DAGBLAD. A\ 1832. <Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nornmer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 27 October. Feuilleton. Geld alleen maakt niet gelukkig. fh 10026 Vvljdfig 28 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco por poat1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PB US DUB ADTERTENTTÊN Van 1—6 regelt f 1.05. Iedere regel meer/'0.17j. Qr oo te re lettere naar plaatsruimte. Voor het incaseeeren buiten do atad wordt ƒ0.06 berekend. OiBoiöele Konnlsgeylngen. Bargemeeetor en Withoudera van Lolden, Gezien do circulaire van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie van don 4den October 1892 A uo. 1113 (3do afd.) Provinciaal blad no. 60. herinneren bfl deze den inrrezetecen dezor gomeeDta jaa de bepa iogen van do ertt. 27 on 42 der wet van den 29sten Maart 1893 (Staatsblad do. 4j, zooals die zijn gewpzigd ezi hangevcld bp de artt. 7 ea 14 der wet v&n den 9den April 1869 (Staatsblad no. 59), behelzende bepalingen omtrent de op hen rustende rerplichting tot het inleveren van auppletoire aan- c fieD, wegers het in gebruik nemen van perceelen of perceolsgedeolton of aaDBohaffing van belae-ting- yooiwi-ri n naar de 5do ou 6de grondolagcn, terwijl ZÜ tevcra worden gewezen op de strafbepalingen vto art. 35 der wet van 29 Maart 1833 (8taatsblad do. 4), voor zoover die zy«i gewijzigd by art. 13 der wet van 9 Apr.l 1869 (Staatsblad no. 59). en van art. 39 der wet van 29 llatrt 1833 (8Uatab'ad no. 4), wmaa-i zij zich by nalatigheid in het doen der aaiig f:en zonden blootetellen. Bargemoeeter en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. •26 Oct. 1892. E. EIST, Secretaris. Gedurende twoe dagen werd alhier in .Zomorzorg" gehouden de gowone byeenkomst dor „Conférence évangéllque wallonne." Do bijeenkomsten waren druk bozocht en hoogst belangrijk. In de oersto vergadering word o. a. door don Waalschen predikant S. Bicbard, van imsterdam, eeno rede gebonden over „la liberté de Ia foi et les mystëres da Ia Bible", voir deze spreker ter vergadering verscboen, voorde nog hot woord ds. E. Lacherot, van Dcu Haag, die beantwoord werd door zijn rroegeren ambtgenoot ds. J. Ffondor, voor deze gologonheid uit Parijs ovorgokomen. les avonds word eer.e godsdienstoefening gehouden in do Waalsehe Kerk, waarin achter eenvolgens optraden de predikanten N. Nardi, van Leiden, Daubanton, van Groningen, Van der Mey, van Zwolle, Sedoyn, van 's-Hertogcn- boscb, Lacheret, van Delft, en Pfender, van Parjjs. Onderwerp van bobandoling was: ■Johannes 3 vers 3, aldus verdeeldIntroduction du sujet.; la miesion de l'Eglise; la critique religieuss; la vie morale; alles afgewisseld door bet zingen van Cant. 90, 121,122, 152, nogmaals 122 en 12, uit den nieuwen bundel (nouveau recueil). Den tweeden dag word de samenkomst in Zomerzorg" voortgozet, waar, na de „réunion e pritiros" door den heer De Dompierre de Chaufepié, van Den Haag, het onderwerp: „l'Indigonce et les moyens do la combattre" word behandeld en voorts vorslag werd uit gebracht over de stichting dor Conférenco voor Noderlandache zeelieden, te Duinkerken, èn over de ontworpen Bijbeluitgaaf naar her ziene vertaling. Tot de verschillende genomen belangrijke besluiton behoort ook dat tot uitgifte van een eigen orgaan voor do Waalsche Kerken. Het genootschap ter bevordering der natuur-, gonees- cn heelkunde te Amsterdam hield gisteren zjjno algemeens vergadering in hot gebouw der Universiteit te Amster dam. Kadat verslag was uitgebracht van de werkzaamheden van het