BUITENLAND. Frankryk. Het gerucht is in omloop, dat kolonel Dodds by Paguessa gedood of gewond zou zyn. Men vraagt zich aan het departement van marine af, op weikon grond dit bericht steunt, want sedert drie dagen is geene enkele depeche uit Dahomey ontvangen. In de Fransche begrotingscommissie voor de marine werd door den afgevaardigde Thom son de verklaring afgelegd, dat de Fransche vloot binnen drie maanden over driehonderd snellaadkanonnen te beschikken zal hebben. Geene der andere mogendheden heeft kanonnen van zulk eene uitwerking. Na de verklaringen van den minister van marine Burdeau, nam de commissie zijne begrooting aan. Volgens de „Courier du Soir" zal maar schalk Mac Mahon, wiens gezondheid eenige bezorgdheid inboezemt, op raad van zyn ge neesheer, te Mentone den winter gaan door brengen. Duitschland. Koningin-weduwe Olga van Wurtemberg heeft afscheid van hare familieleden en hare hofhouding genomen. De toestand is hopeloos. De keizer van Duitschland heeft den khedive van Egypte, Abbas II, het grootkruis van den Rooden Adelaar geschonken. Keizer "Wilhelm heeft aan graaf "Waldersee, bevelhebber over het 3de legercorps, eene kabinetsorder doen toekomen, waarin hy zijne voldoening uitspreekt over de voorzichtigheid en doortastendheid, waarmede graaf Waldersee de troepen heeft weten te behoeden voor de cholera. Volgens de „Nat.-Zeitung" wordt te Ber lijn eene nieuwe maatschappij opgericht tot het exploiteeren van koffieplantages te Usam- bara, in Duitsch Oost-Afrika. De „Post" beweert uit goede bron ver nomen te hebben, dat van Pruisische zijde b|j den Bondsraad een voorstel zal worden gedaan betreffende de wijziging van artikel 92 van het strafwetboek. Dit artikel behelst bepalingen omtrent hoogverraad en landverraad. Volgens de „Vossische Zeitung" zal in het nieuwe militaire-ontwerp het effectief van het leger niet voor 5 jaar ineens, maar van jaar tot jaar vastgesteld worden. Dit is, zooals bekend is, juist hetgeen de liberale party wenschte. Italië. In hot verslag van den ministerraad aan den Koning wordt omtrent de buitenlandsche politiek gezegd, dat men by de oplossing van het finantiëele vraagstuk gelukkig kan reke nen op de standvastigheid van den vrede. Italië draagt er het zyne toe by, om den vrede te handhaven en het wantrouwen te doen verdwenen. De militaire uitgaven zullen aanmerkelyk worden ingekrompen, zonder aan de weer kracht des lands afbreuk te doenalleen zul len de uitgaven op dit punt meer in verband worden gebracht met den finantiëelen toestand. Bovendien zal het lichtingstelsel eene verbete ring ondergaan, door de jongelingschap reeds vroegtydig met de behandeling der wapenen bekend te maken. Het tekort voor 1892/93 wordt geraamd op 37,700,000, dat voor 1893/94 op 50 millioen lire. De lasten van het budget zullen nog verzwaard worden door uitgaven, welke onmogeiyk zyn in te krimpen, en door de delging der schatkistbiljetten op langen termyn doch daarna zal het tekort gaandeweg ver minderen. Binnen vyf jaren zullen de schat kistbiljetten worden geconsolideerd, waardoor de schatkist, te rekenen van den dienst 1897/98, zal worden ontlast. Vandaar de noodzakelykheid, om het evenwicht op den loopenden dienst en de volgende drie diensten te herstellen, ten einde het finantiëele vraag stuk reeds van nu af op te lossen. Nieuwe belastiDgon zullen niet worden opgelegd. De regeering zal zorgen voor communale en provinciale kredietinstellingen, zooals die in het buitenland bestaan. Ten gevolge van wyzigingen in het stelsel van betaling der pensioenen, nieuwe bezuini gingen en andere finantiëele maatregelen, zal de regeering onmiddeliyk het evenwicht tus- schen ontvangsten en uitgaven herstollen, zoo dat zy voor den dienst 1892/93 een overschot verwacht van 6 millioen, terwyl op den dienst van 1893/94 de ontvangsten tegen de uit gaven zullen opwegen. De Kamer zal dus de handen vry hebben, om de belastinghervor ming ter hand te nemeD. Reeds nu stelt zy aan de Kamer voor, het monopolie van den