BUITENLAND. Frankrijk. Het tekort op de begrooting is thans tot U millioen fr. teruggebracht. By de pogingen der gendarmen te Car meaux, om de groepen mijnwerkers uiteen te dry ven, geraakte de afgevaardigde Baudin eenigszins in het gedrang, waarop hy zyne sjerp toonde en den wachtmeester der gen darmerie met zjjne revolver dreigde. De mijn werkers zongen en dansten vóór do gendar men, versperden hun den weg en weigerden uiteen te gaan. Verscheidene andere socialistische afgevaar digden zijn te Carmeaux aangekomen. De Franscho aardrijkskundige Dutreuil de Rhins, door zjjne regeering met eene wetenschappelijke zonding naar Chineesde Turkestan bolast, is met zyne expeditie in Kashmir aangekomen. Men had getracht, het noordoosten van Thibet te bereizen, maar door het groote verlies aan lastdieren had men dit moeten opgeven. Volgens de „Nat.-Zeit." zou er in den boezem van het Fransche kabinet oneenig- heid zijn ontstaan, welke tot zoo heftige too- neelen aanleiding gaf, dat de tusschenkomst van Camot noodig was. Vooral hot handelsverdrag met Zwitserland en de voorvallen te Carmeaux zouden oorza ken geweest zijn van dezen twist. [Duitsclilaiicl. In de concept-wet, ontworpen door do com missie tot voorbereiding van wettelijke be palingen op de besmettelijke ziekten, is o. a. de bepaling opgenomen dat voortaan de staat zal te zorgen hebben voor de weduwen en weezen der geneesheeren, die by de uitoefening hunner praktik hot slachtoffer der heerschendo •epidemie worden. Ook die geneesheeren, welke daarbij gebreken opdoen, waardoor zij niet meer in hun onderhoud en dat van hun ge zin kunnen voorzien, hebben volgens de ont werp wet recht op schadeloosstelling. Het bestuur van den Duitsch-Evangeli- schon Bond tot bescherming der Duitsch- protestantsche belangen heeft een manifest gericht tot alle protestantsche geloofsgenoot en in Duitschland, waarin het klaagt over hunne onverschilligheid in het steunen van het doel van den Bond. Bij de steeds toenemende be weging der sociaaldemocratie behoorden alle Duitscho protestanten, mot terzijdestelling van alle verschillen op ondergeschikte punten, zich te vereonigen tot gemeenschappelijke bestrijding van de sociaal-democratie. Tot heden telt de Evangelische Bond 80,000 leden, welk aantal voel te gering is by do millioe- nen Duitsche protestanten en het groote .aantal hunner machtige, gemeenschappelijke vijanden. In do eerstvolgende zitting van den Duitschen Ryksdag verwacht men weder de indiening van de landverhuizerswet en ook eene wet op den eenheidstyd. De bekende recitator van Fritz Reuters werken, Junkermann, verzekert in een open brief, dat het frauduleus bankroet en de vlucht van zyn zoon (die als een der directeuren van de nieuwe Duitscho Opera te Beriyn met de kas op den loop ging) voor hem niet minder dan voor iedereen eene treurige ver rassing is. Hy zal, zooveel mogeiyk, met zyn eigen vermogen trachten voor de verbinte nissen van zyn zoon op te komen, maar zelf lydt hy by dit geval groote verliezen. Het deficit is, naar men zegt, 140,000 Mark, waar van de jonge Junkormann 25,000 Maik zou hebben medogenomen. De Duitsche en Oostenryksch-Hongaar- sche ruiters, allen huiswaarts keerende, heb ben olkander te Dresden ontmoet, waar zy gezameniyk de gasten geweest zyn van don koning van Saksen, die hon aan een feest maal van 220 aouverts te zynen paleize ge- noodigd heeft. Do koning had plaats genomen tusschen zyn broeder prins George en hertog Ernst Gunther van Sleeswyk-Holstein (een der deelnemors aan den rit); tegenover Z. M. zat de Saksische minister van oorlog tusschen de twee voornaamste pryswinners, graaf Star- hemberg en baron Reitzenstein. De eenige toost aan dezen feestdisch werd uitgebracht door den koning, die dronk op hot welzyn van de twee keizers, „de doorluchtige voor beelden" van ferme ruiters, gelyk zyne gas ten getoond haddon te zyn. De werkstaking in de Borinage breidt zich uit. Gistermorgen bedroeg het aantal werk stakers reeds ongoveer 5000. Do direction