GemeagA ^leuwa. Ha de ontgroening der nieuw ingeschrevejj, ieyen van het Leidsch Studenten corps, welke plechtigheid hedenavond om acht \kren in den Schouwburg een aanvang noemt, ■zal een ommegang met muziek en fakkellicht worden gehouden, waartoe bj) gunstig weer de volgende weg zal worden genomenOude Vest, Turfmarkt, Paardensteeg, Kort-Rapen- burg, Breestraat, Hoogewoerd, Watersteeg, Nieuwe Rijn, Korenbeursburg, Vischmarkt, Hoogstraat, Donkersteeg, Haarlemmerstraat, Paardensteeg, Kort-Rapenburg, Rapenburg, Steenschuur en Breestraat tot aan de sociëtp,t „Minerva". Binnenkort, den 2den Nove'mber, zal het 40 jaren geleden zyn da'c onze ge achte stadgenoote mejuffrouw S. M. Yeldliuy- zen, geboren Van Iperen, hare praktijk als vroedvrouw hier ter stede aanvaardde. Kan iemand op waardeering en blijken van sytn pathio aanspraak maken, dan zal het zeker juffrouw Van Iperen zijn, die gedurende al die jaren, zoowel bij nacht als bij dag, steeds met de meeste bereidwilligheid gereed was om hare hulp te bieden dddr, waar deze werd ingeroepen. Zelfs bi) do guursto winternachten aarzelde z(j dan nooit, hare legerstede te ver laten. Onvermoeid als zi) is, en met opoffering van eigen gezondheid, gebeurde het dan ook meermalen dat zij drie a vier nachten achter een hare gewone rust had ontbeerd en er toch niet tegen opzag, zelfs nu nog op haar ruim 63-jarigon leeftijd, den eerstvoigenden nacht weder met den eerste de beste die haar kwam halen, mee te gaan, om daarna, als zjj de vorgenoegde gezichten van vader en moeder zag, soms in het holste van den nacht en alleen, daar zjj het geleide van den dankbaren vader meestal afsloeg, weder opge wekt huiswaarts te keeren. Zjj heeft daar door in al dien tijd duizenden vaders en moeders gelukkig gomaakt. Immers het aan tal der door haar behandelde kinderen bedraagt, naar w(j vernomen, tot op heden 8281. Moge het haar nog jaren gegeven zijn, met denzelfden lust te blijven arbeiden 1 Wederom is hier heden oene sierlijke inrichting, ten gerieve van het pu bliek, geopendde bloemen- en plantenwinkel van de hoeren Speet en Van Velsen. Daartoe is het voor dit doel afgebroken perceel No. 10 aan de Breestraat in geheel nieuwen staat herrezen, naar het plan van den architect den heer L. Van der Laan. De gevel, uitgevoerd in bak-, hard- en Morley- steen, maakt eon goeden indruk. De beneden-, boogvormige winkelpui is geheel van laatst genoemde steensoort. De winkel zelf of het magazijn achter de groote spiegelruit is volgens de eischen inge richt. Eene keurige uitstalling van grootere en kleinere bloemstukken en planten, weer kaatst door spiegels, vertoont zich aan de straatzijde, met het smaakvol geomeord Leid- sche wapen in hot midden. Aan een der wanden verheft zich mede eene étalage van Flora's kinderen, niet minder het bewijs loverende van den grooten schat, welken de bekende kweokeri) aan de Rijn kade van bovengenoemde hoeren aanbiedt. In oene beschilderde kast achter glas zijn de vele mandenwerken in onderscheiden vorm en van verschillende bewerking tentoonge steld, ook weer zoo'n hoeveelheid, dat zeker elke belanghebbende er Iets naar zijne gading zal vinden. Een parketvloer en in deuren gezette spiegels brengen er oveneens bet hunne toe bij om het geheel te verfraaien. De heeren Speet en Van Velsen hebben deze inrichting blijkbaar op onbekrompen scbaal aangevat, want zij is in den waren zin des woords keurig-netjes, en ze zullen ongetwijfeld de ondervinding opdoen, dat zy door hunne begunstigers wordt op prjjs gesteld. J 1. Woensdag geraakten paard en tilbury, waarin zaten D. H., diens vrouw en kind, door het schrikken van het paard, nabij Nieuw-Vennep, in de Hoofdvaart. De man heeft zich nogal aan één been be zeerd overigens liep het wol af. In een hofje in de Zorgvliet- straat te 's-Hage is gisteren wederom een goval vaD cholera voorgekomen. Hoewel in den beginne niet aan cholera asiatica gedacht werd, is in den loop van den ochtend door de politie aan de woning van den