I invoer en verkoop van minerale oliën aan den Staat toe te kennen. Verder zal zy eenige hervormingen in het toltarief voor dragen. De hervorming der emissiebanken zal gaan deweg geschieden. Voor den geregelden muntomloop zal ge zorgd worden, zonder aan de schikkingen met andere landen te raken. "Wat de conferentie der Latynsche Unie betreft, zyn de vertegen woordigers van Italië volkomen eensgezind nopens hunne houding en aangaande den weg, die door do Latynsche Unie zal gevolgd worden. Ten slotte worden verschillende hervor mingen van finantiëelen, administratieven en socialen aard aangekondigd. In het rapport wordt voor den dienst 1891/92 een tekort geraamd van 49 millioen lire, waarbij komt: 3,600,000 lire voor pen sioenen en 82 millioen lire voor spoorwegen. Deze laatste som zou door eene leening ge vonden worden. België. De Hooge Raad van Nyverheid heeft zich verklaard tegen eene wereldtentoonstelling te Brussel en ten gunste van zulk eene tentoon stelling te Antwerpen. In de Borinage is eene werkstaking ontstaan, waaraan meer dan 2000 man deel nemen. Zy eischen verhooging van loon. De toestand dor arbeiders in Henegouwen wekt bezorgdheid. Men is voor groote uit breiding der werkstaking beducht. TeBeaumont (Henegouwen) heeftgisteren eene verschrikkelyke ontploffing plaatsgehad in het huis van een patronen-fabrikant. Alles werd kort en klein geslagen. Vensters, deuren, meubelen, koopwaren, geweren, revolvers en patronen werden op de straat geslingerd. Drie personen, wier kleederen in brand ge raakten, werden ernstig gekwetst. Gedurende het gereedmaken der patronen moet het kruit met vuur in aanraking zyn gekomen. Groot-Britannlë. De begrafenisplechtigheid van Tennyson in de Abdy van "Westminster is zeer indruk wekkend geweest. Het groote gebouw was geheel gevuld met eene ontzaglyke menschen- massa. Tal van kransen waren door de konink- lyke familie, door beroemde staatslieden, let terkundigen en kunstenaars, zoowel als door porsoonlyke vrienden van den overledene by het graf geplaatst, dat in den hoek der dichters in gereedheid was gebracht. Volgens een telegram uit Shanghai aan de „Times", heeft een volkshoop de Engel- sche zendelingen te Kiengyong in de provincie Fukien (China) aangevallen. De zendeling Phillips en zija broeder en vrouw zyn door Chineesche ambtenaren gered. De Gladstoneanen te Londen willen 13 Dec. a. 8. met een feestmaal den dag her denken, waarop Gladstone 60 jaar geleden in het Parlement verscheen. Tennyson sprak in zyne laatste uren toon hy ylende was, herhaaldelyk over zyn ouden vriend Gladstone. Honderd een-on-twintig pachters in Kerry, die indertyd hunne hoeven op afbetaling van hunne landheeren hebben gekocht, ingevolge de zoogenaamde Ashbourne-wet, weigeren thans het verschuldigde te voldoen, daar zy van oordeel zyn dat het tegenwoordige mi nisterie, by wanbetaling, toch niet aan de justitie de uitvoering van vonnissen zal toe laten. Intusschen zyn de onwilligen door hunne vroegere landheeren reeds gedagvaard. De Nationale Liga wordt gereorganiseerd om weer krachtig te kunnen optreden nu de minister Morley allo belemmeringen om samen te spannen heeft opgeheven. In Kerry en elders zyn weer benden „maan- lichtors" verschenen. De heer Gladstone zal den 26sten dezer maand met zyn gezin de ambtswoning van den eersten minister, Downingstraat 10, be trekken. Als gevolg der jongste ongeregeldheden onder de manschappen van het 1ste regiment der lyfgarde, te Windsor in garnizoen, zullen eerlang een korporaal en een ruiter voorden krfigsraad verschynen. Dat is alles. De ruiter wordt beschuldigd een courant-artikel voor de autoriteiten beleedigend in de cantine te hebben aangeplakt en daarby te hebben geschreven: „kameraden, blijft elkaar trouw 1" De korporaal, tevens cantinehouder, heeft zich te verantwoorden, dat hy die han deling niet gerapporteerd heeft; maar wie de zadels vernielden, is nog altyd niet ontdekt. OoNtonrjjk-Hoiig.