Beroep»- en bcdr|JfsbeIn8<lD^g. Gisteravond is het ontwerp betreffende beroeps- en bedrijfsbelasting d;,e het recht van patent zal vervangen aan üe leden der Tweede Kamer rondgedeeld. Zy beoogt eene aanvulling van de Vermogensbelasting en heeft inkomsten tot maatstaf. Vooraf wordt aangenomen, als uitdrukkende het belaste vermogensinkomen, een zeker rente-percentage, hier gesteld op vier. "Wanneer een koopman of fabrikant f 100,000 in zijne zaak heeft belegd, en hg verdient daarmede f 10 000, dan wordt aangenomen, dat die f 10,000 reeds voor f 4000 getroffen zijn door de vermogensbelasting, zoodat de overige f 6000 volgens dit ontwerp slechts belast worden. Mot betrekking tot de Naaml. Ven nootschappen wordt voorgesteld het dividend boven 4 pCt. van het gestorte kapitaal der aandeelon te belasten; alsdan blijft een divi dend van 4 pCo. onbelast. Aftrek van 4 pCt. wordt toegelaten voor alle aandeelen zonder onderscheid. Zoo vaak door buitenlanders aan ingezetenen concurrentie wordt aangedaan op Nederlandsch grondgebied, of zoo vaak zy winst behalen door participatie in Nederlandsche onder nemingen, vallen zij in de bedryfs- en beroeps belasting. Winkeliers en anderen, in den vreemde gevestigd, die hier to lande hunne goederen rechtstreeks aan de verbruikers verkoopen, brand-, zee-, levens- of andere verzekerings maatschappijen, die hier te lande zaken drjjveD, worden naar dit ontwerp getroffen. Voor de raming dor winsten worden in het ontwerp regels gesteld. De belasting wordt rechtstreeks ingevorderd van hen, dio haar schuldig zijn, behoudens enkele uitzonderingen. Dezelfde methode van behandeling als voor de Naaml. Venn, wordt voorgesteld ten aanzien der winsten, verkregen door Coöp. on andero vereenigingon. Voor winsten, door firma's genoten, worden de fir- mante portonen aangeslagen, evenwel met vrijheid om de winst-verdeeling voor den fiscus geheim te houden. Voor deze belasting is eigen aangifte de algemeen© regel. Blyft de aangifte achterwege, dan zal do ambtshalve aanslag nooit minder kunnen zijn dun een zeker minimum. Er is een dubbel minimum voorgesteld. Een, dat voor allen geldt: tienmaal de huurwaarde der perceelen of percoelsgedeelten, die de belastingplichtige voor andere doeleinden dan zijn bedrijf in gebruik heeft; en een, dat geldt voor dezulken, die huane winsten of beloo ningen hoofdzakelijk ontleenen aan eigen of commissiehandel, nijverheid of scheepvaart; voor hen is het minimum 6 pCt. van hun vermogen, blijkens den aanslag in de vermo gensbelasting. Van kleine bazen en winkeliers on dergelijken, die geen f 13,000 bezitten, zal geene eigen aangifte gevraagd wordenzij worden ambtshalve aangeslagen. De bedrijven van land-, tuin- en boschbouw, veeteelt of veenderij worden buiten de bedrijfs- of beroopsbolasting gelaten. Er worden vier tarieven voorgesteld. Zg, die niet in do vermogensbelasting zyn aan geslagen, zullen eerst betalen bij een inkomen van /"600. Van do f 600 wordt 1 gehevon. De progressie is op gelijken voet geregeld als bg de vermogensbelasting. Pensioenen, lijfrenten en wachtgelden worden slechts voor de helft in rekening gebracht. Tarief B geldt voor hen, dio wel in de Vermogensbelasting zijn aangeslagen. Over het volle bedrag hunner bedryfs- of beroeps inkomsten zyn zy belasting schuldig, en wel 3.2 of 2 pCt., naar gelang hun vermogen de som van f 200,000 al of niet overschrydt. Voor staatsrechterlyke en andere lichamen, reederyen, commanditairen, deelgenooten in handelingen voor gemeene rekening enz., wordt voorgesteld de belasting te bepalen, voor sommigen op f 2, voor anderen op 3.20 van elko 100 der zuivere baten. Coöp. on andere vereenigingen en binnen- landsche roedergen op aandeelen, worden tegen ƒ2 belast. Sociëteiten worden aan het hoogste recht onderworpen. De belasting treft alle bedryven. beroepen en ondernemingen, die hier te lande worden uitgeoefend, onverschillilig of dit geschiedt door physieke of door rechtspersonen; door ingezetenen of door vreemdelingen. Bovendien onderwerpt het wetsvoorstel, zooals reeds ge zegd, aan de belasting ondernemingen, die bui tenslands worden gedreven, voor zoovor daarby binnen het R(jk wonenden betrokken zgn en