BUITENLAND. Frtitikr|jli. Do minister-president, de heer Loubet, die tot scheidsrochtor ia benoemd tuasehen de mijn-maatschappij te Carmaux en do werk stakers, heelt uitspraak gedaan. Ia die uitspraak wordt gezegd dat geen geweld gebruikt en de wet niet geschonden is. Calvignac zal door de mijn maatschappij weder als werkman aangenomen worden en krijgt verlof als by zyne werkzaamheden als burge meester moet uitoefenon. De werkstakers wor den door do myn-maatschappy weder in dienst genomen, behalve zy, die veroordeeld weidon door de rochtbank te Albi. De directeur Hum- biet zal zyn post behouden. Op aandringen van den afgevaardigde Folie tan zal eeno vergadering van republikeinsche parlementsleden heden plaats hebben ter be spreking van den toestand, welke door die uitspraak is ontstaan. Baron Reille weigert in de couloirs iots over de uitspraak te zeggen. De hoer Pelletan, die zich zeer ongunstig over do uitspraak van den heer Loubet uit laat, noemde die uitspraak monsterachtig en zeide te gelooven dat de mijnwerkers zich gemoenschappolyk verantwoordelyk zullen stellen mot de negen veroordeelden. Do uitnoodiging, door do heeren Pelletan, Mülerand en Clómenceau tot de republikein sche afgevaardigden gericht, luidt als volgt: „Wij roepen al onze republikeinsche ambtge nooten op, zich Donderdag te 1 uur in do Kamer te bevinden, om te beraadslagen over den toestand, waarin de republikeinsche party door hot incidont-Carmaux is gebracht." Baron Keille heeft verklaard do schoids- recbterlyko uitspraak te aanvaarden. Drie der scheidsrechters hebben aan de mijn werkers een uitvoerig verslag gezonden. Zy geven daarin een overzicht van het verhandelde met den heer Loubet en verklaren dat do uitspraak van dezen niet overeenstemt met hetgeen hy hun gezegd heeft. Zy voegen or by, dat zy de rechten der mynwerkors zullen blyven verdedigen. Ook het werkstakingscomité te Carmaux hoeft geweigord zich aan de uitspraak van den heer Loubet t© onderwerpen. Dit bosluit zal waarschynlyk bekrachtigd worden in eone byeenkomst, welke de mynworkers zullen houden. Hot comité heeft nl. overwogen, dat, waar de m:nitter-president Loubet in zyno scheid3- rechtorlyke uitspraak heeft beslist, dat het ont slag van Calvignac eene verkorting van hot algemeen stemrecht is, Calvignac daarom ter stond wedor had moeten worden aangesteld, in plaats van mot verlof te worden gozondon. Wyl Loubet verder onderscheid maakt tus- schen de mynwerkers en de veroordoelJo werk stakers, lieoft het comité besloten de werk Staking voort te zetten, om alle wettige mid delen uit te putton. Uit den volledigen tekst van de uitspraak, welke nader bokend geworden is, blykt nl. dat Loubet ten aanzion van Calvignac heeft bepaald „Overwogende, dat do nieuwe functie van Calvignac hem niet toestaat zich aan geregelden arbeid over te geven „Overwegende dat het in deze omstandig heden rechtvaardig schynt, datdeMaatscbappy, hoewel Calvignac als werkman handhavende, hem een verlof toestaat voor den tyd, dat zyne betrekking als inaire duurt; besluit: „Calvig nac wordt hersteld als werkman der Compagnie; hem wordt voor den duur van zyn ambt als burgemeester verlof verleend." Ook de drie vertegenwoordigers der werk- lioden, Clémenceau, Pelletan en Milleranó, hebben naar aanleiding van de uitspraak eene nota oponbaar gemaakt. Zy protesteoron tegen de beslissing van Loubot, daar deze niet heeft uitgesproken dat Cal vignac puretsimplozou worden hersteld. Nochtans had deze schriftelyk beloofd, zich in dit geval te zullen terugtrekken. Ten aanzien van bet handhaven van den directeur Humblot merken zy op dat deze hot reglement niet eoriyk heeft toegepast, en dat dit het ontslag van Calvignac niet toestond. Uit eene officieuze nota aan de Franscho bladen blykt, dat de andore ministers nog vóór het bekend worden van do uitspraak, allo verantwoordolykheid van zich afschudden en het optreden van Loubet als eeno geheel per- soonlyko zaak beschouwen. De „Figaro" behelst een artikel, waarin de toestand in Dahomey als hoogst mdsilyk