^S, Gemengd Nièutvg. Prof. Van Overbeek de Meyer gaf in hot „N. v. d. D." van 1 September j. 1. eenige nuttige wenken wat men moet doen met een patiënt, die door de cholera wordt aangetast, vóór de dokter is gehaald. Nu zich ook in een paar gemeenten in den omtrek gevallen hebben voorgedaan, achten wy het in het belang van onze lezers hiervan mede- deeling te doen. Prof. v. O. d. M. schryft dan In de eerste plaats zijn noodig kalmte en moed. Vrees baat niets, doch schaadt in kooge mate; de overtuiging, dat men de cholerakiem kent en de beste middelen om haar snel to dooden in do bacteriologische laboratoria heeft kunnen opsporen, wekt daar entegen vertrouwen en hoop. Er zyn twee middelen, die als krachtige voorbehoedmiddelen aanbevolen mogen worden zoutzuur en citroenzuur. De cholerakiem is voor deze stoffen zéér gevoelig en wordt door haar zeer snel gedood; men kan dus by het heerschen der Aziatische cholera in de plaats z\jner inwoning op regelmatige tijdstippen, b\jv. om de 2 uren, de misschien in de maag opgenomen cholera-bacillen dooden door het nomen eener kleine teug van eene der beide volgende oplossingen '/2 gram verdund zout zuur der Pharmacopoea Neerlandica III in 1 liter water, of wel 1 gram citroenzuur in 1 liter water. Het eerstgenoemde middel is aanbevolen door Rosbach, het andere door J. De Christmas. Wordt men ongesteld, onder de verschijn selen, in mijne „wenken" opgesomd, dan legge men zich te bed en trachte aan het zweeten te komen: warmeroode wijn, warme kruiken desnoods krachtig wrijven van de huid; bij hevig brakon champagno. Daarbij groote rein heid van het beddegoed. De bovengenoemde middelenzoutzuur en citroenzuur kunnen thans niet meer baten, omdat de cholera kiemen dan reeds in het darmkanaal zijn. Onder de geneesmiddelen, die in staat zijn de cholerabacillen snel te dooden, en wel in 't bijzonder creoline en Jcaneeloliezou ik het laatstgenoemde verkiezenéén droppel goede kaneelolie met één droppel venkelolie in een wijnglas vol water, elk kwartier, zoolang de verschijnselen der ziekte niet bedaren. Verkiest men creoline, dan zij het die van William Pearson Co. en neme een volwassene, naar den raad van dr. J. G r o n e m a n, daarvan 5 gram in een gewoon drinkwaterglas, half vol water, in eens ineen kind neme 2 tot 3 gramwordt hot ingenomene terstond uitgebraakt, dan worde de gift onmiddellijk horhaald. Inmiddels ïvorde een geneeskundige geroepen Togen M. J. H., koetsier te 'sHago, die oen klein hondje met zijne natte zweep onder het rijden oppikte, door het dier 't koord om het lichaam te slaan, en er zoo een eind mede voort te rijden, waardoor het één oog verloor en later stierf, vorderde het O, M. by do rechtbank te 's-Hage 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over acht dagen. De heer Von Bohlen und Hal- bach, militair attaché bij heb Duitsche ge zantschap te 's-Hage, die met zijn vierspan de reis van daar naar Duitschland maakte, is behouden te Heidelberg aangekomen. In zeven dagen en één rustdag heeft hij een weg van 655 kilometer (nauwkeurig gemeten) 1 fgelegd. Als eene bijzonderheid kan worden medegedeeld dat door de bomschuit „Eli sabeth", van den reoder M. De Niet Az., te Scheveningen, in óóne enkele reis de buiten gewone vangst is aangebracht van 493 kantjes pekelharing, 14 kantjes steurharing en 9000 stuks steurharing. Door eene bomschuit werd eene dergelijke hoeveelheid nooit aangebracht en door een logger zeer zelden. De kostbare en zeldzame orang- oetang, die sedert kort in den Dierentuin te Rotterdam te zien was, is er overleden. Het electrisch licht te Amstor- dam, dat de eerste maanden weinig te wen- schen liet, gaat in de laatste dagen vreemde kunsten verkoopen. In den afgeloopen nacht, to drio uren, ging het licht wederom plotse ling uit. Ook in het „«Salon des Variétés," waar de opvoeringen van „De Groote Trom" bij electrisch licht plaats vinden, werd de zaal 2 minuten lang in duisternis gehuld. Men ontstak echter spoedig het gaslicht, zoodat de vertooning voortgezet kon worden zonder noemenswaard oponthoud. De prijs van hot vleesch is to Alkmaar met 10 cents por kilo verlaagd. Tor wijl de