terdam naar Java, vertrok 19 October van Southamptonde „Salak", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 15 Oct. Oitavos; de „Prins Maurits", van West Indie naar Am sterdam, vertrok 17 Oct. van Havre; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 19 Oct. te Genua; de „Prinses Wilholmina" vertrok 19 Oct. van Batavia naar Amsterdam; de „Rotterdam", van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde 17 Oct. Prav/lepoint; de „Bundesrath", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriv. 18 Oct. te Napels; de „Jason", van Java en Singapore naar Amsterdam, passeerde 16 Oct. Perim; de „Batavia", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 19 Oct. te Port-Said; de „Drente", van Java naar Rotterdam, arriv. 19 Oct. te Perim; de „Conrad" arriveerde 20 October van Amsterdam te Batavia; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 19 October Kaap Rocca. By koninklyk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrond. Haarlem, tor stand plaats de gemeente Krommenie, J. Van Wer- meskerken, candidaat-notaris te Kralingen. Gemengd Nieu w Omtrent den hier gisteren op gestegen ballon meldt men ons heden uit Benthuizen Gisternamiddag tegon halftwee kreeg men in de onmiddellijke nabijheid dezer gemeente een drijvenden luchtballon in het gezicht. Voor korton tijd door eeno wolk aan het oog onttrokken, kwam by weldra weder te voorschijn, om spoedig daarna snellyk te dalen en op een stuk weiland neder te komen. Dit zonderlinge verschijnsel lokte Benthuizens ingezetenen derwaarts, die, onder commando van den luchtschipper, met luid gejubel het grootsche voorwerp in zijne oorspronkelijke gedaante naar een verder gelegen stuk wei land vervoerden. Deze plaats, vlak achter het dorp, gaf aan oud en jong eene uitmuntende gelegenheid, om het luchtschip van naderbij goed te bezien. Ook uit omliggende plaatsen kwamen enkele bewonderaars opdagen. Na hier den ballon te hebben onttakeld en opge borgen, zijn de beide luchtreizigers, die ge lukkig ongedeerd bleven, van hier weer naar Leiden vertrokken. In de gemeente Leiderdorp is bi) den landbouwer G. Van 't Riet hot mond en klauwzeer uitgebroken. De noodige maat regelen tot afzondering en ontsmetting zyn onmiddellijk genomen. De vrije oefeningen inden wapen handel, onder leiding van den Jsten luitenant Van Meurs, zijn verleden Maandag te Roelof- Arendsveen weder met een 30-tal jongelieden begonnen in de voor dat doel zeergeschikte, fraaie kolfbaan van den heer Van Lochem. De theorie-cursus zal in het vervolg gehouden worden in een der lokalen van de openbare school. Te omstreeks 12 uren heden nacht ontdekte men te Rotterdam een feilen brand in het benedenhuis van pand No. 97 aan den Oppert, waarin eerst sedert kort het ■depot in ijzerwaren en huishoudelijke arti kelen van de heeren A. De Vries en J. A. Levy is gevestigd. Do bewoner van het benedenhuis, de heer Levy, redde zyne zuster en zichzelven met moeite. Do brand is ontstaan in het middelge deelte van het magazijn, in dat benedenhuis gevestigd, en breidde zich snel naar de achter zijde van dat pand uit. Van de handspuiten waren er reeds een kwartier na de ontdek king zeven in werking gesteld. Door de werking van deze gezamenlijke spuiten was men den brand te omstreeks •één uur meester. Het ij zor waren magazijn is nagenoeg totaal uitgebrand. Naar men verneemt, wordt alles door assurantie gedekt. De oorzaak is tot nog toe onbekend. (N. R.) Hedennacht te omstroeks half- tw-ee waren eenige schippersknechts, kort te voren gekomen uit een tapperij aan de Leuveha- venOostzijde, ter hoogte van de Twee Leeuwen- steeg, te Rotterdam, bozig spektakel te maken, te vloeken, enz. Twee surveilleerende politie agenten begaven zich tot hen, om tot rust aan te manen, doch in plaats van daaraan te vol doen, kreeg de agent 3de klasse A. Brans van een hunner, vermoedelijk met een boksbeugel, een zoodanigen slag, dat hy eene vry ernstige wonde onder het linkeroog bekwam. Met be hulp van eenigo burgers werden drie der schippersknechts gearresteerd en naar het politiebureau aan de Pauwensteeg gebracht. De dader ontkwam. De verwonde agent is buiten dienst