K® 10020. Vrijdag 21 October. A9. 1E92. t§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 muudoof 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN V»n 18 regel» f 1.0#. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grooter# letter» neer pleetarnimte. Tooc bet tnca:3eeren buiten de *Ud wordt ƒ0.05 berekend. Dit nonuaer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 20 October. Het wetsontwerp tot onteigening voor vaart-verbetering in de gemeente Leiden, dat als een noodzakelijk complement is te be schouwen van de in 1883 door de Staten van Zuid-Holland besloten vorbetering van de watorgeraoenschap tusschen Ryn en Sohie, heeft in de afdoelingen der Tweede Kamer geene bedenking ontmoet. By het onderzoek van de suppletoir© be- grooting van binnenlandsche zaken voor 1891 werden oenige inlichtingen gevraagd omtrent de resultaten van de nieuwe methode, by de jongste volkstelling gevolgd, ook wat de kosten betreft. Voorts werd het denkbeeld geopperd, om de arts- en middelbaar onderwijs examens eenigszins te beperken, niet alleen met het oog op de kosten, maar vooral ook in verband met de veelvuldige en voortdurende onttrek king van leerkrachten aan het onderwijs. By do gisteren vanwege het departement van koloniën te Amsterdam gehouden aan besteding voor do levering van 2000 wollen dekens, zwaar 2.185 K.G., en 500 wollen dekens, zwaar 1.10 K.G., zijn aannemers geworden de heoren Gebrs. Van "Wyk Co., alhier, voor ƒ8755. Door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat de commissie tot hot examineeren. van hen, die eene^ ftkto van bekwaamheid wenschen te verkrygen tot het geven van middelbaar onderwys in de Neder- landsche taal, geschiedenis, aardrykskunde, Staathuishoudkunde en statistiek, Staats inrichting en schoonschryven voor het jaar 1892, zitting zal houden te 's-Gravenhage, en zyn benoemd tot lid en voorzitter dier commissie dr. W. B. J. Van Eyk, inspecteur van het midd. ond. te 's Gravenhage; tot leden dr. J. Te "Winkel, dr. C. M. Kan en mr. P. W. A. Cort van der Linden, hoog leeraar aan de gemeenteiyke universiteit te Amsterdamdr. P. L. Muller en mr. J. T. Buys, lioogleeraar aan de Ryks-universiteit te Leidendr. P. J. Blok, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te Groningen; dr. A. Kluyvor, mede-redacteur van het woorden boek der Ned. taal te Leiden, dr. H. Blink, privaat-docent te Amsterdam. Op den 17den September jl. overleed, op reis naar Nederland, aan boord van het stoomschip „Salak", van Batavia, de heer P. A. C. H. T. A.J|WerdmüUer Von Elgg, geps. kapt. van het O.-I. leger. De ovorledene was den 21sten Miart 1838 te Leiden geboren eu bereikte dus den ouderdom van ruim 54 jaren. In 1857 naar Indiö vertrokken, werd hy 2 jaren daarna in do maand Februari tot 2den luitenant benoemd. In Mei 1862 volgde zjjne bevordering tot lsten luitenant. De heer Von Elgg heeft zich in de jaren 1860 en 1861 verdienstelyk onderscheiden by de krygsverrichtingen in de Zuider- en Oostorafdeoling van Borneo. Voor zyn by die gelegenheid gehouden gedrag werd hij eer vol vermeld met toekenning van het desbe treffend eereteeken. Wegens eone bekomen wonde werd hy in Februari 1865 eervol ont slagen met aanspraak op pensioen. Door mejuffr. F. Van Hulzen, kwee- kelinge aan eene byzondere normaalschool te Hoithuizen, is j.l. Dinsdag te Roermond met gunstig gevolg examen afgelegd in de vrye- en orde oefeningen der gymnastiek. Door do afdeeling Alfen aan den Ryn van het Nederlandsch Onderwyzers-genoot- schap, is een adres aan don minister van binnenlandsche zaken verzonden, om adhesie te betuigen mot de verzoekschriften van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onder- wyzers-genootschap en den Bond van onder- wyzers, om pensioen voor onderv» yzers-wedu- wen en weezen. Een dergelijk adres is ook ter teekening gezonden aan alle openbare onderwyzors in het arrondissement Woerden. Onder goedkeuring van den ambachts heer van Benthuizen is aldaar by de Ned.