LEIDSCH DAGBLAD. Zaterdag 20 October. A0. 1822. (ïïeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en geest dagen, uitgegeven. Dit noiuR-er bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 2S October. Feuilleton. Geld alleen maakt niet gelnkkig. R'. 10027. 1 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 10 regels ƒ1.05. Iedere regel meer Qroofeere lottere nsar plaatsruimte. Voor het incassoeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Eerste Blad. De lste luit. P. J. Gr. Schott, van het 4de reg. inf. te Leiden, is belast met de vrijwillige oefening in den wapenhandel te Zoetervvoude. Men schrijft ons uit Leiderdorp, dd. 28 October Gisteravond had alhier in de Gemeente school eene uitvoering plaats van de Chr. Zangvereeniging „Oefening baart Kunst" (directeur de heer J. F. Smit). De verschillende koorwerken, die op het programma vermeld werden, liepen zeer goed van stapel en gaven ieder het bewijs, dat het koor onder leiding van zijn directeur ernstig gestudeerd had. Ook gaven de solo's uit de verschillende toonwerken ruimschoots gelegenheid, de uitstekende krachten, in dat koor aanwezig, te leeren kennen. Allo lof aan het koor en de solisten 1 Voor deze uit voering had mejuffrouw M. P. Van Koeverden, van Leiden, hare welwillende medewerking toegezegd en 't is bijna onnoodig te ver- roeiden, dat zij met hare verschillende solo nummers zeer veel succes inoogstte. Hare voordracht van Beethovens Buss lied" en Bachs „Pfingstcantate," alsmede die van de andere nummers, was dan ook waarlijk schoon. Al is het geluid van deze soliste niet bijzonder sterk, wat aan kracht ontbreekt wordt door zuiverheid van toon en innige opvatting ruimschoots vergoed, en velen zullen met mij wenschen baar nog dikwijls in onze gemeente terug te zien. Ook het Largo van Handel voor piano (de heer J. F. Smit) en orgel (een zeer schoon instrument uit het magazijn van de firma C. C. Bender, te Leiden, en bespeeld door den heer Van Groeningen) werd uitstekend ver tolkt en viel een luid applaus ten deel. De taak van mej. Onnen was niet van de makkelijkste bij het accompagneeren der verschillende solo- en koorwerken, maar de wijze, waarop zij zich van hare taak gekweten heeft, mocht zekor de algemeene goedkeuring wegdragen. Blijft de Vereeniging zich onder leiding van haren directeur oefenen, dan kan z\j ons nog veel to genieten geven. Ds. Nierstrasz, die voor den aanvang der uitvoering allen aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, sloot nu ook op waardige wijze met een woord van dank aan allen, die tot hot welslagen dezer derde uit voering hadden medegewerkt, dezen genot vollen avond. Examens vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. 's-Hage, 27 Oct. Toegelaten de damesA. G. PrinsC. P. M. S. Dikshoorn en A. C. H. Rovius, van LeidenG. Rohdens, van WoerdenP. Treurniet, van Berkel, en G. P. H. Bloem, van Alblasserdam. Door den gemeenteraad van Haarlem mermeer is vastgesteld een nieuw Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Do vergaderingen van den gemeenteraad zullen voortaan met gebed worden geopend (formule Amsterdam). Bij het onderzoek van de Staatsbegroo- ting voor 1893 in do afdeelingen der Tweede Kamer werd geklaagd over do gestadige uit breiding der uitgaven voor hooger onderwijs, eer.erzijds opheffing van eene of twee univer siteiten of hervorming der universiteiten in vakscholen aanbevolen, anderzijds gewenscht, dat gedurende vijf jaar geene verhooging voor dezen tak zou worden voorgedragen, terwijl <>r ook waren, die slechts aan ééne Rijks universiteit eene faculteit der letteren en wijsbegeerte willen behouden. Vrij algemeen kwam men op tegen de wijze, waarop de bouw van een nieuw museum van natuurlijke historie te Leiden, waarmede een paar millioen gemoeid zullen zijn, by de Kamer aanhangig wordt gemaakt. Met genoegen had men gezien dat de minister het subsidie aan de H. B.