zooals op de overgelegde teekening is aan gegeven, waardoor een paar hoeken worden opgeruimd, die veel aanleiding geven tot onreinheid. B. en Ws. geven mitsdien in overweging aan de Gemeente Commissie voornoemd de gevraagde vergunning om het ijzeren hek op het bordes der Marekerk in de Koddesteeg door te trekken te verleenen en haar den grond achter de afsluitingen, ter gezamenlijke grootte van ongeveer l'/j centiare, tot weder- opzeggens in gebruik te geven tegen beta ling van eene recognitie van 3'/i cent per centiare 'sjaars, onder bepaling dat de kosten van straten en herstraten komen voor reke ning van de Gemeente-Commissie. Gisteravond gaf de Leidsche Tooneel- vereemging „Talma" hare negende uitvoering in het lokaal „Vondelhoven" alhier. Deleden en genoodigden waren, ondanks het gure weder en de vuile straten, flink opgekomen met hunne dames, waardoor het recht ge zellig in de zaal was, welke keurig versierd was met groen, in welks midden het vaandel der Vereeniging prijkte. De secretaris, de heer Uljee, riep, daar de president, de heer Verhaaff, verhinderd was deze uitvoering bij te wonen, den leden met hunne dames, den donateurs en verderen genoodigden een har telijk welkom toe. Daarna werd overgegaan tot het opvoeren van „"Wraak", tooneelstuk in twee bedrijven. Allen, die hieraan medewerkten, kweten zich best van hunne taak; vooral alle lof aan mejuffr. A. E. Koster, die hare rol als Scbe- veningsche wees uitstekend volbracht, waar voor zij ook aan het eind© van het stuk met een prachtigen bouquet werd vereerd. Hierop volgde een duet: „Nob'le Lui", dat aan allen groot genoegen verschafte, vooral toen in het laatste couplet het rapport der Gehoorzaal herdacht werd. Aan beide voordragers viel dan ook een uitbundig applaus ten deel. Na de pauze werd uitgevoerd: „Flik en Flok in de klem", oorspronkelijk blijspel met zang. Dit stuk wekte aller lachlust op, vooral de rol van den heer A. D. Uljee, als Ariede knecht, en die van den heer C. J. Verstraaten, als Hein de gemeente-veldwachter, kwamen goed uit; allen mochten dan ook het genoe gen smaken herhaaldelijk te worden terug geroepen. Het feest werd besloten door een bal, waar aan zeer vele dames en heeren deelnamen en hetwelk tot in den vroegen morgen duurde. De Vereeniging, opgericht 20 October 1889, mag zich in steeds toenemenden bloei ver- eu gen De Tweede Kamer heeft heden o. a. aangenomen de onteigeningsswet voor de vaartverbetering in de gemeente Leiden. De Kamer is gescheiden tot 8 November. Uit 's-Gravenbage bericht men: Het is niet onwaarschijnlijk, dat wanneer do ziekte onder het vee zich nog verder mocht uitbreiden, eene lichting onder de wapenen zal moeton worden geroepen om in den bewakingsdienst te voorzien. Het Leidsche Tooneel. Het stil en huiselijk geluk is daarom het edolste, wijl we het onafgebroken kunnen ge nieten. Het rumoerig vermaak is slechts een vreemde gast, die ons met beleefdheidsphrasos overlaadt, maar geen blijvende huisvriend; dit was het devies van Mevrouw Frischmuth, terwijl haar echtgenoot, de kundige architeet Otto Frischmuth, meer tot het motto: „Das beste Familienleben ist das Kneipleben" over helde, te vinden op de muren van een van Frankforts eerste Gambrinus-tempels. Dit verschil van gevoelen bracht natuurlijk wel eens eene kleine oneenigheid tewoeg; het wierp wel eens eene donkore schaduw op deze echtverbintenis. Beide partijen, zoowel die van „thuisbleven" als van „uitgaan", hadden hare bondgenooten. Aan de zijde der echtgenoote stond dr. Ziegler, een braaf, welwillend geneesheer, aan de andere zijde hadden zich Erik, mevrouws broeder, een nogal met zichzelven ingenomen cadet, en een zekere Paul Van Hoven, een ■veertigjarige celibatair, geschaard. De strijd werd mot kracht en vinnigheid gevoerd, maar steeds had de thuisblijvende party het onderspit moeten delven. Smeekingen, gebeden, bedreigingen van weg te zullen loopen, niets baatte; er moest dus -een ander middel gevonden worden en dit middel was de list, ook een zeer gevaarlijk wapen in handen der vrouw. Zeg mijn man dat hy oeno ziekte