Politie. ADVERTENTIËN. Meid-Huishoudster Terstond eene Melkzaak over te nemen, te doen. Moeten die niet namens de Wothou- ders geiden? Hy deed die ongaarne, maar aebtte ze noodig om der wiilo van de zaak. De Voorzitter merkte op dat debegrooling wordt ingediend door B. en Ws. en meende dus dat hy het recht had daarop ook nadere voorstellen te doen. De heer Zillesen vroeg het oordeel der commissie van fabricage omtrent het al of niet noodige der herstelling van bedoelden vloer. De heeron Van Hoeken en Hasselbach zeiden daarop dat horstelling wel noodig kan geacht worden, al zal men nu juist niet direct dit jaar door den vloer zakken. De heer Hasselbach wenschte echter, als middenweg, de herstelling te doen plaats hebben door eigen stads-werklioden op de Werf in den winter, als z(j dan weinig ander werk hebben. Het oude hout kan bovendien misschien voor andere doeleinden gebruikt worden. Uit dit voorstel ontwikkelde zich een debat tusschen do hoeren Van Hoeken, Fockema Andre®, De Sturler, De Goeje, den Voor zitter en Drucker, ton gevolge waarvan de heer Hasselbach voorstelde om van de vloer- verbetering der Pers ƒ325 (dus 100 minder) op de begrooting te brengen, welk voorstol werd aangenomen met 17 tegen 6 stemmen. Voor verfwerk en herstelling van den vloer in het kantoor van den ontvanger werd door doD Voorzitter voorgesteld 130 op de be- grooting te brengen, welke verbetering door den heer De Sturler niet en door den heer Hasselbach wel noodig werd geacht. Het voor stel werd verworpen met 13 tegen 10 st. Een nieuwe post werd ook voorgesteld van ƒ500 voor een ventilator in de Raads zaal, terwijl een lid meende dat de herstelling tan de goten, enz. in 1893 geheel behoort plaats te hebben en daarvoor ƒ800 moest worden uitgetrokken. De meeningen of dit werk over één of twee jaren moest worden verdeeld, liepen geheel uiteen. De opmerking, dat men mat féno besteigering kon volstaan werd door den heer Juta, op grond vandoor hem ingewonnen information, tegengesproken. De heer Hasselbach zeide dat het goedkooper zal zijn als men maar het werk inééns laat doen. Anders zou z. i. do zuinigheid de wijs heid bedriegen. Hy stelde voor om in plaats van ƒ800, uit te trekken 700, hetgeen met 13 tegen 10 stemmen werd goedgekeurd. Voor het verven van de z. g. bruidskamer, waar men belangbebbendon, die betalen, toch wel fatsoenlijk mag ontvangen, werd door den Voorziltor voorgesteld om ƒ120 opdebegroo- ting te brengon, welk voorstel door de Wet houders en de Commissie van Fabricage werd overgenomen, zoodat het unaniem word goed gekeurd. De drie Wethouders verklaarden dat zy met hunne kamers volkomen tevreden waren, zoodat aldaar goen nieuw behang of nieuwe verf noodig wasdoch wel meenden de Voor zitter en de hoor Hasselbach dat verbetering van de bodenkamer noodig was, waarom daarvoor 75 werd voorgesteld, doch met 13 tegen 10 stommen verworpen. Voor kosten van transport, vracht en assurantie in verband met het verdoeken van het plafond in de Trouwkamer werden f 85 toegestaan. De Voorzitter wees er op, dat voor onder houd en aankoop van meubelen voor de ver trekken (van B. en Ws. on Secretaris) op hot Raadhuis, nu uitgetrokken ad f 500, stoeds geld te kort kwam, waarom 600 werd voor gesteld, waartegen de heer Juta de reden opgaf waarom de wethouders dien post met ƒ100 hadden verminderd (or waren nu b. v. geene gordijnen noodig). De verhooging word met 21 tegen 3 stemmen afgestemd. De heor Kaiser stelde voor om den post van 300 voor verteringen ten behoeve van het hulshoudelyk bestuur, bureelen van stem opneming en van de commissie voor de be- grooting to schrappen en dat dan de heeren zeiven hunne verteringen betaaldon, maar dat dan worde ingevoerd het toekennen van presentiegeld. Dit voorstel