Vi'ijdiiü SS October A®. 1802. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. 21 Oct. 1892. E. KIST, 8ocretan«. Leiden, 27 October. Feuilleton. Geld alleen maakt niet gelukkig. K*. 10026. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. France por post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER AD VERTENTIÈN Van 1—6 regel» f 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootera letten naar plaatsruimte. Voor het bicaeseeren buiten de atad wordt ƒ0.05 berekend. Offieiëele HennisffOYingen. Bargotaeeetc-r en Wethouders der gemeente Leidon brengen bij dezo ter algemeeno konms dat de Ge meenteraad io zijne zitting van heden ho. fi benoemd tot Wethouder den heer dr. M. C. DEKHUYZEN en dat door het Dagelgksch Bestuur het voorzitterschap van de Commieaie van Fabrioage ie opgedragen aan den Wethouder, den heer A. L. DE STURLER. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leide», DE KANTER, Burgemeester. Burgemeester en Welhcudors der gemeente Leiden Gelet op art. 201 der Algemeone PohtteverordoniDg ?an den 6den November 1879, waarbij wordt bepaald dat ten minste tweemaal ia het jaar, en w 1 eens io hot voor- en eons ia hot Dajaar, op keDnisge>ing van Eargemoostor en Wethouders, schoorsteenen en tUokpl&atsen gereinigd moolea worden, noodigen de iiigezettnen uit aan de bodoelde reiniging van achoor- aleenen en t-tookplaataeu govolg te geven. Burgemeeater en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 37 Oct. 1892. E. KIST, Secretaris. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan de voormalige Marepoort ter aarde be steld het stoffelijk overschot van wylen den lieer J. P. Lancel, oud-hoofd eoner openbare lagore school alhier, dezer dagen in den ouder dom van 78 jaren overleden. Onder hen, die zich op den doodenakker hadden vereer.igd, ten einde van huDno be langstelling in deze plechtigheid te getuigen, behoorden, bohalve vele oud-leerlingen, ook de hoofuen van de andere openbare lagere scholen, alsmede de vroegere school-opziener, prof. dr. M. J. De Goeje. Toon de met een fraaien krans bedekto kist in de groevo was neergelaten, wijdde de heer J. A. Van Dijk, hoofd der Leerschool en directeur der Kweekschool, oenige woorden van waardeering aan donagedachtenis van Jen afgestorvene. Hy herinnerde er aan hoe meester Lancel door ambtgenooten, vrienden en bekenden werd hooggeacht; hoe spr. zelf hem sedert 1850, toen by hier ter stede aan het onder wijs werd verbonden, heeft gekend als een man, bereidwillig om hem met zjjne veeljarige ondervinding te helpen zooveel hij kon. De overledeno was een goed mensch, vooral begaan met het lot van de onvermogendo kindoren, die h(j zoo gaarne boter had ge kleed, beter had gevoed. Hu was een degelijk man, die veel voor de maatschappij, veel voor Leiden heeft gedaan, j meer dan iemand weet, meer dan werd ge waardeerd. Hjj wa6 een eenvoudig man, die voor ieder even welwillend was, by wien men, a'9 men raad noodig had, nooit tevergeefs aanklopte. Hjj heeft gewerkt zoo lang hjj kon Voor de jongeren was h(j een toonboeld van arbeidzaamheid. Eene welverdiende rust valt hem thans na eon welbesteed leven ten deel. Een der zonen van den overledene zeide, ook namons zjjne moeder en de verdere fa milie, spr. en den aanwezigon dank voor de laatste eer, aan zjjn geliefden vader bewozen. Het batig saldo der twee zanguitvoeringen, voor eenigen tjjd kort na elkander in „Zomer- zorg" gegeven door het tijdelijk Christelijk koor onder leiding