onder zijne leden heeft, voegde mevrouw Frischmuth den dokter Ziegler toe, dat zijn levon gevaar loopt, indien hij niet de uiterste zorg voor zichzelven in acht neemt, dat hij 's avonds volstrekt niet meer mag uitgaan. De welwillende aesculaap geeft gehoor aan dit verzoek en de architect is schijnbaar ter stond overwonnenhii neemt den schijn aan het goed opgezette plan niet te doorgronden hij blijft thuis, drinkt van den vroegen mor gen tot den laten avond champagne, om de geknakte gezondheid te herkrijgen; knort, pruttelt den geheelen dag, jaagt de dienst boden uit het huis, zoodat vrouw en dochter het huiswerk moeten verrichten. Dit leven is voor de vrouw des huizes ondraaglijk gewordenzij kan den strijd niet meer volhouden en verklaart zich ten slotte overwonnenzij zelve smeekt den man zich wederom aan den natten „Kneipkur" te onder werpen, waarvoor zich juist eene uitstekende gelegenheid voordoet namelijk de benoeming van den cadet tot luitenant, van den surnu merair bij de posterijen Rudolf, Frischmuths broeder, tot postdirecteur. Hetzelfde onderwerp, hetzelfde idee der halve als ons „Uitgaan" van Glanor, maar met minder ernst behandeld en ook eindigend met eene andere zegepraal. Ziedaar den inhoud van „Gevaarlijke Mid delen", het blijspel, waarmede de vereenigde Rotterdamsche tooneelisten, onder directie der heeren Le Gras en Haspels, het winter seizoen hebben geopend. 't Was een uitstekend begin; een goed gebouwd tooneelspel, vol gezonden humoren tintelend van geest. De heer Henri De Vries gaf ons den pseudo kranke, ontevreden, wrevelig, knorrig prachtig weer, waartoe zijne ietwat krakende stem zich uitstekend leende. Kranig werd hi1 ter zijde gestaan of liever bestreden door zijne weder helft, mevr. Van Eysden Vink; het zenuw achtige, opgewonden, getergde vrouwtje werd zeer natuurlijk door deze actrice vertolkt. De heer Van Eysden was als de cadet Erick recht op zijn dreef. Ook de heer Van Kerck- hoven typeerde don bescheiden, schuchteren surnumerair bij de posteren met veel waar heid en het welwillende, het gemoedelijke van dr. Ziegler was bij den heer D. Haspels in recht goede handen. Een alleraardigst tooneeltje was de cham pagne-scène tusschen mej. Rika Haspels, als Margot, de dochter van den would be zieken en den ouden vrijer Paul Van Hoven. Echt kinderlijk, naief, onschuldig werd het kleine roesje gedronken en even onschuldig was het verhaal, den vader gedaan. Het was voor het eerst, dat wij deze actrice in eene rol van zulk een omvang zagen op treden het was als het ware haar debut als tooneelspeelster en ze hoeft eene schitterende overwinning behaald. Nog ietwat meer vaste en krachtige stem uitzetting en mejuffrouw Rika Haspels zal ongetwijfeld een der sieraden van ons nationaal tooneel zijn. Van harte stemden wij in met de haar door de studentencommissie, in den vorm van een prachtigen ruiker, toegebrachte hulde, hopende dat nog menigmaal dit eerbetoon haar hier ten deel zal vallen. Het nastuk „Taalfouten" „La Grammaire" in het oorspronkelijk, is een by uitstek geestig blijspel, dat door het opgewekte, na tuurlijke spel van den heer Rosier Faassen, als de ongeletterde Francois Caboussat, vol komen tot z\jn recht kwam. Wijselijk had de vertaler de al te gewaagde aardigheden als „Voici un vase de la déca- dence" achterweege gelaten. Niettegenstaande het slechte weer, was de zaal goed bezet. Mr. L. H. Niouww. Van de „Daimler Motoren Ge- sellschaft, Cannstatt, agentschap: P.