Do Haagscbo Gemeenteraad heeft bcslO' ten aanstelling van eon tydeïyk inspecteur •cot bestrijding der cholera op eeno maand* wedde van 350, ter verleening van bijstand verdere beteugelingsmaatregelen. Tovens zjjn ƒ16,000 toegestaan voor afzondering der eventueele cholera-lyders te Scheveningen. Do minister van buitenlandscho zaken brengt ter algemeene kennis, dat de Pruisische regeering, wegens de cholera, alle bedevaarten uit het buitenland naar Kevelaer heeft verboden. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belangheb benden de politie-verordening, door den opper- president der Rijnprovincie uitgevaardigd, ter voorkoming van verdero uitbreiding der cholera. De punten van geneeskundig onderzoek zijn, behalve Emmerik: Wesel, Ruhrort, (Homberg, Essenberg), Duisburg, Duisburg-Hochfeld, Uer- dingen, Dusseldorp, Neuss, Mülhoim, Keulen, Bonn, Linz, Andemach, Coblentz, St.-Goar. In de gisteren gehouden bestuursverga dering der Algemeene Doopsgezinde Sociëteit te Amsterdam werd het admissie-(aanvullings)- examen als studenten aan do kweekschool afgelegd door do volgenden, allen in het bezit van een einddiploma gymnasiumA. H. Van Drooge, van Bakkeveen, F. C. Fleischer, van Amsterdam, F. J. De Holl, van Utrecht, J. Koster, van Oude-Pekela, W. J. Kühler, van Amsterdam, P. Oosterbaan, van Makkum, J. D. De Stoppelaar, van Leiden, R. Yan der Veen, van Meppel, M. v. d. Vegte, van Zalt-Bommel, en A. De Yries, van Grypskerk. Ten behoeve van het nieuwe diacones- senhuis to Leeuwarden is door een onbo- kendo 2000 geschonken. De beperkende bepalingen, waaraan de Congo-staat don handel heeft onderworpen, kebben niet alleen aanleiding gegeven tot vele klachten van Belgische handelshuizen, maar volgens de „Indépendance beige" nog een onvoorzien gevolg gehad. Tueschen ons land en den Congostaat zou nl. oen geschil zjjn gerezen. Aan do Neder- landsche Maatschappij, welke aan den Boven- Congo eenige stations heeft, werd kennis ge geven van de genomen maatregelen, waarop zij zich tot onze Regeering wendde, met ver zoek te protesteeren tegen de genomen maat regelen, welke in lijnrechten strijd zouden zijn met do Borlynsche Congo-akte, welke de han delsvrijheid waarborgt. Door do Maatschappij is aan onzen gezant te Brussel eene memorie gezonden, welke hem dienstig zal zijn bij het opstellen der \ertoo- gen, welke tot don Congostaat gericht zullen worden. Gemengd Nieuw». De persoon van B., die den heer Fontein verwondde, is hedenmorgen naar de gevangenis to 's-Gravenhage overgebracht. De commissaris van politie alhior achtte het feit van zoodanigon ernstigen aard, dat zyne voor- loopige aanhouding gecontinuoord moest bljj ven, ton gevolge waarvan hij ter beschikking van den officier van justitie te 's-Gravenhage is gesteld. Tegen oen spoorlooper alhior is door de politio proces-verbaal opgemaakt, wegens togen haar gepleegd verzet, toen by op verzoek van een kastelein diens inrichting moest verlaton, alwaar hy dreigde den boel stuk te zullen slaan. Door den Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland is benoemd tot gemeente veldwachter te Rynsburg G. Krab, veldwachter te De Glip, gemeente Heemstede. De patiënton te Alfen en te Zwammerdam, aan cholera nostras lydende, zyn beidon overleden; zoo ook de tweede patiënt te Zwammerdam, die lydendo was aan cholera asiatica. Een zeer verdacht geval van cholera nostras heeft zich voorgedaan by iemand te Haar lemmermeer, naby het stoomgemaal „De Lyndon," in do buurt Halfweg. Te Delft deed zich gisteren een geval van cholera voor met doodelyken afloop by het 9-jarig zoontje van een schipper, afkomstig uit Vinkeveen, dio j.l. Vrydag uit Rotterdam to Delft mot zyne schuit was aangekomen. Ook het 8-jarig raoi8je heeft de cholera; zy is zwaar ziek en niet buiten gevaar. De inspecteur van het geneeskundig staatstoe zicht is met het geval in kennis gesteld; het moet nog worden uitgemaakt ofhioraan cholera asiatica of cholera nostras moet worden gedacht. Intusschen is een biljet, vermeldende cholera nostras, op do schuit aangeplakt en deze onder toezicht der politie gesteld. Ge cholera-coiïimissie