Ber kolenmijnen zijn niet geneigd de eischen der werkstakers in te willigen. De gemeenteraad van Brussel heeft eene aanvraag om concessie ontvangen voor een ondergrondschon electrischen spoorweg van het station du Luxembourg naar de Beurs, onder de Place de la Société Civile, de Rue Guimard, de Ruo Zimmer, het Park, de Rue du Parchemin, Rue du Loxum, Rue d'Aren- berg on de Ruo de l'Ecuyer. De „Moniteur" deelt heden een koninklyk besluit mede, houdende intrekking van dat, waarby de in- en doorvoer in België van visch, weekdieren, enz. verboden word. Te Brussel zyn een Oostenryksche graaf en een Fransche markies gearresteerd, wegens oplichtery. Zy hadden samen in een hotel ge logeerd, daar groote verteringen en ook by andereu schulden gemaakt en trachtten de plaat te poetsen, toen men op betaling aan drong. Italië. De hertog van Caetani, burgemeester van Rome, heeft zyn ontslag genomen. De raad zal Woensdag a. s. tot de verkiezing van een opvolger overgaan. Men zegt dat de hertog van Torlonea, die eertyds door Crispi afgezet werd, zeer waarscbyniyk verkozen zal worden. Verschillende bladen in de provincie toonen zich zeer ingenomen met het pro gramma van het ministerie. In Milaan geraakte de politie handgemeen met een aantal anarchistenvan beide zyden vielen revolverschoten. Ongeveer 20 anarchis ten werden in verzekerde bewaring gesteld. Groot-Britannle. De te Londen gearresteerde Fransche anar chist Francois (ook genaamd Johnson of Brou) is verhoord door de politie van Bow-slreet. In het verzoek om uitlevering aan de Fransche politie wordt hy beschuldigd van Ravachols medeplichtige te zyn geweost by den aanslag op don restaurant-Very. De zaak is 8 dagen verdaagd. Omtrent de inhechtenisneming van Francois deelt men nog het volgende mede: Francois werd op straat gevangengenomen, nadat hy eerst getracht had te vluchten. By eene huiszoeking vond men zyne vrouw thuis, die zich met eene revolver wilde verdedigen en met geweld moest worden overmeesterd. Volgens de detectives, die Francois gevan gennamen, hield hij zich reeds sinds 5 weken schuil in de Fransche wyk te Londen, nu oens ondor den naam van Johnson, dan onder dien van Brou. By het verhoor in Bow-Streot was slechts éón nieuwsgierige aanwezig. Francois ont kende alle medeplichtigheid aan den aanslag op den restaurant-Véry en zeide dat, als hy ter dood werd veroordeeld, hy, evenals Rava- chol, zingende het 6chavot zou bestygen. In allen gevalle wenschte hy zeer spoedig te worden uitgeleverd, daar hy beweerde, in Frankryk getuigen k dëcharge te kunnen aanvoeren om zyne onschuld te bewyzen. Te Cirencester is do conservatieve can- didaat, kolonel Chester Master, met 4277 stemmen tot parlementslid gekozen, in do plaats van den overleden Gladstoniaan Winter- botham. De candidaat der Gladstonianen, Lawson, had 3 stemmen minder. Ten gevolge van den opstand der Chins- stammen in Opper-Birma is de toestand der twee garnizoenen, uit Engelsche en Indische troepen saamgesteld, in die streken zeer hachelyk. De post te Tiddim, bestaande uit oen Engelschen luitenant en een honderdtal Chipayers, wordt door de Chias omsingelden alle telegraphische gemeenschap met die streek ii sedert 8 dezer afgebroken. Vele Chins wor den ook in den omtrek van het fort White opgemerkt. Lord Rosebery beeft er in toegestemd, den 20sten eene deputatie te ontvangen van do Voreeniging tegen de Slaverny, ten einde hunne wenschen te vernemen omtrent Uganda en de streek der Nylbronnen. De Iersche graaf Van Caledon klaagt in een schryven aan do „Belfast Press" over de ongeiyke behandeling, welke loyalisten en nationalisten (home rulers) in het graafschap Tyrone tegenwoordig ondervinden. Hy vraagt den heer Morley op wiens last dat geschiedt en waarom de lieden, die zich niet tegen het gezag hebben verzet, thans straffeloos ge plaagd en benadeeld worden door degenen, die altyd de wet hebben willen ter zyde stellen. Nog onlangs werd de vergaderzaal der Orangisten in Caledon in een puinhoop verkeerd door de zoogenaamde nationalisten, maar tot dusverre werd volstrekt geen onder zoek naar de bedrijvers ingesteld. >r»f«te njh-Hong:.