G«m«ngd Nieum Door onze gemeente bewoog zich heden een drietal Chineezon van Nederlandechen bloede, elk voor het grootste gedeelte omgeven door eene kleurige theekist en voorzien van groote zonnoschermen, welke heden, hoewel door de reclame-mannen uitgespreid omhoog- geheven, geen dienst behoefden to doen ter wering van zonnestralen. Op deze wyze werd reclame gemaakt voor Thomsons thee, merk „Theevisite". Circulaires omtrent deze thee, welke zoovele goede eigen schappen moet bezitten, werden door oen medeloopond niet-Chinees in uniform aange boden. Het O. M. by de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage vorderde heden voor L. B., tuiniorsknecht te Leiderdorp, ter zake van wederspannigheid tegen de politie, die hem in arrest wilde brengen, 7 dagen gevangenis straf; voor Ch. A. D. en J. H. v. d. B., te Leiden, die op 10 September, by gelegenheid van eene muziekuitvoering in do Stadsgehoor zaal politie-agenten beleedigden en mishandel den, omdat dezen hun den toegang weigerden, daar zy in beschonken toestand verkeerden, resp. 3 weken gevangenisstraf en eene geld boete van f 26. By vonnis van de arron d.-r echt- bank te 's-Gravenhage werden heden ver oordeeld: P. J. S.f koetsier aldaar, wegens beleediging van een ambtenaar, tot f 3 boete J. B. en J. De K., timmerlieden aldaar, wegens mishandeling, ieder tot 14 dagen gevange nisstraf; J. H. M., schoenmaker aldaar, wegens verduistering en oplichting, tot 4 maanden; J. R., loopknecht, ook aldaar, wogens ver duistering, tot 4 maanden; en C. L., kermis reiziger, zonder vaste woonplaats, wegens mishandeling, tot 14 dagen. Vrygesproken werd J. D., arbeider te Noord- wykerhout, van de hem ten laste gelegde mishandeling. Rog is hetmond-enklauwzeor uitgebroken onder koeien, loopende op een stuk land, gelegen aan den Yoorschotorweg. Zy zyn het eigendom van den landbouwer N. Dobbe, te Zoetorwoude. In het dorp Woubrugge heeft zich een geval voorgedaan van cholera met doodelyken afloop by eene vrouw uit de arbeidende klasse, die slechts kort te voren bevallen was. Het huis werd gedesinfecteerd, kleederen en beddegoed verbrand en het lyk zoo spoedig mogeiyk tor aarde besteld. Gisterochtend is te IJselstein een nieuw geval van cholera asiatica geconstateerd by een meisje, wonende in hetzelfde huis in de Voorstraat, waar Zondag jl. een kind aan die ziekte is overleden. De vrouw en het meisje, die Vrydag, en hot eene kind, dat Zondag werden aangetast, zyn nog in leven en er bestaat by die kans op herstel. Ook te Maarseveen is weder in eene woning, staande aan do Koutsbaan, eene vrouw door Aziatische cholera aangetast. Het zesjarig kind te Utrecht aan den Jutfaschen weg 8o, dat in de Amalia Stichting gisteron werd opgenomen, is aan cholera overleden. Volgens ambtelyke opgave te Hamburg, waren daar gisteren 6 gevallen van cholera, waarvan éón met doodelyken afloop. Dinsdag slechts één ziektegeval. Door de zorgen van de begrafe- ni8-onderneming van den heer L. W. Hansen, te 's-Hage, is gistoren naar Gotha vervoerd het stoffeiyk overschot van het lid der Ver- eeniging voor Lyk verbranding don heer M. A. De Groot, aldaar, ton einde, ingevolge wils beschikking van den overledene, aldaar het crematieproces te ondergaan. Te Haarlem heeft het volgende ongeluk plaats gehad. Aan de in aanbouw zynde school in de Ripp.rdastraat is eene plank, waarop zes werklieden stonden te wer ken, gebroken, waardoor zy vielen. Van één hunner braken door den val twee ribben, van een tweede brak de rechterheup, terwyi een derde aan het rechterbeen belangryk werd verwond. De drie overigen kwamen met den schrik vry. In de Czaar-P eterstraat te Am sterdam is eene vrouw bevallen van 3 wel geschapen jongens. De commissie, welke zich te Hilversum gevormd hoeft om de giften, welke voor de redders van A. Tilburgs en allen, die aan de redding medegewerkt hebben, worden toegezonden, na gezamenlyk overleg op de beste wyze te besteden, is voornemens na verloop der eer?tYQlgonde week tot sluiting der rekening en hot doelmatig besteden der ontvangen geldon over te gaan. Corneli8 Van Rhoenen is weer aan den arbeid getogen, en wel aanhet maken van een put by de boordery van Van Wingen op „De Trompenberg." Naar de door mond- en klauwzeer besmette gemeenten Kamerik, Lopik en Pols broek zyn weder van Utrecht vertrokken 3 sergeanten, 1 korporaal en 21 soldaten van het 5de en 8ste regiment infanterie, om als hulpmarechaussee dienst te doen in de be smette kringen. Naar de „Zwolsche Crt." verneemt, is door de rechtbank aldaar rechtsingang verleend tegen den heer "VV. G. Boele, to Kampen, wegens de uitdrukkingen, door hem gebezigd in de Raadsvergadering van 27 Sep- enter, ten opzichte van den burgemoester dier gemeente. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft de gemeente besturen uitgenoodigd, de aandacht der inge zetenen te vestigen op het feit, dat zich te Polsbroekerdam, gomeento Polsbroek, en te Willeskop gevallen van tongblaar hebben voorgedaan. Als verdacht van verduistering van gelden, ten nadeole der gemeente Wessem, is Zaterdag door den wachtmeester der mare chaussees te Roermond aangehouden de ont vanger L. S., der gemeente Wessem. Di n 8 d ag-avond is de trein, welke te 10 40 uur te Leeuwarden aankomt, togen den stootbufTer aangeloopen, met het gevolg, dat deze werd vorbryzeld en de machine mot de voorwielen op het perron kwam. De rei zigers kwamen met den schrik vry, maar de conducteur werd verwond door het dicht- loopen van de deur van den bagagewagen. Te Nieuwodiep wordt veol hout uit zee aangebracht, vermoedelyk van een in de nabyheid verongelukt schip. Sedert onhouglyke jaren hebben de arme menschen in Friesland zich het recht toegeëigend, op de aardappelvelden te gaan „nadollen", dat is wegnemen der van don oogst achtergebleven vrucht. De booren zagen dit veoltyds oogluikond toe, totdat hot te groote afmetingen aannam. Volwassenen (mannen en vrouwen), knapon, zelfs kindoren, bedekten in geheele troepen de velden om te „nadollen" en stroopten er maar op los; zy ontzagen zich zelfs niet, de aardappelen uit do „bult" (hoop) te halen. De boeren wendden zich eindeiyk tot de justitie, die de zaak met kracht aanvatte. Ih de jongste zitting van de rechtbank te Leeuwarden worden niet minder dan 15 personen, onder welke oen 10-tal van 11 tot 15 jaar, wegens genoemde feiten terechtgesteld, met het gevolg, dat allen wer den veroordeeld tot gevangenisstraf van zeven dagen tot eene maand. Drie mannen, tegen wie door het O. M. 7 dagen werd goëischt, werden door de rechtbank zelfs tot drie weken veroordeeld. Misschien zullen deze veroordee- lingen er toe leiden, dat aan het misbruik eon einde wordt gemaakt. Te Grave dalen sedert eenigen tyd de vleeschpryzen. By bekkenslag wordt herhaaldeiyk bekend gemaakt dat het vloesch te verkrygen is tegen f 0.50 por KG. By enkelen is de pry smet 10 cents per KG. verminderd. Te Aken is een diefstal gepleegd van 50,000 mark. Geheime politie-agenten uit Duitschland hebbon in Limburg naar den dader gezocht, die vermoed wordt, zich in die provincie op te houden. Do Nederlander die te Brussel overleed en 200,000 franken naliet en wions familie gezocht werd, moet zekere Gideon Jansen zyn. Keizer Wilhelm heeft weder eens een rytuig-ongeluk gehad by Beriyn, door eene botsing met een wagen. Het liep goed af, maar het rytuig werd erg beschadigd. Zooals reeds is gemeld, heeft do jury te Lausanne den directeur en de twee machinisten vrygesproken, die terecht stonden wegens het springen van den stoom ketel op eene der booten in Juli van dit jaar, waardoor 26 personen het leven verloren. Uit nadere berichten blykt dat de directeur zyne vryspraak te danken had aan eene be paling in het strafrecht van Waad tl and, volgens welke geene veroordeeling mag volgen als de stemmen der juryleden zoodanig ver deeld zyn, dat de meerderheid, die een be klaagde schuldig acht, slechts één meer be draagt dan de minderheid. Het openbaar ministerie had veroordeeling geëischt, op grond dat do stoomketels reeds eenige jaren laug als gebrekkig bekend waren en de directeur verzuimd had ze te laten repareeren, gelyk hy had beloofd. Onlangs is gemeld dat mr. A. Looxma Ypey, de te Ryperkerk overleden millionair, een belangryk deel zyner groote nalatenschap heeft vermaakt aan verschillende personen en instellingen en tevens levenslange uitkeeringen heeft besproken aan zyne talryke bedionden en