te 's-Gravenhage hield gisteravond eene vereenigüe vergadering van de verschillende onder-afdeelingen. In deze byeenkomst, belegd in het gebouw van den Christelyken Yolksbond aan den Zuid-Oost-Buitensingel, aangezien de vergader zaal ten Raadhuize geene genoegzame ruimte bood, werd verslag uitgebracht over tot nog toe gedane waarnemingen en werden meer uitgebreide maatregelen tegen de gevreesde ziekte daar ter stede besproken. Er heeft zich aldaar woderom een geval van cholera voorgedaan. De lyder is opge nomen in de gemeenteiyke barak aan den Zuid-Buitensingel en was een der slaapgasten uit het logement aan het Zieken, dio, toen zich Zondag jl een geval van cholera by een hunner had voorgedaan, ter observatie naar het gebouw aan het Huygensplein werden vervoerd. üifc vertrouwbare bron wordt ons medege deeld dat do beide zand verroerende sc-bip- perlieden van Vogelenzang naar Amsterdam, die het slachtoffer werden van cholera nostras, onderweg, na het verorberen van eene groote quantiteit haring, den daarmede opgedane.n dorst leschton door middel van het voor het gebruik ongeschikte water, dat zy bevoeren. Weer een bewys dus hoe verkeerd en onver- antwoordeiyk het is, voor de gezondheid na- deolig wator te drinken. Hierop kan met niet genoeg nadruk gewezen worden. Een zeer verdacht geval van cholera nostras is ook weer voorgekomen by een kind van 7 jaren van Klaas Yoordouw, op den Over tocht naby Bodegrave, onder Zwammerdam. Uit Rotterdam wordt van 27 dezer gemeld Sedert den nacht van Zondag op Maandag is er hier goen goval van Aziatischo cholera meer voorgekomen. Een der verpleegden in de barak is als hersteld ontslagen, zoodat daar nog maar drie patiënten in behandeling zyn. Hedenavond hoeft zich een geval van cholera nostras in lichten graad voorgedaan by eene juffrouw in de Lange Pannekoek- straat. Die vrouw is ter verpleging in de barak opgenomen. Ook de eenigo lyder, die te Kralingen onder behandeling was, is hersteld. Met het bacteriologisch onderzoek der gevallen van cholera houden zich hier bezig de hoog leeraar Spronck uit Utrecht on de ryksveearts Poels. Aan deze deskundigen is door B. en Ws. ook opgedragen het geregeld bacterio logisch onderzoek van het drinkwater. To Dordrecht heeft zich een geval van cholera met doodelyken afloop voorgedaan by een negenjarig kind uit eone herberg aan den mond der Wolwevershaven. De noo- dige voorzorgsmaatregelen werden mot be kwamen spoed door de politie genomen. Schipper J. Ryken is gisteren t& Nymegen aan Aziatische cholora in het R.-K. zieken huis overleden. In de gemeente Maasland by Maassluis kwam Zondagavond eon goval van cholora asiatica voor by het vyfjarig zoontje van een tuinder. Het kind is na enkele uren overleden. Er zyn onmiddeliyk allo voreischte maatregelen genomen en don inspecteur van het geneeskundig toezicht werd telegraphisch bericht gezonden. Ook op het eiland Voorne zyn in de laatste dagen eenige gevallen van cholera voorge komen, waarvan een te Brielle en twee te Oost voorne. Er heeft zich te Groningen opnieuw een cholerageval voorgedaan. De schipper Schoustra met zyn vaartuig liggende aan den Hoornschen dyk, is door de ziekte aangetast. Het schip had juist de Westerbaven verlaten, waar de schip per van het besmette water had gedronken. Er is in dit als in de andere gevallen met kracht gehandeld, de man naar de barak overgebracht, zyn gozin geïsoleerd. By den burgemeester der gemeente Ten Boer is aangifte gedaan van een geval van cholera by eon boerenknecht te Leilens. De toestand van den lyder is niet ongunstig. Als vermoedelyke oorzaak wordt ook hier go- noemd hot drinken van slootwater. Te Krimpen a/d. Lek werd gisteren aan gifte gedaan van 2 gevallen van cholera nostras, beide by mannen boven de 50 jaren. In de haven van Hamburg zyn sedert twee dagen geene gevallen van cholera voorge komen. Te Wandsbeck werden opnieuw 5 personen aangetast. Te Altona kwamen eer gisteren 15 ziektegevallen en 6 sterfgevallen voor en gisteren 11 ziektegevallen en 7 sterf gevallen. De vermindering der cholera te Hamburg uit zich in vermeerdering der levendigheid in de