DAGBLAD. Vrijdag 7 October. A'. 1892. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonuïier Loslaat uit TWEE Bladcu. Eerste Blad Leiden, 6 October. N°. 10008. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandonf 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijk© Nommers0.03. PRIJS DER ADVERTENTIÊN V»n 1—6 regel* f 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grootere lettert naar plaatsruimte. Voor het tneasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Offioiöelo Hennisgeyiiiffen. Verstrekking Tan Duinwater. Burgemeester eD Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van bolanghebbonden, dat de schippor», ook doorvaroDde, gratis Duinwater bunntn bakomen uau allo brngwachtershuisjes. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LeileD, DZ KANTER, Burgemeester, i -6 Oct. 1892. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Loiden Qezien art. 8, lsto alinea, der wet ven den 2den Juoi 1S75 (Staatsblad No. 95), tot regeliug van hot toezicht by hot oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; BreDgen bg deze ter algemeone kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan J. J. HARZING •en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eeDe koper- en blikslagorg in het perceel Hoo- goffoerd 1C9. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. C Oot. 1892. E. KI8T, Secretaris. RKISHWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algomeene kennis da* door J. C. KLIKEE, alhier woonachtig, een vorzoekschrifc ie ingediond om ver gunning voor den kleinhandel in sterken drank, in J Let 'perceel üarteeteeg No. 2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. C Oct. 1892. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier is met goed ge volg afgelegd door den heer L. J. Lans het candidaats-examen in de geneeskunde; door den heer W. Coops het candidaats-examen in <ie rechten; door den heer D. M. Cenyn het theoretisch examen in de geneeskunde. Door dr. J. P. N. Land, hoogleoraar aan de llyks universïteit te Leiden, bjj koninkiyk besluit van 27 Juli 11. benoemd tot gedelegeerde der Nederlandsche Regeering by het in Sept. van dit ,iaar gehouden Oriëntalisten-congres te Londen, wordt omtrent dat Congres verslag gedaan, dat in do Staatscourant van f5 dezer is opgenomen. - In de jongste Raadsvergadering te Oegst- geeat is de begrooting der gemeente voor den dienst 1893 vastgesteld in ontvang ad f 19,433.94s, in uitgaaf ad f 19,433.35, sluitende met een batig saldo van f 0.595. Tot leden der commissie van fabricage werden benoemd de heeren J. J. Yan Hoeken en A. JufTermans. - Men schrijft ons: Heerschte er op den langsten dag van dit jaar te Katwijk en omliggende dorpen verslagenheid, toen dr. D. L. Yan Elk in hevige mate was aangetast door den epidomiseh heerschenden typhus, mUschien wel ten gevolge van getrouwe plichtsbetrachtinglag er weken lang een ernstige trek op het gelaat zijner vrienden, wanneer de toestand werd besproken van den 'ijder, wiens leven zoo langen tijd aan een zijden draad hing, gisteren, 5 October, was anders. Toen hield hij zijne „blijde ir.komste", weer in 't genot van gezondheid on levenskracht, verwelkomd door velen van allerlei rang en stand. Allen was 't aan te zien, dat het hun goed deed, den hooggeach- fen jongen man weer in hun midden te hebben, den trouwen arts, den man van karakter, met zijn helder hoofd en warm hart, dat meevoelt waar zijne patiënten lijden. Moge Katwijk, mogen de omliggende dor- Pen zich nog zeer lang verheugen in bet bezit van den uitstekenden geneesheer dr. D. L Yan Elk - Het rijks telegraafkantoor