werklieden. Thans verneemt men dat de erfgenamen, wegens de onzekerheid of aan al die verplichtingen kan worden vol daan, de nalatenschap slechts onder het voor recht van boedolbeschryving hebben aanvaard. Zy zouden nl. eerst wenschen te weten, of do nalatenschap, na aftrek van de aanzien lijke legaten, aan onderscheidene personen, instellingen, enz. uit te keeren, wel toerei kende is om uit de inkomsten daarvan de bedoelde jaarlyksche uitkeeringen te doen. Neill, die te Londen vier vrouwen vergiftigde, zal waar6chyniyk 8 November de doodstraf ondergaan. Vader: „Hoe hebt u het in uw hoofd gekregen om de hand myner dochter te vragen, mynheer?" Pretendent: „Ik dacht dat, als ik het niet deed, niemand anders het doen zou." Gemeenteraad -van Leiden. Zitting van hedennameddag te één uur. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig do heoren: Juta, DeSturler, Dekhuyzen, Zillesen, Drucker, Du Rieu, Zaayer, Vorhey Van Wyk, Van Hamel, Van Reenon, Lo Poole, Cock, Tieleman, De Vries, Zaalberg, De Goeje, Kaiser en Was. Later de heeren Hasselbach, Fockema Andrem, Van Lidth de Jeude, Van Hoeken, Siegenbeek van Heu- kelom en Van der Breggen. Afwezig met kennisgeving de heoren Driossen, Verster van Wulverhorst en Koetser. Na aflezing dor presentielijst legde de heer Egbert De Vries, die tot de Doopsgezinde gemeente behoort, als nieuw Raadslid de by de wet voorgeschreven beloften af, waarna hy door den Voorzitter met zyne benoeming werd gelukgewenscht, tevens de verwachting uitsprekende, dat hy het door de kiezers in hem gestelde vertrouwen niet zal beschamen. (Applaus). Toon de notulen der vorige vergadering waren gelezen, deelde de Voorzitter mede dat o. m. waren ingekomen bezwaarschriften van verschillende personen tegen hun aanslag in de plaatselijke directe belasting, verzoekende om afschryving dier belasting, een uitvoerig schry ven van commissarissen van den schouw burg, verzoekende om hetzelfde subsidie als andere jaren toe te staan (en dus geene ver mindering met 10 of 20 petalsmede dat het College van B. en Ws. het voorzitterschap der Commissie van Fabricage heeft opgedragen aan don heer A. L. De Sturler. Aan de orde kwawen de volgende punten 2°. BoDooming v*n een Wethouder. 3°. BenoemiDg van eon lid van het Collego van Vronwon-Kraammoodere. (324). 4°. Yoor8tel tot wijziging der Verordening, reg€ lende het aantal leeraren aan do Gemeente-instellingen van middelbaar onderwijs. (328). 5°. Benoeming van een leera&r in de Wiskunde aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens. (328). 6°. Verzoek van R. De Wilde Pz., om eene brug te loggen over de Witte Singelaloot. (319). 7°. Idem van G. W. Splinter en anderen, betrekkelijk eene demping van oen gedeelte dor 8loot laüga den Hoogen Bgndijk. (320). 8°. Voorstel tot wijziging van de Verordening op de Markten. (321). 8°. Idem betrekkelijk hi t gebruik van de Gehoorzaal door de Commissie voor de Yolkabijeenkomsten en omtrent de vei haring van den Foyer. (322). 10°. Begrooting voor 1883 van de Bank van Lee- Ding. (325). 11°. Idem alsvoren van bet Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- of Vrouwenhuis. (326). 12°. Buppletoire Staat van begrooiing, dienst 1892, van hot H. G.- of Arme Wees- en Kinderhuis. (333). 13*. Verzoek van J. Ruigrok, om sodo loozing te mogen leggen in de slachtplaat* in de 8cbagenateeg naar het etadsriool. (334). 14°. Idem van O. Maastricht, om de loozing van de slaobtplaate in de Ververstraat te doen nitloozon in het koikriool aldaar. (334). 15°. Idem vaa Mevr. B. Crommelin, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld, Hoogere Burger school voor Moisjee (330). 16°. Idem van de Gemeente-Commissie van het Neder- doitech Hervormd Kerkgenootschap, om het ijzeron hek op het bordes der Marokerk in de Kodde- steeg door te trekken en gemeentegrond in te nemen (331). 