Finantië^l Overzicht» Tot bijzondere mededeeling«n geven ook de koersen dezer week geene aanleidingintegen deel, het nieuws, dat ditmaal op finantiëel gebied te vermelden valt, blijft tot een zeer klein gedeolte beperkt. Omtrent de Noderlandscho of Indische fond sen is van geen bijzonderheden mededeeling te doen. Alleen is bekend geworden dat de Xederl^Zjiid^Afrikaansche Spoor spoedig eene nieuwe leening, groot 12 millioen, aal uitgeven tegen den koers van is evenwel nog niet bepaald of de inschrijving voor het gehoele bedrag, dan wel een ge deelte daarvan zal worden opengesteld. De preferente aandeelen Koloniale Bank maakten een aanzienlijken sprong voor waarts, hoewel daarvoor geene bijzondere oor zaken of beweegredenen bekend zijn. Het is evenwel niet onlogisch, dat, wanneer de winsten dezer instelling van dien aard zijn, dat op de preferente aandeelen 5 pet kan worden uitgekeerd, (waarop do tegenwoordige koersen dier aandeelen reeds gebaseerd zijn), het daarna •overblijvende van het winstcijfer in de eerste plaats ten goede komt van de gewone aan deelen en dus eene koersverheffing in deze aandeelen bet meest voor de hand zou liggen. Omtrent de ophanden zijnde Oostenryk- sche goudleenmg, welke moet dienen tot het inwisselen van het Staats-papierengeld, verneemt men dat de onderhandelingen met Rothschild than6 in vollen gang zijn. Men twijfelt evenwel of de nieuwe leening nog dit jaar tot stand zal komen, hetgeen eenige teleur stelling teweegbracht en aan de koersen eene minder vaste houding gaf. Met veel belangstelling worden de finan- tiêele plannen in Rusland gevolgd. Uit het verslag van den rijkscontroleur blijkt dat over het Russische budget van 1891 de uitgaven de inkomsten met 180 millioen roebel hebben overtroffen. Intusschen hebben de onderhandelingen tusschen de Russische regeering en liet huis Rothschild een gunstig verloop en het schijnt genoegzaam zeker, dat een bevredigend resul taat zal worden bereikt. De chef van het Parijsche huis Rothschild wenscht het tot stand komen dezer leening en is der Russi sche regeering zooveel mogelijk te gemoet gekomen. De geheele zaak is in nauw ver band met de politieke belangen van Frankrijk en met het oog daarop zou men het misluk ken der leening ongaarne zien. In het bijzonder heeft men het oog op de onderhandelingen tusschen Rusland en Duitschland over het handelstractaat en wordt als voorwaarde ge steld, dat de Russische minister van financiën aan Duitschland geene gunstiger voorwaarden ging toestaan in het nieuwe handelstractaat, dan de thans bestaande. Over den koers van uitgifte is nog geene beslissing genomen, doch het staat vast, dat het eene 4-pcts.-lee ning zal zijn. De quaestie der obligatién Zweedse h- Noorwoegsche Spoor, omtrent welker geldigheid langen tijd geschil heerschte, is thans tot een eind gebracht. De obligation Serie E, genummerd 22756 tot en met 22930, ieder groot 20 pd. sterling, zullen in de aan staande uitkeering met de gewone obligation gelijk op deelen. Alleen ten opzichte van obligatie No. 22931 wordt in zooverre uit zondering gemaakt, dat de uitkeering hierop slechts zal plaats hebben naar evenredigheid van een bedrag van 6 pd. sterling. De dag, waarop de uitkeering op de obliga tion van bovengenoemde Spoorwegmaatschappij zal plaats hebben, zal binnen enkele weken worden bekend gemaakt. De overneming door den Staat der Rus sische Z u i d w o 6 tspoorwegen zal 13 Januari a. s. plaats hebben. Hoewel het goederenver voer op deze lijn in den laatsten tijd aan merkelijk verbeterd is, is dit evenwel nog niet voldoende om het achterstallige over het loopende jaar geheel in te halen. Dit tekort bedraagt tot ultimo Augustus 1,724,000 roebels. Ook de overgang van den M o s c o w-K u r s k- Spoorweg aan den Russischen Staat is defini tief op don 13den Januari a. s. vastgesteld. Obligation Venezuela waren meer ge vraagd, naar aanleiding van het bericht, dat de partij van generaal Crespo voortdurend overwinningen behaalt. De berichten omtrent den finantiöelen toe stand in B razili