De ylaggentooi van de Sociëteit ,Trou moet Biycken" opent als het ware dat gedeelte van de versierde Groote Houtstraat, hetwelk van de Harkt naar het Ver wuift loopt. De groene versiering bestaat hier uit guirlandes langs de gevels der huizen. Hier en daar, doch verre van algemeen, zyn toebereidselen vooreene illuminatie met lampions gemaakt. De heeren Ferwerda en Tieman illumineoron hun ter hoogte van de Spekstraat gelegen filiaal met gas. Het ïydt dan ook geen twyfel of Koningin Wilhelmina en hare moeder zullen voldaan zijn over do ontvangst, die Haarlems burgerij haar voor heden heeft bereid. Want ook het overige gedeelte der oude stad heeft zich met jeugdig groen en bloemen rijkelijk getooid en de bochtige straten zijn inderdaad tot lanen geworden, waarlangs de koninklijke stoet den weg moest volgen naar den majes- tueuzen Haarlemmerhout, het eeuwenoude woud, dat, hoe men ook ooit aan straten en grachten een feestelijk aanzien zal kunnon geven, steeds het allerschoonste sieraad van Haarlem zal blijven, een koninklijk bezoek overwaard. Haarlem heeft het voorbeeld gevolgd van andere steden, waar de Koninginnen reeds verschenen, en bij de versiering gestreefd naar afwisseling in de verschillende stads gedeelten, maar naar eenheid in de onder dooien. Ook hier blijkt weder, hoe door samenwerking een smaakvoller, voor het oog aangenamer geheel is te verkrijgen, dan wanneer ieder op eigen hand aan hot groen- maken gaat. De Groote Markt met do grijze St.-Bavo- kerk, het antieke stadhuis, vormen het mid denpunt der feestelijkheid. Voor het standbeeld van Coster is een muziektent verrezen en naast den ingang van het raadhuis een kiosk, waar de koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" HH. MM. met vaderlandsche liederen begroete. De oude vleeschhal naast de kerk, met haren zuiver oud-Hollandschen gevel, behoefde geen opsmuk om het oog te boeien. Het gebouw staat tegenwoordig zoo good als ongebruikt, hoewel het opschrift boven den toegang tot de kelders: „Ingang tot het drinken van bieren" doet vermoeden, dat het toch nog niet geheel aan zichzelf is over gelaten. Op het Stadhuis had de plechtige ontvangst der hooge gasten en de voorstelling der Raads leden plaats. De steenen trappen, de groote hal met de hooge houten zoldering en gothischo vensters, de lange gang naar de raadzaal, de raadzaal zelve en de burgemeesterskamer z\jn getooid met groen, bloemen en tapijten. Vooral op het in de groote hal prijkende schilderstuk van Egenberger en Wijnberg, den uitval van Haarlems vrouwen met Kenau Simons Hasse laar aan het hoofd bij het beleg der stad voorstellende, heeft men door een plantenver- siering de aandacht doen vallen, terwijl daar tegenover boven den doorgang naar de raad zaal met groote letters het „welkom" staat 'geschreven. Dat het bezoek den Haarlemmers inderdaad welkom is, blijkt verder allerwegen. Nergens zet men den voet, of men ziet groen en bloo men, eerepoorten, vlaggen en tropeeën. Ook de w\jk der arbeiderswoningen is niot achter gebleven; zoo maken in de Oranjestraat groene heesters, in de dakgoten der lage huizen geplaatst, een aardig effect. Op het plein bij de gasfabriek is een lantaarn tot een eerezuil vervormd, terwijl in het tuintje voor een der woningen een gepavoiseerd zeil scheepje niet weinig bekijks trekt. Dat de Wilhelminastraat, genoemd naar de jonge Koningin, bij het bezoek der doorluch tige „naamgenoote" niet by andere zou willen achterstaan, was te voorzien. De bewoners hebben getoond de eer, dat de Vorstinnen hunne straat doorreden, waardig te zijn. De oranjemasten met den wimpel in top, de breede kleurige slingers, de vlaggentropeeën, de kloeke en fraaie eerepoort by de Openbare Voorbereidingsschool, dit alles geeft aan de geheele versiering dezer straat een cachet, waaruit spreekt: „Het is ter eere der Vor stinnen!" Men denke niet dat hiermede alles gezegd is: de geheole weg, dien de Koninginnen op haren rytoer door de stad volgden, is als een berceau zonder eind. Van hot Verwulft tot aan de Groote Hout poort is de wyze van versiering, welke in de Bnrteijorisstraat zulk een goed effect maakt, doch volstrekt