bewoners afwozig wa ren, is Zondagavond om vijf uren door onbe kende oorzaak te Kampen brand ontstaan in de woning van den letterzetter H. Reitsma. In korten tijd stond het bovenhuis in lichter laaie en sloegen de vlammen reeds over op do boek- en courantdrukkerij van den heer Laurens Yan Hulst. Door het spoedig aan rukken der brandweer was men den brand weldra meester. Het perceel van Reitsma is met den inboedel geheel verbrand; dat van den heer Van Hulst heeft nogal schade be komen. By het springen van de stoom tram is Zondagnacht K. Loosekoot, te Eist, daaronder geraakt en zéé zwaar verwond, dat hy spoedig daarop is overleden. Toen de gemeente geneesheer van Rhenen ter plaatse kwam, was de ongelukkige reeds een lyk. Rij dit onheil ontspoorde een wagen, dieniet dan met moeite weer in het spoor werd ge bracht. De heer Weinek, van het obser vatorium te Praag, heeft, volgens de „Figaro," aan een vriend te Londen bericht gezonden, dat hij de proef heeft ontvangen van een langs photographischen weg vervaardigde maan- kaart. Deze kaart heeft eene oppervlakte van drie meter en zou duidelyk het bestaan van rivieren op dat hemellichaam aantoonen. De socialistische gemeenteraad van Montlugon had voor het feest van den 22sten de eigenaars vaiTdraaimolens, beesten spellen en kermistenten, op het plein voor het raadhuis staande, uitgenoodigd gratis voor stellingen te geven, maar beleefde daarvan weinig genoegen. Eene groote volksmenigte kwam op de been en viel met geweld op de tenten aan, ondanks de pogingen der politie en gendarmerie. Een prachtige draaimolen, ter waarde van 30,000 franken, is geheel vernield; de draaibalk is doorgebroken. De schade wordt geraamd op 4000 franken. De overige tenten hebben met veel moeite om negen uren kunnen sluiten. Evenals te P a r y s heeft men te Chicago last van bezoedeld drinkwater, daar de rioolstoffen der stad door de rivier Chicago in het meer worden gevoerd, van waar men het water krjjgt. Thans is de hand gelegd aan een reusachtig afvoerkanaal, bestemd om bedoelde stoffen door de Des Plaines en de Illinois in den Mississippi te loozen. Elke minuut zal 600,000 kubiek voet water uit het meer in dit kanaal worden gevoerd ter verdunning van het vuil. Men rekent vyf jaren noodig te hebben en de kosten worden tusschen de 12 en 20 millioen dollars geraamd. Men zegt dat te Warschau de man is gearresteerd, die twee jaren geleden het spoorwegongeluk te Borski veroorzaakte. Sedert zes maanden heerscht in het oostelyk gedeelte van den Oranje- Vrystaat de influenza, zonder dat zich eenige vermindering er in voordoet. Eenige personen zgn er aan bezwekon en overal zyn er nog vele lyders. BUITENLAND. Frankrijk. Het socialistencongres, dat te Marseille ge durende verscheidene dagen zitting hield, is gisteren gesloten. Besloten werd, dat op 1 Mei 1893 alle arbeid overal zal gestaakt worden. Over de uitzetting van Liebknecht uit Frankryk is nog geono beslissing genomen. De regeering wacht eerst den tekst der door hem gehouden redevoering af. Duitschland. Eene sociaal-democratische vergadering van gemeenteraadskiezers eindigde Zondag te Ber lijn met eene geduchte klopparty' tusschen de verschillende variëteiten van onafhankelyken, officiëelen en anarchisten. Deze zich tegen woordig voordoende regelmatige twisten tus schen de socialisten vormen eene grappige illustratie van hetgeen Liebknecht te Mar seille sprak van internationale verbroedering van het gezameniyk proletariaat. Te Berlyn slaan voorloopig nog zelfs de broeders van ééne spreektaal en óéne nationaliteit elkander de ribben in. De aanstaande Pruisische Staatsbegroo- ting zal, volgens vertrouwbare mededeeling, een tekort van S6 millioen aantoonen. De Duitsche Bondsraad komt deze week byeen tot behandeling van de legerwetten. Eerst daarna kan de openbaarmaking der ont werpen plaats hebben. Aan den keizer is een gunstig rapport gezonden over de proef, welke by een van de bataljons der garde to voet met den tweejarigen diensttyd is genomen De keizerin en do jonggeboren prinses zyn welvarende. Het herstel van H. M. be houdt zyn geregelden voortgang. Den 22sten Oct. a. s., op den verjaardag