R». 10013. Donderdag 20 October. A0. 1832. <Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 19 Octebcr. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1G regela f 1.05. Iedero regel meer 0.17 Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad irordt ƒ0.05 berekend. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aaa de Groenesteeg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. Venker, oud-hoofd eener bijzondere school, vroeger voorlezer en voorzanger in de Pieters kerk, tijdens den veldtocht tegen België behooror.de tot het corps rustbewaarders van Leiden, enz. Vele vrienden van den overledene hadden rich mot de familie om de geopende groeve geschaard, waar ds. S. Kutsch Lojenga, pre dikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier, eenige woorden van waardeering over den doode sprak. Hij wees er op hoe Venker den aan zijne zorgen toevertrouwde kinderen het eerste licht der koesterende zon voor hunne geestes ontwikkeling deed zien, zoodanig, dat?rcees£er Tenker bij velen in hooge eere stond en üem later de naam van Vader Venker go- schonken werd; vervolgens schetste hij hem als Leidsch en Nederlandsch burger met zijne deugden en trouw en bracht hy in herinnering de welwillendheid en hulpvaardigheid, door Venker steeds bewezen daar, waar daartoe de gelegenheid bestond. Venker was in den waren zm des woords een Christenmensch. Kan in de groote maatschappij tegenwoor dig geen verlioi meer onherstelbaar genoemd worden, tóch is het dit ten opzichte der kin deren, voor wio de natuur evenwel niet wreed is geweest, omdat ze hun vader zoo lange jaren hebben mogen bezitten, een vader, die niet alleen door zijne kinderen en verdere bloed verwanten, maar ook door allen, die hem ken den, zoo innig werd bemind en hooggeacht. Toen spr. don goeden, braven, hartelijken, trouwen Venker een laatst vaarwel had toe geroepen, zoide een der beide aanwezige zonen, ds. A. M. Venker, predikant te Steenbergen, zijn ambtgenoot, die zich zoo menigmaal naar zijns vaders ziekbed had begeven, tevens dank voor de gesproken woorden, welke te tref fender waren omdat hy wist dat ze uit het hart waren gevloeid. Als kind paste het hem niet te dezer plaatse omtrent zyn vader veel woorden van lof te sprekenmaar d i t mocht hy met een dankbaar gevoel wel zeggen dat zijn vader by zjjne kinderen in onvergetelijke, dierbare herinnering zal blyven. Den aanwe zigen betuigde hy mede zyne erkentelijkheid voor de vele ondervonden blijken van belang stelling on voor de laatste eer, den overledene door hunne tegenwoordigheid alhier bewezen. Hy eindigde met een „rust zacht, lieve, trouwe vader 1" De plechtigheid maakte op allen eon diepen indruk. - De directeur van het rijks-telegraaf kantoor alhier, do heer I. Ouwenbroek, is benoemd tot directeur van het ryks-telegraaf kantoor te Groningen. in zyne plaats is tot directeur alhier be noemd de heor G. C. J. Verkerk, thans com mies der telegraphie van de 2de klasse. - Geiyk uit achterstaande advertentie blykt zal de Leidschö tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" den 31 sten October a. s. eeno uit voering met introductie geven in de groote zaal der Stadszaal. - Do algemeene vergadering der Ned. Vereeniging tot bevoi dering van Zondags rust zal worden gehouden op Donderdag 3 November te Rotterdam, in het Hotel des Pays-Bas. De leden van het hoofdbestuur, de afge vaardigden en de correspondenten zjjn door de afdeeling Rotterdam uitgenoodigd tot een gastmaal na afloop dor algemeene vergadering. Ter