van den heer J. F. Smit bedraagt f 52 55 en zal, ingevolge het voornemen, gedeeld worden door do bei !o alhier bestaande Chr. Wykvereenigingen van de predikanten De Wolff en Gunning. Door de Haagsche afdeeling der Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd o. a. gekozen tot candidaat van het hoofdbe stuur de heer TV. C. Boer, te Boskoop, in de hoedanigheid van vakman. De Engelsche gezant bjj ons Hof gaf gisteren een diner, waarbij oolc aanzaten onze gezant to Londen Graaf Van Bylandt en diens echtgenoote. B(j circulaire van don Commissaris fier Koningin van Zuid-Holland is den burge meesters verzocht, b(j hunne eventueele aan vragen om militaire hulp bjj veeziekte, op te geven waar het detachement zich zal hebben aan te melden, ten einde bet maken van om wegen en dientengevolge vertraging in de aankomst en noodelooze veimoeienis van de manschappen te vermijden. Bjj de gisteren in den Raad van 's-Gra- venhago voortgezette begrootingsdebatton maakte de heer Van Raalte zich tot tolk van de reeds in het verslag aangeheven klacht, dat dit jaar 54 pet. van do adspiranten voor het toelatingsexamen tot de 5-jarige Hoogere Burgerschool moesten afgewezen worden. Uit het antwoord van den wethouder van onder wijs bleek, dat dit niet lag aan hooger ge stelde eischen, maar ten eerste aan den groo- ten toevloed van adspiranten. Bijna eenparig werd verworpen een voorstel van den heer Van Sandick, om f 9000 te be zuinigen op de verwarming der schoollokalen. Tot eene verhoogde toelage aan de „school voor volwassenen" scheen het Dagelyksch Bestuur niet ongezind. Zijnerzijds beval de heer Hjjmans de kookschool in de welwillende protectie aan. I Op grond zjjner in het buitenland gemaakte studiën heeft de directeur der gemeentewerken z(jn rapport, uitgebracht over het aanhangige plan betrekkelijk de verbouwing van den schouwburg, ingediend. Men kan dus nu spoe dig een advies van B. en "W. 'e dezer zake verwachten. De zaak van het krankzinnigengesticht, voor zooveel de gemoente daarbij betrokken is, is nog hangende. De inspecteurs hebben het antwoord op de hun gestelde vraag uitgesteld tot na do jaarljjksche inspectie. Dr. van Tien- hoven deelde mede dat de opneming van lijders in den nacht nog niet is geregeld en oordeelde uitbreiding en periodieke aftreding van regenten noodig. Er is 4'/, ton toegestaan om het gemeente ziekenhuis naar de eischen des tjjds te kunnen inrichten. De begrooiing werd met algemeeno stem- men aangenomen. Volgens eene mededeeling van het „H. Dagblad" bedroegen de kosten voor de tribune en verdere versieringen bjj gelegenheid dat HH. MM. de Koninginnen te Amsterdam het van stapel loopon der „Koningin Wilhelmina" bijwoonden, vjjf en twintig duizend gulden. Aan die mededeeling voegt de „Arnh. Ct." 't volgende toe: „Het spreekt vanzelf dat by een bezoek van 't hoofd van den Staat door hen, die de eer hebben bet te ontvan gen, kosten worden gemaakt, opdat do ont vangst in overeenstemming met do waardig- beid van den hoogen bozoeker zy. Maar is nu f 25,000 niet wat heel veel voor eene tri bune, enz., welke slechts één enkel uur moet dienst doen? Zou inen niet, zooals in ver scheidene gemeenten gebeurt, die versieringen, nadat zy gebruikt zyn, kunnen opslaan, om ze by oene volgende gelegenheid weder te ge bruiken? Geen vorst ter wereld zal die ver standige besparing als een blyk van geringe sympathie of gemis aan eerbied beschouwen, gesteld al dat hy by het doorryden van eene eerepoort of het plaatsnemen onder een troon hemel do opmerking kon maken: „die deco raties heb ik meer geziendat tapyt was betzelfde als verleden jaar." Als we met ons geld geen raad wisten ja, dan zou men op eene kwart-ton gouds niet behoeven te zien, maar zoovor zyn we nog niet." De hoogbejaarde ds. Rombach, hulppre diker by de Ned.