-Monti rel» I e. Donderdagavond om halfzeven keerdon de koizors Frans Jozef en Wilhelm II met ge volg van de jacht te Schönbrunn terug. Het diner, dat daarna plaats had, was 26 couverts groot. Do Duitsche keizer sprak zyn dank uit voor de schoone ontvangst en keizer Frans Jozef dronk op het Duitsche keizerhuis. Het afscheid, dat aan het Noorderstation om negen uren plaats vond, was zeer hartelyk. Do keizer van Oostenrijk vertrok na" het af scheid direct naar Gödölö, zoodat b(j niet in do residentie was, toon de Russische kroon prins gistermorgen vroeg te Weenen aankwam op doorreis naar Brindisi. Deze had gewenscht zyn incognito strikt to bewaren en nam een ontbyt aan het Noorderstation, om met den verbindingsspoorweg onmiddellijk zyne reis naar Athene via Italiö voort te zetten. Hy kwam te Weenen om zes uren en ver trok reeds om tien minuten voor halfacht. Aan de „Voss. Zeitung" wordt uit Lem- berg geseind: Een Oostenryksch gendarme belette aan eenige Russische boeren, die goene passen hadden, den overtocht op Oostenryksch gebied by Germakowka; hy geraakte daarby in eene woordenwisseling met grens-kozakken en werd doodgeschoten. De begrotingscommissie der Hongaar- sche delegatie heeft de gevraagde kredieten voor de bezetting van Bosniè en deHerzego- wina onveranderd goedgekeurd, evenals het gewone budget van marine. Graaf Kalnoky dankte voor de wjjze, waarop over het Drievoudig Verbond is gesproken. Nergens twyfelt men trouwens aan de eerlyke bedoelingen der geallieerden, aangezien het verbond een uitsluitend verdedigend karakter draagt. Het heeft eene zeer groote waarde, daar do bondgenooten door wederzydsch ver trouwen aanvullen wat in het verdrag niet kon worden uitgedrukt. De toekomst kan met de grootste gerustheid te gemoet worden gezien. Kalnoky meende ook te kunnen verklaren dat do staatkunde van Engeland geene noe menswaardige wyziging zal ondergaan ondor het nieuwe ministerie. Met betrekking tot de Russische Dota merkte Kalnoky op, dat het eenvoudig een telegra phisch bericht gold aan den Russischen gezant te Konstantinopel. Het was eene vertrouwe- lyko m8dedeeling. Op welke wyze de Porto do zaak opvat, weet men nog niet. Oostenryk heeft aan de Porte in deze geene mededeeling te doen gehadTurkye kent bovendien de meeningen van Oostenryk ten opzichte van Bulgarye. De beide staten ondor- houden vriendschappelyke betrekkingen, waar toe Oostenryk het zyne bydraagt. Indien men zich in deze zaak ging mengen, zou er oene groote diplomatieke quaestie uit ontstaan. In de commissie voor buitenlandsche zaken der Hongaarsche delegatie zeide de afgevaar digde Falk, dat het oogenblik voor Turkyo gekomen was, om een wettig karakter te geven aan den toestand in Bulgarye. Hij stelde voor de politiek van Kalnoky goed te keuren, welke gegrondvest is op het Drie voudig Verbond en om voorts het recht te erkennen van de volkoren aan den Balkan, om over hunne eigen zaken te beslissen. In de begrootingscommlssie der Oosten ryksche delegatie drong de afgevaardigde Heyns op de invoering van den 2-jarigen diensttyd by het leger aan. Hierop verklaarde de minister van oorlog, dat de toeneming der militaire uitgaven afhangt van den staatkundigen toestand van Europa. Tot den tweejarigen diensttyd zou hy slechts overgaan by vermeerdering van het effectief in tyd van vrede. De commissie heeft daarop de gewone en buitengewone begrootingen van oorlog aan genomen. Volgens berichten, van den Congo entvangeD, schynt het, dat de Portugeesche expeditie, die ter onderdrukking van den opstand der stammen, welke in do nabyheid van San- Salvador wonen, naar Noki is teruggekeerd en volkomen baar doel heeft bereikt. Griekenland. Do zilveren bruiloft van het koninklyk paar in Griekonland, welke op den 27sten dezer gevierd wordt, zal mot weinig feestelykheden gepaard gaan en in allen gevalle zullen de I leden der koninklyke familie, welke te Athene to gast komen, aan goene feestelykheden deelnomen. De reden daarvan is dat de dood der grootvorstin Paul van Rusland, dochter van koning George, dezen nog te versch in 't geheugen ligt. Rusland. In de hooge kringen te St.