worden voortdurend beter. Met kracht worden alle pogingen in het werk gesteld om tot regeling der geldmid delen te geraken en het papieren geld buiten omloop te stellen. Ook bracht de verbetering der wisselkoersen het hare bij, om een voor- uitgang in Braziliaansche fondsen te bewerk stelligen. Niet minder belangrijk was de vooruitgang in de aandeelsoorten der Peruvian Co!, naar aanleiding van een verwacht wordend gunstig dividend, waaromtrent reeds in een vorig overzicht melding is gemaakt. In eene dezer dagen gehouden vergadering van aandeelhouders van de Illinois- Central-spoorweg-maat8chappij is besloten tot de, reeds vroeger aangekondigde, vergroo ting van het aandeelenkapitaal mot vijf mil- - Zoowel te Londen als te Nieuw-York waren Mil waukee-aandeelen belangrijk hooger op aankoopen door Nieuw-Yorksche bankiers, waaraan de onderstelling wordt vastgeknoopt, dat spoedig eenige onthullingen of aankon digingen zullen plaats hebben. Ook blijven aandeelen Wabash in voort durende koersverbetering. De stemming voor dit fonds is steeds gunstig, waartoe nu weder het bericht, dat de president der Canadian- Pacific-Spoorweg-maatschappij in het bestuur der Wabash zal worden opgenomen, meewerkt. Rijnlandsche Bank. Vergadering van de afd. Lelden der Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst. De kunstbeschouwing bestond ten eerste uit eene prachtige serie plaatwerken uit het Kunst- Nijverheid-Museum te Haarlem en ten tweede uit een buffet, eene schuiftafel en een spiegel, welke welwillend door de heeren Gebrs. Reinke voor de kunstbeschouwing waren afgestaan. De heer Yan Achterberg deelde over deze meubelen een en ander mede en wees daarbij op eene geheel nieuwe constructie van de schuiftafel, welke het onnoodig maakte losse bijbladen te hebben, daar de bijbladen door de tafel zelve bewaard werden zonder dat dit zichtbaar was. De constructie was zoodanig, dat met de minst mogelijke moeite de tafel verlengd kon worden, zonder de stabiliteit te schaden. De heer Jesse gaf daarna eene beschouwing over rolblinden en lichtte deze door teekeningen en modellen toe; hij gaf eene beschrijving van de vroegere en latere construction zooals die rolluiken, welke naar gelang van de af meting op en neder kunnen gelaten worden, hetzfi door middel van een trekkoord, kopende op eene daarvoor ingerichte riemschyf, of wel door middel van een hoogst solied mechaniek, dat met behulp van een juist passend tand rad de bovenrol in beweging brengt, door tusschenkomst van een uiterst sterken staal plaatketting. Het mechaniek met wrongrad is zóó samen gesteld, dat het rolluik op iedere verlangd wor dende hoogte, zonder pal of pin, blijft staan on er niet de minste vrees bestaat voor onverhoeds neervallen. Voor rolluiken van grootere afmeting zyn het mechaniek en de ketting zwaarder; in dien dit door bijzondere grootte noodig is, wordt een tegenwicht aangebracht. De heer Schmidt bracht daarna, ook namens zijne mede-commissieleden, de heeren Vrede- veld en F. A. Wempe, rapport uit over de vraag: „uit welke bestanddeelen bestaat het protector petri en heeft dit materiaal by verwerking goede, voldoende resultaten op geleverd?" Het protector petri is eene kleurlooze vloei stof, welke op de buiienmuren wordt aange bracht, ten einde te beletten dat de steenen water opnemen, m. a. w. om te voorkomen dat het regenwater niet door de muren heen dringt, dat allerlei schadelyke gevolgen heeft, zoowel wat betreft de gezondheid als het stuk-vriezen. Protector petri wordt in kruiken van 5 a 10 liter in den handel gebracht; voor elke preparatio worden er twee soorten gebruikt. De eene kruik bevat een mengsel, geschikt om den muur den eersten keer te bestryken de tweede kruik, nadat het eerste mengsel goed ingedroogd is, om voor de tweede maal aan te brengen. De bewerking geschiedt by droog weder. Wanneer de muren goed droog zyn, dringt het mengsel zich 6nel in den muur en maakt de muurvlakte eenigermate vettig, zoodat het water er niet indringt, doch afloopt. Waaruit het protector petri