vervulling van drie plaatsen in het hoofdbestuur worden aanbevolenlo. de hee- ren F. C. De Bas, AV. F. L Pont en Doorman, allen to 's-Gravenhage; 2o. de heeren H. A. Van Beuningen, prof. dr. T. Cannegietor en mr. M. Crommolin, allen te Utrecht; 3o. de hoeren G. P. Ittman Jr., te Rotterdam, H. E. Schim van der Loeff en H. C. Van der Heide, beiden te Leiden. Tot onderwijzer by de Vereeniging voor lager onderwijs te Amsterdam is benoemd de heer C. Tiemeyer, ooderwyzer aan de ge- meenschappolyke openbare school van Zoetor- meer en Zegwaard. Door de Raden dier gemeenten is aan hem met ingang van 28 November a. s. eervol ontslag verleend. Gisteren werd de gemeente Valkenburg bezocht door den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht, die onder meer de open bare school inspecteerde en zich daar liet in lichten aangaande allerlei zaken, den gezond heidstoestand betreffende. Aanstaanden Zaterdag, 23 October, zal de heer F. M. Van Deventer, gemeente-genees heer te Woubrugge, des namiddags te halfvier in de openbare school te H oogmade gelegen heid goven tot kostelooze vaccinatie. Naar wij vernamen, kan binnenkort de indiening aan de Tweede Kamer worden te- gemoetgezien van eene nieuwe concept-over eenkomst, tusschen do Regeering en de Stoom vaartmaatschappij „Nederland" en de „Rot- terdamsche Lloyd" gesloten voor den mail dienst tusschen Nederland en Indië. (Fad.) Bij koninklyk besluit is dr. A. Kosters, te Enschedee, benoemd tot ridder in de orde van Oranjo-Nassau. Men doelt uit Wiesbaden aan de „Zutf. Ct." mede dat dr. Mezger in zyne wacht kamer door aanplakking heeft bekend gemaakt, dat hy met 1 April die stad zal verlaten, om zyne praktyk verder te Parys te gaan uit oefenen. Dit bericht wordt uit Wiesbaden van andere zyde bevestigd. Dr. Mezger hooft aan een agent te Wiesbaden opgedragen zyne villa aldaar te verkoopen of te verhuren. Het stoffelyk overschot van N. H. C. baron Van Tuyll van Serooskorken zal ATydag- ochtend om 11 uren op de begraafplaats „Eik en Duinen," bij Den Haag, worden tor aarde besteld. In den ziektetoestand van den vice- admiraal jbr. De Casembroot is in de twee laatste dagen weinig verandering gekomen. Hoewel de nachten rustiger waren, blyft de zwakte aanhouden. Een der Haagsche correspondenten van het „D. v. N.", die eenige curieuze intriges uit het leger vermeldt, schrijft aan dat blad Een ander, veel ernstiger intrige echter, houdt hier thans alle gemoederen bezig. Zooals u bekend is, heeft tot nu too in legerzaken eene bepaalde kliek onbepaald gezag uitge oefend. Die heeren z\Jn thans tot de over tuiging gekomen, dat kolonel Seyffardt niet meegaande genoeg is, en daarom moet Seyf fardt weg, en vervangen worden door een van de heeren van de coterie. Een groot aantal liberale Kamerleden hebben toezegging gedaan, de begrooting van oorlog te zullen afstemmen; men zal, zoo zeggen ze, er niet veel woorden over vuil maken, de begrooting afhameren en den minister doen vallen, onder voorwendsel dat hy te duur is. Tot zoover i3 het alleen eene herhaling van hetgeen wy zoo menigmaal beleefd hebben. Thans zyn de hoeren brutaler dan ooit te werk gegaan. Zy zyn een opvolger voor Seyffardt gaan zoeken en hebben do portefeuille van oorlog aangeboden aan den kolonel Eland. Kolonel Eland is juist een man naar hun hart, en men zou hem al heel slecht moeten kennen, om niet te begrypen, dat hy met hart en ziel met de heeren meegaat. Daar men echter niet kan rekenen op alle liberale Kamerleden, moesten ook de anti revolutionairen in den arm