Gemeenteraad van Leiden. Vercolg der zitting van Donderdag namiddag. Om het beginsel zelf uit te maken, werd door den Voorzitter voorgesteld slechts 500 uit te trokken, welk voorstel met 20 tegen 4 stemmon werd goedgekeurd. Voor herstel en wijziging van het hek langs de Plantage was op de ontwerp-be grooting 225 uitgetrokken. In do 6ectiën echter meende een lid dat daarvoor 350 noodig zal zijn. Sommige leden zagen niet in, dat hot hek zoo slecht was, doch de hoer Hasselbach deelde als inlichting mede, dat verandering noodig is, omdat het hek niet in de goede richting staat voor op- of afryden van het Plantsoen. De heeren Van der Breggen en Van Hoeken wezen er op, dat zulke gevaron by alle hoeken van straten bestaan. Dus achtten zy do uit gave niet gerechtvaardigd, wel als het hek bepaald slecht was. Hot voorstel, om voor dit hek 125 meer beschikbaar te stellen dan eerst gevraagd was, werd alzoo verworpen met algemeene stem men op éóne na (de heer Le Poole), waarna een bedrag van ƒ225 voor hetzelfde doel met 20 tegen 4 stemmen werd goedgekeurd. By den post ad ƒ6800 voor onderhoud van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken was in twee section do wensch uitgesproken om onder dit nommor 1600 uit te trekken voor uitdieping van 2000 kub. M. grond, o. a. om het water onder de brug gen schoon te houden. Naar aanleiding hier van trad de heer Kaiser in eene uitvoerige boschouwing omtrent het uitdiepen of dempen van graohten. De heer Van Hoeken wees er op, dat voor kleine diepwerken reeds 1400 op de be grooting voorkomt. Andere leden geven mede hunne meening te kennen. Den heer Zaayer gaf de heer Dekhuyzen te kennen dat een rapport omtrent den toe stand der grachten in bewerking is, doch dat nog niet kan worden medegedeeld wanneer dit za Ivcrschynen. De heer De Sturler deelde mede dat hy tegen de meerdere ƒ1000 is, omdat hy uit Yerkregen inlichtingen heeft vernomen dat men niet zou weten waar die 2000 vierk. meter specio vandaan moesten komen, waarop de Voorzitter antwoordde dat de zegsman dan niet weet wat er te doen is. Het voorstel Kaiser om ƒ1600 meer uit to trekken werd verworpen met 16 tegen 8 stemmen. Het voorstel om eene som van 750 op de begrooting te brengen voor het maken van walburries aan den Ouden Kyn, omdat daar thans stoomvaart is en vroegere jaren niet, werd eveneens besproken. De een achtte ze noodig, de ander niet; de heer Van Hoeken achtte ze zelfs beter aan de Haven, waar tegen echter werd opgemerkt dat by de a. s. vaartverbotering aldaar de toestand belangryk zal veranderen. De post werd ton slotte met algemeene stemmen op één na afgestemd. In verband met den post van 2350 als kosten voor het verstrekken van en aanleg voor duinwater, stelde de heer Drucker op door hom aangegeven gronden eono motie voor, B. en Ws. uitnoodigende een onderzoek in te stellen, naar hot meer onder verschillende deelen der bevolking elders beschikbaar stellen van duinwater, met het oog op't aanbrongen van een meerder getal standpypon alhier, hetgeen den Voorzitter aanleiding tot de op merking gaf, dat elders do waterleiding veelal door de gemeenten geöxploiteerd wordt, waartegen de heer Drucker opmerkte dat Groningen in hetzelfdo geval als Leidon verkeert, en toch neemt het gebruik aldaar meer toe, wat hy ook hier vorlangde, en zonder dat ook te Groningen eone epidemie heerscht. Ten einde de zuinigheid te betrachten, opperde de heer De Goeje het donkbeeld om do ƒ300 voor drie nieuwe brandkranen te doen vervallen, welk bedrag dan op betere wyze kon worden bestemd De Voorzitter antwoordde hierop dat het inderdaad noodig is dat het aantal brandkranen gaandeweg worde vermeerderd. Do motie-Drucker word met algemeene stommen goedgekeurd. Een voorstel van den Voorzitter om den hier uitgetrokken post van 2350 met/" 4 50 to vorhoogen en dus te brengen op ƒ2800 werd aangenomen mot algemeene stemmen, nadat hot door den heer De Sturler zoodanig was geamendeerd dat de verhooging za! worden bestemd ter verstrekking van duinwater aan onvermogendon, b. v. op