-Hendrik- kade 16, Amsterdam, vertegenwoordigd door de agenten J. P. Teding Van Berkhout en W. Köler Jr., zijn gisteren twee open booten met motor compleet in Leiden gearriveerd en hebben een plaats gevonden, welwillend toegestaan door den directour der Kweekschool voor Zeevaart, aan de schoeiing, loopende langs die inrichting, waar zij hedenmorgen heelwat bekijks hadden, vooral toen de met goud bekroonde stalen boot zijne proeftochten door Leidens grachten aanvaardde. Van een der passagiers, die een proeftochtje meemaakte, ontvingen wij de volgende mede- deeling, welke wy gaarne een plaats geven. Hij zegt o. a.: Wy namen plaats, nadat door den heer W. Köler Jr. de constructie van den motor was verklaard, welke duidelijk en begrijpelijk was en op voldoende wijze aantoonde dat wij zonder gevaar ons te boord konden be geven. Krachtige slagen brachten ons direct in ruim vaarwater en vooruit ging het met eene snelheid van 9 11 mijlen. Zijn helper nam de leiding op zich en met genoegen constateerden wij, dat geen machi nist noodig was, want de behandeling is eenvoudig en begrijpelijk en kan door ieder gedaan worden. Geen rook was zichtbaar, geen roet viel op onze kleederen, geene hitte ondervonden wy, wèl koude door de snelheid, waarmee de boot het water kliefde; geen onaangename lucht was merkbaar en geene gevaar bestond er, omdat er geen ketel is, geen spanning en ook geen vuur, tenzy men de gloeiende pla tina punten, benoodigd voor de gasvorming der benzine, als zoodanig kan aanmerken. Binnen eenige minuten was de machine voor den tocht klaar en volgens de mededee- üng, dat 0.6 liter per paardekracht wordt verbruikt, zyn de kosten gering te noemen. By den inventaris der boot behooren ook ver schillende benoodigdheden, als: riemen,boots haak, enz., wanneer eventueel een defect mocht ontstaan. Maar met het vaartuig, waarmede wy onzen proeftocht deden, is het gevaar daarvoor tot een minimum gereduceerd. Ofschoon de booten naar onze meening „pryzig" zyn en daardoor niet onder het bereik van velen zullen vallen, variöeren deze toch aanmerkeiyk en zyn zy „naar venant" tegen verschillende pryzen verkrygbaar. Maar wie eene goedkoope en genoeglyke waterreis door ons Vaderland wil maken, wie werkeiyk eene vacantie wil doorbrengen, waarby hy velen aan zich verplicht, of wie met anderen in compagnie zich zulk een vaartuig aanschaft, hy kan verzekerd zyn, dat het uitgegeven kapitaal eene goede rente afwerpt. Naar wy vernemen, is de heer "W. Köler Jr. gaarne bereid verdere inlichtingen te verschaf fen en wy vertrouwen dat belangstellenden niet tevergeefs by hem zullen aankloppen. Ons heeft een en ander in hooge mate be vredigd. Hedennacht heeft eene gasont- ploffing plaats gehad by den heer v. T. op de Breestraat alhier, waar dientengevolge nogal aanmerkelyke schade is aangericht Het is ons n a d e r g e b 1 e k e n d a t de brandmeester van de spuit aan de Heeren straat, vermeld in het bericht omtrent den brand van den houtzaagmolen to Zoeterwoude, zelf wel niet thuis was toen men hetblusch- werktuig uit het spuitenhuis wilde halon, doch dat men aan zyne nabygelegen woning den sleutel heeft gehaald, welke gelukkig paste, daar men met een anderen sleutel, eveneens voor het spuitenhuis bestemd, de deur niet open kon krygen, waardoor eenige tyd nutteloos verloren ging. Toen do spuit aan het terrein des onheils was genaderd, was echter, zegt men ons, ook de bewuste brandmeester aanwezig. Eere wien eere toe komt! Thans heeft zich ook het mond en klauwzeer vertoond by de koeien van L. P., landbouwer aan den Hoogen Ryndyk, en by die van W. L., landbouwer in het "West-Einde, beiden onder Zoeterwoude. By vonnis van de arrond.-recht bank te 's Gravenhage werden gisteren nog veroordeeldP. F., spoorlooper te Leiden, tor zake van wederspannigheid, tot 7 dagen J. F. K., werkman to Aarlanderveen, wegens mishandeling, tot f 6 boete of 5 dagen ge vangenisstraf. Te Voorhout is het aanvallige, omstreeks tienjarige dochtertje van den ploeg baas v. R. door eene locomotief aangereden, toen zy haar hoedje, dat was afgewaaid, wilde grijpen, terwyi het hevig stormde, ten gevolge waarvan zy de machine blykbaar niet heeft gehoord. Het ongelukkige kind overleed weldra aan de bekomen verwondingen. Door eene onbekende oorzaak ontspoorde gisteren de sneltrein van Tort- ninth naar Wallance op de lyn van den Chicago-Western Indiana spoorweg. Vele wa gons werden vernield en de puinhoop geraakte in brand. Eene menigte personen is gewond. De brand ontstond vóór het reddingswerk geëindigd was, zoodat alle andere personen, die nog onder het puin lagen, in de vlammen omkwamen. De „Standard" verneemt uit Odessa, dat 27 personen zyn