kolonel Dodds afgeschilderd JIJ l)?lY?9rd Vw t bidtocht, in plaats van 3, wel wordt, a- '-hen zal. om tot een goed 20 ïuillioen verat-. einde te worden gebracht. Te Rochefort is een luitenant ter zee op last van den maritlemen prefect in hechtenis genomen, beschuldigd van ongeveer 11,000 fr., behoorende tot een hem toevertrouwd fonds, te hebben verduisterd. Duitacbiaud. Uit do aanvragen om onderstand te Ham burg wordt opgemaakt dat er tegenwoordig 8000 kleine handelaars in moeilykheden ver- keeren en 16,000 arbeiders zonder werk zyn Volgens de „National Zeitung" heoftde Duitecho rykskanselier eon onderzoek ingo- stold naar do wyze, waarop de inhoud dor logervoor8tollen aan do „Köln. Ztg." bokend is geworden. Do koloniale raad heeft besloten dat niots zou verzuimd worden, wat de welvaart der Duit6che bezittingen in Afrika zou kunnen verhoogen. De beroemde Pandectist professor Wind scheid is te Leipzig gestorven. KelffMk Do commissie uit den Senaat voor dé grond wetsherziening in Belgii! heeft in haro ver gadering van gisteren met 15 stemmen vóór en 3 onthoudingen bopaald, dat de senatoren geeno jaarwedde zullen ontvangon. Met 11 tegen 6 stemmen (ééne onthouding) werd bepaald dat de senatoren op do spoorwogon vry vervoer zullen hebben. Verder werd beraadslaagd over de orga nisatie van den Senaat. Een lid steldo voor het aantal senatoren te bepalen 1 op do 4000 inwoners, in plaats van 6000, zooals thans. Ridder Descamps is tot rapporteur be noemd. De vergaderingen der commissie zyn vervolgens tot 9 November verdaagd. Uit een officiéél onderzoek naar de ge weldplegingen, waaraan Belgische werklieden in Frankryk blootstonden, blijkt, dat 600 Belgen Frankryk V-hben moeten verlaten200 hunner worden hot „i.ichtoffer van het gewold der Franschon. De Belgische regiering zal zich niet in de bres stellen voor de door ben geleden schade, en meent dat do werklieden zich rechtstreeks tot het gorocht hebben te wenden. Italië. Te Milaan heeft eene bende van dertien anarchisten, waaronder twee meisjes, terecht gestaan, die op straat revolutionnaire, Koning en Paus met don dood dreigende liederen hadden gezongen. Een der meisjes, Maria Roda, van ongemoene schoonheid, liet zich hoogst aanmatigend uit en is tot drio maanden gc vangenis veroordeeld. OostenrjiU-Houg.-Monn roll lo. In de gisteren te Buda Pesth door do finan- tiêele commissie der Delegation gohoudon zitting verklaarde do minister van oeredienst, dat hy niet kon antwoorden op de vragen betreffende de kerkelyke politiek der regeering. Dit alleen kon hy zoggen, dat de regcoring niot is afgeweken van hare beginselen, voor zooveel den Israélietischon oeredienst betreft. De kouz© voor den aartsbisschoppelyken zotel van Agram gaf tot opmorkingen van hot Vaticaan aanleiding, doch do regeering hand haaft drie kardinalen voor Hongaryo. Het gordeltarief in Hongaryo blyft gun stige uitkomsten opleveron. In do eerste 9 maanden van dit jaar zyn roods byna 4 mil- lioen reizigers meer vervoord dan in hetzelfdo tijdvak van 1891, en bodragen do ontvangsten 1,390,000 Dorynen meer. Bpanje. Do trein, waarmedo do Spaanscho minister president Canovas del Castillo naar Madrid terugkeerde, is by bet Manzanares-slation in botsing gekomen met eenige stilstaande goe derenwagens, ten gevolge van de vergissing eens wisselwachters. De leunstoel, waarin de minister zat te slapen, werd ineengedrukt, maar hy ondorvond geen letsel. Een conduc teur werd gekwetst. Het congres der katholloken te Sevilla heeft de volgende besluiten genomen: het bestrijden der leekenscholenhet vormen van comités van katholieke rechtsgeleerden, die alle dagbladen zullen vervolgen, welke den katholieken godsdienst aanvallen; het vragen om eene wyziging van het strafwetboek, ten einde allen te kunnen straffon, die den gods dienst aantasten; het verzoeken om vryheid van onderwys, alleen voor kerkelyke ver- eenigingen; het herstellen van de censuur op de schouwburgen. Ten ypordeele van den Paus zal een zeget ocht van iO centimes gelieven worden van allo quitantlea bïlreffende betalingen van godsdienstige verconlgingop. Men rekent ook op ryke vry willige giften voor den St.