der Duitsche keizerin, zal de doopplechtigheid van de jonggeborene plaats hebben. Prins Hendrik van Pruisen, 's keizers broe der, gaat 1 October met zyne gemalin naar Engeland. De reis zal ondernomen worden op het keizerlyke jacht „Kaiseradler." Hot gemeentebestuur van Berlyn heeft de aanvraag van baron Von Schirp, om 200 drinkfonteinen op publieke pleinen en straten op te richten, die tevens als reclame-zuilen dienst zouden doen, afgewezen. Te Mannheim wordt met 1 Oct. de heffing van schoolgeld op do volksscholen afgeschaft. Volgens de opgaaf der ontvangsten van de inkomende rechten en aceynzen in het Duitsche ryk over de eerste vyt maanden van dit jaar, hebben deze 274,300,000 mark opge bracht of 10,500,000 mark meer dan in het over eenkomstig tydvak van 1891. Vooral de invoer rechten hadden een zeer gunstig resultaat, daar zy met 13,900,000 mark vermeerderden; een even gunstig verschynsel is, dat de con sumptiebelasting op spiritualiën met 4,500,000 mark afnam. Ook in Pruisen is thans eene belasting hervorming aan de orde, om den gemeenten, en vooral den steden, die onder groote lasten gebukt gaan, te gemoet te komen. De minister van financiën Miquel wil daartoe de grond belasting en de bedrijfsbelasting door het Ryk aan de gemeenten doen afstaan, ter vervan ging van plaatselyke inkomstenbelastingen. De „Freis Zeit." betoogt dat dit den meesten gemeenten niet zal baten, maar vooral aan de groote grondbezitters ten goede zal komen. In de zeven oostelyke provinciën van Prui sen zyn nl. 16,000 Gutsbezirkedie niet tot de gewone gemeenten bohooren en dus geene grondbelasting enz. meer zullen be talen. De eigenaars dier landerijen betalen jaariyks byna 8 millioen mark aan grond belasting voor ongebouwde eigendommen. Onder hen zyn 91, die meer dan 5000 hect aren bezitten en wien aldus daar de grond belasting op het ongebouwd in Pruisen 9'/, pCt. bedraagt van de zuivere belastbare op brengst met hetgeen zy voor het gebouwde en bedryfsbelasting betalen, 10 pCt. van hun inkomen uit den grond zou worden geschon ken. Voor den vorst Von Plesz byv. zou het voordeel 36,000 mark 'sjaars bedragen. Wel wil de minister eene ryksvermogensbelasting invoeren, maar die zal slechts l'/3 pCt. van het inkomen bedragen, torwyl den grooten grondeigenaars ten minste 4 of 5 pCt. wordt geschonken. De „Freis. Zeit." zegt dat de minister van justitie Herrfurth zyn ontslag heeft genomen, omdat hy tot zulk een maat regel niet wilde medewerken. Belffld. Het denkbeeld, het pensioen der laatst over levende stryders van 1830 te vermeerderen, zegt het „Antw. Handelsbl.", wordt in regeeringskringen goed opgenomen. Telken jare sterven er een zeker getal van die ge- pensionneerden, zoodat er nu nog slechts 235 overblyven. Tot hiertoe was het de staatskas, welke by het eindigen van die pensioenen voor deel genoot: het schynt dus rechtvaardig dat, in plaats van die besparing te doen, men het beschikbare overschot gebruike, om de laatste dagen der overlevenden te verzachten. Te Brussel is oen congres gehouden van de „Liguo Démocratique", een bond van katholieke werklieden, die tegenover de socia listen staan. Een der socialistische leiders, Van der Velde, word als „toehoorder" toe gelaten. Tot de gaston behoorde dr. Schaepman, die mede aan de bestuurstafel zat en aan de beraadslaging deelnam, o. a. over het onderwys. Zondag avond hield hy eene voor dracht, waarin hy het egoïsme bestreed. Hy noemde de absolute gelykheid eene hersen schim, nu het menschelyk leven vol ongelyk- heden is. Niet in die ongelykheden liggen echter de oorzaken van de maatschappeiyke kwalen, maar in den haat en de afgunst en in te ver gedreven eigen belang en genotzucht. Deze hebben de omwenteling der vorige eeuw in het leven geroepen, welke geene vruchten heeft gedragen, omdat zy alles wilde zyn. Die klippen moet men thans verrnyden. Het volk moet evenmin „alles" zyn als „niets". De weg van beschaving en vooruitgang be hoeft niet met puinhoop6n te worden bezaaid. De spreker eindigde met eene hulde aan kerk en geloof. Op de sluitingsvergadering is met alge- meene stemmen besloten, in een adres aan de Fransche arbeiders van Pas de Calais op te komen tegen de onrechtvaardige behan deling der Belgen, waarbij op de internatio nale broederschap der werklieden gewelddadig inbreuk werd gemaakt. Gi*oot-Bx*ita.