N#. 10028 Maandag 31 October. A«. 1892. (Deze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nit YIER Bladen. Eerste Blad. Kikeriki. Leiden, 29 October. LEIDSCH a PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. DAGBLAD. FKIJS DXB ADVERTENTI^J: Tm 1—4 regel» ƒ1.05. leder# reg#) meer ƒ0.17 Grootere lettere naar plaa te ruimte. Voor het ineaeseeren buiten de atad wordt ƒ0.05 berekend. Aan de Abonné's daarop, wordt b(j dit nommer verzonden No. 6 van Kikeriki. Offiloiëele Kennl»gevingen. DV» WATER. Bargemeeeter en Wethouders der g'meent# Leiden brengen bij deze ter alxemeeDe beDnis dat. de porccelen van de melkverkoopers J. VAN ULDEN, Levendaal 173 en de Wed. VROME8TEYN, Jauvoeeenateeg 40, saa de duinwaterleiding zijn aangesloten. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Loiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 Oot. 1892. E. KI8T, Secretaris. De eerste bijeenkomst vanwege de Com missie voor de Volksbijeenkomsten zal a. s. Woensdag avond in de Stadszaal plaats heb ben. De reeks bijeenkomsten wordt alsdan geopend met een concert der Leidsche schut- tery-muziek, terwijl mej. Hélène Chatelain eenige zangnummers zal ten gehoore bren gen. Verdere bijzonderheden behelst eene in dit blad voorkomende advertentie. Opwekking tot bijwoning der eerste en volgende bijeenkomsten kan als overbodig beschouwd worden. De bijeenkomsten zijn vóó geliefd bij het Leidsche volk, dat het er steeds in grooten getale aanwezig is. - Bij de door de Stedelijke Werkinrichting alhier gehouden aanbesteding is de levering van de verschillende benoodigde artikelen tot de volgende prijzen gegund: gort 127S/ioo c., rijst 1 lM/,oo groene erwten 13 c.,capu- cijner erwten 12so/,oo c-> bruine boonen ll,#/,oo c., peper 50 c.', koffie ƒ1.35, cichorei 14 c., siroop 11 c., vleesch 70 c., rundvet 58 c., aardappelen 3 c. en groenten 3 c., alles per Kilogram. De zoetemelk voor 7 c. per Liter en de karnemelk voor ƒ1.75 per 100 Liter. - In een der lokalen van 't Gebouw „tot Nut van 't Algemeen" alhier, had gisteravond eene «erste vergadering plaats der leden, wonende in Leiden en Omstreken, van de verleden jaar in Amsterdam opgerichte „Vereeniging van Nederlandsche Patroons Boas". Opgeroepen door eene voorloopige Commissie, hadden de leden in ruimen getale daaraan gehoor gegeven De vergadering was zeer belangrijk, aange zien de leden waren saaragekomen tot het oprichten van eeno afdeeling en de heer A. E. Van Kempen welwillend op zich had genomen „het goed recht der Vereeniging en de noodzakelijkheid der stichting van Afdee- lingen te betoogen", hetwelk op uitnemende wijze werd gedaan, terwijl de leiding der vorga- dering was opgedragen aan den heer W. Pera. Eene (linke discussie werd door verschillende heeren gevoerd, zaakrijk en talentvol door den heer Van Kempen beantwoord, met het gevolg dat besloten werd tot de oprichting eoner afdeeling over te gaan, terwijl tot leden van het bestuur daarvan werden benoemd de heeren (alphabetisch gesteld) P. J Couvée AzJ. J. Van Hoeken (Oegstgeest), L. H. Feenders. P. J. Mulder, W. Pera, S. J. Le Poole, W, Splinter. Bovendien nam de heer A. E. Van Kempen welwillend de benoeming van advi sesrend bestuurslid op zich. - Voor velen zal het aangenaam zyn te vernemen dat de Fransche dichter Paul Ver laitie blijkens achterstaande advertentie ook hier ter stede eene „conférence" zal houden, Mon deelt ons mede dat deze lezing hoogst- waarschijnlijk Zaterdag 5 November in een der lokalen van de Sociëteit „Amicitia" plaats zal hebben. Onder de opgaven der geslaagden voor het examen in de vrye- en orde-oefeningen werd gisteren vermeld mej. A. C. H. Rovius. Dit moest zijn mej. Zovius. Gedurende de eerste helft der maand Oct. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden Wed. Van Dyl, J. v. d. Bosch, M. Couveé, C. Hoegen, J. J. Hoffmann, G. Hoefakker, AmsterdamJ. Roeland, T. Hertog, Den Haag; D. Hordijk, Katwijk-BinnenA. v. d. Stouwe, J. Grasveld, LeidenZoetemelk, Rijpwetering W. C. J. Salm, Rotterdam; Drey, Utrecht; A. Singels Azn., Waddingsveen; J. W. Key- mann, E. Verploeg, G. Smits, niet vermeld BriefkaartenC. Reith, J. L. Sobels, Amster dam; W. Tollenaar, E L. Sevenster, Van Wingen, B. Dijkstra, Enthoven, Den Haag; A. Blok, Haarlem; J. P. Franchimont, Val kenburg. Brieven, verzonden geweest naar Duitsch- landWed. A. Weber, DresdenW. Rutgers, Ems; naar Engeland: D. De Loos, J. L. Hollmann, Londen; naar Frankrijk: Biblio- thèque de l'Univers, Neufville; H. Schröders, Parijs; naar Rusland: P. Schadoreski, St.-Petersburg. Na een langdurig lijden is te 's-Graven- hage in 57-jarigen ouderdom overleden dr. H. F. Van Praag Heymans, dio onder de medici in de residentie eene eereplaats innam. Ofschoon herhaaldelijk daartoe aangezocht, wenschte dr. Heijmans geene openbare betrekkingen te bekleeaen, maar zich uitsluitend te wijden aan zijne kunst, welke hij met groote voor liefde beoefende. Gedurende zijne ruim 30-jarigo praktyk verwierf hy het vertrouwen van zeer velen, wier sympathie zich nog kort geleden bij een huiselijk feest ondubbelzinnig uitte. De heer J. G. De Groot, de directeur van het Nederlandsche Operagezelschap te Amsterdam, heeft het voornemen opgevat zich tot den Haagschen Gemeenteraad te wenden met het verzoek voor het volgend speelseizoen (1893/94) te worden belast met de samenstelling en leiding van een aan alle billijke ei6chen voldoend Operagezelschap en zulks op voor de gemeente 's Gravenhage veel voordeeliger voorwaarden, dan deze tot dusver bij buitenlandse!)© ondernemers kon bedingen. De markies d'Alcedo, afgetreden secre taris van hetSpaansche gezantschap te's-Hage, zal a. 8. Maandag de stad verlaten, om, na eenigen tyd te Londen vertoefd te hebben, zich naar zijn nieuwen post te Stokholm te begeven. De consul-generaal jhr. May zal Dinsdag van Den Haag naar Londen terugkeeren. Het voorloopig verslag over Hoofdstuk V der Staatsbegrooting is verschenen. In alle afdeelingen kwam o. a. ter sprake het onderwerp, waaraan de nota van den heer Borgesius is gewijd. Verbetering onzer wet geving op besmettelijke ziekten werd vry algemeen noodzakelijk geacht. Men meende dat met 't oog op de bestaande wetgeving de Regeering had gedaan wat zy kon, al hadden de maatregelen ten opzichte van schepen uit Rusland vroeger genomen kun non zyn. Vele leden achtten echter de maat regelen, aan de grenzen genomen, onvol doende; op uniforme voorschriften aan de geneeskundigen drongen zy aan. Tegen de subsidie van 12,000 voor de Chicago-tentoonstelling hadden onderscheiden leden overwegend bezwaar. Verder meenden sommigen dat verhooging voor de medische faculteit onnoodig was, daar de gewyzi^ie artsenwet vermindering van studenten in de medieynen zou ten ge- gevolge hebben, waartegenover anderen op merkten dat deze wyzigingswet eerstin 1894 in werking treedt. Deze opmerking vond echter ook tegenspraak. Terwyi het voorgestelde lectoraat in de scheikunde