Ook werd door den heer Du Rieu voorge steld om het Archief-gebouw, voor mogelijk gevaar van brand, eveneens aan te sluiten, betgeen werd goedgekeurd met algemeene stemmen op ééne na. De heer Van Hamel zeide dat het hem voorkomt dat over 't algemeen een slechte ijjd gekozen wordt voor het snoeien van boomen. Hedenmorgen had hy er nog een gesprek over met den heer Witte, hortulanus, die het met hem volkomen eens was. Van April tot October achtte by niet den geschik- ten tijd. Tegen de wyze van snoeien had hij niets. De Voorzitter beloofde een nader onderzoek. Door don Voorzitter werd voorgesteld om het traktement van den heer P. De Vries, eersten beambte ten kantore van den gemeente ontvanger, met 300 te verhoogen, met het oog op zijne werkzaamheden en zyn veel jarigen d;enst. Do heer Juta achtte geene verhooging uoodig, daar hy 1200 geniet, alsmede f 300 voor het opmaken van het kohier. De heer Verhey Van Wyk ondersteunde het voorstel van don Voorzitter, omdat hy f 1200 te weinig achtte. Hy achtte eene jaar wedde van ƒ1500 volstrekt niet te hoog. De verhooging werd afgestemd met 12 tegen li s'emmen. Tegen stemden do heeren Was, Van Hoeken, De Vries, Juta, Do Sturler, Dekhuyzen, Van Litdh de Jeude, Zaayer, Drucker, Fockema Andre®, Cock en De Goeje. By den post voor belooning van de inspec teurs, dienaars en verdere beambten van politie 33,275), wees de heer Was er op, dat er wel vele processen-verbaal zyn opge maakt, wegens overtredingen, soms geringe overtredingen, maar geen enkel in verband met de bouwverordening, hetgeen hem vreemd voorkomt. Hy vraagt of er in het vervolg ia het Gemeente-verslag geono opgaaf kan gegeven worden van de gedane politioover- tredingen, waartegen proces-verbaal is opge maakt. Het toezicht laat nu te wenschen over. Van de Zaterdagsche markt is hy daar meer malen getuige van geweest. Do pachter haalc er het Yuil ook niet weg. Van de Beesten markt weet hy dat niet. De Voorzitter antwoordde dat dit laatste verpacht is en omtrent de Zaterdagsche markt zou hy een onderzoek instellen. De heer Van Hoeken vroeg den wethouder van fabricage of deze het noodig achtte dat er eene handstoombrandspuit worde aange schaft, welke vraag de lieer De Sturler toe stemmend beantwoordde, omdat eene der tegenwoordige handspuiten inzeergebrekkigen toestand verkeert. De heer Hasselbach was niet zoo geheel overtuigd van de noodzakelijkheid van eene nieuwe stoomspuit, omdat hy gehoord had dat de bedoeldo handspuit niet zoo slecht was. Die spuit is No. 1 uit de Brandewyn- steeg, welke volgens den heer De Sturler wel wat opgelapt is, maar volgens spr., ge lijk hy by den laatsten brand heeft gezien, uitstekend werkte. Tegen de opmerking van den heer De •Sturler, dat door opruiming van gewone hand spuiten minder personeel noodig is, meende de heer Hasselbach, dat het maar niet zoo aangaat om personen, die jaren hunne dien sten hebben bewezen, opeens op zy te zetten. Liever zou hy dus in overweging willen geven om de geheele brandweer te organiseeren. Doch om ƒ3600 uit te geven voor een hand stoombrandspuit, nu men moet bezuinigen, daarmede kon hy zich niet vereenigen, en daarom stelde hy als amendement voor om dezen post van de begrooting to schrappen. De heer Juta meende dat de toestand nü juist niet zóó krap gespannen is als door den beer Hasselbach wordt voorgesteld en dat aanschaffing van bedoelde stoomspuit alleszins gerechtvaardigd is. .Spr. gaf er de voorkeur aan om eene reorganisatie geleidelik en niet ineens in te voeren. Nalat de hoer Hasselbach Kog eene opmer king van den heer Zillesen omtrent de wer king van stoom- en handspuiten had beant woord, werd bet amendement om geene nieuwe handstoomspuit aan te schaffen, verworpen met 17 tegen 6 stemmen. Do heer Da Goeje deed zich als een voor stander kennen om den post a 355 van den torenwachter en zyn assistent, na het nader ingekomen adres van den torenwachter gelezen te hebben, op de begrooting te houden. De aeer Juta was er tegen en ook de heer Was gaf zyne meening omtrent dezempost te