Leiden, 8 October. Derde Blad. voor den schouwburg verminderd, eene memoriepost voor schoolgeld op de kweek school voorgesteld; zijnde alle zaken, waarop reeds lang van verschillende zyden werd aangedrongen. Op dezen weg voortgaande, kan de begrooting binnen behoorlijke perken wor den teruggebracht en de burgerij niet meer belast dan strikt noodzakelijk is. Om hiertoe iets bij te dragen, wensch ik alsnog de aan dacht op enkele hoofdzaken te vestigen. 1. De Stadszaal. De lijdensgeschiedenis van den bouw zal ik laten rusten, daar deze zaak nog hangende is. Doch ik mag niet nalaten hulde te betuigen aan de Raadscommissie, die deze pet^ke zaak zoo flink heeft Aan gepakt en grondig onderzocht. Hier wil ik slechts wijzen op de opbrengst. Zij wordt geschat op 2500 &an huur en f 5510 aan pacht van h6t buffet. Dit bedrag moet ver minderd worden met de kosten van onder houd, verwarming, enz. Zoo is de aanzienlijke uitgaaf voor den bouw eene slechte geldbe legging, die eenigszins kan vergoed worden door het nuttige gebruik. Doch kan men zich daarop beroepen, wanneer blijkt dat de zaal hoofdzakelijk dient voor Café-chantant bjj kermis- en andere vermakelijkheden Was het daarvoor noodig zulk een kostbaar gebouw te stichten 2. De Stadsbank, van leening. Blijkens de toelichting is bij deze instelling in gebruik een kapitaal van 108,000, terwijl voor op brengst slochts 590 wordt uitgetrokken. Minder bekend met de werking dezer instel ling, bepaal ik mij tot het vestigen der aan dacht op deze cijfers. Eenige meerdere toe lichting ware niet ongewenscht, goprfatblijke of dat hier niet anders kan gehandeld wor den, öf dat door gepaste maatregelen de kapi talen beter rentegevend worden gemaakt. 3. Gemeenteblad. De kosten, op 1800 ge raamd, zijn als geheel nutteloos te beschou wen de wijze, waarop het wordt uitgegeven, is hieraan schuld. Blijft de po6t op de be grooting, dan mag wel eens worden nagegaan of zij niet op meer doeltreffende wijze kan worden aangewend. Reeds herhaaldelijk werd hierop gewezen, doch het mocht nog weinig baten. 4. Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Her haaldelijk werd er reeds op gewezen, dat na de intrekking van het Rijkssubsidie niets was gedaan om de kosten der instelling voor de gemeente minder drukkend te maken. Wel werd telkens gerequesteerd om het subsidie terug te krijgen, doch, zooals men trouwens kon verwachten, zonder gevolg. Thans schijnt de kans hierop voorgoed vorkeken en moe- ton dus andere, meer doeltreffende maatrege len worden genomen. 5. Lager onderwijs. Hoe hoog de kosten hiervan zyn opgevoerd, blijkt o. a. uit de volgende cijfers, die in de toelichting der be grooting voorkomen. Volgens de bepalingen der wet zou het Rijkssubsidie moeten bedra gen 26,000. Werkelijk wordt uitgekeerd 40,216, op grond van de overgangsbepaling, dat het subsidie niet minder mag zffn dan over 1889 werd genoten. Hieruit volgt dus, dat in deze gemeente de kosten van het lager onderwijs ongeveer tweemaal zoo hoog zijn, als noodig is om aan de bepalingen der wet te voldoen. Men behoeft nog geen tegenstan der van het openbaar onderwijs genoemd te worden, wanneer men togen zulk eene opvoe ring van kosten bezwaar maakt. 6. Kweekschool voor onderwijzers. Met ge noegen kan ik constateeren dat de toelichting uitvoeriger en duidelijker is dan in vorige jaren, waardoor ook beter over deze instel ling, uit een fin%ntiëel oogpunt beschouwd, kan geoordeeld worden. Geheel duidelijk is my de zaak nog niet. Zoo zie ik dat voor de adspirant-kweekelingen niets anders dan ƒ500 wordt uitgetrokken voor verschillende muzieklessenontvangen zij geen ander onder richt? Hoewel een groot voorstander van de bevordering der toonkunst als beschavend element voor alle klassen der maatschappij, komt het mij toch voor, dat hier onder de lessen aan het muziekonderwijs eene zeer groote plaats, althans wat de kosten betreft, is toegekend. Door invoering van schoolgeld zal in het vervolg aan de hoogo kosten der instelling worden tegemoetgekomen. Niet gaarne zou ik haar bestrijden, daaren tegen; ton volle