te Leiden als een staaltje van uithreidingszucht werd gekenschetst, waren verscheidene leden ongenegen tot de aanstel ling van een conservator by het natuurkundig ,binet te Leiden mede te werken. Vry algemeen protesteerde men, geiyk we reeds meldden, ernstig tegen de wyze, waarop de bouw van een nieuw museum van natuur- ïyke historie te Leiden, waarmede een paar millioen gemoeid zullen zyn, by de Kamer aanhangig wordt gemaakt: uit de toelichting krygt men den volelagen onjuisten indruk, alsof het uitgetrokken bedrag van 5835 een eerste niet onbelangryke termyn van het ge- heele werk zou zyn. Terwyi men tegen de zaak zelve niet gekant was, wenschte men vooraf raming van kosten en plannen voor bouw en inrichting van het museum te kennen. Verscheidene leden achtten een leerstoel voor de psychiatrie te Utrecht voldoende, anderen wenschten die ook aan de overige universiteiten. Geklaagd werd over het onvoldoende van het ziekenhuis te Utrecht en met aandrang gevraagd, of de Regeering bereid was ver bouwing en uitbreiding te bevorderen. Verschillende leden brachten hulde aan den minister voor de wyze, waarop hy de koste- looze toelating tot de ryks hoogero burger scholen heeft geregeld; anderen vonden de voorwaarden te streng, zoowol wat den eiscli betreft van door aanleg te moeten uitmunten als ten opzichte van den eisch omtrent het gedrag. Andere leden kwamen tegen deze beschouwingen op. De gemeente-begrooting van Utrecht is in haar geheel zonder hoofdelyke stemming vastgesteld op een bedrag van ƒ2,359,700 aan inkomsten en uitgaven. Te Kampen is benoemd tot 1 eeraar aan het gymnasium en de hoogere burgerschool dr. C. Stolp, te Tiel. Na te hebben kennis genomen van het rapport der commissie uit de Prov. Staten, omtrent de aan de gemeente Gouda toe te kennen schadeloosstelling, ten gevolge der vaartverbetoring tusschen den Hollanaschen IJsel en de ringvaart van den Haarlemmer- meerpolder, hebben Ged. Staten hunne beden kingen tegen het voorstel der commissie onder de aandacht van Prov. Staten gebracht. Zy meenen te moeten ontraden de voor stellen der commissie anders aan te nemen dan o. a. in zooverre geamendeerd, dat het kapitaalsbedrag worde teruggebracht van f 463,595.22 tot ƒ232,692.60. Door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is tot 30 November a s. de inschry- ving opengesteld in de tweede serie, groot 150,000, van de 3I/a-pcts. geldleening ad ƒ900,000, ten laste der provincie Z.-Holland, De adjunct-commiezen ter provinciale griffie van Zuid-Holland C. H. Hattinga Raven en Ph. H. C. Burgersdyk zullen den dienst met pensioen verlaten. Door den minister van binnenlandsche zaken zyn van de Commissarissen der Koningin do volgende opgaven gevraagd: lo. of en zoo ja in welke gemeenten in de provincie, waar de schuttery dienstdoend is, dit of in het vorige jaar gebruik is ge maakt van de by art. 42 der Schuttery wet verleende bevoegdheid, om de daar bedoelde oefeningen op Zondag te doen plaatshebben. 2o. Welke de redenen zyn, die aan deze oefeningen de voorkeur aan den Zondag hebben doen geven, of dit geschiedde ten aanzien van de schuttery in haar geheel, dan wel slechts voor een gedeelte er vanof aan de leden der schuttery, die tegen deelne ming aan de oefeningen op Zondag gemoeds bezwaren hadden, gelegaihe/id is gegeven tot oefening op een andereu dag, en welk deel van don Zondag voor de bedoelde oefeningen werd bestemd. 