MERLMDSCHE VOLK IstequaliteitRolpens. Openbare Verkooping Wei-, Boflw- en Tuinland, Vervolg dor Adverter.tiën. TE MUUR: Insolventie. GESCHIEDENIS Chavannes Rollandet, Zee-Assurantiën. 1490 9 Goedkoopst Adres J. L. CREYGHTON, P. Van Beek, The Works of Tennyson. G omon jy (1 Nieu-vv Gisternamiddag had te Haarlem eene harddraverij plaats op den Dreef van voor tweewielige rijtuigen aangespannen paarden. Deze harddraverij was geregeld door eene commissie, bestaande uit de heeren C. Prins Szn. als voorzitter, A. Wynands, secretaris, en J. Van den Berg. De prijs bedroog 250; do eerste premie 100 (verleend door de Vereeni- ging tot verfraaiing van Haarlem en omlig gende gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer), de 2de promie 50 en de 3de promie f 25 (geschonken door stal „Minerva" te Leiden.) Er was zeer veel deelneming, daar het aantal opgekomen paarden niet minder dan 21 be droeg. Onder deze merkte men vele goede bekenden op, als o. a. de „Rejected", „Geraldine", „Kry- laty", „N. N.", „Snijboon", „Jonge Tabor II", „Dibbels", „Joel Tabor", enz. Te één uur ving de harddraverij aan. De regen had ongelukkig de omgeving van den Dreef in weinig minder dan een modderpoel herschapen. Een flink orkest vroolykte met goede muziek den wedstrijd op, welke ook door den flinken finantiëelen steun van de Algemeene Harddraverijvereeniging te Amster dam mogelijk was geworden. Kostuum was voorgeschreven. Eerst te kwart voor zessen was de hard draverij geöindigd. De prijs van 250 is ten deel gevallen aan „Sador," eigenaar de heer Ockhorst, te Rotterdam, bestuurder C. Persoon, te Haarlem de eerste premie ad f 100 aan de bruine merrie „Geraldine," eigendom van den heer A. "Wassenaar, te Haren, die tevens bestuurder wasde 2de premie 50) aan den schimmel- hengst „Carl," eigenaars de heeren Kujjs en Van den Berg (Den Haag en Haarlem), die evenzoo door C. Persoon werd gereden; de 3de premie aan den schimmelruin „Rejected," eigenaar de heer Th. Dop, te Hilversum, en gemend door B. Schippers. De uitreiking der prijzen geschiedde in „Café Montagne," met een toepasselijk woord van den voorzitter der commissie, den heer C. Prins Szn. Men mag den wedstrijd in alle deelen wel geslaagd noemen. Tal van mooie ritten werden gemaakt. Zoo was reeds in den aanvang een mooie kamp die tusschen „Immerzu II", van den heer Snoeck, en „Rejected," terwijl ook „Krylaty," die later geheel afviel, eveneens mooie ritten te zien gaf. Men spreekt er van, dat deze harddraverij den eersten steen zal leggen tot eene nieuwe „Haarlernsche Harddraverijvereeniging." Gistermorgen om zeven uren is te Amsterdam een werkman, die op den hoek der Achtergracht en de Weesperstraat werkzaam was aan het Liernurstelsel, uit gegleden en achterover in het water gevallen. Toen hij 10 minuten later opgehaald werd, constateerde een geneesheer den dood, ver oorzaakt door schrik. De „N. Sport" verneemt dat de Deventersche wielrijder Raland dagelijks in beterschap toeneemt. Hy zal waarschijnlijk spoedig geheel hersteld zyn. Maandag vermaakte men zich te Reek by gelegenheid der kermis met het zoogenaamd koeslaan. Eensklaps vloog v. L., uit Schayk, het hout uit de hand, ten gevolge waarvan het zoontje van K. word getroffen. Het kind overleed aan de gevolgen van den slag. De rechtbank te Middelburg heeft gisteren by breed gemotiveerd vonnis een persoon, door den kantonrechter veroor deeld wegens het loopen op het perron van het station te Middelburg zonder kaart, ont slagen van alle rechtsvervolging. Te Maastricht is de rangeer- meester Smeets, van de spoorwegmaatschappy Grand Central beige, onder een trein geraakt en op de plaats dood gebleven. De ongeluk kige laat