naaml. venu., coöp. en andere instellingen, die hier 'o lande haren zetol hebben, onver schillig of haar arbeidsveld binnen-of buitens land gelegen is. Met bedrijf van buitenland- fcche ondernemingen, die er haar werk van maken kleedingstukken, stoffen en dergeiyke voorwerpen van dagelyksch gebruik, recht streeks aan particulieren hier te lande te zenden wordt daarom belast, omdat zy onzen ny veren eene scherpe concurrentie aan doen. Coöp. Verbruiksveroenigingen worden belast, onverschillig of zg uitsluitend handelen met hare leden of hare verrichtingen uitstrekken tot het bg haar aangesloten personeel. Wat door Coöperatieve Verbruiksvereenigingen aan de verbruikers wordt uitgekeerd, is de winst op het door de leden verbruikte en op den verkoop aan niet-ledon, welke in 's Ministers begrip anders door den winkelier wordt genoten. En in beide opzichten vindt hg geen redely ken grond om deze winst niet evenzeer te belasten als die van den winkelier. Alle ambtenaren van den Staat worden aan do belasting onder worpen. Ter bepaling van de zuivere bate eener onderneming moeten de verkregen voor- deelen worden verminderd met de rente van het bedrijfskapitaal, met de bedryfskosten en afschryvingen. Yrygesteld worden de winsten van werklieden vereenigingen ten doel hebbende het voorzien in huisvesting, het verstrekken van voorschot, onderstand, pensioen en be grafeniskosten. Eveneens worden vrygesteld scheepvaartondernemingen, inrichtingen voor onderwys van doofstommen enz. en inrichtingen met een liefdadig doel. In afwachting van eene nadere wettelyke regeling zullen goene opcenten voor gemeente of provincie op de bedryfsbelasting worden gehevon. Voorgesteld wordt de regeling der bedryfs- en beroepsbelasting te doen plaats hebben door commission, waarby tot zekere hoogte het stelsel voor de inkomsten-belasting in Pruisen is gevolgd. Voor het beroep zyn byna dezelfde regelen als voor de vermogensbelasting aangenomen. Tevens wordt in dit ontwerp eene regeling voorgesteld, volgens welke, by intrekking dor in Ned.-Indiè thans bestaande vrystelliog voor ondernemingen van in Nederland belasting plichtige maatschappyen het patentrecht, dat daarvoor in de kolonie geheven wordt, in mindering zal komen van hetgeen uit den zelfden hoofde in hot moederland verschul digd is. Strafbepalingen acht de minister bg do bo- drgfa- en beroepsbelasting onontbeerlyk, vooral waar het bestuur der belastingen op onwil der belastingschuldigen stuit en onwaarheden te constateeren zgn. Er wordt geldboete en, ingeval van recidive, hechtenis bedreigd, on- vorminderd de veroordeeling tot betaling van het enkel of hot dubbel der niet of te weinig betaalde belasting. Met de patentwet vervalt ook de belasting op de openbare vermakelykheden, nu het be- dryf der ondernemers als andere bedryven belast wordt. Gemengd Nieuws. T. v. V., van wien wy gisteren molding maakten, is Maandagmiddag omstreeks vier uren overleden. Hg zou reeds gisteren in het Ziekenhuis zgn opgenomen geworden, maar zgn toestand liet niet toe hem derwaarts te transporteeren. Hy is dus nog in zgn laatste eigendom hoewel niet onbezwaard gestorven. Advocaat-generaal Gregory con cludeerde heden voor den Hoogen Raad tot verwerping van het cassatieberoep van den uitgever van het „Leidsch Dagblad" tegen zyne veroordeoling door het gerechtshof te '8-Gravonhage, wegens het inbreuk maken op eens anders auteursrecht door het over nemen van den hoofdzakelyken inhoud van den Feestwgzer van Leiden's Ontzet van 1891. Advocaat-generaal meende, in tegenstelling met het gevoelen van des requirants raadsman, dat ook gewone nieuwsberichten, waarby van geene letterkundige gedachte sprake is, onder de bescherming der wet vallen, omdat, gelgk Z.E.H.A. met het Hof aannam, de wet niet onderscheidt. Hoeveel gewicht ook, biy- kens de memorie van toelichting op het betrekkeiyk wetsartikel, aan de uitdrukking „letterkundig werk" werd gehecht, zoo is daarmede toch in geen geval de kracht van het woord „geschrift" te niet gedaan. Wat de bewering betreft dat men in deze met een geoorloofde aanhaling of geoorloofd uittreksel te doen had, meende advocaat- generaal dat daaraan in casu moeilyk kon ge dacht