te Katwijk aan den Rijn, ingericht met telephoondienst, met Ingang van 7 October a. s. zoowel het binnen- als buitenlandsch verkeer Vo:'r het publiek geopend zijn van 81/,— 11 vm., 2-3'/i nm. en van 6 S'/a u. nm. I'poortyd). Op de voordracht van den minister van justitie en den minister van w., h. en n. is bij koninklijk besluit: lo. ingesteld eene commissie tot het uit brengen van verslagen aangaande de werk zaamheden der Staatscommissie, bedoeld by de wet van 19 Jan. 1890 (Staatsblad No. 1), gewyzlgd by de wet van 28 Dec. 1891 (Staatsblad No. 243), en het doen van de voorstellen, waartoe het door die Staatscom missie gehouden onderzoek haar aanleiding mocht geven; 2o. benoemd: a. tot lid, tevens voorzitter, van die commissie: jhr. mr. W. F. Rochus- sen, lid van den Raad van State, te Ts-Gra- venhage b. tot leden dier commissieJ. Van Alphen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-GravenhageJ. Ph. De Bordes, president directeur van de Zuidooster Spoorweg-Maat- schappy, te 's-Gravenhage; G. Emants, te 's GravenhageJ. F. Jansen, burgemeester te Tilburg; mr. A. Kerdyk en mr. M. J. C. M. Kolkman, leden van de Tweede Kamer, te 's-Gravenhage; dr. N. Reeling Brouwer, lid der Prov. Staten van Friesland en wethouder te Leeuwarden; jhr. mr. O. Q. Yan Swinderen, rechter in de arrond.-rechtbank te Groningen mr. J. D. Veegens, lid van de Tweede Kamer te 's-Gravenbage"W. M. Visser, oud-directeur der Ned. Stoomvaartmaatschappyte 's-Graven hage; S. M. Van Wyck, steenfabrikant te Renkum c. tot lid, tevens secretaris dier commissie, mr. J. C. Th. Heyligers, Oost-Indisch rechter- ïyk ambtenaar met verlof, tydeiyk verblyf houdende te 's-Gravenhage 3°. aan die commissie toegevoegd als adj - secretarissenjhr. mr. J. A. De Jonge, advo caat by don Hoogon Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage; jhr. mr. P. J. A. A. M. Van Nispen- tot Sevenaer, advocaat en procureur te Arnhem, en mr. YV. H. J. Royaards, schoolopziener in het arr. Renen, wonende te Utrecht. Uit Weimar vjordt aan de „Kölnische Zeitung" gemeld, dat by de gouden bruilofts feesten van den groothertog en de groother togin (prinses Sophia dor Nederlanden) gere kend wordt, behalve op Z. M. den Duitschen keizer en HH. MM. de reeds gearriveerde Koninginnen der Nederlanden, op de volgende vorstelyke gastenhet Saksische koningspaar en prins George, den groothertog en de groot hertogin van Baden, prins en prinses Albert van Pruisen (Brunswyk), grootvorst en groot vorstin Wladimir (vertegenwoordiger van den czaar), aartshertog Reinier van Oostenryk (vertegenwoordigende den keizer-koning), den hertog van Saksen-Altenburg en prins Ernst, den vorst van Reuss (jongere linie), den erfprins van Saksen-Meiningen en gemalin, prins Frederik van Hohenzollem, benevens verscheidone jongere prinsen uit de huizen van Anhalt, Mecklenburg ea Waldeck. Het getal der regeerende vorsten, erfprinsen of vorstelyke vertegenwoordigers van dezen, die de feesten zullen bijwonen, bedraagt 20. Verder bestaat de naaste familie van het groot- hertogeiyk echtpaar met het gezin van prins Herman van Saksen-Weimar eveneens uit 20 personen, aoodat de feesten door ongeveer 40 vorsten en vorstinnen, prinsen en prinsessen zullen bygewoond worden. Bovendien wordt de komst van tal van di plomaten, mot speciale zendingen belast, en van verscheiden militaire deputation aange kondigd. Uit Nederland worden drie deputation ver wacht eene tot aanbieding van het huldebiyk van het Nederlandsche volk, eene van de stoom vaartmaatschappy „Nederland" en eene vam de commissie der Nederlandsche sporttentoon* stelling. De