erken ik het groote nut voor de gemeente. Slechts zy de vraag geoorloofd of hier niet de gemeente de taak van het Ryk overneemt, zoodat gepaste aanleiding bestaat om te trachten haar aan het Ryk over te dragen en zoo de gemeente-begrooting zonder schade voor het onderwijs te ont lasten Andere punten van ondergeschikt belang laat ik thans rusten. Ik vertrouw dat de gemeenteraad het dagelijksch bestuur op den weg van bezuiniging zal volgen en verster ken. Dan kan weder zonder te zware lasten voor de burgerij evenwicht ontstaan tusschen inkomsten en uitgaven, hetgeen ongetwijfeld den verderen bloei der gemeente in hooge mate zal bevorderen. Leiden, 6 October 1892. P. Van Geer. By Raadsbesluit van 16 Junijj. 1. werd een krediet verleend van 2000, om proeven 'te hèrhéil toet Let gobruik van stoomgemaal in het belang van de wat er- ver verscbing in de gemeente, waartoo het bestuur van Rijnland zich met de meeste welwillendheid had bereid verklaard. B. cïl Ws. hebben het noodig geacht van de verleende machtiging te moeten gebruik maken en het bestuur van Rijnland uitge- noodigd het stoomgemaal op 9 en 10 Sep tember j. 1. te doen werken, aan welke uit- noodiging gevolg is gegeven. De kosten bedragen, blijkens ontvangen be richt, 412.32, alsalgemeene kosten 2 x 25 50.— en steenkolen 56 ton tegen 6.47 362.32. Intusschen hebben Dijkgraaf en Hoogheem raden B. en Ws. daarbij het volgende mede gedeeld „Het geval heeft zich echter voorgedaan dat het belang van Rijnlands boezem uit- maling voreischt zou hebben op 10 Septem ber, ook wanneer niot toch reeds ten Uwen btjhoev9 £9U zijn gemalen. „Wy doen U echter opmerken dat, wanneer Uw verzoek niet ingekomen was, wij stellig op den lOden Septembor niet het gemaal te Katwyk, maar dat to Halfweg of dat te Spaarndam in het werk gesteld zouden hebben, en zulks om de zeer eenvoudige reden, dat die beide machines aanmerkelijk goedkooper werken dan dat te Katwijk. „De voldoening aan Uw verzoek is dus de rechtstreeksche oorzaak voor eene verhooging van kosten voor ons hoogheemraadschap geweest. „Wij zijn evenwel bereid die omstandigheid ter zijde te laten en de kosten van het malen op 10 September voor ons hoogheem raadschap te nemen, en U enkel de terug betaling van de kosten voor het malen op 9 September 11. te vragen. „Te dien einde zenden wy U hiernevens eene nota van kosten ad f 206.16, welker voldoening wy gaarne zullen tegomoetzien". Ten einde tot de voldoening van het ver schuldigde te kunnen overgaan, zal alsnu een post op de begrooting moeten worden gebracht, die voorloopig kan worden vastge steld op ƒ1000, waaruit dan tevens zullen kunnen worden gevonden de gelden, benoodigd voor het gebruik van het stoomgemaal, wanneer later daaraan wederom behoefte zal ontstaan. B. en Ws. geven den gemeenteraad mits dien in overweging vast te stellen den door lien overgelegden staat van af- en over schrijving, strekkende om op de begrooting voor dit jaar een nieuw artikel te brengen H II art. 12 Yolgn. 98a: Kosten van onder zoek en verversching van de stadsgrachten ad ƒ1000, te vinden door afschrijving van dat bedrag van den post voor Onvoorziene Uitgaven. Dinsdag 11 October a. s. zal de gewone ledenvergadering worden gehouden door de Leidsche Coöperatieve Winkelvereeniging. Evenals vorige jaren is ook nu weder door het bestuur een contract aangegaaan, om ge durende den geheelen winter brandstoffen voor denzelfdon prijs te leveren als thans op de prijscouranten is vernield. Den lston Sept. is de Dagcursus op de school van Kunstnijverheid te Haarlem weder begonnendeze wordt door 24 mannelijke en 32 vrouwelijke leerlingen bezocht. Onder de dagleerlingen zijn er verschillende uit andere plaatsen, als: Arnhem, Utrecht, Goes, Purmerend, Leeuwarden, Harlingen en Hoorn, die zich tijdelijk in Haarlem gevestigd hebben om de lessen te kunnen bijwonen, wel een bewys, dat het onderwijs, hetwelk op de school gegeven wordt, ook in andere plaatsen van ons land wordt gewaardeerd. De Avondcursus werd den lsten October weder geopend en is door 61 leerlingen be zocht, waaronder de