DAGBLAD. Pi0. 10029 Diiiedag 1 November. A0. 1822. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Feuilleton. Geld iilleen maakt niet gelukkig. LEIDSOH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRUS DER AD VERTENTIÊN Van 1—6 regel» f 1.05. Iaden regel meer f 0.17). Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f0.05 berekend. Dit uominer bestaat uit TWEE Kladen. Leiden, 31 October. Nadat in de voormiddag godsdienstoefening do nieuw beroepen predikant b\j do Evang.- Luthersche gemeente alhier, ds. M. Yan Kleeff, door ds. C. A. Evelein was bevestigd geworden, fcield hy gisteravond in hetzelfde kerkgebouw s(jne intree rede naar aanleiding van den brief van den Apostel Paulus aan de Philippensen, hoofdstuk 3, vs. 13: Broeders! ik acht niet dat ik zelf het gegrepen heb. Btf beide plechtigheden was eene talrijke Bchare tegenwoordig, w. o. zich ook enkele gemeenteleden bevonden uit Alkmaar, sedert 1887 de vorige standplaats van den leeraar, wien des avonds na het uitspreken van den zegen het volgend gezang (168) werd toegezongen: Breng door hem tot ons den vrede, Dien goen wereld smaken doet; Deel hem al Uw gaven mede: Wijsheid, vroomheid, kracht en moed; Maar de liefde 't allermeest, 'tReinste kenmerk van Uw Geest! - Naar wjj vernemen, zal de zendeling G. Yan Asselt, die Woensdag-avond in do Warekerk alhier hoopt op te treden, allerlei afgodsbeelden, tooverboeken en andere voor werpen, door hem op Sumatra verzameld, medebrengen, zoodat het hem gewis, ook da.irom, aan eene talrijke en belangstellende ..nare hoorders niet ontbreken zal. - Hedenmiddag te twaalf uren had op de plaats der Morschpoort-kazerne alhier de eedsaflegging plaats der vier bij het 4de regt. inf. benoemde officieren. Wegens ziekte van den heer kolonel Bloem, werd de eed afgenomen door den luit.-kolonel Hofstede, commandant van het 3de bat. van het regiment te Haarlem, die als waarnemend regiments-commandant hiervoor uit Haarlem was overgekomen. Na afloop der belediging werd voor de nieuw benoemde officieren gedefileerd en werd daarna het vaandel weder teruggebracht naar de woning van den regiments commandant aan de Garenmarkt, van waar het eerst was gehaald. De bij het 4de regiment inf. benoemde ofiicieren zijn ingedeeld als volgt: de 2de luit. H. C. Wins bij de 2de comp. 1ste bat. te Delft; de 2de luit. C. Webb b\j de 2de comp. 4de bat. te Leiden; de 2de luit. H. Dijkstra bij de 4de comp. 5de bat. te Gouda, terwijl de 2de luit.-kwartiermeester A. F. J. Dijkgraaf wordt ingedeeld bij den regiments staf, doch gedetacheerd werd bij het ode bat. van het regiment te Gouda. Heden werd de 1ste luit. H. A. J. Sark, van de 3de comp. 4de bat. van het 4do reg. inf. overgeplaatst bij de 4de comp. van het 2de bat. alhier en de 2de luit. M. M. Eyssel van de 2de comp. 4de bat. bij de 3de comp. 4de bat. van het regiment alhier. Naast het front van de Stadszaal maakte de oude, nu en dan wat opgeschilderde, doch in den laatsten tijd vrij vervelooze gevel der Fransche kerk geen schitterend figuur, hoe aardig haar toren vroeger ook boven het vorige concertgebouw en de andere perceelen moge hebben uitgestoken. Al is nu de Stads zaal hooger geworden, maar de kerktoren op dezelfde hoogte gebleven,! zoodat laatstge noemde niet geheel en al meer aan zijne vroegere eigenschap van een toren beantwoordt, zoo heeft het gebouw zelf toch in de laatste weken eene belangrijke verbetering ondergaan. De gevel met zijne boogvormige ramen en in lood gezette ruiten is met bak-, zand- en hardsteen in zijn oorspronkelijken toestand gerestaureerd geworden en heeft dat gedeelte van de Breestraat zeer verfraaid, nu de schut ting verdwenen is. Hedennamiddag ontvingen wij per En- gelsche mail de Bataviasche bladen van 24 30 September, alsmede de „Deli-Crt.'' van 28 Sept. en 1 October. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen: f 42, f 23, f 4.60 en f 2.25; de laagste: f 42, f 21.50, f 4.50 en f 2.25. Examen vrfie- en orde-oefeningen der gymnastiek. 's-Hage, 29 Oct. Toegelaten de hh.S. Westra, van Koudekerk; D Den Baars, van Ter Hefide; F. A. Schouten, van Monster; J. Oldeboom, van SassonheimH. Kraay, van Leiden; G. Van Arkel, van Halfweg, J. C. Verdielt, van Ter Aar; alsmede de dames: J. Van Zon, van Gouderak; J. J. Bos, G. N. Bader, E. J. C. Bos, allen van Leiden. Door de commissie van bestuur van de afd. zieken verpleging van de afd. Amsterdam der Noord-Holl. Yereeniging „Het Witte Kruis" is het diploma van verpleger uitgereikt aan D. Van Es, militair ziekenoppasser te Leiden. De minister van w., h. en n. heeft be paald: dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1893 te bezigen, zal zijn b\j den ijk der maten en gewichten de letter d in den gewonen schrijfvormbij den ijk en herijk van gasmeters do koninklijke kroon; dat het merk van het fikkantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gehad, voor de u^kantoren bestaat uit hot cijfer, achter den naam van elk kantoor uitgedrukt, nl. Leiden 7. Op uitnoodiging van het comité van voorbereiding van het Xlde internationaal ge neeskundig congres, dat van 24 September tot 1 October te Rome zal worden gehouden, is daarvoor ook in Nederland een comité van voorbereiding gevormd. Het bestaat uit de hoogleeraren drs. B. J. Stokvis, S. Rosenstein, H. Treub, H. Snellen, A. P. Fokker, A. A. G. Guye, J. W. R. Tilanus, en de doctoren M. J. Godefroi, W. P. Ruysch en C. C. Delprat. Het congres zal in 18 sectién verdeeld zjjn: anatomie, physiologie, algemeene pathologie en pathologische anatomie, pharmacologic, inwendige geneeskunde, pediatrie, psychiatrie, chirurgie, verloskunde, laryngologie, otologie, ophthalmologie, odontiatrie, militaire genees kunde, algemeene hygiéne, bouwhygiène, der matologie en gerechtelijke geneeskunde. Uit vertrouwbare inlichtingen is geble ken, dat tot dusver het vertrek van den markies Spinola, Italiaansch gezant te 's-Gra- venhage, naar Lissabon, nog niet zeker is, daar het besluit voor deze benoeming nog niet is genomen. Er is ook geen sprake van een opvolger en evenmin is de dag van vertrek van markies Spinola bepaald. De bij den geneeskundigen dienst be vorderde dirigeerende officieren van gezondheid 2de klasse (luitenant kolonel) J. H. Bfistra, C. Ripping en A. Van Mens bl(jven resp. be last met de functiën van chef van de mili taire hospitalen te 's-Gravenhage, Leiden en Bergen-op-Zoom. Benoemd is tot tydeiyk leeraar aan de hoogere burgerschool te Sappemeer, in de Fransche taal- en letterkunde, de heer Van Breukelen, te Warfum. De bisschop van Haarlem, monseigneur C. J. M. Bottemanne, heeft evenals het vorige jaar aan de vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" aldaar wederom eene aanzienlijke gift geschonken, ten einde daaruit in den aanstaanden winter een tiental gezinnen ge durende rfrie maanden op ruime schaal to ondersteunen. Door den gever is daarb\j de wensch