word echter niet voldoende ondersteund en kwam dus niet in behandeling. De heer Was wees op het wenschelyke, dat do agenda van den gemeenteraad vroeger door Burgemeester en Wethouders worde vastgesteld en bekend gemaakt, by welken wensch de heer Zaayer zich aansloot, al had hy in de section de opmerking gemaakt, dat de dagbladen de agenda soms nog vroeger mededeelden dan dat de Raadsleden ze hadden ontvangen, waarin de heer Was tot nog toe geen bezwaar zag, omdat hy daardoor des te spoediger met de onderworpen werd in kennis gesteld. Onwillekeurig kwam by dit punt weer ter sprake het houden dor vergaderingen op Maandag of Donderdag. De heeren Drucker, Van Hoekon en Was zeiden tegen den eersten dag bepaald bezwaren te hebben. De heer Drucker aebtte bot vroeger door den burge meester geopperde bezwaar wat het ver- krygon van stenografen betreft, niot van overwegend bezwaar. Er zyn toch wol meor personen, die zich dit vak hebben eigen gemaakt. Besloten werd dat de leden zelf per brief zullen uitmaken op welk der beide dagen do vergaderingen in het vervolg zullen worden gehouden. De Voorzitter opperde bezwaren om reeds acht dagen te voren de agenda vast te stelUn. Wat het onderhoud der straten beticft, deelde de Voorzitter mede, dat er niet moer keien enz. zullen worden gekocht dan om de werklieden aan den gang te houden, m. a. w., gelyk hy nader, op eene opmer king van den heer Siegenbeok van Heukelom, betoogde, niet meor dan zy kunnen ver werken, ofschoon do straten veel meor onder houd voreischen. Hy acht dus eeno meerdere verliooging van ƒ5000 noodig, welke meening de heer Juta, wethouder, niet was toegedaanzoo werd o. a. voorgesteld om f 500 voor eene nieuwe bestrating der Donkersteeg toe te staan. Maar is die Donkersteeg werkeiyk zoo slecht? De stseucn zyn wel glad, maar heeft men ooit van een ongeluk gehoord? De Voorzitter wees er op, dat de Donker- en Maarsmansstegen steeds reden tot klachten hebben gegeven. De heer Hasselbach achtte het beter onge lukken te voorkomen dan verbeteringen aan te brengen, als er een ongeluk heeft plaats gehad. De hoor Dekhuyzen bracht het bestraten en opbreken der straten in verband mot de cholera, welke nu wol niet hevig heerscht en waarvan Leiden tot nog toe is verschoond gebleven doch achtte de vrees niet ongegrond dat zy den volgenden zomer misschien in heviger mate zal optreden. Het voorstel om moer Ourthekeien aan te schaffen, ten bedrage van ƒ741, werd verworpen met 20 tegen 4 stemmen, waarna de andere voorstellen ad 5000 door den Voorzitter werden ingetrokken. De heer Zillesen wenschte dat de Tramweg- maatschappy hare baan beter onderhield en dat daarvoor de noodige maatregelen werden genomen, met name wat de wissels betreft. Het voorstel om 1000 voor sneeuwop- ruiming op de begrooting te brongen, word door den wethouder den heer Juta beatreden, omdat de gomeente toch werklieden heeft, die in den winter minder te doen hebben. Als hieruit blykt dat de kosten dan toch nit de gewone uitgaven worden gevonden, dan verklaart zich ook do heer Drucker tegen dezen post. Ook werd gevraagd of die gelden niet uit den post onvoorziene nitgaven konden gevon den worden, hetgeen door den Voorzitter voor posten van f 1100, gelyk de sneouwopruiming verleden jaar heeft gekost, werd ontkend. De zitting duurt voort. Telegrami ROME, 26 October. Tegengesproken wordt het bericht, dat do Paus ongesteld zou zyn. ATHENE, 26 October. De kroonprins van Denemarken en prins Christiaan zyn in den Piraeus aangekomen. NANCY, 26 October. Gedurende den ge- heelen dag van gisteren en den afgeloopen dag is een geweldige regen gevallen, welke overal in den omtrek overstroomingen heeft veroorzaakt. Het spoorwegverkeer is ge- stremdfabrieken staan stil. Hedenmorgen is