- Herv. gemeente tot predikant beroepen de heer Heyer, candidaat tot den H. Dienst, te Utrecht. Hot hoofdbestuur der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen heeft tot zyn voorzitter benoemd prof. mr. G. A. Van Hamel. Tot leden der commissie van onderzoek in zake het Toynboe-werk zyn gekozen de heeren mr. A. Bloembergen Ez., W. J. Biydensteyn en dr. W. Pleyte, loden van het hoofdbestuur, benevens mr. F. N. Sickenga, te Dordrecht, en als secretaris der commissie mr. J. Van Gijn, te Leiden. Do commissie tot. samenstelling van het Noderlandsche Liederenboek bestaat uit de heeren Daniël De Lange, dr. G. Kalff, jhr. J. C. M. Van Riemsdyk, A. C. Wertheim en rar. G. A. Van Hamel. De commissie van onderzoek naar het leerlingwezen is samen gesteld uit de heoren B. H. Heldt, te 's-Gra venhage; F. Westerouwen van Meeteren, te AmsterdamD. W. Stork, te Hengeloo, en mr. J. H. L Bergsma, te Amsterdam, als secretaris. Examens vrye en orde-oefeningen dfr gymnastiek. 's-Hage, 19 Oct. Geëxamineerd 12 mannel. candidaten; toegelaten do heeren O. W. Van der Beek, van Bodegrave; C. J. Van Gulick, van Delft; C. Brander, van Middol- harnis; H. Heistek, van Hazerswoude; G. Van Rysson, van idemS. Van Bachum de Boer, van Bodegrave; H. J. Van der Kraan, van Bleiswyk; D. Ch. Schuit, van Leiden; P. W. De Jong, van Oegstgeost; Th. De Van, van Zoeterwoude; H. A. De Man, van idem; enJ. Van den Briel, van Leiden; en 6 vrouw, cand toegelaten de dames: S. H. E. Prins, van Leiden; S. J. Van Eyk, van Gouda; J. C. Kunst, van Delft; S. Groot, van Langbroek; C. Japikse, van Leiden, on J. M. E. De Kroes, van Voorschoten. De nota, door den heer Goeman Bor- gesius in zyne afdeeling overgelegd, by de behandeling van hoofdstuk V der Staatsbe- grooting, over de wetten en vorordeningen betrekkelyk de cholera, is in haar geheel in hot „Vad." opgenomen. Daarin wordt betoogd, dat de ervaring in de laatste maanden ge leerd heeft, dat de bestaande wet tot voor- zioning tegen besmettelijke ziekten deels aan de hoofdregeering geene voldoende bevoegd heid geeft, deels aan de lagere besturen te veel vrijheid laat, om te verzuimen wat noodig is. De wet is te zwak, waar het geldt eene ziekte als de cholera. Alleen reeds de gebrekkige regeling der bevoegdheid van den burgemeester tot het nemen van maatregelen ter bestryding van de ziekte zou eone her ziening der wet rechtvaardigen. Dat in menig opzicht strengere bepalingen noodig zijn, is in de laatste weken reeds duidelyk aan het licht gekomen; o. a. wordt het geval aan gehaald, dat een burgemeester pertinent wei- gorde, tot voorkeming van verspreiding der besmetting datgene te doen, wat het toe zicht dringend noodzakelyk achtte en ook in andere gemeenten met het beste gevolg werd toegepast. Verder is inkrimping noodig van den termyn voor de aangifte van een ziektegeval aan het gemeentebestuur en moet die verplichting ook tot de gevallen van cholera nostras worden uitgebreid. Een paar te 's Gravenhage voorgekomen zaken de buVgemeester heeft daar aan personen, die uit eene besmette slaapstede waren overge bracht naar