l(jder het biljet „Aziatische Cholera" aangeplakt. De patiönt wordt thuis verpleegd door een hem toegovoegden oppasser. £en paar tonnen staan in de nabijheid van het huisje, otn de kleederen en faecaliên van den lijder, wiens toestand heden naar omstandighedpj,, gunstig kon genoemd worden, dade'JJK jn te bergen, om besmetting te wersü. Dé enkele gevallen van chol»;;^ welko t) Amsterdam zijn voorgekomen, deden begrij pelijkerwijze do vra'.'g rijzen, hoe de lijders besmet waren geworden. In de meeste gov* jjen was het niet mogelijk deze vraag afdoende te beantwoorden. Bij een tweetal gcva'.ien, welke zich Donderdag aldaar op Ooatqhburg voordeden, heeft men de oorzaak Wél kunnen nagaan. Een op Oostenburg wonend echtpaar had het namelijk noodig gevonden do begrafenis van een te Maarssen aan cholera overleden familielid te gaan bijwonen. Niet alleen stelde men zichzelf aldus aan het gevaar bloot, maar het echtpaar nam zelfs de beide kinde ren, het eene van 22 maanden, het andere van 8 jaar, mede. Het treurig gevolg was dat beide kinderen door de cholera werden aangetast. Het jongsto kind is Donderdag kort na de overbrenging in de barak overledenvoor het behoud van het andere kind, dat mede daar verpleegd wordt, bestaat veel vrees. Mede is Donderdagavond naar do 1 arak vervoerd zekere vrouw Visser uit de Laurier- dwarsstraat. De toestand dezer patiënte is vr(j bevredigend. Nieuwe cholera-gevallen zjjn voorgekomen te Buda-Pesth: 14 aangetast, 6 overleden; Hamburg: 24 id., 4 overleden; Parjjs: 15id., 12 overleden; Rotterdam: 6 in behandeling'; Utrecht: 3 in bohandeling; Gorkum: 2 ge vallen met doodelyken afloop (jongens van 8 jaar); Brielle 1, is hersteld; Tinte (gem. Oostvoorne): in 't geheel 11 gevallen, 4 over leden; Zuidland: 2 gevallen, 1 overleden. De gisterochtend in de Amalia-stichting te Utrecht opgonomen cholera-ljjder is gisteravond overleden. Hedon is aldaar weder aangifte gedaan van een cholera geval, thans op Rotsoord No. 20. De te Pesth verschijnende bladen beweren, dat de cholera derwaarts is overgebracht door eene lading huiden, uit Hamburg aangevoerd, welke eenige dagen aan het station is blijven liggen. Wel werd later last gegeven de huiden te verbranden, doch de daarmede belaste ar beiders zouden een deel dier huiden verduis terd en voor spotprijzen verkocht hebben. Een feit is het in ieder geval, dat de eerste cholera)jjder in de stad was een arbeider, die eenige huiden, uit Hamburg afkomstig, go- stolen had. De perzik, de heerlijke vrucht, welke in andere jaren in Nederland slechts voor zekere categorie van menschen aan de boomen schijnt te groeien, wordt thans te Rotterdam in de straten voor één cent per stuk verkocht. In de Nes te Amsterdam had gisteren eene zonderlinge jacht plaats. Een schutter uit de Bloemstraat, die nalatig was gebleven in het betalen van eenige boeten, zou door de boden van den schuttersraad, bijgestaan door de politie, worden gearresteerd. De man wist echter aan zijne vervolgers t« ontkomen door in de Nos op een dak van een huis te klimmen. Toen men hem ook daarheen volgde, sprong hy van het eene dak op het andere en verwijderde zich op deze wijze. De boden moesten zonder arrestant aftrekken. (Uil.) Donderdag-middag is onder de IJselbrug, te Zutfen, een kind van zeven jaren van W. door een vrachtwagen overreden. De voerman bemerkte het ongeluk niet eerder dan toen hy een schok voelde. Het wiel van den met ongeveer 3000 kilo belasten wagen was het kind over het hoofd en lichaam gegaan. Het werd dadelyk in een pakhuis aan de Noorderhaven binnengebracht, waar de geneesheer, die spoedig was geroepen, niet anders dan den dood van het vreeseiyk verminkte kind kon constateeren. Te Andelst (O.