-Pieter- penning. Groot-Britannlé. Generaal Booth heeft een manifest uitge geven, waarin hy aankondigt dat hy gedn- rende November 60,906 pd. et. moet hebben voor de voortzetting van zy« „Darkest Eng- land"-plan, en hy zyne vrienden oproept hein te ondersteunen en dio som te storten, daar hy anders in moeilykheden zou geraken en de aangevangen hervormingen zou mooten staken. Do generaal zegt: „myne perplexitel- ten groeien met den dag, onmiddellyke hulp is neodig, wachten tot 1893 onmogelijk' Inmiddels besloot de gevormdo enquête com missie de tegenstanders uit te noodigen hunne bezwaren tegen het plan van Booth mede te doelen. Volgens een besluit der douane-autori teiten zullen in het vervolg buitenlandsche chocolade-koekjes niet aan het adres der importeurs worden bezorgd, alvorene zy onder zocht zyn en de aard hunner samenstelling bekend is. Geiueugd Nieuws. Een wielryder, vreezende met een hom tegemoetrydend voertuig in botsing te zullen komen, zoo bij niet terdege uit don weg ging, week zóó ver van het goede pad af, dat hy gisternamiddag in den Singel in hot gezicht der Plantage terechtkwam. Hy werd, na byna geheel onder water gedoken te zyn, gered door don koetsier van het rytulg. De Leidsche Stoombootmaat- schappy „de Volharding" zal ten gerieve barer passagiers oen aanlegsteiger in den Amstel maken, by de Schulpbrug. Toen P. Juffermans en ochtge nooto, wonende Spieringweg by Kruisweg te Haarlemmermeer, jl. Maandag naar de stad waren, is by hen ingebroken en werden ont vreemd 2 gouden oorbellen, 1 dito speld en eene portemonnaio met eenig geld. De dader is onbekend. To Katwyk aan Zee is aangekomen do „KW. 23", 6chipper A Den Haas, van don reeder F. E. Meerburg. Deze schuit had het lyk aan boord van den lö-jarigen jongen, die Zaterdag by het water scheppen over boord was gevallen. Hoewel by spoedig opgevischt word, mocht hot niot gelukken hem in hot leven to houdonna ongoveer nog een kwartier geloofd te hebbon, is by gestorven. Te Schovoningen is mot gebrokon mast en andere avery aangokomen de bom schuit „Huiberlje on Petronella", van den roeder J. Hoogenraad Jz. Ten gevolge van hot hooge water is gisternacht de dyk doorgebroken van den Ookmeerpolder, gelegen in den Osdorperbin- nenpolder, toebehoorende aan den heer N. J. Helsloot. Daardoor is het water in don Osdor- perbinnenpolder ongeveer 1 d.M. gedaald. Het vee was wegens den hoogen waterstand reeds gestald. Stal en woning staan op eone hooger gelegen plaats, zoodat dezen geen last van het water hobben. De rechtbank te Alkmaar ver oordeelde gisteren C. J. Hoenson tot 5 jaar on F. C. A. Wolckenhauwer tot 4 jaar ge vangenisstraf, wegens het vervaardigen, in voorraad hebben en in omloop brengen van valsehe guldens. Het 19jarig meisjo, op wie den 8sten Oct. jl. te Leeuwarden een moordaan slag werd gepleegd, heeft het diakonessen- huis, waarin zy werd verpleegd, nagonoeg geheel hersteld verlaten en zy is in de oudor- lyke woning teruggekeerd. De beide revol- verkogele zyn echter niot verwydordde éóne zit achter den jeukbeenboog van het rechter oor, de andore in een der wervellichamen. Zy gevoolt echter goene pyn en het gehoor van hol rechteroor is weder normaal. Men meldt uitPolderzyi, d.d. 25 Oct.: De tjalk „Aaltje", schipper Murra, van Makkum naar Hamburg met eene lading dak pannen, werd Zaterdagavond door den harden Noordenwind overvallen en geraakte tusschen Schiermonnikoog en Rottum aan don grond. Hooge zooén 6loegon alles van dek en de schipper en zyn knecht namen de wyk in den mast en heschen de noodvlag. Een en ander werd Zondag morgen opgemerkt door Tjark, Jan en Jacob Visser, die onmiddellyk besloten pogingen tot redding aan te wenden. Het gelukte hun dan ook de schipbreuke lingen te redden en behouden naai- hier te brongen. Te Assen is een persoon, dieoen schrammotja kreeg aan den duim en wiens armen daarna opzwollen, onder hevige pynen gestorven. Men vermoedt dat