Gocncd Niou^g. Hedennamiddag o m at reeks drie "Uren had een jongen het ongeluk in de Heorengracht te water te geraken. Na hulp geschreeuw van eenige voorbijgangers gelukte het een steenkolen-sjouwer, werkzaam by de firma Perquin, den jongon behouden op het droge te brengen. Thans kan medegedeeld wor- ^öen, dat op de aanstaande Chrysanthemum tentoonstelling (10—14 November in den „huize Stroucken") te Arasterdam niet minder ■dan 114 verschillende inzendingen van bloeiende chrysanten verwacht mogen worden. Uit de gestadige toeneming van het aantal inzendingen (voor deze rubriek bedraagt het ■ditmaal 26 méér dan verleden jaar) blykt duidelijk, hoe deze schoone, mildbloeiende planten meer en meer gewaardeerd worden. Het aantal inzendingen van afgesneden bloemen en bloemwerken uit chrysanthemum- bloemen is 8 nummers grooter dan in 1891, namelijk 51. Daar by de vragen van het programma, welke op bloemwerken betrekking hebben, telkens drie stuks bouquetten, kransen, mandjes, enz. gevraagd worden, zal ook dit gedeelte der tentoonstelling uiterst belang- ryk zyn. Behalve de reeds bovengenoemden, zyn nog 19 inzendingen toegezegd van verschillende versieringsplanten, palmen, varens, laurieren, benevens bloeiende alpen-viooltjes en pri mula's. Ton slotte mag nog gerekend worden op de inzending van verschillende nummers ter opluistering, buiten mededinging, waarby o. a. eene verzameling bloeiende chrysanthe- mumplanton, in te zenden namens de Koningin- Regentes, beschermvrouw der Maatschappü voor Tuinbouw en Plantkunde. De commissie van regeling heeft hare voor- loopige werkzaamheden geëindigd en een be sluit genomen omtrent de wyze, waarop de inzendingen geplaatst zullen worden. De groote zalon van „Strouckon" zullen, vol gens dit plan, in één schoonen tuin herscha pen worden, welke in „renaissance"-6tyl aan gelegd zal zyn en waarin groote spiegels de ruime lokalen nog grooter zullen doen schynen. De Rotterdamsche rechtbank heaft heden Ockeloen schuldig verklaard aan doodslag, gepleegd op den politie-agent Van den Berg en hem veroordeeld tot tien jaren gevangenisstraf. De ei8ch was vyftien jaren. Volgens de „Indépondance" zou de zuster-erfgename van den to Brussel over leden Gidéon Janssen gevonden zyn in do persoon van mej. Diercksens-Jans6en, te Gouda- Op r ech ter 1 y k b e v e 1 i s te Hulst de woning opengebroken van A. v. d. D.f thans voortvluchtig, beschuldigd van valsch- heid in geschrifte. A. M. S.,zyne huishoudster, is, als verdacht van medeplichtigheid, gearres teerd. Donderdag-middag, omstreeks vyf uren, had te Naarden een droevig ongeluk plaats. De 28-jarige H. De Jong, van Blaricum, die de veemarkt to Naardon bezocht had, ge raakte by het station der Gooische stoomtram onder de tram, waardoor hy zeer ernstig aan hoofd en schouder gekwetst werd. Men vreest voor het behoud van zyn leven. Nu in Friesland vele arbeiders werkeloos zyn en „geen werk" geiyk staat met „geen brood", ziet men tegenwoordig velen hunner des morgens uitgaan naar de eikebosschen, om aldaar eikels te zoeken, welke de boeren gebruiken om hunne var kens te voeden. Zy keopen deze voor f 1 den HL. Daar de eikeboomon dit jaar veel vrucht geven, valt het niet moeilyk de eikels te vinden en verdient menigeen met dit zoe ken een daggeld, waar anders niets verdiend werd. Wederom i6 een geval van Azia- tische cholera te Alfen voorgekomen. In het gezin te IJselstein, waar in den nacht tusschen Woensdag en Donderdag een jongen aan cholera overleed, werden gisteren ook de vader en een tweede kind door die ziekte aangetast. Te Brakel heeft zich een geval van cho lera voorgedaan mot doodelyken afloop. De overledene was eenige dagen geleden aldaar ongesteld uit Poederooien aangekomen. De jl. Maandag te Groningen in de cholera- barak ter observatie opgenomen patiënt is gebleken niet lydendo te zyn aan cholera asiatica. Uit het buitenland worden nog cholera gevallen gemeld: te Buda-Pesth 11 ziekte-eu 5 sterfgevallenHamburg 7 aangetast en 2 overleden. Na de