door armbesturen afgegeven loodjes. De heer Zaalberg wees er op, dat de straat- besproeiing met do brandkranen niet alleen onvoldoende is geweest dezon zomer, maar eigeniyk in het geheel niet heeft plaats gehad. Al merkte de Voorzitter op, dat by groote warmte de straten spoedig opdrogen, zoo sprak de heer Zaalberg, die zeide als dokter veel aan den weg te zyn, maar niet veel van besproeiing te hebben gezien, toch den wensch uit. dat in het vervolg moor worde gesproeid. Men was alsnu genaderd tot volgnommer 99, waarmede het tweedo hoofdstuk der uitgaven eindigde, doch met het oog op het gevor- derdo uur stelde de Voorzitter voor de ver dere behandeling uit te stellen tot heden-, Vrijdag-namiddag, te één uur, waartoe werd besloten, zoodat de vergadering uiteenging. De in den aanvang der zitting medegedeelde ingekomen verzoeken of bezwaarschriften be troffen P. P. M. C. Murray, C. J. A. N. Van de Gent, P. Vinkhuyzen, jhr. L Verheyen (te 's Hage) en de weduwe P. C. Nicola, geb. Boet, do laatstgenoemde om vermindering van haren aanslag in de pi. dir. bel. 1892, wegens overlyden van haren echtgenoot. Ingekomen was ook nog een voorstel van Commissarissen van de Stadsbank van Leening tot het doen verlengen van de tarieven tot heffing van rente on administratiekosten aan de Bank van Leening en tot het brengen van eenige wyzigingen in het Reglement. G«n«agd NUnwn. In de Michielstraat No. 6, by de Haarlemmerstraat, alhier, zyn gisteren, zeer kort na elkander, twee echtelieden gestorven, beidon 47 jaren oud. Juist op denzelfden dag en beiden even oud, dat is voorzeker opmer kenswaardig Men schryft ons uit Zegwaard, Donderdag jl. waren de heeren De Groot, van Voorburg, en Franken, van Zoetermeer, in den Palensteinschen polder onder deze ge meente op de jacht. Eon der heeren schoot een haas aan, dat door den hond van den hoer De G. werd achtervolgd. Het haas nam zyn weg 07er de werf van een der poldormolens, steeds door den hond gevolgd. De molen maalde. Terwyi de hond onder de roeden doorliep, raakte hem eene daarvan, met hot gevolg, dat het ongelukkige dier onmiddeliyk word gedood. Near men verneemt, was bedoeldo hond voor do jacht byzondor geschikt en hechtte de eigonaar er groote waarde aan. Het jachtgenoegen was voor dien dag zeker bedorven. Woen6dag-morgen geraakte te Nieuwe-Wetering de 10jarige v. d. H. al spelende van do afgedraaide yzeron brag over de Ringvaart van den Haarlemmermeorpolder te water. In het midden der diepe vaart neer komende, wist de brugwachter hem n»g een haak toe te steken, welke hy in doodsangst omklemde. Tot aan het remmingswerk voort geduwd, gelukte het zekeren P. v. L., op een balk leunende en zich diep voorover buigende, den jeugdigen drenkeling nog van oen anders wissen dood te redden. Op de stallen der heoren Parle- ▼liet en Van Vuuron, te Haarlemmermeer, waar mond- en klauwzeer is uitgebroken onder het rundvee, zyn do dieren reeds herstellonde. Onder de runderen van den landbouwer J. Dogterom, aan den Zegwaardschen weg onder de gemeente Zegwaard, is het mond en klauwzeer uitgebroken. Een sergeant van de grenadiers, die de lessen aan den hoofdcursus volgde, is, wegens onbetameiyk gedrag tegenover een officier dor genie in een spoorwegcoupé, ge straft met 4 dagen provoost, verwydering van den hoofdcursus en is ingedeeld bij het 3de reg. infanterie. Do inspecteur van hot genees kundig staatstoezicht heeft het roodvonk te Rotterdam als epidemisch heerschende ver klaard. Sedert 16 October wordt te Am sterdam vermist Johannus Maurits Knoop, oud 53 jaren, gekleed in wit flanellen hemd, rood baaien hemd, witten borstrok, geruit fla nellen overhemd, rood baaien onderbroek, eene gryze en eene witte kous, bottines met knoopje», zwarte broek, donkerblauw vest, zwart kam- garen jas, Engelsche pet en bruin zyden das. Ieder, die eenige inlichtingen kan geven, wordt verzocht dit to doen aan het adres Liridengracht 57. Te Oosterzee (Fr.) is een rytuig, waarin de heeren Bakker en Schaafsma, van Lemmer, zaten, door het