kennen. Laat men don torenwachter vervallen, dan dient ook het bespelen van het carillon l °P de begrooting geschrapt te worden. Het betreft hier eene zelfde zaak. Besloten werd mot 18 tegen 5 stemmen om den torenwach ter in zijne liooge betrekking te houden. Tegen stemden de heeren Van Hoeken, Juta, Do Sturler, Dekhuyzen en Du Rieu. By den post van 1000 voor kosten, voort vloeiende uit het nemen van maatregelen ten behoeve van den openbaren gezondheidstoe stand, wees de heer Drucker op het wensche- ïyke tot spoedige indiening eener herziening dor bouwverordening, ten einde krachtiger maatregelen te kunnen nemen. De belofte dienaangaande in do Memorie van Antwoord op het gesprokene in de sectiën had hem niet geheel bevredigd. De Voorzitter antwoordde dat getracht zal worden zoo spoedig mogeiyk aan het verzoek te voldoen en wees er op, dat, dank zy het optreden van den heer Hasselbach, de z g. 24 huizen door de bewoners zijn ontruimd en worden herbouwd. Het voorstel van B. en "Ws. om de prys- uitdeeling op het Gymnasium alhier af te schaffen, werd uitvoerig en sterk bestreden door den heer Cock, omdat ze onwettig is (aangezien de verordening eerst zou moeten worden gewyzigd) en bovendien voor 1893 ontydig, omdat de cursus reeds is aangevan gen en curatoren dienaangaande hunne bepa lingen hebben vastgesteld, maar ook is het voorstel geheel onvoorbereid gedaan, daarge laten nog dat men daarmede eene aloude instelling wil afschaffen, welke steeds goed gewerkt heeft, terwyl er bovendien slechts eene geringe besparing mede gepaard gaat. Daarom stelde spr. voor, de prysuitdeeling te behouden en er alsnog weer ƒ350 voor op de begrooting te brengen, welk amende ment voldoende werd ondersteund, doch be streden door den heer De Sturler (wethouder), die niet toegaf dat het voorstel ontydig was en een inspecteur er over had gesproken, die hem nog te meer in zyne moening, dat prys uitdeeling overbod:g was, had versterkt. Op de hoogere burgerscholen alhier hadden ook geene prysuitdeelingen plaats. De heer Cock wees er op, dat de heer De Sturler alleen de quaestie van ontydigheid had besproken, doch de drie overige door hem genoemde onaangeroerd had gelaten. De vergeiyking met de scholen voor middelbaar onderwys gaat niet op. Mon heeft hier met verschillende zaken te doen. „Als er op myne kamer eene canapé staat, dan ligt daarin nog niet opgesloten dat er ook eene in mijne keuken moet aanwezig zijn." (Hilariteit). Do heer Dekhuyzen behandelde do zaak uit een paedagogisch oogpunt op grond van een werkje, door den rector zelf geschreven, en betoogde verder dat het toekennen van pryzen volgens een aantal behaalde punten niet meer eene zaak is voor dezen tyd. Bovondien heeft de rector wel wat meer te doen dan boek te houden op de wyze, welke met prysuitdeeling in verband staat. Den heer Fockema Andre® kwam het vreemd voor, dat er zooveel over deze zaak gesproken werd na de mededeeling van don heer Cock, dat afschaffing van prysuitdeeling in stiyd zou zyn met do verordening, en hoeveel prys spr. nu ook stelt op de paeda- gogische beginselen van de wethouders De Sturler en Dekhuyzen, men moet toch be denken dat zy geene hoofden van instellingen van onderwijs zyn en dus niet in alles op de hoogte van verschillende boewaren of eigenaardigheden. De heer "Was achtte de weerleggingen der heeren De Sturler on Dekhuyzen op het door den heer Cock aangevoerde evenmin voldoende. Ook werden zy op verschillende gronden weersproken door den heer Zaayer, evenals de heer Cock curator van het gymnasium. Het amenderaent-Cock om de prysuitdeeling te behouden, werd ten slotte aangenomen met 19 tegen 5 stemmen. Tegen stemden do heeren Van Hoeken, Juta, De Sturler, Dek huyzen en Verhey van Wyk. Voor eene herstelling van de stoep met cement van het gymnasium achtten de heeren Hasselbach en Van Hoeken f 140 voldoende, welk bedrag unaniem werd goodgekeurd. De vernieuwing van de looden nokken enz., ad ƒ140, werd bltfkens nader ingesteld onder zoek, niet noodig geacht Voor herstellen en