genootschap, werd tot bestuurder builen Amsterdam, in de plaats van wijlen prof. G. D. L. Huët, gekozen prof. T. Zaaijer, te Leiden. Tot nieuwe leden werden gekozen deheeron dr. P. Ankersmit, apotheker; H. Timmer, arts; dr. N. M. Josepbus Jittadr. J. Kuiper, officier van gozondheiddr. H. Burgordr. C. Ph. Sluyter, lector aan do universiteit; dr. J. A. L. Coenon, dr. C. Do Man, dr. S. Schippers, dr. C. H. A. Westhoff, dr. A. Voute Jr., dr. P. Kok Ankorsmit en dr. W. Van Hoorn, allen te Amstordam; dr. G. C. J. Vosmaer, J. A. Guldenarm, arts, prof. dr. T. A. Salzer en J. A. Wynhoff, arts, allen te Utrecht; prof. W. Nolon on dr. W. J. Van Stockum, te Leidon; dr. A. O. H. Teilogen, directeur van bet krankzinnigengesticht te 's-Gravenbage; prof. A. C. Oudemans, to Delft; dr. T. Broes van Dort, te Rottordam; A. Pelt, directeur der II. B.-school te Zaan dam, en dr. P. C Korteweg, te Wormorvoer. Examens vr(je- cn orde oefeningen der gymnastiek. 's Hage, 25 Oct. Toegelaten do heeren: J. Vermeer, van Valkenburg; J. Do Vries, van Loidon; H. Houtman, van Aarlanderveen; M. G. Van Ewjjk, van Lel den; D. Paap, van Voorschoten; alsmede do dames: I,. Kram, van Morister; Ch. W. Schoon heien, van Zevenhuizen; A. M. Tengeler,van Monster. 26 Oct. Toegelaten do hoeren: O. D. F. Van Volson, van Nieuwkoop; A. G. Van Wil- llgon, van NoerlanghroekG. W. Van Brink, idem; J. Van der Eisen, van Tor-Aar; A. Van Knapen, van SassenhehnL. P. Welsselt, van Ouddorp; J. Giphart, van Oudenhoorn; P. J. Don Haan, van Zevenhuizen, en E. Sanders, van Hazerswoude; alsmede de damesC. Voet, van Leiden; E. Dikshoorn, van Delft. De te drijven herfst-of najaarsschouwen over de wegen, voetpaden, wateren en water- keorlngon zullen te Woubrugge plaats hebben door de navolgende Poldei besturen, als volgt Voor den Oudondljkechen polder op 1 en 2 November, voor den Voendor-polderop Woens dag 2 Novembor, en in don Vier-Ambachts polder op 2 en 3 November. Men schrijft ons uit Roolof Arendsveen, dd. 24 October: In plaats van den Rijks ambtenaar A. Sonne- veldt, di9 zich thans te Werkendam bevindt, om aldaar de Suikercampagne mede te maken, is alhier tijdelijk gostationDeerd do hoer A. 't Hoen, wiens vorige standplaats Rukfen was. Men schrijft ons uit Noordwyk, dd. 26 October Een oud stridor van 1830, Loendert Vink, is in 89-jarigen ouderdom alhier overleden. Hij was bevoegd tot bet dragen van het Me- talon Kruis. Gelukkig behoeft van dezen oud landsver dediger niet getuigd te worden dat hy zijne laatste levensdagen in kommervolle omstan digheden doorbracht, daar hij by zflno kin doren eone liefdevolle verpleging vond. To Amsterdam heeft de hoer A. W. De Flines "aan de eigenaren van de perceelen, die bestomd waren om ten behoeve van de nieuw te bouwen beurs te worden onteigend, eon rondschrijven gericht, waarin hy mededeelt dat, nu het onteigenings-ontwerp door de Tweede Kamer niet is goedgekeurd en het gemeentebestuur van het plan W. P. W. af ziet-, hy eeno combinatie wil trachten te vor men, ten einde nog eens laatste poging tot verwezeniyking van do zaak aan te wenden. Daarom verzoekt by den eigenaars beleefd hem op een bygevocgd biljet op to geven voor welken prys zy gedurende de eerstvolgende G maanden bereid zyn hem hunne perceelen af te staan. De begrooting van het pensioenfonds voor weduwen en weezon van burgoriyko ambtenaren voor 1893 bedraagt ƒ1,427,200. Het kapitaal van het fonds bestond op 1 Juli 1892 uit de volgende inschryvingen 2'/a pCts. ƒ31,216,100, 3 pCts. ƒ6,029,500, 3'/i pCts. ƒ4,641,900. Aan renten zal genoten worden 1,160,000, terwyi do bydragen en cor.