te kennen gegeven, dat deze gezinnen allen zullen behooren tot den niet-katho- 1 i e k e n godsdienst, wel een voorbeeld, dat getuigt van groote verdraagzaamheid. Benoemd is tot hoofd der openbare lagere school te Nichtevecht de heer Smith, te Noord- wjjk. De voordracht bestond uit de heeren: Smith, te Noordwtfk, Vreeken, te Mijdrecht, en De Groot, te Wtfk-büDuurstede. Uitslag van de literarisch-mathematiscb^- examen8 te Arnhem. Zevende groep van candidaten. Opgeroepen 7 candidaten, teruggetrokken 1, afgewezen 2, toegelaten 4, en wel de heeren L. J. De Klerk en W. J. G. Van Meurs, beiden te Amsterdam, H. E. Ruding, te Groningen, en J. Van der Werf, te Beverwijk. Achtste groep van candidaten. Opgeroepen- 7 candidaten, teruggetrokken 3, afge «vezen 2, en wel: mej. B. Dobbe, te Rotterdam, en de heer G. C. Vrint Jr., te Leiden. De examens z\jn afgeloopen. In het geheel hadden zich aangemeld: 55 candidaten, waarvan 9 zich hebben terugge trokken, zoodat het examen geheel is afge legd door 46. Hiervan zijn toegelaten 24 en afgewezen 22. Aan het ziekenhuis te Apeldoorn is door wijlen mevrouw de wed. Brugman gelegateerd eene som van 2000, vrij v&n rechten. Niet alleen aan de 1ste openbare school te Zevenhuizen, maar ook aan de 2de zal dezen winter herhalingsonderwjjs gegeven worden. Een genoegzaam aantal leerlingen heeft zich reeds voor beide scholen aangegeven. Onze landgenoot de heer C. Roozenraad, directeur der Engelsch-Italiaansche bankcorpo- ratie te Londen, is benoemd tot officier in de Italiaansche Kroonorde. Men zal zich herinneren dat de houding, door het hoofdbestuur der Nederlandscbe Maatschappij tot bevordering der geneeskunst aangenomen, by do behandeling der artsen- wet, aanleiding tot vrij scherpe critiek heeft gegeven. Het „Ned. Tijdschrift voor Genees kunde" bevat thans eene verklaring van den secretaris dr. Nyhoff, dat de verantwoorde lijkheid voor de te late verzending van het adres aan de Tweede Kamer neerkomt op een verzuim van de zyde van den heer Nyhoff. Hy stelt daarom zyn mandaat, dat den 31sten December 1894 eindigt, ter beschikking van de eerstkomende algemeene vergadering. Het stoomschip „Anchises", van Amster dam via Liverpool naar Java, passeerde 29 Oct. Port-Said; de „Bundesrath", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 28 Oct. Ouessant; de „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 29 Oct. Doverde „Reichs tag" arriveerde 28 Oct. van Hamburg te Mozambiquede „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 29 Oct. van Port-Said. 152.) Thans is hot mij verklaarbaar, waarom ai), zooals zy my zelve verteld heeft, voor den gouverneur Pechmayer slechts spot en ver achting had, zoolang zy in de meening ver keerde, dat hy een onbeduidend, arm menscb was! Toen zy zeker was, dat de gouverneur toenmaals nog voor mi) bestemde rijke heer Von Ernau was, die de vreemde kleeding tad aangetrokken om mij, zonder door mij gekend te worden, te leeren kennen, ver dubbelde haar tegenzin in mij, en deze groeide aan tot haat, toen zy z.ig dat ik begreep hetgeen zij in haar schild voerde. De onwille keurige uitroep: „Hy is het!" heeft mjj dat alles duidelyk gemaakt. -Tog meer! Thans begrijp 'k nok waarom hlize, ofschoon zjj my heden even doodelyk haat als vroeger, toch aan uwe uitnoodiging roldaan heeft om de gouvernante van Klara 'e worden. Zy had zeker minstens tien even goede betrekkingen bekomen en toch heeft zi) die in ons huis