DAGBLAD. N°. 10028. Maandag 31 October. A0. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad. Leiden, 29 October. Feuilleton. Geld alleen maakt niet gelukkig. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 mundon1.10. Franco per post1.40. Afzonderlek© Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Yan 1—6 regels 1.05. Iedero regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor hot incaseeeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. In de gisteravond in het gebouw der Loge gehouden algemeene vergadering der „Leidsche IJsclub" werd het jaarverslag door den secretaris uitgebracht en de rekening, welke door de heeren Rinkes Borger en Wil- helmy Damstó was nagezien, goedgekeurd. Art. 11 van het reglement werd zoodanig gewijzigd, dat voortaan twee leden van het bestuur der Leidsche Studenten-IJsclub in het bestuur der Leidsche IJsclub zitting zullen hebben. De aftredende leden, de heeren Van de Velde, Caron en Parmentier, werden herkozen. By het einde der vergadering vroeg de heer Steflolaar of het niet mogelijk zoude zyn aan de zijde der muziektent eene enkele meters breede baan aan te leggen voor jongelui, die wenschen hard te rijden, opdat zij alsdan dames en kinderen niet hinderen. De heer Kruisinga gaf het denkbeeld in overweging om de hardrijdersbaan ter beschik king van eenige leden te stellen tegen eene kleine vergoeding, indien er animo bestond zich met elkander eens te meten. Het laatste voorstel werd door het bestuur zeer toegejuicht, hot eerste in overweging genomen. De vergadering ging daarna uiteen. Hedenmiddag werden van de 32 wonin gen, welke door de vereeniging „Eigen Haard" op „Vreewijk" zijn gebouwd, de laatste 9 huizen opgeleverd. Dat deze in den smaak vallen, getuigt het feit, dat zij allen reeds bewoond zijn. Mocht de Vereeniging tot bevordering van den bouw van arbeiderswoningen dus nog eens aankloppen om haar kapitaal te ver- grooten, dan vertrouwen wij dat er velen zullen z\jn, die daartoe willen medewerken. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat de com missie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene akte van be kwaamheid voor het middelbaar onderwys wenschen te verkrygen in wis- en natuur kundige wetenschappen, zeevaartkunde en boekhouden, voor het jaar 1892 zitting zal houden te 's-Gravenhageaan deze commissie tevens opgedragen het examineeren van hen, die in 1892 de akte van bekwaamheid ver langen voor de wiskunde, bedoeld in art. 65 der wet tot rogeling van het lager onderwys en zyn benoemdtot lid en voorzitter dier commissie dr. A. T. v. Aken, inspecteur van het middelbaar onderwys te 's-Gravenhage; tot leden: dr. P. Van Geer, dr. A. P. N. Franchimont en dr. C. K. Hoffmann, hoog leeraren aan de Ryks-universiteit te Leiden; dr. C. E. A. Wichmann, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te Utrecht; dr. J. D. Van der Waals en dr. H. De Vries, hoogloeraren aan do gemoentelyke Universiteit te Am sterdam; A. E. Rahusen, leeraar aan de Polytechnische School te Delft; J. IJzerman, waarnemend directeur der Handelsschool te Amsterdam; E. J. Hoos, directeur der Zee vaartschool te Rotterdam; A. J. Goedkoop van Nelle, leeraar aan de H. B.-school to Delft; C. J. Theunisse, oud-leeraar aan de H. B.-school te Rotterdam; J. Van der Bruyn, leeraar aan de H. B.-school te Schiedam; C. J. Francois en dr. G. J. M. Coolhaas, leeraren aan de H. B.-school te 's-Gravenhage; J. C. F. Prikken, leeraar aan de H. B.-school te Amersfoort; J. M. Keen en C. Van Swieten, hoofden van lagere scholen te 's-Hage. Examen vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek. - 's-Hage, 28 Oct. - Toege laten de heerenW. G. Streefkerk en J. L. Van Leeuwen, beiden van Zoeterwoude; G. Van den Bosch, van AarlanderveenF. W. F. Führing, G. Gesing, F. F. Duyverman, allen van Leiden; alsmede mej. L. Trago, van Leiden. In de gemeente Haarlemmermeer is thans een algemeen burgeriyk armbestuur ingesteld, bestaande uit 24 personen voor de 24 wyken. De zorg der armen was vroeger opgedragen aan B. en Ws., wat, wegens de uitgestrekt heid der gemeente, dikwyls groote bezwaren leverde. Ned.