stad. Zondag vooral heorschte or weor eene sinds lang niet gekende drukte, waarvan de gevolgen misschien weer in de ziekte- cyfers van Maandag to vinden zyn. Met het boren van artesische bronnen vor dert men goed; enkele zyn reeds in gebruik genomen. Zij geven een zuiver, helder, bruik baar drinkwater. Dat Altona zich geheel van Hamburg af sluit, zet daar veel kwaad bloed, aangezien men beweert dat het ziektecyfer in Altona zelf nog zeer hoog is. In de berichten uit Hamburg wordt onder anderen nog het volgende gemeld: Reeds ongeveer 800 personen hebben in gevolge de voorschriften der gezondheidscom missie hunne woningen moeten verlaten. By het schoonmaken der regenbakken heoft men de afschuwelykste dingen gevonden, onder anderen doode, half verrotte muizen en ratten; naar men zegt, is in een der bakken zelfs een kinderlykje in vergevorderden staat van ontbinding gevoïden. Uit Odessa wordt aan de „Daily News" gemeld dat er blykens de officiëele opgaven sedert het uitbreken dor cholera 174,000 dooden zyn, maar het werkelyke cyfer dor overledenen overschrydt 200,000. De cholera neemt toe aan den Wolga on te Nicolajeff. Te Hamburg zyn Dinsdag aangegeven 70 gevallen van cholera en 33 sterfgevallen, waarvan Maandag 64 en 23. Vervoerd werden 65 en 16. Te Parys kwamen Maandag in de stad 22 gevallen van cholera en 15 sterfgevallen voor; in de buitenwyken 8 en 8te Havre 9 en 3. Te Gent is eene vrouw Maandag-avond door Aziatischo cholera aangetast. Acht sterfgevallen van cholerischen aard zyn te Portel, by Boulogne, voorgekomen. Te Paturages zyn gisternacht 2 der lyders bezweken; er blijven nu nog 30 in behandeling. Terwyl de Duitsche bladen hem doodzwygen, brengen Amerikaansche en brengt ook de „Indépendance" weder nieuws van Stanhope. Hy is niet dooddie dokter, dio hem den thermometer aanlegde, heeft zich vergist of de tyding is een middel tot reclame geweest. Zondag-avond seinde hyIk heb heden myn laatste glas Elbe-water gedronkenvier dagen aaneen heb ik er nu van gedronken en de geneesheeren verklaren, dat ik er genoeg van gedronken hob om twintigmaal de cholera te krygenVandaag stierven er drie internes en ook de bleokers maken het slecht. Hun aller werk heb ik meegedaan en zonder voor zorgsmaatregelen te nomen, welke zy namen. Maandag is Stanhope uit het hospitaal naar eon quarantaine-gobouw vervoerd, waar hy drie dagen moet biyven. Door de rechtbank to Assen is 12 Juli 11. H. Pr., boerenknecht te Ruiner- wold Oostoinde, vrygesproken van de hem ten laste gelegde poging tot doodslag, van welk vonnis de officier van justitio heoft geappelleerd. Het was bewezon en ook door H. Pr. erkend, dat hy op Hemelvaartsdag te Koekange drie malen mot eene revolver op G. Tuit geschoten, doch dezen niet geraakt heeft, zoodat de kogels langs hem over de steenen van den weg stoven. De rechtbank heeft echter H. Pr. vrygesproken, omdat liet door hem gebruikte wapen gebrekkig was en de afstand tusschen hem en Tuit niet met zekerheid was te bepalen. Voor het gerechtshof te Leeuwarden ver klaarde de geweermaker by het 1ste reg. inf., Van Zuylen, die de revolver onderzocht en beproefd had, dat het eeno van de goedkoopste soort was, doch men op 20 pas afstand er best mee door eene dikke schyf kon schieten. Mede bleek uit een nader onderzoek en ver klaringen van getuigen, dat bekl. den eersten keer op zt 13, de beide andere keeren op 15 a 20 pas afstand van Tuit op dezen heeft geschoten. De adv.-gen., jhr. mr. F. v. Panhuys, nam aan dat bekl. geen doel had om Tuit te dooden, doch „eeno gevoelige les" wilde geven en vorderde zyne veroordeeling tot 1 jaar gevangenisstraf. Morgen uitspraak. Ook by het vee van een landbouwer aan den Abtswoudschen weg en aan den Oost singel te Delft doen zich gevallen van mond en klauwzeer voor. By Heeronveen, te Terband, had Zondag-morgen een treurig ongeval plaats. De 17-jarige dienstbode van J. Hof viel by het spoelen voorover in do sloot en verdronk. Toon Hof uit de kerk thuiskwam, vond hy haar lyk. Eén notaris in Friesland heeft opdracht 29 boerderyen te verkoopen, omdat de boeren hot finantiëel niet langer kunnen uithouden. De