worden, waar z. i. hot grootste gedeelte van den Feestwgzer is overgedrukt. Dat het voorts in het ondorhavige geval alléén zou aankomen op do zucht naar onbehoorlyk winstbejag, (waarvan hier volstrekt getn sprake is geweest), kon spreker ook niet toegeven. Alleen het desbewust (opzottoiyk) inbreuk maken op eens anders auteursrecht wordt strafbaar gesteld en dat dit door requirant is gedaan, staat volgens advocaat- generaal vast. Uitspraak 21 November. UitBerkel en Rodenry s schryft men aan de „N. R. C.": Sinds Dinsdag 1.1. is er hier inkwartiering. Een detachement militairen, ten getale van 93 man, onder bevel van den 1 sten luitenant van het 4de regiment infanterie P. A. Spaan, te Leiden, kwam omstreeks halftien hier aan, ter bewaking van den afgesloten kring van mond- en klauwzeer. Onmiddellijk kreeg elk man zyn biljet en kon hy zyn kwartier gaan opzoeken. Hoewel het niemand heugt, dat alhier ooit inkwartiering is geweest en het wel eenige ontevredenheid verwekte, de mare, dat, niet tegenstaande zich alhier nog geen geval van mond- en klauwzeer had voorgedaan, wy toch onder den afgesloten kring kwamen te be hooren, ging alles zeer geregeld en was ieder gereed zyn logé zoo aangenaam mogelyk te ontvangen; dank zy de door den burgemees ter genomen voorzorgen, o. a. dat ieder inge zetene verwittigd was inkwartiering te kry- gen, dus voorbereid op den gevreesden last, om inkwartiering te moeten verstrekken. Er heerscht dan ook tusschen de ingezetenen en de militairen een goede geest, waartoe zeker veel bydraagt het flinke en humane optreden van den commandant, die zyne onderhoorigen door zyne gestrengheid, waar noodig, ontzag weet in te boezemen, maar tevens door zyne rechtvaardige handelwyze door allen wordt bemind, en hoe moeilgk zgne taak ook is, voornameiyk door de uit gestrektheid van de grens, die hem ter be waking is toevertrouwd, toch de belangen van zyne minderen nooit uit het oog verliest. Gelukkig is slechts een klein gedeelte van Berkel afgesloten. Do weg naar de markten te Rotterdam en Leiden is nog vry, hetgeen voor de veehouders alhier van vermogenden invloed is, daar de verkoop van vet vee eerst nu voorgoed is aangevangen. In overleg met en door de goede zorgen van den burgemeester wordt voor de man schappen uitstekend gezorgd. Hot is dan ook zaak, dat de soldaten goede voeding en kleeding krygen, want het is waarlyk geen baantje, om vooral in den nacht en vooral in dezen guren tyd van het jaar twee uren op wacht in een polder te staan- Voor doze gemeente, die tot dusverre van ziekten is vry gebleven, is het te hopen, dat de eischen, welke aan do militairen worden gesteld in het belang van den veestapel, geene oorzaak zullen 'worden, dat de Berkolsche menschheid daardoor zal moeten lyden. Naar wy vernemen, zyn er gisterochtend reeds vetleeren laarzen aan de manschappen verstrekt en zullen ze ook spoedig van man tels worden voorzien. "Wy hebben nu goeden moed, dat de jongens in een staat zullen komen om weer en wind te kunnen trotseeren en blykt het noodig, dat de militaire autoriteit nog meerdere maat regelen, in het belang van de gezondheid der minderen, zal treffen. By don landbouwer Johs. Overgauw, te Voorburg, zyn ook drie beesten lydende aan tongblaar. De hoeve wordt bewaakt door 18 soldaten, 2 korporaals en 1 sergeant. Mon meldt uit Leerdam, dd. 17 October Hedennamiddag 12 u. 26 m. (spoortyd) derailleerde de personentrein (markttrein), richting van Gorkum, te Leerdam by wacht post 55, even vóór het station. De locomo tief en tenderwagen waren over den wissel, toen de wissel oversloeg en de rost van den trein op eene andere rail ging, ten gevolge waarvan de eerste drie personen-waggons uit de rails werden gerukt en er een omsloeg. Gelukkig werd er op die plaats zacht ge reden en merkte de machinist spoedig het ongeval, anders ware bet ongeluk niet te overzien geweest, daar de trein vol bezoekers der markt van Gorkum zat. Nu zyn er slechts enkelen een weinig gekwetst. Op de plaats, waar het ongeluk voorge vallen is, maakt de weg eene bocht, waar door men in den trein altyd een schok voelt, ten gevolge van het slingeren der wagens. Reeds vroeger is er op het gevaarlyke van die bocht gewezen. De weg is nog versperd; de passagiers moeten overstappen in gereedstaande extra- treinen. Hedennacht omstreeks twee urea is door trein 1007 der Holl.