bestaat, is een geheim van den fabrikant. In 1885 werden zuidwestelyke en weste- ïyke gevels, ter dikte van l'/2 en 2 steen, opgetrokken in Belgischen baksteen, met Door- n;kscho waterkaik met het mengsel volgens gebruiksaanwyzing bestreken. Twee jaren later bleek het, dat die muren nog evengoed het vocht inlieten als vroeger. In 1889 was het zóó erg, dat er besloten werd, voor één gedeelte een spouwmuur op te trekken van een halven steen. Even boven den beganen grond en onder de muurplaat werden op verschillende plaat sen luchtroosters aangebracht en weldra kon men waarnemen dat de buitenmuren op droogden. Een ander gedeelte werd evenals in 1885 weder met protector petri bestreken, doch Ml hetzelfde ongunstig gevolg. De commissie kwam tot de slotsom, dat, alhoewel zy ook rapporten ontving, waaruy het ten zeerste werd geroemd, dat het protector petri nog niet het vochtwerend middel by uitnemendheid is. Naar aanleiding van dit verslag ontstond er eene zeer geanimeerde discussie over bet isoleeron van muren; het silicaten zoowel als het oliën der muren werd besproken, terwyi de heer Mulder duidelyk aantoonde, dat het gevoelen van sommige metselaars, als zoude zachte steen minder water doorlaten dan harde steen, op eene verkeerde voorstelling rustte. De Voorzitter wees daarby nog op een zeer lezenswaardig artikel in het vakblad „De Ingenieur" over metselspecie; hy wenschte in de volgende vergadering daarvan eenige mededeelingen te doen. De heer Maas bracht daarna verslag uit over het verhandelde in de vergadering, door de afd. Leiden van het Nederlandsch Werk liedenverbond uitgeschreven inzake „Kamers van Arbeid". Hy deelde de verschillende beschouwingen over die quaestie mede en gaf eenige voor beelden ten beste, waarover de Kamors van Arbeid zullen te beslissen hebben. De heer Planjer, mede-afgevaardigde, zag veel goeds in die Kamers en was er sterk voor, dat zy opgericht werden. Door verscheidene leden werd deze zaak besproken en van verschillende zyden bekeken. Vele vragen werden gedaan, welke door de heeren Maas en Planjer werden beantwoord. De Voorzitter stolde daarop, namens het Bestuur, aan do vergadering voor om aan het Bestuur van de afd. Leiden van het Ned. Werkliedenverbond mede te deelen dat de afd. van Bouwkunst zich in beginsel met het denkbeeld om hier ter plaatse eene Kamer van Arbeid op te richten, kan vereenigen. Het voorstel, in stemming gebracht, werd met algemeene stemmen aangenomen. In de vragenbus werden vele vragen ge vonden; voor enkele werden commissie-leden benoemd om ze te beantwoorden, o. a. de heeren P. G. Lancel en L. Maas om de vraag te beantwoorden„Eenige jaren geleden werd door een der leden de vergadering in kennis gesteld met Toctorium. Wat leert de ondervinding omtrent de toepassing daarvan?" De heeren Boekwyt en Wempe zullen uit- genoodigd worden de vragen te beamtwoorden „Is het gebruik van Keeve's wit marmer- cement aan te bevelen voor vlakke wanden? Na hoeveel tyd kan het worden aangebracht, wat betreft de droogte der muren? Wat zyn de kosten per ML, met inbegrip van polysten? Wordt de oppervlakte voldoende hard om eenige aanraking met harde voorwerpen te weerstaan, hetgeen by gewone pleisterwanden niet, doch by Portlandcement-bepleistering wol geschiedt?" Voor de vragen: „Ï6 er te Leiden iemand, die asphalt-vloeren kan leggen volgens de be staande voorschriften?" en„Op welke manier maakt men in de open lucht een hard gebakken tegelvloer, welke niet op kan vriezen zullen later commissieleden benoemd worden. Wegens het vergevorderde uur kon de Voor zitter zyne bydrage over stalinrichtingen niet geven. Nadat nog enkele leden herinnerd werden dat ook zy nog vragen te beantwoorden hadden en de Voorzitter had medegedeeld dat het Bestuur moeite gedaan had, getuige de inge komen stukken, om een spreker te krygen, doch tot heden niet geslaagd was, werd de vergadering gesloten. BUITENLAND. Duitscliland. De onafbankelyke socialisten in Duitschland, waartoe tot dusver alle tegenstanders der oud-sociaal democraten behoorden, hebben, om