niet slaafs, nagevolgd. De oranje wimpel, neerhangend uit den top van eiken slinger, goeft een kleurig en fleurig aanzien aan de straat, die, 's avonds door honderden lampions a giorno verlicht, stellig tot de fraaist versierdo straten behooren zal. Uit loopend op do trotsche en fraaie poort, van stadswege gebouwd, daar, waar eenmaal het „Houthek" geweest is en in vroegere dagen do „Houtpoort" den toegang tot de veste opende of weigerde, mocht dit gedeelte der straat ook wol uitmunten Do eerepoort aan de Groote Houtbrug, eene imitatie van de vroegere, daar ter plaatse ge staan hebbende poort, welke ongeveer elf meter hoog is, is in middeleeuwsche bouworde opgetrokken en rykeiyk met vlaggen en wapens van Haarlem, Nederland, enz. getooid. Boven aan het middenstuk zyn prachtige tropeeën aangebracht, aan de stadszyde is het wapen van Nederland en aan do buiten zede dat van Haarlem aangebracht. Boven de twee torenspitsen wappert een oranje wimpel en in het midden boven de poort de Nederlandsche driekleur, terwyl voorts de zyden der poort met groen en planton zyn versierd. Is het niet wel mogeiyk, alles wat van buiten af te zien is te vermelden, zeker is dat onmogoiyk van het vele, dat hier en daar „inwendig" is aangebracht om ter opluistering van den feestelyken dag te dienen. Vele par ticulieren hebben veel werk gemaakt van eene fraaie versiering hunner woning en menige winkelkast levert eene sierlyke verrassing op. Zoowel te Bloemendaal als te Heemstede ondervinden HH. MM. dat Haar bezoek aan dio gemeenten, hoe vluchtig ook, eveneons op hoogen prys wordt gesteld. Op de Kloverlaan verheft zich op de brug over do Delft een groene poort, die de ge heele breedte van de brug beslaat. Dit eere- bewüs gaat uit van het gemeentebestuur. Een groote poort, vlak bij den tol op den Overveenschenweg, is niet alleen een kolos saal, maar ook een fraai stuk. Deze poort en ook de kleinere, die op den weg tegenover de woning van den heer Ter Hoffstedo, werden beiden door verscheiden in gezetenen van Overveen on Bloemendaal op gericht. De inwoners van Heemstede zouden op do grens der gemeente aan de Koninginnen hun hulde brengen in den vorm van eeno eere poort, wolke door hare versiering en afme tingen niet nalaat indruk te maken. De koninkiyke kroon dekt de spits dezer poort. By de ingangen der wegen, die zich om de Buiten-sociëteit krommen, verrazen reusach- tigo Yenetiaansche masten uit niet minder reusachtige piëdestals, aan den voet dei- masten mot acacia's gevuld. Zooals men weet, werd het programma gevolgd, dat reeds voor den 7den dezer was vastgesteld. Behalve do grooto kerk, het raadhuis en Teylers stichting, werden de druk- kery van Joh. Enschedé en Zonen en de groote fabriek der heeren Beynes bezocht. Beide firma's hebben moeite noch kosten ge spaard om HH. MM. waardig te ontvangen. Het is één-en-al drukte, opgewondenheid, geestdrift, welke er heden binnen Haarlem mot zyne beminde vorstelijke gasten heerschen. Gemengd Nieuw». Gedurende vier dagen, waarvan die van morgen de laatste is, wordt in het Nutsgebouw alhier eene tentoonstelling go- houden, welke de aandacht volkomen waard is. De geëxposeerde verKchtings- en verwar- mings-artikelen toch vormen een merkwaardig geheel, dat op de toepassing in het maat- 8chappeiyk en huishoudolyk leven van groot belang kan genoemd worden. Dat de heeren De Vries en Stevens, hof leveranciers, aan den Ouden Singel alhier, eene gelukkige keuze hebben gedaan met zulk eene kostelooze tentoonstelling te orga- niseoren, blykt wol uit het drukke bezoek, dat er aan ten deel valt. Velen richtten thans hunne schroden naar het Stemschuur. Hedennaraiddag bracht ook onze burgemees ter, mede in zyne qualiteit van voorzitter der gascommissie, een bezoek aan de tentoonstel ling en in voor de firma zeer vleiende bewoor dingen gaf hy zyne tevredenheid te kennen met hetgeen hy gezien had. Men meldt ons heden uit Oegst- geest In verschillende gemeenten zun, naar men weet, commission benoemd of hobben dezen zich gevormd, ten einde toezicht te houden op eventueolo onreinheden, inzonder heid in verband staande met privaten, mest- hoopen, varkenshokken, enz., enz. Zoo'n