eene andere verblyfplaats, laten zeggen, dat zy als vrye mannen konden gaan j waar zy wilden, en bewoners van een be smet perceel, wier meubelen en beddegoed waren weggevoerd, hebben op den vloer moeten slapen, omdat de gemeentolyke auto riteit zich niet bevoegd of verplicht achtte, daarin te voorzien worden voorts aange haald als bewyzen van de wen6chelykheid van verscherping dor wetteiyke bepalingen. Ook aan de hoogo regeoring geeft de wet niet de noodige bevoegdheid om by het uit breken van cholera onmiddellyk krachtig te kunnen optreden. Het toezicht op verdachte schepen is onvoldoende geregeld; vooral de regeling voor uit zee komende schepen is ge brekkig; van eigenlyk gezegde quarantaine is daarby geen sprake, behalve in het geval van ziekte, of althans van verdachte verschyn- selen aan boord gedurende den tyd der ont smetting. Ook de regeling voor binnenschepen eischt verbetering. Eindelyk wordt de op merking gemaakt, dat het kon. besluit van 4 Sept. 1892 tot vaststelling van buitengowone maatregelen, voornamelyk betrekking heb bende op bevoiliging van de landgrens, eerst kwam toen de epidemie te Hamburg byna reeds haar toppunt had bereikt, terwyl hot toch eerst over vyf dagen in werking kon treden, omdat in de wet die termijn als mini mum verplichtend voorgeschreven was. Blyk- baar heeft de wetgever niet gedacht aan eene zoo groote urgentie als hier in casu aanwezig was. In die leemten moet zoo spoedig moge- lyk worden voorzien, opdat men niet opnieuw door gebondenheid van dien termyn in moei- lykheden gerake. Onder opmerking, dat op den duur ongo- twyfeld van preventieve maatregelen, ook in tijden dat er geen besmettelyko ziekte heerscht, het meeste nut te wachten is, wordt ten slotte even stilgestaan by de woningvraag, waarop In de laatste weken weder meer dan ooit de aandacht gevestigd was. Mr. Borgesius herhaalt zyn aandrang by de regeering, om zich het groote volksbelang der opruiming, in het belang der openbare gezondheid, van ar beidersbuurten, die nu broeinesten zyn van besmetting, meer aan to trekken. Hy voegt er by, dat naar zyne overtuiging ook maat regelen tegen de verontreiniging van rivieren, kanalen, enz., driDgend noodzakolyk zyn ge bleken. H. M. de Koningin-Regentos schonk by haar vertrek uit Burgsteinfurt 500 mark aan de armen aldaar. De Staatscourant van 20 dezer bevat de wet van 27 Sopt. 1892 (Stsbl. 223), betreffende de Vermogensbelasting. Onder de veranderingen, welke in het legatie personeel der vreemde mogendheden by ons Hof aanstaande of reeds bekend zyn, noemt men ook eene verplaatsing van den Italiaanschen gezant. Mr. L. W. C. Iveuchenius, lid der Tweede Kamer, hoopt morgen zyn 70sten verjaardag te vieren. Volgens „De Boodschapper" zal hy D. V. zyn geboortedag te Londen by familieleden herdenken. Voor de feestviering, welke den 3lsten dezer te Wittenberg onder deelneming des keizers zal plaats hebben, wegens de vol tooiing der onder keizer Frederik begonnen vernieuwing der Lutherkerk en waartoe verscheidene buitenlandsche protestantsche souvereinen zyn uitgenoodigd, zal H. M. de Koningin-Regentes der Nederlanden, die ook eene uitnoodiging heeft ontvangen, zich doen vertegenwoordigen door baron Harden- broek van 's-Heeraartsberg en Bergambacht, opperschenker. De Amsterdamsche gemeenteraad ver wierp gisteren met 24 tegen 11 stemmen de voordracht om aan twee volksscholen lste kl, eene vervolgklasse te voegen tot aan sluiting aan het middelbaar onderwys, voor namelyk met bet oog op den ongunstigen toestand der financi-'n. De