-Spoorweg- maatschappy tusschen Schiedam en Rotterdam naby kilometerraai 82 een tot heden onbekend persoon overreden. Het verminkte ïyk werd naar Rotterdam vervoerd en aldaar aan de politie overgegeven. De burgemeester en secretaris der gemeente 's Gravenland en dykgraafvan het hoogheemraadschap van den Zeeburger- en Diemerdyk, is Zondag in hechtenis ge nomen, onder verdenking van verduistering van in zyne betrekking aan hem toevertrouwde gelden. Gisterochtend vertoonden zich by een polderjongen, werkzaam by den bouw van den nieuwen circus, naby het station D. P., te Rotterdam, verschynselen van cholera. De aangetaste, met anderen in eene keet aldaar gehuisvest, vreezende dat men hem naar de barak op het exercitieveld zou overbrengen, heeft zich, om dit te voorkomen, per spoor naar zyne woonplaats Gouda begeven. Gisteravond is tevens naar de barak op het exercitieveld gebracht, als lydende aan cholera nostras, Gerrit De Jong, oud 45 jaar, schippers knecht aan boord van een aan de Nieuwe- haven Z.Z. liggend, met steenen geladen Ra schip. Ook deed zich te Hillegersberg oen geval van cholera asiatica voor by iemand in het Zwaaneiland. Het gezin staat juist niet wegens groote aindelgkhoid bekend. Het kind aan den Jutfaschen weg 8c te Utrecht, dat Zaterdag in de Amalia Stichting werd opgenomen, geeft hoop op herstel. Op Rotsoord werd gisternamiddag weder een kind door cholera aangetast. Het is reeds overleden, evenals eene vrouw op den Jut faschen weg 14 Wc. Eene vrouw is er in de Amalia Stichting opgenomen. De inrichting voor de heete-luchtbehandeling aldaar wordt thans met spoed gereed gemaakt in een der nevengebouwen aan den straat weg. De stoommachine is reeds op het ter rein aanwezig. De epidemie wordt te Antwerpen als ge weken beschouwd. Er zullen geene officiëele opgaven meer worden gedaan. In het buitenland hebben zich cholera gevallen voorgedaan: te Hamburg 6 aange tast en 1 overleden; Marseille 18 cholera gevallen en 11 van verdachten aard; Plazof 2 overleden, Mszecin 1 overleden, Miclec 1 overleden, deze drie plaatsen liggen by Krakau. Volgens rapport van Brouardel mag men de hoop koesteren, dat de epidemie to Mar seille haar einde nadert. De. minister van buitenlandsche zaken heeft bedenkingen ge opperd tegen de gezondheidsmaatregelen, welke in het buitenland ten opzichte van Marseille zyn genomen, en instruction in dien geest aan de vertegenwoordigers in het buitenland gezonden. De buitengewone geneeskundige dienst te Havre is opgeheven. Te Brugge echter hebben zich eenige cholera gevallen voorgedaan. De zieken zyn naar het gasthuis overgebracht; de woningen zyn ont smet en maatregelen zyn genomen om ver breiding tegen te gaan. Blykens officiéél bericht hebben er in Duitsch land in dit jaar tot 24 September 18605 ge vallen van cholera plaats gehad, waarvan 8153 met doodeiyken afloop. Daarvan kwamen onder anderen voor: te Hamburg 17074 ge vallen met 7377 dooden; te Altona 862 met 401; te Hannover 390 met 218; in de pro vincie Pomraeren 50 met 37de provincie Saksen 30 met 13 en de provincie Branden burg (niet Berlyn) 188 met 41. Tot den 15den Oct. zyn to Hamburg 17962 gevallen - van cholera voorgekomen, waarvan 7598 met doodelyken afloop. De cholera heeft in Teheran geheel uit gewoed. Het aantal slachtoffers wordt daar op 60,000 geschat. Volgens een telegram uit San-Francisco heerscht nu te Sanchow, in China, de cholera in hevige mate. Dagolyks sterven er honder den menschen aan. Het gepeupel, dat alle kwaad aan de vreemdelingen toeschrijft, meent thans weer dat de in China wonende Euro peanen de wellen door huurlingen hebben ver giftigd en dat daardoor de epidemie ontstond Een gerucht zegt dat alle vreemdelingen in het district van Sanchow gekerkerd zjjn en dat verscheidenen werden onthoofd. Het stoomschip „Bokhara", de P. and O. Company, dat den Ssten dezer van Shanghai naar Hongkong vertrok, heeft by het eiland Pescadores schipbreuk geleden. De kapitein en de meeste officieren en ma-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2