-S. te Am sterdam had ingetrokken, nu aldaar de school gelden voor leerlingen van buiten de slad waren verhoogd. Men vroeg welk resultaat het onderzoek omtrent de behandeling van krankzinnigen in het gesticht te 's-Gravenhage had opge leverd en of binnenkort oene wijziging der wet tot regeling van het staatstoezicht op krankzinnigen was te wachten. Tegen de voorgestelde proefneming met do opleiding van krankzinnigen verplegers -en -verpleegsters bestond ly een deel der leden bedenking, omdat zy ©r een eersten stap in zagen naar het Staatsmonopolie van krank zinnigen-, wellicht ook van ziekenverpleging. Andere leden verdedigden met warmte den post, met het oog op do vele klachten, in den laatsten tijd over d© verpleging in particu liere gestichten. Daartoe gemachtigd door den minister van binnonlandsche zakén, zal de adviseur, waarnemend geneeskundig inspecteur aan het ministerie van binnenland6che zaken, by ge- j noegzame deelneming een cursus openen in de lokalen van den Christelijken Volksbond te 's Gravenhage, waar aan personen uit Zuid-Hollandsche gemeenten, bestemd om in gevallen van cholera te ontsmetten, in de aller eerste beginselen der ontsmetting de noodige aanwyzingon zullen worden gegeven. De cursus duurt slechts twee dagen, nl. één dag voor theoretisch en óén dag voor prac- tisch onderricht, terwyi de ontsmetters dan tevens met den verplaatsbaren ontsmettings oven, door den minister, waar noodig, ter beschikking van den geneeskundigen inspec teur gesteld, kennis kunnen maken. Door tusschenkomst van den Commissaris der Koningin van Zuid-Holland ontvingen de gemeentebesturen hiervan kennis. By koninkiyk besluit van 24 dezer zyn, met ingang van den dag, waarop het koninkiyk besluit van 6 Oct. 1892 (Stsbl. no. 232) in wefking komt, benoemd: lo. tot lid on voorzitter van de Centrale Commissie voor de statistiekmr. W. A. baron Van Verschuer, raad-adviseur by het depart, van w., h. en d.; 2o. tot lid en onder-voorzitter dier Com missie mr. H. Goeman Borgesius, lid van de Tweede Kamer, te 's Gravenhage; 3o. tot leden: o. a. mr. H. B. Greven, hoogleera&r aan de Ryks-universiteit te Leiden 4o. tot secretarisdr. C. A. Verryn Stuart, waarnemend directeur van het Statistisch In stituut van de Vereeniging voor de statistiek in Nederland, te Arasterdam. Naar de „Arnh. Ct." verneemt, zal in het volgende jaar slechts eenmaal gelegenheid gegeven worden voor het afleggen van examen tot verkrijging der akte van bekwaamheid in de vrye- en ordeoefeningen der gymnastiek. In den Rotterdamschen raad had gister middag eene nieuwe stemming plaats over het amendement dor heeren Hudig c. s. op artikel 3 van de ontwerp-verordening op de heffing eener belasting naar het inkomen, bet- welk de strekking had om een inkomen van 600 niet te treffen, maar eerst inkomens van af 700. Men weet dat in eene vorige zitting de stemmen staakten. Het amendement werd nu verworpen met 20 tegen 18 stemmen en de artikels 3 en 8 (de classificatie) goedgekeurd de geheele verordening werd daarop vastge steld met 24 tegen 14 stemmen. Op Zaterdag 19 November zal in „Dili- gentia", te 's-Hage, door de vereeniging „Euterpe" aldaar een concert worden gegeven, gowyd aan de nagedachtenis van wyien den heer G. Van der Lubbe, in leven directeur der Vereeniging, Het programma zal uitsluitend bestaan uit werken van dezen op jeugdigen leeftijd te Leiden overleden talentvollen musicus. Op het concert zullen o. a. hun medewerking verleenen mej. M. Pk Van Koeverden (alt) uit Leiden en de heer W. J. Spieksma (bariton) te 's-E De lste luit. F. Van der Br egg en, van het reg. gren. en jagers, is van zyne deta cheering te Voorschoten (in verband met mond- en klauwzeer) by zyn corps te 's Gra venhage teruggekeerd. By de voorgestelde uitbreiding van het wapen der marechaussee in Friesland zullen brigades gevestigd worden te Leeuwarden, Dokkum, Franeker, Veenwouden, Nyega by Drachten, Buitenpost en Heerenveen, ter ge zamenlijke sterkt© van 1 officier (t© Leeuwar den als districts-commandant) en 47 minderen. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 27 Oct. van Port- Said; do „Merapi", van Rotterdam naar Java, vertrok 27 Oct. van Marseille; de „Zuid- Holland", van Batavia naar Rotterdam, arri veerde 27 Oct. te Marseille. By koninkiyk besluit is goedgekeurd dat aan mr. J. H. A. M. Essink, burgemeester van Oldenzaal, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Voor het tijdvak van 1 Nov. 1892 tot 1 Mor 1893, benoemd tot onderwijzer aan de R\jks- kweekschool voor onderwijzers te 's-Hertogen- bosch, dr. J. Schöngel. Benoemd tot leeraar aan de Ryks H.-B.- school te Assen, D. Aitton, thans leeraar aan. het gymnasium te 's-Gravenhage. Aan dr. C. J. Yan Persyn, te Bloemendaa),. op zyn verzoek, met 1 Nov. a. s. eervol ont slag verleend als lid van den Geneesk. Raad voor Noord-Holland. Pensioen verleend aan: M. H. Yerbruggen, wed. Th. Linssen, brievengaarder, 65S. P. Cools, wed. J. F. Panken, brievengaarder, ƒ27 II. Haverbult, wed. F. A. Begemann, brieven gaarder, f 87; G. Weenink, wed. C. Kost, rijksveldwachter, ƒ80; E. Palmer, wed. M. Kramer, sluiswachter, ƒ195; M. Krul, wed. K. Bos, ryksveldwachter, ƒ163G. M. Stevens, wed. J. F. Limonard, haven- en sluismeester, f 275; M. Van Dorsten, wed. M. Romunde, brievenbesteller, 225de kinderen van- wyien M. Van den Ende, brievengaarder, 59. Aan M. Beversluis, weduwe van den broeder der orde van den Nederlandscken Leeuw J. Broersma, een pensioen verleend van ƒ100 'sjaars. 