verven der banken in de teekenzaal der Jongensschool werd f 120 unaniem toegostaan. By den post voor toelagen en bydragen tot opleiding van onderwijzers bracht de heer De Goe.ie zyne bevreemding on gevoeligheid te kennen over de besnoeiing van het getal onderwyzers door B. en Ws. zonder dat de schoolcommissie voor zulk een ingrynenden maatregel was geraadpleegd geworden, het geen z. i. toch had behooren te geschieden. Dit laatste ontkende do heer De Sturler op grond van een in de verordening voorko mende bepaling, welke zegt dat verder direc teur en de schoolopzieners moeten worden gehoord,doch dat van wyzigingen aan de school commissie alleen mededeeling moet worden gedaan. Er is dus niet in stryd met do be staande bepalingen gehandeld. Zelfs had de heer Van Dyk medegedoeld dat, als de wet houders niet met een voorstel waren gekomen, hy zelf er mede was voor den dag gekomen. Er bestaat dus geen reden voor de gevoelig heid van den heer De Goeje. Deze gaf echter niet toe dat er zoo'n haast bij de zaak was om geen inlichtingen in te winnen daar, waar dit anders altyd het ge val was. Men heeft zich hier nu te veel en te haastig door den bezuinigingsgeest laten leiden. By den post voor het instandhouden van schoollokalen en onderwijzerswoningen (ad f 6890) werden nog enkele verhoogingen voor gesteld, o. a. voor glazen wanden in de school aan de Mare ad ƒ325. De Voorzitter merkt op dat reeds het vorig jaar en voor 2 jaar den heer Wuyster die door hem gevraagde verbetering was toegezegd; ze werd echter door den Raad verworpen. Komt ze nu weer niet, dan zal hy wel gaan denken dat hy voor don gok gehouden wordt. Bovendien raadt de schoolcommissie de verbetering ook aan. Do hoer Juta zeide dat de Wethouders er tegen zyn omdat de heer Van Dyk hun heeft gezegd dat by hom twee klassen niet door een glazen wand in afzonderiyke lokalen be hoeven te worden verdeeld. Die mededeeling had hier echter volgens den Voorzitter geen waarde omdat hier sprake is van de school van den heer Wuyster en niet van den heer Van Dyk, die voor zyne school geen glazen wandon vraagt. Over de meerdere of mindere waarde van glazen-afscheidingen van nu by vroeger ver geleken in verband met verschillende mee ningen en paedagogischo gronden, ontstond nu een debat tusschen de heeren De Goeje, Fockema Andre®, Was, Do Sturler, Juta en de Voorzitter. Met 16 tegen 8 stemmen werden thans de glazen wanden goedgekeurd. Voor schuifdeuren in de Jongensschool lste kl., welke nu hangen, werden f 60 toe gestaan met 15 tegen 9 stemmen. Voor het schilderen der borstweringen aan de school op de Langebrug, hetgeen reeds half is gedaan, werd buiten de begrooting voor 1893 nog ƒ200 aangevraagd, doch de stemmen staakten (12 tegen 12). Met 16 tegen 8 stemmen is besloten het volle subsidie ad 1500 aan den Schouw burg toe te staan. De Voorzitter deelde na behandeling van nog eenige posten mede dat hy tegen morgen-, Zaterdag-namiddag, te vier uren eene spoed- eischende vergadering zal byeenroepen. BUITENLAND. Frankrfjk. De „Figaro" bevat van een der deelnemers aan de expeditie naar Dahomey een brief, waarin deze eene nachtelyke overrompeling van het kamp der Franschen door de Daho- meyanen beschryft. Do vyand was reeds tot 30 meter van de tenten van den staf door gedrongen. Toen werd de troep, ongeveer 4000 man sterk, gestuit en teruggedreven. De uitwerking der Lebel-patron en moet alle verwachtingen overtreffen. DuitHchland. Het onderzoek, dat Caprivi doet instellen aangaande de herkomst der onthullingen van de „Küln. Zeit." omtrent het nieuwe leger- ontwerp, zal, naar men beweert, tot geen resultaat leiden. De tusschenpersoon zou nl. een afgevaardigde in den Bondsraad zyn, die gehandeld had op last van de regeering van een der Duitsche staten, waartoe hy behoort, en wel met het doel de wet te doen vallen. Keizer Wilhelm heeft allen regeerenden protestantsche vorsten in Duitschland verzocht, hunne wapens te doen uitsnyden op do kerk banken der Paleiskerk te Wittenberg. Alle vorsten hebben daarin toegestemd. Oo«t«»nrijk-Hoiig.