zich scherper van de andere fractiën afge scheiden te houden, een programma bekend gemaakt, waarin ge ischt wordt„verovering van de middelen van productie', afschaffing dpr op het kapitaal gegronde maatschappy met al hare ten dienste staande middelen én opheffing van den staat in het algemeen." Aan de Maandag plaats hebbende inwjj. ding der herstelde slotkapel van Wittenberg nemen de keizer en de keizerin deel, die gistermorgen vroeg van Potsdam zich daarheen hebben begeven in gezelschap van den kroon prins van Zweden, den hertog van York den groothertog van Hessen en andere pro' testantsche vorsten. Aan de^leQhtigheid WQrdf ook deelgenomen door den koning en <je .koningin-vftjr-WcWöfribm-g, de groothertogen van Saksen-Weimar en Baden, den hertog van Anhalt-Altenburg. Vele andere protes- tantsche Duitsche vorsten zullen zich doen vertegenwoordigen. De groothertogin van Saksen-Weimar heeft beslist dat de gelden, welke haar uit Weimar by haar göuden bruiloft werden aan geboden, zullen worden aangewend voor het Goetbe Schiller-archief. Volgens de „Kreuzzeitung" heeft do regeering voorgesteld den leden van den Bondsraad op hun eerewoord af te vragen of zy betrokken zyn in de mededeeling van de legerwetten aan de „Köln. Zeitung." In Pruisen mogen de officieren en onder officieren voortaan in uniform wielrydeu. Tot dusver was dit verboden. De Duitsche Koloniale Raad besloot hot aantal byzondere troepen in Oost-Afrika te versterken. Verder werd de wensch geuit dat de Inkomende rechten zoo laag mogelyk werden gesteld, en de ontwikkeling van dei landbouw bevorderd zou worden. Ook hield men zich bezig met de grens scheiding tusschen het aan Frankryk en aan Duitschland toegekende gebied. Men besloot de regeering uit te noodigen te zorgen dat de Franschen de grensiyn, welke in 1887 were vastgesteld, niet overschryden en verder de rechten der Duitschers in het Oosten te hand haven. Met betrekking tot deze zaak zegt de „Nordd. Allg.", dat het betreden van het ten Noorden der grensiyn gelegen gebied door de Franschen slechts een wetenschappeiyk doe kan hebben. Spanje* Invloedryke personen uit de conservatieve party verzekeren dat het den minister-presi dent Canovas del Castillo zal gelukken do heeren Romeo Robledo en Beranger af te brengen van hun voornemen, zich uit het Kabinet terug te trekken. Van dezelfde zyde verneemt men, dat d( Cortes in November zullen byeenkomen ei> met Kerstmis gesloten worden. Argentinië. Volgens een bericht uit Buenos-Ayres heeft de opstand in de provincie Santiago del Es tero zulk een omvang genomen, dat de een trale regeering besloten heeft tussehenheidi te komen om het gezag der plaatseiyke over heid te herstellen. In een slag, welke onder de muren der stad geleverd werd, moesten de soldaten der regee ring voor de opstandelingen het veld ruimen Deze laatsten willen dat nieuwe verkiezingen zullen worden uitgeschreven. 1 O.-I. MAILDIENSTEN. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 4 en 18 Nov. j laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 11 en 25 Nov. laatste lichting aan het postk. 'sav. 10.10. Via Genua (Ned. Mail) 1, 15 en 29 Nov.; laatste lichting aan het postk. 's ar. 5.40 Via Marseille (Ned. Mail) 8 en 22 Nov. laatste lichting aan het postk. 's av. 5.40 Via Marseille (Fransche Mail) 12 en 26 Nov. laatste lichting aan het postk. 'smorg. 7.30 Via Brindisi (Engelsche Mail) 4 en 18 Nov laatste lichting aan het postk. 's nam. 12.45 Ned. We#t-Indlsche MalL Naar Suriname (Ned. Guyana): 8 en 22 Novj over Engeland. Naar Suriname (Ned. Guyana): 8 Nov. vil St.-Nazaire. Naar Suriname (Ned. Guyana): 9 en 30Nov van Amsterdam. Naar Curasao eiken Dinsdag en Zaterdag. Laatste buslichting te 5.40 's avonds. (Laatste buslichting te Leiden: over Enge land en via St.-Nazaire te 7.55 's morgens, via Nieuw-York te 5.45 's avonds; via A® sterdam te 12 uren 's nachts). De uren van lichting zyn gerekend naa den spoortyd, dus 20 minuten achter bij de plaatselyken tyd.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2