-MoBiirohle. De commissie der Hongaarsche delegatie te Buda-Pesth heeft gisteren het ontwerp tot verhooging der legersterkte op voet van vrede, in beginsel aangenomen. Met betrekking tot de godsdienstige quaestie in Hongarye heeft het kabinet besloten de openbare meening tot kalmte te stemmen door het indienen van een wetsontwerp, houdende regeling van het leekenbestuur met betrekking tot de registers van den burgeriyken stand. Daarby zal het recht van corporatie aan de Israëlietische Kerk worden toegekend. Het kabinet ziet af van de instelling van het burgerlijk huwelijk. By gelegenheid eener verkiezing te Bos- kowitz, in Moravië, waar de jong-Czechen eene overwinning behaalden, werden van het bureau van een oud-Czechisch gezind blad de glazen ingeworpen. Door den Hongaarschen eersten minister graaf Szapary is een wetsontwerp ingediend, waarby het traktement der leden van het Huis van Afgevaardigden op 3200 kronen (ongeveer f 2000) en de schadeloosstelling voor verblyfkosten op 1600 kr. wordt gebracht. Het heeft te Buda-Pesth een min of meer pyniyken indruk gemaakt, dat de leden der Oostenryksche Delegatie de vraag ter sprake gebracht hebben, of de Delegation hare werk zaamheid niet zouden schorsen wegens het uitbreken der cholera in Buda-Pesth, of wel die in eene andere Hongaarsche stad zouden voortzetten. Vooreerst meenen de Hongaren dat de cholera te Buda-Pesth niet genoeg 'uitbreiding gekregen heeft voor zulk een buitengewonen maatregel. De overheid der Hongaarscho hoofdstad moge aarivankelyk een of ander verzuimd hebben; zij doet thans al het mo gelijke om de ziekte te stuiten en schynt daarin voorshands te slagen. Verder wordt aangevoerd dat de Hon gaarsche Delegatie in 1873 toen de cholera te Weenon heorschte en de Delegation dat jaar in de Oostenryksche hoofdstad byeen waren haren arbeid rustig heeft voort gezet. Vermoedoiyk zal er van het denkbeeld om de Delegattën te schorsen of elders byeen te roepen, niets komen; het schynt ook, dat eene slechts kleine meerderheid der Oosten ryksche gedelegeerden zich daarvoor ver klaard heeft. Eer kan men verwachten dat do vrees voor do cholera de leden der Dele gation zal aansporen zoo spoedig mogelyk met het vaststellen der „gemeenschappeiyke" (d. i. Oostenryksch-Hongaarsche) begrooting gereed te komen. Het tekort van demuzlektentoonstelling te Weenen wordt thans op 70,000 florynen geschat. Spanje* De Columbusfeesten zyn gisteren te Madrid begonnen. Er heerscht groote levendigheid. Achttien muziekcorpsen speelden op verschil- leqde punten der stad. De oponbare gebouwen en vele woningen van particulieren zyn ver sierd en met de nationale vlag getooid. Te Huelva is gisteren het gedenkteeken voor Columbu6 ingewyd, in tegenwoordigheid van eene ontzaglyke menigte. Vele oorlogs schepen van vreemde mogendheden lagen ter reode. Alles liep in de beste orde af; alleen had een matroos van een Italiaanschen kruiser het ongeluk in zee te vallenhy werd door de bemanning van het koninkiyk jacht gered. De koningin-regentes heeft de orde van het Gulden-Vlie6 geschonken aan den hertog Veraguia, een afstammeling van Columbus. Men blyft te Madrid verzekeren, dat na afloop der Columbus-feesten eene crisis in het Spaansche kabinet zal ontstaan en Romero y Robledo zich zou terugtrekken. Te Madrid is gisteren het congres van vrydenkers geopend. Hot doel der byeenkomst is om voor te stellen, dat de bevolkingen niet langer de predikingen in de kerken bywonen, en dat opgehouden worde met de bezoldiging der geestelykheid. Het leeken- onderwys zou dan de plaats van het priester- onderwys vervangen. Verschillende vreemde landen zyn op dit congres vertegenwoordigd. Rusland, De sultan had den wensch te kennen gege ven, dat de nieuwe Armenische patriarch zich over Triëst naar Rusland zou begeven, zonder Konstantinopel aan te doen, doch de Russische regeering heeft hiertegen ge protesteerd. Het gerucht, door de Parysche „Dix- Neuvième Siècle" verspreid, als zou een aanslag zyn gepleegd tegen den keizerlyken trein by Skiernevice, is, volgens bericht uit St.