17°. Begrootiüg van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1833. (332 en 336). Tot wethouder werd benoemd de heer Dek. huyzen met 11 stemmen. Verder waren uit- gebracht op de heeren Zaalberg 2, Driessen 1 en Van Hamel 1 stem. Twee biljetten waren blanco. De heer Dekhuyzen zelf had niet meegostemd. Punt 3 werd benoemd mevrouw L. J. Bur- gersdyk, geb. Blanken, mot 17 stemmen. Eene stom was uitgebracht op mevrouw K. F Krak, gob. Reyst. Punt 4, om het aantal leeraren in de rvis- kunde met één te vermeerderen, werd zonder hoofdelijke stomming goedgekeurd. Mitsdien kwam punt 5 aan de orde eu word benoemd de heer J. W. Lom alhier met algemeene stemmen. Vervolgens worden goedgekeurd do punten 6 en 7, zonder hoofdelijke stemming. By hot voorstel (punt 8) tot wyziging var» de verordening op do markten, nl. om zoowel de z. g. Westlandsclio als do Ooftmarkt van den Nieuwen Ryn naar de Kalvermarkt te verplaatsen, gaf do heer Cock een overzicht van hetgeen omtrent deze zaak reeds vroeger is geschreven en gesproken, alsmede van hot standpunt, dat de commissie voor de huis- houdelyke verordoningen in deze zaak had ingenomen, welke van dit geneesmiddel niet voel baat verwacht, ofschoon zy zich aan het voorstel tot verplaatsing heeft onderworpen. De heer Van Reenen meende dat nten beter deed de markt te laten blijven waar' zu nu is. De Voorzitter merkte op dat de markteD van haar oorspronkoiyk karakter veranderd zyn. Het zyn nu tweo markten, welke moeilijk van elkaar te onderscheiden zyn. Eene markt kan moeilyk op twee plaatsen te golyk wezen. Al geeft spr. toe, dat de plaats der Kalver- markt niet heel gelukkig is, zoo geeft hjj toch de voorkeur aan verplaatsing daarheen van beide markten. Daartoe wordt besloten met 18 stemmen. Tegen stemde de heer Van Reenen. Omtrent puüt 9 maakten de heeren Van Hamel en De Goeje een paar opmerkingen, welke de Voorzitter zelde te zullen onder zoeken, waarna het verzoek der Commissie voor de Volksbyeonkomsten unaniem werd toegestaan. Op dezelfde wijze werd besloten oralrent de punten 10 16. Daarna kwam in bohandeling de door B. en Ws. ontworpon Gemeente-begrooting voor 1893. By de algemeene beschouwingen gaf de hoer Was enkele opmerkingen omtrent het in de vorige zitting en in de section gespro kene over de onderlinge verhoudingen van B. en Ws., waarop B. en Ws. in hunne Memorie van Antwoord zeiden dat bet bun niet wenschelyk voorkwam daarop uitvoeng te antwoorden, omdat de daarby behandelde onderwerpen niet in direct verband 6taan met de begrooting. Daartegen moest spr. protest aantoekonen. Verschillende postender begrooting toch staan daarmede wel degeiyk in verband en zyn omtrent het beleid van B. en Ws. niet voldoende toegelicht. De Voorzitter vergeleek het eindcyfer der begrooting voor 1893 met dat van de vorige begrooting en wees op een gunstiger cgfer, doch vreesde dat dit het volgend jaar met het geval zal zyn (o. a. door kosten nu voor do cholera enz. gedaan), en acht het gevaar- iyk nu niet van de gelegenheid gebruik te maken om noodige uitgaven over verschillende jaren te verdoelen. De heer Fockema Andreas hoopte dat de goede stemming in het college van Dag. Bostuur zal worden verkregen in het met nauwge zetheid overwegen der onderwerpen, welke by den Raad zullen worden ingediend en dat de minderheid zich dan by die nauwgezette over weging zoo mogelyk zal kunnen neerleggen. Tevens hoopte hy dat de geest van bezuini ging, welke uit de begrooting spreekt, in het vervolg zal blyven voo zitten. De heer Juta (wethouder van financiën) maakte aanmerking op enkele door den Voor- zltter genoemde cyfers en deelde mede dat alles, wat voor hot volgend jaar niet direct noodig was, van de begrooting is geschrapt. Het eerst werden alsnu behandeld de uit gaven. By den post: jaarwedde van de bouw kundigen enz. beantwoordde de heer De Stur ler eene opmerking van den heer De Goeje In verband met de toegezegde verordeniDg op de keuring van levensmiddelen gaf de heer Zaalberg in overweging daarvoor alvast een post op de begrooting uit te trekken, hetgeen de Voorzitter nogal ODtydig vond, aangezien dan die verordening wordt vooruitgeloopen. By don post voor kosten van het onder houden van het Raadhuis, enz. stelde de Voor zitter voor op de begrooting te brengen een post van ƒ425 voor een nieuwen vloer inde z. g. „Groote Pers", by welk voorstel de heer Fockema Andrea' de vraag ter sprake bracht in hoeverre de Voorzitter, die geen lid van den Raad is, het recht heeft zelf voorstellen

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2