te Weimar aanwezige Nederlanders heb- bon tor verwelkoming aan HH. MM. keurige versieringen van levende bloomen gezonden. De dag van het bruiloftsfeest is 8 October. De Duitsche keizer wordt den dag te voren, dus morgen, te Weimar verwacht. Van andere zyde wordt verder het volgende gemeld De opening van de Kunsttentoonstelling, welke by deze gelegenheid gehouden wordt, werd gisteren door den groothertog met zyne vorstelyke gasten bygewoond; ook waren er eenige dames by tegenwoordig en vele auto riteiten. De groothertog gaf zyne voldoening te kennen over de zich daar bevindende por tretten, uit Nederland gezonden, en die aller opmerkzaamheid trokken. Onze Koningin wandelde gistermorgen en reed ook weer uit. De Regentes reed uit met den erfgroothertog. Gisternamiddag was het familiediner en maarschalkstafel. De groothertog ontving gistermiddag eene deputatie uit den Landdag, welke hem 400,000 mark aanbood, bestemd voor een of ander werk of stichting van openbaar nut. Eene andere feestgave, door de kleine bevolking zelve byeengebracht voor eene stichting voor zieken verpleging en verzorging, bedroeg 140,000 M. Dit fonds word aangeboden met eene oor konde, waarin onder anderen wordt gezegd: „Het is een zegen en een zodeiyk voordeel voor het geheele volk, wanneer by vorsten deugd liefde en trouw op den troon elkaar de hand reiken en voor ieder huis in den lande hot vorstelyk echtverbond ten voorbeeld strekt. Met gevoelens van de hoogst oprechte vereering zien thans de zonen en dochteren des lands op tot den vorst, wien het welzyn des volks als heiligste zorg ter harto gaat, die geen inniger wensch kent dan zyne onder danen werkeiyk gelukkig te zien, die in den geest van roemryke voorvaderen de ideale goederen des Duitschen volks in eere houdt en aankweekt. Met diep gevoel van dank en ontroering ziet heden ook do geringste der onderdanen op tot de edele vorstin, die in dit en elk ander streven naar het welzyn des lands zich met haren gemaal één gevoelt en die de schoonste en meest ware roeping der vrouw tot weldoen, troosten en gelukkig maken zoo echt vrouwelyk, zoo fijngevoelig heeft opgevat en zoo vorstelyk, zoo vrygevjg, zoo ijverig ten allen tyde vervult, bezield door het goddeiyk woord„laat ons goed doen en niet moede worden." Diezelfde toon heerscht in alle heilwenschen en andere uitingen op dit feest in den vorm van adressen en oorkonden, albums en andere feestgaven, welke door de verschillende depu- tatién werden aangeboden. Uit alles spreekt één gevoeldiepe vereering en hartelijke liefde voor het gouden echtpaar en het Huis van Saksen-Weimar. Heden zyn 23 andore deputaties aange komen, o. a. graaf W. Van Bylandt, uit Den Haag, en G. A. baron Tindal, uit Amsterdam, die namens de Nederlandsche hoofdcommissie het huldebiyk der Nederlanders komen aan bieden. By het huldebiyk is gevoegd een door Grevenstuk gecalligrapheerd album met de namen der 30,000 deelnemers. Vóór den aanvang der druk bezochte audiëntie werden de groothertog en de groot hertogin gistermiddag door onze Koninginnen verrast mot een harteiyken feestgroet en een kostbaar souvenir. Het feestgeschenk bestaat uit een waaier van zeldzame pracht en kunstwaarde en is eene attentie van onze Koningin-Regentes aan hare schoonzuster, de groothertogin. De waaier is van satyn, door onzen Ro- chnssen heerlyk beschilderd. Aan de eene zyde pry ken afbeeldingen van het Loo en Soest- dyk, met eene keurige voorstelling van eene Hollandsche harddravery in 't midden. De andere zyde geeft het paleis „Buitenrust" met den Scheveningschen tol, hot Paleis in 't Noordeinde in