gesteld mooten worden. Poging tot moord te Amsterdam. Willem Meijer, een man in de kracht van z\jn leven, die met verschillende soort van handwerk den kost verdiende, maar meest als schoenlapper werkte, trok 2 jaar geleden uit Den Haag naar Amsterdam en bewoonde sedert met eene vrouw de bovenkamer van perceel No. 6 in de Onkelboeronsteeg by de Zanddwarsstraat. Meyer, die dikwyls te veel sterken drank gebruikte en dan in dien toe stand meermalen door de vrouw met stompen en klappen word ontvangen, verdroeg die kastijding in den regel lydzaam, en was dus, wat men daar noemt; niet kwaad voor de vrouw en haar kind. Gistermorgen was de schoenlapper weer half dronken en ontstond er daardoor als ge woonlijk een heftige twist. Zoozeer liet zich de vrouw eindelijk door hare drift boheorschen, dat zy een der schoenmakersmessen opnam en den man daarmede een diepen steek onder de linkerborst toebracht. „Bet, leg dat mes neerl" riep de gewonde, maar „neen, je krijgt er nog een" moet het antwoord daarop geklonken hebben. Hoewel doodelyk gewond, liep Meyer met zjjn kind op den arm, een knaapje van ten hoogste één jaar, de trap af en de steeg door, terwyl het bloed hem langs de kleeren vloeide en 6poren op de trap en op de straat achter liet. De ontstelde buren, die op hunne vragen slechts ten antwoord kregen: „O,'t is niets", dwongen den man eindelijk terug te gaan, toen hij reeds bijna den Kloveniersburgwal bereikt had, en hielpen hem weer do trap op; daar zakte de gekwetste bewusteloos ineen. Door een politie-agent, wiens hulp terstond was inge roepen, werd zoo goed en zoo kwaad het ging met doeken en watten het bloed gestelpt en een eerste verband gelegd; eenige oogen- blikken later kon men den man naar beneden dragen en word hy por raderbaar naar het Binnengasthuis vervoerd. Inmiddels was ook de vrouw de steeg ingeloopen en vertelde daar in het openbaar aan Heintje, de groentevrouw uit de buurt, dat zy Meyer met een mes gestoken had, terwyl zy daarby twee scherpe schoenmakers messen toonde, die zy nog in de hand hield. Natuurlijk werd zy door de politie in verze kerde bewaring genomen en naar het bureau in de Sint-Pietershal gebracht, waar zy een uur later, met haar kind op den schoot, in verwarde taal luid zat te klagen en te jam meren. Meyer ligt thans in het Binnengasthuis in hoogst zorgelyken toestand. Geruimen tyd na het voorgevallene versper den de menschen uit de buurt nog den doorgang in de steeg en verdrongen zich voor het lage huisje, de donkere trap opkykende, die toegang geeft tot het bedompte zolderkamertje, waar de daad werd gepleegd. (Hbl.) De pleegster van den moordaanslag heet Roosje Yan Oosten, maar is in hare buurt meer algemeen bekend onder den naam van „Bot." Yan andere zyde wordt als reden, waarom zy de daad pleegde, vermeld dat zy woedend was omdat Meyer buiten hare voorkennis een dubbeltje uit hare beurs had genomen om er drank voor te koopen. Met de iy stervangst in Gaas- torland (Fr.), die tot nog toe weinig gaf, gaAt hot in de laatste vier dagen uitmun tend. De westenwind hoeft voor een oostenwind plaats gemaakt en toen zyn de lystors los gekomen. Meer dan 30,000 lystor6 werden in de strikken govangen, eene waarde ver tegenwoordigende van f 3000. Een vanger ving op één dag 260 stuks; hy maakte dus een daggeld van f 26. Voor de rechtbank te Middelburg stond gisteren terecht de 21 jarige werkman A. De H., geboren en wonende te Wachtebeke (Belgié), ter zake dat hy op 1 Sept. j. 1. in de jachtvelden van den Moerspuy- en Zype- polder, onder de gemeenten Koewacht en Zuid- dorpe, in jagende houding heeft geloopon zonder voorzien te zyn van eene jachtakte, schrifteiyke vergunning van den eigenaar of rechthebbende, en toen hy aldaar werd achter volgd door de marechaussees Yan der Wiele en De Geus en den onbezoldigden rijksveld wachter Homelsoet, hoeft gepoogd dezen op- zetteiyk van het leven te berooven, door op ongoveer 100 passen zyn geladen jachtgeweer op hen te richten en dit af te schieten, waarin hy is verhinderd geworden doordat hot schot hen niet heeft geraakt, en eenige oogenblikken later terzelfder plaatse, nadat hem door den marechaussee