handel in fa'brieks-aardappelen staat in de Groninger Veenkoloniën geheel stil, daar do landbouwers niet genegen zyn te leveren tegen den prys, door do fabrikan ten vastgesteld. Te Hilversum is oen vyfjarig kind in de Gasthuisstraat op ongelukkige wyze om het leven gekomen. Het speelde met an dere kinderen naby de werkplaats van een timmerman toen het door een kantelend deurkozyn zoodanig aan het hoofd werd ge troffen, dat het weinige ©ogenblikken later aan de gevolgen bezweek. De ylings inge. roepen geneeskundige hulp mocht niet baten. Als iets z-eer.ongewoon s wordt meegedeeld dat het waterschap Groot-Mydrecht in staat van kennelyk onvermogen is verklaard. Volgens een Belgisch blad zou koning Leopold voornemens zijn, naar Enge- land te komen, om de quaestie der expeditie- Van de Kerckhoven met de Britsche regeering te bespreken. De „Patriote" weet mede te deelon, dat plan bestaat voor eene expeditie naar het Tanganyikameer, welke door den Congostaat en de Veroeniging tot bostryding van den slavenhandel zou worden uitgerust. Volgens de „Times" is te Berlijn het plan gevormd, dat Duitschland aan don Kiliman- sjora een nieuw station zal vestigen, met het dubbele doel daarvan eone wetonschappeiyke inrichting t© maken en tevens eene oefenschool voor aanstaande ambtenaren en kooplieden. Baron Von Soden, de gouverneur van Duitsch Oost-Afrika, aarzelde wegens finan- tieele gronden zyne onverdeelde goedkeuring aan het plan te hechten, waarom besloten is de wetenschappelyke onderzoekingen aan het bestaande station op te dragen. Prins Hohenlohe Langenburg, de voorzitter van de Duitsche koloniale vereeniging, heeft echter aan de regeering bericht, dat, als hjj zeker is van haren steun, by het bestuur der maatschappy meer geld zal vragen voor het wetenschappelyk onderzoek van het belang- rykste district van Duitsch Oost-Afrika. De onderzoekingen zouden, naar de prins meent, tot nieuwe ondernemingen aanleiding geven. De regeering heeft op dat voorstel echter nog niet geantwoord. Er loopen geruchten dat de ten toonstelling te Chicago tot 1894 zou worden uitgesteld. Een moord met diefstal heeft te Fontenay Sous-Bois, bij Parys, plaats ge had. De heer Plista, die daar een huis bezit, kwam met zyne vrouw van eene reis naar Zwitserland terug in zyne woning, welke hy had in bewaring gelaten aan de dienst bode Maria Molles. Hy schelde echter tever geefs aan en toon hy met eene ladder in den tuin was geklommen, ontdokte hy dat de deuren der tuinkamer openstonden en dat alles geplunderd was. Zyn hond kwam hem jankend te gemoethet dier was op verschil lende plaatsen gekwetst. In een hoek van den tuin vond men het lyk der dienstbode, mot eene schort om het hoofd en don hals gebondenzy was blijk baar door verstikking om het loven gekomen. De nasporingen wettigen het vermoeden, dat de dader niemand anders is dan de neef van den heer Plista, Virgile Plista, die sedert den moord is verdwenen Hy v.ordt yverig door de politie gezocht. Volgens bericht uit Madridzou eene nieuwe Carlistisehe samenzwering z\jn ontdekt. In het Noorden van Spanje moeten vele huiszoekingen hebben plaats gehad en te Leon zouden verscheidene personen zijn gearresteerd. De vermoedelyke dader der ver giftiging eener jonge actrice in het Londensche district Brornpton, dr. Heron, is gevonden - maar dood. Hy had vergif genomen. Papieren, die zyne schuld schynen te be- wyzen, ontdekte men op zyn lyk, dat in een hotel gevonden werd. Te Hamburg woedde Zondag- avond een hevige brand in de Geibelstraat- Toen het vuur gebluscht was, vond men in den puinhoop de verkoolde ïyken van 3 kin deren van 6, 4 en 3 jaren. Een telegram uit Rome meldt dat er eenige personen in hechtenis zyn ge nomen, dio medeplichtig waren aan de jongste rooveraanvallen op Sicilië. Ook uit Palermo komt het bericht, dat de politie aldaar eon grooten slag heeft geslagen. Zy hoeft de hand gelegd op 160 leden van eene groote bende bandieten. Te Londen zyn sedert drie dagen 160 zieken, lydende aan roodvonk, in de hospi talen toegelaten. Wegens gebrek aan bedden

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2