ï»niö. Te Cork is eene samenkomst gehouden der vereeniging van wegens wanbetaling uitge zette pachters, welke 4000 leden telt. De secretaris, do heer O'Connor, verklaarde een burgeroorlog te vreezen, indien de regeerio» niet zorgde voor hun herstel. Voorts werd eene motie aangoDomen, de heeren M'Carthy en Redmond uitnoodigende om met den bis schop van Cork in overleg te treden, teneinde het bekende te Parys gedeponeerde fonds m handen te krygen ten bate der pachters. Hoe weinig tegemoetkoming en vertrou wen het liberale ministerie in Ierland onder- vindt, blykt weder uit oen besluit van den gemeenteraad van Dublin, om den nieuwen onderkoning geen adres van verwelkoming aan te bieden. Het is waar, dat die formaliteit al sedert lang niet had plaats gehad; maar dit was een deel der politiek van passief ver zet. Thans evenwel, nu de liberale regeering- door de opheffing der dwangwet reeds een bewys van goeden wil heeft gegeven, doet de houding van den Dublinschen gemeenterad opnieuw vreezen, dat Ierland niet kan worden tevreden gesteld. Naar aanleiding van do muitery onder de soldaten van de lyfgardo te Windsor, zjji 27 man gevangengenomen. De generaal kwac gteteren den toestand onderzoeken. De soldaten schynen verbitterd door te zware straffen voor lichte vergrijpen. Sex* vie. Wat in Servië gebeurt, volgt ieder nu: aandacht, die met belangstelling het aanstaand; conflict tusschen do liberale regeering en radicale volksvertegenwoordiging te gemot: ziet. Nog altijd gaat de „zuivering", het ver vangen van radicale door liberale ambtenarer, voort. Nu is weder het hoofd der belastingen Preditsch ontslagen en door zyn eersten secre taris vervangen. Ook zal een ander hoofd van het departement voor monopoliën benoem! worden. Het kan niet anders, of dergelyke maatre gelen moeten groote ontevredenheid wekkea. De vraag is echter of de radicalen eensgezind genoog zyn, om zich tegen de nieuwe regee ring te verzetten. Volgons den gewezen mi nister-president Pashitch is dit wel het geval. Aan een journalist heeft hy verzekerd, dat zyne party eendrachtig en vastberaden is ea rekent by de algemeene verkiezingen te zullen zegevieren. Volgens een correspondent der „Voss.Ztg." bestaat er intusschen, behalve de t.weo vijan dige partyen in Servië, nog eene derde, ea door hare houding kan het zyn, dat do kans tegen de radicalen gekeerd wordt. Tusschen de liberalen en do radicalen stam de zoogen. „vooruitstrevenden". Nauwelyk waren de liberalen als regeeringspart\j opge treden, of zy had van deze hevige aanvalle: te verduren. Zy liet die aanvallen niet onbe antwoord. Thans echter schynt het plotselm tot een wapenstilstand te zyn gekomen. De beide partyen vallen elkander in be openbaar niet meer aan. Men vermoedt dat d Fortschntts-mannen hunne aanvallen staket omdat zy vreezen daardoor in de kaart dei radicalen te spelen, van wie zy nog mee afkeer hebben dan van de liberalen. De radicale party deed onlangs poging# by den leider der vooruitstrevende partij Garaschanin, om hem tot een gemeenschap peiyk optreden tegen de liberalen over t< halen, maar deze antwoordde kortaf, dat hi zich niet verbinden wilde met lieden, die, ai zy eenmaal de overhand hadden, ztfne part ten val zouden brengen. Amerika. Volgens do „Herald" zyn de troepen va generaal Urdaneta, den dictator van de west ïyke staten van Venezuela, te Tucacas aa boord van het Engelsche schip „Chislehursl gekomen en hebben drie voor Curasao i> stemde passagiers aangehouden en aan laa gebracht. Den commandant van het Britse! oorlogsschip „Tartar" werd van het voorg vallene mededeeling gedaan, maar b\j d« niets om de gevangen passagiers te bevrijd* Alleen gaf hy van het gebeurde kennis a3 het departement van buitenlandsche zakei Volgens bericht uit Maracaibo heeft g neraal Urdaneta daar een aantal Engelse en Amerikaansche kooplieden gevangens nomen, omdat zy weigerden hem geld vc te schieten.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6