-Herv. Kerk. Beroepente Marum, de heer K. Kyfering, te Noordwyk. Tot zetter der ryks directe belastingen is door den gemeenteraad van Koudekerk aan den Ryn voorgedragen de heer C. M. Oppelaar, daar de heer A. Van der Lee, eerst benoemd, die benoeming niet heeft aangenomen. Het traktement van den secretaris der gemeente is verhoogd met ƒ125 en dus ge bracht op 550. De gemeenteraad van Amsterdam is druk op de gemeentebegroting voor 1893 aan het besnoeien. Op de drie eerste hoofdstukken der uit gaven heeft de Raad reeds 81,690 bezuinigd, alles op de afdeeling publieke werken. Gistermiddag ging do gemeenteraad van Rotterdam door met de behandeling der be grooting, welke ten slotte met algemeene stemmen is aangenomen, in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van ƒ6,911 en met een post van onvoorziene uitgaven groot f 22,897.26. By koninkiyk besluit is de gouden eere medaille der orde van Oranje Nassau verleend aan den boekhouder L. C. Lutz, van de werk plaatsen voor Draagbare Wapenen te Delft. Mevr. F. H. Van Toorenburg, geb. Buning, laatstelyk hulponderwyzeres by het o. 1. onder wys voor Europeanen en met dezen geiyk- gestelden in Ned. Indiö, thans met verlof hier te lande, op haar verzoek, uithoofde van phy- sieke ongeschiktheid, met 1 Nov. eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De heeren N. P. Van den Borg, president der Ned. Bank, en G. M. Bossevain, lid van den Raad van bystand van het Statistisch Instituut te Amsterdam, aangewezen als ge delegeerden van Nederland by de door de Vereenigde Staten van Amerika te Brussel belegde internationale muntconferentie, waar van de opening op 22 Nov. a. s. is bepaald. (.-emengd Nieu-ws Door de politie te Oegstgeest is aangehouden een persoon, zonder vaste woonplaats, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van eene parapluie by J. v. d. B„ op het kasteel „Endegeest" en van een boddelaken by J. J., aldaar. Hy is ter beschikking van de justitie in Den Haag gesteld. Uit Rotterdam meldt men dat de Ned. Amerk. S.-My. haar passage voor Duitsche landverhuizers heeft verhoogd met 10 Mark. In het arrondissement Heeren- veen schynen do menschen in den laatsten tyd byster oppassend te zyn. De rechtbank behoefde ten minste Donderdag hare gewone straf zitting niet te houden by volslagen gebrek aan zaken. Eene 60-jarige vrouw is gister- avond aan den O.-Z.-Voorburgwal te Amster dam in het water gevallen. Op het droge gebracht, werd zy naar het Binnen Gasthuis vervoerd, maar de geneesheer kon slechts den dood constateeren. Uit Carmaux komen de volgende berichten: Eene enkele poging is gedaan om den arbeid te hervatten. De commissie blyft maatregelen van verzet beramen. Lafargue, die te 11 uren aankwam, werd aan het station door de aldaar vertoevende Kamerleden en de commissie van werkstaking opgewacht. Door pl. m. 300 personen, die zich aan het station bevonden, werd Lafargue toegejuicht. Volgens de dagbladen moest Lafargue aan den afgevaardigde Baudin een door Pelletan, Millerand en Clémenceau geteekend schryven overhandigen, waarin zekere aanwyzingen en mededeelingen van geheimen aard voorkomen. De werkstakings-commissie hield gisteren te 2 uren eene vergadering en heeft aan Pelletan, Millerand en Clémenceau eene depeche ge zonden, waarin zy worden uitgenoodigd, on- middeliyk naar Carmaux te vertrekken. Het zal, zegt de commissie voor de arbeidende klasse dier gemeente, eene ware vreugde zyn, de drie mannen te begroeten, die zich zoo verdiensteiyk hebben gemaakt by de ver dediging van het algemeen stemrecht en van de republiek. Bovendien is het van groot belang, dat die heeren zich in persoon van den toestand overtuigen. Het werkstakings-comitó was den geheelen dag byeen en gaat voort met het nomen van maatregelen om weerstand te bieden. In eene gisteravond gehouden byeenkomst is met algemeene stemmen tot hot voortzetten der werkstaking besloten. De Algemeene Raad der Seine heeft 10,000 fr. toegestaan, om de werkstakers van Carmaux to hulp te komen. Een Fransche anarchist teLon- den. De zaak van Francois, den Franschen anarchist, die vermoed wordt medeplichtig te zyn aan den aanslag tegen het café-Véry, werd gisteren te Londen andermaal behandeld. De vertegenwoordiger der Fransche regee ring, de heer Taillefeu, deelde mede dat de vereischte papieren door hem waren ontvangen. De advocaat van den aangehoudene vroeg eenige bewyzen en eene duideiyk geformu leerde beschuldiging. De rechter verklaarde dat dit overbodig was, zoolang alle op de zaak betrekking heb bende papieren nog niet waren aangekomen, en dit is nog niet het geval. Zoodra zy er zyn, zullen zy aan den advocaat worden medegedeeld. De zaak is daarop eene week verdaagd. Het politiehof werd op buitengewone wyze bewaakt, wegens de aanwezigheid van een groot aantal anarchisten. De groote fabriek der „Union Linière," te Rysel, is door brand vernield. Er zyn verscheidene personen in de vlammen omgekomen en 2000 arbeiders hebben hunne kostwinning verloren. De schade zal waar- schyniyk vele millioenen franken bedragen. 