- tributiën bedragen ƒ265,000. De uit te koeren pensioenen worden goraamd op 550,000. De minister van binnenlandsche zaken heelt afwyzend beschikt op hot adres van het bestuur der Geldersche Overyselsche Maat- schappy van Landbouw, om eeno rykssubsidie van ƒ1000 voor 1893 tot toekenning van be looningen aan hoefsmeden, die by een te houden examen bewyzen van bekwaamheid in hoefbeslag kunn n afleggen. In de directie der marine te Hellevoet- sluis is het oereteeken voor belangryke krygs- bodryven met de gesp „Atjeh 1873 1890" uitgereikt aan de matrozen 1ste kl. J. Nyman en D. Van de Lindt, aan dien der 2de kl. J. H. Van der Harst, aan die der 3de kl. D. Van der Made, N. Leget, G. D. Ponsen, J. De Ryke en F. Beekman, en aan den vuur- stokor 2de kl. B. H. Grimyzor. Zy, die belangstellen in het zang- onderwys, zullen zeker met belangstelling de verschijning hebben gezien van „De methode Rousseau-Galin-Paris-Chevé," door W. H. De Groot Wzn., hoofd eoner school te Amsterdam. Uitgever is de heer P. Noordhoff, te Groningen. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrydag 28 dezer niet worden gehouden. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Oct. van Southamptonde „Edam" arriveerde 23 Oct. van Rotterdam te Nf6UwYork; de Jason", van Batavia en Singapore naar Am sterdam, passeerde 22 Oct. Suezde Jupiter" vertrok 22 Oct. van Pyterlaks naar Zaandam de „Minerva" arriveerde 22 Oct. van Amster dam te Stettindo „Mercurius" arriveorde 24 Oct. van Amsterdam te Kopenhagen; de „Sirius" vertrok 23 Oct. van Cuxhaven naar Amstordam; de „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, is 23 Oct. Lizard gepasseerd do „Glaucus", van Amsterdam en Liverpool naar Java, is 22 Oct. Perim gepasseerd; de „Kaiser", van de Oostkust van Afrika naar Rottordam en Hamburg, arriveerde 20 Oct. van Durban te Mozambiquede „Spaamdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 24 Oct. Scilly; do „Batavia", van Rotterdam naar Java, vertrok 25 Oct. van Perim; de „Pollux" arrivoerdo 25 Oct. van Amsterdam te Gilbr-altar; do „Saturnus" vertrok 25 Oct. van Smirna naar Amsterdam; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 24 Oct. Dungeness; de „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 25 Oct. te Marseille; de „Didam" is 25 Oct. van Am sterdam to Nieuw-York aangekomen. By koninklyk besluit is aan den heer B. De Vries, consul van Turkye to Scheve- ningen, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 4de kl. der orde van Medjidié, hom door Z. M. den Sultan van Turkyo geschonken. Benoemd tot notaris binnen het arrond. 's-Hertogenbosch, ter standplaats Mill, W. C. J. M. Stokvis, candidaat-notaris te 's-Her togenbosch. 143.) Niemand kende hem, zelfs niet de tweede opzichter, de heer Berndal, die reeds sedert 'oio jaron in deze streken vertoefde en met alle goedbezitters en kooplieden uit den omtrek bekend wa3. Een dor knechts vei telde dat hy den vreemdeling gezien had, toen deze op het station aankwam en uit een waggon eerste klasse steeg. Het moest wel een ryk heer z'jnhjj zag er zeer deftig en voornaam uit, stationschef had diep voor hem gebogen on een zyner ondergeschikten onmiddeliyk het bevel gegeven den reiziger een rytuig te bezorgen. Op het stroolegor uitgestrekt, zag men het ken vreemdeling niet meer aan, dat hy er 'oor weinige oogenblikken nog schoon, voor naam en deftig moest hebben uitgezien. Zyne kleeding was overtrokken met eenelaagsiyk en op verschillende piaatsen gescheurdhet water