-Monnrchle. Het officiëele regeeringsblad meldt dat Szeohonyi, Oostenryksch gezant te Berlyn, zyn ontslag heeft genomen. In do Staatscourant is een brief van den keizer opgenomen, waarin wordt meegedeeld, I dat Szechenyi voorioopig door Fy er vary zal vervangen worden. De Hongaarsche delegatie hield gisteren hare laatste zitting. Spanje. De „Correspondencia" zegt dat, indien de onderhandelingen met Frankryk tot sluiting eener handelsovereenkomst mislukken, Spanje daarvan niet de verantwoordelykheid draagt. De invoer in Spanje bedroeg in Septem ber 1892 47,569,615 p., tegon 77,326,672 in September 1891; de uilvoer 57,217,431, tegen 66,134,070 p. Bulgarjje. Bil de opening der Sobranje op gisteren verklaarde de Vorst, dat het land zich op gewenschte wyze ontwikkelt; hy wees op de goede ontvangst, welke hy ondervond op zyne reis in het buitenland, en hoopte dat het dappere Bulgaarsche volk de overwinning zal behalen in den stryd voor zyne rechten en voor de autonomie. Nog nader sprak de Vorst over zyne har- telyke ontvang6t by den keizer van Oosten- ryk en de koningin van Groot-Britannië. Ook de Sultan had zich welwillend jegens Bulgarye getoond; eene omstandigheid, welke natuurlyk had bygedragen tot het bevestigen van do reeds bestaande vriendschappelijke betrekkingen. De tentoonstelling te Pbiloppopoli was goed gelukt. Ten slotte werd aangekondigd het sluiten eener leening van 145 millioen voor openbare werken. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 27 October. De nota van antwoord van de Porte betreffende de ontvangst van Stambuloff door den sultan, werd Maan dag ontvangen. Dinsdag werd het antwoord van Rusland verzonden, zoodat de quaestie thans als opgelost wordt beschouwd. Uit goede bron vernemen wy, in tegen spraak met do mededeelingen van eenige bladen, dat het plan tot invoering eener inkom stenbelasting door do regeering geheel en voorgoed is opgegeven. LONDEN, 28 October. Lord Salesbury heeft op een schryven van den Bond van Consti- tutioneele vereenigingen geantwoord, dat zyne regeering steeds beoogd had Uganda te behouden. CARMAUX, 28 October. De mynwer- kers hebben opnieuw eene vergadering ge houden onder voorzitterschap van den socialist Due Quercy, bygestaan door Ferroul, Jourdes en Baudin, de laatste als secretaris. Ferroul beweerde dat alle republikeinsche afgevaar digden ontevreden zyn over de uitspraak van het scheidsgerecht. Alleen de mynmaatscbappy is voldaan. Hy spoorde de werkstakers aan den stryd voort te zetten en te biyvon op komen voor het algemeen stemrecht. „Verzet", zeide hy, „is uw plicht en ik ben alleen ge komen om myn lichaam te zetten tusschen de openbare macht en de mynwerkers als eeno botsing mocht plaats hebben/' Baudin raadde de werkstakers aan, zich niet te vernederen om maar te krygen wat zy wenschen. BWy willen", zeide by, „volkomen onvoorwaardeiyk herstel van de veroordeelden, en zullen ons verzetten, tot wy die voldoening hebben." Eene motie werd, om de werkstaking- voort te zetten, onder gejuich aangenomen. De vergadering ging kalm uiteen. Het myn werkerssyndicaat van Com- mentry in het Allierdepartement deelde med^ dat wagens met steenkool, aardappelen en andere levensbehoeften gezonden zyn aan d& werkstakers. Gaven in natura worden b\j grooto hooveelheden ontvangen. De socialist Lafargue is heden aangekomen. LEIBEN, 28 October. Heden is aan de universiteit alhier met goed gevolg het doctoraal-examen in de God geleerdheid afgelegd door den heer H. Schut- tevaer. Kerkelijke Berichten. Zooterwoude: Ned.-Herv.Kerk, Zondag- voorm. 10 uren, ^s. Woutman, predikant to- Boskoop. Benthuizen: Zondag-morgen zal, by gemis van een predikant, de godsdienstoefening alhier gehouden worden onder leiding van den Ker- keraad. Hoogmade: Ned.-Herv. gem. Zondagna middag te twee uren ds. A. Keers, pred. a Hazerswoudo. "NVoubrugge: Ned.-Herv. gem. Zondag- I namiddag te 2 uren, ds. Niersfcrasz, van Lei- I derdorp; Doopsbediening. I

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3