eene vrouw met acht kinderen na. De goelet „Jeune Anne" heeft naby de haven van Duinkerken schipbreuk geleden. Het schip is als geheel verloren te bescho*wen. De bemanning is door een via- schersvaartuig van Calais gered. De rit tusschen Weenen on Ber lin. Het paard van baron Yon Reitzenstein is eveneens bezweken, zoodat zoowel do eerste pryewinner (Je Oostenryksche luitenant graaf Starheinborg) als de tweede (luit. Yon Reit zenstein) hunne overwinning met den dood hunner paarden moesten boeten. "Volgens eene verklaring van baron Yos Reitzenstein, was zijn paard tot den laatsten dag in uitstekende conditie gebleven. Hy had het dier na elke 30 myi een kwartier en na elke 30 u. 2 uur laten rusten, het dan gevoed en laten af wry ven en had steeds eerst een half uur naast het paard geloopen vóór hy er weer opsteeg. De laatste 60 mijlen hadden het paard echter uitgeput; toen kon het eens klaps niet meer en had hy het alleen door de macht van zweep en sporen tot Weenen kunnen krygen. Het prachtige paard „Athos," van graaf Starhemberg werd op de laatste rustplaats door een ander paard geschopt. De wond kon toen niet behoorlyk behandeld worden en werd de oorzaak van den dood, daar het paard, door den langen rit overspannen, het noodige weerstandsvermogen had verloren. De derde pryswinner, de Hongaarsche luite nant Yon Miklós, is gelukkiger geweest, gelyk trouwens nog vele andere winners van lagere pryzen, die meerendeels hunne paarden in vrij goeden staat aan het einddoel brachten. Daartegenover staat, dat menigeen, die het doel niet bereikte, toch zyn paard verloren heeft. Men zegt zelfs dat 19 paarden onder weg doodbleven. De officiëele opgaaf van een en ander ont breekt nog; vermoedelijk zullen de 44 pryzen ten deel vallen aan 23 Oostenryksch-Hongaar- sche en 21 Duitsche officieren, waarby de lagere pryzen grootendeels aan de Duitschers. Deskundigen doen uitkomen, dat het er minder toe afdoet of de pryswinners hun paard al of niet verloren, omdat het doel van den rit voomameiyk was, te zien wat een kundig ruiter met een goed paard in tyd van nood vermag te doon. Ook hebben zy de vraag behandeld, waarom de Duitsche officieren allen zooveel langer tyd aan den rit besteed hebben dan de Oostenrykers en Hongaren. Het verschil in tyd was meerendeels te groot, om dat alleen te verklaren door het feit, dat de Duitsche ruiters het lastigste, bergachtige eind van den weg met afgematte paarden moesten afleggen, terwyl de OosteDryksch- Hongaarsche ruiters dat eind met versche kracht van man en paard konden beryden. Evenmin alleen door het feit, dat Weenon 110 meters hooger ligt dan Berlyn; al valt het niet te ontkennen, dat ook dit een voor deel was voor de Oostenrykers en Hongaren, die over het geheel dus meer te dalen dan te klimmen hadden. De voornaamste reden van hot verschil, wordt door mannen van het vak gezocht in de omstandigheid, dat de Duitsche officieren al te methodisch te werk zyn gegaan. De meesten hunner hadden vooraf berekend, hoeveel uren zy per dag zouden afleggen, hoeveel uren in stap of in draf, hoeveel uren aan rust of voedering van hun paard, voor henzelven aan slaap gewyd zouden zyn. De Oostenrykers en Hongaren daarentegen gingen meerendeels op weg zonder zich om zulke berekeningen te bekommeren en lieten het meer van het oogenblik afhangen, wat zy dan zouden doen. En baron Reitzenstein zou jaiet eens den tweeden prys gewonnen hebben, indien hy niet onderweg vernomen had in hoe korten tyd graaf Starhemberg en luite nant Yon Miklós den rit volbracht hadden, waardoor hy tot het besluit kwam zoo snel en zoo lang mogeiyk door te ryden zonder eenige verdere berekening. Indien echter al hetgeen