dagleerlingen zyn mede- gerekend. Rekent men hierbij de verschillende cur sussen, welke bovendien aan de school ge geven worden, zooals de teekenlessen voor de leerlingen der normaalschool,van onder wijzers, welke door 30 leerlingen worden bezocht; de teekencursus der leden van den Nederlandschen Bond voor onderwijzers, welke door twintig candidaten voor de akte lager onderwijs teekenen wordt bezocht, en den cursus voor de opleiding van hen, die proevon van bekwaamheid wenschen af te leggen voor het ambacht, dan komt men tot een totaalcijfer van 180 leerlingen. Het stoomschip „Batavia", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 5 Oct. Ouessant); de „Reichstag", van Hamburg naar Oost-Afrika, passeerde 5 Oct. Port-Said; de „Rotterdam" vertrok 5 Oct. van Nieuw-York naar Amster dam; de „Ütrecht", vail Batavia naar Rotter dam, passeerde 6 Oct. Oitavosde „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Oct. van Genua; de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 6 Oct. van Suez; de „Glaucus") van Amsterdam naar Java, is 6 Oct. Gibraltar gepasseerd; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 6 Oct. te Aden; de „Semarang", van Rotterdam naar Java, vertrok 6 Oct. van Colombo. By koninklijk besluit zyn de volgende pensioenen verleend als aanJohannes Nooten- boom of Notenboom, brievengaarder, 4S; Machiel Pieper, telegrambesteller, ƒ219; Evert Beukenhorst, brievenbesteller, 328. Aan N. Rampen, beambte by de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, wonende te Zwolle, vergunning verleend tot het aan nemen der bronzen medaille „Bene Merenti", hem door Z. H. den Paus geschonken. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij nogmaals een plaat-sje in Uw blad naar aanleiding van het ingezonden stuk van don heer W. H. Van Zanten Jr. Ook v. Z. trof het artikel van Dr. K., en het komt hem wenschelyk voor, dat de daarin gewenschte toestand door alle gemeenten werd verkregen; evenwel, zoolang het beste nog niet kan worden verkregen, meent v. Z. nu het slechtste (let wel, wat volgens hem het goede het meest nabijkomt) te moeten behouden; zijns inziens zal Dr. K. de laatste zijn, om het afvloeien der faecaliën in de wa teren der gemeente te verkiezen boven den beerput; dit deed bij my de gedachte op komen: jammer dat v. Z. zoo oppervlakkig leest, anders zou hy het artikel van dr. K. wel beter begrepen hebben. Vergun mij, Mynheer de R., hier enkele punten uit dit artikel aan te halen: Dr. Kaptcyn klaagt er over dat hy onder alle maatregelen dezen mistnl. het onbepaald (let wel, v. Z.) veroordeelen en afkeuren van den beerput, dat leelvjkestinkendelekkende of over*vloeiendem ding, dat nog steeds onzen bodem (consecutief ook het water in onze grachten en kanalen) vervuilt. Men laat den beerput in al zijne walgelijk heid ongemoeid (walgt ge nog niet, v. Z., of doet het u alleen nog maar wat onaange naam aan?) De kans is zeer groot, dat de ziektekiemen (ook by het uitbreken van de cholera) in den beerput gerakenen ze van daar uit on6 gracht water en onzen bodem verontreinigen, de beer put blijft daarom eene voortdurende bron van gevaar. Dr. K. wenscht een artikel in de verordening, dat zegt: „het is verboden een beerput te hebben; merkt ge 't wel, v. Z., dat Dr. K. hier onvoorwaardelijk uw beerput veroordeelt verder spreekt hy van het wegruimen van alle beerputten, en hoopt dat gemeentebesturen (en ook v. Z.) ditmaal hunne plichten niet zullen verzuimen, want tot verveling toe moet het herhaald worden „de beerput moet weg". Een reinigingsdienst zal mogelyk veel geld kostenwelnu, v. Z., de beurs dan maar wyd open, en allerminst geld en tijd vermorst mat het maken van beerputten; neen, neen, de hand aan den ploeg, en het gemeentebestuur gesteund door alles stipt na te komen, wat het ons in het belang der hygiëne voorschrijft, maar ook door streng te waken en te waar schuwen tegen elke poging, die daarmede in stryd is. Meent P. d. G. dat het beter is de faecaliën in het water te laten vloeien dan beerputten te gebruiken? Ja, v. Z., dat acht ik beter dan dat gij met uw