149.) In de galerij werd het ontbijt gereedgemaakt, waaraan ook Elize en Klara moesten deel nomen, daar Bertha er niet van hield alleen te zyn en heden nog te minder, daar z(j er nieuwsgierig naar was hoe de verwonde gast den nacht had doorgebracht. Zij had daarom haar kamermeisje des morgens reeds vroeg naar de blauwe logeerkamer gezonden, om mejuf frouw Elize aan het ziekbed te laten ver vangen en met den last aan het meisje de rol van ziekenverpleegster op zich te nemen, bijaldien dit noodig mocht zijnmaar het was onnoodigde gewonde sliep reeds sedert eenige uren en had dus oogenblikkelijk geene behoefte aan verpleging. Elize was, gehoor gevende aan het bevel, naar de galerjj go- komen en zette de koffie, gelijk haar was opgedragen, terwijl zy Bertha mededeelde op welke wyze de gewoude den nacht had doorgebracht. Yon Wangen liep, terwijl Elize sprak, zijne sigaar rookende, op en neder door de galerij, maar hij werd spoedig geroepen, daar de lang verwachte dokter uit Dombrowko eindelijk werd aangediend door den heer Kampf, die den aesculaap naar de blauwe kamer brengen moest. Jn bange verwachting wachtte Elize de terugkomst van Von Wangen; zy had dezen zoo gaarne naar de ziekonkamer vergezeld, om uit des dokters eigen mond te hooren, dat er hoop bestond den verwonde in het leven te behoudenzjj waagde het niet zulk een wensch ook maar te uiten, daar Bertha reedt eene boosaardige opmerking had ge maakt, dat z(j den geheelen nacht in de ziekenkamer had doorgebracht en dit voor eene jonge dame toch eigenlijk niet te pas kwam. Daarvoor had Bertha wel is waar het scherpe antwoord moeten hooren, dat alles, wat men uit liefde doet, goed en edel is, maar Lize durfde den drang baars harten niet volgen; z(j durfde den tweespalt tusschen Bertha en Klara niet verscherpen. Ook Bertha was niet zoo kalm als z(j wilde voorkomen; ook zU wachtte met span ning op de beslissing van den dokter; gelijk zi) in het kasteel Osternau getracht had de belangstelling te verbergen, welke de gou verneur Pechmayer haar inboezemde, wilde zij dien ook heden niet doen zien mot be paalde voornemens sprak zy van hem met eene zekere minachting, als bekommerde zjj zich weinig om den jongen man en ware diens tijdelijke opneming in hare woning haar recht onaangenaam. Terwijl zjj Elize berispte over de liefde volle verpleging, welke z(j den jongen man bezorgd had, wilde zjj verbergen welk een belang zjj stelde in don bekende uit vroeger dagen, maar voor haarzelve kon zij dit niet verborgen houden. Zij had in den afgeloopen nacht slechts gedurende eenigo minuten wer kelijk geslapen, de herinneringen uit vervlogen tijden hadden zich krachtig opgedrongon aan haren geest, en als zy voor korten tyd sluimerde, vervolgde haar niettemin de beel tenis van hem, die, naar zy vermeende, doodelyk gewond was. Zy zag do levenlooze gestalte, het bleeke, met bloed bevlekte gelaat weder vdór zich en verschrikt werd zy dan weder geheel wakker. Tenvyi zy waakte, gevoelde Bertha een bitteren haat tegenover Elize, die aan zyn bed was gezeten en hem verplegen moest. Ja, zy benydde Elize, en toch vervulde haar een gevoel van teleurstelling en afschuw, wanneer zy terugdacht aan den afschrikwok kenden aanblik van de beslykte, levenlooz6 gestalte. Deze twee gevoelens waren het, welke in haar hart met elkander kampten. Slechts weinige minuten was de dokter by den zieke gebleven; daarna verliet hy de blauwe kamer. Bertha hoorde hem duidelyk vertrekken on daar hy alleen ging, begreep zy dat haar echtgenoot nog in de zieken kamer achterbleef. Waarom vorliot de dokter zoo spoedig en zoo gehaast den zieke? Kwam zyne hulp te laat? Had hy wellicht een doode in plaats van een gewonde gevonden? Een koortsachtige angst overviel Bertha, een brandend verlangen om zekerheid to bekomen. Thans hoorde zy de schreden van den arts in de voorzaal; hy wilde het huis verlaten zonder haar bericht te hebben ge geven. Nog kon zy hem bereiken, indien zy hem naliep, nog hom vragen en uithooren! Maar neen, zy durfde dit niet doen. Elize mocht niet bespeuren in welk een angst zy verkeerde. Immers was het juist Elize, welke haar in don weg stond 1 In het kasteel Osternau had zy meer malen met geweld haren haat moeten ver bergen, liefde en vriendschap moeten huichelen, thans was Elize en Klara tegen haar in bondgenootschap en moest zy weder haren innigsten wensch ter wille van Elize onder drukken. (Vervolg ommezijde),

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 13