aangenomen, daar het valsche schepsel weet dat Von Emauin onze nabyheid woont, omdat zy hoopte den reeds voor vier jaren aangevangen liefdehandel weder te kunnen opnemen. Daarom heeft zy er ook op aangedrongen den gewonde te mogen verplegen; daarom heeft zy onver moeid den geheelen nacht aan zyn bed ge zeten en dit eerst verlaten, toen ik haar door Klara aan het ontbyt liet roepen. O, ik doorzie thans de plannen van het valsche schepsel geheel en al! Maar zy zal zicli be driegen! Haar slim overlegd plan zal niet tot uitvoering komen!" Al meer en meer werd het Von Wangen te moede, terwyl zyne schoone vrouw met eene byzondere radheid van tong de meest grove beschuldigingen tegenover Elize uitte. Voor de eerste maal bespeurde h(j, dat haar schoon gelaat eene uitdrukking kon hebben, welke hem in het geheel niet bevieldat om den fijnen mond een valsche trek speelde dat hare donkere, mooie oogen een recht boosaardigen blik konden uitzenden. Hugo gevoelde zich zeer gekwetst door Bertha's woorden, maar hy was te goedmoedig en te toegevend, om ernstig boos te worden. „Ik begiyp u niet, vrouwtje", zeide hy somber. „Hoe kunt gy zoo boos en liefdeloos oordeelen en u aan zulke dwaze denkbeelden overgeven „Het is geene inbeelding", antwoordde „Het is geene inbeelding", antwoordde Bertha driftig. „Gyzelf kunt u van de waar heid overtuigen, indion gy de oogen wilt openen en u niet laat verblinden door uwe goedmoedigheidMaar Elizes plan zal niet gelukkenik ben het den orgelukkigen heer Von Ernau verschuldigd hem te waarschuwen dat hy niet in de strikken van dit sluwe meisje verward raakt. Wy hebben ons beiden een zwaar onrecht tegenover hen: te ver- wyten; dat zullen wy thans goed maken door hem te bewaren voor het ongeluk het slachtoffer van Biizes vreemde kunsten te worden. „Ik begryp je niet meer, Bertha! Wat hebben wy beiden ons wel ten opzichte van den heer Von Ernau te verwyten?" „Ilebt gy het verleden geheel en al ver geten? ik was do verloofde des heeren Von Ernau en toch heb ik hem, toen ik u leerde kennen, uit myne gedachten gezet. Nauwe- lyks ontving ik de ongegronde tyding van zyn dood, toen ik aan uwe liefdesverklaring gehoor gaf, en als Von Ernau later zyne rechten geldend wilde maken, wees ik hem met afschuw terug. Hy beminde niy; thans eorst, nu ik te weten gekomen ben, dat hy my in het kasteel Osternau heeft leeren kennen, begryp ik dat hij, uit vertwijfeling over myne afwyzing, uit Berlyn vertrokken is. Gy hebt van myn vader de geheele treu rige geschiedenis vernomen. Is het by u nog niet, evengoed als by my, opgekomen, dat wy den ongelukkigen jongen man een bitter leed berokkend hebben? Ik kon niet anders 1 Ik beminde u! Had ik myn woord mogen breken, met het oog op eene vroeger gedane belofte? Door myne liefde jegens u recht vaardigde ik myzelve; maar het bewustzyn, onrechtvaardig tegenover hem te zyn geweest, is my toch bygebleven. Voelt ge dat nog niet evengoed als ik, gy, lieve, booze man?" Bertha had Von Wangens hand gegrepen; met zacht geweld trok zy hem naar zich toe en toen zy hem aanzag met een betoo- verenden blik, meende hy haar nooit zoo beminnelyk en bekooriyk gezien te hebben. Vergeten was de misnoegdheid, welke hy voor eenige oogenblikken gekoesterd bad; haar vriendelyk lachje bracht hem in ver rukking; ki dit oogenblik zou liy niet in staat geweest zyn haar iets te weigeren. (Wordt vervolji.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1