beerput èn slooten èn kanalen èn bodem èn drinkwater bezoedelt. Ik spreek wel wat boud en op mijne stel lingen valt volgens v. Z.'s meening veel af te dingen; het spyt my, v. Z., u nogmaals onaangenaam te moeten aandoen en u te moeten noodzaken veelbeteekenend uwo schou ders op te halen, doch ik kan en mag het niet laten en daarom: „alle beerputten lekk'.n na ver'oop van tijd." Het zou wel goed zijn, dat P. d. G. beter mot de Algemeene Politieverordening op hoogte was; laat my u mogen verzekeren v. Z., dat ik art. 43 reeds had gelezen, c er valt zeer veel op af te dingen, want juist alinea 2 en 3 van dat artikel zyn geheel ia stryd met alles, wat dienon moet om gezond heid en reinheid te bevorderenmisschien is dit artikel nog een overblijfsel van vóór 185 nu, dan zal het volgens v. Z.'s meeningn zoo gemakkelyk te vernietigen zyn. Wat de woningen betreft, waarvan ik i sproken heb, 't is mogelyk, Mynheer de R dat ik de grootte daarvan wel wat klein t genomen; den maatstok gebruik ik niet, want ik kom in dergelyke krotten liefst zoo weinig mogelyk; en ook heb ik geen timmermans. Oog, doch hoe groot en fraai v. Z. (als eerder van de bouwkunst van vóór 1880) deze hokken ook moge vinden, ik blyf er bij dat het meer dan tyd is, dat ze worden ont ruimd. Zou v. Z. misschien ook hier nog geen beerput willen maken? Dat er eenigen tyd geieden in België enkele huizen zyn verbrand en niet in Noord-Brabant, dat wil ik niet tegensprekenhet doet hier ook niets ter zake. Als onwillekeurig drong zich by het lezen van v. Z.'s ingezonden stuk de gedachte bij mij op „welk een tegenstelling," aan de eens zijde wil men de beerputten en krotten in al hun walgelykheid en vuilheid laten bestaan, en aan de andere zyde spreekt v. Z. van: Slooten dempen (ach, v. Z., demp eerst u,7 beertput, dan hebt go wellicht wat minder slooten te dompen). Ziekenhuis gereedmaken met eene afzonder lijke mannen- en vrouwenafdeeling met dbscr- vatielokaal en tevens eene gelegenheid om alle uitwerpselen tot op kookpunt te kunnen ver hitten of te verbranden. Begraafplaats verleggen buiten de kom der gemeente (wel, wel! wat gaat de beurs nu toch wyd open!) Neen, neen, v. Z., ge zyt er niet achter; in de 1ste plaats het gedeelte van art. 43 door u aangehaald buiten werking gesteld e.i alinea 4 van dat artikel zoo streng mogelijk toegepast, hetwelk zegt dat in de bebouwde gedeelten der gemeente de bedoelde slooten jaariyks in de maanden Maart en October behoorlyk schoongemaakt en uitgebaggerd moeten wordenin de 2de plaats oogenblikke- lyk gezorgd voor drinkwater, aangezien velen hier, ondanks alle waarschuwingen, niet anders kunnen bekomen dan Ryn- of Zijl water; en vooral, denk er om „de beerpid moet weg U voor ditmaal weer dankzeggend, M. d. R blyf ik, Hoogachtend, Leiderdorp, Uw dw. dienaar 7 October 1892. P. d. G. Gereilde peroeelen. De afslag der perceelen, waarvan de vei ling heeft plaats gehad 28 September j 1. in het koffiehuis van M. Poot, te Zoetermeer, zynde een woonhuis mettoebehooren, waar;n sedert onheuglyke jaren de wagenmakers- affaire wordt uitgeoefend, staande aan do Vlamingsstraat te Zoetermeer, en de helft in een woonhuis, in 4 perceelen verhuurd, aan de dorpsstraat te Zegwaard, is niet doorgegaan, aangezien verkoop uit de hand intusschen heeft plaats gehad. Het eerstgemeld perceel stond in bod op 4300 en was, naar men verneemt, door den hoogsten bieder, C. v. d. Meer, koopman te Zoetermeer, nog met 200 verhoogd. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Qasfahr.Ot. "WEEK van 26 Sept. tot 2 Oct. Aantal. Datum. Uur St&ndfc. Sept. Oct. 8.45 8.45 6 30 6.80 6.30 8.45 6.30 8.30 6.30 8.45 6.30 8.80 6 30 8.30 16.8 16.6 16.6 164 16.6 164 16.6 Dit beteokent: Wanneer men 6 cubic fee1. Hf® liters per uur van zulk gas verbrandt ia een Sugg London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 g»* 1 j wordt eeD licht verkregen, dat in etorkte gelijk met 16.8, 16.6 enz. Btandaardkaarsen, waarvan e<»> kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per u verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10