bloedvergifljgjng heeft plaats gehad. Tegen oen landbouwer te Wil- leskop ls procos-verbaal opgemaakt wegens het niet doon van aangifte van een geval van tongblaar onder zyn vee. De kosten voor d e el ec t ris che verlichting dor K. M. Academie teBredazya geraamd op f 46,000. Te B org on-o p-Z o o m is door do van Antworpen komendo stoomtram naby de stad oon 4-jarig kind overreden. In do kazerno te Bellinrona zyn wanordelykheden uitgebroken. Toen er verteld werd dat een kolonel dor Duitsche- Zwitsers een soldaat met zyne revolver had gedreigd, ontstond or een groot tumult. De 6oldaton riepen: „A la bajonet"! Een officier, met eene revolver gewapend, slaag er in vele manschappen naar do cachot te brengen. Er wordt eer. onderzoek ingesteld. Hot Engelsohe blad „The World" verhaalt, dat keizor Wilhelm, ten spyt van zjjne vele goede eigenschappen, zeer verspillend is. By vele Berlynsche winkeliers staat bjj in het kryt, by één zelfs voor 800,000 mark. De keizerin, die vroeger zeer eenvoudig was, is dit, nadat zy keizerin werd, niet meer. Mantols en japonnen draagt z'y slechts eon- maal en toch moet alles van beste hoedanig heid zyn. Verleden jaar heeft keizerin Frederik barer, zoon nog mot l1/, millioen mark bygesprongen. Eon familie-drama wordt uit Jassy gemold. Do 20-jarige zoon van don se nator Bonachi, dlo mot goed gevolg een examen aan de hoogeschool bad afgelegd gaf een feestje. De jongelui maakten muziek en de jonge Bonachi spoelde dien avond buitengewoon mooi viool. Plotseling liet hy de viool vallen, trok eeno revolver uit den zak en schoot zich oen kogel in den mond. Do jonge man was na enkelo minuten dood, Toen zyn vader, die te Weerien vertoefde, do vreeselyke tyding ontving, zakte hy ineen en was een lyk. In de rui dos Haies te Parjjs moest de politie eergistoron lang jacht maken op eene 22 jarige vrouw, dio plotseling krank zinnig was geworden. Zy holde mot han gende haren door do straten, schreeuwende dat zij door lyken werd achtervolgd. Ein- delyk gelukte het don agenten de ongoluk- kige moester te worden; zy is naar een go sticht gebracht. By eene voor stolling in oen wildo boestenspel te Bordeaux stak Zondag de leeuwentemmer Alexiano het hoofd in den muil eener leeuwin. Vermoedelyk verschrikt door het rumoor onder de toeschouwera, drukte het dier zyne kaken een weinig samen en men zag bloed vloeion. Alexiano verloor geen oogenblik zyno tegenwoordigheid van geest, maar gaf der leeuwin een paar karwats- tikken tegen de zydon, zoodat zy losliet. Hij is er met twee diepe, maar niet gevaarlijke wonden in den hals afgekomen. Tyger te krygen. - AdrianMarais heeft weder een tyger op zyne plaats, dien hy goedkoop vorkoopen Zal. Do kooper most hem zelf vangen. Zoo luidt oene advertentie in eon Zuid- Afrikaansch blad. Te N i o u w-0 rleans zullen tweo dor meest bekende Amerikaansche wieliyders om 20,000 dl. eon match houden, hoofdzake- lyk met het doel do Engelschory wielen tegen de Amerikaansche to beproeven. De aartshortog Jozef van Ooston- ryk wandelde dezer dagen in zyn park te Alesuth, toen hy een ouden boer zag, die een weggeloopen haan achtervolgde en met zyne stramme keenen vergeefscko moeite deed om bet beest te pakken. De aartshertog ging mee op jacht on wist den haan voor den ouden man te bemachtigen. Dezo was zoo dankbaar, dat by don vluggen helper beloonde mot een twintlgkrouzerstuk. De Gele Rivier is weerbuiten hare oevers getreden. Drie provinciën zjjn gedeeltelyk overstroomd en twaalf steden zyn gedeeltelyk vernield. Gelukkig had men de ramp zien aankomen, zoodat do meeste bewoners gevlucht waren. Ook te Fremont (Nebraska) heelt men getracht eone bank te plunderen, maar de nachtwacht bemorkte den toeleg tyóig. Een roover, die zich in hot gebouw had doen op sluiten on die trachtto de brandkast te doen springen, werd op de plaats doodgeschoten. De stoorovaartmaatschappy te Lausanne heeft het door don directeur Rochat verzocht eervol ontslag geweigerd en hem niet op verzoek ontslagen.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6