3o. Of en zoo ja ia welke gemeenten wa penschouwingen, als waarvan in art. 43 der Schutterywot sprake is, op Zondag plaats hadden, en, voor zoover deze op dien dag worden gehouden, gelykebyzonderheden mede te deelen als met betrekking tot de in art. 42 bedoelde oefeningen worden gewensebt. Het stoomschip „Anchises," van Amster dam naar Java, arriveerde 22 Oct. te Algiers de „Kaiser" vertrok 27 Oct. van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg; de „OraDje- Nassau" arriveerde 27 Oct. van West-Indié te Nieuw-York; de „Schiedam," van Balti more naar Rotterdam, arriveerde 28 Oct. te Queenstown en zou na aanvulling van den kolenvoorraad dadeiyk de reis voortzetten; de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 28 Oct. Point de Galle de „Reichstag," van de Oostkust van Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 25 Oct. te Zanzibar; de „Werkendam," van Nieuw-York naar Rotterdam, arriveerde 29 Oct. te Boulogne-sur-Mer; de „Zuid-Holland," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 27 Oct. van Marseille. Gemengd Nieuws. Zooals wy gisteren reeds mede deelden, was het heden 25 jaren geleden, dat de letterzetter M. J. De Jong by den heer J. J. Groen, alhier, in dienst trad. By zyne komst op de werkplaats hedenmorgen werden hem door patroons en gezellen gelukwenschen toegebracht, vergezeld van hoogst nuttige geschenken. Eenparig hoopte men dat de yverige werkman nog vele jaren voor de firma en zyn gezin moge gespaard blyven. Ook in de Weipoort onder Zoeter- woude, is het mond- en klauwzeer uitgebroken. De koeien, door die ziekte aangetast, be- hooren aan den landbouwer H. C. Yersteegen, wonende aldaar. Hedenvoormiddag omstreeks halfelf had in het gebouw der Landsdrukkery te 's Hage een vreeselyk ongeluk plaats. Do ruim 70-jarige loodgietersknecht L., beboo- rende tot de werklieden der landsgebouwen en die hedenochtend in de dakgoot van bet drukkery-gebouw eenig werk verrichtte, viel van het dak door de lantaarn van de zettery en kwam in die werkplaats terecht. By den val door de glazen bekapping werd de onge lukkige zwaar gewond en kort na den val gaf de man, die gedurende eene reeks van jaren het land trouw en oppassend gediend heeft, den geest. De inmiddels uit het hos pitaal toegesnelde doctoren konden slechts den dood constateeren. Dit ongeval bracht hevige ontsteltenisteweeg onder het personeel der drukkery. Het lyk is naar 's mans woning op het Binnenhof overgebracht. Langs de Scheveningsche ku3t dry ven veel steenkolen aan, die door velen worden opgeraapt en huiswaarts meegenomen. Er zyn er, die reeds l/i tot s/4 mud per ty vonden. Gelyk men zich herinnereaaal, is de heer Balabrega, te Haarlem, die onlangs een zyner kinderen ombracht, onder toezicht om na te gaan in hoever hy toerekenbaar kon worden geaehfe. Naar v?y vernemen, is thans eene vervolging wegens dat feit tegen hem ingesteld. HaarlCrt.) Het huis, vroeger bewoond door wylen baron Yan Wassenaer Catwyck en gele gen naast den Schouwburg, te 's-Hage, is, volgens het „DM.", vooi770,000in eigendom overgegaan aan den hoer J. C. Yan Hattum, die het binnenkort met zyne familie zal be trekken. Als een bewys van de tegattwoor- dige lage veopryzen kan dienen, dat in de vleeschhal -aan de Gedempte Botersloot te Rotterdam best rundvleesch tf, bekomen is togen dar, prys van 25 cents -per !/i KG. Op verschil'ienoe plaatsen is drt buiten aan de hal aangeplakt. Was dit te Leiden ook maar, hot gevalt

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1