genomen worden- I Dozen waren er eerst niet toe te krijgen, omdat zy meenden dat de liberale party zich door Seyffardt weinig bemind maakte in het leger. Maar toen is waarachtig de heer Eland, alsof hy reeds minister was, met de anti revolutionairen gaan onderhandelen. Die onder handelingen zyn gelukt en kolonel Eland is zoo goed als zeker van zyne zaak. Kolonel Eland heeft den anti revolutionairen beloofd, dadelijk na zyn optreden eenige wyzlgingen voor te stellen in de mllitiewet (evenals Seyffardt dit gedaan heeft) en o. a. den per- sooniykon dienstplicht dadelyk in to voeren. De heeren samenzweerders rekenen ook nog op de hulp van enkele Katholieke Kamer leden, o. a. werd my genoemd kapt. De Ras, en wel omdat Seyffardt niet over te halen is tegen zyne overtuiging en tegen 's lands belang het geheel garnizoen te Maastricht te laten. Do gansche zaak is noodlottig voor ons land. Een hooggeplaatst persoon, die met my over deze intrige sprak, noemde den toestand w a 1 g e 1 y k. Hy zeide dat men de kliek gerust zou kunnen noemen: „Maat- schappy tot exploitatie der gelden, toegestaan voor hoofdstuk VIII (oorlog.)" Kolonel Eland is meer slim dan knap; hy is echter een man van de kliek, de zooge naamde vader van do bospottelyko stelling Amsterdam, die men thans wil maken. Hy is iemand, volgons wiens gevoelen nooit ge noog geld in vestingwerken kan worden ge stoken. doch die niets af weet van het leger; terwyl de wyze, waarop hy thans minister zal worden, allen waarborg geeft, dat tydens hy aan hot boofd van het departement zal staan, intriges vry spel zullen hebben. Examens te 's-Gravenhage, vry'e- en ordooefeningon der gymnastiek, 18 October. Geëxamineerd 12 mannel. candidaten; toe gelaten de heeren: E. Van Loo, uit Waarder; J. J. H. Bokhorst, uit Linschoten; A. J. Van Wijngaarden, uit BarwoutswaarderD. Ëeens, uit Woerden; M. J. Vroiyk, uit Oudewater; J. Njjland, uit Papekop; C. Staal, uit Leus den; Chr. Kraay, uit Lange Ruige Weide; F. Kal6boek, uit Woerden; H. Schipper, uit Vleuten; W. H. G. Nyenhuis, uit Woerden, en 6 vrouwel. candidaten; toegelaten mej. A. Schmal, uit Den Haag; C. C. Mulder van de Graaf, uit Den HaagA. O. Fuss, uit Warmond; A. C. Klein, uit Gouda; C. A. Gielen, uit Rotterdam, en P. C. Vorpoorten, uit Leiden. Naar het „U. D." verneemt, heeft de luitenant-kolonel M. C. U. Huber, van het 5do regiment infanterie, tot den minister van oorlog het verzoek gericht, wegens lichaams gebreken op pensioen gesteld te worden. De „Zw. Ct." deelt het voorbarig bericht mode dat bij den heer Frans Coenen ernstig plan bestaat zyn ontslag te nemen als directeur van het Conservatorium en van de Muziek school te Amsterdam. Als zijn opvolger noemt het blad zelfs den heer Dan. Do Lange, maar wy kunnen verzekeren dat dit bericht geen waarheid bevat. By koninklyk besluit is de heer A. J. Netto dos Reys erkend en toegelaten al6 consul-generaal van Brazilië te Rotterdam. Benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te 's Gravenhage, mr. A. E. Croockewit, than6 id. te Rotterdam. Aan J. J. Verbunt, op zyn verzoek, met ingang van 11 Nov. a. s.t eervol ontslag ver leend als notaris te Boksmeer. Voor den tyd van drie jaren benoemd tot plaatsvervanger van den districtsveearts, wien 's-Gravenhage als standplaats is aangewezen, de veearts D. Kruyt, te Delft. Goedgekeurd dat de burg. van Pannerden, R. A. Van den Bergh, en do burg. van Ooster- hesselen, S. J. M. Van Moock, zyn benoemd tot secretarissen dier gemeenten. Benoemd A. W. Bouwmeester, met ingang j van 25 dezer, tot burg. van Gieten, met toe kenning van eervol ontslag als burg. van Peize. Met ingang van 1 Nov. a. s. by "bet dep. van binn. zaken benoemd: tot commies, mr. J. L. A. Salvorda de Grave, thans adjunct- comm tot adj.