daarover nog ver haald wordt, waarheid bevat, is het mooie van den wedstryd er nu wel totaal af. KOLONIËN. BATAVIA, 3-9 September. (Vervolg.) By het comité te Batavia ten behoeve van de slachtoffers der vulcanischo uitbarsting op Groot-Sangi is tot nog toe ontvangen f 9387.24. Mertomidjo van de dessa Karangdooren (Bantool) had een dochtertje van omstreeks zes jaar oud, dat zwaar ziek is geweest, en hy had de gelofte gedaan om,zoodra zy genezen xou zyn, een flink feest te geven. Dit feest, eene wayangparty, werd dan op Dinsdag jl. gegeven en het kindje, te wier eere het feest plaats had, kostbaar gekleed, met gouden armbanden, halsketting, enz., enz. In de drukte van de racaé ramé word het meisje vermist en werd den volgenden morgen haar ïyk aan den kant van eene rivier gevendeta, geheel naakt en beroofd van alle sieraden. Tot bu toe is men de laaghartige daders niet op het spoor, do opstand in do dessa is enorm en het medo- lyden algemeen met de arme ouders, die hunne blydschap in droefheid veranderd zagen. (Mat.) Te Soerabaia is, naar het rSoei\ Hbld". bericht, overleden de gepensionneerde kapitein der infanterie A. A. Schutter, ridder der militaire Willemsorde, waarnemend directeur van de gevangenis voor gestrafte vrouwen. Mr. A. Maclaine Pont heeft het verzoek gedaan om benoemd te worden tot advocaat en procureur by het hooggerechtshof van N. I. Aan den Raadsheer in het hooggerechts hof van N.-I. Mr. D. H. Yan Gelder is wegens ziekte een binnenlandsch verlof verleend naar Buitenzorg en Soekaboemi voor den tyd van eene maand. Bepaald is dat de benoemde onderwyzer 2de klasse R. C. Draaisma geplaatst bly ft als lste hulponderwijzer aan de openb. lagere school te Pekalongan. Een hevige brand ontstond den 2den dezer in de dessa Diatie-piring (Sindanglaut- Cheribon). Zeven huizen, alle bewoond door Inlanders, werden door het vuur verteerd. Een Javaansch kindje, dat zich tijdens den brand in eene dier woningen bevond, was, trots alle pogingen, daartoe in het werk gesteld, niet te redden en kwam jammeriyk om het leven. De „Soer. Crt." schryft: Hoe de daling in de waarde van zilver en de daarmede gepaard gaande teruggang der wisselkoersen op Singapore de Messagories Maritimes en Norddeutscher Lloyd voor de van Java naar Marseille en Genua varende stoomboot-maat- schappyen ernstige concurrenten kunnen doen worden, bly kt uit hot volgende: Een onzer stadgenooten, die voornemens is per ss. „IJang Tse" der Mess. Mars. to repatrieeren, nam niet, zooals men in den regel doet, te Batavia passage, maar besprak die te Singapore, waar een biljet lste klasse naar Marseille slechts 315 dollars kost. Hy kweet dat met een wissel, welke hem tot den koers van ƒ1.70 de som van ƒ535.50 kostte; hierby voegende de passage lste klasse Soerabaia-Singapore per stoomschip „Bawean" der N. I. Pakket vaart, ten bedrage van 100, maakte dat onze passagier totaal 635.50 besteedde voor eeno reis, welke hem per Lloyd of „Nederland" ƒ700 zou hebben gekost. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: Ts&ir Banjoewangi do oft", vau gcz. 2de kl. te 8oorabaia H. G. Aaman, ale commandant van het subais- tenkador te Batavia do kapt. bij het 3de depot-bat. te Malang, .T. D. Augustijn. Van A'jeh worden afgelost de lste lnit. adjudant der icf. P.. B. M. De Wy'ade 2do luit. dor iüf. R. J. A. Raedt van Oldenbarneveldde late luit. van het corps marechaussee J. BrookhofFde off. van gez. lste kl dr D. D. Bnchler; de off. van ges. 2do kl. dr. J. Tau der Wal en E. Eernstman. Deze officieren zullen de bestemming volgen, die hun door hun dienatchcf zal aangowezoa worden. Verleend: Wegens familio-aangolegenheden, eono maand verlof naar Banjoomas, aan den 2den lnit. dor inf. W. G. L. SDijdere. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur l Beleefd verzoek ik in Uw veelgolezon blad een plaatsje voor het onderstaande. Indien ik my niet vergis, zyn Amsterdam met Leiden de eenige steden, die zich de woelde veroorloven er eeno eigen Kweekschool voor onderwyzers op na te houden. Andere gemeenten hebben eene Normaalschool, die aan hetzelfde doel beantwoordt en geheel door het Rfik wordt bekostigd. Nu zal er binnenkort, om eonigszins in de kosten van de Kweekschool voor onderwyzers alhier te voorzien, een schoolgeld geheven worden en zoodoende zal er volgens de be rekening van de ƒ6000, welke de sehool jaarlyks aan de gemeente kost, ƒ1000 binnenkomen. Zou het niet veel radicaler zyn, nu het blykt dat de gemeento-financiön die uitgave van ƒ6000 slecht kunnen dragen en er van de ouders (waarschyniyk niet de hoogstaan geslagenen in de inkomstenbelasting) een duizend gulden tegemoetkoming wordt ge vorderd, de Kweekschool op te offeren? Niemand toch zou er schade by lyden. De Staat zou hier onmiddeliyk eene Normaal school vestigen, de gelegenheid ter opleiding van onderwyzers bleef dus bestaan de ge meente bespaarde f 6000 en de weinige burgers hadden geen ƒ1000 schoolgeld op te brengen, en de leeraren der Kweekschool zouden ongetwyfeld aan die school verbonden biyven. Dat zulks niet geschiedt en niet reeds veel eerder heeft plaats gehad, moet zeer zeker wel goede redenon hebben. Het zou my zeer aangenaam zyn, als ik door middel van Uw blad hierop een antwoord mocht ontvangen. Hoogachtend, heb ik de eer te zyn, UEd. dw. dr. J. R. een flink WI1VHELHÜI8, met opstand bevattende: 3 Kamers, Keuken, Plaats Zol der, enz., geheel opnieuw gerestaureerd en geschikt voor alle affaires. Huurprys ƒ4.- per week. Te zien en te bevragen: Heeren gracht No. 96. 5939 8 Bij vonnis van de Arrondissements-Recat- bank te 's-Gravenhago, dd. 11 October, is de boedel van C. TASSEUOIV, vroeger Restaurateur en Koffiehuishouder te Lelden Insolvent verklaard met last van vereffening door den Curator. De Curator, 6223 10 Mr. J. H, GOUDSMIT. Uitgave m J B. WöLTBRS, te Greniagen: VAN HET P. J. BLOK. Eerste deel. Gebonden, Prijs ƒ4.90. 6234 12 NIEUWS MI* Agenten der Stoomvaartmaatsehappfl „Nederland". Zoowel voor passage-bespreking als verzending van goederen. VAN SOLIDE 5560 16 Hanglampen, Studeerlampen, Losse Branders, Ganglantaarns en alle tot het Petroleumlampenvak i behoorende Artikelen. AALMARKT 2-5. LEIDEN. Met 1 Oct. zyn do pryzen dor Lam pes beiges door de Fabrikanten veel i verminderd. HEDEN VERKRIJGBAAR: BIJ 6242 8 Hoogewoerd No. 165, b/d. Plantage. De zoo beroemde Poëtische en Dramatische Werken van ALFRED TENNYSON voor slechts f 2.50. The Poetical and Dramatic Works of Alfred Tennyson, Poet Laureat, Prachtig ingebonden, goud op snede, tydelyk aangeboden voor den ongekend lagen prys van f 2.50. Alleen dc Hand Is meer waard. Yerkrygbaar by D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang b/d Yischmarkt,te Rotterdam, franco op ontvangst van Post wissel, waarby staat: The Works of Tennyson. G244 15 op Woensdag 26 October 1892 bjj opbod en op Woensdag 2 November 1S92 by afslag in het logement „de Yergulde Wagen", te A1 f e n a/d. R jj n, 's nam. halflwcc, van Ongeveer 58 hectaren in den onlangs drooggemaakten Bleklandschen Polder, onder Ter-Aar, met de daarop staande BOUWMANSWONltfG en bybehooren. Te veilen in 35 perceelen. Nadere inlichtingen geven de Notarissen MARONIER, te Rotterdam, en HENGEVELD, te Hazerswoude, to wier kantoren notitién te bekomen zyn en de veilingsvoorwaarden ter lezing liggen. 6238 1-'

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6