schrikken van het paard te water geraakt. De passagiers hebban zich ernstig bezeerd, maar werden door den veehouder Bouhuis, die op hun hulpgeroep toeschoot, gered. Te Hoogstede (naby de Drentsche grens) heeft iemand by ongeluk een ander met eene revolver gedood. Hy werd in den buik getroffen en stierf byna onmiddeliyk. Als verdacht van valschheid in geschrifte werd Dinsdag-middag te Hulst in hechtenis genomen do dienstbode van een koopman in naaimachines. Daar deze afwezig was on de dienstbode weigerde do deur open te doen, werd deze, in tegenwoordigheid van den kantonrechter, door de marechaussees opengebroken en de verdachte uit de woning gebaald. Zy onderging dadeiyk voor den kan tonrechter een voorloopig verhoor, waarna zy naar Middelburg is gebracht. In Rusland zyn20gevaarlyke misdadigers ontsnapt uit de gevangenis te Jitomir, in Volhynié. Zy hebben zich tot eene rooverbende vereenigd, die de streek onveilig maakt en er z'Jn reeds verscheidene moorden en aanrandingen gemeld. De paniek onder de bevolking is zóó groot, dat men troepen daar heen heeft moeten zenden. De Deensche Kamer van Afge- vaardigden heeft by de eerste lezing een wetsontwerp aangenomen, waarby jaarlfjks eene som van 50,000 kronen wordt verleend voor proeven met tuborculine ter bestryding van de tuberculose by het vee. De uitspraak van Loubet. De uitspraak van den Franschen minister president Loubot in zake Carmaux luidt in haar geheel als volgt: „De ondergeteekende, als scheidsrechter aangenomen door de mynmaatschappy van Carmaux en de werklieden van genoemde maatschappy, met het doel eeno uitspraak te dotn betreffende de punten van geschil tusschen deze beide partyen, heeft achtereenvolgens gehoord de heeren Clómenceau, Pollotan en Millorand, gevolmachtigden der werklieden; den heer Calvignac, werkman by de maat schappy en burgemeester van Carmaux; baron Rbille, president van den raad van beheer der maatschappy, bygestaan door den heer Humblot, directeur der maatschappy, en den heer Dujardin-Beaumetz, ingenieur van den raad, bonevons de advocaten Betolaud en Rousset. De gevolmachtigden der werkliedon hebben in naam hunner lastgevers de volgende eischen gedaan 1. Weder indienstneming van den heer Calvignac. 2. Weder indienstneming van alle worklieden, zonder eenige uitzondering. 3. Vervanging van den heer Humblot, den directeur. Op deze verschillendo punten hebben de vertegenwoordigers van de maatschappy ge antwoord 1. Dat zy, door Calvignac to ontslaan, ge handeld hebben in overeenstemming met het reglement. 2. Dat zy zich bereid verklaren alle werk lieden, die in dienst der maatschappy waren, toen do werkstaking uitbrak, weder aan te nemen, met uitzondering van die werklieden, welke veroordeeld zijn door de rechtbank te Albi. 3. Dat zy er niet toe kunnen besluiten den heer Humblot te vorvangen. Na gehoord te hebben de verschillende ant woorden van de vertegenwoordigers der werk lieden en die der maatschappy en kennis te hebben genomon van de documenten, die ver strekt waren; wat betreft: lo. de weder indienstneming van den heer Calvignac Overwegende, dat het ontslag van den heer Calvignac niet gerechtvaardigd kan worden door zyne afwezigheid van 5 Juli tot 2 Aug. dat hy een geregeld verlof had van den ge neesheer der maatschappy; dat zyn ontslag, kort na zyne verkiezing tot burgemeester en tot lid van den arrondissemontsraad, werkelyk den schyn hoeft van een aanslag op het alge meen stemrecht, en dat daarmede de maat schappij hare bevoogdheden te buiten gegaan is; Overwegende dat de nieuwe functie van Calvignac hem niet toestaat zich aan gere- gelden arbeid te wyden; Overwegende dat het in deze omstandig heden rechtvaardig schijnt, dat de maatschappij, hoewel Calvignac 3ls werkman handhavende, hem een verlof toestaat voov uen tyd dat zijne betrekking als maire duurt; besluit: Calvignac wordt hersteld als werkman der Compagnie- hem wordt voor don auur van zyn ambt als burgemeester verlof verleend. 