-Herv. gemeente te Heken dorp (naby Oudewater) heeft emeritaat aan gevraagd. Naar het „Vad." verneemt, kan binnen kort de aanbesteding worden tegomoetgezien van den bouw eener tweede kerk voor de Ned.-Herv. gemeente in de Duinstraat te Scheveningen. Het ontwerp is vervaardigd door den architect Kuipers, van Nieuwer-Amstel. Het stoomschip „Drente," van Batavia naar Rotterdam, is 26 Oct. te Suez aange komen; de „Soerabaia" vertrok 26 Oct. van Batavia naar Rotterdam; de „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Oct. van Southampton en passoerde den volgenden dag Ouessant; de „Hector," van Londen en Amsterdam naar Java, arri veerde 26 Oct. te Singapore; de „Maasdam" arriveerde 26 Oct. van Rotterdam te Nieuw- York; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 26 Oct. van Port;Said; de „Stentor," van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 26 Oct. te Singapore. EEB8TE KAMER. Vergadering van Woensdag-avond 26 October, te halfnegen. De Voorzitter herinnert dat, sedert de laatste byeenkomst der Kamer, eene even zeldzame als gelukkige gebeurtenis heeft plaats gehad. Eene Prinses uit het geliefd Vorstenhuis van Oranje heeft het voorrecht genoten haar gouden huwelyksfoost te vieren. Ik ben over tuigd zegt de Voorzitter de tolk te zyn van de geheele Kamer, wanneer ik u voorstel een brief van gelukwensching te zenden aan H. K. H. de groothertogin van Saksen en Z. K. H. den groothertog van Saksen, wegens hun gouden feest op 8 October 11. (Levendige toejuichingen). Ingekomen is eeno kennisgeving van den heer Smits van Oyen, dat hy zyn ontslag neemt als lid der Kamer. De Voorzitter, eerbiedigende het besluit, betreurt dit tevens. Door zyne bescheidenheid en zachtmoedigheid had do heer Smits van Oyen de genegenheid verworven van allen, zoodat hy aangename herinneringen zal nalaten. Moge hot hem vergund zyn, zyne laatste lovensjaren te midden der zunen in rust door te brengen Ingekomen zyn de laatstelyk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, welke naar de afdeelingen worden verzonden. De vyfde afdeeling zal heden byeenkomen om een nieuwer, ondervoorzitter te kiezen in de plaats van den heer Smits van Oyen. De centrale sectie is na de vergadering saamgekomen. De vergadering is verdaagd tot waarschyn- ïyk Vrydag te 11 uren. 144.) Elize hielp hem daarby, maar zy maakte gaarne plaats voor de twee sterke opzichters, die, geholpen door den heer Von Wangen, het styve lichaam opnamen en dit, langzaam gaande en iedere beweging zooveel mogelyk vermydende, den steilen trap opdroegen naar de logeorkamer. Elize ging naast de dragers met zachte hand ondersteunde zy het hoofd van den verwonde en gaf er geen acht op dat het bloed, hetwelk nu sterker uit de hoofdwonde begon te vlooien, haar kleed en hand bevlekte; zy zag dit zelfs niet eens. „Wy moeten ten spoedigste geneeskundige hulp ontbieden", zeide Von Wangen, toen de gewonde goed en wel op het zachte bed lag uitgestrekt. „Iedere minuut is kostbaar." Een bliksemstraal en een onmiddellyk daarop volgende donderslag waren het ant woord op Von Wangens woorden; tegely- kertyd word de regen door den zich verhef- fenden