenerecht zyn veroordeeld. De dag is Zaterdag te Carmaux kalm voorbij gegaan. Lafargue keerde te 2 uren naar Parys terug. Het werkstakers-comité hield tot 5 uren zitting. De inschrijvingen tot ondersteuning der werkstakers bedragon nu 120,000 fr. Eene tweede uitdeeling aan de hulpbehoevenden zal aanstaanden Woensdag plaats hebben, tot een bedrag van 70,000 fr. Da geheele bevolking van Carmaux zou gisteren de afgevaardigden Pelletan, Millorand en Clémenceau, die alsdan verwacht werden, tegemoetgaan. Dupuis-Dutemps bracht Zaterdag den middag te Al bi door. I> uitsclil and De vertegenwoordiger van H. M. de Koningin- Regentes der Nederlanden by de inwijding der gerestaureerde slotkapel te Wittenberg, baron Van Hardenbroek van Bergambacht en 's Heeraartsberg, uit Den Haag, is Zaterdag t© Berlijn aangekomen. Do oorkonde, welke bij de inwyding van de slotkapel aldaar Maandag geteekend zal worden, is te Beriyn vervaardigd. De gouache- schildering van het perkament is van do hand van professor Doepler. De letters van den tokst zyn vervaardigd door den heerSchopp- meier. Het blad is ontworpen in Gothischen styi en kleurentoon. Het bovengedeelte geeft een gezicht op de slotkerk met haren boogen toren. In het Gothische lofwerk hangt een krans van gezichten, waarbinnen zich opeen blauwen achtergrond de beeltenis van Luther in profiel bevindt. Dit portret is genomen naar eene fraaie medaille, vervaardigd in het jaar 1521 door een onbekenden Duitschen kunstenaar. Do medaille bevindt zich in het Germaansche Museum. Op de linkerzyde van het blad ziet men de slotkerk, zooals zy zich van binnen den 31sten October 1892 aan het oog der bezoekers vertoont. Deze afbeelding is irs- gelyks met lofwerk omkranst. Te midden van dat lofwerk bevindt zich het wapen van den Duitschen Keizer, den beschermheer der slotkerk. Aan de rechterzijde is do genoemde gouache schildering. Do doos, waarin het zegel ligt, is vervaardigd door den ciseleur Lind. Een bruine varkenslederen band, versierd met eenige Gothische ornamonton, omvat het per kamenten blad. De „Köln. Ztg." heeft zich voor hare open baarmaking van de Duitsche leger voorstellen verontschuldigd met de opmerking, dat het stuk haar „als een gebraden duif' in den mond vloog, terwijl do milde gever haar on bekend bleef. Dat neemt niet weg, dat keizer Wilhelm aan den rijkskanselier verklaard heeft zeer ontevreden te zyn over de onthulling der „Kóln. Zeit." van de legervoorstellen. Hy heeft een streng onderzoek gelast om het lid van den Bondsraad te ontdekken, die het ontwerp aan het Keulsche blad moet hebben mede gedeeld. Toch is het niet waarschynlyk, dat de dader wegens hoogverraad vervolgd zal worden. Nu de tekst bekend is van het ontwerp, worden er vergelykingen gemaakt tusschen het Duitsche leger en de troepenmachten van andere staten. Hot te Weenen verschynende „Fremdenblatt" doet dit ten opzichte van Oostenryk-Hongarye en geeft daaromtrent de volgende cyfers, waarby in aanmerking moet worden genomen, aan den eenen kant, dat Oostenryk Hongarye slechts 40,000,000 In woners heeft tegen de 52,000,000 van Duitsch- lar.d, en aan den anderen kant, dat de juist aangenomen vermeerdering van strydkrachten medegerekend is: Oost. Hong.Duïtschl. Bataljons infanterie 472 711 Eskadrons cavalerie 252 477 Batalj. vesting-art. 18 37 genietroepen 15 Het „Fremdenblatt" schijnt hierby de Oosten- ryksche landweercavalerie en de Hongaarscne Honveds niet te hebben meegeteld, hoev.- l

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2