2o. de weder indienstneming van alle werk lieden zonder uitzondering. Overwegende, dat er onderscheid gemaakt moet worden tusschen de werklieden, die een voudig doel hebben genomen aan do werk staking en hen, dio ter gelegenheid vandezo werkstaking zich hebben overgegeven aan daden, welke hunne veroordeeling ten gevolge hebben gehad. En wat betreft de eersten: Overwegende, dat zy niets gedaan hebben dan gebruik maken van een recht, dat de wet hun toestaat, moeten zy bygevolg weder door de maatschappy in dienst worden ge nomen. E i wat betreft de anderen, overwegende, dat door hunne toevlucht tot geweld te nemen, zij hunne rechten hebben overtreden, is het gewettigd, dat de maatschappy weigert hen weder aan te nemen. So. Do verplaatsing van den heer Humblot. "Wordt geoordeeld, dat niets aangevoerd is van dien aard, waardoor het ontslag van dezen ambtenaar der maatschappy gemotiveerd zou wezen. Do ondergeteekende, als scheidsrechter, neemt de volgende beslissing: lo. Calvignac zal worden hersteld in zyne functie als werkman der maatschappy; hem wordt voor den duur van zyn ambt als burge meester verlof verleend. 2o. Door de maatschappy worden alle werk lieden, die deelgenomen hebben aan de werk staking, weder in dienst genomen, met uit zondering van hen, die veroordeeld zyn door de rechtbank te Albi. 3o. Er is geene reden om tot de vervanging van den heer Humblot over te gaan. Parys, 26 October. (w. g. Loubet.) Loubet heeft echter échec geleden on daar mede is de arbitrage, nog vóór ze wettelyk is ingevoerd, reeds onpractlsch gebleken. De werkstakers van Carmaux hebben geweigerd de uitspraak van den minister president te aanvaarden. Hunne vertegenwoordigers Clé- menceau, Pelletan en Millerand verklaren dat de uitspraak niet beantwoordt aan hunne be sprokingen mot Loubet. De beslissing schijnt ook in andere kringen verbaasd te hebben en do ropublikoinscho afgevaardigden hebben onmiddeliyk eeno vergadering byeengoroepen om to overwegen wat hun te doen staat. De toestand van don minister president is niet bonydenswaard l Toch geeft de verklaring van Loubet blyk van zyn goeden wil. Nadrukkeiyk erkende hy het recht der arbeiders het werk te staken, en den plicht der regeering, het algemeen stemrecht te doen eerbiedigen, zelfs als bet slechts schynbaar wordt aangotast. De „Temps" acht de uitspraak volkomen onpartydig. Geen van belde partyen heeft hij naar de oogen gezien. De beginselen der Fransche rechtbank lieten geone andere beslis sing toe. Daar tegen den directeur Humblot geene enkele grief was Ingebracht, had Loubet onmogeiyk diens ontslag kunnen eischen, te minder, omdat hy daarmede hem gestraft zou hebben voor het ongeiyk, dat de mynwerkers hem aandeden door zyn huis binnen te drin gen en hom met den dood te bedreigen. Het voortzetten der werkstaking door de arbeider» zou volgens het republikeinsche blad be schouwd moeten worden als een bowjjs, dat niet de verdediging van het algemeen stem recht do ware beweegreden Is voor hun gedrag. Het besluit van het comité uit do werk stakers te Carmaux is 's nacht aangeplakt. De motieven werden reeds aan de mynwerkers medegedeeld in de vergadering,, welke door 2000 personen werd bygewoond en waarin voorlezing werd gedaan van do officiéél e stuk kon, welke ontvangen waren. Het besluit va» het comité werd eenparig en luide toegejuicht. Baudin, socialistisch afgovaardlgde, wees er op, dat het aan de vergadering stond, onaf- hankeiyk van alles, een besluit te nemen; zy kon het besluit goed- of afkeuren en be hoefde zich niet te doen influenceeren door eenige persoonlyke consideratie. Met algemeene stommen besloot de vergadering tot bekrach tiging van het gevallen besluit on op geiyke wyze tot volharding by do werkstaking. Baudin stelde eene motie voor, waarby dank betuigd wordt aan do drie bovengenoemde radicale afgevaardigden. Allen stemden daar mede in onder het geroep: „leve de werk staking!" Geheel tegen de verwachtingen, ging de vergadering kalm uiteengeen er.kel incident viel er voor. Er waren maatregelen

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6