Yan der "Wiele was toegeroepen 1 te blyven stilstaan, op ongeveer 30 passen afstands wederom zyn geladen geweer op 1 dien beambte heeft gericht en een schot op hem gelost en alzoo getracht heeft dien beambte opzettelyk van het leven te berooven, wolk schot hom evenmin geraakt heeft. De ten laste gelegde feiten wettig en over tuigend bewezen achtende, eischte de ambte naar tegen bekl. eene gevangenisstraf van één jaar, met bepaling, dat de in voorloopige hechtenis doorgebrachte tyd in mindering komen zal, bonevons enkele geldboeten. De verdediger meende vryspraak te moeten pleiten. Uitspraak 1 Nov. De „Pr. Gron. Ct." bevat thans volledig het vonnis, door de rechtbank te Groningen gewezen in de strafzaak tegen den commissaris van politie Vunderink. De recht bank heeft daarbij overwogen, dat de dag vaarding uitsluit het handelen van beklaagde in stryd met zyn plicht (art. 363 W. v. S.), zoodat het onderzoek en de uitspraak van den rechter in dezen is beperkt tot de vraag of het wettig en overtuigend bewys is geleverd van het misdryf, bedoeld bij art. 362 W. v. S.. zynde het aannemen van eene gift door een ambtenaar, wetende dat zy hem gedaan wordt ten einde hem te bewegen om, zonder daar door in stryd met zyn plicht te handelen, in zyne bediening iets te doen of na te laten. In het onderhavig geval nu hebben zy, van wie de beklaagde giften heeft aangenomen, niet de bedoeling gehad, den beklaagde te nopen tot het vervullen van zyn plicht, maar om hom te bewegen tot het doen juist van het tegendeel. Derhalve ontbreekt een der elementen van het ton laste gelegde misdryf, waardoor beklaagde moet worden vry gesproken van al hetgeen by de dagvaarding is ten laste gelegd. In verschillende bladen leest men eene mededeeling over een rechtsgeding tusschen de wed. Bulkley en de directrice van het kinderziekenhuis „Mary" te Apeldoorn. Naar de „Nieuwe Apeld. Crt." van bevoegde zyde verneemt geeft het volgende er do aan leiding toe. In de maand Maart jl. vergaderde het cura torium tot het vaststellen der rekening van 1891 en werd tegelyk besloten de Kon. be williging op de statuten der stichting aan te vragen. Dit alles werd behandeld buiten de wed. B. die niets meer met het kinderzieken huis uit te staan had. In de week die daarop volgde ontvingen de bestuursleden te Apeldoorn van een hunner collega's te 's-Hage (C. J. Knoote) bericht, ten einde in het belang der stichting alsnog weder samen te komen. In die vergadering, kort daarop gehouden, ver scheen tot aller bevreemding de wed. B. in persoon. Mot aandoening deelde zy mede dat volgens door haar ingewonnen rechtskundig advies, de aan het kinderziekenhuis door haar geschonken fondsen, by eventueel overriyden der schenkster, niet onaantastbaar waren en de beste wyze om dat bezit duurzaam te bevestigen zoude zyn de stichting te ont binden, de statuten dus niet te wyzigen maar eene geheel nieuwe instelling op te richten. De gelden behoefden de brandkast niet te verlaten, alles was slechts eeno quaestievan vorm in weinig tyd op te lossen. Alleen moes ten de tegenwoordige curatoren hun ontslag nemen, om echter na korte dagen weder als beheerders op te treden; de belofte dat zy zich aan die zaak niet zouden onttrokken, met aandrang gevorderd, scheen der bravo vrouw rust te geven. De heeren vielen in den hun gespannon strik. Eenmaal deor hunne handteekening te hebben verklaard hunne taak neder te leggen, zy het ook met gansch andere en zeer tydelyke bedoeling, bespeurden zy alras dat de stichtster trachtte de fondsen voor goed tot haar te doen terugkeeren. Deze maakt nu ook aanspraak op het gebouw en den tuin. Inmiddels hebben de vorige bestuurs leden aan het hunnerzydsch gegeven wo.ord gestand gedaan en eene nieuwe instelling opgericht, waarvan de statuten blykens de Staatscourant van 25 Sept. 11. by kon. besluit zyn goedgekeurd. Met belangstelling ziet men den afloop van het rechtsgeding te gemoet. Yoor de gemeente Apeldoorn is het te wenschen dat de inderdaad nuttige stichting, waar reeds zoovele zieke kinderen verpleegd werden en die zich in toenemende sympathie mag verheugen bewaard blyve. Uit Deventer meldt men: Van