vermelding van het aantal cholera- en sterfgevallen te Hamburg 66dert het uit breken der epidemie, wordt thans opgave ge daan betreffende Altona. Aldaar zyn tot 27 dezer door de cholera aangetast 649 en er aan overleden 329 personen. Inmiddels is het aantal gevallen aan typhus te Hamburg aanmerkeiyk gestegen. Te Calais heeft de maire een door cholera besmet huis met behulp der brandweer met geweld door de 22 bewoners doen ontruimen. De kleederen en het beddegoed dezer lieden werden verbrand en zy op kosten der stad gekleed en naar gezonde woningen overge bracht. De boerderjj van K. Huisman te Noordwolde (Fr.) is geheel in vlammen opge gaan. Oorzaak onbekend. Van het vee konden alleen een paard en schaap gered worden. Het 3-jarig kind van don land bouwer Te K., te Dinksperloo, is in het vuur gevallen en levtnsgevaariyk gewond. Te Cleveland, in Ohio, is Woens dag-ochtend vroeg brand ontstaan in eene kroeg, waarby de eigenaar, zekere Shannon, met zyne vrouw en twee zonen in de vlam men omkwamen. Op verzoek van de Duitsche spoor weg-direction worden de deuren der privaten van de tusschen Nederland, Duitschland en Oostenryk Hongary e doorloopende S.S.-ry tuigen voorzien van eene afzonderlyke sluiting, welke door het treinpersoneel te Emmerik en Venloo by het overgeven der treinen aan de Duitsche baan moeten worden ontsloten, en omgekeerd by teruglevering door de Duitsche baan te Zevenaar en Venloo moeten worden afgesloten. Hieruit volgt dat op Nederlandsch grond gebied de privaten blyven afgesloten en zulks op verzoek van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten ter voorkoming van besmet ting door cholera. Op een e 11 ondi g zolderkamer tje in de Brusselsche voorstad St.-Gülis vond men vier kleine kinderen, stervende van den honger. De moeder, eene weduwe, was ver dwenen. Men vreest dat zy zich, in wanhoop, van het leven heeft beroofd. Voor een halven thaler van het jaar 1548 en een thaler van 1550 werden te Mainz op eene veiling van munten 5950 mark betaald. Een thaler uit den tyd van don Zweedschen kanselier Axel Oxenstiema bracht 435 mark op. N ©ill, de beruchte vrouwen moordenaar, heeft, nu hy te Londen toch ter dood gebracht zal worden, bekend, ook in Amerika eenige vrouwen om het leven te hebben gebracht. Er schynt in sommige streken van do Vereenigde Staten een overvloed van graan te zyn; de spoorwegmaatschappyen in Dakota, Nebraska on Iowa hebben geen materiaal genoeg om het koren te vervoeren. Te Chicago staan 10,000 wagens te wachten en van Toledo tot Buffalo zyn alle pakhuizen vol. Onder de nieuw aangenomen en de oude werklieden in de Carnegiemynen by Pittsburg heerscht nog steeds groote vyand- schap. Er gaat geen dag zonder twisten voorby nog kort geleden werd een werkman doode- ïyk gekwetst. Men seint uit Terre Haute (Indiana), dd. 29 Oct.: Twee treinen zyn in botsing gekomen op de brug over do Wabash. De beide locomotieven werden in de rivier geslingerd. Eene menigte personon, het juiste aantal is nog niet bekend, is omgekomen. BUITENLAND^ Frankr(jk. De Fransche generaal Négrier is in den ouderdom van 93 jaar ovorleden. In den Ita- liaanschen oorlog voerde hy de brigade van de divisie Ladmirault aan, welke zich by Sol- ferino onderscheidde, o. a. door het nemen van het kerkhof. Kolonel Dodds heeft onder dagteekening van 24 dezer uit Dahomey eene depeche ge zonden, waarin hy meldt dat krygs- en mond behoeften weder zyn aangevuld en de troepen door manschappen van de garnizoenen zyn versterkt, zoodat de colonne in staat is onder uitmuntende omstandigheden den aanval te hervatten. De beroemde staathuishoudkundige Jules Simon heeft aan een redacteur van de „Gau- lois" verklaard, dat, naar zyn oordeel, de uitspraak van den heer Loubet volkomen on- partydig is. In de couloirs der Kamer loopt het ge rucht, dat de regeering de quaestie van ver trouwen zal stellen, indien de Fransch-Zwit sersche handelsovereenkomst door de commissie verworpen wordt. Italië. De minister van buitenlandsche zaken