com missie, onderzoekende en werkzaam aan hot doen opknappen en in orde brengen van hetgeen dit vereischt, besta?.H ook hier en onze burgemeoster heeft den landbouwers onder deze gemeente, by wio veel bedelaars 's nachts verblijf zoeken, verzocht zulken per sonen zoo'n logies te weigeren, nadat gebleken is dat van j. 1. Zondag op Maandag eon 40-tal van dio personen by eon viertal landbouwers had gelogeerd. Ter voorkoming van onaangenaamheden bezoeken de gemeente-veldwachters des avonds de landbouwers. Zoo ook gisteravond. Zy kwamen op de hoeve van A. v. d. M. en troffen daar eene beschonken vrouw aan, die tegen den wil van de huisvrouw in eene schuur op de steenen was gaan liggen om daAr haren roes uit te slapen. De veldwachtors mochten en wilden haar dit niet vergunnen en namen het waggelende vrouwtje naar het Raadhuis mee, om het daar verblyf te ver schaffen. Eorst ging het er nogal goed van door, maar later ging de vrouw liggen, waardoor de veldwachters genoodzaakt werden zo op een kruiwagen weg te brengen. Zoo'n vrachtje is nog eens de moeite waard! Op de beide openbare scholon te "Waddingsveen wordt van gemeentewege aan de leerlingen gekookt water verschaft. Het Leger dos Heils, Afd. Gouda, hield Woensdag jl. te Waddingsvoen eeno byeenkomst ten huize van Van den Berg. aan de Zuidkade. De zaal was flink bezet, ondanks 't ongunstige weder. Er werden ver schillende toespraken gehouden, 't Plan be staat dezen winter meerdere byeenkomsten te houden. Men deelt nog mede, dat de schade, door het rioolwater Woensdagavond en gister nacht in de Keizerstraat, Prins Willemstraat en Weststraat te Scheveningen aangericht, vry aanzienlyk ls. Tapijten werden bedorven en in kelders geborgen winkelwaren totaal onbruikbaar gemaakt. Langer dan een uur spoten faecaliën, menage- en hemelwater uit do kolken op. Hier en daar stroomde de vuile massa tot in de woon kamers. Van de Haringkade stroomde zy den dyk af in oer.e praam met hooi, welke zonk. De ingezetenen zullen tot den gemeenteraad het verzoek richten om aan den onhoudbaren toestand een einde te maken. Na do zware stortbuien was het Alexanders- veld te 's Hago in een uitgestrekten waterplas herschapon, waarin de jeugd gisteren naar hartelust met de bloote voeten baadde. Te Oosselt, by Deutichem, sloeg de bliksem in het huis, bewoond door Wassink. Do woning brandde geheel af. Ook boven Bennekom en een groot deel der Veluwe woedde een hevig onweder. Te Bennekom sloeg de bliksem in eene woning van W. De brand, welke hierdoor ont stond, werd door de buren spoedig gebluscht. Verder sloeg do bliksem in eene hofstede onder de gemeente Hontenisso. Door den feilen wind aangewakkerd, stond het geheele gebouw spoedig in lichterlaaie. De zoon van den boer, die pogingen aanwendde zooveel mogelyk to redden, bekwam daarby hevige brandwonden. Eonige koeien kwamen in de vlammen om. Naar men verneemt, is de in boedel laag verzekerd. Gisternacht sloeg de bliksem in de kapitale hofstede in de Hollanderbroek, toebehoorende aan de wed. Costermans. De hofstede is ge heel afgebrand. Alles was verzekerd. Ook sloeg de bliksem in eene boerdery onder Driel. Behalve één pand was alles verzekerd. De bliksem is geslagen in de lym- en gelatinefabriek aan den Rotterdamschenweg onder Vryenban en raakte eene veer van de dynamo voor de electrische verlichting van de fabriek, zonder verder onheil aan te richten. De doodolijk verschrikte werklieden stonden plotseling in het duister. Tevens brak een hevig uitslaande brand uit in eene schuur naby den houtzaagmolen aan de Eom, onder do gemeente Hoogland. De schuur, welke tot stal en bergplaats van pluimgedierté was ingericht, is afgebrand, terwyi het pluimgedierte niet gered kon worden. De Amersfoortsche brandweer werkte met drie spuiten en het mocht haar gelukken de belendende houtloodsen en den molen te behouden. Een vreeselyk onweder ontlastte zich "Woensdag-avond boven .Schoonhoven en in den omtrek. Gedurende omstreeks .wee uren (van halftien tot halftwr.alO doork'ie len schier onophoudelyk helle bliksemstralen Ion stik- doiikeren hemel, terwyl eene by na nooit geziene