-B.) is op het land van don heer F. een arbeider zoodanig door eon slag van een paard getroffen, dat hy aan de gevolgen is overleden. Eergisternacht zyn te Salzber- gen twoe locomotieven op elkander geloopen. De machlni6t-leerling sprong er af, waardoor hy viel en op het hoofd terechtkwam. Hy is bewusteloos weggedragen. De schade aan het materieel is vry aanzienlyk. De weg is ten deele versperd. De rechtbank te Heerenveen heeft voldaan aan het verzoek der jonge deern uit Ol^eberkoop. Zy veroordeelde haar nl. tot 5 dagen htfMenis en 1 jaar opzending naar dekolonie. Uit Italië en uit het gulden van Frankryk komen berichten ovor storm en stortregens, waardoor op vele plaatsen groote schade werd aangericht. Te Sampierdarena (Italië-) kwamen eenige personen in den water vloed om. De Columbus-tentoonstelling te Genua liep gedeelteiyk onder, waardoor eenige uitstallin gen zwaar beschadigd werden. Het benedon- gedeelte der stad staat geheel blank. De Dróme is zóó sterk gewassen, dat over eene lengte van 120 meter de spoorweg is weggeslagen. Ook de Roubion en de Jabion zyn zóó ge stegen, dat men voor den spoordyk van de Paris - LyonMéditerranée vreest. Do Rhone stygt 18 cM. per uur. De aangekondigde socialisten- meeting te Heerenveen is Donderdag-avond niet doorgegaan. Mr. Troelstra werd per tele graaf naar Rotterdam ontboden om als ver dediger op te treden voor den moordenaar Ockeloon, die de» politie-agent v. d. Eerg doodschoot. De groote si gar ettenfabriek van de gebroeders Kinney te Nieuw-York is gistermorgen door een brand vernield. Het verlies wordt op 12,500,000 franken geschat. In de mynstreek van des Moinos (Iowa) hebben de mynwerkers den arbeid ge staakt, omdat de maatschappy weigert de loo- nen met 10 pCt. te verhoogen. Alle arbeid staat er stil. BUITENLAND. Dultschlnnd. Hot telegram, waarby de keizer gisteren de benoeming van den heer Zelle tot opper burgemeester van Berlyn bekrachtigde, is in zeer vleiende bewoordingen vervat. Het word door den keizer gezonden buiten den opperpresident om, en hieruit schynt te blyken, dat de houding van laatstgenoemde in deze aangelegenheid wordt afgekeurd. De lofspraak, welke den benoemde ten deel valt, maakt den indruk, als wil de keizer zich reeds vooraf van de ambtelyke medewerking van den heer Zelle verzekeren. Thans moet de tweede biwgemeester benoemd worden, en dan zal blyken, of de keizer ook dan de benoeming van een vrijzinnigen candi- daat zal bekrachtigen. Bovenbedoeld telegram luidt als volgt: „Ik wensch u geluk met uwe verkiezing, welke ik met te meer vreugde bekrachtig, daar ik weet, hoezeer u het welzyn mynor residentie ter harte gaat. Ik hoop u zeer lang op dien post te zien en met u menig schoon werk tot verfraaiing van Berlyn en zyne ont wikkeling tot stand te brengen. Uwe trouw aan my en myn buis keanend, ben ik over tuigd, dat de keus op geen betere of geen geschiktere had kunnen vallen." Het blykt nu reeds hieruit, zegt de „Voss. Ztg.", dat een burger vryzinnig kan zyn en de maatregelen der regeering openlyk kan bestry- den, zonder dat hy behoeft te vreezen als vyand der dynastie, ja, van het vaderland te wor den beschouwd. De bladen te Stuttgart melden uit Friedricbshafen, dat de toestand der koningin weduwe van Wurtemberg verergerd is. De longen en nieren der ïyderes zyn aangedaan en zy is zeer zwak. Belcil. Graaf Do Mérode is benoemd tot minister van buitonlandsche zaken. De opperste raad van handol en nyver- held heoft gisteren als zyne meening te kennen gegeven, dat het maximum van den dagelykschen werktyd voor vrouwon en kin deren in de mynen moet worden vastgesteld op lO'/t uur, daaronder begrepen het afdalen, het stygen en 1uur rust. De leeftyd, waarin kinderen tot den arbeid in do mynen worden toegelaten, zou op 12 jaren moeten bopaald worden. Tot dusver hebben 21 regee»ngen zich bereid verklaard aan de muntconferentie te Brussel deel te nemende regeering van Engelsch-Indiö behoort daaronder. De Amerikaansche regeering zal der con ferentie een memorandum over de zilver- qaaostio doen toekomen. Amerika. Te Homestead werd gisteren in den vroegen ochtend eene poging gedaan otn een hotel door dynamiet in de lucht te doen vliegen, omdat 40 werklieden van Camegie, die niet by den bond der werkstakers waren