het zwaar beginnen te sneeuwen. De spoorwegmaatschappy heeft de noodige maat regelen genomen om het verkeer over de ge- heele lijn te herstellen. LONDEN, 27 October. De „Financial News" meldt dat eene groep van financiers 15,000,000 p. st. zou hebben aangeboden aan de Portu- geesche regcering voor het ODtwerp tot ont- wikkoiing van het spoorwegstelsel der haven steden in Portugeesch Afrika. BUENOS-AYRES, 27 Oct. Doctor Ed. Costa, d e van de Bondsregeering in opdracht hoeft ontvangen, de orde te herstellen in de pro vincie Santiago del Estero, zal heden daar heen vertrekken. LISSABON, 27 Oct. Triest en alle havens aan de golf van Triest zyn door cholera besmet, andere havens aan de Adriatiscbe Zee verdacht verklaard. BERLIJN, 27 October. (A. HM) Zooals uit een officieus hoofdartikel van de „Norddeutsche Allg. Ztg." blykt, zal de tabaksbelasting voor- namelyk moeten dienon tot bestryding der kosten van de legerversterking. Voorgesteld wordt eene verhooging van het invoerrecht op buitenlandsche en van de belasting op bin- nenlandsche tabak op zulk eene wyze, dat het buitenlandsche product zwaarder getroffen wordt dan de binnenlandsche tabak. Op dit oogenblik bedraagt het invoerrecht 85 Mark, de tabaksbelasting 45 M. per dubb. centenaar. LEIDEN, 37 October. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 2.5° C. 36.5° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 1° C. 33.8' F.; 's middags om 12 uren 5° C. c: 41° f.'s namiddags 4 uren 7.5° C. 45 5° F. Door eene commissie uit de Prov. Staten van Zuid-Holland is voorgesteld zoodra het beheer over de Gouwe met het daaraan ver- bonden recht tot tolheffing op de provincie overgaat, aan Gouda ter vergoeding voor de vroeger door deze gemeente opgebrachte kapitalen ƒ463,595 schadeloosstelling te ver- leenen of, by verkiezing, jaarlyks de renten ad 4 pCt. daarvan en daarboven jaarlyks ƒ12,000 restitutie voor het onderhoud van de verbindingsvaart door de binnenstad en do bediening van de daarin gelegen sluis. Ocd. Staten van Zuid-Holland hebben mach tiging gevraagd om met Brielle eene overeen komst te sluiten, waarby voorloopig voor 12 jaar de bediening van het veer Rozenburg Maassluis wordt verzekerd met een geschikt stoombootje togen vergoeding van ƒ5000, door het Ryk en de provincie ieder voor de helft te betalen. Do heer A. J. J. A. M. H. Hengst heeft zyn ontslag genomen als lid der Staten van Gelderland voor het hoofdkiesdistrict Wychen. De heer Jitta Sr. herdacht gisteren zyn 25-jarig lidmaatschap van den Amsterdam- schon gemeenteraad. Eene commissie uit dien Raad bood hem namons alle leden een fraaien zilveren beker als souvenier aan dit heuglijk feit aan. In het bekende, langwerpige formaat ii b(j don hoer W. E. J. Tjeenk Willink, te Zwolle, uitgegeven de wot tot heffing eenor vermogensbelasting, met aanteekeningen van P. H. Jordens, commies ter provinciale griffie van Overjjsel. Het is reeds No. 53 van Schuurman's editie der Nederlandsche Staatswetten. By de wed. S. Benedictus, te Rotterdam, verscheen een zesde, herziene druk van den Oids voor inleggers b(1 de Rykspostspaarbank en voor hen, die het wenschen te worden, bewerkt door den heer P. J. F. du Bois, hoofdcommies ter directie dier bank. Het is een nuttig boekje, niet alleen door de practische wenken, maar bovenal door de opwekking tot sparen, die het bevat. Wy wenschen het in veler handen. Tegen 10 cents kan men het aan de kantoren der posteryen verkrijgen. Het stoomschip „Ariel" vertrok 27 Oct. van Neufahrwasser naar Amsterdam; de „Bundesrath," van Oost-Afrika naar Rotter dam en Hamburg, vertrok 25 Oct. van Lissa- boD; de „Prins Alexandor," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 27 Oct. van Suez; de „Pollux" vertrok 27 Oct. van Gibraltar naar Genua. Geveilde pereeelei. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op 22 October 1892, ten overstaan van mr. C. H. P. Klaverwyden, notaris te Leiden: Het huis met tuintje, onder Zoeterwoude, aan de Heerenstraat, F, 166, kooper de heor A. J. Binnendyk qq., voor f 2700; eene brood- bakkerij met woonhuis, erf en schuur, in de Dorpsstraat, No. 76, te Zoeterwoude, kooper de heer T. J. Yan Cassel, voor 1990; twee huizen, drie schuren, erf en tuiDgrond, in den Oost en Westbroekpolder, aan de Noord-A, onder Zoeterwoude, kooper de heer J. De Jong qq., voor f 1520. ligt het vermoeden voor de band, dat men als daders met personen te doen heeft, die niet alhier te huis behooren en het gesto- lene elders van de hand doen. Ter voorkoming van schade enz. vestigt de Commissaris van Politie de aandacht der ingezetenen op het bovenstaande, v/aardoor meerdere omzichtigheid met het gesloten houden van buitendeuren zal mogen worden in acht genomeD. Delft, 27 October. GraDen: Voordo moe-at^ artikelen wae eeDigo vraag, zoodat in enkele gevallen iota hoogere prezen betaald werden. Witte Tarwe ƒ5.80 a f 7.90, Roodo ƒ6 20 a 7.50. &o£&e ƒ4.75 a 5 50. Zomergcral ƒ4.— a ƒ4.50, Chevalier- 4.75 a 5.70. Haver 3.50 a 4 15. Blauwe Erwten ƒ0.50 a 8.25. Bruineboonen 7 75 a ƒ9.30, Paardenboonen 5.90 a ƒ6.40, DuivoDbooucn 6.75 a 7.20 Winterk ooizaad 7.75 a ^.Ct), Zomer- Koolzaad 8 25 a ƒ8.75, Kanariezaad 11.50 t 12.75, Hennepzaad ƒ7.a ƒ8.75, alles per HL. Woerden, 26 October. De hedon gel ouden groote naJaare-Veemarkt had een ODgoLcnd groeten aanvoer. Naar gematigde echatting waren ongevei-r 3800 etuke Vee aan de ljjD. De handel was echter llauw, zoodat vele kooien onverkooht bleven. Vijftigjarige Echlrcreeniglng van LUDOVICUS KLUIT EN 6587 11 ELIZABETH MARIA HODDE. Hunne liefhebbende Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen 27 October Leioen, 9 November 1892. Ondertrouwd NICOLAAS LEQUIN en BERNARDINA W. C. J. DE BOTH. Leiden, 27 October 1892. 6593 5 Getrouwd FLO RIS HENRIK VER STER en JENNY KAMERLINGH ONNES. Zobterwoede, 27 October 1892. De Heer en Mevrouw YERSTER-Kambr- linoh Onnes betuigen, mede namens weder- zydBche Familie, bunnen harteiyken dank voor de deelneming, by gelegenheid van hun huwelyk ondervonden. 6591 11 Heden overleed, te Haarlem, plotseling, in den ouderdom van byna tachtig jaren, onze Vader de Heer C. DE KONING. A. KROON—De Koning. Dr. A. W. KROON Jr. Dr. P. DE KONING. J. J. DE KONING-Titsinoii. 25 October 1892. 6571 8- Heden overleed, lo 's-Gravenhage, onze ge liefde Schoonzuster Mevrouw N. ABERSON Baüdüin. H. L. M. DE STURLERAbbrson. A. L. DE STURLER. Leiden, 26 October 1892. Eenige kennisgeving. 6583 7 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, in den ouderdom van 75 jaren, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer DIEDERIK MARIUS JACOB MOLTZER, gepensionneerd Kapitein van het. O.-I. Leger. Uit aller naam, Wed. D. M. J. MOLTZER, Bx-eumink. Leiden, 26 October 1892. (Middelweg 40.) 6588 11 Heden overleed onze geliefde Echtgenoot, Vader en Grootvader PIETER HENDRIK HOOS, in den leeftyd van 76 jaren. Uit aller naam, Wed. P. H. HOOS-H. J. CosxEn, Leiderdorp, 26 October 1892. (Heerensingel 39). 6589 8 Volstrekt eenige kennisgeving. Met 1 November eene 659-2 5 gevraagd, I'. G. AdresHoogewoerd No. 70. Spreekuur van 7-10 uren 's avonds. In den laatsten tijd doet zich het feit voor, dat kleedingstukken bjj insluiping uit portalen en vestibules worden ontvreemd. Aangezien het ontvreemde bjj onderzoek 1 niet in deze gemeente wordt gevonden, zoo ongeveer 80 liter por dag. Do melk kan van den eigenaar gekocht worden. Fr. br. motto Melkzaak aan den Boekh. A. II. TEI.JER, 'trOravenhage. 6605 6

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3