Den Haag met het Ruiter standbeeld en 't oude burcht-achtige hoek- geveltje van het vroeger Kroonprinseiyk Pa leis aan den Kneuterdyk (Noordeindo-kant) te aanschouwen. Al deze paleizen zyn voor gesteld op de wyze, waarop ze in de dagen van het verblyf onzer prinses Sophie in Nederland nog waren. Het zyn juweeltjes van schilderkunst, zooals Rochusseci ze ver mag weer te geven. De waaier is overigens geheel in prachtig schildpad uitgevoerd door de specialiteit op dit gebied, Alexandre, te Parys. In diamanten pry kon aan de eene zyde het jaartal 1842, aan den anderen kant 't jaartal 1892 en de datum 8 October, benevens de fraai uitgevoerde naamteekening van H. M. Koningin Emma. Voorts zyn onder- en bovenaan smaakvolle gouden ornamenten aangebracht. Het vorstelyk geschenk is in een sierlyk rood-peluchen étui vervat. De groothertogin was diep getroffen door de aanbieding van dit voor haar zoo zinryke geschenk, kostbaar bovenal door herinneringen aan het vaderland. De jonge Koningin bood aan de groother togin verscheidene eigenhandige handwerken aan, waaronder eene prachtige bekleeding voor eene cassGtte. In de gistermiddag te Amsterdam ge houden vergadering van den gemeenteraad is beraadslaagd over het verzoek der Duin- water-Maatschappy, strekkende o. a. om ver gunning te verkrijgen in de woningen der gebruikers van duinwater ook Vechtwater leiding aan te brengen. Dit verzoek werd met algemeene stemmen op twee na van de hand gewezen. Na een breedvoerig debat is met 31 tegen 3 stemmen ook verworpen de voordracht van B. en Ws., ora eene commissie te benoemen in zake de Duinwater-Maatschappy, die aan den Raad verzocht had om de rente en de aflossing te garandeeren van de op te nemen gelden, voor de opgelegde werken bestemd. Volgens het „Centrum" zal de heer J. P. Th. Van Nunen, die zitting heeft in de Tweede Kamer voor het district Zevenbergen don 4den Nov. mot het stoomschip „Amalia" naar Ned.-Indië vertrekken. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland is benoemd tot directeur van het krank zinnigengesticht Meerenberg, by Haarlem, dr. C. M. v. Deventer, thans directeur van het Buitengasthuis te Amsterdam. Men meldt uit Zwolle, dd. 5 October: Het 25 jarig jubiló van onzen burgemeester, jhr. W. C. Th. Van Nahuys, is met veel op gewektheid gevierd. De eerste hulde, den burgemeester gebracht, kwam van de bewoners der Emma-Wyk. De kinderen van de bewoners aldaar maakten zich reeds vroeg op, om van hunne feeststemming te getuigen. Namens alle kleinen bood Jansje Hardon eene keurige mand met bloemen aan. Daarna ving hot stedeiyk muziekcorps zyne begroeting aan. De burgemeester cfenkte voor de aangename verrassing, waarna nog enkele nummers werden uitgevoerd. Inmiddels waren 120 kinderen uit de hoogste klassen der lagere scholen saaragekomen en begaven zich naar de woning van den jubilaris. De aubade slaagde volkomen. Zoowel het Vlaggelied als een voor deze gelegenheid vervaardigd „Jubilé- lied" werden onder leiding van den heer Wuite verdienstelyk ten gehoore gebracht. In het vernieuwde raadhuis had te balf- twee eene buitengewone zitting van don Raad plaats. Daar werd de burgemeester door den oudsten wethouder, den heer Van Rees, harte- lyk toegesproken, waarna in|de trouwzaal de aanbieding plaats had van het huldebiyk, door de burgery byeengebracht. Het is een zilveren beeld, eene afbeelding van de fontein, welke men ter gedachtenis aan dezen dag te Zwolle wenscht op te richten. Men hoopt dat j het zal verryzen op de Melkmarkt. Kort daarna begon de receptie. De ver-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1