droop uit zyne doorweekte kleederen op den grond. Ook het gezicht was onkenbaar door siyk on geronnen bloed; het zwarte haar hing verward over het voorhoofd en bedekte de wonde, welke door het vallen op een steen veroorzaakt was en waaruit nog nu en dan bloeddruppels te voorschyn kwamen. Do ge laatstrekken van den vreemdeling waroa moeilyk herkenbaar by het zwakke licht van twee stallantaarns, welke door knechts wor den gedragen, en de waskaars, welke het kamermeisje van Bertha in do hand hield; deze laatste durfde roeds, ofschoon fluisterend, verzekeren, dat hot arme mcnsch een schoone jonge man was, zeker nog geen dertig jaren oud, en zyn gelaat wel mooi moest zyn als daarin weder leven kwam. Het fluisteren van de om het strooleger geschaard staande personen verstomde plot seling, toen de heer Yon Wangen met mejuf frouw Elize en Klara, langzaam door mevrouw Von Wangen gevolgd, uit het tuinsalon in do voorzaal kwamenzeer eerbiedig maakte men voor hen plaats. Von Wangen trad naderbymet medelijden vestigde hy zyne blikken op den ongeluk kige, terwyl Elize en Klara aan zyne zyde stonden. Mevrouw Von Wangen wierp slechts een schuwen blik op de roerlooze gestalte, op het mot bloed bevlekte, bleeke gelaat. Daarna trad zy, nauwolyks haren afschuw over het bloedig schouwspel verbergende, terug. Elize daarentegen boog zich deelnemend ovor den vreemdelingmet zachte hand streek zy de r.atto lokken van het hooge, witte voorhoofd en met angstige opmerkzaamheid luisterde zy of er nog een ademtocht uit den vastgesloten mond kwam. „Hy leeft", zeide zy zachtjes en verheugd'; „nog is niet iedere hoop verloren." Toon echter een der knechte zyne lantaarn wat naderby hield, zoodat het volle licht op bet golaat van den gekwetste viel, zag Elize dezen plotseling met strakken blik aan. Zy boog zich dieper over hem en stond daarna op, terwyl zy, de hand op het hart houdende, met de diepste verwondering zeide „Groote God! Hy ia het!" Zy wankelde en stond op het punt in onmacht to vallenzy slaagde er echter spoedig in, mot opoffering van al hare krachten, zichzelve meester te blyven. „Hy is het; het is ontzettend!" fluisterde zy nog eenmaal. Deze plotselinge uitroep van Elize wekte Bertha's opmerkzaamheidhare nieuwsgierig heid was thans grooter dan baar afkeer van het tooneol, dat zich aan hare oogen voor deed. Zy kwam dichter by het strooleger, waarover juist Von Wangen, niet minder dan zyne vrouw verrast, zich heenboog. „Kent gy den ongelukkige?" vroeg hy, doch voegde daar meteen aan toe„inderdaad, ja, ook my is hy bekend. Ik heb dat gezicht reeds gezien; maar waar? Juist, nu herinnor ik het my, in het kasteel Ostemau! Nu herken ik hem; hy is do gouverneur, die zoo plotseling verdween, do gouverneur met den zonderlingen naamja, ik herinner het my, Pechmayer noemde de man zich." Deze naam had een zóó komischen klank, dat hy zelfs in het ernstigste oogenblik een lachje op de lippen van het omstaande dienst personeel riep, maar hot verdween dadelyk, toen Von Wangen verheugd riep: „Hy leeft! Ik heb zooeven duidelyk gezien, dat zyne lippen zich bewogen. Wy moeten hem dadelyk eene betere ligplaats verschaffen. In de blauwe bovenkamer staat het logeer bed. Pakt aan, luitjes; daar zullon wy hem brengen; maar voorzichtig." Hy ging zelf zyne bedienden, die zich, vol gaarne bereid te helpen, om hem schaarden, met een goed voorbeeld vóór, daar hy voor zichtig het bovenlichaam van den op den grond liggende optilde en dit met zyn arm ondersteunde. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1