den sneltrein der Oosterspoor, hedenmorgen om 6.31 uit Almeloo vertrokken, zyn by de Snippeling een tender en een bagagewagen uit het spoor geraakt. Geene persoonlyke onge lukken zyn by het ongeval te betreuren. Alleen ondervond het verkeer vertraging. De reizigers zftn met een hulptroin om 8.25 naaf Apeldoorn gebracht. Een onzer lezers deelt ons mede dat hy van zyne familie uit Harzburg een brief heeft ontvangen, waarin gemeld wordt dat aldaar eergisteren de eerste sneeuw is gevallen, en wel in vry aanzienlyke hoe veelheid. Gisternacht werden in het Neder- einde der gemeente Jutfaas twee kinderen aangetast door cholera asiatica. Beiden z(jn 1 in den loop van den dag overleden. De alleenwonende persoon te Dordrecht die wegens een vermoedelyk geval van cholera nostras naar het ziekenhuis werd overgebracht, is herstellende. De cholera lyder, Maandag te Vianenover- leden, kwam van Utrecht, waar hy ongekookt water uit den Vaartschen Ryn had gedronken. Te Utrecht zyn gisteren oen kind van 3'/, jaar en een kind van 7 jaar van het Gietershof in de Amalia-Stichting aan cholera overleden. Heden is aldaar ook een geval van cholera aangegeven op den Vleutenschen weg. De vrouw van den Jutfaschen weg ge wordt nog in de Amalia-Stichting verpleegd. Te Mechelen zyn gisteren zes cholera gevallen voorgekomen, waarvan twee met doodelyken afloop. Officiéél wordt gemeld dat te Hamburg gisteren zyn aangegeven 11 gevallen van cholera, waarvan 1 met doodelyken afloop. Yele ernstige gevallen van cholera worden I uit Rembert-lez-Authel, by Lens, gemeld. Ook de overige 6 man der equi- j page van het brikschip „Bellona," waarvan 3 personen in eene jol werden aangetroffen en gered door eene Scheveningsche bom, zyn behouden gebleven. Zy werden door het stoom schip „Frankfurt" in eene boot aangetroffen en te Antwerpen aangebracht. De slagers te Leeuwarden heb ben den prys van het rundvleosch met 10 cents per kilogram verlaagd. Te Apeldoorn is, nude ryks-en gemeente-politie versterkt zyn, de rust niet meer vorstoord. De gemeente-ontvanger van Sleeswyk is gearresteerd, wegens een tekort in de kas; de man, die in hoog aanzien stond, moet sinds jaren hebben geknooid. Gisteren is de langste telephoon- verbinding ter wereld, namelyk de lyn, welke Nieuw-York met Chicago verbindt, na met succes beproefd te zyn, geopend. BUITENLAND. Frankrijk. Het bestuur van de werkstaking te Car- meaux is permanent byeen in bet hotel Alary. Men wacht met ongeduld op telegram men uit Parys. Men weet niet of de troepen, welke gezonden worden, die, welke reeds te Carmeaux zyn, komen aflossen, of dat zy hen komen versterken. Tot heden is nog geen officiéél telegram hieromtrent gekomen. De berichten, uit Parys ontvangen omtrent de interpellatién in de Kamer, worden druk be sproken. Op eene vergadering van werkstakers, gisteravond gehouden, is beslotengeen be sluit te nemen, voordat de heer Baudin terug zal zyn. De heer Chauvière zei dat de werkstaking van Carmeaux even noodzakelijk was als de revolutie. De tallooze onrechtvaardigheden, welko begaan zyn, maken haar onvermydeiyk. Hy stelde eene motie voor, waarby de ver gadering aan Baudin en Vaillant haren dank bracht voor hunne pogingen, om van den ge meenteraad van Parys en de Kamer onder- scheidenlyk 100,000 en 200,000 fr. te ver- krygen ten behoeve der werkstakers. Dit voorstel werd, evenals een voorstel tot voortzetting van de werkstaking, met alge- me ene stemmen aangenomen. Een later boricht meldt dat de Parysche gemeenteraad een voorstel om 100,000 fr. toe to staan voor de werkstakers te Carmeaux verwierp, maar met 45 togen 6 stemmen een voorstel aannam om voor dit doel 10,000 fr. te verleenen. Zooals reeds word gemeld, heeft de Fransche regeering eene belasting van 10 fr. voorgesteld op ry wielen. Dit cyfer geldt echter alleen voor ry wielen, die geheel en al als weeldeartikel gebruikt worden; wordt het rywiel aangewend, om spoediger bezigheden te kunnen afdoen, dan wordt er slechts 5 fr. van geheven. Waar het voor publiek gebruik bestemd is, blyft het geheel vry. De minister Bouvier schatte het aantal

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2