-Petersburg wordt druk gesproken over eene heftige woordenwis seling, die in do jongste zitting van den ministerraad heeft plaats gehad tusschen Pobedonoszow en minister Witte. Eerstge noemde, die president is van do Heilige Synode, had tot den minister van financiën Witte, gezegd, dat in den laatsten tjjd de invloed der Jodon duidelyk in het ministerie van financiën waarneembaar was. Minister Witte, wiens echtgenooto eene gedoopte Jodin is, maakte zich zóó kwaad, dat hij zich niet kon onthouden aan Pobedonoszow te kennen te geven, dat hy (Witte) zich niet met zjjne „aangelegenheden" bemoeide. Do minister president v. Bunge moest tusschenbeide komen om den heeren aan 't verstand te brengen, dat dit gekibbel hun niet paste. Vier personen to Chwalynsk, in Rusland, die by het uitbreken der cholera gewelddaden hadden gepleegd, zyn ter dood veroordeeld, vele anderen tot dwangarbeid. Turkye, De Russische gezant te Konstantinopel heeft aan den Sultan medegedeeld, dat hy voorne mens was by de eerste audiëntie, welke de Sultan hem zou verleenen, de Bulgaarsche quaestie ter sprake te brengen. Do eerste redactie van het antwoord aan Rusland in deze zaak is door de Porte ingetrokken en thans wordt een nieuw antwoord opgemaakt, waarin Turkye beloften aflegt voor de toe komst. Hoewel Rusland verlangt dat veront schuldigingen zullen worden aangeboden, gelooft men toch dat de zaak zal geschikt worden. De gezantou van Frankryk, Engeland, Oostenryk en Duitschland hebben zich tot de Porto gewond met krachtige vertoogen, naar aanleiding van diefstalion, welke in den laat sten tyd by de verzending van waarden per post hebben plaats gehad. De Turksche regeering heeft het gerucht betreffende een opstand op Kreta, (zie 't gemengde nieuws) doen tegenspreken. Het was de Italiaansche „Tribuna," welke, naar aanleiding van telegrammen, uit Grie kenland ontvangen, berichten omtrent den opstand bad verspreid. Marokko. De Mooron in Marokko maken het den Europeanen weer zeer lastig. De Oostenryk sche photograaf Hehl is by Tanger door Mooren aangevallen en gewond. De Oosten ryksche gezant heeft van de regeering van den sultan schadevergoeding gevorderd en bestraffing der schuldigen. Ook twee Spaansche matrozen werden ge vangengenomen, waarvan een echter ont vluchtte. Voor don anderen eischten de roovers 1000 peseta's (ƒ500) losgeld. De gouverneur van Alhucemas schreef echter een briof aan de roovers, welke zoo „op pooten" stond, dat de gevangeno aanstonds werd vrygelaten. NUam De Haagsche militairen, die wegens het heerschen der veeziekte naar Voorschoten gezonden zyn, zullen versterking ontvangen. Er schynt daar over de genomen maatregelen veel ontevredenheid te heerschen. Al is te Schipluiden het mond- en klauw zeer nog niet uitgebroken, zoo zyn daar toch ook grenadiers ingekwartierd om den kring, waarin do gemeente voor een deel begrepen is, af te zetten, met het oog op het tegen gaan der besmetting. De manschappen mogen zich, in den polder op post staande, van klompen bedienen. Het mond- en klauwzeer is te Kerkrade uitgebroken op de hoeve „Neu-Eensteiu." Een detachement militairen is ter plaatse aange komen. Gisteravond werd aan het een- raal-station to Amsterdam de zadtlmaker Bleekendaal, in dienst by de Hollandsche Spoorweg-Maatschappy, by do oostelyke viaduct aangereden door de losse machine van trein 116 H. S.-M., met het treurig gevolg, dat I hem de beide boenen werden afgereden. De ongelukkige werd onmiddeliyk naar het gast huis vervoerd, waar hem beide beenen werden geamputeerd. Een jong Zweedsch ingenieur viel op reis in slaapby droeg een hoogen stijven boord en, naar het schynt, stikte hij in den slaap door do drukking van den boord tegen de keel.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2