aange sloten, er hun intrek hadden genomen. De bedden, waarin de mannen lagen, werden dooroengeworpen en de vensterruiten in het benedengedeelte van den voorgevel verbryzeld in de zoldering werd een groot gat goslpge^ maar niemand werd gekwetst, Do politie gelooft dat eenige werkstakers den aanslag hebben bedreven. VoAeznela. Een telegram uit Curasao meldt dat da regeétingstroepen destadMarcuto,byLaguayra, hebben heroverd. Ook admiraal Walker, bevelhebber van het voor Laguayra liggende eskader, seint dat de troepen der opstandelingen gevechten hebben geleverd, welke gunstig voor hen waren. Crespo is overwinnaar. De president en de ministers zyn uit Venezuela gevlucht. Crespo- zou gisteren Caracas bezetten. Telegrammen. LONDEN, 7 October. Door den secretaris der „Peruvian Corporation" werd medegedeeld, dat volgens per kabel van Santiago ontvangen bericht, gisteren een nieuw protocol was ge- teekend tusschen Chili en Peru, waardoor de quaestie tusschen Chili en de Corporation op bevredigende wyze wordt geregeld. Het pro tocol bepaalt dat de guano depots, b'u protocol van 8 Januari 1890 afgestaan, onmiddellyk in bezit der Corporation zullen worden ge steld; bovendien zal eene som van 600,009 pd. st. in Chileensche 4'/,-pCt.-Obligatiën aan de Corporation worden overhandigd, ten eerste als betaling dor 80 pCt., by protocol van 1890 toegestaan, en verder op rekening der sedert dat tydstip verkochte guano. Met betrekking tot do gelden, in de Bank van Engeland gedeponeerd, stelt het nieuwe prdtocol een scheidsgerecht voor, waarvan de punten moeten worden vastgesteld tus schen Chili en Peru; maar de Chileensche regeering zou hebben toegestaan, de Corpo ration schadeloos te stellen voor elke som, welke by beslissing van het scheidsgerecht aan andere crediteuren zou worden toegewezen. LONDEN, 8 October. In een brief van kapitein Lugard in de „Times" wordt beweerd dat Uganda de sleutel is van Middel-Afrika, de plaats, van waar de onderdrukking van den slavenhandel moet uitgaan. Indien eene vreemde mogendheid Uganda bezette, zou deze tot nadeel van Egypte den loop der bronnen van den Nyl kunnen wyzigen. HAVRE, 8 October. Er kwam nog een ziektegeval van cholera en een geval van overlyden voor. De officiëele mededeelingen zullen gestaakt worden, daar de epidemie als geweken wordt beschouwd. LEIDEN, 8 October. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 8.5° C. =47.3° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 9° C. 48.2' F.'s middags om 12 uren 10.5° C. 50.9° F.'s namiddags 4 uren 11.5° C. 50.9° F. Aan de universiteit alhier zyn met goed gevolg de volgende examens afgelegd door den heer W. Wybrands het voorbe reidend examen in de geneeskunde; door den heer G. Sauer het tweede natuur kundig-examen door de heeren H. J. Coert en J. C. If. Timmermans het doctoraal-examen in de geneeskunde door den heer D. J. Fangman het voor bereidend examen in de geneeskunde; door den heer J. F. Pool hot eerste natuur kundig examen. Aan de Heerenstraat, onder Zoeterwoude, werd heden den ganschen dag gratis duin water verstrekt. De- begrooting voor den aanleg van Staatsspoorwegen, dienst 1893, is groot ƒ3,765,000, waarvan f2,225,000 op hoofd stuk IX zyn uitgetrokken. De minister vleit zich dat eene afzonder- lyke spoorwegbegrooting na 1893 niet meer zal worden gevorderd. De brug over den IJsel by Westervoort vereischt eene geheele vernieuwing. Er zal eene geheel nieuwe brug worden gemaakt- op 25 a 3» M. afstand van de bestaande met ééne overspanning van 113 M., mot aanslui tende openingen ter gezamenlyke wydte van 360 M. De kosten worden begroot op 3 mlllioen gulden, behalve de uitgaven voor rivierwerken, welke op 2 ton, en die voor de wyziging van het verdedigingswerk te Westervoort, welke op ƒ310,000 zyn ge raamd. Op deze begrooting is voor dit doel ƒ200,000 uitgetrokken. Eene afdoende voorziening is noodig om de vloeren der viaduct te Rotterdam zooveel

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6