omgekomen by eene aardbeving in Kutias. BUITENLAND. Duitschlaud. De „Kölnische Zeit." weet mede tedeeleo dat in het legerontwerp het effectief in vredestyid van 1 Oct. 1893 tot 31 Maart 1899 bepaald wordt op 492,068 man. Daarvan zyn 711 bataljons infanterie, 417 eskadrons cava lerie, 434 bataljons vesting-artillerie, 24 batal jons pioniertroepen en 21 treincompagnie^n. Men neemt aan dat in 't algemeen by de niet bereden wapens de 2-jarige diensttyd zal worden ingevoerd. De sterkte van het kader zou by de Ryksbegrooting worden vastgesteld en daarby de eenjarig vry willigere niet mede gerekend worden. In de toelichting der legervoorstellen worot betoogd, dat de militair-politieke toestand m liet nadeel van Duitschland is gewyzigd en dat er daarom ingry pende maatregelen noodig zyn. Het voormalige overwicht van Duitsch land is verdwenen. Frankryk kan 4,053,000 man in 't veld brengen, Rusland 4,556,000; door de legerhervorming zou Duitschland een getal van 4,400,000 bereiken. Vereenigde Staten. Mevrouw Harrison, echtgenoote van den president, is overleden. De „World" verneemt uit Buffalo van 25 dezer, dat de wissel wachters in de Vereenigde Staten opnieuw eene monster-werkstaking voorbereiden, die in Mei beginnen zou. Zjj willen pogen vóór de tentoonstelling begint het verkeer met Chicago te verlammen on zoodoende inwilliging van hunne eischen to verkrygen. Telegrammen. BERLIJN, 24 October. De „Reichsan- zeiger" schryft: „De „Kölnische Zeitung" maakt den tekst der legervoorstellen en hunne toelichting openbaar. Daar het leger ontwerp den Bondsraad als geheim is toe gezonden en de Regeering niet voornemens was het in zyne tegenwoordige gedaante, d. i. vóór behandeling in den Bondsraad, open- baar te maken, kan de „Kölnische Zeitung" slechts langs onregelmatigen weg van het legerontwerp kennis gekregen hebben." SEVILLA, 25 October. De gezondheidstoe stand van den koning blyft beteren. De koning bracht den geheelen dag buiten het bed door. LONDEN, 26 October. Volgens de „Daily News", is Spanje in onderhandeling getreden over het sluiten van een handelsverdrag met Portugal, dat aan de Cortes zal worden over gelegd, tegelyk met de ontwerp-verdragen met Noorwegen en Nederland. PHILADELPHIA, 24 October. Hedenochtend had eene botsing plaats tusschen een sneltrein, welke zich van Shamokin naar Philadelphia begaf, en een steenkolentrein. Daarby z\jn 7 personen gedood en 21 gewond, velen ernstig. De puinhoop geraakte in brand. De ramp is veroorzaakt door den machinist van den steenkolentrein, die aan het bevel om in het station te blyven totdat de sneltrein zou zyn voorbygestoomd, niet gehoorzaamde. NIEUW-YORK, 25 October. De „New-York Herald" verneemt uit Laguayra, dat Barcelona in handen van de aanhangers van Crespo ge vallen is, die overwinnen in de geheel© pro vincie Bermudez, waar de aanhangers der vorige regeering hunne laatste krachten hebben uitgeput. Yaguaracuto, hun bevelhebber, en zyne officieren zijn gevangengenomen. BUDA-PESTH, 25 Oct. De ministers Czaky en Szilagyi zyn uit het ministerie getreden. Cziracky zal in plaats treden voor den minis ter van eeredienst Czaky. WEENEN, 25 October. De Ryksraad zal op 5 November weder byeenkomen. De „Neue Freie Presse" spreekt tegen, dat graaf Szapary als Hongaarsche minister president zyn ontslag zou hebben ingediend en dat reeds eene crisis zou zyn uitgebroken. Wel is eene crisis ophanden. De keizer is zeer ongunstig gezind jegens de oppositie, vooral nu zy heeft bewerkt, dat aan Kossuth den titel van burger van Buda-Pesth verleend werd, en heeft onverwachts Gödöllö verlaten, waar hy tot December had willen blyven. LEIBEN, 25 October. De heeren Wirtz, piano, en Timmner, viool, openden gisteravond in de Stadszaal de serie der drie door hen aangekondigde Beet- hoven-soiróes, waarop de sonates voor piano en viool van dezen grooten meester zullen ten gehoore gebracht worden. Dit eerste concert had onder de niet gun stige omstandigheid plaats dat tegelijker- tyd door het tooneelgezelschap der heeren

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2