-Petersburg, volstrekt van grond ontbloot. De Russen kunnen de robbenvangers maar niet met rust laten. Naar uit Shanghai aan de „Standard" wordt gemeld, is weder de bemanning van 10 Engolsche vjsschersschepen naar Wladiwostock gebracht. De gevangenen beklagen zich bitter over de wyze, waarop zij door de Russen behandeld werden. In het zuiden van Rusland heeft 't in de laatste dagen hard geregend; de vooruit zichten van den winteroogst zyn daardoor veel verbeterd. Te St.-Petersburg werden in de laatste zes weken 42,000 kostelooze baden gebruikt. Servië. De Weener correspondent van de „Times" acht den toestand van Servië zeer gevaarlyk. Zelfs al komt het tydens de minderjarigheid van den koning niet tot eene uitbarsting, dan toch zal wat thans geschiedt de positie van den koning zeer gevaarlyk maken tegen den tyd, dat hy aan het bewind komt. Zelfs zij, van wie men verwachten zou, dat zy alles zouden doen om den vrede tusschen de par- tyen te bewaren, scbynen in de bladen en in vergaderingen de porsoonlyke en partij- veeten op te wekken. De jonge koning van Servië schynt een heele Piet te wezen. By zyn examen voor hot „baccalauréat" kreeg hy voor 12 vakken „uitstekend," voor het 13de „zeer goed." De vakken warenmoraal en theologie, Fransch, stereometrie en trigonometrie, Engelsch. logika, Duitsch, algemeeno geschiedenis der letter kunde, Romeinsch recht, versterkingskunst, geschiedenis der Servische letterkunde, tactiek, algemeene geschiedenis, Latyn. Argentinië. De buitengewone zitting van het Congres is gisteren te Buenos-Ayres geopend. Saenz Pena legde den eed af en hield eene rede, waarin hy hervormingen toezegde: De bevolking jouwde den oud president Pellogrini uit, toen deze hot paleis verliet, en op straat hadden eenige vechtpartyon plaats, doch zonder ernstige gevolgen. Transvaal. President Kruger verklaarde in eene rede voering, welke hy te BokBburg hield, dat bij besloten was de vreemdelingen niet van het burgerrecht uit te sluiten. Als de Volksraad byeenkomt, zou hy dat lichaam eene wet voorleggen, strekkende om den termyn van invoering, welke gevorderd wordt om hot kiesrecht te krygen, belangryk in te krimpen. Vorder voegde hy er by, dat hy zou trachten de Hollanders en de Engelschen tot elkander te brengen, overtuigd als by was, dat zulk een band mettertyd zou leiden tot een ver- eenigd Zuid-Afrika, dat de vryheid tot deviee zou hebben. Venezuela. De consul van Venezuela te Londen heeft in een „interview" verklaard, dat generaal Crespo ontegenzeglyk de meest populaire man uit het land is. Hy stelt belang in alle zaken van openbaar nut en in de ontwikkeling der nyverheid, wier bloei krachtig door hem bevorderd zal worden. Het nieuwe kabinet heeft veel invloed en is zeer gezien; alle leden zyn ontwikkelde, bekwame menschen. De consul beschouwde het als een geluk, dat de overwinning van Crespo nu plaats had, daar er gelegenheid bestaat den koffie- oogst, welke anders zou zyn verloren gegaan, in te halen. De consul gelooft dat de omwenteling thans ten einde is, daar Crespo alle eigen schappen bezit, welke noodig zyn om het land te bevredigen. Omtrent den nieuwen voorloopigen president van Venezuela, generaal Crespo, heeft de Venezuelaasche consul te Londen zich aan een correspondent gunstig uitgelaten. Hy is reeds van 1884 tot 1886 president geweest, en als militair om zyn moed en bekwaam heid geacht en (volgens den bedoelden consul) de populairste man van het land, steeds voor aan wanneer het gold 's lands nyverheid en voorspoed te bevorderen. Buitenlanders, ver zekert de consul, zullen op alle rechtmatige aanmoediging zynerzy'ds kunnen rekenen en al de leden van zyn nieuw Kabinet, met Pedro Ezequiel Rojas tot minister van buitenlandsche zaken, zyn bekwame en geachto mannen. Dat de generaal juist nu heeft gezegevierd, is byzonder gelukkig, omdat de koffie-oogst begint, welke anders tot groote schade des lands misschien verloren zou gegaan zijn.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6