heeft gisteren te Turyn eene rede gehouden, waarin hy verklaarde, dat het ministerie voort durend bezig is met het verbeteren van den geldelyken toestand zonder daardoor de eischen der legerorganisatie over het hoofd te zien, die onmisbaar is voor de handhaving van den vrede. De minister bestreed de overdreven protectionistische stroomingen en verklaarde zich tegen nieuwe verhoogingen der in- en uitvoerrechten als maatregel van bescherming. De afgevaardigde Bonghi heeft den zelfden dag in eene staatkundige redevoering te Napels het programma van het ministerie veroordeeld. Hy beweerde dat het onmogelyk is, het evenwicht op de begrooting te her stellen met de tegenwoordige hooge militaire uitgaven, die door het Drievoudig Yerbond noodzakelyk zyn gemaakt. Graaf Olivier Bethlen, een neef van den Hongaarschen minister van dien naam, heeft zich te Venetië doodgeschoten. Hy had voor een paar jaren zyn fortuin verloren en redi geerde sedert een militair blad. België. Men seint uit Charleroi, dat driehonderd werklieden van de steenkolenmyn noordwaarts van Gilly gistermorgen den arbeid hebben gestaakt. Zy vragen verhooging van loon. De benoeming van den heer Mërode tot minister van buitenlandsche zaken zal Maandag in den „Moniteur" verschijnen. De koning zal zelf de Kamers openen. De incidenten betref fende den Congo, welke alleen schuld zyn aan de vertraging der heropening, zyn nu byna uit den weg geruimd en Maandag zal waar- schynlyk geen geschil meer bestaan tusschen de handelsverenigingen en den onafhanke lyken Staat. De koningin van België heeft te Brussel eene repetitie van „Lohengrin" by gewoond, by die gelegenheid alles achter de coulissen bekeken en is zelfs in het souffleurshokje gegaan, om te zien, hoe het toon eel er van daar uitzag. Groot-Brltannlë. Te Manchester is eene groote bijeenkomst van kooplieden gehouden. Besloten werd bij de Regeering aan te dringen, op de aanstaande muntconferentie het beginsel van het bimetal- lisme voor te staan. De voornaamste redenaar, Arthur Balfour, bestreed de bewering, dat het onmogeiyk was de internationale waarde verhouding van goud en zilver vast te stellen. Groot Britannië had behoefte aan een geschikt ruilmiddel, en het bimetallisme was voor het verkrygen daarvan de beste oplossing. Te Londen heeft gisternamiddag eene vergadering van werkloozen plaats gehad, waarin besloten is op 5 Nov. a. s. eene groote betooging in Trafalgar Square te hou den. Het socialistische parlementslid Keir Hardie zal dan het woord voeren. Uit de Londensche bladen blijkt dat reeds gisteren op eenige plaatsen te Londen bijeen komsten van werkloozen plaats hadden, die later in optochten door de stad trokken. De nood schynt groot te zyn. De Durhamsche mynwerkers hebben, by eene pas gehouden stemming, zich tegen het plan verklaard om een werkdag van acht uren door de wet vast te stellen. Van de ruim 60,000 kolendelvers leverden onge veer 41,000 hunne stembriefjes in en de uitslag was: 12,684 vóór en 28,217 tegen het voorsteleene meerderheid dus van 15,533, of ongeveer zeven tegen drie, die de tusschen- komst der wetgevende macht niet wenschelyk achten. Deze uitslag werd verwacht, daar de Durhamsche kolendelvers niet alleen niets zouden winnen door een vastgostelden werk dag van acht uren, maar waarschynlyk zou den verliezen. Zy toch werken in den regel niet meer dan zeven en een half uur, terwyl hun daarenboven werktyd in mindering wordt toegestaan voor den afstand, welken zy onder den grond naar do plek van hun arbeid moeten afleggen. De „Times" wyst er op dat juist de mijn werkers van Durham het beste bewijs leveren, dat de wetgever niet moet tusschenbeide treden in de „gezonde en natuurlyke evolutie der sociale bewegingenDie mynworkers hebben den gunstigen toestand, waarin zy verkeeren, voor zichzelven verworven. Oeconomische quaesties moet men op oeconomische gronden ter beslechting overlaten aan de belangheb benden zeiven. Maar dit bevalt niet aan de mannen der party-politiek, die elke oecono