massa regen gedurende ai dien t\ d alles dreigde te overstroom ensommige straten en s'^gon warei onbegaanbaar. Woensdag-avond werd op een weiland onder Wassenaar eene koe door den bliksem getroffen en gedood. Twee koeien op oen land naby den LeidschenWeg trof een zelfde lot. Boven Eindhoven en omstreken woedde Woensdag avond een hevig onweder, dat van 8 tot 11 uren aanhield. Nooit heoft men daar zulk een vreeselyk weder beleefdde bliksem sloeg in sommige boomen en een paar g0. bouwen, zonder echter brand te veroorzaken In de richting van Geldrop of Meerloo werd brand waargenomen. By het onweer van Dinsdag avond is onder Walzoorden, in den Verheulpolder, eene schuur door den bliksem getroffen en dientengevolge verbrand. Te Amersfoort is gisternacht omstreeks halfdrie brand ontstaan in eene schuur en wagenloods op de werf van den stoom-hout- zaagmolen van den heer Steinmetser. Een vlug en krachtdadig optreden van de brand weer voorkwam, dat de brand meer uitbreiding verkreeg, en maakte dat hy zich tot gemelde schuur beperkte. Vermoedelijk is de brand door het inslaan van den bliksem ontstaan. Alles was verzekerd. Behalve de uit Amsterdam ge zonden troepen, is, onder bevel van den lsten luitenant dor grenadiers Latour, gisteren een detachement, sterk 2 onder-officieren, 4 kor poraals en 50 man, naar Vrijenban vertrok ken, om politie-toezicht uit te oefenen naar aanleiding van het daar uitgebroken mond en klauwzeer. Iemand, beschuldigd van ver wonding en in hooger beroep van een vonnis van de rechtbank te Roermond, waarby hy tot 4 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, stond gisteren voor het gerechtshof te 's-Her- togenbosch terecht en mocht daar 8 jaar gevangenisstraf tegen zich hooren eischen. De gisteren wegens cholera asiatica naar do barak op het exercitieveld te Rotterdam overgebrachte bewoner van pand No. 101 aan den Visschersdyk, is gisteravond aldaar overleden. Aan den kapitein van het stoomschip „Stoomvaart," dat te Maassluis in observatie ligt, was eerst vergunning gegeven om naar Rotterdam op te varen, maar aangezien de lading voor een deel bestaat uit goederen, waarvan de invoer wegens de cholera ver boden is, is op die vergunning teruggekomen en moet het schip te Maassluis biy ven liggen. Uit 's-Gravendeel meldt menDe vrouw, lydende aan cholera, van wie melding is ge maakt, is gisterochtend overleden. Onder toezicht van het hoofd der gemeente, is on- middellyk begonnen met hot desinfecteeren van alles wat met de lyderes in aanraking is geweest en het beddegoed verbrand. Aan het Dagelyk6ch Bestuur van Waddings- veen is door den gemeenteraad eon blanco krediet verleend tot het nemen van degelyke maatregelen tegen de gevreesde cholera. Van Woensdag tot Donderdag middag zyn te Hamburg aangegeven 180 gevallen van cholera en 97 sterfgevallen. Daarvan kwamen op Woensdag 150 en 68. De overige gevallen waren van vorige dagen. Te Antwerpen is de gezondheidstoestand veel verbeterd. Woensdag kwam er slechts één geval voor en stierf niemand aan cholera. Te Havre waren Woensdag 4 zieken, 3 dooden. Te Parys waren dien dag 39 gevallen, 8 dooden, en in de voorsteden 20 gevallen, waarvan 12 met doodelyken afloop. Verschillende gevallen zyn te Brussel voor gekomen in de voorsteden Andorlecht en Molenbeek St.-Jean, waar de toestand niet verbeterd is. Te Rumbeke is gisteren één kind aan cholera overleden. De gezondheidstoestand in de Borinage (België) is minder gunstig. Talryko nieuwe gevallen van cholera zyn voorgekomen, waar onder verscheidene met doodelyken afloop, vooral te Patürages, Wasmes en Saint-Ghilain. Het is thans uitgemaakt dat de vierdubbele moord by Besan^on werd ge pleegd in den nacht van Zondag op Maandag, en niet in het midden der vorige week, zooals de vergevorderde staat van ontbinding der lyken aanvankelyk deed vermoeden. Van den moordenaar is nog geen spoor ontdekt. BUITENLAND, Franki'ijlc, Do president der republiek heeft zich gis termorgen te tien uren je- t Om ministers naar het Pantheon te Parys begeven voor het eeuw feest der republiek. De ministerpresident

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2