145.) Von Wangen wilde hierop eenige aanmer kingen makenz. i. kon het kamermeisje of de huishoudster de lastige verpleging op zich nemen totdat de arts was gekomen en nadere maatregelen verordend waren, maar Elize liet zich door niets uit het veld slaan en vond te dien opzichte by Bertha ondersteuning. .Laat zy doen hetgeen door haar verlangd wordt", zeide laatstgenoemde, met een spot- lenden en tegelyk boosaardigen blik het jonge meisje aankykende, dat zich weder over den gewonde gebogen had en luisterde naar djens ademhaling. „Het is eene behoefte beurs harten hem te verplegen. Gy weet dat 'J- reeds vroeger, toen zy nog een kind was, met haren onderwyzer in de muziek dweepte. Oude liefde roest niet. Zy heeft zyn beeld in het hart bewaard en hem dadelyk her kend. Ais zy haren heer Pechmayer wil ver- '-'Sen, past het ons niet lusschenbeide te komen." Blozende richtte Elize zich op. Een vlam mende blik trof Bertha, hare lippen beefden, maar zy verborg hare misnoegdheid en onder drukte het bittere, haar op de tong liggende antwoordmet een traan in het oog wendde zy zich af, toen Klara haar omvatto en hartelyk kuste. „Ween niet, lieve Elize", fluisterde de kleine, zich innig by haar aansluitende. „Schenk der boosaardige geene vreugde door haar te laten zien dat gg u gekrenkt gevoelt." Ook Von Vangen gevoelde zich beleedigd door Bertha's boosaardige opmerking. Onwil lekeurig moest hy terugdenken aan het onaan genaam onderhoud, dat hy eenige uren ge leden met zgne vrouw gevoerd had en waarby hy denzelfden toon gehoord, dezelfde blikken waargenomen had. Niet zoo hartelyk als gewoon was zyn toon, toen hy eenigszins opgewonden zeide: „Gy moet in zulke oogenblikken niet schertsen, Bertha! Kom, wy willen juffrouw Eize niet storen by haar werk van barm hartigheid onder geen beter toezicht.dan bet hare kunnen wy den ongelukkige laten." VI. Egon ontwaakte uit een langen, diepen slaap. Hy sloeg de oogen op en voelde eene hevige hoofdpyn, gepaard gaande met eene brandende prikkeling aan het voorhoofd; by voeldo met de hand naar de hem pyn ver oorzakende plaats, toen deze stuitte op een vochtig verband, dat hem om hot voorhoofd gelegd was. Tegolykertyd liet hy het oog rusten op voorwerpen, welke zich in zyne onmiddellyke nabyheid bevonden, maar hem geheel onbe kend waren. Be blauwe, met witte loopers voorziene tapyten in de kamer, waar by zich bevond, had hy nooit geziende gezamenlyke niet zeer fraaie, maar gemakkelijke meubelen waren hem vreemd. Hoe was hy in deze omgeving gekomen? Waarom lag zyn hoofd in een verband Hy vlyde zich weder op het zachte kussen en dacht na. Hy gevoelde wel pyn aan het hoofd, maar was toch in staat geregeld te denken. Was hy niet eerst korten tyd geleden per trein aan het station R. gekomen? Juist, zoo was het! Hy had zich tot den stationschef gewend en dezen verzocht hem een rytuig naar Plhgnitz te verschaffenEgon herinnerde zich thans maar al te duidelyk den vriendelyken en hulpvaardigen man, wien hy de complimenten van een ouden krijgs makker had overgebracht, voor welken dienst deze zich de bereidwilligheid zelve getoond had. Had de stationschef niet voor het rijden gewaarschuwd en van een by slecht en donker weder gevaarlyken weg gesproken? Ja zeker, en Emau herinnerde zich om die waarschuwing te hebben gelachen en verder een alleronaangenaamsten tocht in diepe duis ternis, terwyl de regen als bij stroomen uit de wolken viel- De koetsier had in half Duitsch, half Poolsch over het verschrikkelyke van het slechte weder en de duisternis herhaaldelyk gevloekt. Slechts stapvoets had hy gereder, daar hy- den weg niet kon zien en wyi het voor één paard te zwaar viel den kleinen open wagen op den door den regen zacht gewoiden weg snel vooruit te brengen. Bibberend had Egon zich üi zyne reisdeken- gewikkeld, maar zich toch tegen den zwaren- regen niet kunnen beschutten en toen byi dacht na wat geschiedde er toen? Hy herinnerde zich een luiden schreeuw, dien hy gehoord had, eene hevige pijn aan het hoofd, welke hy gevoeld had. er verder wist hy niets. En toch, er kwamei hem nog verscheidene, onklare beelden voor den geest. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1