mische quaestie aangrypen om hunne party en inzonderheid zichzelven van dienst te zyn. Zy wilden den Staat overal inhalen, omdat zyzelven den Staat noodig hebben. Denemarken. De nieuwe militaire wet in Denemarken welke dezer dagen is ingediend, heeft tot deel de vestingartillerie on de genietroepen te ver sterken. Verder wordt voorgesteld dat de» bataljons der landweer elk jaar zes dagenter nadere oefening onder de wapens zullen worden, geroepen. Ook omvat het voorstel eene her vorming der cadettenscholen. De meerdere jaariyksche kosten worden op 600,000 kronen geschat. De Deenscho minister van binnenland- sche zaken heeft groote spoorwegplannen ge reed gemaakt. Te Kopenhagen zullen twee nieuwe stations worden gebouwd, en behalve een aantal verbindingslijnen stelt hy voor langs de kust een rechtstreekschen spoorweg van Kopenhagen naar Elseneur te bouwen. Voor deze werken zal eene binnenlandsche leening- van 30 millioen kronen worden uitgegeven. De werken moeten in zeven jaar voltooid zyn. Servië, De „Pol. Corr." te Ween en ontvangt eene depeche uit Belgrado, waarin wordt gemeld dat de Servische regeering tot dusver geene officiöele stappen heeft gedaan, om de ver lenging te verkrygen van het handelsverdrag met Oostenryk-Hongarye. - Aan do vele misbruiken, waarover men in Servië klaagt, schynt ook de burgemeester van Belgrado niet vreemd te zyn. Hy althans is gevangengenomen omdat, hy iemand, die tot geldboete was veroordeeld, dwangarbeid in steengroeven deed verrichten. Telegrammen. PARIJS, 28 October. Hoe inschikkelykerdo regeeriDg van Frankrijk zich toont tegenover de werkstakers van Carmaux, des te driestér worden de werkstakers. Dadeiyk nadat de resultaten der Kamerzitting van gisteren te Carmaux waren bekend geworden, werddiér eene vergadering van werkstakers belegd. Het woord voerden alleen socialistische Kamer leden, die tegenwoordig voortdurend te Car maux zyn. „Wy verlangen geen genade, maar recht 1" riep er een. „Wy moeten eene alge- meene begenadiging onzer veroordeelde kame raden hebben. Tegenstand is plicht. Men zoekt eene botsing; wy zullen voor u staan, als zy komt; eerst over onze lichamen zal men u bereiken." Een ander zeide: „De veroordeelden van Albi boeten voor ugy moet hen niet op geven. Er zyn oogenblikken, dat een opstand de heiligste aller plichten is." De vergadering besloot: „Zonder ons om het verraad der regeering te bekommeren, verklaren wy de werkstaking ter verdediging van het algemeen stemrecht voort te zetten." De radicalen maken het dus weinig beter dan de socialisten. STETTIN, 28 October. Het Nederlandscbe stoomschip „Mercurius", van Amsterdam naar Stettin, en het Duitsche stoomschip „Norma", van Stettin naar Sundswall, zyn in aanvaring geweest in het Papenwasser. Het stoomschip „Mercurius" is, om zinken te voorkomen, by Stepenitz op strand gezet. Het voor- en grootruim zit vol water. De „Norma" is zwaar beschadigd. GIBRALTAR, 28 October. De quarantaine wordt afgeschaft voor hetgeen afkomstig is uit Bremen, Kiel en Havre. BRUSSEL, 28 October. Volgens de „Ind. beige" is de Paus ernstig ongesteld en zyn de audientiën op het Vaticaan geschorst. MADRID, 28 October. Voortbrengselen uit Calais, na den 14den dezer verzonden, z(jn aan ontsmetting onderworpen. ROME, 28 October. De invoer van kleede ren en beddegoed uit Frankryk en Oostenrijk is verboden. BERLIJN, 28 October. De Duitsche Rijks bank verhoogde heden haar wisseldisconto van 3 tot 4 pCt. en de rentevoet voor belee ningen tot 4'/a en 5 pCt. LISSABON, 28 October. Het Engelsche ss. „Roumania," van Liverpool naar Bombay bestemd, is by Foz Arelho Peniche gestrand. Het schip zal totaal weg zyn. Er waren aan boord 55 passagiers en de bemanning bestond uit 67 koppen. Onder de omgeko menen bevinden zich de kapitein en de loods. Slechts 9 personen zyn gered. CHRISTIANIA, 28 October. De minister van oorlog heeft tot de opperbevelhebbers van leger en vloot het verzoek gericht, niet

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6