-comm., B. C. Kips, J. G. Tromp, W. Groenemeyer en J. Croll, allen thans eersto kerk. Met ingang van 1 Nov. a. s. benoemd tot directeur van het telegraafkantoor te Arn hem, P. C. J. Meys, thans in gelyke betrek king te 's-Hertogenbosch. Met ingang van 1 Nov. a. s. benoemd tot directeur van het postkantoor te Haaks bergen W. Wetemans, thans klerk der pos terijen van de 1ste klasse. JPerso-vei^zicht. Nog steeds zyn de besprekingen door de Pers van do ingediende voorstellen tot wyzi- ging onzer Kieswet in vollen gang, in zooti vollen gang zelfs, dat slechts het voornaamste uit do verschillende bladen hier, met het oog op onze beschikbare plaats, kan vermeld worden. Omtrent de uitbreiding van het kiesrecht zegt de „N. R. Ct.": Stond het naet den welstand van ons volk, stoffelyk en geostelyk, zóó, dat er een half millioen meer dan nu verdiende in het kie zerscorps te worden opgenomen; dat wy de grenzen van het kiesrecht zelfs nog verder konden uitbreiden dan Engeland, wy zouden ons met dien reusachtigen vooruitgang mogen geluk wenschen. Wie echter eens om zich heen ziet on zich afvraagt, hoevelen er onder degenen, die wel wat lezen en schryven kun nen en niet aan den arme zyn, aan de stem bus geroepen, niet zullen weten wat zij doen hoevelen er zullen doen niet wat zy zeiven, maar wat anderen willen: by hem zal wel eens de twflfel opkomen, of wy zoo ver nog wol zyn. Over de door de „Tyd" gebezigde uit drukking, dat aanneming van het ingediende ontwerp-Tak „een gevaariyke sprong in het duister" zoude zyn, zegt de „N. R. Ct.": Er is gesproken van een sprong in het duister. Maar elk nieuw kiesrecht is een sprong in het duister. Wie daarom eene kies wet zou willen verwerpen, kan gerust van alle kiesrechthervorming afzien. Het is dan ook, meenen wy, niet de vraag, of men wel zeker is dat het kiesrecht niet tot de on- waardigen afdaalt, maar of men niet tot groepen komt, waarvan men zeker weet, dat zy tot een voor de gemeenschap zoo gewichtig recht niet bekwaam, niet ryp zyn. De vraag is of men, door tot aan de grens van het proletariaat te gaan, niet terechtkomt in kringen, waar „maatschappelyke welstand" als eene bittere spotterny klinkt, en onder het zwoegen en slaven in een ellendig milieu alle geesteiyk leven is moeten verstikken? Eene vraag, die nog zooveel ernstiger be- teekenis krygt, wanneer, zooals by ons aan geen den minston twyfel onderhevig is, van de groepen der als onwaardigen uitgesto tenen, nog moeten wegvallen, dat wil zeggen in het kiezerscorps moeten worden toege laten, de wegens misdryf veroordeelden, de uit het leger weggejaagden, de deserteurs en de wanbetalers van de belasting kohieren. De kieswet kan de kenteekeren van ge schiktheid en maatscbappelyken welstand stellen zooals zy wil; maar wie deze ken- teekenen bezit, in casu wie lezen en schryven kan en niet op de lysten van een armbestuur staat, en dan niet onder de rubrieken, door de grond wot zelve uitgesloten, valt, hy kan van de kiezerslysten niet geweerd worden. De uitsluiting in de grondwet is limitatief. Omtrent den eisch der geschiktheid luidt de meening van het „Vad.": "Wat den eisch der geschiktheid betreft, in zooverre hiermede bekwaamheid en doorzicht is bedoeld, komt het ons inderdaad onmoge-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1