wind in stroomen tegen de rinkelende ramen geslingerd. „Geen knecht zal het wagen in zulk een woer naar Ostrowko te rydeu", zeide de opzichter Berndal op bedonkeluken toon. „Do weg is by de heerschende diepo duisternis gevaariyk. Wy zullen minstens moeten wachten tet de bui voorby is." „Ik vrees ook dat er niet veel anders op te vinden zal zyn", verklaarde Von Wangen, die aan het venster getreden was en naar buiten keek. Zyne woorden schenen eene bevestiging te vinden in den steeds toenemenden storm wind, een ontzetlenden bliksemstraal en een niet minder verschrikkelyken donderslag. „Het is onmogelyk; in dit weder waagt niemand het naar Ostrowko te ryden", zeide do opzichter Berndal nog eenmaal. Elize bad zich tot dusverre slechts bezig gehouden met den verwonde. Zy had de kussens van het bed op de gemakkelykste wyze gelegd en er voor gezorgd, dat de verwonde zoo goed mogelyk lag. Deze bezig heid scheen haar zoo geheel en al in be slag te nemen, dat zy nauwelyks de in hare nabyheid gesproken woorden hoorde. Eensklaps echter stond zy op en zeide, zich tot den heer Von Wangen richtende, op den meest kalmen toon „Ik ben reeds tweemaal in Ostrowko ge weest en ken den weg heel goed. Ik zal daar- heen ryden en een dokter halen, indien u maar bevelen wilt, dat dadelyk een rytuig worde aangespannen." „U zoudt zelve willen gaan, torwyi het zoo verschrikkeiyk donker is, juffrouw Lize? Onmogelyk!" „U vergeet dat ik op het land opgevood en Bedert myno kindsheid eraan gewend ben met eon rytuig de moeilykste wegen te be- rydon. Mlin oog is scherp, myne hand zeker. Ik ken den weg en vrees noch de duisternis, noch bet weder. Een uur verlet kan wellicht een menschenleven kosten, dat mogelyker- wyze door spoedig aangebrachte geneeskun dige hulp nog te redden valt. Iedere minuut is kostbaar; u hebt dat zelf gezegd, mynheer Von Wangen! Ik zal naar Ostrowko ryden en dat moogt u my niet beletten." Met een van verwondering getuigenden blik zag de heer Kampf hot schoono jonge meisje aan, dat haar koen besluit zoo kalm verde digde, als ware er hier sprake van de ge makkelykste zaak ter wereld. „Ik gelool workeiyk dat u in staat zoudt zyn in dezen stormachtigen nacht te gaan ryden, mejuffrouw", zeide hy lachend„maar daarvan kan niets komon. Ik zou, zonder schaamte te gevoelen, niemand meer onder de oogen durven komen, wanneer ik zoo iets toeliet. Ik zal ryden en den dokter halen; op zyn hoogst in twee uren kan hy hier zyn." „U zyt pas van de reis teruggekeerd", antwoordde Elize. „Des te minder zal ik er last van hebben, wanneer ik nog eenmaal door regen en wind ga. Ik ben reeds zóu nat, dat ik ni t natter kan worden. In twee uren ben ik met den dokter terug." Ook de opzichter Berndal, schaamte gevoe lende dat een jong meisje durfde wagen hetgeen hy voor onmogelyk hield, bood zich thans aan den tocht naar Ostrowko te onder nemen, maar Kampf bleef er by dit zelf te doen, als zullende hy spoediger slagen. Elize weersprak hem niet; zy zou zich met ge noegen hebben blootgesteld aan de gevaren van de nachtelyke reis, om voor den zwaar verwonde hulp te zoeken, maar zy bleef even gaarne by dezen achter, ton einde hem te kunnen verplegen. Met de haar eigen kalmte verklaarde zy by den bewustelooze te zullen blyven, totdat de geneesheer kwam. Zy verlangde met dezen alleen gelaten te worden en zelfs Klara, die zich aanbood om by de verpleging behulp zaam te zyn, word do:r haar afgewezen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5