Raad debatteerde verder lang over den aanleg van trambanen in de nieuwe stads- j wyken, en wel over het beginsel: concessie of gemeentelyke exploitatie, waarby 't voorstel- Dykmans, om eene proef met gemeente- exploitatie te nemen, met 21 tegen 14 stem men werd verworpen. Tot viering van het 50 jarig bestaan der Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank had gisteravond in de groote zaal van het gebouw van de Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam eene openbare vergadering plaats. Na het zingen van een welkomstlied her dacht de voorzitter in enkele trekken het verleden van de Vereeniging en wees daarbij op den grooten vooruitgang, dien de afschaf fing maakte, als gevolg van eene kentering in de openbare meening. Deze vooruitgang is zóó groot, dat schier goen congres over vragen van philanthropi- schen aard wordt gehouden, of de afschaffing komt ter sprake. Aan het slot dezer toespraak bracht de voorzitter, die reeds vroeger hulde had ge bracht aan den aanwezigen oud-minister Heemskerk, dank aan eenige autoriteiten, die de vergadering bywoonden, in het byzonder aan jhr. Schorer, den Commissaris der Koningin, welke woorden met luide toejni- chingen werden begroet. De algemoene secretaris, mr. C C. E. d'Engel- bronner, gaf daarna een zeer uitvoerig over zicht van de geschiedenis der afschaffingen van de Ned. Vereeniging, ten bewyzo dat deze laatste niet tevergeefs heeft gearbeid. Na dit overzicht, dat zich door eene byzon dere nauwkeurigheid onderscheidde, nee', de de spreker op verzoek van den minister van justitie mede, dat het eerelid van de ver eeniging, do heer C. S. Adama Van Sehel- tema, i6 benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, en de voorzitter, de heer E. J. W. Koch, tot ridder in de Oranje- Nassau-orde. (Deze benoemingen zyn in de Staatscourant van heden opgenomen.) Nadat de voorzitter had te kennen gegeven- met deze onderscheiding vooral zoo ingeno men te zyn, omdat ze eene hulde aan de Vereeniging is, werden door het koor nog eenige liederen gezongon. De voorzitter dankte het koor voor zyne medewerking en de afd. Amsterdam voor de ontvangst en sloot met een warm woord de vergadering. Betreffende dr. Mezgor schryft de corr©3- pondent van het „A. H." te Wiesbaden nog het volgende: Onze vroegere berichten omtrent het ver laten van Wiesbaden door dr. Mezger en diens vertrek naar Rome of Parys worden thans bewaarheid. Dr. Mezger heeft zich voor Parys verklaard en zal (zooals reeds gemeld is) den lsten April van het volgende jaar daarheen vertrekken. Op de muren van zyn* villa zyn aanplakbiljetten aangeslagen, lui dende „Te koop of te huur." In de wachtkamer der patiënten hangt een biljet, meldende dat de behandeling na 1 April a. s. te Parijs voortgezet zal worden. In den laatsten tyd nam het aantal patiën ten van dr. Mezger af. Blykbaar hoopt dr. Mezger te Parys, van waar hy waarschynlyk na een paar jaren naar Rome vertrekt, betere zaken te maken. Als reden voor zyn vertrek uit Wiesbaden geeft hy op dat hy zyn zoon, nadat deze eene Duitsche opvoeding genoten heeft, ook met de Fransche beschaving in aanraking wil brengen. De overheid alhier heeft beproefd hem van zyn besluit af te brengen, maar dit was tevergeefs. Een makelaar in huizen heeft thans van dr. Mezger in opdracht gekregen, diens land huis te verkoopen of te verhuren. Het stoomschip „Mönelaus", van Am sterdam via Liverpool naar Java, arriveerde j 18 Oct. te Singapore; de „Merapi", van Rot-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1